Συζητήσεις - ο Άγιος Χριστόφορος ο Κυνοκέφαλος
Χρήστης: arkas50
Θέμα: ο Άγιος Χριστόφορος ο Κυνοκέφαλος
Ημερομηνία: 16/11/09 00:37

Με αυτή την μελέτη, υπό τον τίτλο, ο Άγιος Χριστόφορος ο Κυνοκέφαλος γίνεται μια προσπάθεια να ερμηνευθεί ο εικονογραφικός τύπος του αγίου Χριστοφόρου, με την μορφή σκύλου, καθώς επίσης και να ερευνηθούν τα αίτια δημιουργίας αυτού του εικονογραφικού τύπου, με βάση τα διάφορα βιογραφικά στοιχεία του, όπως τα αναφέρουν οι διάφοροι συναξαριστές. Ουσιαστικά γίνεται προσπάθεια για την ανεύρεση του εικονογραφικού προτύπου αυτής της εικονογραφίας, ενώ παράλληλα δίνεται και μια θεολογική προσέγγιση στην εικονογραφία του αγίου υπό την μορφή σκύλου. Πρόκειται για αγιολογική, εικονογραφική και θεολογική προσέγγιση σε μια φορητή σύνθεση του αγίου Χριστοφόρου που προέρχεται από την Ι.Μ. Σερρών και Νιγρίτης και χρονολογείται τον 19ο αιώνα μ.Χ.

Θωμάς Μαφρέδας, Θεολόγος Συντηρητής έργων τέχνης

Σημείωση Για την πλήρη ανάγνωση του παρόντος απαιτούνται φυλλομετρητές (browser) που υποστηρίζουν πολυτονική γραφή (Mozilla Firefox, Opera).

Παρατηρώντας την εικόνα του αγίου Χριστοφόρου, από τον ιερό ναό της Κοιμήσεως της Θεοτόκου Ξηροτόπου Σερρών, δίνεται η αίσθηση ότι πρόκειται για μια εικονογράφηση μιας μορφής αγίου που χαρακτηρίζεται από μια ιδιαιτερότητα. Ο άγιος Χριστόφορος, όπως επιγράφεται η σύνθεση, εικονίζεται όρθιος, με το σώμα του να έχει στάση 3/4, ενώ το πρόσωπό του είναι σε στάση προφίλ. Φέρει στρατιωτική ενδυμασία και κόκκινη χλαμύδα, στο δεξί του χέρι κρατάει υψωμένο σταυρό, ενδεικτικό ότι πρόκειται για μάρτυρα, ενώ στο αριστερό του χέρι φέρει σάρκα με ανθρώπινα χαρακτηριστικά, που προσομοιάζουν προς ανθρώπινο κεφάλι. Η ιδιαιτερότητα της σύνθεσης έγκειται στο ότι ο άγιος Χριστόφορος εικονίζεται με μορφή ζώου, εν προκειμένω σκύλου. Εγείρονται έτσι ερωτήματα του τύπου ποιος είναι ο λόγος για μια τέτοια εικονογραφία, και επί τη βάση ποιας ιστορικής ή άλλης πραγματικότητας οι αγιογράφοι που ιστόρησαν τον άγιο Χριστόφορο προχώρησαν στην επιλογή αυτού του τύπου για την απόδοση του αγίου.

Ποίος όμως ήταν ο άγιος Χριστόφορος, ποιος ήταν ο λόγος που τον οδήγησε στο μαρτύριο, ή ακόμα και για ποιο λόγο ιστορείται με μορφή σκύλου, είναι ερωτήματα που θα προσπαθήσουμε να απαντήσουμε. Ο άγιος Χριστόφορος, από την εκκλησία συγκαταλέγεται στη χορεία των Μεγαλομαρτύρων, και εν συντομία θα μπορούσαμε να συνοψίσουμε τα βιογραφικά του στοιχεία ως εξής. Ο ίδιος ήταν μέλος μια φυλής της βόρειας Αφρικής, των Μαρμαριτών, αιχμαλωτίστηκε από τις ρωμαϊκές δυνάμεις, κατά την διάρκεια εκστρατείας του Διοκλητιανού, εναντίον των Μαρμαριτών, στα τέλη του 301 με αρχές του 302, και μεταφέρθηκε σε ρωμαϊκή φυλακή, κοντά στην Αντιόχεια της Συρίας. Βαφτίστηκε χριστιανός από τον, εκεί, πρόσφυγα επίσκοπο Αλεξανδρείας Πέτρο και μαρτύρησε στις 9 Ιουλίου του 308. Κατά την BHG(309-310c) και την BHL (1764) ο άγιος Χριστόφορος ήταν στρατιώτης που μαρτύρησε για την πίστη του στην Αντιόχεια της Συρίας.

Για περισσότερα πιέστε εδώ\

ΠΗΓΗ: wiikipedia, archive.gr

Απάντηση από gaia:

Αρκάς με έφτιαξες. Μα τον άγιο Χριστόφορο τον Κυνοκέφαλο από δω κι έπειτα γι' αυτούς θα γράφω στα βιβλία μου κι όχι για κάτι ξενέρωτα παιδάκια των πόλεων. Και στέλνοντας στη γιαγιά σου ένα μεγάλο φιλί συμπληρώνω με κίνδυνο να παρεκτραπεί το θέμα: Στο χωριό της δικής μου γιαγιάς συνηθίζεται όποιος στεφανώνει να βαπτίζει κιόλας. Επίσης ο νονός είναι αυτός που αποφασίζει το όνομα του παιδιού. Έχει λοιπόν παντρέψει ο πιο τρελός θειός της οικογένειας, δεκαετία πενήντα λέμε, ζευγάρι και μετά αυτοί κάνουν ένα παιδάκι. Επειδή ο θειός έχει φτωχύνει στο μεταξύ δεν τον θέλουνε για νονό. Έλα που ο παπάς όμως, αυστηρός στις παραδόσεις, επιμένει. Τι να κάνουνε, τον δέχονται. Έχει τσαντιστεί όμως κι αυτός κι όταν έρχεται η ώρα στην εκκλησία να πει το όνομα του παιδιού τον ακούνε να λέει: Νεροκολοκύθα. Ντάξει πέσανε παπάς και συγγενείς και τελικά το παιδί το βγάλανε Νεραντζούλα, αλλά άκου τώρα τι βρήκε για να τους εκδικηθεί. Νεροκολοκύθα. Πραγματικό γεγονός, δεν κάνω πλάκα. Αυτός ο θειός μου ο συχωρεμένος, που υπήρξε και πλούσιος και φτωχός στη ζωή του, συνήθιζε να λέει: Πάνε στον πλούσιο να χορτάσεις δουλειά και στο φτωχό να χορτάσεις ψωμί. Τέτοια...

Την καληνύχτα μου.

Απάντηση από arkas50:

Gaia συμφωνω και επαυξανω με την αναλυση στην 105

Αυτο ακριβως ηθελα να επισημανω οταν εβαλα αυτο το θεμα

το ενστικτο της επιβιωσης αυτο που τα θεραπευει ολα .

