Συζητήσεις - ΚΑΤΑ ΜΑΡΙΑΜ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟΝ
Χρήστης: deleteduser
Θέμα: ΚΑΤΑ ΜΑΡΙΑΜ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟΝ
Ημερομηνία: 16/06/09 17:36

Φιλοι συγχρηστες,αναμφιβολα το παρακατω κειμενο ειναι μια πολυ μικρη γευση απο τα οσα συγκρατησα μεσα απο αυτο το βιβλιο.Συγχωρηστε με για το μακρος του αλλα το βρηκα εγω προσωπικα πολυ ενδιαφερον.Ισως να βρειτε κατι κι εσεις μεσα σε αυτο.Καποια μεγαλη αληθεια,καποιο μεγαλο ψεμα,ισως και τον εαυτο σας εκει.Οσοι το διαβασετε ελπιζω να χαρειτε την αναγνωση του οπως και εγω.Το θεμα ειναι αφιερωμενο σε καποιον ανθρωπο που ηταν η αιτια και ο λογος να πλησιασω πιο κοντα στο Θεο....να πλησιασω πιο κοντα Του.

Αναμεσα στα Ευαγγελια που γραφονται απο ανδρες η αποδιδονται σε αντρες,θα υπαρξει κι ενα Ευαγγελιο που γραφεται η αποδιδεται σε μια γυναικα.Λεγαται οτι αυτη ηταν η Μαρια η Μαγδαληνη.Αυτη που συμφωνα με τα λεγομενα των αλλων μαθητων,<ειδε>τον Διδασκαλο να ανασταινεται(βλ.Ιω.20:18).Σπανια ειναι τα χριστιανικα κειμενα των πρωτων αιωνων που δεν αναφερονται στο προσωπο της αλλοτε αξιδανικευοντας το και αλλοτε μειωνοντας το.Ολοι ομως αναγνωριζουν οτι ηταν μια απο τις γυναικες που ειχαν ακολουθησει τον Ιησου,οτι ηταν παρουσα κατα τον θανατο του επανω στο σταυρο και οτι Αυτος φανερωθηκε πρωτα σε αυτη.Αντιφατικο προσωπο κατα τους Μαρκο 16:9 και Λουκα 8:3,πρωην δαιμονισμενη,συντροφος και εμπιστη του Ιησου, πρωτη μαρτυρας της Αναστασης Του,η αντικαταστατης και ερμηνευτης του.Της εμπιστευεται λογια τα οποια αγνοουν πληρως οι αλλοι μαθητες.Καταλαμβανει τη θεση που Αυτος αφηνει κενη και γινεται κοινωνος και γνωστης των μυστικων Του.Καποιοι συγγραφεις θα επεξεργαστουν αργοτερα αυτο το θεμα,στα πλαισια ενος <ερωτικο-μυστικιστικου μυθιστορηματος>:η Μαρια ειναι η εμπιστη Του γιατι ειναι η ερωτικη Του συντροφος.Πανω σε αυτη την αποψη για την ιδιαιτερη σχεση Του με τη Μαρια θα επιμεινει το Κατα Φιλιππον Ευαγγελιον,συμφωνα με το οποιο η Μαρια ειναι η συντροφος του Ιησου.<<Ο Διδασκαλος αγαπουσε τη Μαρια περισσοτερο απο ολους τους μαθητες και τη φιλουσε συχνα στο στομα.Τον ρωτουσαν λοιπον,<γιατι αγαπας αυτην περισσοτερο απο εμας?>>.Αυτες οι λιγες γραμμες μπορουν και να σοκαρουν ακομη οσους αγνοουν τα θεμελιωδη κειμενα του χριστιανισμου.Αλλοι μεν βεβαιωνουν οτι ο Ιησους επρεπε υποχρεωτικα να ειναι νυμφευμενος αφουδιδασκε στις συναγωγες και συμφωνα με την εβραικη παραδοση ενας αγαμος ανδρας θεωρειτο ατελης και απειθης στις εντολες του Θεου και ως εκ τουτου δεν μπορουσε να διδασκει.Σε αυτο το σημειο απαντουν οι δε.οτι ο Ιησους συναναστρεφοταν με τον ξαδερφο του τον Ιωαννη το Βαπτιστη και τους Εσσαιους οι οποιοι οχι μονο δε νυμφευονταν αλλα απερριπταν τις γυναικες,τους αμαρτωλους και τους αναπηρους.Κανενα γνωστο Ευαγγελιο δεν αναφερει οτι ηταν οντως νυμφευμενος αλλα ειναι προφανες οτι αγαπουσε και τις γυναικες.και τους αμαρτωλους και τους αναπηρους.Το ζητημα δεν ειναι συνεπως να μαθουμε αν ηταν εγγαμος η οχι,το ζητημα ειναι να μαθουμε αν ηταν πραγματικα ανθρωπινος,ενας ανθρωπος ερωτικα δραστηριος και ικανος για συναισθηματικους δεσμους.Συμφωνα με μια παλια σοφη παροιμια<<δεν υπαρχει λυτρωση,απο αυτο το οποιο δεν αποδεχομαστε>>.Αν ο Ιησους που θεωρειται Μεσσιας δεν αποδεχεται τη σεξουαλικοτητα,τοτε ουτε αυτη μπορει να λυτρωθει,ουτε εκεινος ειναι Σωτηρας,με την ερεια εννοια του ορου.Αυτη ειναι περισσοτερο λογικη του θανατου,παρα της ζωης και θα τη συνανταμε στο χριστιανισμο-κυριως στον ρωμαιοκαθολικο χριστιανισμο:Ο Χριστος δε βιωσε τη σεξουαλικοτητα του,αρα αυτη δεν εχει λυτρωθει,αρα ειναι κακη,αρα βιωνοντας καποιος τη σεξουαλικοτητα του,μπορει να φθαρει.Το Κατα Μαριαμ Ευαγγελιο-οπως και τα Κατα Ιωαννη και Κατα Φιλιππον ευαγγελια-μας θυμιζει οτι Αυτος ηταν ικανος να εχει μια σχεση οικειοτητας με γυναικα,οχι μονον σαρκικη,αλλα και συναισθηματικη,πνευματικη.Συμφωνα με το Ευαγγελιο αυτο το οποιο μεταξυ πολλων αλλων αναλυει τις δεκα εντολες,η αμαρτια δεν υπαρχει.Εμεις ειμαστε αυτοι που με την αρρωστημενη φαντασια δεν σταματαμε να τη δημιουργουμε και να επινοουμε νομους για να την αντιμετωπισουμε.Η φαντασια μας ειναι αυτη που πρεπει να γιατρεψουμε.Η ελλειψη <πεφωτισμενης φαντασιας>,περιοριζει τον κοσμο μεσα στην υπαρξη του που εχει ερθει στον κοσμο για να πεθανει και εμεις τον περιοριζουμε εκει που σταματα η καρδια και η ευφυια μας.Η κινητηριος δυναμη αυτης της φαντασιας,που κρυβει μεσα της η Μαρια,δεν μπορει παρα να ειναι η επιθυμια και αγαπη.ΟΚατηγορος ειναι ο σατανας,ο διαβολος(αυτος που διαβαλλει,που προκαλει τη διχονοια).Αν πεθανει μεσα μας και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΣΗ ΠΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ,ΤΟΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ.Το Ευαγγελιο της Μαριας μας καλει να απελευθερωθουμε απο τη δυαδικοτητα μας,την προσκολληση μας στην υλη-θεωρωντας την αυτη ως αρρωστεια της επιθυμιας και η οποια ειναι στην ουσια η παθολογικη εξαρτηση απο ενα αντικειμενο που με την αποκτηση του η επιθυμια νομιζει οτι θα βρει ην ικανοποιηση και την ηρεμια της.Καλει τους ανδρες να μη κοιταζουν μια γυναικα επιθυμωντας τη,γιατι τοτε δεν κοιτανε τη γυναικα αλλα ενα σκευος ηδονης η πιθανης απολαυσης προσπερνωντας αυτο καθαυτο το Υποκειεμενο,που ειναι εκεινη,και τη σχεση που μπορουν να αποκτησουν μαζι της και η οποια ειναι απειρως πιο ουσιαστικη απο αυτη της κατοχης.Κατα τον Διδασκαλο,δεν ειναι φυσιλογικο να προσκολλωμεθα με αυτον τον τροπο σε κατι που απο τη φυση μας γνωριζουμε πως ειναι περαστικο και μεταβατικο.Αν προσολληθουμε σε αυτο που αγαπουμε και θελουμε οπωσδηποτε να διαρκεσει,ενω απο τη φυση του δεν εχει πλαστει για να διαρκει,αυτο θεωρειται αν οχι παρανοια,τουλαχιστον δειγμα ανοησιας.Οταν κοιταζουμε ενα αντικειμενο,ενα τοπιο,εναν ανθρωπο με αγαπη,χωρις να θελουμε να το ιδιοποιηθουμε,το βλεπουμε καλυτερα και με καθαρο βλεμμα και αφηνοντας το <ως εχει>,μπορει να μας αποκαλυφθει η εικονα του Δωρου.Η ιδεα οτι κατεχουμε ενα αντικειμενο,το σωμα μας,τη σκεψη και τη ζωη μας ειναι μια αυταπατη,η οποια αποτελει αιτια αναστατωσης,ανασφαλειας που υποσκαπτει τον πολυτιμοτερο πλουτο του χαρακτηρα μας και μας εμποδιζει να ζουμε αρμονικα.Εμφανισεις Σωτηρων υπηρξαν και θα υπαρξουν πολλες,δεν πρεπει να ειμαστε κολλημενοι σε αυτες αλλα να μεταστραφουμε,να <<επιστρεψουμε στον εαυτο μας>>,ειτε με τη νηστεια,ειτε με την προσευχη,να ξαναβρουμε τη χαρα του Ειναι,εν αντιθεσει προς το κανω η το εχω,τα οποια οδηγουν σε αδιεξοδο και να ανακαλυψουμε ξανα την τεχνη της δωρεας και της ανταλλαγης και οχι της οπαραγωγης και της εκμεταλλευσης αφου,τελικα δεν εχουμε ερθει σε αυτη τη ζωη για να μεταχειριζομαστε αντικειμενα,αλλα για να συμβιουμε.Οσο η κατανοηση που δειχνουμε απενατι στους ανθρωπους και στον κοσμο εξαρταται απο εξωτερικα δογματα,δεν ειναι ΓΝΩΣΗ'οσο η αγαπη μας για τους ανθρωπους εξαρταται απο τη στοργη και τη συμπεριφορα τους απεναντι μας,δεν ειναι ΑΓΑΠΗ'και οσο η ζωη μας εξαρταται απο υλικες συνθηκες και ενδεχομενα που μας οριζουν,δεν ειναι ΖΩΗ.Μεσα μας βρισκεται μια ΑΛΗΘΕΙΑ,μια ΖΩΗ,μια ΓΝΩΣΗ,μια ΑΓΑΠΗ,μια ΕΙΡΗΝΗ που δεν εχουν καμια εξαρτηση:ενας Υιος του Ανθρωπου,μια Πραγματικοτητα που ειναι επισης ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.Αυτοι που Τον ψαχνουν Τον βρισκουν.<<ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΕΨΑΧΝΕΣ,ΑΝ ΔΕ ΜΕ ΕΙΧΕΣ ΗΔΗ ΒΡΕΙ>>.Ευτυχισμενοι ειναι αυτοι που εχουν καρδια και ξερουν να ειναι ευαισθητοι απεναντι στον πονο και στη δυστυχια του αλλου.Το μελλον ανηκει στους <αγνους και γλυκους ανθρωπους> και οχι στους <αγνους και σκληρους>-οι ατεγκτοι ισχυρισμοι καθε αντιδραστικης θεσης των θρησκευτικων ομαδων που αρνουνται καθε εξελιξη και υποστηριζουν οτι οι ανθρωποι πρεπει να ειναι<αγνοι σαν αγγελοι και αλαζονες σαν δαιμονες>,ειναι μαλλον επικινδυνοι.<<Αυτος που δειχνει κατανοηση για τα παντα συγχωρει τα παντα>>,ειχε ηδη πει ο Πλατων.<<Οσο καλυτερα γνωριζω κατι,τοσο περισσοτερο το αγαπω'οσο περισσοτερο το αγαπω,τοσο καλυτερα το γνωριζω>>.Ο Ιησους δε λεει:<<Μακαριοι οι δυστυχεις,να ειστε χαρουμενοι που δεχεσθε αυτα τα βαρια χτυπηματα>>,αλλα<<Μην αφηνετε να σας σταματουν οι συκοφαντιες,οι διωγμοι και οι καθε ειδους βιαιοτητες.Δωστε μια ευκαιρια στη συνειδηση και στην αγαπη,βιωστε οι ιδιοι την υπομονη(το παθος) που ενιωθα εγω οταν αντιμετωπιζα τους αντιπαλους μου.Ειναι αληθινα μια ευκαιρια να βιωσετε τη <μεγαλη δοκιμασια>,που ειναι η αγαπη για τον εχθρο.Γιατι τοτε θα ανακαλυψετε μεσα σας αυτην την τρομερη δυναμη της ταπεινης αγαπης,η οποια ειναι ικανη να συγχωρει αυτους,που δεν ξερουν τι κανουν και να συνεχιζει με αυτον τον τροπο να τους διδασκει,οχι μονο πια με τα λογια,αλλα και με τις πραξεις.Μπορεις να αγαπας με ολο σου το ειναι και μεσα απο αυτην την πραξη ΑΓΑΠΗΣ, να ανακαλυψεις απο την αρχη την ολοτητα σου,τη θεανθρωπινη υποσταση σου.Μια ολοτητα που κατ'πεκτασιν σημαινει ικανοτητα να αγαπα ο ανθρωπος οχι απο προσωπικη ελλειψη(επειδη θελει ο ιδιος να αγαπηθει)αλλα απο πληροτητα,<οπως>μας αγαπησε Αυτος.Το Κατα Μαριαμ Ευαγγελιο θιγει το ζητημα του κατα ποιοι ειναι ανωτεροι:αυτοι που ακουν το Διδασκαλο η αυτοι που τον βλεπουν.Το ζητημα ειναι να μαθουμε,πως ειναι δυνατη αυτη η ακροαση(με τα εσωτερικα ωτα)για τον Πετρο η η οραση(με τα ματια της ψυχης η του νου)κατα τη Μαρια.<<Διδασκαλε,αυτος που εχει τη χαρα να σε βλεπει αυτη τη στιγμη,να βλεπει το οραμα σου,βλεπει με τα ματια της ψυχης?η με το πνευμα?>>Ο Διδασκαλος απαντησε:<<Ουτε με την ψυχη ουτε με το πνευμα,αλλα με το νου που ειναι αναμεσα στα δυο>>.Με λιγα λογια πως σε βλεπω,με ποια ματια?Ειναι ψυχικο φαινομενο(με τα ματια της ψυχης)?Ειναι πνευματιστικο φαινομενο(με το πνευμα μου)?Ο νους ειναι αυτος που βλεπει...που νιωθει....που διαισθανεται...που φανταζεται....που ξερει...που γνωριζει...που αγαπα.Που μπορει να τοποθετηθει αυτος ο ΝΟΥΣ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να τοποθετηθει στη συγχρονη ανθρωπολογια ενος μονοδιαστατου ανθρωπου,οπου ο ανθρωποςδεν ειναι παρα ενα σωμα,μια υλη που συντομα θα αποσυντεθει.Δεν υπαρχει ψυχη,ουτε Νους.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να τοποθετηθει επισης σε μια δυαδικη ανθρωπολογια σωματος -ψυχης γιατι αυτη η ανθρωπολογια αγνοει νου και πνευμα,ειναι μια ανθρωπολογια οχι χωρις ψυχισμο και χωρις ψυχη,αλλα χωρις πνευμα και χωρις Νου.ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να τοποθετηθει σε μια νεοπλατωνικη η πλατωνικη θεωρια,οπου ο ανθρωπος θεωρειται συνθεση του σωματος,της ψυχης και του Νου.Ο Νους ειναι η θεικη διασταση του ανθρωπου,την οποια πρεπει να αποδεσμευσει απο την επιρροη των αισθησεων(σωμα) και των συναισθηματων(ψυχη).Ο Νους ειναι κατι αναμεσα στα δυοψυχη και πνευμα.ΜΙΑ ΤΕΤΑΡΤΗ ανθρωπολογια των τεσσαρων διαστασεων θεωρει τον ανθρωπο συνθεση σωματος,ψυχης,νου και Πνευματος.Συμφωνα με αυτη την αποψη,το να γινει κανεις πνευματικος ανθρωπος δε σημαινει να αρνηθει τη σαρκα του,να απωθησει τα συναισθηματα και τα αισθηματα του(δηλαδη τον ψυχισμο και τις ευχαριστες η δυσαρεστες αναμνησεις που τον αποτελουν),η να αρνηθει αυτη τη νοητικη διασταση της ανθρωπινης υπαρξης,που ειναι συγχρονως διανοηση,διαισθηση και φαντασια,μια γνωση ικανη να διατυπωσει ιδεες η παραστασεις(εικονες)του Πραγματικου.Σημαινει να φωτιζει αυτες τις διαφορετικες διαστασεις του Ειναι με την Παρουσια του Πνευματος του αγιου και να μεταμορφωνει το σωμα,να ελευθερωνει και να γαληνευει την ψυχη,να απλοποιει και να φωτιζει το νου.Σε καθε πειπτωση το Κατα Μαριαμ Ευαγγελιο δε θελει να αντιταχθει ουτε στα αλλα ιερα κειμενα των αλλων θρησκειων,ουτε στα αλλα Ευαγγελια,ουτε στις προσφατες ανθρωπολογικες ερευνες.Στο τελος αυτου του αιωνα,πολλοι δισταζουν να κανουν αυτο το βημα παραπερα.Κυριαρχει ενας πεσιμισμος κι ενας εφησυχασμος που ειναι πολυ ισχυροι του τυπου:<<Δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα,δεν ειναι στο χερι μας.Τι ψαχνουμε τωρα?Ο κοσμος δεν αλλαζει.Ολα ειναι προδιαγεγραμμενα,ολα ειναι απλως μπιζνες.Εχουμε ολα τα μεσα να καταστρεψουμε αυτον τον πλανητη και τους εαυτους μαςΔε μας μενει παρα να ζουμε και να χαιρομαστε το παρον -οπως λενε μερικοι-αλλα πως να χαρουμε κατι που δεν εχει νοημα,υποσταση και ορθοτητα?Μπορουμε επισης να αποκαλουμε ευτυχια αυτη τη γλοιωδη η κραυγαλεα συμπλοκη των ψυχικα,διανοητικα και πνευματικα<ισοπεδομενων>οντων,τα οποια περιοριζονται σε καποιες μικρες δοσεις ηδονης και σε μια σαρακοφαγωμενη εδρα μικρων και ασημαντων εξουσιων>>,Το Ευαγγελιο μας θυμιζει τη μεγαλοσυνη του ανθρωπινου σχεδιου,ειναι η ΠΝΟΗ που θα φουσκωσει τα πανια μας για να πλευσουμε οχι προς το θανατο,αλλα προς εκει που η υπαρξη εν τελει αναγεται στο Εν και γινεται ο Ανθρωπος οχι απλως Ανθρωποκοσμος αλλα Θεανθρωπος.Ο Ιησους αγαπησε τη Μαρια,μονο η αγαπη κανει τη γη,την ανθρωπινη καρδια και τους πλανητες να γυριζουν.Αυτος ειναι Η ΠΗΓΗ που δινει να πιουν οσοι διψουν.<<Δεν ειναι το φως που μας λειπει,ΑΛΛΑ Η ΛΑΧΤΑΡΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ.Δεν ειναι το νερο που μας λειπει,ΑΛΛΑ Η ΔΙΨΑ>>.Μας λειπει η Επιθυμια.Η Μαρια ειναι η γυναικα η οποια στις αντιξοοτητες εχει αποδειχθει ηδη πιο δυνατη απο τους αλλους μαθητες,αφου παραμενει πιστη ως το τελος και ικανη να αντεχει,οχι χωρις να υποφερει,αλλα παρα ταυτα χωρις να απελπιζεται,τη σταυρωση του Διδασκαλου αλλα και Φιλου της,ειναι αυτη που εχει την Επιθυμια,που εχει πολλες επιθυμιες,και της σαρκας αναμφιβολα,αλλα και της ψυχης και του νου και του Πνευματος,γιατι ειναι σαν τη Νυφη που ενωνεται με Εκεινον για να πει.........<<ΕΛΑ>>.

