Συζητήσεις - ο ρολος της γυναικας στην αρχαια ελλαδα
Χρήστης: Kyriakos_39
Θέμα: ο ρολος της γυναικας στην αρχαια ελλαδα
Ημερομηνία: 02/04/11 23:32

Εκτός όμως από την Αθηναία νομική σύζυγο ενός πολίτη υπήρχαν και οι ‘’παλλακίδες’’ που ήταν φτωχές ελεύθερες Αθηναίες ή δούλες που συνδεόταν ερωτικά με τον σύζυγο της Αθηναίας αλλά δεν είχαν καμιά νομική κατοχύρωση από τον σύντροφο της Αθηναίας. Της περισσότερες φορές η Αθηναία ήταν υποχρεωμένη να ανέχεται την παρουσία της ακόμα και μέσα στο σπίτι της. Αυτό όμως δεν αποτελούσε μοιχεία για τον Αθηναίο πολίτη αφού η μόνη μορφή μοιχείας που ήταν κατακριτέα ήταν η σύναψη ερωτικής σχέση με την σύζυγο ενός άλλου Αθηναίου πολίτη. Αντίθετα αν η σύζυγος απατούσε τον σύζυγο της τότε τιμωρούνταν αυστηρά. Η τιμωρία που της επέβαλε το κοινωνικό σύνολο επικεντρώνονταν στην απώλεια του μοναδικού δικαιώματος, της συμμετοχής της σε θρησκευτικές τελετές, που ήταν και η μόνη πολιτική δραστηριότητα. Επιπλέον πολλές φορές ο σύζυγος της, την τιμωρούσε διώχνοντας την από το σπίτι.

Εκτός από τις Αθηναίες και τις παλλακίδες στην Κλασική Αθήνα, υπήρχαν και πολυάριθμες δούλες (κυρίως αιχμάλωτες πολέμου) που είχαν μόνο οικιακές δραστηριότητες και χρησιμοποιούνταν ως υπηρέτριες ή ως εργάτριες, παράγοντας κάποια προϊόντα που θα μπορούσαν να πουληθούν στην αγορά. Δεν μπορούσαν να παντρευτούν χωρίς την άδεια του αφέντη τους, που τις είχε αγοράσει και στον οποίο ανήκαν εξολοκλήρου. Αυτός είχε την δυνατότητα να τις πάρει ένα για ένα βράδυ στο κρεβάτι του ή να τις παραχωρήσει στους φίλους του μιας και δεν είχαν καμιά μορφή ελευθερίας αφού νοικιάζονταν, πουλιόνταν, αγοράζονταν σύμφωνα με τις καταστάσεις. Αλλά μπορούσαν όμως να ελευθερωθούν μόνο με την εύνοια του ιδιοκτήτη τους.

Στην Κλασική Αθήνα είναι γνωστό ότι διέμεναν, με τις οικογένειες τους, άτομα ξένα στην καταγωγή όμως μόνιμοι κάτοικοι της Αρχαίας Αθήνας. Η ζωή των συζύγων των πλουσίων αυτών ξένων, των ‘’μετοίκων’’ όπως λέγονταν δεν διέφερε σημαντικά από την ζωή των γυναικών των Αθηναίων πολιτών. Έμεναν και αυτές στο σπίτι και φρόντιζαν για την σωστή διαχείριση του οίκου.

Εκτός όμως από τις συζύγους των πλουσίων μετοίκων υπήρχαν και γυναίκες μέτοικοι που εγκαταστάθηκαν στην Αθήνα, χωρίς δική τους οικογένεια. Για να επιβιώσουν έπρεπε να αποκτήσουν χρήματα και ο μόνος τρόπος ήταν να χρησιμοποιήσουν το μόνο πράγμα που διέθεταν, το σώμα τους. Μερικές από αυτές αγοράστηκαν για δούλες και άλλες τις χρησιμοποιούσαν για την απόκτηση της ηδονής. Ορισμένες από αυτές απέκτησαν αρκετά χρήματα και αυτό τους έδωσε το προνόμιο να συμμετέχουν στα συμπόσια κρατώντας συντροφιά στους ισχυρούς άνδρες της εποχής και αυτές ουσιαστικά ήταν οι μόνες ελεύθερες γυναίκες στην Κλασικής Αθήνας. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν η σχέση της περίφημης ''εταίρας'' (ως ονομάζονταν οι γυναίκες αυτές) Ασπασίας με τον Περικλή που την είχε ερωτευθεί τόσο που χώρισε την νόμιμη σύζυγο του και απέκτησε μαζί της ένα παιδί.