Ακου λοιπον τι μου ειπε η Κυραγιωτα οταν την ρωτησα μια και ευρεθηκε διπλα

μου στην ΙΜ Νιγρητης Σερρων την οποια ετυχε να επισκεφτω ολως τυχαιως και καθαρα

απο ενδιαφερον στην τεχνη της αγιογραφιας και ξυγλογλυπτικης που ειναι κοντα

στο αντικειμενο της εργασιας μου .

Οταν λοιπον αντικρυσα την εικονα του Χριστοφορου για την οποιαν δεν ειχα

καμμια ενημερωση δεν στο κρυβω κομπλαρα καπως

κοιταω διπλα μου και βλεπω μια κυρια γυρω στα 70 - 75 και βεβαια

χωρις να χασω χρονο την ρωταω , τι ειναι αυτο??

αμεσως παρατηρησα οτι εγραφε η εικονα επανω δεξια Αγ Χριστοφορος

πριν προλαβω να διορθωσω την γκαφα μου για το γενος το αγιου

περνω την απαντηση απο την Κυραγιωτα μια και ετσι μου

συστηθηκε μετα .

Δεν ξερω παιδι μου (το παιδι ειμαι εγω ) αλλα ο παπακωστας εδω

εχει παντρεψει την Σουλα την κορη μου και εχει βαφτισει και τα

τρια μου εγγονια , να ειναι καλα να τα παντρεψει κιολας .

Σε διαβεβαιω οτι πιο σαφη απαντηση στο ερωτημα μου δεν θα

μπορουσα να παρω .

Οποτε για την σοφια της Κυρακατινας ουδεν σχολιο εχω να

κανω, και συμφωνω απολυτα μαζι σου.

Και θα σου πω και ενα ωραιο ετσι για να γελασης

Η γιαγια μου η Κυρακατερινα ενας υπεροχος ανθρωπος οπως

ολοι μας αλλωστε και με ανεπτυγμενο το ενστικτο της επιβιωσης

πιοτερο απο εμας το 1978 ζουσε μαζι μας τοτε λοιπον εμεις

πηραμε μια τηλεοραση .

Μαζεβοταν με καρεκλες εξω απο το σπιτι μας εμεις

βγαζαμε την τηλεοραση στο παραθυρο ετσι που να μπορουν να

βλεπουν ολοι τον Αγνωστο πολεμο , καθε μερα στις 6 η 7 δεν θυμαμαι

ακριβως η ΕΡΤ ειχε αυτην την σειρα .

Αλλες εποχες τοτε πιο κοντα οι ανθρωποι .

Φαντασου οτι βγεναμε και εμεις εγω στον δρομο μαζι με τους αλλους

για να δουμε το σηριαλ .

Κατα τις 10 η γιαγια επεφτε για υπνο η TV βεβαια ηταν ανοιχτη

στο δωματιο της , της αρεσε να την βλεπει μεχρι που κοιμοταν.

Και ακου τωρα το κουφο .

Φωναζε οποιον ηταν πιο κοντα να την κλεισει για να αλλαξει

και να φορεσει το νυχτικο της και να ξαπλωσει για τι δεν ηθελε

να την βλεπει αυτος που μιλαει, εννοουσε τον Ν Μαστορακη

που ελεγε το δελτιο ειδησεων

Απάντηση από gaia:

Αρκάς η κυρά Κατίνα είναι ικανή για όλα. Και την κόρη της θα κλείσει στο υπόγειο και τον άγιο θα δεχτεί με κεφάλι σκύλου. Αλλά εγώ πάλι ως άθεη έχω την υποψία ότι δεν το κάνει επειδή της το λέει ο παπάς. Το κάνει από ισχυρό ένστικτο επιβίωσης και για μερικούς άλλους λόγους που αντιφάσκουν αλλά γεννούν το απρόβλεπτο. Ανάμεσα στις κυρά Κατίνες του κόσμου υπάρχουν νομίζω κι εκείνες που επαναστατούν σ' ότι δεν γουστάρουν κι εκείνες που ακολουθούν την ροή. Οι καυμένοι οι παπάδες πάντως έτσι και πέσουν στα χέρια της κυρά κατίνας, τη βάψανε. Ξέρεις τι είπε προχτές η θειά μου η κυρά κατίνα ή αλλιώς Σουλτάνα; Γιορτή ξεγιορτή εγώ δεν πάω στην Εκκλησία. Θα κάτσω σπίτι να ψήσω παγιδάκια. Κι αυτό εκανε. Για να μην σου πω για τον παπά ο οποίος το έσκασε με μια παντρεμένη κι είναι τώρα κάπου στην Αθήνα και δουλεύει σαν μάγειρας. Γι' αυτό σου λέω με την επαρχία δεν βγάζεις άκρη. Μάλλον θα τους άρεσε ο Άγιος Χριστόφορος. Εξ άλλου είχαν πήξει και με τον σταυρωμένο και την παρθένα κι ήθελαν κι αυτοί λίγο σασπένς στις εκκλησίες τους.

Απάντηση από arkas50:

Στονακο οπως ξαναειπα εγω δεν εβαλα το θεμα για αποδωσω ψοον ουτε

στον αγιο αλλα ουτε και στην εκκλησια. αλλα στην ευρυτερη αντιλληψη

και την αποδοχη του γεγονωτος .

Και σε εσενα θα εθετα το ερωτημα , το πιστευεις αυτο που εγραψες??

Παντως κυνοκεφαλους συμφωνα με τα στοιχεια και τις παραστασεις κυνηγησε

ο Αλεξανδρος και τους ετρεψε σε φυγη.

Θα ηθελα ενα σχολιο για αυτο

Απάντηση από arkas50:

Γιουγκο καλησπερα

Ego arkas50 iiotheto thn apopsi kai thn paradosh tis Orthodoxis Ellinikis Ekklisias,pisteyo dhladh oti o Agios Xristoforos htane "skylomourhs" kakasxhmos emfanisiaka panemorfos psixika.........

Αρα καλα λεω εγω οτι ο καλος ο μυλος ολα τα αλεθει .

Εσυ δεν εχεις αποψη ?

Της εκκλησιας την αποψη την ξερω ρε Γιουγκο αλλα εγω εχω την δικια μου

Εσυ εχεις δικια σου??

Απάντηση από stone:

Αμαν πια αγαπητε φιλε Αρκαδικε φωτιες αναψες με τον σκυλοκεφαλο Αγιο της χριστιανοσυνης.Παντως κυνοκεφαλους συμφωνα με τα στοιχεια και τις παραστασεις κυνηγησε ο Αλεξανδρος και τους ετρεψε σε φυγη.Μπορει ο Σκυλοκεφαλος αγιος να ηταν απο αυτην την ρατσα χεχεχεχεχεΡε τι σοι πραμα ειναι αυτοι οι χριστιανοι ?χαχαχαχαΠανδιων

Απάντηση από yougko1:

Xehasa na po kalimera prin ,kalhmera loipon arkas50!

Φαιδρο θα ελεγα εαν σκεφτης οτι μιλαμε για ενα ανθρωπινο σωμα

με κεφαλι σκυλου .

Ego arkas50 iiotheto thn apopsi kai thn paradosh tis Orthodoxis Ellinikis Ekklisias,pisteyo dhladh oti o Agios Xristoforos htane "skylomourhs" kakasxhmos emfanisiaka panemorfos psixika.........

