Συζητήσεις - Η διανοια ειναι ασυμβιβαστη με το συναισθημα
Χρήστης: Ggentleman
Θέμα: Η διανοια ειναι ασυμβιβαστη με το συναισθημα
Ημερομηνία: 19/05/09 12:50

και πολυ περισσοτερο με την θρησκεια.

Θα θελατε παρακαλω να σχολιασετε αυτην την θεση?

Απάντηση από Ggentleman:

58

και ομως,

τα συναισθηματα σου ειναι αποτελεσμα των σκεψεων σου

59

Δεν πάσχει ο άνθρωπος από έλλειψη λογικής αλλά από μη κατανόηση των

συναισθημάτων του . Το έχω ξαναπεί , το έχω ζήσει , το έχω πληρώσει

ακριβά, πόνεσε .

Αγαπητε γιαννη,

σου εχω ξαναεπαναλαβει ,οτι εισαι ενας πολυ συναισθηματικος ανθρωπος,

και το θεμα δεν ειναι αυτην την στιγμη να τα κατανοησεις,αλλα να τα ελεγξεις στην πηγη τους.

Απάντηση από giannis0911:

Δεν πάσχει ο άνθρωπος από έλλειψη λογικής αλλά από μη κατανόηση των

συναισθημάτων του . Το έχω ξαναπεί , το έχω ζήσει , το έχω πληρώσει

ακριβά, πόνεσε .

Η καρδιά να δίνει το ύφος της επιθυμίας και ο νους να οδηγεί με την

σύνεση της δύναμης . Ο έρωτας και ο καρπός της συνουσίας .

Το μεγάλο μυστικό της ζωής .Ο λύκος και ο αμνός να αλληλοσπαράσσονται .

Τόσο που η πεινά του ενός να γίνεται τροφή του αλλού .Η θεωση θα έλεγα .

Το θαύμα της ζωής .Η αλήθεια . Η ταύτιση .Ο λύκος και ο αμνός μαζί .

Τι πόλεμος , τι έρωτας ;

Απάντηση από antithetos:

Θα προσπαθήσω με λίγα λογία

Όχι : Δεν είναι ασυμβίβαστη γιατί το αισθάνεσαι προηγείται του σκέπτεσθαι

Η διάνοια διαλέγεται με το συναίσθημα για να βγάλει ένα ασφαλές συμπέρασμα

Απάντηση από gaia:

Σωστά όλα όσα γράφεις αλλά ο όρος δεν μπορεί να αλλάξει: Είναι το αίσθημα της πείνας, της δίψας, του φόβου απλά αισθήματα που αφορούν ενστικτώδεις λειτουργίες. Έτσι ονομάζονται στην ψυχιατρική αισθήματα κι όχι αισθήσεις.

Απάντηση από Ggentleman:

55.θεωρηται αυτονοητο οτι παιρνει εντολη απο τον εγκεφαλο

Απάντηση από Ggentleman:

54.συνεχεια,

Γαια ,

1.εχεις την τροφη σου στο στομα και την αναμασας την αναμασας την αναμασας ,και πριν

την καταπιεις αποφασιζεις να την φτυσεις.μπορεις και το κανεις.[μαγκια σου]

2.εχεις την τροφη σου στο στομα και την αναμασας την αναμασας την αναμασας

και αποφασιζεις να την καταπιεις,αυτο ηταν τελειωσε,η τροφη περναει στον καταπιονα σου

και το ενστικτωδες κεντρο σου αναλαμβανει και κανει ολα τα αλλα μονο του.

3.οι ανθρωπινες λειτουργιες ανηκουν καπου,ειτε το θελουμε ειτε οχι .και η διψα ανηκει στο ενστικτωδες κεντρο.

Απάντηση από Ggentleman:

53.Α! Και το ανοίκει γράφεται ανήκει. Άντε μην τα πάρω!

λαθος μου εκ παραδρομης ,και σου επιτρεπω να τα παρεις αγαπητη γαια[μου]

54.Αγαπητη γαια,

σε καθε ανθρωπο υπαρχει καποιο κεντρο ,αυτονομο και ανεξαρτητο [ευτυχως]απο την θεληση

του.

Ονομαζεται ενστικτωδες κεντρο και παιρνει αποφασεις για σενα[χωρις να σε ρωτησει]

ειτε το θελεις ειτε οχι,η διψα σου ανηκει σαυτο το κεντρο,και δεν εχει καμια σχεση με τα αισθηματα η

συναισθηματα σου. ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ εδω ειμαι απολυτος. [λογω ιδιοτητας]

Απάντηση από gaia:

Α! Και το ανοίκει γράφεται ανήκει. Άντε μην τα πάρω!