Οι γυναίκες αυτές ζούσαν εξολοκλήρου από την γενναιοδωρία των εραστών τους και είχαν την δυνατότητα να διαχειρίζονται μόνες τους τα εισοδήματα τους κινητά ή ακίνητα. Ήταν ελεύθερες να δεχτούν όποιον ήθελαν στο σπίτι τους του οποίου είχαν και την πλήρη κατοχή, έβγαιναν έξω ελεύθερα και μπορούσαν να παρευρίσκονται σε μέρη προορισμένα μόνο για άνδρες. Η απόκτηση χρημάτων έδωσε δύναμη, ανεξαρτησία και ελευθερία στην εταίρα που μπορούσε να μιλήσει στους άνδρες χωρίς δισταγμούς.

Μελετώντας λοιπόν τις διάφορες κατηγορίες γυναικών στην Αρχαία Ελλάδα συμπεραίνουμε ότι η μόνη ενηλικιωμένη γυναίκα της αρχαιότητας ήταν η εταίρα, μιας και ήταν η μόνη που κατείχε το προνόμιο της ιδιοκτησίας και της διαχείρισης της περιουσίας της. Ήταν δηλαδή ελεύθερη να διαθέτει τον εαυτό της όπως ήθελε και σε όποιον ήθελε χωρίς να πρέπει να λογοδοτήσει σε κανένα. Την ανεξαρτησίας αυτή της εταίρας είναι σίγουρο ότι δεν μπορούσε να την έχει καμία από τις άλλες κατηγορίες γυναικών (Αθηναία, παλλακίδα, δούλα) αφού όλες τους ήταν υπό κηδεμονία ακόμα και στα γεράματα τους. Είναι βέβαιο όμως ότι η εταίρα δεν είχε κοινωνική αποδοχή, όπως η νόμιμη σύζυγος, και η οικονομική συντήρηση του οίκου της εξαρτιόταν από τις ''δωρεές'' των φίλων της που τις περισσότερες φορές όμως δεν ήταν ευκαταφρόνητες. Ένα πράμα όμως είναι σίγουρο, πως παρόλα τα προνόμια ή τις υποχρεώσεις που είχε κάθε μια από τις κατηγορίες των γυναικών, καμιά τους δεν μπορούσε να αποκτήσει την πολυπόθητη συμμετοχή στις πολιτικές δραστηριότητες, δικαίωμα αποκλειστικά των ανδρών της εποχής και κατάκτηση της σημερινής γυναίκας.

Πηγή:www.kazam.gr

Απάντηση από avertos:

συνφωνω με την κατερινα για διαφορους λογους

Απάντηση από stone:

Τι λες βρε Κατερινα μου.πας καλα?Σημερα δεν διαχωριζετε ο εγγραματος απο τον αγραμματο?Τοτε τον ελεγαν βαρβαρο.Δεν ειναι ρατσιστικο αυτο.απλα δηλωνει μια κατασταση.Μην τρελαθουμε τελειως.Πανδιων

Απάντηση από Caterina1:

Τι τόθελα κ έγραψα την 51;; αμέσως ήρθε κ η απόδειξη!! stone τι μας λες δηλ;;; οτι οι βάρβαροι ήταν οι αμόρφωτοι;; κι εγώ το ίδιο είπα: μη διαχωρίζετε τους ανθρώπους σε έλληνες κ βάρβαρους, μορφωμένους, αμόρφωτους, άντρες, γυναίκες, γιατί κάτι τέτοιο θα σας κρατάει εσαεί στα σκοτάδια, μια κ τα πάντα είναι ΕΝΑ (εν, το Απόλυτον). Απο θεωρίες μια χαρά τα πάτε, αλλά στην πράξη αποδεικνύετε οτι δεν έχετε καταλάβει τίποτε...

Απάντηση από yougko:

Στο δρόμο για την Ολυμπία, πριν περάσει κανείς τον Αλφειό, υπάρχει ένα βουνό με ψηλούς βράχους, κακοτράχαλο, που ονομάζεται Τυπαίον. Υπάρχει νόμος να γκρεμίζουν απ αυτό το βουνό οι Ηλείοι τις γυναίκες, αν συλληφθούν να παρευρίσκονται στους Ολυμπιακούς αγώνες ή αν έχουν απλώς περάσει τον Αλφειό κατά τις απαγορευμένες γι αυτές μέρες (Παυσανία, Ελλάδος περιήγησις 5, 6, 7-8).

