Συζητήσεις - προτασεις βιβλιων
Χρήστης: zoozavoliara
Θέμα: προτασεις βιβλιων
Ημερομηνία: 03/03/11 12:26

Βρισκομαι στην διαδικασια δημιουργιας μιας βιβλιοθηκης και θα ηθελα να μου προτεινετε τα καλυτερα βιβλια που εχετε διαβασει, αυτα που εχουν μεινει για παντα στην μνημη σας ή στην καρδια σας....Σας ευχαριστω προκαταβολικα

Απάντηση από ageleya:

Τα βιβλια του Τασου Αθανασιαδη, εγω εχω διαβασει μονο την αιθουσα του θρονου και τους Πανθεους και μου αρεσαν πολυ, αν θυμηθω και αλλα θα σας ξαναγραψω

Απάντηση από missX:

Γεια σας και παλι...

Επειδή μια βιβλιοθήκη πρέπει να έχει και τα χαλαρά της, καλή ιδέα είναι τα λευκώματα ή μια πιο "ανάλαφρη" ματιά στα πράγματα.... ας πούμε...

ΤΟΛΚΙΝ - "ΣΙΣΜΑΡΙΛΛΙΟΝ" & "ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΧΟΥΡΙΝ"

ΤΟΜ ΡΟΜΠΙΝΣ - "Μ ΟΠΩΣ ΜΠΥΡΑ" και γενικά τα βιβλία του έχουν τρέλα μοναδική

ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ γενικώς αλλά ειδικώς 2 εξαιρετικά λευκώματα υπό την επιμέλειά του, "Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ" & "Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΣΧΗΜΙΑΣ"

ΡΟΜΠΕΡΤ ΦΙΣΕΡ - "Ο ΙΠΠΟΤΗΣ ΜΕ ΤΗ ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΗ ΠΑΝΟΠΛΙΑ"

ΑΛΗ ΡΟΓΓΟ - "ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΩΝ ΠΟΜΑΚΩΝ"

LAUREN SLATER - "TΟ ΚΟΥΤΙ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ"

ΝΑΜΠΟΚΟΦ - "ΛΟΛΙΤΑ"

ΤΡΟΥΜΑΝ ΚΑΠΟΤΕ - "ΠΡΟΓΕΥΜΑ ΣΤΟ ΤΙΦΑΝΙΣ"

κι ισως κάποια σχετικά με τη μουσική ή την τέχνη ή το σινεμά ή τη φωτογραφία....

NICK CAVE -"Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΜΠΑΝΙ ΜΑΝΡΟ" (μυθιστορηματικη απόπειρα του μουσικού)

YOKO ONO- "Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ JOHN LENON εκδ. Μεταίχμιο

"ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΛΙΟΔΗΜΟΣ - "CINEΛΟΓΙΟ" εκδ. ΟΞΥ

THE ART BOOK (ελληνικη εκδοση από τις εκδ. ΓΝΩΣΗ)

ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΥΚΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΤΑSCHEN.....!!!

ΣΤΙΒ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ - OUTSIDERS, Η ΤΕΧΝΗ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ (εκδ. Μεταιχμιο)

ΠΕΤΡΙΔΗΣ-ΖΟΥΓΡΗΣ - "30 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΡΤ ΑΠΟ ΤΙΣ 4 ΣΤΙΣ 5"

ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΛΛΑΜΑΝΗΣ - "ΔΙΧΩΣ ΚΑΒΑΤΖΑ ΚΑΜΜΙΑ" (για την ζωη του Νικόλα Άσιμου)

ΜΠΑΜΠΗΣ ΛΑΣΚΑΡΙΣ - "PUNK, Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΙΑΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ" εκδ. ΟΞΥ

αυτά μου ήρθαν στο νου....