Εκτος αν πραγματι συμφωνεις με εμενα.

Τι να υποθεσω??

Ean ayth einai kai h diki sou apopsi tote veveos symfonoume.

ps

Laikes paradoseis sthn ditiki eyroph anaferonte se diafores geleies katastaseis me lykanthropous kai alles saxlamares kata ton meseona kai kata ta gnosta symvanta me kinigita magison klp klp,as mhn dosoume trofh gia tetoies saxlamares tora...

Απάντηση από arkas50:

Γιουγκο

Telos panton kontines oi enoies se aytes tis dyo lexeis ,ego tha sympliroso apla oti den mporeis na sygkrineis anomia pragmata .

Φαιδρο θα ελεγα εαν σκεφτης οτι μιλαμε για ενα ανθρωπινο σωμα

με κεφαλι σκυλου .

Εκτος αν πραγματι συμφωνεις με εμενα.

Τι να υποθεσω??

Απάντηση από yougko1:

γιουγκο Και βεβαια δεν μπορω να ξερω τι θα επιθυμουσε

ο αγιος , αλλα κρινοντας απο εμενα που δεν θα ηθελα

να ειμαι κυνοκεφαλος και αν δεν ειχα αλλη επιλογη

θα προτιμουσα να ειμαι χωρις κεφαλι, διλαδη (ακεφαλος) .

Krinontas arkas50 h mipos sygkrinontas?

Telos panton kontines oi enoies se aytes tis dyo lexeis ,ego tha sympliroso apla oti den mporeis na sygkrineis anomia pragmata ,metaxy tous mporeis na sigkrineis mhla me mhla h axladia me axladia oxi omos mhla me axladia metaxy tous ,frouta kai ta dyo alla diaforetika metaxy tous,alloste o Xristoforos einai Agios ,esy?

Εκτος αν εσυ θα συμφωνουσες να εχεις στην θεση της κεφαλης σου

ενα κεφαλι σκυλου??

Ean ginotane ayto tha hmouna o Agios Xristoforos ......eipame oti den eixe kiriolektika kefali skylou alla mia asxhmia pou htane entonh kai emfanhs.....

Αγαπητε Γιουγκο καθε τι που πρεπει να δεχτει καθε ανθρωπος

πρεπει πρωτα να το φερει στα (μετρα) του ετσι που να το κατανοει.

Edo tora tha daneisto mia apantisi tou larocka apo allo post:

Όταν προσθέτεις κάτι στην αλήθεια, αφαιρείς από αυτήν....

Αυτη η προσπαθεια δεν ειναι βλασφημια ουτε ακυρωση

αλλα αμφισφητιση προς ευρεση του μετρου (μετρον αριστον)

Blasfhmia einai kathe prospatheia aliosis tis pragmatikotitas ,h siniditi kai ametanoiti antithesi sthn alitheia...

Θα φοραγες ενα σακακι 10 νουμερα μεγαλυτερο απο αυτο που

εισαι?

Den mporo na bro rouxa sto megethos mou fantasou 10 noumera megalytera, pou einai pou einai xaxaxa

(humor)

Φανταζωμαι πως οχι, αρα λοιπον γιατι μου ζητας να το φορεσω εγω??

Oxi den sou zito kati tetoio arkas50 ,sygnomh ean sou edosa tetoia entyposh,sou zhto na stamatiseis thn vlasfimia mono...

Απάντηση από arkas50:

Biondna να με συμπαθας αλλα το θεμα δεν το εβαλα για να

συγκετρωσω τις πληροφοριες που υπαρχουν στο Google

γυρω απο τον Χριστοορο μπορω κα μονος μου να τις βρω .

Τωρα οσο για την προβατινα εγω εδω ειμαι και περιμενω

αν και νομιζω οτι ετσι οπως παει το πραγμα οταν θα το

αποφασισετε να την φαμε, δεν θα βραζει ουτε σε κλιβανο

αποτεφρωσης.

Απάντηση από deleteduser:

απο την πολη ερχομαι

και στην κορφη κανελλα

το ξεσκισατε τι θεματακι τρομαρα σας

και ηταν πολυ καλο

αρκα θα ερθεις για προβατινα ορε?

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη biondina ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από arkas50:

Στονακο

Δεν εχεις κατι δικο σου να μας πεις?

Πες μας κατι δικο σου και ας ειναι και ψεμα

θα εχει μια αξια οτι ειναι δικο σου ομως.

Με το να εκφραζεσε με δανεικα στοιχεια εδω

μοιαζεις περισσοτερο με θεληματαρη παρα φιλο

της σοφιας .

Αυτο το βιολι σε καθε θεμα να χρησμοποιης την

αρχ ελλην γραμματεια εναντιον των ΧΟ και εκεινοι

με αποσπασματα απο την βιβλο και την ΚΔ

εχει καταντισει παιδαριωδες .

Ευτυχως που δεν εχετε πιστολια.

Απάντηση από arkas50:

γιουγκο Και βεβαια δεν μπορω να ξερω τι θα επιθυμουσε

ο αγιος , αλλα κρινοντας απο εμενα που δεν θα ηθελα

να ειμαι κυνοκεφαλος και αν δεν ειχα αλλη επιλογη

θα προτιμουσα να ειμαι χωρις κεφαλι, διλαδη (ακεφαλος) .

Εκτος αν εσυ θα συμφωνουσες να εχεις στην θεση της κεφαλης σου

ενα κεφαλι σκυλου??

Αγαπητε Γιουγκο καθε τι που πρεπει να δεχτει καθε ανθρωπος

πρεπει πρωτα να το φερει στα (μετρα) του ετσι που να το κατανοει.

Αυτη η προσπαθεια δεν ειναι βλασφημια ουτε ακυρωση

αλλα αμφισφητιση προς ευρεση του μετρου (μετρον αριστον)

Θα φοραγες ενα σακακι 10 νουμερα μεγαλυτερο απο αυτο που

εισαι?

Φανταζωμαι πως οχι, αρα λοιπον γιατι μου ζητας να το φορεσω εγω??

Απάντηση από yougko1:

arkas 50

H apantisi tou nikou arxizei etsi:

Άγιος Χριστόφορος

Στην Ορθόδοξη αγιογραφία ο άγιος.........

Etsi sxetizete loipon o Agios me thn Orthodoxia...

Θα αναθεματιζει την ωρα και την στιγμη που ειχε κεφαλι

ο Χριστοφορος ...

Den mporeis na xereis kati tetoio oute kai na to anafereis gia logariasmo tou agiou.

ps

Exeis mia ropi pros thn vlasfhmia...

Απάντηση από arkas50:

Και πως σχετιζετε αυτο με την ορθοδοξια??

Να υποθεσω οτι η ιστορια που αναφερεις εσυ ειναι η σωστη και οι αλλες

ειναι λαθος???

Θα αναθεματιζει την ωρα και την στιγμη που ειχε κεφαλι

ο Χριστοφορος ...

Απάντηση από nikos_salonica:

Κοίταξε arkas50, η Ορθοδοξία σχετίζεται με Τον ζωντανό Θεό,που μπορεί να κάνει τα πάντα.