Ρε σείς αυτοί ήταν χειρότεροι και απο τους μουσουλμάνους με τα θηλυκά......απαπαπαπα.......

Απάντηση από yougko:

Λες να την έτρωγαν κιόλας ustondiran??????

Μπορεί...άλλωστε και οι παπούα τα ίδια κάνουν....παγανιστές οι μεν παγανιστές και οι δε.....

χαχαχαχαχαχα

ποια η διαφορα?

Απάντηση από stone:

η βιβλιοθηκ του φιλολογου>??χαχαχαχαχαχαπλακα εχεις ωρεχαχαχαχαχαχαχα

Απάντηση από yougko:

Και σαρία οι αρχαιοπαιδες?

Οι κάτοικοι της αρχαίας ελληνικής πόλης Τεμέσα είχαν λιθοβολήσει έναν αθλητή που είχε βιάσει μια κοπέλα. Για να αποφύγουν την οργή του θυσίαζαν σ αυτόν κάθε χρόνο και μια κοπέλα (M. Nilsson, Η Ελληνική λαϊκή θρησκεία, εκδ. «Η βιβλιοθήκη του φιλολόγου», σ. 110).

Μωρέ μπράβο ....αυτοί δεν είναι που ήταν φιλόσοφοι ,είχαν δε τις γυναίκες για πρόβατα μάλλον........καθε χρόνο και απο μια έσφαζαν ....αναρρωτιέμαι την έτρωγαν κιολας?

αχαχαχαχααχαχαχαχαχαχααχαχα

Απάντηση από stone:

Γιατι ωρε σημερα δεν κανουν στα χαμαμ μαζι οι αντρεςμπανακι?ρε σε τυφλωνει το μισοςχαχαχα

Απάντηση από yougko:

καναν μπανάκι μαζί όμως ......οι άντριδεις .......

αχαχαχαχααχαχα

έτριβε ο ένας την πλάτη του άλλου ...αχαχαχαχααχαχα

Μαζί και η διας και η απολλωνας αχαχαχαχααχαχαχααχαχ

Απάντηση από yougko:

Πόσο καλοί ήταν οι αρχαιομ@λ@κες με τα θυληκά

Ησίοδος

"Ένας άνδρας δεν πρέπει να λούζεται μέσα σε νερό που λούστηκε γυναίκα/ γιατί θαρθη και δω η τιμωρία, αργά βέβαια, αλλά φοβερή (Έργα και ημέραι, στ. 753-755).

ουαχαχαχαχααχαχαχαχααχαχα

Υ.Γ

Τι λες ωρε ustondiran λες να θέλω να γίνω διάσημος ?χΑχαχαχαχαχααχαχαχα

Απάντηση από stone:

Οταν θα φερεις τα χαρτια σου θα δεις και τα δικα μουχαχαχαΜετα θα τα δημοσιευσουμε στο Ζοο να τα δουν ολοι.Θελεις?χαχαχα

Απάντηση από yougko:

Ναι καλά κάνεις και έχεις από ποια χώρα είναι?...

Απάντηση από stone:

Ρε για παπα με περασες?χαχαχα

Απάντηση από Kyriakos_39:

stoke γελα με τη μ@να σου που εβγαλε εσενα τον φουσταρα,εκεινη ειναι για γελια και οι φουστηδες θεοι που ασπαζεσαι...κρυφοαδερφουλ@

Απάντηση από stone:

Πιστοποιτικο και ληξιαρχικη παρξη γεννησεως θα μου φερεις και ταυτοτητα .Εγω τα εχω .Εσυ εχεις?χαχαχα

Απάντηση από yougko:

Στην χώρα μου χαρτιά?χαχαχαχα μπα δεν θα είσαι με τα καλά σου.....χαχαχαχα

Εσύ είσαι χρόνια εδώ?

Απάντηση από stone:

Οχι δεν ξεφευγεις θα φερεις και τα χαρτια να σε καμαρωσωχαχαχα

Απάντηση από yougko:

Yo Jew......

Δεν χρειάζομαι χαρτιά στην χώρα μου είμαι.......εσύ είσαι μακρυά από την χώρα σου...και τις καμήλες σου....