;)))))

Απάντηση από zoozavoliara:

134.....Υποκλινομαι.....και θα χαρω πολυ να δωσεις συνεχεια στον μακρυ καταλογο....δεν εχω λογια...μερικα τα εχω διαβασει και γω και υπαρχουν ηδη, οπως την Μομο, της Καρυστιανη, του Ζοζε τα βιβλια, διπλη ταυτοτητα, το Κατα Ιησου ευαγγελιο, της Ζατελη, της Συλβια πλαθ, της Φακινου.....αλλα και πολλα που δεν γνωριζα καν....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Απάντηση από missX:

ΜΙΚΑΕΛ ΕΝΤΕ - "Η ΜΟΜΟ"

ΒΑΣΙΛΗΣ ΑΛΕΞΑΚΗΣ - "ΠΡΙΝ"

ΙΩΑΝΝΑ ΚΑΡΥΣΤΙΑΝΝΗ - "ΜΙΚΡΑ ΑΓΓΛΙΑ" ΚΑΙ "ΣΟΥΕΛ"

ΛΙΟΥΙΣ ΚΑΡΡΟΛ - "ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΛΙΚΗΣ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΘΑΥΜΑΤΩΝ" (αλλά από τις εκδόσεις Πατακη γιατί είναι πολύ όμορφο, για μικρους και μεγαλους)

ΟΥΙΛΙΑΜ ΜΠΑΡΟΟΥΖ - "Η ΓΑΤΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ"

ΤΖΩΡΤΖ ΣΙΜΕΝΟΝ - "Ο ΓΑΤΟΣ"

ΟΥΒΕ ΤΙΜ - "ΠΟΙΟΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΤΟ ΛΟΥΚΑΝΙΚΟ ΜΕ ΚΑΡΥ"

ΧΑΝΙΦ ΚΙΟΥΡΕΙΣΙ - "ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ"

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ - "ΕΡΩΤΩΝ ΚΑΙ ΑΟΡΑΤΩΝ"

ΑΝΤΡΕΣ ΤΑΠΙΕΓΙΟ - "ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗΣ"

ΛΟΡΕΝΣ ΝΤΑΡΕΛ - "ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΝΟ ΚΟΥΑΡΤΕΤΟ"

ΖΟΖΕ ΣΑΡΑΜΑΓΚΟΥ - όλα τα βιβλία του ειναι ΜΑΓΙΚΑ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΑΔΟΓΙΑΝΝΑΚΙΣ - "Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ"

ΖΥΡΑΝΝΑ ΖΑΤΕΛΗ - τα βιβλία της είναι εξαιρετικοί οδηγοί στη φαντασία, λίγο σκοτεινά, αλλά με υπέροχη χρήση της ελληνικής γλώσσας

ΙΤΑΛΟ ΚΑΛΒΙΝΟ - "Ο ΑΝΑΡΡΙΧΩΜΕΝΟΣ ΒΑΡΩΝΟΣ"

ΙΤΑΛΟ ΚΑΛΒΙΝΟ - "ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΕΡΩΤΕΣ"

ΜΑΓΚΙ ΠΑΛΕΫ - "ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΠΕΟΥΣ"

ΜΙΚΑΕΛ ΕΝΤΕ - ΙΣΤΟΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΟΣ

ΤΑΣΟΣ ΛΕΙΒΑΔΙΤΗΣ - έχει 2 ωραιους τόμους, ποίηση 1 και 2...

ΜΑΤΙΝΑ ΜΟΣΧΟΒΗ - "ΕΙΚΟΝΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ" ένα μικρό και υπέροχο βιβλίο ποίησης από τις εκδόσεις ΑΓΡΑ μα και τα άλλα της είναι ωραία αν τα βρείτε

ΣΥΛΒΙΑ ΠΛΑΘ - "ΠΟΙΗΜΑΤΑ"

ΧΑΛΙΛ ΓΙΜΠΡΑΝ - "ΑΜΜΟΣ ΚΙ ΑΦΡΟΣ" και το "Η ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ"

ΜΙΣΕΛ ΝΤΕΛ ΚΑΣΤΙΓΙΟ - "Η ΚΙΘΑΡΑ"

ΤΖΕΙΜΣ ΤΖΟΫΣ - "ΟΙ ΔΟΥΒΛΙΝΕΖΟΙ" & το "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"-αν και είναι μεγάλο και λιγάκι δύσκολο αλλά πολύ όμορφο...