Και όπως είπε και ο Χριστός ' εσείς,με τη δύναμη της πίστης,μπορείτε να κάνετε περισσότερα από Εμένα '.

Απάντηση από arkas50:

Νικολαε σαλονικιε

Βαζεις το χερι στην φωτια οτι ολα οσα καταμαρτυρεις

για τον Αγιο Χριστοφορο στην 90 ειναι αληθη??

Απάντηση από nikos_salonica:

Άγιος Χριστόφορος

Στην Ορθόδοξη αγιογραφία ο άγιος εικονίζεται να μεταφέρη στον ώμο του τον Χριστό και γι’ αυτό, σύμφωνα με μια παράδοση, ονομάστηκε και Χριστοφόρος. Αυτό δεν φαίνεται μέσα στα συναξάρια, όμως εκείνο που είναι αληθινό και έχει και την μεγαλύτερη σημασία είναι το ότι ήταν όντως χριστοφόρος και θεοφόρος, αφού είχε τον Χριστό μέσα στην καρδιά του κατοικούντα και εμπεριπατούντα, κατά τον λόγο του Ιδίου: Ενοικήσω εν αυτοίς και εμπεριπατήσω και έσομαι αυτών Θεός και αυτοί έσονταί μοι λαός (Β’ Κορ. στ’, 16). Εξ αφορμής ίσως της παραδόσεως αυτής θεωρείται προστάτης των οδηγών. Στο Μικρόν Ευχολόγιον της Ορθοδόξου Εκκλησίας και συγκεκριμένα στην Ακολουθία επί ευλογήσει νέου οχήματος υπάρχει, πρώτο στην σειρά, το Απολυτίκιό του.

Ο Μεγαλομάρτυς του Χριστού Χριστοφόρος ως προς την εξωτερική εμφάνιση ήταν τόσο πολύ άσχημος, που έκαμε μερικούς αγιογράφους να τον παριστούν με μορφή σκύλου. Φυσικά, αυτό είναι υπερβολή. Είχε όψη δύσμορφη και άγρια, όμως ανθρώπινη. Καταγόταν από χώρα ειδωλολατρών ανθρωποφάγων. Το αρχικό του όνομα ήταν Ρέπρεβος, που σημαίνει αδόκιμος, αποδοκιμασμένος, κολασμένος. Πιθανότατα έζησε τον καιρό του Δεκίου (249-251), όταν στην Αντιόχεια Επίσκοπος ήταν ο άγιος Ιερομάρτυς Βαβύλας.

Η μεταστροφή του στον Χριστό έγινε με τρόπο θαυμαστό. Συνελήφθη αιχμάλωτος σε μάχη, που διεξήγαγε το έθνος του με τα αυτοκρατορικά στρατεύματα. Άγριος και απρόσιτος όπως ήταν, δυσκολευόταν και στην ομιλία, γι’ αυτό και προσευχήθηκε θερμά. Και όπως αναφέρει ο ιερός συναξαριστής, ήλθε άγγελος Κυρίου, ακούμπησε τα χείλη του και από εκείνη την στιγμή άρχισε να ομιλή ελεύθερα. Από άλαλος και ειδωλολάτρης έγινε εύλαλος κήρυκας και ομολογητής του Χριστού. Βέβαια, το θαύμα δεν γεννά την πίστη, αντίθετα η πίστη είναι εκείνη που γίνεται αιτία του θαύματος. Παρ’ όλα αυτά ο Θεός χρησιμοποιεί πολλές φορές το θαύμα, όταν πρόκειται για απίστους, πλην όμως καλοπροαιρέτους, και κυρίως για ανθρώπους που δεν τους δόθηκε η ευκαιρία να ακούσουν και να μάθουν πολλά πράγματα για τον Χριστό και την Εκκλησία Του.

Ο άγιος Βαβύλας κατά το Βάπτισμα τον μετονόμασε σε Χριστοφόρο. Η άκτιστη θεία Χάρη που έλαβε την ώρα του Βαπτίσματος και του Χρίσματος, μεταμόρφωσε όλη του την ύπαρξη. Και αυτή ακόμα η δύσμορφη όψη του φαινόταν φωτεινότερη και ομορφότερη. Η εσωτερική ωραιότητα ή ασχήμια αντανακλά και στην εξωτερική όψη του ανθρώπου με αποτέλεσμα να προσθέτη ή να αφαιρή ομορφιά. Τα ψυχικά χαρίσματα και οι αρετές όπως η ταπείνωση, η αγάπη, η ανθρωπιά, η χωρίς υστεροβουλία εξυπηρέτηση του συνανθρώπου, προσθέτουν ωραιότητα και κάλλος και στην εξωτερική εμφάνιση. Η αυταρχικότητα, η γκρίνια, ο φθόνος, η έλλειψη καλωσύνης και χαμόγελου ασχημαίνουν και τον πιο όμορφο εξωτερικά άνθρωπο. Και κάτι άλλο. Η εμφάνιση του ανθρώπου είναι σάρκα. Η ψυχή δεν φαίνεται, όπως και τα χαρίσματά της δεν γίνονται αντιληπτά από την πρώτη ματιά και από τον οιονδήποτε. Γι’ αυτό χρειάζεται υπομονή και προσοχή στις κρίσεις. Όποιος βιάζεται σίγουρα κάνει λάθη. Άφησε τον άλλο να σού αποκαλύπτεται και όταν τον γνωρίσης καλά τότε και η γνώμη σου γι’ αυτόν θα είναι ορθότερη ή κατά τον λόγο της Αγίας Γραφής μή κρίνετε κατ’ όψιν, αλλά την δικαίαν κρίσιν κρίνετε.

[Πρωτ. π. Γεωργίου Παπαβαρνάβα]

**********************************************************************************************

Ο Άγιος Χριστόφορος ο Μεγαλομάρτυρας, προστάτης του Σώματος Εφοδιασμού-Μεταφορών, εορτάζεται στις 9 Μαΐου κάθε χρόνο. Γεννήθηκε στα μέσα του 3ου μ.Χ. αιώνα και όπως γνωρίζουμε το παρουσιαστικό του ήταν εξαιρετικά άσχημο, επειδή καταγόταν από φυλή ανθρωποφάγων (Καναάν). Πολλές εικόνες τον απεικονίζουν κυνοκέφαλο (με κεφαλή σκύλου).

Το όνομά του ήταν Ρέπροβος ή Όφφερος και συνελήφθηκε από τους Ρωμαίους κατά τη διάρκεια της εκστρατείας του Διοκλητιανόυ (301/302) κατά των Μαρμαριτών και υποχρεώθηκε να καταταχτεί στο Τάγμα των Μαρμαριτών, στη Συρία. Έτσι, τόσο από ανάγκη όσο και από καλή προαίρεση δεν άργησε να αναμιχτεί με τους πολιτισμένους ανθρώπους και να αναδειχθεί σημαντικό μέλος της κοινωνίας. Εκεί, δέχτηκε τη χριστιανική διδασκαλία και βαπτίστηκε, από τον πρόσφυγα Επίσκοπο Πέτρο της Αλεξάνδρειας.

