Συζητήσεις - ***ΛΑΣΤΙΧΑ****
Χρήστης: ladybird36
Θέμα: ***ΛΑΣΤΙΧΑ****
Ημερομηνία: 26/02/11 08:34

ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΕΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ

ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΟΛΑ Ή ΚΑΠΟΙΑ ???

ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΦΘΑΡΜΕΝΑ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΟΥ

ΚΑΙ ΔΝΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ....

ΤΟΓΙΟΤΑ ΓΙΑΡΙΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ 3 ΧΡΟΝΙΑ

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΛΑΣΤΙΧΑ

Απάντηση από Alej30:

εξαρτάται το λάστιχο, την χρήση του, τα χλμ. Αν είναι αυτά της μάνας του λογικά θα είναι για πέταμα. Αν όχι και είχες καλή μάρκα τότε δες αν στο πλάι έχουν ρυτίδες και αν μετά απο 10 λεπτά φρενάρουν κανονικά ή αν γλυστρούν...

Απάντηση από adynaton:

pano sto lastixo exei enan aritho 3 noumera π.χ.(359) diladi 35 vdomada tou 2009

panv apo 4 xronia thelei allagh

Απάντηση από ladybird36:

kainourgio einai to toutouni mou 3 xronwn.

:)

Απάντηση από adynaton:

ean einai ta prota poy foraei nai theloyn(kainoyrgio AYTO)

ean to pires metaxeirismeno pali theloyn(giati den jereis poso kairo ta foraei)

Απάντηση από ladybird36:

οκ νταρκ

:)

Απάντηση από darksideofthemoon:

Τα λάστιχα στα 3 περίπου χρόνια πρέπει να τα αλλάζουμε ακόμη και αν δεν έχουν κάνει χιλιόμετρα γιατί ξεραίνονται με αποτέλεσμα να χάνουν ένα μέρος της αρχικής πρόσφυσής τους.

Αρα εμπρός για λάστιχα!!!!!!

Απάντηση από ladybird36:

euxaristw soultane

kalhmera!:)

Απάντηση από lost_soul_tan:

υπαρχουνε παντως πολυ καλες προσφορες στα μαγαζια για καλες μαρκες...

εγω ειχα βαλει yokohama και δε το μετανιωσα...

τωρα βεβαια επειδη το κινω μες στην πολη κατα 90% εβαλα κατι θυγατρικα της pirelli...

200 ευρα τα 4...

carrier λεγονται...

Απάντηση από ladybird36:

9. βασικα δνε εχω κανει πολλα χλμ μεσα στα 3 χρονια...

απλως μου ειπανε οτι εχουν φθαρει τα λαστιχα μου....

και το εβλεπα και εγω...

Απάντηση από dimos47ki7:

ηλιο-ξεηλιο, παρκινγκ-ξεπαρκινγκ τα 3 χρονια ειναι οριακα για συνθηκες οπως οι ελληνικες. δεν ειναι μονο ο ηλιος. το καλοκαιρι που χτυπαει 40αρες, η ασφαλτος φτανει σχεδον 80 βαθμους. και μονο αυτο αρκει για να διαλυσει τη γομα των ελαστικων.

οι γυαλισμενοι ελληνικοι δρομοι μπορει να μην φθειρουν το πελμα οπτικα, αλλα ξεραινεται το λαστιχο και αλλαζει η ζημικη του συσταση με αποτελεσμα να μην κραταει πλεον

προσωπικα στα 2 με 2,5 το πολυ χρονια αλλαζω λαστιχα. περιπου 30.000χλμ δλδ το καθε σετ.

Απάντηση από ladybird36:

η αληθεια ειναι οτι εχω γκαραζ...

απλως τα προηγουμενα χρονια η δουλεια μου ηταν πανω σε βουνο και ετρωγε μεγαλη ακτινοβολια μαλλον.....

Απάντηση από zulutime:

H γνώμη μου είναι αν μένει το αυτ/το στο δρόμο και τα ελαστικά υφίστανται την ηλιακή ακτινοβολία και ακραίες αυξομειώσεις θερμοκρασίας, τότε ασχέτως φθοράς πέλματος καλό είναι να τα αλλάζεις κάθε τρία χρόνια.

Αν έχεις κλειστό (και σκιερό) γκαράζ τότε μπορείς να το παρατείνεις ένα ακόμα χρόνο (ίσως και δύο).

Σε κάθε περίπτωση πάντως στα 5 χρόνια το λάστιχο δεν αποδίδει ούτε στο 50%(να μη πω λιγότερο) σε σχέση με καινούργιο.

Απάντηση από alnet:

Καλημερα.θα βαλεις michelin περιπου 420 ευρω,αναλογα ποσο διασταση εχει.

Απάντηση από rizarmen:

αν ψαξεις στο λαστιχο θα βρεις ενα τριψηφιο αριθμο π χ 389 το 38 δηλωνει την βδομαδα και το 9 το ετος παραγωγης δεν πρεπει να εχουν περασει 5 χρονια απο την ημερομηνια παραγωγης η 50000 χμ για να ειναι τα λαστιχα καλα

Απάντηση από HISTORIC:

Εννοείτε όλα. Η τιμή παίζει ανάλογα με την μάρκα καί τη διάσταση των ελαστικών. Για παράδειγμα σε διάσταση 195/55/16 σε καλή μάρκα παίζει από 400€ καί πάνω. Ίσως λόγω κρίσης πάντως να έχουν πέσει οι τιμές. Για 175/70/13 θυμάμαι μια τιμή στα 200€ πρίν 3-4 χρόνια καί για 155/70/13 περίπου 160€ πρίν 2 χρόνια.

Απάντηση από ladybird36:

ΤΙ ΤΥΠΟ ΝΑ ΒΑΛΩ????

ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΟΥΝ?

Απάντηση από ladybird36:

ΟΛΑ ΧΙΣΤΟΡΙΚ?

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Απάντηση από HISTORIC:

Να τα αλλάξεις. Ήρθε η ώρα τους. Καί φθαρμένα να μην είναι, μετά από 3 χρόνια έχουν ξεραθεί.

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.