Συγχωρηστε με επισης για την απουσια παραγραφων.

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη Find_ME ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

Απάντηση από deleteduser:

Φιλοι συγχρηστες,θα δωσω και εδω την ιδια απαντηση που εδωσα σε καποιο αλλο θεμα μου,εξηγωντας ισως την ενεργεια μου να ψαχνω το διαφορετικο απο οσα γνωριζω.

Καθε κοινωνια για μενα που δεν επιτρεπει την αναπτυξη του πλουραλισμου και υποκειται στους νομους της μαζας ειναι νοσηρη.Ναι ο πλουραλισμος προυποθετει συγκρουση ιδεων μα ολοι φανταζομαι οι σκεπτομενοι ανθρωποι εχουμε κριση ωστε να κρινουμε τι ειναι σωστο για εμας και κατα συνεπεια να ωφελει ολους.Αυτη την κοινωνια που δεν αγκαλιαζει το ατομο ως οντοτητα ξεχωριστη,που εμποδιζει την εκφραση της ατομκοτητας του και κατα συνεπεια της δημιουργικοτητας του υποχρεωνοντας το να ακολουθει και να ασπαζεται τη συλλογικη σκεψη της μαζας αυτη θεωρω, επικινδυνη.Πως να κλεισεις,να παγιδευσεις εναν κινητικο χαρακτηρα που αναζητα να εξελιχθει και να εξυψωθει,σε ενα στατικο τροπο σκεψης,ζωης γενικοτερα?Αν μη τι αλλο αυτο θεωρω προσηλυτισμο εγω.Πως να πεις σε εναν καλλιτεχνη,μη δημιουργεις πια,τον εχεις σκοτωσει.Ενα τετοιο ατομο ανησυχο πνευμα θα αναζητησει τη διαφοροποιηση του απο οτι δεν του στεκει,απο οτι το παγιδευει και μοιραια θα θεωρηθει επικινδυνο για την εκαστοτε κοινωνικη ομαδα-καλη ωρα στο θεμα της θρησκειας-.Ειναι δυνατον να φτανουμε να λεμε στον αλλον που ζητωντας να βρει απαντησεις διαφοροποιειται-οχι υπερβολικα-<μακαρι να σε λυπηθει ο Θεος?>!Μα που ζουμε?Μου φαινεται σαν τα παιδακια που τα τρομαζαμε παλια λεγοντας αν ξεμυτισεις απο το σπιτι θα σε παρει ο μπαμπουλας-εμενα ο λυκος μου λεγανε χαχαχαχα!!!Αλλα οσες φορες κι αν ξεπορτισα κανενας λυκος δε με εφαγε.Ειμαι <φτωχη> σε γνωσεις.θελω να μαθω περισσοτερα.Δε ξερω τι ωθει αυτους τους ανθρωπους να εχουν αυτα τα πιστευω,θελω να μαθω.Δε θελω να εχω αυταπατες μα μια πιο ολοκληρωμενη αποψη για οσα παραδοξα συμβαινουν γυρω μου,να κατανοησω οσα συμβαινουν σε μενα.Θελω να γινω ενα δεντρο που μεγαλωνει.Αυτη ειναι η δικη μου εσωτερικη αναγκη.Δε θα μεινω σε καταστασεις που εμποδιζουν την εξελιξη μεσα απο κανονες και πρεπει κι ας φαινονται σιγουρα λιμανια.Δε με νοιαζει που δε βλεπω την οδο,ουτε κι ο Κολομβος ηξερε που πηγαινε κι ας φυλακιστηκε.Εζησε ομως μια ανεπαναληπτη εμπειρια και ευτυχια ανακαλυπτοντας τον κοσμο.Θα μεινουμε στη φυλακη περιμενοντας τον μαυροντυμενο να ερθει να μας παρει?Ειναι αυτη η εντολη Του?Να μεινουμε στο σκοταδι?Να επιβιωσουμε απλως?Η να ζησουμε?Πως θα το κανουμε αυτο μενοντας σε οτι μας φαινεται βολικο και ευπεπτο?Δεν αντιτιθεμαι σε τιποτα,ακουω αποψεις προσεχτικα και κρινω.Και ποιος ειναι αυτος που θα πει τα ξερω ολα και θα επαναπαυτω?Ο ιδιος ο Χριστος πηρε τη θεια φωτιση σε ωριμη ηλικια,ο Βουδας στα 40 του.Εχουμε δρομο ακομα μπροστα μας.