Κάποια μέρα είδε μερικούς Χριστιανούς που κακοποιούνταν από ειδωλολάτρες και, αγανακτισμένος, προκάλεσε τον τρόμο των κακοποιών, αποφεύγοντας τη σύλληψη στο παρά πέντε. Τότε, οι Χριστιανοί τον συμβούλεψαν να φύγει για να πάει σε ακατοίκητα μέρη, γιατί οι ειδωλολάτρες θα έψαχναν γι’ αυτόν και θα τον συλλάμβαναν. Μετά από λίγες ημέρες, ένα απόσπασμα στρατιωτών άρχισε να τον ψάχνει.

Τον βρήκαν, αποκαμωμένοι και νηστικοί, σε μια έρημη τοποθεσία. Αυτός, μολονότι γνώριζε το σκοπό τους, άρχισε να τους συμβουλεύει κατά της πλάνης της πολυθεΐας και προσφέρθηκε να τους ταΐσει. Όμως υπήρχε μόνο ένα μικρό κομμάτι ψωμί, που σαφώς δεν έφτανε. Τότε, ένας από τους στρατιώτες του είπε ότι θα ακολουθούσε πρόθυμα το Θεό του αν κατάφερνε να τους χορτάσει. Τότε ο Άγιος έσκυψε, προσευχήθηκε και επιτελέστηκε το θαύμα και οι στρατιώτες έγιναν Χριστιανοί και ο ίδιος ερημίτης. Χρόνια μετά, ο Χριστόφορος έπεσε στα χέρια του Δέκιου, ο οποίος μετά από σκληρά και απάνθρωπα βασανιστήρια τον αποκεφάλισε (9 Μαΐου 308) στην Αντιόχεια της Συρίας.

Η γνωστότερη ιστορία για τον Άγιο Χριστόφορο είναι αυτή που θέλει το χριστιανό πλέον βάρβαρο να μεταφέρει ανθρώπους από τη μια πλευρά ενός ποταμού μέχρι την άλλη, γιατί όσοι προσπαθούσαν να τον διασχίσουν πνίγονταν. Σε μια από τις διαβάσεις του ποταμού μετέφερε τον ίδιο το Χριστό, ο οποίος είχε λάβει τη μορφή μικρού παιδιού, το οποίο ήταν εξαιρετικά βαρύ, συμβολίζοντας το βάρος του κόσμου. Το παιδί του αποκαλύφθηκε στο τέλος της διαδρομής. Έτσι ονομάστηκε Χριστόφορος (αυτός που μεταφέρει το Χριστό).

Ο Άγιος Χριστόφορος είναι ο προστάτης των οδοιπόρων που χρησιμοποιούν οποιοδήποτε μέσο (πεζοί, αυτοκινητιστές, μοτοσυκλετιστές, ταξιδιώτες). Η Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία τον εορτάζει στις 25 Ιουλίου.

Απάντηση από yougko1:

Tha arxiso apo to telos pros thn arxh legontas sou arkas50 oti o dialogos einai

themitos etsi kai alios omos tha prepei na ton dexteis kato apo tis parouses sinthikes kai me latinikous xarakthres mias kai den ginete allios

± ±½ € ½± ± ±± ±±...

Pou shmenei ektos kai ean diavazeis ayta....

Xero poly kala tin etimologia tis lexhs vlasfhmos kai dialexa prosektika tis lexeis mou ,kai gia na mhn se kakoxaraktiriso alla kai gia na mhn eimai adikos apenanti sthn praxh sou kai oxi sto prosopo sou giati thn praxh sou krino kai oxi esena prosopika,otan arkas50 anaferese sto prosopo Tou Kyriou mas amfisvitontas thn idiothta Tou aythn pou o idios mas thn edose na thn katalavoume poly kala me tis praxeis Tou ton Logo Tou thn anastash Tou ,den amfisviteis thn pisti Mas alla Ton idio os Theo ,einai dikeoma sou na mhn pisteyeis ne kai ego sto anagnorizo kai kala kaneis ean etsi sou aresei megia sou me xara sou ,omos den mporeis arkas50 na amfisviteis oute ta logia Tou alla oute kai tis praxeis Tou giati ayto se kanei vlasfhmo.....

Ego tha se xeretiso pros to paron me thn thermh paraklhsh ,prota na diavaseis thn grafh ,kai as mhn thn dexese os iero vivlio,kai meta ta xanasyzhtame ola....

Απάντηση από arkas50:

Αγαπητε Γιουγκο θα ημουν βλασφημος εαν επιχειρουσα να αλλοιωσω

την υστεροφημια του Χριστου αλλα φοβαμαι οτι σε αυτο με προλαβαν

οι συγγραφεις Του Μαρκος Ιωαννης Παυλος και αλλοι πολλοι.

Κατα συνεπεια λοιπον εγω το μονο που μπορω να κανω ειναι να

διαφωνω με τους συγγραφεις και οχι με τον ιδιο τον Χριστο .

Θα μου αφαιρεσης το δικαιωμα να αντιλαμβανωμαι τον Χριστο σαν

ανθρωπο?

Γιατι??

Αλλωστε πως θα μπορεσω να τον κατανοησω εαν δεν εχει

χαρακτηριστικα ανθρωπου .

Αν ο Χριστος οπως εσυ λες ηταν θεανθρωπος τοτε πως εσυ μπορεις

και τον κατανοεις??

Πως μπορεις να αντιληφθης τον πονο σε ολα αυτα τα μαρτυρια

που τον υπεβαλλαν ??

Φιλε Γιουγκο εχει μεγαλη διαφορα αυτο που ακουγετε με αυτο που

θελεις να ακους εσυ , και εκει δυστυχως δεν μπορει κανενας να

παρεμβει ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση και οπως λες και εσυ

αποκαλειτε Πιστη και αυτο το σεβομαι απριορι, απο οπου

κι αν προερχετε .

Η πιστη ομως ειναι μια καθαρα συναισθηματικη αναγκη που

προκυπτει μεσα απο το Εγω μας αυτο δηλαδι που μας προσδιδει

το ( ειδικο βαρος ) της συνυπαρξης οχι μεταξυ μας αλλα του Εγω μας

με εμας.

Ετσι λοιπον η πιστη ειναι η γεφυρα μου σ βοηθαει να τα (βρεις ) εσυ

με με τον εαυτο σου .

Τωρα επιδει εγω σε αντιλαμβανωμαι τα μαλα εχεφρωνα θα ηθελα την επομενη

φορα που θα απευθυνθης σε εμενα να προσεχης το λεξιλογιο που θα

χρησημοποιης.

Βλασφημος ειναι αυτος που επιχειρει να αλοιωσει την (φημην ) καποιου

και υβριστης ειναι αυτος που κοσμει με απαγορευμενες λεξεις

το ονομα καποιου επιφανους η μη.

Απαιτηση οταν ξαναγραψεις σε εμενα θα γραφεις με ελληνικους

χαρακτηρες ,αν θελεις διαλογο .

Αν ματαγραψεις με λανιτικα δεν θα σου απαντησω...............