Απάντηση από gaia:

Αίσθημα είναι αυτό της δίψας, όπως και της πείνας, του φόβου και μερικά άλλα. Συναίσθημα είναι διαπλοκή αισθημάτων (πολλά αισθήματα μαζί και οι εξελίξεις τους)και κατ΄επέκτασιν περιπλοκές όπως το μίσος, η αγάπη, η υποψία, η εμμονή και πολλά άλλα. Αισθήσεις είναι μόνο πέντε όσο και τα δάκτυλα του χεριού σας αγαπητέ τζέντλεμαν και είναι η όραση, η ακοή, η αφή, η όσφρησις και η γεύσις. Τέλος και τω θεώ δόξα. Μη βάζουμε θεματάκια ψυχιατρικής φύσης όταν δεν ξέρουμε τους όρους. Και μην τρελλαίνουμε με διορθώσεις ανυπόστατες πριν ανοίξουμε καν τα σωστά τεφτέρια. έτσι;

Απάντηση από Ggentleman:

43. και τα απλά αισθήματα όπως αυτο της δίψας για παράδειγμα.

Μια μικρη διορθωση,η διψα ανοικει στις αισθησεις και οχι στα αισθηματα.

44.Η θρησκειες εχουν οικδομηθει σε σαθρα θεμελια και βρισκονται υπο καταρρευση.

Φιλε δεν θα συμφωνουσα οτι τα θεμελια των θρησκειων ειναι τοσο σαθρα και υπο καταρρευση,

τουναντιον ,τα δεδομενα αλλα μας δειχνουν.

45. oti pei to 20 antonis08

20. λόγια?.......μόνο το κεφάλι έχει ερωτήσεις και μόνο η καρδιά απαντήσεις....

[Φιλε ελπιζω να μην κανεις το λαθος και κρατησεις αυτην την σταση στην εργασια σου]

48.Η φαντασια μπορει να παραγει συναισθημα

Αγαπητη μπουμπιλα,

το χειροτερο πραγμα που μπορει να συμβει σεναν ανθρωπο ειναι να εχει ενεξελεκτη συναισθηματικη φαντασια,τον κανει ερμαιο στην κυριολεξια,τον οδηγει σε μονοπατια ηλιθιοτητας,

του στερει το σπουδαιοτερο αγαθο της ζωη Του ,τον χρονο Του.

ερωτηση, στον Ggentleman,απο το κοινο,και να μην εχει ο ανθρωπος φαντασια????

απαντηση,οχι ,τετοιου ειδους φαντασια δεν χρειαζεται.

ερωτηση, και τι χρειαζεται???

απαντηση, ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ,πανηλιθ.....

Απάντηση από alexan777777:

to leei kai ena laiko tragoudi ayto

''O erotas kai i logiki pote den simfonoyne'',.....den thimame pia to elege

Απάντηση από deleteduser:

η διανοια δεν εξαρταται απο το συναισθημα αμεσα αλλα θεωρω πως την στηριζει και την σπρωχνει πιο ψηλα. Η διανοια χωρις E.Q ειναι μιση

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη sidarta77 ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από bubilas:

Σε ότι αφορα την σχεση διάνοιας - συναισθήματος -αισθηματος :

Το συναίσθημα δεν γεννιέται από τον απλό ερεθισμό των αισθήσεων αλλά είναι αποτέλεσμα νοητικών διεργασιών.

Η διανοια σίγουρα τροφοδοτεί τον εγκέφαλο με πληροφορίες .

Ομως φρονω, δεν μπορει να "παραγει συναισθήματα"

Μπορεί να τα κρίνει . Μπορεί να τα ακολουθησει ή να τα απορρίψει .

Μπορει να ανεβάσει ή να μειωσει στην ενταση τους.

Η κόρη μου όταν ήταν 5 χρονων σκεπτόταν τον "μπαμπουλα" και τρομαζε !!!! Λειτουργουσε η φαντασια

Τωρα, στα 15 γελάει ...... που τρομαζε.

Η φαντασια μπορει να παραγει συναισθημα

Η φαντασια όμως είναι ψυχική λειτουργία που έχει τη βάση της στον ανθρώπινο εγκέφαλο.

Φανταζομαι την ..... προαγωγή μου και .... χαιρομαι !!!!

Αν δεχθούμε λοιπον, την φαντασια σαν νοητικη διεργασία ..... τοτε πραγματι το συναισθημα ειναι αποτελεσμα και νοητικων διαδικασιών .