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη Find_ME ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

Τα Εξαφανισμένα Βιβλία των Ιλλουμινάτων

«Θα εξοντωθούν όλοι οι τύραννοι με μια έκρηξη. Δηλώστε πως κάθε κυριαρχία συνίσταται από τον κοινό πατριωτισμό, ενώ η αλληλεγγύη στην ολοκλήρωση του ανθρώπου μέσα σε ένα και μόνο ένα κοινό έθνος. θα δημιουργήσουμε ένα παγκόσμιο κράτος, μια στέρεα αυτοκρατορία, το κράτος των ενωμένων ελεύθερων ατόμων, πρώτα την ευρωπαϊκή κι έπειτα την παγκόσμια δημοκρατία. Όταν καταρρεύσει ο πύργος του Λονδίνου, όπως κατέρρευσε αυτός του Παρισιού, όταν θα καταρρεύσει η Αγία Ρώμη και η Αγία Ρωσία, τότε όλοι οι τύραννοι θα χαθούν. Όλοι οι άνθρωποι θα γίνουν ένα έθνος, όλες οι μορφές εμπορίου θα ενοποιηθούν σε ένα κοινό εμπόριο, όλες οι επιστήμες θα γίνουν μια, όλα τα συμφέροντα θα συγκλίνουν σε ένα συμφέρον». (Βαρόνος Ανάχαρσις Κλοτζ, Πρώσος Ιλλουμινάτος)

«H σωτηρία δεν βρίσκεται εκεί που οι ισχυροί θρόνοι υπερασπίζονται με σπαθιά, όπου οι καπνοί από τα θυμιατήρια αναδύονται στον ουρανό ή εκεί όπου χιλιάδες δυνατών ανθρώπων διασχίζουν τα πλούσια χωράφια της σποράς. H επανάσταση που ετοιμάζεται να ξεσπάσει θα είναι στείρα αν δεν είναι ολοκληρωμένη». (Άνταμ Βάισχαουπτ)

«Γιατί να είναι αδύνατον για το ανθρώπινο γένος να φτάσει την τελειοποίηση του, δηλαδή την ικανότητα του να αυτοκυβερνάται; Δεν χρειαζόμαστε ρυθμιστικές εξουσίες και αστικούς κώδικες. Όταν τελικά η λογική γίνει θρησκεία για τον άνθρωπο, τότε μόνον το πρόβλημα θα λυθεί, θα μπορέσουμε τότε να αποτινάξουμε τον ζυγό των μοναρχών και των ιερατείων, να καταστρέψουμε από τα θεμέλια τον αστικό κόσμο και να τον ξανακτίσουμε με κύρια κατεύθυνση την επιστροφή στην αγνότητα της Φύσης. Θρησκεία, πατριωτισμός και οικογένεια θα πρέπει να διαλυθούν, να απορρίψουμε κάθε κοινωνικό δεσμό για να φτιάξουμε έναν ενιαίο κόσμο, έναν παγκόσμιο λαό. Αρχικά μπορούμε να διαλύσουμε αυτούς τους ζυγούς μέσω της επιστήμης και της ανθρώπινης λογικής έπειτα να μεταμορφώσουμε τις τοπικές οικονομίες σε συλλογικές για να μπορέσουμε να καταλήξουμε στην κατάργηση τους. Πρέπει να εργαστούμε στα θεμέλια». (Άνταμ Βάισχαουπτ) auta presveuoun!! 3upna file mou nexus.. mh tous kaneis to xatiri..

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη toxotis25 ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

Σουτιέν

Nex Περιμένω αιτιολόγηση της σημερινής τελολογικής(;) ερμηνείας των λέξεων Θεοτόκος κλπ

Υ.Γ Φιλάκια στη μαμά και στον μπαμπά, τηχαρά μου για τα ζουζουνίσματα τους!

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη aristokleia ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

Μη μιλατε μονο για αγαπη,πραξτε στο ονομα της.Δεν ειιμαι αξια ουτε το ονομα της να προφερω εαν δε τη νιωσω σε καθε ιντσα του ειναι μου,εαν δε τη νιωσω να ξεχειλιζει,εαν δε τη βιωσω με ολη μου την υπαρξη,αισθησεις,ψυχη,καρδια,πνευμα,νους.Τοτε θα μπορω να πω,ναι αγαπω,με ολη την ιεροτητα που αποπνεει.Αγιος ο ερωτας απαλλαγμενος απο δαιμονια,μια αγαπη ικανη να βρει φως παντου.Μα πρωτα απο ολα απαιτειται φωτιση,μεσα μας.Καλημερα σας,μια ομορφη βροχερη μερα.

επιασες θεμα που με απασχολει πολυ καλη μου..

παραθετω παρακατω ενα θεμα που εβαλα πριν λιγες μερες στο καφενειο

νομιζω πως εχει κατι να πει στην συγκεκριμενη περιπτωση..

μπερδεμενος νιωθω ανθρωπε.

ποιος θα με βοηθηση;

κοιταξε με..γυμνος και ανεμποδιστος ερχομαι στους ναους σας..

παραξενεμενος,προσπαθω να νιωσω της αληθειες σας..

που ειναι;

το μονο που αντιλαμβανομαι..ειναι ιερεις..ντυμενοι στα μαυρα,κιτρινα,πορτοκαλι..

γεματοι αυταρεσκια να καθοντε στις σιωπες του χτες..και να προσπαθουν να μου μιλησουν για την μοιρα που θα εχει το αυριο μου..

λατρες θεων που ειναι εικονες των δικων τους ποθων..

σα ζητιανους τους ειδα ,που μαζευουν ψιχουλα και νομιζουν πως καθοντε σε βασιλικο τραπεζι..

καποιοι απο σας,ΕΚΕΙ,ακουτε το απαλο ψελισμα της αγαπης..εγω γιατι οχι; κλεινω τ αυτια μου μηπως;

τι ειναι αληθεια; τι ψεμα; γιατι ο κατατρεγμος στον ονειροπολο αντρα και στην διψασμενη για ερωτα γυναικα;

γιατι βλεπω την αγαπη σας φιμωμενη απ τον ιδιο της τον εαυτο; δεν το βεπετε; σα τυφλη νυχτεριδα,μισοπεθαμενη,σπαρταραει χτυπωντας της φτερουγες της μεσ τη σκονη..

κι εγω; τι λεω;

τα χειλη μου σας απαρνιουντε μεσ το μασκαρεμα μου και λεω λογια σκληρα.. μα η ψυχη μου,ακουστε,σας ψιθυριζει λογια τρυφερα..

αχα..τι ειμαι; μαλλον εσεις..

αχα..τι ειμαι; μαλλον εσεις..

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη potamiormitiko ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

καλημερα

καιρος ηταν ν ακουστει και κατι διαφορετικο,που καταβαθος ολοι μεσα μας βαθεια εχουμε σαν υποψια..

τι ειναι η θρησκεια; που αποσκοπει; ερωτηματα που λιγο πολυ ολοι μας εχουμε απαντησει ο καθενας με τον δικο του τροπο,δεν θα σταθω εδω λοιπον..

ομως..τι ειναι η ελευθερια;

κοιταζω πισω στους αιωνες εχοντας την λεξη στο μυαλο και στην ψυχη μου και τι βλεπω; μια θολουρα αναστεναγμων και θλιψεων

και αν ακουσω καποιους που λενε πως το μελλον θ αποκαλυφθει μεσα απ το πεπλο του παρελθοντος,τοτε η αγωνια μου ειναι ακομη μεγαλυτερη..

για μενα ελευθερια και θρησκεια ακομη αν θες,ειναι η αντιληψη χωρις ταμπου και επιφυλαξεις των πραγματων γυρω μου.μιλαω για αυλα και υλικα,μιλαω για πινακες παραξενους,γεματους απο γραμμες και χρωματα αρμονικα και δυσαρμονικα..εκει μεσα ειναι θαμενη η ομορφια και η λευτερια που που σκευτομαι και ονειρευομαι..

το θεμα σου εχει αγγιξει χορδες υπνωτισμενες μεσα μου και μιλαω πανω σ αυτο κι ας φαινεται πως μιλαω στο ασχετο.

εχουμε φτασει σε σημειο η μια χρονια μας να κυνηγαει την επομενη στην ψυχικη εξαθλιωση και το πνιξημο..

παντα κοιταζα γυρω μου προσπαθωντας να σπασω τα μυστηρια και εβλεπα τρεις ανθρωπους...

ο πρωτος ειναι αυτος που βριζει την ζωη..τιποτα δεν του παει καλα λεει και την βριζει και δεν την λογαριαζει..τον αγαπησα για την αθλιοτητα του και την αναποφευκτη εισοδο του στις τεχνες της απογνωσης..

ο δευτερος ευλογει την ζωη,απαλα την αγγιζει και αφηνεται μεσα της. αυτον τον αγαπησα για την γλυκα και την καλοσυνη του. για το ομορφο και αγαθο βλεμμα του.για την αγαπη προσ τους συνανθρωπους του...

ο τριτος διαλογιζεται την ζωη,την κοιταζει απο παντου. αυτον τον αγαπησα για την σοφια του,για τα ομορφα μα και αιχμηρα λογια του. για την αισθηση ελευθεριας και γνωσης που απεπνεε...

ΟΜΩΣ

παντα εμενε μεσα μου η αισθηση οτι κατι ελειπε. ολα αυτα ταβλεπα σα τρεις ωραιες μονον λευκες κολες που ελειπαν τα γραφομενα τους...

τι νακανα λοιπον; εριξα εναν σπορο στην ψυχη μου και περιμενα..το ονομα του ΕΡΩΤΑΣ.

για μενα τα παντα καποια στιγμη εγιναν ερωτας γυρω μου..η αντιληψη των πραγματων γυρω μας ετσι γινεται αντιληπτη..παλι το τονιζω..για μενα.. ολα τα πραγματα αποκτουν ρυθμο και γυμνα ,αγαπητα και ελευθερα χορευουν γυρω μας..

ηδη σας κουρασα πολυ.

τελειωνω λεγοντας,πως μεσα στ αγια των αγιων,μια ζωντανη σπιθα κατοικει..και η φωνη της υψωμενη παντα ειναι κραυγαζοντας..

ερωτα φερε ειρηνη μαζι σου στην ζωη..

ερωτα φερε αφυπνιση και αλλαγη τροπου σκεψης...

ερωτα φερε αυτοπραγματωση και νοστιμια και νοημα.

οποιος αγαπαει το φως,απ το φως θ αγαπηθει..

το φως δεν εχει κομπλεξ

δεν εχει μερα και νυχτα

υπαρχει

και ειναι η ουσια μας..

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη potamiormitiko ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από nexus:

Σ’ αγαπώ κι αγαπώντας σε, σε περιέχω..."

Μάρω Βαμβουνάκη

καλή σας μέρα

Απάντηση από marbeyou:

πολυ ωραια η τοποθετηση σου περι αγαπης..φαιντουλα ..στην 45..να συμπληρωσω μονο οτι η αγαπη ειναι ενεργεια της ουσιας μας..οπως λες κιε συ διαφορετικα ,ειναι θεμα ιδιοσυγκρασιας..και φυσικα δεν υπαρχει τροπος να διδαχτει..παρα μονο να ξυπνησει. να βοηθησουμε ισως να ενεργοποιηθει αυτο το σημειο μεσα μας σε οσους κοιμαται..και με αυτο τον τροπο διδασκε κι ο ιησους την αγαπη οχι με κηρυγμα και πλυση εγκεφαλου ..αλλα χρησιμοποιουσε λεξεις και ενοιες που αγγιζαν την εσωτερικη γνωση των ανθρωπων ..οσων βεβαια ειχαν την εσωτερικη αυτη ουσια... και μ'αυτο τον τροπο θεραπευε και διεγειρε την ενσυναισθηση...με αυτη την ενοια μπορουμε να πουμε οτι διδασκετε..αλλα παντα η αγαπη και η γνωση της..η αληθεια δλδ..προυποθετει την ελευθερη επιλογη...και μπορουν αν την δουν μονο ελευθεροι ανθρωποι...

και στις απαντησεις αυτο ειναι εμφανες..οσοι κατω απο ταμπελες..νιωθουν προστατευμενοι..ορθοδοξια,δωδεκαθεισμος,μασονια,κ.λ.π. κυριευμενοι ειναι απο φοβο..γτ δεν γνωριζουν την ελευθερια της επιλογης..του να εισαι ελευθερος κι οχι κατω απο αιρεσεις και δογματα θρησκειες..αδελφατα κ.λ.π.που μονο εγκλωβισμο δημιουργουν..

στον 21ο αι..και ακομα δεν εχουν λυθει ουτε αυτα τα απλα πραγματα..2000 χρονια μετα τον ιησου κι ακομα δεν μπορουν να ερμηνευτουν τα αυτονοητα...

γτ αραγε ειναι τοσο απλο για καποιους να κατανοουν με την ιδια σημασια τις ενοιες και για καποιους αλλους ειναι τοσο δυσνοητα...και μηπως δεν εχουν την μορφωση ? τα μεσα? τα ερεθισματα? το κινητρο? τι?

ειπες σε μια απαντηση σου..οτι πριν να διαβασεις το βιβλιο ειχες σκεφτει ηδη μονη σου καποια πραγματα..τα οποια βρηκες εκει...και δεν ειναι η μεγαλυτερη αποδειξη αυτη.?.οτι αυτα που διαβασες ειναι αληθινα...πως προερχονται ολα απο την ιδια πηγη γνωσης..την πηγη του θεου..της αληθειας..και ειναι αυτονοητο οτι οσοι προερχονται απο κει..εχουν κοινη βασικη γνωση...κοινη αληθεια..και αυτο ακριβως το σκοπο εχουν οσα εχουν γραφει και ειπωθει..να μας βοηθησουν να απελευθερωσουμε την δικη μας γνωση...

