Συζητήσεις - prbma me anoigma pc
Χρήστης: mustirios_26
Θέμα: prbma me anoigma pc
Ημερομηνία: 29/11/12 18:17

kalhspera paidia....exei enas filos m ena pc desktop 32bit w7 otan to anoigh deixnhkanonika ta bios fortonh kai kolaei ekei p leei enarksh windows....oso kai na perimenei dn fortonei,kserete ti mporei na ftaiei????paizei na ta exei klatarh o sklhros???

Απάντηση από mustirios_26:

kalhmera kai kalh ebdomada paides...eyxaristo gtn opoia bohtheia m dosate,se safe mode dn empene kolage para polu stn epifaneia ergasias pali dn empene e tou eriksa ena format kai ola ok..........

Απάντηση από BaRaK_OmpAmA:

AN EXEI XTYPISEI MBR KANEIS FORMAT

AN MPOREIS NA MPEIS SE SAFE MODE (ME F8 KATA TIN ENARKSI)

KAI MPORESEIS NA KANEIS EPANAFORA SYSTIMATOS TOTE EISAI KOMPLE

AN O SKLIROS SOY DISKOS EINAI 5ETIAS - 7ETIAS MALLON PAIZEI NA EINAI O DISKOS....

Απάντηση από upd01:

μάλλον απλά πρόβλημα λειτουργικού υποθέτω. Μου έχει συμβεί για την ακρίβεια, και όντως μετά από ενα φορματάκι και πέρασμα όλα, όλα ήταν οκ πάλι

πάντως τσεκαρε αν θες και το σκληρό με προγραμμα που διαβάζει smart info να δεις αν έχει ποτέ ξεπεράσει ο σκληρός τους 55-60 βαθμούς οπότε είναι πιο πιθανό να έχει και bad sectors αν δε κάνω λάθος, τσεκάρεις και με κανα πρόγραμμα ειδικό για bad sectors και διόρθωσή τους, όπως το hdd regenerator και εύχεσαι τουλάχιστον να μην έχεις bad sector σε boot sector!

στο bios μπορείς να μπεις και να περιηγηθείς άνετα, ή μπορεί να κολλήσει και κει μήπως; γιατί μήπως τότε έχει να κάνει με την μπαταρία (την καλύτερη περίπτωση) της μητρικής (αν και νομίζω πως σε σχετικά σύγχρονους υπολογιστές δε παίζει πλέον τέτοιο πρόβλημα...). Μου χε τύχει περίπτωση που το πρόβλημα λύθηκε με αλλαγή μπαταρίας! αλλά σε υπολογιστή 10ετίας

Απάντηση από unpleased:

Να συμπληρώσω τους φίλους ότι πριν φτάσεις στο φορμάτ, εξαντλείς όλα τα περιθώρια. Για παράδειγμα αν δεν τα καταφέρει η επαναφορά (πολύ πιθανό), η επόμενη κίνηση είναι η επιδιόρθωση του συστήματος από την κονσόλα. Το να φταίει ο δίσκος μου φαίνεται απίθανο.

ΥΓ. Αν πας σε τεχνικό (= βαμπιρ) και του αναφέρεις αυτό το πρόβλημα, το πιθανότερο είναι να σου αλλάξει σκληρό και να σου φορτώσει windows από την αρχή, με τις ανάλογες χρεώσεις συν την εργασία. Αν δουν και κάποιον που δε γνωρίζει πολλά μπορεί να του αλλάξουν ( ή να πουν ότι άλλαξαν) πλακέτα και τροφοδοτικό.

Απάντηση από Zaknaf3in:

επαναφορά, όπως είπε το 1....μετά format όπως είπε το 2 και αν δεν πιάσει και αυτό, τότε το πάς σε τεχνικό

Απάντηση από trelegko:

η σκληρός ή ιός.. Κάνε για αρχή ένα φορματάκι ή αν δε ξέρεις πήγαινε σε τεχνικό να στο κάνει. και αν παλι μετα το φορματ το κανει, τοτε σκληρος :)

Απάντηση από unpleased:

Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα σε ένα PC έπειτα από ενημέρωση των windows. Το έλυσα μπαίνοντας με safe mode και έκανα επαναφορά συστήματος. Δε χάνεις τίποτε να το δοκιμάσεις, αν και δεν είναι σίγουρο πως το πρόβλημα είναι το ίδιο.

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.