:)

Απάντηση από stone:

Οταν θαρθεις φερε και τα χαρτια σου μαζι να κανουμε συγκρισηχαχαχαχαχαΠανδιων

Απάντηση από yougko:

Ναι, μια διαφορά σημαντική όμως......εγώ δεν είμαι Ιουδαίος σαν και σένα, αλλά Ιθαγενής Έλληνας ,και πίστεψε με έχω πάρει ελληνική παιδεία ,σε αντίθεση με εσένα ......χαχαχαχαχα

Υ.Γ

Jew ,να σε βρω γιατί να μην σε βρω....

Απάντηση από stone:

Εγω ωρε σαρκα δεν μπορω να καταλαβω με αυτους τι ρολο βαρανε αδερφε.Συμφωνα με την βιβλο τους χαχα ο Εωσφορος τοτς εδωσε γνωση.Για να γινει κατι τετοιο σημαινει οτι μεχρι τοτε δεν ειχαν.Επομενως γιατι ταχουν βαλει μαζι του ?χαχαχα Αυτο θελει αναλυση με λεπτομερειαχαχαχαχα.Πανδιων

Απάντηση από sarkas50:

Πραγματι η δαιμονοποιηση της γυναικας αρχιζει απο

την Βιβλο , και δαιμονοποιηται απο τον ιδιον τον Γιαχβε

ενω αντιθετα δεν γινεται ουδεις λογος για τον Σαταν ο

οποιος ειναι προσωπο βιβλικο .

Καταφερε η Ευα να κλεψει ολη την δοξα του Σατανα

και οχι μονο, αλλα και να ταυτιστει μαζι του τοσο που

οποιος θελει να τον περιγραψει να του δινει γυναικειες

αρετες.

Απάντηση από stone:

Αν εγω ειμαι Ιουδαιος χαχαχαοπως θελεις να λες και φυσικα λεγε οτι θες σε εχω γραμμενοχαχαχατοτε ελα να με βρτεις να το διαπιστωσης απο κονταχαχαχαχα.Ομως ναι ο οπποιοσδηποτε ιουδαιος και οχι μονο κατεχει την Ελληνικη παιδεια εγω Ελληνα θα τον φωναζω.Αντε, μαθε Ελληνικα να γινουμε φιλαρακια ως ΕλληνεςχεχεχΠανδιων

Απάντηση από yougko:

Και στην περίπτωση που εσύ είσαι Ιουδαίος για παράδειγμα,και με αποδείξεις, και μετέχεις στην ελληνική παιδεία αυτό σε κάνει Έλληνα η Ιουδαίο όπως πραγματικά είσαι??

Απάντηση από stone:

Ελληνες ειναι οσοι μετεχουν της Ελληνικης παιδειας.Αν και εσυ παρεις Ελληνικη παιδεια Ελληνα θα σε λεω.Εως τοτε εισαι ΙουδαιοςχαχαχαχαΠανδιων

Απάντηση από stone:

Μην ξεχνατε η γυναικα εδωσε το μηαλαρακι κατ αυτους στον τελιο μαλακοανδρα της Αδαμ τον επωνομαζομενοχαχαχαχαΗ γυναικα εξ αρχης λοιπον δαιμονοποιηθηκε και σε αυτο οφειλεται ο γνβωστος κυναιδισμος του κληρου και των μοναχωνχαχαχαχαΠανδιων

Απάντηση από yougko:

ustondiran όταν λες Έλληνες τι εννοείς ακριβώς?

Απάντηση από stone:

Θα ηθελα να τονισω οτι η λατρεια της λεγομενης Παναγιας επεβληθη στον χριστιανισμο κατα τον 80ΜΧ αιωνα.Εως τοτε δεν υπηρχε καμια λατρεια στο ονομα της.Ειδαν φαινεται οτι δεν τα ειχαν φτιαξει και τοσο καλα καθως απουσιαζε η γυναικα απο το πανθεον και ιδου ξαφνου η μεγαλη στρατηγοςχαχαχαχαχαχρε πλακα μας κανουνκαι νομιζουν οτι τους ποιστευουμε κιολαςχαχαχαχα,Οσο για την θεση της γυναικας διαβαστε τον Σαουλ παυλο και τους αλλους δηθεν πατερες αλητηριους και θα καταλαβετε που την ειχαν γραμμενη χεχεχεχΠανδιων

Απάντηση από stone:

Ποιος διαχωρισε τους ανθρωπους κατερινα?Οι Ελληνες?κανεις λαθος καλη μου.Η Λεξη βαρβαρος δεν ειχε την σημασια που αποδιδετε σημερον.Βαρβαρος εσημαινε τον ανθρωπο που δεν ειχε παιδεια.Αυτα για να ερθουμε στην θεση μας γιατι οι κατηγοριες οι ανυποστατες και το ψευδος ουχι ανθρωπων σοφων και ανδρειων παρα μονο πονηρων και καταγελαστων.Πανδιων

εμενα με φαινετε η δικη σου θεση ηλιθια στην 50 τι να κανουμε?