ΠΟΛ ΟΣΤΕΡ - "ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΕΣΧΑΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ"

ΕΥΓΕΝΙΑ ΦΑΚΙΝΟΥ - "ΑΣΤΡΑΔΕΝΗ" (δεν περιμενα ένα τόσο όμορφο βιβλίο όταν το άνοιξα...)

... ... ...

αυτά σε πρώτη φάση από όσα έχω διαβάσει και θυμήθηκα με μιας... θα θυμηθώ κι άλλα και θα σας τα γράψω με την πρώτη ευκαιρία

Α!! να ακόμη ένα!!!!!!!!!!! ας μην λείψει!!!!!!! είναι υπέροχο!

ΤΣΙΦΟΡΟΣ - "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ"...!!! είχα μάθει τόσα πολλά και είχα γελάσει τόσο πολύ!!! αλλά όταν το ξαναδιάβασα πέρυσι, το απόλαυσα ακόμη περισσότερο!

Απάντηση από Eradidaktos:

ναι το ιδιο .-

ας κλεισουμε γιατι η θεματογραφος δεν με παει πολυ

:)

Απάντηση από Only_Despoina:

131 αν λέμε το ιδιο ρωτησα Γιωργο

δεν τοπ συζηταμε απλα κανουμε προτασεις βιβλιων δεσποινα :)

Απάντηση από Only_Despoina:

129 οχι αυτο, το διαβασα ανηλικη και εκλαψα.....

με το λουλουδι δε λες?

που περιμενε σε εναν πλανητη?

ο μικρος πριγκιπας - σαν εξυπερη :)

127....Ζητησα τις προτιμησεις σας σε βιβλια για την δημιουργια μιας βιβλιοηθηκης που απευθυνεται στο ευρυ κοινο.....δεν εχει να κανει με τα βιβλια που διαβαζω εγω...

Απάντηση από katia__monopatia:

Δεν ξερω τι ειδους βιβλια διαβαζεις για να σε βοηθησω

Απάντηση από Filivos:

Era,

Δεν υπαρχει χειροτερο θεαμα κομμουνιστες να τσακωνονται μεταξυ τους αλλα χειροτερο θεαμα ειναι χριστιανοι να τσακωνονται μεταξυ τους. Ημαρτον αδελφια με τους Σικελικους Εσπερινους!!!

Εξοχο βιβλιο της Εντιθ Χαμιλτον '' Ο Ελληνικος Τροπος", αξεπεραστο!!

Δυο ομορφα βιβλια της Ζακλιν ντε Ρομιγυ, ''Συναντησεις με την αρχαια Ελλαδα'' και ''Γιατι Ελλαδα??'', πραγματι υπεροχα!!

Δυο ωραιες εισαγωγες στην Ελληνικη Φιλοσοφια 'Πριν και μετα τον Σωκρατη' το F.M. Cornford και W.K.C. Guthrie 'Oi Ελληνες Φιλοσοφοι'', πραγματι οι καλυτερες εισαγωγες στην ελληνικη φιλοσοφια ''για ολους''!!

Φιληβος

122. Ο άνθρωπος βλέπει αυτό που είναι ορατό στα μάτια. Ο Θεός βλέπει την καρδιά. Στα μάτια τα δικά Του όλοι είμαστε ανοιχτά βιβλία. :)

Ο σεβασμός είναι αμοιβαίος. Είστε πολύ ευγενική! Καλή σας ημέρα! :)

121...Με όλο το σεβασμό, αρνούμαι την πρόσκληση να συμμετάσχω στις παραισθήσεις σας.