ετσι ακριβως γινοταν και με τον ιησου..οτι ελεγε..καποιος τα ειχε σκεφτει απο πριν και κεινος ερχοταν απλως σαν επιβεβαιωση..και αλλοι χρειαζοταν περισσοτερο χρονο..για να επεξεργαστουν μεσα τους τα λογια του..

τωρα θα μου πεις απλο κι ευκολο φαινεται...αλλα δεν ειναι.. γτ υπαρχουν παντα καποιοι που διαστρεβλωνουν ,αλλιωνουν,εμποδιζουν....αλλαζουν το νοημα.γιαυτο εχουν περασει 2000 χρ απο τοτε κι ακομα ψαχνουμε να τον βρουμε....

οτι ο νους ειναι ο θησαυρος...ας εμπιστευτουμε λοιπον τον νου μας..κι εκεινος θα μας οδηγησει στον θυσαυρο..δεν υπαρχει αλλος δρομος...ο νους μας θα μας οδηγησει σε κεινον..στην αγαπη..την αληθεια....κι οταν φτανεις εκει εισαι σιγουρος...δεν χρειαζονται αποδειξεις..

γιαυτο λεω κι εγω..αυτη ειναι η δικη μου γνωση..που παραγει ο δικος μου νους..

Απάντηση από nexus:

Με σειρά εμφανίσεως,

Γραμματικέ Στοβαίε,

χάριν συζητήσεως ναι. Ωραίο θα ήταν δε για μια φορά να κοιτάξουμε που δείχνει το δάχτυλο και όχι το ίδιο το δάχτυλο.

Εν αναμονή.

-------------------------------

Νικόλαε Σαλλονικιέ,

εάν θεωρείς "ροζ" ένα από τα απόκρυφα, που στο κάτω κάτω της γραφής δεν έχει καμία αναφορά σε γενετήσιες πράξεις, τότε σίγουρα δεν έχεις διαβάσει καθόλου Παλαιά Διαθήκη. Εδώ που τα λέμε, δεν θα στο συνιστούσα. Μπορεί να μάθαινες κάτι.

Κυρία,

είναι πλέον πασίγνωστο ότι,

ο Θεός συγχωρεί, η Πράουντλυ Ποτέ.

Δημήτριε εκ Θετταλών Νίκης 42,

απολαυστικότατη η μεταφορά σου! (κι αυτό όχι γιατί ο ήρως έχει ένα παρωνύμιο όμοιο του δικού μου...)

Η αλήθεια τελικώς είναι ότι, ούτε ο Θεός είπε την αλήθεια (δεν πέθανε ο Νέξυς και η Σεβρήκα με το που διάβασαν το Κατά Μαρίκαν Ευαγγελιον ούτε έγιναν "ως Θεοί") αλλά κι ο Όφις το "σοφότερον εκ των πλασμάτων του Θεού", όπως μας λέει και η Γένεση, ήταν ένας αισχρός πλακατζής.

Με εκτίμηση...

Τοξοτάκο,

βλέπουμε τι δύναμη έχει η άγνοια σε κάθε σου απάντηση, δεν χρειάζεται να δουμε τη "δύναμη που έχει το χόλυγουντ" γιατί απλούστατα, ο Νταν Μπράουν έβαλε σε ένα ελκυστικό πακέτο πληροφορίες που είχαν γραφτεί σε άλλα βιβλία απο άλλους μελετητές πολύ πριν αποφασίσει ο ίδιος να γράψει το δικό του βιβλίο.

Αλλά τι σου λέω.... Βιβλία? Απαπαπαπα... διαβόλου πράματα...

Αλήθεια, διάβασες τον Εκκλησιαστή? Δεν είναι δύσκολο να τον βρείς. Είναι απο τα τελευταία βιβλία της Παλαιάς Διαθήκης.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Κ.Δ.Ω.Α.

Απάντηση από mred:

eipes: ''ειναι αυτη που εχει την Επιθυμια,που εχει πολλες επιθυμιες,και της σαρκας αναμφιβολα,αλλα και της ψυχης και του νου και του Πνευματος,γιατι ειναι σαν τη Νυφη που ενωνεται με Εκεινον για να πει.........<<ΕΛΑ>>.''

den zisame ekeini tin epoxi gia na gnorizoume an itan antrogino aftoi oi dio , afto einai leptomereia omos....

afto pou ekporevete apo ta arxaia keimena einai oti sigoura ipirxe pnevmatiki sxesi metaksi tous

I pnevmatiki sxesi daskalou-mathiti exei pareksigithei k stin periptosi ton arxaion ellinon didaskalon

Exoun katigorithei gia omofilofilikes sxeseis k afto exei na kanei me tis antilipseis ton mazon....

Mia didaskaliki sxesi alloste pou mporei na eixe o Zeus me anthropous theorithike stin poreia k afti san seksualiki

Me to koino mialo mporei kanenas efkola na seksualikopiisi ta panta , se esoteriko epipedo omos o erotas einai kati to diaforetiko

Oso gia tis epithimies , pnevmatikes, dianoitikes k sarkikes pou grafeis gia ti Mariam , nomizo oti einai sta metra k sta stathma tis epifaniakis simerinis epipedis dianoisis , kathos , an ontos itan toso proxorimeni I Mariam se esoteriko epipedo ,[ oste na dei k tin anastasi...!! ] tote theoro pos i moni tis epithimia tha itan i pnevmatiki tis enosi me ton Didaskalo , kathos oi Mistes vadizoun se ena monopati pou den ginete apodekto k antilipto apo tin plionotita ton anthropon

I sxesi loipon pou eixe me to didaskalo tis ,ton Iisou einai loipon telios diaforetiki k aneksartiti me tin sxesi pou tha eixe mazi tou an taftoxrona itan k o sizigos tis

Simera mplekoume afta ta dio , omos gia enan misti einai telios diaforetika pragmata , allo diladi i oikogeniaki sxesi k allo i pnevmatiki

Oso gia tis noitikes k loipes epithimies pou grafeis , nomizo oti einai adiko kapoia i kapoion misti na ton eksisonoume me ton eafto mas , me enan eafto pou exei xiliades sarkikes , noitikes k loipes proskolliseis-epithimies

Kata ta alla mou arese poli i apantisi tou Antonis08 alla distixos kaneis den asxolithike me tin apantisi tou

Eimaste telika se ena epipedo pou den mporoume na katalavoume tin alitheia , mas aresei na milame ''peri alitheias'' alla exo tin entiposi pos kanena sxedon den ton endiaferei pragmatika.....

Tapeini mou apopsi

Κοπελια Φαιντμι , μπραβο σου που καταλαβαινεις το χιουμορ , εισαι αισιοδοξη, και εχεις στοχους.

Ο κάθε ανθρωπος , εχει μια προσωπικοτητα , και ένα χωρο που κινειται , πνευματικο και υλικο. Οσο καλυτερα γνωρισουμε αυτό το χωρο , τοσο καλυτερα θα εξουσιασουμε τον εαυτο μας , θα περιορισουμε τις αδυναμιες μας , και θα καθαρισουμε τα παθη μας , θετοντας τον εαυτο μας στην υπηρεσια της γνωσης , της αγαπης , της ειρηνης , της δικαιοσυνης και της Αληθειας.

Είναι αυτό που λεει ο Αποστολος Παυλος , <<Βλεπω ένα νομο διαφορετικο στα μελη μου , που αντιστρατευεται στο νομο του νοος μου και με αιχμαλωτιζει στον νομο της αμαρτιας που είναι στα μελη μου. Ταλαιπωρος ανθρωπος εγω. Ποιος θα με ελευθερωσει από το σωμα του θανατου τουτου;>> και συνεχιζει << Ευχαριστω εις τον Θεον δια Ιησου Χριστου του Κυριου ημων>>.

Ο Λογος το Θεου μας δειχνει το δρομο για να μπορεσουμε να εξουσιασουμε το πνευμα μας. Διοτι τοτε θα ειμαστε χρησιμοι , και στον εαυτο μας και στους αλλους. Για το λογο αυτό προσευχομαι μερα και νυχτα , για την πνευματικη και σωματικη μας υγεια. Θα διατηρησω στην μνημη μου το λαμπερο σου χαμογελο , και θα ευχηθω να σε φωτισει ο Θεος στην οδο του Φωτος.

Φιλικα

Dimitris42thess

*Στο σεναριο που ανεφερα δεν ηθελα να τονισω την ανευθυνοτητα αλλα τον τροπο που μας ξεγελαει ο εαυτος μας και ασχολουμαστε με αυτά που δεν εχουν ουσια , με αυτά που δεν θα μας κανουν πλουσιοτερους πνευματικα , και χανουμε τον Παραδεισο καθημερινως.

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη Dimitris42thess ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από NINNA:

η εικονα του Ιησου,που δινει το κατα μαριαμ ευαγγελιον..ειναι η εικονα του Ιησου,που προσωπικα παντοτε ''φανταζομουν''..

ενας σοφος διδασκαλος,που απαντα στα ''μυστικα'' της υπαρξης μας..και του κοσμου μας

ενας τελειος ανθρωπος και συναμα θεος ,οπως ακριβως δυναται να γινει(λεμε τωρα..) εφοσον μετουσιωθει, καθενας απο εμας..βρισκοντας ετσι, την θεικη του φυση.

οι λογοι για τους οποιους αποφασισαν να παρουσιασουν μισες αληθειες και να το χαρακτηρισουν ψευδεπιγραφο,ειναι προφανεις

ο ρολος των θρησκειων,δεν ειναι να φωτιζουν και να ελευθερωνουν, μεσα απ τη γνωση..αλλα να ελεγχουν και να εξουσιαζουν.

Ερωτας σημαινει απολυτη Αγαπη,που ελευθερωνει και οδηγει στην μετουσιωση..αλοιμονο αν ο Ιησους δεν ηταν γεματος απο Ερωτα

τα περι γαμου, τωρα..και πραξεων ιδιοκτησιας αγαπης..ειναι εντελως ηλιθια

Αυτος που σταυρωθηκε με τα χερια ανοιχτα..ελευθερος..και αναστηθηκε..δεν πιστευω σε καμια περiπτωση να αξιωνε οποιαδηποτε τετοια σχεση ιδιοκτησιας και επικυρωσης αυτης.

καλησπερα φαιντ!

Απάντηση από klangizon:

Dyστυχως,όσο κι αν εκτιμω την προσπαθεια και τον αλτρουισμό σου να μας φερεις κοντα σε κάποια αληθεια ή να μας ανοιξεις τα ματια και να μη παμε σουποτοι στις εβραικες ανοησιες του λεγομενου ευαγγελίου...ο λο και περισσοτεροι ανθρωποι συνειδητοποιουν πως όσοι ασχολουνται ακομα με θρησκειες ειναι "διανοητικα καθυστερημενοι"..

Απάντηση από giannis0911:

Την αλήθεια τοξότη για να την δεις, να θεαθει καλύτερα πρέπει να υψωθείς

Από ψηλά την αντικρίζεις σε όλο της το μεγαλείο και την λάμψη αλλά για

να ανυψωθείς άνθρωπος πρέπει πρώτα να ονομαστείς και η σκάλα που

θα ανέβεις είναι η ανθρωπιά και σκαλοπάτια η αγάπη , και είναι εδώ στη γη

φίλε μου όχι στον ουρανό , κατεβαστέ επιτέλους λίγο χαμηλά το βλέμμα ,

δείτε τα επί της γης δοξάστε τον άνθρωπο για να θεωθητε ,μην τον σταυρώνεται

θύμα στα πάθη του φόβους και τις άλογες ανάγκες , βαρύ τέτοιο φορτίο να

το κουβαλάς δεν το αντέχει η σκάλα της ανθρωπιάς , σπάει το σκαλί της αγάπης

αδελφέ , σπείρε το βέλος της αγάπης τοξότη , και όχι το βέλος της συμφοράς .

Στόχευσε στις καρδιές μας φίλε μου , καλοδεχούμενο εκεί το βέλος σου.

Μάτωσέ μας τις καρδιές

kalo einai tetoiou eidous apopseis na tis kratame gia ton eauto mas,

Αυτο ειναι σοφο που ειπες φιλοσοφησε το αν θελεις να εισαι δικαιος και

με τον εαυτο σου και να μην ερχεσαι σε ρηξη και με τους αλλους .

Η αληθεια δεν τυνχανει προστατων και θρησκευτικων νταβατζιδων

για να λαμψει ειναι λαμπερη απο μονη της .

Αν και να ξερεις οτι η αληθεια δεν εχει απολυτη τιμη και ειναι πολυπλευρη

και πολυεδρικη για μας μεσα σε τουτο το θνητο καζανι που βραζουμε

και λεγεται ζωη .Γι αυτο φιλε μου μην χολοσκας και μην χαλιεσαι δεν αξιζει

τον κοπο ετσι οπως το βλεπεις εσυ , μα και ετσι οπως το βλεπουν οι αλλοι .

Γιατι για τους αλλους εσυ εισαι ο αλλος και οι αλλοι ειναι εσυ για εκεινους.