Απάντηση από Caterina1:

Και ο διαχωρισμός των ανθρώπων σε έλληνες, βάρβαρους, χριστιανούς, άπιστους, μορφωμένους, αγράμματους, μαύρους, λευκούς, άνδρες, γυναίκες, καλά κρατεί....Αν αυτό είναι δείγμα πολιτισμού ή πνευματικότητας, καλύτερα να γυρίζαμε στις σπηλιές!!!

Απάντηση από deAthrockerZzz:

Αυτό που λένε για τη σχέση γυναίκας-Παναγίας-Χριστιανισμου δεν το κατάλαβα... Ναι, συμφωνώ ότι δοξάσθηκε και τιμήθηκε περισσότερο από όλους τους Αγίους αλλά όταν λένε ότι ο Χριστιανισμός εξύψωσε τη γυναίκα επειδή ο Θεάνθρωπος Ιησούς γεννήθηκε από γυναίκα δεν είναι εντελώς ηλίθιο; Από τί άλλο δηλαδή θα μπορούσε να γεννηθεί, εν τη ανθρωπίνη φύσει; Από τσιμέντο;

Κατερινα τα αγιοπατερικα βιβλια το γραφουν δεν λεω δικα μου,οτι η Παναγια κυοφορωντας τον ιδιο τον Θεο και με το να αξιωθει να ειναι η μητερα του Θεανθρωπου Χριστου,οπου ο Χριστος εκαμνε παντα υπακοη ως Υιος της Παναγιας στην μητερα του εξυψωσε την γυναικα επισης ειχε την τιμη ως γυναικα να ειναι και πανω απο ολους τους αγιους...αυτο δειχνει οτι δεν ειναι οι αντρες ανωτεροι στον πνευματικο αγωνα,αλλα μπορει μια γυναικα να δοξαστει περισσοτερο αναλογα με τα εργα της,εκει καταληγω ποτε δεν ειπα οτι οι αντρες ειναι οι ανωτεροι,φυσικα και υπαρχει ισοτητα και δεν ειπα την εφερε η Παναγια να εξηγηθουμε...αλλο αν παραβιαζετε η ισοτητα σε μια οικογενεια και καποιοι το παιζουν αντρες και το δεχεται η υπομενει μια γυναικα,απαραδεκτο

Απάντηση από Caterina1:

36. Έχεις σκεφθεί ποτέ οτι η προσφώνηση "γύναι" σε μια γυναίκα την εποχή εκείνη ήταν τίτλος τιμής;;;; Ας μη συγκρίνουμε τη σημερινή εποχή με την τότε τόσο εύκολα!!

Απάντηση από Caterina1:

33 Καλησπέρα!! Αν με την 30 απαντούσες στην 28, ήταν μάλλον άκαιρη η πληροφορία σου!! Την Παναγία τη σέβομαι κ τη λατρεύω κ τη θεωρώ Πρότυπο κάθε γυναίκας, αλλά δεν θα δεχθώ ποτέ οτι επειδή γεννήθηκε εκείνη, ανέβηκε η γυναίκα στα μάτια του Θεού..(βλέπε 18). Για μένα, άνδρας κ γυναίκα είναι ίσοι ενώπιον του Θεού, κ όποιος λέει το αντίθετο έχει πρόβλημα, που εξυπηρετεί συγκεκριμένα συμφέροντα, που είναι τα ίδια εκείνα που Τον σταύρωσαν!!

Απάντηση από extraterrestre:

αν δεν καταλαβαινεις τί διαβαζεις , εχεις σοβαροτατο προβλημα ! απορω γιατι ασχοληθηκα εν προκειμενω . να σαι καλα :)

Απάντηση από sarkas50:

Καλη μου χεστικα για το τι εγινε στο γαμο , εγω κατεθεσα

πως αντιμετωπισε ο Χριστος την μανα του οταν αυτη ανησυχισε

για το κρασι και πηγε να παρει κεφαλι , αλλα ο μαγκας της εκοψε

την φορα.