Το συναισθημα μπορει να επιρεασει το αισθημα

Εχω αγχος ....... θελω να παω στην τουαλετα

Βλέπω μια ταινια που με αγγιζει ψυχικα ......... κλαιω

Το συναισθημα σε καποιες περιπτωσεις όμως μπορει να επιβληθει στη διανοια

Πόσοι γονεις δεν έχουν ξεπερασει καθε λογικη μπροστα στην αγάπη τους για το παιδί τους??

Στα συγκρουομενα συναισθηματα εμπλέπεται η διάνοια και επιλεγει

Δεν μου αρεσει το ποδοσφαιρο

Ο καλυτερος φίλος μου παιζει στον Πανιωνιο

Επιλέγω να βλέπω όλους τους αγώνες του Πανιωνου γιατί επιβαλλεται το συναισθημα της φιλιας .

Μπλεγμενα τα πραγματα !!!!!!

Απάντηση από bubilas:

Κατ΄αρχην (γενικα) να τονισω ότι αντικειμενο των σπουδων μου ήταν τα ...πεζα οικονομικα και οχι η ..... Φιλοσοφία.

Γι΄αυτο οι απαντησεις μου σηκωνουν λιγη ........πλακα !!!!

Αν ειχα σπουδασει το αντικειμενο, θα συμμετείχα στο filosofia.gr

Oχι στο ........zoo.gr !!!!!!

40.

τωρα το πως δημιουργουνται οι θρησκειες δεν μπορουμε να απαντησουμε μονολεκτικα

αλλωστε δεν ειναι και αυτο το θεμα.

Σαφέστατα δεν μπορει να απαντηθει μονολεκτικα. Και κανενα φιλοσοφικο θεμα δεν μπορει να απαντηθει μονολεκτικα .........

Αν παμε σε μια βιβλιοθηκη αλλωστε για ένα θέμα θα βρούμε χιλιαδες τόμους !!!!!

Και πραγματι δεν ειναι αυτο το θεμα .

Θεωρω όμως ότι άλλο πραγμα ειναι η θρησκεια και αλλο .... η θρησκευτικη πίστη

Αν τίθεται θέμα πίστης .......... η λογικη εχει παει διακοπές σε μέρη εξωτικα !!!!! Ξεκάθαρα.

Αν τιθεται όμως θέμα θρησκειας ( οργανωμενης) τοτε εχω την εντυπωση οτι ... με τον λόγο και την παραπλάνηση της λογικης οδηγούν τους ανθρωπου στο να επιδειξουν "θρησκευτικη πίστη" στην συγκεκριμενη θρησκεια .

Απάντηση από honeyman:

Σωστη η πατυ 1

Απάντηση από sk0tadii:

oti pei to 20 antonis08

Απάντηση από KASTRATO_77:

Η διανοια στηριζεται στην χρηση της ορθης λογικης ωστε να εξεταζει διαφορες καταστασεις και να καταληγει σε λογικα συμπερασματα. Ο ανθρωπος που υπακουει στα συναισθηματα του ειναι αδυνατο να κατανοησει τις λειτουργειες και τους νομους της φυσης αρα ειναι ανικανος να σκεφτει. Η θρησκειες εχουν οικδομηθει σε σαθρα θεμελια και βρισκονται υπο καταρρευση. Ο καθενας αν σκεφτει λιγο μπορει να βρει αντιφασεις μεσα στη θεωρια της καθε θρησκειας. Η διανοια απαιτει λογικη και εξαλειψη των συναισθηματων. Επιπλεον, η διανοια ζητει λογικα, βασιμα και αποδειξιμα επιχειρηματα κατι που οι θρησκειες δεν εχουν για αυτο καμια διανοια δεν αποδεχεται τις θρησκειες και κατ επεκταση το θεο. Αν βεβαια θεσεις εν ευλογο ερωτημα σε καποιον πιστο θα σου απαντησει " Το δημιουργημα δεν μπορει να καταλαβει το δημιουργο, οπως το μολυβι δεν μπορει να καταλαβει τι ειναι ανθρωπος". Πιστεψτε με εχω κανει πολλες ερωτησεις και παντα παιρνω την ιδια απαντηση. Δυστυχως η πανδημια των θρησκειων δεν αντιμετωπιζεται και θεραπευεται.