Απάντηση από kekes666:

120. Χαχαχαχαχαχαχαχα πολυ καλοοοοοοοοοοοοοο!!!!! Υποκλινομαι κυρια μου, πρωτον στην ομορφια σας και δευτερον στην εξυπναδα σας!!!! Πολυ καλη η απαντηση στον 119. Καιρο ειχα να γελασω

Κι εγώ χαίρομαι που μου δόθηκε η ευκαιρία να συστήσω βιβλία που ωφελούν μικρούς και μεγάλους ανά τον κόσμο. Αλλά να ρωτήσω: Πάντα εκφράζεις την άποψή σου για ένα βιβλίο πριν το διαβάσεις και δημιουργείς μια άποψη για έναν άνθρωπο τον οποίο δεν γνωρίζεις;

119....με μεγαλη μου χαρα διαπιστωνω οτι τα βιβλια που προτεινεις εχουν το ιδιο κοινο με σενα: την υγρασια, την ανοησια, το χρονο και φυσικα το ιδιο τους το περιεχομενο....

Ναι! Δίπλα επίσης από την Αγία Γραφή θα σύστηνα βιβλία όπως "Αγία Γραφή - Λόγος Θεού ή Ανθρώπων;", "Τι Διδάσκει Πράγματι η Αγία Γραφή", "Το Μυστικό της Οικογενειακής Ευτυχίας", "Οι Νεαροί Ρωτούν - Αποτελεσματικές Απαντήσεις, Τόμος 2", "Μάθε από τον Μεγάλο Δάσκαλο", "Ο Άνθρωπος σε Αναζήτηση του Θεού". Είναι μερικές από τις εκδόσεις των μαρτύρων του Ιεχωβά και διανέμονται δωρεάν.

115....Αυτον να τον βαλω διπλα διπλα με την Αγια Γραφη??? θα εχει ενδιαφερον.....

113....να συγχαρω προσωπικα τον Φιλ που επιτελους μετα απο 8 μερες κατανοησε το θεμα και μας εδωσε τις προτιμησεις του....πολυ καλες επιλογες....και παλι συγχαρητηρια!!!!!

Απάντηση από tschristos2:

113. Filivos,

Mεγας Ανατολικος: "Αγια απολαυσις ενος ωραιου παροντος"

ΚΑΛΑ ΝΑΣΑΙ!!!!!!!!!!!

καλε

κανενας δεν συστησε τν νταγκλας ανταμς;

θα σας μαλωσω

Απάντηση από Baudelaire01:

ψαξε, επισης, και το "ο συγχρονος μηδενισμος" του ζιακα καθως και "το αδιανοητο τιποτα" του ραμφου. Αναφερονται στο νεοελληνικο μηδενισμο και πεσιμισμο εξαιτιας της φαυλοκρατιας και άλλων παραγοντων. Ειναι και επικαιρα.

Απάντηση από Filivos:

Era,

Ωραια τα ειπες!!

Μαρκος Αυρηλιος, Εις εμαυτον

Νικολας καζαντζακης, Αναφορα στο Γκρεκο, ισως το καλυτερο του Καζαντζακη

Αριστοτελης, Ηθικα Νικομαχεια, να ξερουμε και την ηθικη των Ελληνων, ηθικη ελευθερων ανθρωπων και οχι κακομοιριασμενων πιστων που θελουν ανταμοιβη.

Πλατωνος, Πολιτεια, ολ δη ταϊμ κλασσικ!!!

Εμπειρικος Α, Μεγας Ανατολικος, ο σαρκικος ερωτας στον αιωνα τον απαντα!!!

Φιληβος

και ας μου επιτραπει να πω οτι κατα την αποψη μου η ομορφια εναποκειται στα ματια του παρατηρητη και οτι η αληθινη ομορφια ειναι η εσωτερικη οπως συμβαινει και στα "βιβλια του παραδεισου" ευχαριστω

110. μου αρεσε η αποψη του

με συγχωρειτε

δεν ειχα σκοπο να σας θιξω

την αποψη μου εξεφρασα

Απάντηση από petros56:

109....Οταν ρωτηθηκε ο Μπορχες πως φανταζεται τον Παραδεισο εδωσε αυτη την απαντηση...η ερωτηση απευθυνοταν σε αυτον Και μονο...ηταν η προσωπικη του αποψη...οκ;

αν μια βιβλιοθηκη ηταν ο παραδεισος τοτε θα ηθελα να ειμουν εστω και ενα σημειο στιξης σε μια απο τις σελιδες ενος απο τα βιβλια που θα ζουσαν αιωνια εκει

Απάντηση από petros56:

Μπραβο στην θεματογραφο....εκτος απο ομορφη ειναι και εξυπνη!!!! Θανατηφορος συνδυασμος. Η προταση μου ειναι Κουντερα, ολα του τα βιβλια ειναι εξαιρετικα

Απάντηση από kekes666:

ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΟΡΤΕΓΚΑ Υ ΓΚΑΣΕΤ

ΜΠΟΡΧΕΣ....ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΗς: Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

103....Με εντυπωσιασες !!!! Και φυσικα ενα μεγαλο ευχαριστω....