Αδελφια ειμαστε ολοι το εχεις καταλαβει ; Ας μην εξευτελισουμε την ζωη μας .

Τι μας ενωνει δες , τα κοινα , και οχι τι μας χωριζει . Η ζωη επρεπε να μας ενωνει

και ο θανατος να μας χωριζει , αλλα δυστυχως καποιοι θελουν να ισχυει το αντιθετο.

Αναρωτησου ρε αδερφε το ποιος και το γιατι , δεν ειναι αμαρτια , αμαρτια ειναι να πατας

τον αδερφο σου για μια χουφτα τυφλης αιωνιοτητας .Υστεροβουλια λεγεται και δεν

μας αξιζει , η ανθρωπια μας αξιζει παλεψε γι' αυτην αυτοπροαιρετως και για το δεον.

Και αν ειναι να 'θρει και το αιωνιο καλοδεχουμενο , αν παλι δεν πειραζει ,τι ειχαμε τι χασαμε ,

αρκει να μην χαθει η ανθρωπια .

den 8a dikaiologh8w se kanenan gia oti egrapsa k kala ekana k ta egrapsa, nomizw sou apanthsa se prohgoumeno post, pws tetoiou eidous avasima k anupostata keimena pou prosvaloun mia megalh maza tou ellhnikou laou 8a pernoun panta! tetoiou eidous apanthseis opws sto proto mou post,k an den ta elega egw 8a ta elege kapoios allos.kalo einai tetoiou eidous apopseis na tis kratame gia ton eauto mas,ektos an 8eloume na prokalesoume..

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη toxotis25 ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

oi masonoi k oi dodeka8eistes diadhdoun tetoiou eidous keimena.. ta opoia safos den exoun kamia vash alla prospa8oun na plhksoun thn ellhnikh or8odoksh 8rhskeia!! 8a eprepe na ntrepesai..

Κοιτα τοξοτη πως ξεκινας φιλε μου και θα καταλαβεις γιατι εγραψα οσα εγραψα στην 40

Πες μου την γνωμη σου δεν πρεπει δηλαδη να γινεται αναρτηση τετοιων κειμενων ;

Αιτιολογησε το γιατι δεν πρεπει και αν δεν βγει το συμπερασμα που εχω στην 40 να

σου ζητησω συγνωμη φιλε μου.

44.sumfwno en meri..oloi sto idio kazani vrazoume,alla 3ereis ti ginetai? h ka8e pleura apo to meros ths pisteuei oti auth anadidei to aroma opws les..dikaiwma sou einai na pisteueis (h na mh pisteueis se opoio 8eo esu 8eleis,alla egw den vgika na po o giannhs px einai xristianos, oi xristianoi einai auto ekeino to allo..kaine an8rwpous ktlp. fantazomai katalaveneis pws kati tetoio phrodotei entaseis k kapoios 8a sou apanthsei analoga..auto 8eleis dld? esena dld an sou elege kaneis gia ton giaxbe, ton vouda, ton dia h oti allo esu pisteueis telos panton den 8a se enoxlouse? prepei na sevomaste ta diaforetika ideologiko8rhskeutika pisteuw tou allou k na mhn laspologoume epeidh exoume diaforetikes antilipseis k kosmo8ewries den kanoume prosulitismo edw! oute egw eimai kalhteros oute esu xeiroteros.elpizw na egina antiliptos.kalo sou vradu

Φιλε sybi αν και δεν αφορα κανεναν το ψυχογραφημα μου,θα σου πω αφου ρωτας οτι για να φτασω να σκεφτομαι ετσι οπως το εννοεις εφαγα πολλα χαστουκια στη ζωη μου και ο μονος τροπος για να επιβιωσω ηταν να δω ολα τα πραγματα και να τα ανακαλυψω εκ νεου μεσα απο μια συνθεση -ας τις πω δυναμεις- δυναμεων που η μια δεν αναιρει την αλλη,ψυχη,καρδια,πνευμα,νους-το σωμα αστο ας μεινει απεξω-.Ετσι βρηκα την ισορροπια μου εγω.Στο βιβλιο αυτο ειδα πραγματα που τα ειχα ηδη σκεφτει πριν και με εξεπληξε το γεγονος αυτο.

Αν να κρατάς μπορείς το λογικό σου όταν γύρω σου όλοι

το ‘ χουνε χαμένο και ρίχνουνε γι’ αυτό το φταίξιμο σε σένα,

Αν να εμπιστεύεσαι μπορείς τον εαυτό σου,

όταν για σένα αμφιβάλλουν όλοι, αλλά να βρίσκεις ελαφρυντικά ακόμα

και για την αμφιβολία τους αυτή,

Αν να προσμένεις το μπορείς δίχως από την προσμονή ετούτη ν’ αποσταίνεις,

ή Αν και σε συκοφαντούν εσύ να μη βυθίζεσαι στο ψέμα,

ή Αν και σε μισούν το μίσος μέσα σου να μην αφήσεις να φουντώνει,

κι ωστόσο να μην δείχνεσαι πάρα πολύ καλός κι ούτε με πάρα πολλή σοφία να μιλάς,

Αν να ονειρεύεσαι μπορείς δίχως το όνειρο να κάνεις δάσκαλό σου,

Αν να στοχάζεσαι μπορείς δίχως να κάνεις το στοχασμό σκοπό σου,

Αν το μπορείς το Θρίαμβο και την Καταστροφή να αντικρίσεις

και σε αυτούς τους δυο αγύρτες όμοια να φερθείς,

Αν να ακούς αντέχεις την αλήθεια που εσύ είχες ειπωμένη

από πανούργους νοθευμένη ώστε παγίδα για τους άμυαλους να γίνει,

ή να θεωρείς όλα αυτά οπού ‘χεις της ζωή σου αφιερώσει, τσακισμένα,

και πάλι ν’ αρχινάς να τα στυλώνεις με εργαλεία φαγωμένα,

Αν να στοιβάζεις το μπορείς σ’ ένα σωρό όλα εκείνα που ‘χεις κερδισμένα.

Και όλα να τα παίξεις κορόνα γράμματα μεμιάς,

και να χάσεις, και κείθε που έχεις ξεκινήσει πάλι ν’ αρχινήσεις

κι ούτε μπορείς καρδιά και νεύρα και μυώνες ν’ αναγκάσεις

πάλι να σου δουλέψουνε κι ας είναι από καιρό αφανισμένα,

κι έτσι ολόρθος να κρατιέσαι μόλο που τίποτα

δε έχει μέσα σου απομείνει

εξόν από τη θέληση που τους μηνά: «Βαστάτε!»

Αν να μιλάς μπορείς με το λαό κι ωστόσο να κρατάς την αρετή σου,

με βασιλιάδες όντας μη χάνοντας το απλό το φέρσιμό σου,

Αν μήτε εχθροί μήτε και φίλοι ακριβοί μπορούν να σε πληγώσουν,

Αν όλοι οι άνθρωποι σε λογαριάζουν, όμως πάρα πολύ κανένας,

Αν το μπορείς την ώρα που ο θυμός σου θέλει να ξεσπάσει να κρατηθείς νηφάλιος

και την γαλήνη σου την πρώτη να ξαναβρείς, δικιά σου τότε θα ‘ ναι η Γη

κι όλα εκείνα πλου κατέχει, και ό,τι αξίζει πιο πολύ-

ΆΝΘΡΩΠΟΣ σωστός τότε θε να ‘σαι, γιε μου!

κι άλλοι αν σε μισούν, εσύ ποτέ

σε μίσος ταπεινό να μην ξεπέσεις.

Απάντηση από sybi:

45 Το αντιλαμβανεσε αγαπητη μου μονο που αδυνατεις να το προσδιορισεις .

Και αυτη ειναι η αδυναμια σου ,οτι σκεφτεσε με το μυαλο ,πραγματα που αφορουν την

καρδια.

Και αυτο ειναι δικα σου λογια .

Η αγαπη φιλε μου sybi δε διδασκεται.Ειναι θεμα ιδιοσυγκρασιας και πανω απο ολα βιωνεται.Δε νομιζω οτι μπορει να μου πει καποιος αγαπα με αυτον τον τροπο η αγαπα με τον αλλον.Η αγαπη μου και δεν αναφερομαι μονο στην ερωτικη αγαπη,ειναι αγαπη που ελευθερωνει τον πλησιον μου,που δεν τον θεωρει αντικειμενο λατρειας,που του επιτρεπει να διατηρει την αυτονομια,την ανεξαρτησια του.Δεν ειναι αγαπη που απορρεει απο την αναγκη επιβεβαιωσης,δεν ειναι ζηλοφθονη αγαπη,ειναι αγαπη που σεβεται την οντοτητα του αλλου,δεν τον χλευαζει,δεν τον κρινει,ειναι αγαπη που πηγαζει απο εμπιστοσυνη.Κι ειναι τοσα αλλα πολλα.Αυτη την αγαπη πρεσβευω εγω,που εξυψωνει τον ανθρωπο,που του προσφερει ενα χερι να κρατηθει οταν το χρειαστει.Ο καθε δασκαλος στο μαθημα του πρεπει να εχει και τις απαιτουμενες γνωσεις και την εμπειρια.Εαν κρυβει καποιο υπονοουμενο η ερωτηση σου δεν το αντιλαμβανομαι αυτη τη στιγμη.

τοξοτη αν δεν το εχεις καταλαβει ολοι μεσα στο ιδιο

το καζανι βραζουμε η διαφορα ειναι οτι αλλοι αναδιδουν

ενα αρωμα και αλλοι μια βρωμα και δυστυχως θα πρεπει

να ανεχτουμε ο ενας το αρωμα η την βρωμα του αλλου.

41. Ενω εσυ εισαι λουσμενος απο φως γνωση σοφια και αγαπη

Ποιος το λεει αυτο εσυ;

Α! ξεχασα το δηλωνει η πιστη σου

Τι μας λες τωρα ρε παιδι μου .

Απάντηση από homoerectus:

@41 τοξοτη 25

και ειναι αληθεια οτι αισθανομαι παραψημενος τελευταια μουσιου

μεχρι που μυρισα

Χομο

40.den xreiazetai na sas kapsoume! eiste kammenoi apo monoi sas..

Αγαπητή φίλη find-me για τα σχολια συν χρηστων

Για έναν χριστιανό και όχι μόνο και το να αναφέρεις κάτι διαφορετικό από αυτό που λέει το δόγμα

είναι βλασ-φημο (βλάπτει την φήμη του θεού), και προκαλεί την "ιερή οργή" του πιστού.

Κατά τα άλλα λένε ερευνάτε τα γραφας , αλλά μόνο υπό την σκέπη της εκκλησία και των αντιπροσώπων

αυτής οι οποίοι είναι οι μόνοι ικανοί και αρμόδιοι να ερμηνεύσουν τα γραφομενα (κατά πως τους συμφέρει ) , για να κρατούν τις λαϊκές μάζες συγκροτημένες και ταγμένες κάτω από ένα πνευματικό

ηγέτη , την ελληνική ορθόδοξη εκκλησία .

Μπορείς τώρα εσύ να τα βάλεις με τον θεό του άλλου χωρίς να χλευαστείς που δυσφημείς και

βλάπτεις την φήμη του ενός και μοναδικού του σωτήρα ;

Μπορείς να μην εισπράξεις την "ιερή του οργή " , μπορείς έτσι απλά να καταρρίψεις το δόγμα του

την πίστη του τα πιστεύω του , αυτά όλα στα οποία πάνω έχει χτίσει και εναποθέσει την ζωή του

για σωτήρια σε ετούτο και στον άλλο κόσμο;

Είναι σαν να έρθει κάποιος και να σου στερήσει εσένα την αιώνια ζωή , να σου γκρεμίζει το Όνειρο

πουμε με τόση φαντασία και φόβο εσύ έχεις χτίσει.

Θα τα βάλει μαζί σου είναι ιερό καθήκον αυτό και θα έχει σύμμαχο του και το θεό στις οποίες

ανομίες που θα διαπράξει .

Και μην χειρότερα να λες , κάποτε τους έκαιγαν τυχεροί είμαστε τώρα , σε άλλες εποχές δεν θα

την γλίτωνες την πυρρά άπιστη γυναίκα .

Απάντηση από sybi:

Αγαπητη Find_Me

Σε ρωτησα και στην 17 αλλα το ξεχασες μαλλον

Θα δεχοσουν μαθηματα αγαπης απο εναν ανεραστο δασκαλο??

Ευχαριστω προκαταβολικα

Αντιθετα χομο γελασα παρα πολυ με την ιστορια αληθεια,ειναι ταλεντο ο Δημητριος.Δε μου παει ο ρολος της πρωταγωνιστριας τον αποποιουμαι.Μια συζητηση ειπαμε να κανουμε.Ευτυχως εχω ανεπτυγμενη την αισθηση του χιουμορ εντονα.Πειτε οτι θελετε,σας ευχαριστω που με κανετε να γελαω.Κι εντελει να σας πω,τον πρωταγωνιστη δε βρηκατε,κριμα.Στη συζητηση μας τωρα διοτι παρεκτραπηκαμε.