Με εκτιμηση που λεει και ο Βανικ

Αρκας 50

Απάντηση από trelogkazos:

kai den mou les yougko1 , o theos to agio pnevma kai o xristos , i triada diladi kata tin thriskeia sou einai allo komati apo tous anthropous , tous planites , ta fita ,ta zoa , tis skepseis ,ta sinaisthimata ?

Απάντηση από yougko1:

arkas50 tha katalaveves oti Xristos Theos kai Agio Pneyma einai to idio ean anoiges esto kai mia fora tis grafes kai na tis diavaseis ,anti aytou einai pio eykolo gia esena na anaptiseis theories kai na ginese vlasfhmos,as einai na sou doso kapoia kefalea etoima na diavaseis gia na katalaveis esto kai kati ...

Ioannis 20.19-29

kata Markon 2.1-12

Ioannh 20.22-23

Ioannh 5.18

Ioannh 3.1-18

Opou kai to leei xekathara "O patir mou eos arti ergazete(xoris na stamatai to Sabbato gia anapaysh)kago ergazome.Den xero anapaysh Sabbatou ,den stamato to Ergo mou pote",ayta einai logia tou Xristou arka kai exisonei Ton eayto Tou me ton patera Tou.diavase kai ta alla ,kai na doume tha exeis tis idies apories gia ton Xristo?

Ioannh 10.30

Oi evreoi edo ton rotane "Sy eisai o Xristos?"Eisai o Xrismenos?

Kai tous apantaei "Sas to exo apanthsei polles fores ,Giati den to pisteyete?Opos den mporei kaneis n arpaxei kati apo ta xeria tou Patera Mou ,etsi den mporei na arpaxei kai apo ta Dika Mou xeria,giati ego kai o Pateras Mou eimaste Ena!

ps

Etsi loipon arkas50 xekina na diavazeis tis grafes kai ase tis aerologies kai tis theories ,giati to mono pou kaneis einai na ginese vlasfhmos kai pseyths....

Απάντηση από arkas50:

Κυριακο νομιζω με αδικεις χαρακτηριζοντας με πολεμιο

του Χριστου .

Με την λογικη αυτη οποιος δεν ειναι φιλος σου τον θεωρεις

εν δυναμει εχθρο σου??

Ποτε με ακουσες να βαλλωμαι κατα του Χριστου??

Εκτος αν θεωρεις αμαρτημα την αντιληπτικη μου αδυναμια

να κατανοησω τον Χριστο ως (θεανθρωπο ) εναν τιτλο που

μηδεποτε Αυτος απεδωσε στον εαυτο του.

Και για να στο κανω πιο λιανα .

Οταν ερωτηθη απο τον Πιλατο για το αν ειναι γιος του θεου

απαντησε συ ειπας δηλαδι ναι , οπως το λες εσυ .

Με την λογικη της Βιβλου στην γεννεση ο Θεος ειναι ο δημιουργος

της πασης φυσης αρα με την λογικη αυτη ολοι ειμαστε παιδια του

θεου και οχι μονο Αυτος .

Εκτος αν θεωρεις εσυ τον Χριστο τοσο ηληθιο που θα υποστηριζε

οτι ειναι ο μοναδικος γιος του θεου .

Μα αν γινοταν ακομα και ετσι ποιος εχεφρων θα τον επερνε στα σοβαρα?

Γιατι για να δικασεις και να καταδικασεις καποιον πρεπει πρωτα να

υπαρχει αδικημα εδω που ειναι το αδικημα .

Νομιζω οτι υπερβαλλεις παντως λεγοντας με πολεμιο Του.

Απάντηση από honeyman:

....σαφως και δεν ειναι καποια προσωπικη εκφραση καποιου ανωνυμου καλιτεχνη ,, σαφως και εχει μυστικιστικες καταβολες η συγκεκριμενη αναπαρασταση, ((αρκετα το αναπτυξε το θεμα η γαια και σωστες και οι επισημανσεις της μπιοντινας,,((... θα θελα ομως να συμπληρωσω μια αξιοσημειωτη ομοιοτητα με τον ανουβι θεο του κατω κοσμου των αιγυπτιων (ο οποιος βεβαια δεν ειναι ακριβως σκυλομουρης αλλα τσακαλομουρης - μικρη η διαφορα) οπου παρεπιμπτοντος και το δικο του καθηκον ειναι να περναει τους θνητους απ τη ζωη στον κατω κοσμο !! Ειναι κι αυτος ενας ΠΕΡΑΜΑΤΑΡΗΣ οπως και ο κυνοκεφαλος αγιος χριστοφορος ,,που περναει τους ''οδοιπορους'' απ την μια ακρη του ''χειμαρου'' στην ΑλλΗ !! (βλεπε και αχερωντα) Επισης γινεται προστατης των αυτοκινητιστων και των ''ΜεΤαΦορΕωΝ'' γενικοτερα . Ολως τυχαιως(!) καταγεται και απο μια φυλη της βορειας αφρικης ,(γαιογραφικη συμπτωση ;) .

οχι οτι τον εχασες να μη σε απογοητευσω....αν γινει το θαυμα και απο πολεμιος του Χριστου γινεις πιστος φυσικα θα τον κερδισεις...

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη Kyriakos_Giann ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από arkas50:

Κυριακο ευτυχως γιατι ανησυχουσα μηπως και δεν μπορω να

ονειρευωμαι αλλα τωρα που εχω και την αδεια σου δεν στο κρυβω

ησυχασα.

εσυ τον παραδεισο ονειρευεσαι;ονειρα μπορεις να κανεις...

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη Kyriakos_Giann ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από arkas50:

Κυριακο ολα χωρανε στον παραδεισο.

ο ζωολογικος μας κηπος εδω εχει πολλα ειδη βλεπω....τελικα η ζουγκλα δεν ειναι στου τριανταφυλοπουλου...

Απάντηση από arkas50:

Αροπε και βεβαια εχεις το δικαιωμα να πιστευεις οτι θελεις και

εγω θα στηριζω αυτο σου το δικαιωμα οσο κιαν διαφωνω με αυτο.

Με μια διαφορα ομως οτι εγω δεν εθεσα θεμα πιστης, αλλα γνωσης .

Και η πιστη ουτως η αλλως ειναι παντα υπο αμφισφητιση

μεχρι να γινει γνωση .

Απάντηση από arkas50:

Αγαπητη Γαια

Μαλλον σε παρεσυρε η συγγραφικη σου δεινοτητα στον γραπτο λογο

αλλα με αδικεις λεγοντας μου οτι υποτιμω την (Κυρια Κατινα) κατ εσε

και Κυρακατινα κατ εμενα .

Αυτο μηδεποτε περασε ουτε σαν σκεψη στο μυαλο μου το αντιθετο

θα ελεγα .

Πως θα μπορουσα αλλωστε να γνωριζω περισσοτερα εγω απο αυτην

αφου εγω ειμαι απογονος της??

Αφου το DNA μου ειναι δομημενο επανω στο δικο της , αυτο και μονο

ειναι αρκετο νομιζω για να δηλωσει την αρρηκτη βιολογικη σχεση

μου μαζι της.