102....Μπελ Χαινριχ;;; δεν τον ηξερα....θα το βαλω στην λιστα....εμπιστευομαι την κριση σου

99.....Συμπιπτουν οι επιλογες μας και πιστευω πως τα συγκεκριμενα βιβλια δεν πρεπει να λειπουν...

zoozavoliara,

Κατ' αρχην να σε ευχαριστησω για την κατανοηση σου.

Και δευτερον ναρθουμε στα βιβλια :

α. Γενικα:

1. Ασματα Δημοτικα της Ελλαδος, Σπ. Ζαμπελιου

2. Ποθεν η κοινη λεξις τραγουδω (μελετη), Σπ. Ζαμπελιου

3. Ελληνικα Δημοτικα Τραγουδια (Συναγωγη μελετων και Μοιρολογια), G. Saunier

4.Eλληνικα Δημοτικα τραγουδια, Α+Β τομος, C. Fauriel

5. α.Tα Δημοτικα μας Τραγουδια και β. Παραλογες, Γ. Ιωαννου

6. Εκλογη απο τα Τραγουδια του Ελληνικου Λαου, Νικ. Πολιτη

7.Ελληνικα Δημοτικα Τραγουδια, Ακαδημια Αθηνων ( και οι 5 τομοι, και ειδικα ο 1ος)

β. Ειδικα:

1. Ερωτοκριτος

2. α.Ερωφιλη, β.Πανωρια, Γ. Χορτατση

3. Αποκοπος-Βοσκοπουλα, Μπεργαδη

4. Διηγησις του Αλεξανδρου

5.Ερωτικα ονειρα, Μ. Φαβιερου

6. Αφηγησις Λυβιστρου και Ροδαμνης κλπ, κλπ.

Βεβαια θα πρεπει να θεωρησουμε πως για καθε τοπο υπαρχει πληθωρα βιβλιογραφιας(π.χ. Κρητη, Πελλοπονησο, Επτανησα, Θρακη κοκ), και ακομη και για καθε νομο.

Ελπιζω να μη σε κουρασα πολυ, και κατι να προσφερα στον προβληματισμο σου.

ΚΑΛΑ ΝΑΣΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απάντηση από sanguini:

αααααααααα!

οπωσδηποτε...... Χαινριχ Μπελ - Ο ΚΛΟΟΥΝ

γαμάτο!

Απάντηση από sanguini:

σωστος ο sololoco, πολυ καλες προτασεις!!

Απάντηση από sanguini:

97 jamthink, θελεις να μας πεις 2-3 λογια για αυτο το βιβλιο??

ΦΕΡΝΑΝΤΟ ΠΕΣΟΑ (ΡΟΕΣ) με το κλασσικό πλέον ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΑΝΗΣΥΧΙΑΣ

Απάντηση από sololoco:

...με τυχαία σειρά...

Δον Κιχώτης - Μιγκέλ ντε Θερβάντες

Ο Λύκος της Στέππας - Σιντάρτα - Έρμαν Έσσε

Ο Ξένος - Η Πανούκλα - Η Πτώση- Η Εξορία και το Βασίλειο (μυθηστορήματα) Ο Μύθος του Σίσσυφου - Ο Επαναστατημένος Άνθρωπος ( Δοκίμια) - Αλμπέρ Καμύ

Η Ασκητική - Νικος Καζατζάκης

Ιδού ο Άνθρωπος - Ανδρέας Λασκαράτος

Η Δίκη - Ο Πύργος - Φραντζ Κάφκα

Το Υπόγειο - Ο Ηλίθιος - Οι Δαιμονισμένοι - Αδερφοί Καραμαζόφ - Έγκλημα και Τιμωρία - Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι

Εκατό Χρόνια Μοναξιάς - Ο Έρωτας στα Χρόνια της Χολέρας - Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες

Οι Άθλιοι - Βίκτορ Ουγκό

Μεγάλες Προσδοκίες - Κάρολος Ντίκενς

Άμλετ - Ριχάρδος Γ΄ - Ουίλιαμ Σαίξπηρ

Το Πορτραίτο του Καλλιτέχνη - Οδυσσέας - Τζειμς Τζόυς

1984 - Η Φαρμα Των Ζώων - Τζορτζ Όργουελ

...και σίγουρα πολλά πολλά άλλα...

Απάντηση από jam4think:

στο παρακάτω κείμενο θα βρεις αξιόλογες προτάσεις..

»Η τέχνη του αφορισμού είναι δύσκολη και απαιτητική. Το γνωρίζουν καλά όσοι έχουν εντρυφήσει στο είδος - είτε, ως συγγραφείς οι ίδιοι, επιλέγοντας αυτή την ελκυστική αλλά δύστροπη μορφή έκφρασης, είτε προσπαθώντας, ως αναγνώστες, να αποκωδικοποιήσουν τα μυστικά της. Η συντομία του αφορισμού είναι ασφαλώς η μεγάλη του αρετή, αφού είναι πράγματι θαυμαστό να μπορεί κανείς να αποδώσει με διαύγεια και συντομία πυκνές σκέψεις και αντιφατικά συναισθήματα. Όμως πολλές φορές η συνταγή δεν λειτουργεί, το σουφλέ, που θα 'λεγε και ο Τσέστερτον, δεν φουσκώνει, και τότε οι προσδοκίες μας διαψεύδονται οικτρά. Αυτό συμβαίνει όταν ο αφορισμός εκτρέπεται σε κοινότοπο απόφθεγμα, διδακτική ρήση, προβλέψιμη ηθικολογία ή απλώς ρητορικό πυροτέχνημα και ο αφοριστής θυμίζει γυμνασιάρχη επαρχιακού λυκείου που νουθετεί με το δάχτυλο υψωμένο τα άπειρα μαθητούδια του. Όταν, με άλλα λόγια, η «αλήθειά» του αν και υποκειμενική, άρα ρευστή και μεταβλητή, σερβίρεται ως αδιάψευστη γνώση.

Αν το συγκροτημένο σύστημα ενός φιλοσόφου θυμίζει τη σταθερή ροή ενός ποταμού με σαφή προορισμό, τότε το απόσπασμα δεν είναι παρά το νερό ενός σιντριβανιού, που εκτινάσσεται ορμητικά προς τα πάνω. Δεν έχει παρά να συγκρίνει κανείς τον τρόπο που εκδιπλώνει τις θέσεις του ένας Χέγκελ ή ένας Καντ, με αυτόν του Νίτσε, για παράδειγμα. Η αφορισμοί του, όπως και του πνευματικού του τέκνου Σιοράν, είναι σαν βέλη που σκίζουν με ταχύτητα και ακρίβεια τον ιστό της σκέψης μας, και καρφώνονται βίαια στον στόχο τους.