Καλα ντε ησυχασε

Βαζουμε αλλη πρωταγωνιστρια

Χομο

Μην κρινετε αβιαστα για να μην κριθειτε το ιδιο αβιαστα.Το να τοποθετειστε βλεποντας απλως ενα μονο μερος του εργου ειναι αδικο.Και σιγουρα δεν κρινομαι εγω για τη δικη μου ζωη στην οποια μπορει και να ειμαι η μητερα Τερεζα-ποτε δεν ξερεις-.Και σιγουρα δεν ειναι ο σκοπος μου να κερδισω την συμπαθεια κανενος απο σας.Αυτα επι προσωπικου δε θα μακρυγορησω αλλο,δεν ειναι του χαρακτηρα μου να απολογουμαι,δε σας ξερω.Μια συζητηση πολιτισμενα μπορουμε να κανουμε?Βλεπετε ποτε δεν παινευτηκα οτι ειμαι παντογνωστης,παραδεχτηκα οτι ειναι κοπι,οτι δεν γνωριζω και θελω να μαθω.Εαν πιστευετε οτι θα μαθω αφοριζοντας με,εχει καλως.Δε θα χω την τιμη να γμνωρισω τον ισιο δρομο στον οποιον περπατατε εσεις και μου το στερειτε αυτη τη στιγμη.Να ειστε ολοι καλα!Ευχαριστω.

Σε ευχαριστω Δημητριε,με εκανες πρωταγωνιστρια!Να εισαι καλα!Κατα τα αλλα εαν ασπαζομουν το Ευαγγελιο αυτο πιστεψε με μονο την εκφραση που λες δε θα ελεγα!Δεν εχω μαθει να μεταθετω τις ευθυνες μου σε αλλους,ουτε και να κρυβομαι πισω απο φασιστικους κανονες.Σεβαστηκα τις αποψεις ολων σας,εαν εχετε αντιθετη αποψη μετα χαρας να τη δουμε.Κατι τετοια πορωτικα πιστευω σε φιδια με εβγαλαν εξω απο τον παραδεισο που εσεις φανταζομαι οτι πιστευετε.Ειμαι αμαρτωλη τι να κανουμε,το ομολογω.Ο αναμαρτητος ας πεταξει πρωτος την πετρα!Αλλα τουλαχιστον θα μεινω ζωντανη!Μετα γυριστε να δειτε τα παλουκακια στα δικα σας ματακια ισως.Ετσι δεν προσταζει η θρησκεια μας?

Το βιβλιο αναφερει...Ο ψυχισμος εχει παντα το ταλεντο να βρισκει δικαιολογιες.<<Δε φταιω εγω,η Ευα με παρεσυρε!>>.Παρανοικη αναγκη του ψυχισμου να θεωρει αθωο τον εαυτο του.Αυτα λεει μεταξυ αλλων το βιβλιο και σε αυτα ηθελα να δωσετε λιγη προσοχη διοτι εκτος του οτι ειναι ενας υμνος στην ανιδιοτελη αγαπη,δινει και μια εκτενη ερμηνεια για το πως η Μαρια αντιλαμβανεται το μεγαλειο της Αναστασης.Ομως λυπουμαι διοτι εχετε δει απλα επιφανειακα,τις πρωτες παραγραφους που μιλανε για τον Χριστο ως ανθρωπο και τιποτε περισσοτερο.Δε θα σας καλεσω να διερυνετε το πνευμα σας!Ποια ειμαι εγω εξαλλου?Ενα νικ και τιποτα παραπανω.Και σε αυτο θα μεινω για την ωρα.

22. eides dhnamh pou exei to hollygount?? plhsh egkefalou tous exoun kanei oi evraioi me enan da vinci code. ston mono 8eo pou pisteuoun autoi einai to xrhma..auto proskunane! k as parhstanoun edw mesa tous "diavasmenous" k kalosunatous mh 3erasw.. vre oust!! milate eseis gia xristo..alla sthn stoa otan pernaite tous orkous sas ths patate tis eikones tou xristou k ths panagias.. h kano la8os?? upokrites.28.kai pou eisai akoma ..

Φιλοι ,

Θα ηθελα να βοηθησουμε τους ανθρωπους , στην αναζητηση μιας λογικης βασης , για να ικανοποιησουμε τις αισθηματικες και σεξουαλικες αναγκες τους , που είναι βαθια ριζωμενες μεσα στην φυση τους. Γι’αυτό θα αναφερω ένα άλλο μυθιστορημα για να γινει κατανοητο τι ακριβως συμβαινει και ποια είναι η Αληθεια.

Επλασε λοιπον ο Κυριος ο Θεος , στον Παραδεισο τον Νεξυ και ειπε Δεν είναι καλο να εισαι μονος. Θα σου φτιαξω ένα συντροφο ομοιο με σενα. Ετσι τον εριξε σε βαθυ υπνο , πηρε μια από τις πλευρες του , και σχηματισε μια Γυναικα την Σεβρηκα.

Τους εφτιαξε και ένα ωραιο κηπο , την Εδεμ και τους ειπε. Καντε ότι θελετε μονο μην διαβασετε το βιβλιο που είναι στην μεση του κηπου με τιτλο Κατά Μαρικα Ευαγγελιον. Ζουσαν λοιπον ευτυχισμενοι χωρις να στερουνται τιποτα και μαλιστα γυμνοι χωρις να ντρεπονται.

Όμως από όλα τα ζωα που υπηρχαν στην Δημιουργια , η Βιοντινα ηταν το πιο πανουργο. Ειπε λοιπον στην Σεβρηκα Αληθεια ειπε ο Θεος να μην διαβασετε το βιβλιο που είναι στην μεση του κηπου με τιτλο Κατά Μαρικα Ευαγγελιον; Και η Σεβρηκα απαντησε Ναι , αληθεια ετσι είναι , αν το διαβασουμε ειπε ότι θα πεθανουμε.

Τοτε η Βιοντινα ειπε στην Σεβρηκα Χαχα ψεματα σας ειπε ο ανυπαρκτος , δεν θα πεθανετε , αλλα θα γινεται εσεις Θεοι , θα ανοιξουν τα ματια σας , θα γνωρισετε το καλο και το κακο. Η Σεβρηκα ξεσηκωθηκε λοιπον από την επιθυμια της για γνωση και δυναμη , και πηγε διαβασε το βιβλιο και μετα πηγε στον Νεξυ και του εδωσε και διαβασε και αυτος το βιβλιο , για να γινουν Θεοι.

Μολις λοιπον το διαβασαν το βιβλιο ανοιξαν τα ματια τους και καταλαβαν ότι είναι γυμνοι και αρχισαν να ντρεπονται και κρυφτηκαν. Τοτε ακουσαν θορυβο στον Παραδεισο. Τους εψαχνε ο Θεος. Που εισαι βρε Νεξυ; -Εδώ ειμαι αλλα ντρεπομαι γιατι ειμαι γυμνος. Βρε Μπαγασα μηπως διαβασες το βιβλιο της Μαρικας; -Ναι αλλα δεν φταιω Εγω η Σεβρηκα μου εδωσε το βιβλιο.

Ρωτησε τοτε ο Θεος την Σεβρηκα Γιατι το εκανες αυτό; -Δεν φταιω Εγω , το φιδι με ξεγελασε.

Και τοτε ειπε ο Θεος Ας προσεχατε. Και ετσι χαθηκε ο παραδεισος και οι πρωτοπλαστοι επεσαν στην γη.

Θα ηθελα να διευκρινησω ότι τα ονοματα Θεος , Νεξυ , Σεβρηκα , Βιοντινα , Μαρικα είναι εντελως τυχαια. Δεν υπαρχει καμια προθεση να προσβληθει καποιος φιλος φιλη. Στην απιθανη περιπτωση που ταιριαζει ένα ονομα με καποιο νικ θα ηθελα να ζητησω συγγνωμη για να μην γινει παρεξηγηση.

Ελπιζω να σας βοηθησα να καταλαβετε ποια είναι η Αληθεια.

Φιλικα

Dimitris42thess

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη Dimitris42thess ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

καλα μιλαμε

Νικο Σαλονικα και ψωροπερηφανη

ξεπερασατε καθε οριο ηλιθιοτητας και αμαθειας

καθε οριο

μιλαμε για ενα απο τα πιο γνωστα αποκρυφα γνωστικα ευαγγελια

ρε ουστ απο εδω

μπαζα του ζοο

ρε ουστ

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη biondina ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

Τους ανθρώπους ίσως μπορείς να τους ξεγελάσεις.

Το Θεό όμως ποτέ.

Εύχομαι να σε λυπηθεί ο Θεός γιατί είναι μακρόθυμος.

Αυτό όμως δε σημαίνει πως πρέπει να εξαντλούμε την ανεκτικότητά του.

Κρίμα.

Proudly_Living

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη Proudly_Living ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από STARI1972:

μα γιατι κλονιζεις ετσι σκληρα το κοσμο αυτο

τοσο ομορφα και ΑΝΤΡΙΚΑ πλασμενο

δεν τους λυπασαι?

καταρχην δν ξερεις πως φτιαχνουμε μια θρησκεια?

πρεπει να ειναι βασισμενη σε αρσενικοκεντρικα θεωρηματα

να εχει λιγη δοση αγαπης και προσφορας..στον ανθρωπο..οπου ανθρωπος βαλε την λεξη αντρας

πασα αναφορα στην γυναικα ειναι επικουρικη (κατι σαν δεκανικι)

η αν θες σαν τα προεκλογικα φιρμανια των πολιτικων για ισοτητα

και πολλα αλλα..

κοβουμε και ραβουμε κατα τ δοκουν...και βουαλα..

οτιδηποτε αντιθετο ειναι αιρετικο και ψευδεπιγραφο..

φφφφ

τελικα εχουν δικιο..η γυναικα ειναι σκληρος ανθρωπος

ντροπη σου φαιντουλα...τσ τσ τσ

Ολα εχουν γινη

γης Μαριαμ

Χομο

Απάντηση από nikos_salonica:

Και ροζ ' ευαγγέλια ' κυκλοφορήσατε ? Τι άλλο θα ακούσουμε ? Δεν παίζεστε .

O Jean-Yves Leloup κατα το βιογραφικο του σημειωμα,ειναι ορθοδοξος ιερεας,θεολογος,φιλοσοφος,ψυχολογος και συγγραφεας πολυγραφοτατος με παγκοσμια φημη και κυρος.

Πολλα ειναι τα ευαγγελια που εχουν καταγραφει-οπως αναφερεται στην εισαγωγη-απο τους ιστορικους,απο τις απαρχες του χριστιανισμου.Απο αυτα τα πιο γνωστα ειναι του Ιωαννη,του Ματθαιου,του Λουκα και του Μαρκου,τα οποια για καποιες Εκκλησιες θεωρουνται ως τα μονα εγκυρα για να μεταφερουν την απηχηση και τις ερμηνειες των γεγονοτων αλλα και τη Διδασκαλια.

Τα <<αλλα>> Ευαγγελια αποδιδονται ως επι το πλειστον στους μαθητες.Οι πληροφοριες που παρεχουν επιτρεπουν τη διευρυνση των οριζοντων μας κι εμπλουτιζουν τις γνωσεις μας πανω σε πτυχες οι οποιες παρεμεναν<<κρυμμενες>> και βεβηλωμενες απο τον επικρατησαντα χριστιανισμο.

Συμφωνα με τον Ιωαννη(συγκεκριμενα στα τελευταια κεφαλαια του Κατα Ιωαννην Ευαγγελιου ολες οι μεταφρασεις συγκλινουν στο ιδιο σημειο),η Μαρια η Μαγδαληνη ως πρωτη μαρτυρας της Αναστασης του Χριστου,θεωρειται ως η θεμελιωτης του Χριστιανισμου πολυ πριν απο τον Παυλο και το οραμα του στο δρομο προς τη Δαμασκο.

Η πρωτη συνταξη του βιβλιου αυτου εγινε κατα τη διαρκεια του 2ου αιωνα,Ιστορικοι την τοποθετουν γυρω στο 150.Αρα επροκειτο για ενα απο τα θεμελιωδη κειμενα και προδρομος του χριστιανισμουΟσον αφορα τις επιφυλαξεις που διατηρουνται κατα την αναγνωση του ακομα και σημερα αξιζει να προσεχθει οτι αυτες ειναι ιδιες με του Πετρου και του Ανδρεα οταν την ακουσαν να μιλα.