Το οτι δεν ειμαι θρησκευωμενος δεν νομιζω οτι μου αφαρει το

δικαιωμα να αναρωτιεμε για το πως αντιλαμβανετε τα πραγματα

ενας που ειναι θρησκευωμενος το οποιο βεβαια αδυνατω

να κατανοησω οχι μονο ως ορο αλλα και σαν αποτελλεσμα

γι αυτο χρησημοποιησα τον ορο (θρησκευτισμος) για να μπορω

να το κατανοησω .

Προσπαθω να καταλαβω που ειδες οτι προσπαθω να προσυλητισω

καποιους εδω?

Εμενα η απορια μου αγαπητη Γαια σε αυτο το θεμα δεν εχει να

κανει με τον Αγιο Χριστοφορο αυτον καθ αυτον ουτε με την

ιστορια του αλλα με το (αφυσικο).της εικαστικης συνθεσης και οχι

σε ενα χωρο εκθεσης εικαστικων τεχνων αλλα σε μια εκκλησια η οποια

αντιπροσωπευει το ορθον της φυσης που ο ( θεος με σοφιαν εποιησε.)

Και να σου εξηγησω τι σημενει αφυσικο .

Ο καρκινος πχ ειναι μια αρρωστια που οσο απεχθης κι αν ειναι δεν

δεν παυει να ειναι μια φυσικη ανωμαλια που και αναγνωριζετε καΙ

αιτιολογειται παρολα αυτα ομως κανενας ασθενης δεν το δεχετε

παρολο που ειναι κατι φυσικο το υπομενει επιδει

δεν μπορει να κανει διαφορετικα .

Στην περιπτωση ομως του αγιου Χριστοφορου μπορει και να

διαφωνισει και μαλιστα εντονα οπως εγω .

Κακο ειναι λοιπον που αναρωτιεμαι γιατι η Κυρακατινα δεν διαφωνησε??

Τωρα βεβαια δεν ξερω αν η Κυρακατινα ειχε καποιον συγγενη η γνωστο

κυνοκεφαλο οποτε ηταν κατι το συνηθες για αυτην .

Αλλα απο οτι θυμαμαι στο Κωσταλεξι η ιδια Κυρακατινα

εκλεισε την κορη της 30 χρονια σε ενα κατωι στεροντας της

τον ηλιο και τον κοσμο χαρκτηριζοντας την (αποκοσμο) πλασμα

με της ευχες της εκκλησιας

Απάντηση από tesco_siesta:

gaia, πάντως ο δικός μου θα αγιάσει σίγουρα με τέτοιο αφεντικό πάνω από το κεφάλι του! λόλ

Απάντηση από gaia:

tesco_siesta

Όλοι οι σκύλοι αγιάζουν στο τέλος. Μην ξεχνάς πως είν αι οι καλύτεροι φίλοι του ανθρώπου.

Απάντηση από Amadeus:

μια καληνύχτα και εδώ σε όλους

Απάντηση από gaia:

Αγαπητέ Αρκάς

Υποτιμάτε την κυρία Κατίνα. Γνώριζε αυτά που εσείς ποτέ δεν θα μάθετε, πολύ πριν γεννηθείτε. Μπορεί να είναι μία κάτοικος χωριού χωρίς εξαιρετικές γνώσεις όσον αφορά την επιστήμη και τη φιλοσοφία αλλά υπήρξαν εποχές που γνώριζε τα μυστικά της γης και των δέντρων και των άγριων ζώων και της σκοτεινής σοφίας του σύμπαντος και της γέννας και του οργασμού και της θεραπείας και της εξόντωσης. Γνώριζε και βαθιά μέσα της ακόμα γνωρίζει, γιατί οι κυτταρικές μνήμες κληροδοτούνται, πως κινούνται τα άστρα και πως λοιδωρούνται οι ψυχές. Κάποτε την κυρία Κατίνα την έκαψαν στην πυρά γιατί την είπαν μάγισσα. Κάποτε η κυρία Κατίνα ξεγέννησε επιτυχώς έναν μακρινό σας πρόγονο και χάρη στην επιτυχία της εσείς ζήτε σήμερα για να την αποκαλείτε κυρά Κατίνα. Όμως μη γελιέστε. Η κυρία Κατίνα πάντα θα ξέρει ποιος είναι εκείνος που κρύβεται πίσω από το προσωπείο του σκύλου και πάντα θα γνωρίζει τι έκανε το ζωγράφο να τον απεικονίσει, πολύ προτού καν ο ζωγράφος φτάσει σε ηλικία να έχει μάθει να μην τα κάνει πάνω του. Η κυρία Κατίνα, επαναλαμβάνω, ξέρει αυτά που εσύ δεν θα μάθεις ποτέ. Και δεν έχει καμμιά σημασία αν η κυρία Κατίνα είναι μια ελληνίδα χωριάτισσα, είναι μια αφρικάνα αγρότισσα ή είναι μια αμερικάνα νοικοκυρά. Κάποτε την καίγανε, τώρα την περιφρονούν. Η ίδια ξέρει καλά μέσα της κι ας μην το ομολογεί, πως δεν υπάρχει καμμία διαφορά.

Όταν θέλετε να πειτε κάτι,απλά πέστε το. Το να προσπαθείτε να μας πείσετε να το πούμε εμείς για λογαριασμό σας ανεπιτυχώς και μετά να ξαναπροσπαθείτε να το πειτε εσείς ώστε εμείς να συμφωνήσουμε δεν συνιστά φιλοσοφία. Συνιστά φανατισμό. Και μια κάποια προσπάθεια προσυλητισμού στιςιδέες σας. Το κάνουν άλλοι στοχοκατευθυνόμενα κι εκνευριστικά ανεπιτυχώς. Γιατί κι εσείς;

αρκας50

χαιρομαι που αναλυσες το ειρωνικο σχολιο σου ,,

ειναι δικαιωμα σου να πιστευεις οτι θελεις ,

εχουμε διαφορετικη αποψη σε ολα αλλα αυτο δεν εχει σημασια ,,,

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη aropos_11 ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

απο την Ελλαδα και Μακεδονια....

Απάντηση από larockahere:

απο που καταγεσαι κυριακο ?

οι γνωστοι ηλιθιοι ιεροσυλοι και νεοειδωλολατρες συνεχιζουν να δειχνουν την βρωμια και το απολιτιστο επιπεδο τους μια ισχνη μειοψηφια που δεν σεβεται το ιερο πιστευω των Ελληνων στην συντριπτικη πλοιοψηφια του και με ασεβεια λογο κομπλεξ και μανιας για την πατρωα θρησκεια μας νι+μιζει γελοιοποιει αγιους...ευτυχως οι ανοητοι ειναι ελαχιστοι και τα ειδωλα τους γκρεμισαν και αφανιστηκανε απο την ιερη πατριδα των αγιων μας και εφυγε η μιαρη ειδωλολατρεια και η αηδια...

Απάντηση από arkas50:

tesco_siesta

Σκεψου και την αλλη εκδοχη

Μηπως ο σκυλος σου νομιζει οτι εσυ εχεις αγιασει??

Για δες το , και ετσι .

Απάντηση από arkas50:

Arope

Αφου επιμενεις να σε διαφωτισω

λες στην 11

τα προβληματα εξωτερικης φυσεως δεν εχουν και τοση μεγαλη σημασια για τον χριστιανισμο ,,

Και εδω βεβαια στοχοποιεις τον Χριστιανισμο ηθελημενα η

αθελα σου δεν εχει καμμια σημασια σημασια εχει οτι τον στοχοποιεις.