Ανέκαθεν με γοήτευαν οι αφοριστές ένας από τους λόγους είναι ότι το γράψιμό τους συγγενεύει στενά με αυτό των ποιητών. Ο Πάουντ μάς θυμίζει ότι στα γερμανικά η λέξη για την ποίηση «dichtung» συνδέεται ετυμολογικά με το ρήμα «dichten» που σημαίνει «συμπυκνώνω». Εκλεπτυσμένη και τεχνικά άρτια συμπύκνωση πολιτικών, κοινωνικών, θρησκευτικών και λογοτεχνικών απόψεων, λοιπόν, ο αφορισμός. Στην αγγλική γλώσσα μετρ του είδους παραμένει ο Τσέστερτον, με τον Χάλιφαξ και τον Χάζλιτ να ακολουθούν κατά πόδας. Τον Γουάιλντ τον θεωρώ περισσότερο αξεπέραστο «wit» (η ελληνική μετάφραση «πνευματώδης» σίγουρα δεν αποδίδει τη σημασία και βαρύτητα του όρου) παρά έναν καθαρόαιμο «aphorist», μεγαλύτερο φυσικά κατά πολύ του Μπερνάρντ Σω, ο οποίος πολλές φορές ηθικολογεί αφόρητα. Η Γαλλία δεν υπολείπεται: Ο Λα Ρουσφουκώ κρατάει για πολλούς τα ηνία, αν και προτιμώ τον «προκατειλημμένο» και «θερμοκέφαλο» Λα Μπρυγιέρ. Ο Βαλερύ σίγουρα ανήκει στις προτιμήσεις μου, αν και πολλοί από τους αφορισμούς του φαίνεται να έχουν γραφτεί στην οριζόντια θέση: διαρκώς τρίβουν τα μάτια τους σαν να έχουν μόλις ξυπνήσει ή να ετοιμάζονται να κοιμηθούν. Ο Ζαμπές, αν και ικανός για τους πιο τολμηρούς αιφνιδιασμούς, πάσχει από ένα είδος «ραβινικής» μονομανίας. Ο Μπαρτ παραμένει πάντοτε συναρπαστικός, όπως και ο έφηβος Κοκτώ, αν και λιγότερος αυτοερωτισμός δεν θα έβλαπτε. Πολλοί από τους αφορισμούς τους κοιτάζονται διαρκώς στον καθρέφτη εμφανώς συνεπαρμένοι από τον εαυτό τους. Τέλος, ο Πασκάλ: διαβάζω τις «Σκέψεις» του όπως τα «Ανάλεκτα» του Κομφούκιου, γοητευμένος από την ευκλείδεια σαφήνειά τους, η οποία σφράγισε σίγουρα το είδος. Η προσφιλής μου γερμανική τετράδα είναι Λίχτενμπεργκ, Νίτσε, Κράους, Κανέτι - με αυτή τη σειρά. Ο καθένας και μια εποχή του χρόνου. Ο Νίτσε βέβαια ίσως και για τις τέσσερις.

Άφησα για το τέλος τον Αντόνιο Πόρτσια, ελάχιστα γνωστό στο ευρύ κοινό. Οι «Φωνές» του θα έπρεπε να είναι η Βίβλος των αφορισμών: «Ακόμη και τα λουλούδια για να σκορπίσουν την ευωδιά τους πρέπει ν' αρχίσουν να πεθαίνουν» γράφει, αυτός που έζησε «με την ελπίδα να γίνει μια ανάμνηση».

Χάρης Βλαβιανός/ποιητής, διευθύνει το περιοδικό «Ποίηση»

Απάντηση από jam4think:

επιμένω σε παλαιότερες καταχωρημένες προτιμήσεις μου..

ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΑΛΕΒΙΤΣΗΣ (ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ) με το ΑΓΡΑΥΛΟΥΝΤΕΣ

(διάλογος εφήβων που προσεγγίζουν διαχρονικά ερωτήματα για το Θεό, τον έρωτα, την ποίηση, την επιστήμη....Μεταμεσονύχτιες αξέχαστες αναζητήσεις στα πρώτα σκιρτήματα της ανθρώπινης ψυχής...)

ο ΚΩΝΣΤ.ΤΣΑΤΣΟΣ (ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ) με το ΔΙΑΛΟΓΟΙ ΣΕ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ

(κορυφαία προσωπική εξομολόγηση μέσα από μια πολύπλευρη υπαρξιακή αναζήτηση...)

ο ΦΕΡΝΑΝΤΟ ΠΕΣΟΑ (ΡΟΕΣ) με το κλασσικό πλέον ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΑΝΗΣΥΧΙΑΣ (γιατί η καθημερινότητα κρύβει τις δικές της διαστάσεις...)

ο ΓΚΑΙΤΕ με τους ΑΦΟΡΙΣΜΟΥΣ του (δεν ξέρω αν μεταφράστηκε στα Ελληνικά, αλλά αποτελούν προπύργιο διάγειας του ευρωπαικού πνεύματος..)