Η Μαρια,οχι μονο ειναι γυναικα,αλλα ειναι και μια γυναικα που ειχε προσβαση στη <<γνωση>>.Με αυτην την εννοια θεωρειτο την εποχη εκεινη αμαρτωλη διοτι δεν προσαρμοζεται στους κανονες μιας κοινωνιας που θελει τη γνωση ως υποθεση των αντρων και οπου οι γυναικες δεν εχουν δικαιωμα να μελετουν,ουτε να κανουν ερωτησεις.Οι συζητησεις που κανει με τους μαθητες τους προκλαει εκνευρισμο.Ποια νομιζει πως ειναι?Δεν της αρκει που την αγαπα ο Δασκαλος θελει να ιδιοποιηθει και το κηρυγμα Του και να ξεγελα τους μυημενους?Βρισκεται λοιπον ενωπιον <μη προετοιμασμενων> και λιγο πολυ στενομυαλων διανοουμενων,οι οποιοι δεχονται ως αληθινο,μονο ο,τι ανηκει στο στενο πεδιο της αντιληψης τους.Μηπως αντιδρουν ετσι γιατι τους θυμιζει τα ορια της αντιληψης τους καθως γινεται μαρτυρας ενος αλλου τροπου γνωσης,διαφορετικου απο αυτον που εχει προσβαση συνηθως ο αρσενικος νους?

Προκειται για ενα ειδος προφητικης η οραματικης γνωσης που δεν ειναι μονο χαρακτηριστικο των γυναικων αλλα που ανηκει σιγουρα στη γυναικεια διασταση'την αγγελικη η <ανατολιτικη>διασταση της ανθρωπινης γνωσης.

Ποιο ειναι το αισθητηριο οργανο της ορασης, ρωτηθηκε ο Δασκαλος.Με ποια <ματια> η Μαρια κατορθωσε να δει την Ανασταση του?Η Ανασταση κατα Αυτον δεν ειναι ορατη,ουτε με τα ματια της σαρκας,ουτε με τα ματια της ψυχης.Η Ανασταση δεν ειναι μια παραισθηση,ουτε ενα φασμα συνδεομενο με τη διεγερση των αισθησεων,του σωματος η του πνευματος.Ουτε προκειται για ενα πνευματικο ηπνευματιστικο οραμα.Συμφωνα με το Κατα Μαριαμ Ευαγγελιον προκειται για ενα οραμα του νοος,διαστασης ξεχασμενης απο την ανθρωπολογια μας.Ο νους θεωρειται απο τους αρχαιους το πιο ξεχωριστο κομματι και επιτρεπει την προσβαση σε αυτον τον ενδιαμεσο κοσμο που δεν ειναι αντιληπτος,ουτε μονο με τις αισθησεις,ουτε μονο με τη νοηση.

Ο Θεος θα θελει να μεταδοθει ο λογος του'ειναι συνεπως απαραιτητος ο διαλογισμος αναμεσα στο Θεο και στον ανθρωπο,στο ορατο και στο αορατο.Σε αυτον τον ενδιαμεσο κοσμο,τον φαντασιακο,τοποθετουνται οι συναντησεις της Μαριας με την Ανασταση.Μεσα της οπως και με τους παλαιους προφητες ζωντανευει ο Θεος στη φαντασια των οραματων τις απαραιτητες μορφες για να την οδηγησει σε Αυτον.Με αυτη την εννοια,ο χριστιανισμος γεννηθηκε σιγουρα στη φαντασια μιας γυναικας.

Το εργο αυτο περα απο το θεολογικο και το ηθικο του ενδιαφερον,εχει και ιστορικο ενδιαφερον καθοτι παρεχει πληροφοριες για τις πρωτες χριστιανικες κοινοτητες.Οι διαφωνιες των πρωτων χριστιανων,μας επιτρεπουν να φανταστουμε,δυστυχως το γυναικειο αποκλεισμο.Η εννοια του χριστιανισμου θα περιοριστει εν συνεχεια σε ενα δρομο πραξης και ηθικης.Αν και οδευει περισσοτερο προς τη συνοχη και τη δικαιοσυνη ξεχνα ωστοσο να επιδιωξει τη δικη του μεταμορφωση.Ξεχνα να βαλει σε αυτον τον ασηκωτο και βαρυ κοσμο λιγη ελαφραδα,που θα τον εκανε περισσοτερο ανεκτο και υποφερτο,ξεχνα να του προσθεσει λιγη φαντασια.

Φιλοι συγχρηστες καλησπερα σας.Διαβασα αυτο το βιβλιο.Δεν ειπα ποτε οτι αποδεχτηκα ολα οσα αναφερει μεσα αλλα ουτε και τα απερριψα.Φυσει ερευνητικη,ανησυχο πνευμα-νους-οπως θελετε παρτε το-δεν εμεινα σε οτι μου σερβιραν κατα καιρους.Εψαχνα παντα.Μπορει να τελειωσω τη ζωη μου και να ψαχνω ακομα,μα τι σημασια εχει,παντα ενα ανικανοποιητο μενει,ΠΑΝΤΑ.Ποσοι <<τελειωσαν>>το ταξιδι εχοντας την αισθηση της πληροτητας,πως εκπληρωσανε οτι επιθυμουσαν,πως εφεραν εις περας ολες τις υποχρεωσεις τους επισης?Παντα δεν εφτανε ο χρονος....κι ισως και η ιδια η ζωη.Δε με δυσαρεστει πιστεψτε με,νιωθω γαληνη νιωθοντας να προσεγγιζω καποια πραγματα που τα θεωρουσα αδιανοητα,παραξενα,παραδοξα.Νιωθοντας να προσεγγιζω ειπα,ναι ευχης εργον θα ηταν να επαιρνα τις απαντησεις μου ευκολα-ισως οπως ειπα σε αλλο θεμα μου να τις εχω μεσα μου αλλα δεν το γνωριζω ακομα-.Πως ομως θα τις παρω εαν επαναπαυομαι σε οποια αποψη μου φαινεται βολικη?Σε καθετι που ικανοποιει-αν ειναι δυνατον ποτε-μονο το αβυσσαλεο ψυχικο χαος η μονο τον πνευματικο μου κοσμο-που εν αντιθεσει με τον ψυχικο τον θεωρω πολυ φτωχο σε μενα,ΔΙΨΑ, δεν ξερω τι μπορει να ναι-.Ισως να νιωθετε γαληνη με αυτα που γνωριζετε.Ειμαστε,ειμαι ανοιχτη να σας ακουσω.Ειναι κακο αυτο?Γι'αυτο το λογο σεβομαι τις αποψεις και τα πιστευω ολων σας.Nexus,η αληθεια ειναι οτι πολυ copy αλλα εσυ ξερεις γιατι συμβαινει αυτο,οπως και ολοι οι φιλοι μου εδω.Σκοτεινη η φυλακη.Ηρθε η ωρα να βγουμε στο φως!Δυνατο, αδυναμο,οπως και να ειναι, αλλη μια προκληση.Πως να αντισταθεις στο εσωτερικο καλεσμα?Σε ευχαριστω για μια ακομα φορα γιατη φροντιδα του κειμενου.Το λεγα στο Γεωργιο οτι ηταν αφροντιστο αλλα λογω βιασυνης και αγνοιας τεχνικης και σκεφτομουν να το ξαναγραψω.Με προλαβες.Marbeyou,εισαι μακραν πιο προχωρημενη.Και επιτελους ναι-χωρις να εμπεριεχει ιχνος φεμινιστικου υπονοουμενου-πρεπει να βγουμε-οι γυναικες- επιτελους στο φως.

Θα παραθεσω στην επομενη απαντηση καποια στοιχεια-μακαρι να μπορουσα να γραψω περισσοτερα αλλα θα θεωρηθει κλοπη πνευματικης ιδιοκτησιας- απο το βιβλιο που ελπιζω να ικανοποιουν καποιες ερωτησεις -αν και απο οτι ειδα ηδη εχουν φροντισει οι γνωστες να δωσουν καποια στοιχεια και τους ευχαριστω.Δεν εχω διαβασει το ομολογω,δε γνωριζω.Οταν εσεις προχωρουσατε στο δρομο προς τη γνωση-και χωρις να φανει σαν απολογια-εγω εκανα αλλα πραγματα,εξισου σοβαρα για μενα.Ειναι γεγονος οτι περα απο τις πληροφοριες που παρεχει το Κατα Μαριαμ Ευαγγελιον για την προσωπικη ζωη του Ιησου και που ενοχλουν καποιους συγχωρηστε με-χωρις να παιρνει θεση ο συγγραφεας το τονιζω αυτο-κατα τα αλλα ειναι ενα θαυμασιο εργο.Οπως ειπα στην αρχη του θεματος και μονο σαν λογοτεχνημα να το δει κανεις αξιζει τον κοπο.Ισως να βρει κατι μεσα,αληθεια ψεμα.Κατι θα βρει ομως.Εγω βρηκα σε πολλα σημεια, εμενα.

Απάντηση από Stovaios:

παρεμπιπτόντως , αυτό το κείμενο το δεχόμαστε ως απόδειξη για την ιστορική ύπαρξη του Ιησού ;

Απάντηση από connor:

ψευδεπιγραφο θα ειναι

Απάντηση από nexus:

Διονυσία,

το άλλο, με τον Μαρκογιαννάκη, το ξέρεις?

λωλ γιου....

σαν πολλοι τεκτονες δεν μαζευτηκατε εδω μεσα ?

για να αρχισουμε να προσεχουμε τι σκατα μηνυματα μας περνατε εβραιογλυφτες

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη biondina ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από nexus:

Καλή μου Find_Me,

θέλω να σε συγχαρώ, on post, αν και κάπως καθυστερημένα, για την δίψα σου για Γνώση καθώς και για το κοπιώδες έργο της αντιγραφής εκ βιβλίου. Στην εποχή του copy/paste και των ατέρμονων μονολόγων το κείμενό σου είναι κάτι το σπάνιο και ως τέτοιο αξίζει πολλά.

Όσον αφορά στο θέμα που πραγματεύται το κείμενο, την γυναικεία δηλαδή όψη του Χριστιανισμού, το πως είδε η Μαριάμ εκ Μαγδάλων τον Ιησού, θεωρώ πως την φωτογραφίζει με ιστορική και συναισθηματική ακρίβεια.

Στην ουσία, το Ευαγγέλιο της Μαριάμ, επιβεβαιώνει αυτό που ήταν μέσες-άκρες γνωστό τους πρωτοχριστιανικούς χρόνους και παρέμεινε κρυφό απο την κοινή θέα, για ευνόητους λόγους, επί αιώνες.

Ο Ιησούς, όπως και ίδιος δηλώνει πολλάκις δια του καλάμου των Ευαγγελιστών, είναι Υιός Ανθρώπου με ότι αυτό συνεπάγεται. Κάτι που έχει επιδεικτικά αγνοηθεί από τον κύριο όγκο των θρησκευτών.

Ουδέποτε αρνείται την ανθρώπινη υπόστασή του και τις αδυναμίες της, φοβούμενος (υπαγε απ' εμου το ποτήριον τούτο), οργιζόμενος (ηρθα να φέρω ρομφαία), εν πειρασμώ και εν απελπισία (Κυριέ μου, ινα τι με εγκαταλείπεις?), γινόμενος ακόμα πιό ανθρώπινος και "ανθρωπιστής".

Βέβαια, όλα αυτά σε ένα ανδροκρατούμενο περιβάλλον, σχεδόν μισογυνικό, παραλάχθησαν σε θεοποιητικό βαθμό, αφήνοντας στη Γυναίκα το ρόλο του απόμακρου παρατηρητή και όχι του ουσιαστικού συμμετόχου στο Θείο Δράμα.

Η φυσική - λαϊκή Λατρεία της Θεομήτορος και οι παρακλήσεις των απανταχού γυναικών, μητέρων, συζύγων, φίλων και εραστών στο όνομά της, αντικατοπτρίζουν το μεγάλο ιδεολογικό κενό που άφησαν οι Πατριάρχες όταν επικεντρώθηκαν στη θεολογία της Τριάδας Πατήρ-Υιός-Αγιο Πνεύμα, αφήνοντας απ' έξω τη Μητέρα.

Ανέκαθεν υπήρχαν τα συστατικά άρεν και θήλυ. Με την μεταξύ τους έλξη να λειτουργεί ως ζωοποιός δύναμη. (Γαία - Ουρανός - Έρως, Ying - Yiang.) Ο Χριστιανισμός έμελλε να το αλλάξει αυτό.

Ο Χριστιανισμός φοβάται την εξουσία που μπορεί να ασκήσει η Γυναίκα πάνω στον Άντρα. Για αυτό και στο Δευτερονόμιο, το Λευτικό και αλλού, η Γυναίκα είναι της μισής αξίας του ανδρός και όχι απλά υποχείριό του αλλα κτήμα του, όπως τα οικόσιτα ζώα που του ανήκουν. Χρησιμοποιείται δε απο τους άντρες σαν εκβιαστικό μέσο πάνω σε άλλους άντρες.

Απο τη Γένεση ακόμα βλέπουμε τη Γυναίκα να ευτελίζεται ως παραβάτης μιας εγωπαθούς και παράλογης απαγόρευσης, ενώ ο Άντρας "απλά παρασύρθηκε" απ' αυτήν, ο καημένος... Την βαφτίζουμε ηθικό αυτουργό του Προπατορικού Αμαρτήματος και φορτώνουμε στους λεπτοκαμωμένους αλλά ανθεκτικούς της ώμους τις ενοχές όλων των μετέπειτα ανθρώπων.