ειδες τί παθαινω η καψερη ; η προηγουμενη απαντηση φυσικα και ειναι για τον sarkas50

βρε φιλε , αυτη η ορθογραφια σου βγαζει ματι αλλα δε βαριεσαι . η ενσταση μου ειναι πως δεν εγραψες τί εγινε παρακατω στο γαμο , οκ ; και σε καμια περιπτωση η αντιμετωπιση του Ιησου δεν ηταν ιδια με την αντιστοιχη του τηλεμαχου

ωχου , δεν σας μπορω εδω μεσα . τα ψειριζετε για να χετε κατι να κανετε . παιξτε μονοι σας , δεν ξαναενοχλω , ενταξει ; ουτ εγω θα αλλαξω ουτε και κανεις αλλος . το μονο που σιχαινομαι ειναι η προσπαθεια προσηλυτισμου που γινεται απο διαφορους και οι βρωμιες που γραφουν κατι σουργελα . ας γραψουν για τους δικους τους θεους ό,τι θελουν κι ας αφησουν ησυχα τα δικα μας ιερα και οσια , συμφωνοι ; αυτα κι εφυγα .

υγ. για τυχον παρανοησεις , ομιλω ως χριστιανη ορθοδοξος , ολα καλα ;

Απάντηση από sarkas50:

41 εγω καλη μου συμφωνησα με το θεμα δεν ηταν αναγκη

να μου παραθεσεις Ομηρο για να με πεισεις.

στην 36 μου παρεθεσα και την αποψη που ειχε και ο Χριστος

για την μανα του που την εβλεπε ως γυναικα, οπως και ο

Τηλεμαχος την Πηνελοπη

Εγω δεν καταλαβα πως αλλαξε την θεση της γυναικας ο

Χριστος γιατι ετσι εικαζει ο θεματογραφος γιαυτο κατεθεσα

και το συγκεκριμενο εδαφιο.

Εσυ δεν καταλαβα γιατι ανησυχισες??

για τον φιλο στο 36. τα παρακατω .

ομηρου οδυσσεια, ραψωδια α΄, στιχος 398 - 401

... αλλα καλυτερα να πας στην καμαρη σου , με τα δικα σου απασχολησου εργα , τον αργαλειο, τη ροκα . δινε στις παρακορες εντολες , για να δουλευουν με φροντιδα . ο λογος ειναι μελημα του αντρος , του καθενος , και περισσοτερο δικο μου . σ αυτο το σπιτι ειμ εγω ο κυβερνητης ...

ο τηλεμαχος απευθυνομενος στη μητερα του , που οσο να ναι βασιλισσα ηταν , οχι καμια παρακατιανη !

α , κι οταν γραφεις κατι απ την καινη διαθηκη , γραψε και τα παρακατω ντε ! οχι μονον οσα μας συμφερουν ετσι ; αντε γεια σας :)

Απάντηση από Only_Despoina:

39 εχεις αλλοθι δε λεω

η Ελλαδα ειναι η πατριδα μου ανεγκεφαλε την πλανη της αρχαιας ειδωλολατριας και εδω την ανισοτητα στα δυο φυλλα στην αρχαια αθηνα αναφερομαι,κοινωνια διχως Χριστο αυτα εχει...

Απάντηση από stone:

χαχαχαχαχα ψαχνεις πολυ ωρε για να κατηγορησεις την Ελάδα ως συνηθως αλλα παντα μπανανα τρως δεν βαρεθηκες?χαχαχαχα.Ζητω η τσικιταχαχαχαχα

Απάντηση από Amadeus:

έχετε παρασυρθεί σε μια ανταλλαγή κατηγοριών. Αυτή βολεύει μόνο όσους δεν έχουν επιχειρήματα και αποφεύγουν το διάλογο.

Απάντηση από sarkas50:

Κυριακε δες τον ρολο της γυναικας πως τον

αλλαξε ο ιδιος ο Χριστος στο προσωπο της

μανας του και απολαυσε συμπεριφορα υιου ..