Ο Χριστιανισμος ομως οπως και Βουδισμος και Μωαμεθανισμος κτλ

ειναι φιλοσοφικες θεσεις που υποδεικνυουν (τροπο ) διαχειρησης

συναισθηματων και φυσικων αγαθων

.

Και εγω σου απαντω στν 18

Και εγω θα συμπληρωνα οτι (ο καλος ο μυλος ολα τα αλεθει)

Εδω ο μυλος δεν εινα ο Χριστιανισμος αλλα οι διαχειριστες του .

Για παραδειγμα ο Κομμουνισμος ειναι μια καταπληκτικη φιλοσοφικη

ιδεα πλην ομως και ο Μαο και ο Σταλιν που την διαχειρηστικαν

ηταν το ιδιο τερατωδης με τον Χιτλερ .

Φανταζωμαι να καταλαβες οτι το σχολιο μου το οποιο δεν αφορουσε

το μυλο αλα τον μυλωνα .

Και στην προκειμενη περιπτωση ο μυλωνας ειναι οι διαχειρηστες

του Χριστιανισμου.

Απάντηση από tesco_siesta:

Ο σκύλος μου μερικές φορές κάθεται και με κοιτάζει σαν να πήρε x-tacy.

Λέτε να έχει αγιάσει;

αρκας

μαλλον δεν καταλαβες τι εγραψες ....

σιγουρα εαν το ξαναδιαβασεις αυτο που εγραψες αφηνεις ασχημες αιχμες και ειρωνικα σχολια και στο δικαιωμα της ζωης

για ολους εκεινους που εχουν καποια προβληματα με ειδικες αναγκες ...

απλα σου ζηταω εξηγησεις εαν ειναι πραγματικα εστι ,

οσο για τις ερωτησεις σου ειναι ασκοπες και πονηρες ,,

εβαλες ενα θεμα και σου ειπα την γνωμη μου και την δικια μου σκεψη ,,,

τωρα εαν δεν θελεις την δεχτεις ειναι δικαιωμα σου ,

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη aropos_11 ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

Καλημερα Αρκα....

Όταν πλησιάζουν την εικόνα (που παρεπιμπτόντως είναι πολύ αποκρουστική και γεμάτη ανωμαλία, τύφλα να έχουν τα splatter!), αντί να την φιλήσουν μήπως θα πρέπει να την μυρίσουν? (ως ένδειξη σεβασμού για το εικονιζόμενο σκυλάκι πάντα)

Αντι να ανάβουν κεριά να πηγαίνουν κοκκαλάκια στο ναό ?

Θα ήθελα να συμπληρώσω, πως ο συγκεκριμένος άγιος (γαβ γαβ) είναι εδώ και χρόνια ο προστάτης-άγιος των σκυλάδικων...

Και τέλος θα προτείνω στους ναούς με τις συγκεκριμένες εικόνες, να υπάρχουν λουλουδούδες και οι ψαλμοί να γίνονται με τη συνοδεία κλαρίνου και Χριστοδουλόπουλου.

Μπεεεεεεεεεεε! Πρόβατα....

Απάντηση από arkas50:

Ζουραρη

Υποτιμας πολυ τον παππου και την γιαγια

ξεχνωντας οτι εξ αιτιας αυτων υπαρχεις.

Απάντηση από arkas50:

ΓΑΙΑ

Ο χριστιανισμος για εμενα ειναι μια μια φιλοσοφικη ιδεα οπως

ολες η αλλες .

Και σε διαβεβαιω οτι την σεβομαι και την θαυμαζω και μηδεποτε

σκεφτικα να της αποδοσω ψογον .

Απάντηση από zouraris:

καλημερα σιμπι

ακομη και οι εικονες ειναι τεχνη ο καθε δημιουργος ειναι ελευθερος να ζωγραφισει η να κατασκευασει οπως θελει εκεινος

τωρα σκεκομαστε σε μια εικονα ενος ανθρωπου ενω ξερεις πολυ καλα οτι παντου υπαρχουν παρομοια κατασκευασματα και πιο αποκρουστικα.........η τεχνη και η φαντασια εχει ορια??τωρα αν στεκεσαι στο γεγονος οτι ειναι μια ορθοδοξη εικονα εχω δει και χειροτερα

τιποτα πια δεν μου κανει εντυπωση τωρα προφανως ενας παππους και μια γιαγια που ειδαν μια τετοια εικονα να εισαι σιγουρος οτι δεν εδωσαν σημασια γιατι προφανως δεν θα μπηκαν στην διαδικασια να σκεφτουν γιατι ο καλλιτεχνης τον απεικονησε ετσι και αυτο διοτι ακομη και στην ορθοδοξη παραδοση υπαρχει φαντασια μυθοι θρυλοι κλτ

Απάντηση από arkas50:

Προς ολους εδω

Το θεμα αυτο δεν το εβαλα για να μελετησουμε εαν ο αγιος

Χριστοφορος ηταν κυνοκεφαλος η οχι , αλλα ουτε και τα στοχοποιησουμε

τον καλλιτεχνη και την περιοδο της ελευθεριας των εικαστικων τεχνων.

Ολοι λιγο πολυ εδω μπορουμε να παρουμε πληροφοριες για διαφορα

θεματα που προκυπτουν , ειτε απο σπουδες που καποιοι θα εχουν. ειτε

απο το νετ που ευτυχως προσφερει αρκετη σκορπια γνωση .

Το ζητουμενο για εμενα ειναι τι ενοιωσε η Κυρακατινα κα ο Κυριγωργης

πριν απο 100 χρονια οταν προτοαντυκρισε την αγιογραφια πηγαινοντας στην

εκκλησια για πρωτη φορα ,γιατι σιγουρα θα υπηρξε πρωτη φορα

και σιγουρα θα αντεδρασε αρνητικα, πως ξεπερασε αυτην την αρνηση .

Πως αποδεχτικε αυτην την εικονα?

Δεν σας κρυβω οτι εγω που δεν ειμαι θρησκευωμενος οταν ειδα περισυ

την εικονα επαθα λουμπαγκο, το αφυσικο σε οποιο χωρο και να βρισκεται.

δεν παυει να ειναι αφυσικο .

Καλως η κακως περα απο εμας εδω τους καθ υλην αρμοδιους

φιλοσοφους και αναλυτες πασης φυσης υπαρχουν και αλλοι ποιο

απλοι ανθρωποι καθημερινοι λιγοτερο επαιοντες αλλα περσσοτερο αληθινοι.

Μηπως θα επρεπε να ρωτησουμε και αυτους ετσι που να εχουμε μια πιο

σφαιρικη αποψη για το πως αντιλαμβανοντε το μη φυσικο.?

Απάντηση από arkas50:

ΑΡΟΠΕ

Εαν δεν καταλαβενεις εσυ τι γραφεις ,ειναι σιγουρο

οτι δεν εχεις και την ικανοτητα να κατανοεις τι σου γραφω.

Αρα δεν εχει νοημα η συζητηση μεταξυ μας .

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.