"Πως μπορεί απο κάτι μιαρό να βγει κάτι καθαρό?" αναρωτιέται ρητορικώς ο Πατριάρχης των 500 παλακίδων και των άλλων τόσων και παραπάνω συζύγων.

"Πάρτε τις παρθένες κόρες μου και κάντε τους ότι σας γουστάρει." λέει ο Λώτ στον καυλοπυρέσσοντα όχλο για να προστατέψει τους επισκέπτες αγγέλους του.

"Η Γυνή θα έχει καλυμένη την κεφαλή της εντός του Ναού για να μην έλθονται εις πειρασμόν οι Άγγελοι και θα σιωπά. Εάν έχει απορίες για το κήρυγμα θα ρωτά τον Κύρη κι Αφέντη της στο σπίτι."

Ο Ιησούς όμως αδιαφόρησε για τα στερεότυπα. Για τον Ιησού ήμαστε, άντρες και γυναίκες, όλοι ίδιοι και ισάξιοι. Όλοι αδύναμοι κι όλοι άνθρωποι.

"Ο αναμάρτητος πρώτος τω λίθω βαλέτω" είπε και ξεχώρισε άπαξ δια παντός το αμάρτημα από τον αμαρτωλό. "Δεν ήρθα να καταργήσω", είπε "αλλα να ενισχύσω."

Τι άλλο θα μπορούσε o Ιησούς να ενισχύσει άραγε σε τούτον εδώ τον κόσμο της μισαλλοδοξίας, του μισογυνισμού και του "οφθαλμόν αντί οφθαλμού" αν όχι την Αγάπη?

Η Μαριάμ τον είδε κάτω από το Ορθό Φως.

Ανθρωπινότερο των ανθρώπων.

Ερωμένο.

Ας ελπίσουμε να τον δουν κι άλλοι έτσι.

Υστερόπληκτρον

Αν δεν μπορείτε να φανταστείτε τον μπαμά να κάνει ζουζουνιές με τη μαμά ή αν στην ιδέα και μόνο βγάζετε φλύκταινες, δεν έχετε και πολλές ελπίδες.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Καμία ιδεολογία δεν είναι υπεύθυνη για όσους την ακολουθούν ή την παραλλάσουν.

πολύ κουραστικό κείμενο

αλλά και σε πολλά έχει δίκιο

και γω είμαι της άποψης πως ο Ιησούς έίχε σχέσεις με την Μαγδαληνή

απλά δεν μας τα λένε όλα ................ όπως και τα ευαγγέλια που κρύβουν ή χαρακτηρίζουν ως αιρετικά

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη PAMELA8 ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από marbeyou:

καλημερα και παλι..

κι οπως σωστα διευκρινιζει ο νεξους στην 18...η αγια γραφη δεν ειναι αυθεντικη..εχουν γινει περικοπες και επιλογες στα κειμενα..με αποτελεσμα να μην γνωριζουμε πως ακριβως εγιναν τα πραγματα τοτε και τι ακριβως ειπωθηκε...καλουμαστε λοιπον να βρουμε την αληθεια και να την συνθεσουμε απο σκορπιες πληροφοριες που δινονται με διαφορους τροπους...γτ η αληθεια ειναι μια..ειναι κοινη για οσους εχουν την αντιληψη της..και δεν εχει σημασια αν συμφωνουν ακριβως..γτ ο καθενας φερει ενα μερος της γνωσης της αληθειας,που με τον δικο του τροπο εχει καταφερει να βρει και εχει συνθεσει....ετσι αν συνθεσουμε αυτες τις πληροφοριες..τοτε θα φτιαξουμε το παζλ της αληθειας..και θα απελευθερωθει ολη η γνωση..ωστε να φανερωθει..η μια αληθεια..με γνωμονα το νου ομως κι οχι τη λογικη..εξω απο δογματα,αιρεσεις,θρησκειες...ειχα βαλει ενα θεμα προ καιρου που αναφερεται σ'αυτο ακριβως..τι ειναι νοηση..τι ειναι νους δλδ..που λεει και ο ιησους..αναμεσα στα δυο...γτ παντα η αληθεια ειναι αναμεσα..στο σημειο της ενωσης και του διαχωρισμου..

"οπου ειναι ο νους εκει ειναι ο θησαυρος" λεει ο ιησους..εκει ειναι η αληθεια..δλδ..

και μονο μ'αυτον τον τροπο θα την δουμε ,ωστε να μπορεσουμε να δουμε και κεινον.

.γτ οποιος τον ψαχνει τον βρισκει ..οπως λεει και κεινος..

ειναι εκεινη η γραμμη που λεμε αν την περασεις οδηγεισαι στην τρελλα..αλλος ενας φοβος κρυβεται εδω..ναι οντως πολλοι οδηγουνται στην τρελλα οταν περασουν αυτη τη διαχωριστικη γραμμη,σχισμενες φρενες θα το πω διαφορετικα..ομως δεν συμβαινει σε ολους..γτ οσοι εχουν ουσια..εχουν και την ουσια της ενωσης..τον νου δλδ...ακριβως εκει βρισκεται στη διαχωριστικη γραμμη..οταν φτασει καποιος εκει ανοιξει αυτο το σημειο..τοτε απελευθερωνεται η αληθεια..η δικη του αληθεια..αν ειναι αληθινος θα κανει την ενωση..αν οχι..θα μεινει με σχισμενες φρενες...αλλο ενα στοιχειο που ξεχωριζει τους αληθινους,ουσιαστικους ανθρωπους απο τους ψευτικους,τους εικονικους..τα ρομποτ να το πω κι αλλιως...του ματριξ που λεει κι ο αντωνης...

"γτ οτι εχει συντεθει θα αποσυντεθει και υλη θα επιστρεψει στις ριζες της... " λεει ο ιησους..τι εννοει εδω?μιλαει για μια διασπαση..εναν διαχωρισμο ,μηπως εννοει οτι...οτι λαθος εχει συντεθει..θα αποσυντεθει..και η υλη..εννοει εδω..οτι το σωμα θα επιστρεψει στις ριζες του..δλδ στο χωμα?

ομως η μαρια συνεχιζει και λεει τον τροπο με τον οποιο απελευθερωθηκε η ψυχη της..μηπως λοιπον εννοει..οτι μεσα απο τον θανατο θα οδηγηθουμε στην απελευθερωση της ψυχης..και ναι μεν εκεινος..ειχε φυγει..και ολα αυτα τις τα μετεφερε..νοητικα..εκεινη ομως ηταν ζωντανη..ειχε σωμα,υλικη υποσταση δλδ..μηπως λοιπον μας δειχνει κιεναν αλλον τροπο απευλευθερωσης..που δεν ειναι απαραιτητος ο υλικος θανατος για να επιτευχθει η απελευθερωση της ψυχης..μηπως εκεινη ειναι η συνεχεια του επι της γης..κι εκεινη εχει το μυστικο απο κεινον..ομως κανεις δεν την πιστεψε κανεις δεν την ακολουθησε..κανεις δεν την ακουσε...και ειναι ο σταυρος του μαρτυριου αυτος για ολες της γυναικες..που περναει μεσα απο κεινη..και ισως με την εμφανιση αυτου του ευαγγελιου ηρθε η ωρα..να ανγνωριστει η δικη της αληθεια..ο δικος της τροπος..και μεσα απο καθε γυναικα..να ερθει ο εξαγνισμος και η αποκατασταση..ωστε ισοτιμα πλεον να προχωρησουν τα δυο φυλλα..προς την ολοκληρωση..γτ δεν νοειται μονομερης τελειωση και ολοκληρωση..δεν υπαρχει ζωη ετσι..η ζωη δημιουργειτα απο εναν αντρα και μαι γυναικα,απο την ενωση του αρσενικου και του θυληκου..απο την ενωση των δυο μας υποστασεων...γτ οτι συμβαινει στο εξωτερικο συμβαινει και στο εσωτερικο μας..κι ετσι συνεχιζεται η ζωη..

"και η μαρια βυθιστηκε στη σιωπη".και τι αλλο μπορουσε να κανει..αφου δεν την πιστευε κανεις.

γιαυτο σου λεω φαιντουλα μου..πεστα εσυ..κιε γω..και οι αλλες...η σιωπη δεν μας οδηγησε πουθενα..ειναι η ωρα να μιλησουμε επιτελους να λυθει αυτη η σιωπη...και να παμε παρακατω...

τωρα αν θα μας πιστεψουν..ειναι αλλο θεμα..εμεις παντως οφειλουμε να προσπαθησουμε..ισως αυτη τη φορα τα καταφερουμε..ισως ωριμασαν και οι αντρες ολα αυτα τα χρονια..και ειναι ετοιμοι να δεχτουν τις αποψεις μας..και ισως μας στηριξουν κιολας..δειλα δειλα το βλεπουμε ..να συμβαινει.

κιαυτη ειναι η δικη μου γνωση..που προερχεται απο τον δικο μου νου..

ελπιζω να μην σε κουρασα..αλλα χτυπησες φλεβα..σ'ευχαριστω παντως που μουδωσες την ευκαιρια να τα πω...

Απάντηση από nexus:

Τοξότης 25,

κατ' αρχάς καλημέρα.

Κατα δεύτερον, χαίρομαι που αποφάσισες να ασχοληθείς λίγο σοβαρότερα με το θέμα.

Γραφικό δεν θα σε χαρακτήριζα, είσαι απλά λίγο πίσω όσον αφορά στην Εκκλησιαστική Ιστορία.

Αν μελετήσεις τους πρώτους αιώνες του Χριστιανισμού και τις αποφάσεις των Συνόδων, Οικουμενικών και άλλων, θα δεις ότι τα πράγματα δεν ήταν τόσο ξεκάθαρα όσον αφορά στην Φύση και την συμπεριφορά του Ιησού.

Επίσης, η Καινή Διαθήκη, όπως και η Παλαιά, είναι αποτέλεσμα ψηφοφορίας επί της επιλογής των βιβλίων που την απαρτίζουν. Με άλλα λόγια, Η Αγία Γραφή που θα αγοράσεις τώρα, ή έχεις ήδη στα ράφια σου, δεν φτιάχτηκε εξ αρχής με αυτή τη μορφή.

Δεν ήταν ένα ενιαίο έργο, όπως π.χ. το Κοράνι, αλλά "συναρμολογήθηκε" από τις αποφάσεις των Συνόδων.

Σε κάποιες από αυτές, κάποια βιβλία βγήκαν εκτός του Κανόνα, (Δευτεροκανονικά ή Απόκρυφα) ενώ άλλοι συνέχιζαν να τα συμπεριλαμβάνουν με τελικό αποτέλεσμα να χαρακτηριστούν αιρετικοί.

Δες εδώ,

http://en.wikipedia.org/wiki/Books_of_the_Bible

εδώ,

http://www.wikichristian.org/Apocrypha

και εδώ,

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%B3%CE%AF%CE%B1_%CE%93%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE

για να πάρεις μια ιδέα στο ποιές οι διαφορές των Δογμάτων - Αιρέσεων ανάμεσα στην αποδοχή ή όχι των Βιβλίων της Παλαιάς και Καινής Διαθήκης.

Όπως γίνεται φανερό, ορισμένα Απόκρυφα ενός δόγματος είναι Κανονικά ενός άλλου και το ανάποδο.

Όσον αφορά στο θέμα περί "εχθρών της Πατρίδας", οτιδήποτε συμπεριλαμβάνει τον όρο "Ελληνικό" , όπως το "ελληνική ορθόδοξη θρησκεία" είναι αυτομάτως κι αντικείμενο του Έθνους των Ελλήνων, αλλά δεν είμαι εγώ αυτός που θα σου διδάξει σημειολογία. Άλλωστε, οι μασόνοι, και διόρθωσέ με αν σφάλω, δεν είναι εχθροί της πατρίδας?

Όσον αφορά στους Θεολόγους που τα λένε αυτά, ρώτα τον πνευματικό σου, αν έχεις, να σου πει γιατί τα Απόκρυφα είναι απόκρυφα.

Όσον αφορά τώρα στα υπόλοιπα σχόλιά σου, διάβασε τον Εκκλησιαστή (Π.Δ.) και μετά ξανασυζητάμε για τα "πάθη" που ήρθε ο Ιησούς και σταυρώθηκε για να μας απαλλάξει από αυτά.

Η ερώτησή μου, όσον αφορά στο φύλο του Ιησού, ισχύει ακόμα και περιμένω να δω πότε θα αποφασίσεις να μου απαντήσεις σοβαρά.

Αυτά και καλή μελέτη.

Only the semiliterate is definetly sure of things. The wise and the ignorant are always unsure.

Απάντηση από sybi:

Αγαπητη Find_Me

Θα δεχοσουν μαθηματα αγαπης απο εναν ανεραστο δασκαλο??

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.