1 ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗΝ ΗΜΕΡΑΝ ΕΓΕΙΝΕ ΓΑΜΟΣ ΕΝ ΚΑΝΑ ΤΗΣ ΓΑΛΙΛΑΙΑΣ ΚΑΙ ΗΤΟ Η ΜΗΤΗΡ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΕΚΕΙ

2 ΠΡΟΣΕΚΛΗΘΗ ΔΕ ΚΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΑΙ ΑΥΤΟΥ ΕΙΣ ΤΟΝ ΓΑΜΟΝ

3 ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΛΕΙΨΕΝ Ο ΟΙΝΟΣ ΛΕΓΕΙ Η ΜΗΤΗΡ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ ΟΙΝΟΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΣΙ

4 ΛΕΓΕΙ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗΝ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΕΜΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΓΥΝΑΙ ΔΕΝ ΗΛΘΕΝ ΕΤΙ Η ΩΡΑ ΜΟΥ

ιωαννου κεφ 2

Σιγουρα αυτο που παρεθεσες ειναι ετσι ακριβως ετσι ηταν η γυναικα στην

αρχαια ελλαδα η γυναικα ομως οχι η ΜΑΝΑ η γυναικα.

Απάντηση από XRHSTOS_42:

Εμένα τι με μπερδευεις θα ηθελα να ξερω;;

Εγω απλα μια πληροφορια μετεφερα,και εαν θελεις κανε ερευνα.!

29.30.31: Ότι νάναι όμως...

δεν εισαι ορθοδοξη αφου δεν τα δεχεσαι τωρα τι χριστιανη εισαι ,εχει πολλες αιρεσεις του κωλου και παραφιαδες...ετσι θα μιλαω καιγω αφου εσυ δεν εχεις παιδεια,πολιτισμο και ηθος και σεβασμο στους αλλους και το ιερο τους πιστευω..ακου αηδιες...ωραια ανατροφη πηρες...τουλαχιστον ναστε ανθρωποι και ας πιστευετε οτι θελετε το ξαναειπαμε...

Απάντηση από XRHSTOS_42:

Εγω Κυριακο σου παραθετω επιχειρηματα και εσυ ........τα δικα σου.Βριζεις,κατηγορεις,που ξερεις εσυ σε ποιο θεο πιστευω.;Εγω πιστεω σε ενα δεντρο στην οδο Κηφισιας,τι προβλημα εχεις εσυ.Τι σε κανεις εσενα καλυτερο απο εμενα;!!

Σου ειπα κατι με επιχειρημα,η Παναγια ηταν Ελληνιδα και μαλιστα ιερεια στο Ναο της Αρτεμις στο αγιο ορος,το αγιο ορους που καποια μερα να εχει τον πραγματικο του ρολο,αυτον που του αρμοζει στην Ιστορια.

Γεμισατε εκει ξενοφερτους Ηγουμενους,και χαμπαρι δεν πηρατε,!!!!Ξερεις οτι δεν υπαρχει ελληνας στην καταγωγη ηγουμενος στο αγιο ορος.;;Ειδες τι εγινε με τον Εφραιμ,ξεπουλησε τα παντα,και στο τελος ειπα και ενα συγγνωμη και καθαρισε....αυτους προσκυνατε εβραιοδουλοι.....γινατε........σε λιγο σκουφακι και ποδιτσα......!!

Μονο η μονη εσφιγμενου εκεινε και αυτη την πολεμανε......!!!!!Αφησανε γερους ανθρωπους χωρις φαρμακα,ρευμα,θερμανση για να τους αναγκασουν να φυγουν,ξερεις γιατι;Που θα την πουν αυτη την αμαρτια;Σε ποιο θεο πιστευουν θα ηθελα να ξερω;

Μην σου πω,και με βριζεις παλι οπως συνηθιζεις.......ψαχτω μονος.Αλλα με λογικη .

Απάντηση από Caterina1:

29.30.31: Ότι νάναι όμως...!!!!! Μήπως είστε λίγο εκτός θέματος;; λέμε τώρα...Όσο για τη θρησκευτική μου ταυτότητα, δηλώνω χριστιανή κ είμαι, αλλά δεν πιστεύω όλες αυτές τις αηδίες που σου πασάρει η εκκλησία σου Κυριάκο!!! Ο Χριστός δεν είπε ποτέ τέτοιες αηδίες...αν αυτά που πρεσβεύεις είναι στο πνεύμα της Τέλειας Αγάπης, το ξέρει ο Θεός καλύτερα απο σένα, αλλά κοίτα να το μάθεις κ εσύ κάποτε!!!

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.