ΔΑΦΝΗ ΛΟΡΔΑ: "ΣΑΛΑΜΩΝΗ", εκδόσεις ύψιλον/αιγαίον

Απάντηση από giorgio2424:

Ta apanta toy Papadiamanth. Einai akribh seira alla akjizei.

Kalh epityxia sto ergo sas

Απάντηση από titika67:

94...xaxaxaxaxaxa......προς τα που μενεις;;; να ξερω που θα ριξω τα πεντε φασκελα..

Ας σοβαρευτουμε λιγο....Το βλάκα μπορείς να τον καταλάβεις από δυο ενδείξεις: μιλάει για πράματα που είναι γι' αυτόν άχρηστα και εκφράζει γνώμη για κάτι που κανένας δεν τον ρωτάει.

Απάντηση από Tropismos:

Εγώ με την σειρά μου θα σας πρότεινα,

εάν είσαστε έγγαμη,

να τυπώσετε όλα μου τα θέματα και να τα κάνετε τόμο,

εάν δεν είσαστε.........και πάλι μη διστάσετε,θα σας χρειαστούν

όταν θα γίνεται.

Είναι επίκαιρα και πολύ της μόδας!

Για αυτόγραφο,παρακαλώ ,μέσω της διπλωματικής οδού

Απάντηση από titika67:

Μαγικος ρεαλισμος, οτιδηποτε εχει γραφτει με αυτο το ρευμα προσωπικα τα θεωρω πολυ καλα. Μαρκες, Ζισκιντ και πολλοι αλλοι, θα ψαξω και θα τους βρω ασε που ειναι ευκολο να τους βρεις. Επισης Τομας Μαν και Χερμαν Εσσε, ολα τα βιβλια τους ειναι πολυ καλα.

Εξαιρετικο το θεμα σου, καλα θα ηταν να καναμε και καποια συζητηση πανω σε ενα βιβλιο, θα ειχε ενδιαφερον

91....ναι υπαρχει αρκετη ειρωνια δυστυχως το διαπιστωσα πολυ γρηγορα αυτο, καθως και οτι οι περισσοτεροι δεν διαβαζουν σωστα....ελαχιστοι καταλαβαν τι ακριβως ζητησα και το εγραψα οσο πιο απλα μπορουσα και κατανοητα ελπιζω....τιτλους βιβλιων ζητησα....καποιοι προτειναν και λεξικα, πραγματι ενα λεξικο και σε ταξιδευει και σου μενει για παντα στην καρδια ειδικα αν το διαβασεις ολο...

Μια παρακληση μονο οσο αφορα την Δημοτικη ποιηση, θα ηθελα πιο συγκεκριμενα βιβλια γιατι δεν γνωριζω τιποτε απο αυτη....Απο Αρχαιους εχουμε μια εξαιρετικη σειρα του 1936 βιβλιοδετη, περιπου 300 βιβλια, σε αριστη κατασταση...και φυσικα σε συγχωρω....

zoozavoliara,

στην 42 απαντηση μου Σας απαντησα με λιγη δοση ειρωνιας, πιστευοντας πως προκειται για ιδιωτικη βιβλιοθηκη. Εκ των υστερων αντιληφθηκα πως εκανα λαθος.

α. Ελπιζω να δεχτειτε την συγγνωμη μου και να με συγχωρεσετε,

β. Η προταση μου για τα βιβλια ισχυει.

Σας ευχαριστω, και

ΚΑΛΑ ΝΑΣΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απάντηση από ARXONTAS356:

Η ΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ

Απάντηση από sanguini:

merci, δεν το έχω διαβάσει!

Απάντηση από Filivos:

Ενα πολυ ενδιαφερον βιβλιο του Καραγατση (ολα του ειναι θαυμασια, ειχε παιδεια ο τυπος και αγαπουσε τις γυναικες) ειναι το 'Σεργιος και Βακχος', μια θαυμασια εκδοχη της Ελληνικης Ιστοριας.

Φιλ

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.