Απάντηση από gaia:

Παράληλα έκανα και χιούμορ. Σίγουρα πιστεύω πως διάνοια και συναίσθημα δεν έχουν σχέση αλλά νομίζω πως η διάνοια τροφοδοτεί τον εγκέφαλο με πληροφορίες τις οποίες αυτός επεξεργάζεται και κάποιες απ' αυτές επηρεάζουν τα περίπλοκα συναισθήματα αλλά και τα απλά αισθήματα όπως αυτο της δίψας για παράδειγμα. Το συναίσθημα δεν γεννιέται νομίζω από τον απλό ερεθισμό των αισθήσεων αλλά είναι αποτέλεσμα νοητικών διεργασιών. Τι λέτε;

Όσον αφορά τις θρησκείες τώρα, θαρρώ πως η αφοσίωση σε μία θρησκεία είναι αποτέλεσμα τυφλής πίστης και για να κάνω και λίγο χιούμορ όταν μιλάμε για τυφλή πίστη, ο εγκέφαλος λάμπει δια της απουσίας του.

Απάντηση από trelogkazos:

i thriskeia einai paropides

to sinaisthima einai dinami

einai afto pou se kanei na anarotiesai ti simvainei se katastaseis pou den vlepeis kai den akoumpas

gia mena to na niotho einai istati katastasi kai diarkos zitoumeno stin zoi mou

kai den enoo efxarista mono alla otidipote niotho to latrevo .

Απάντηση από Ggentleman:

40αλλα γινεται κατι [λαθος] σωστο εαν γινεται κατι..

Απάντηση από Ggentleman:

38.

Μα κύριε Ggentleman αφού αυτή την ερμηνεία δίνετε στην διάνοια, πως είναι δυνατόν να συμβιβάζεται με το συναίσθημα; Εκτός αν η διάνοια τις μεταμεσονύχτιες ώρες ψιλομεθυσμένη πιάνει την ψιλή κουβεντούλα με το συναίσθημα και τα βρίσκουν για κάνα δίωρο...

Aγαπητη μου Γαια

[χωρις να θελω να προσβαλλω την εστιαση της προσοχης σου ]

το θεμα μου ειναι οτι Δεν συμβιβαζεται,οποτε συμφωνουμε?

39.

Αγαπητη μου Γαια ,

και παλι μια μικρη ενσταση.

Και μερικές διάνοιες το κάνουν μ' ένα πολύ συγκινητικό τρόπο, απ' ότι ξέρω...

ξερεις ...........καμια διανοια δεν το κανει με συγκινητικο τροπο,

αλλα γινεται κατι με συγκινητικο τροπο τοτε γινεται μεσω του συναισθηματος,και η διανοια δεν λαμβανει μερος.

37.

Αγαπητη Μπουμπιλα,

εαν με το κωδικοποιει εννοεις οτι ενεργει με ενα φασμα δραστηριοτητων ,

συμφωνω απολυτα.

τωρα το πως δημιουργουνται οι θρησκειες δεν μπορουμε να απαντησουμε μονολεκτικα

αλλωστε δεν ειναι και αυτο το θεμα.

Απάντηση από gaia:

Η διανοια κωδικοποιει δεδομενα .

Καμια σχεση με το συναισθημα που ειναι ψυχικη διεγερση .

Η κάθε διάνοια κωδικοποιεί τα δεδομένα με το δικό της τρόπο. Και μερικές διάνοιες το κάνουν μ' ένα πολύ συγκινητικό τρόπο, απ' ότι ξέρω...

Απάντηση από gaia:

Eιναι το δυναμικο κεντρο που εξελισσεται σε σκεψη,αντιλαμβανεται πρωτιστως τον εαυτο του,

αντιλαμβανεται,κανει μετρησεις,συγκρινει,κρινει. χωρις να αφηνει να επεισερχεται το παραμικρο

συναισθηματικο στοιχειο στην λειτουργια του.

Μα κύριε Ggentleman αφού αυτή την ερμηνεία δίνετε στην διάνοια, πως είναι δυνατόν να συμβιβάζεται με το συναίσθημα; Εκτός αν η διάνοια τις μεταμεσονύχτιες ώρες ψιλομεθυσμένη πιάνει την ψιλή κουβεντούλα με το συναίσθημα και τα βρίσκουν για κάνα δίωρο...

Απάντηση από bubilas:

Η διανοια κωδικοποιει δεδομενα .

Καμια σχεση με το συναισθημα που ειναι ψυχικη διεγερση .

Οι θρησκειες δημιουργούνται με την καταχρηση του λόγου και την έμμεση παραπλανηση της ανθρωπινης διάνοιας.

Απάντηση από Ggentleman:

35Καλησπερα

Τοκυριως θεμα ειναι ότι η διανοια δεν συμβιβαζεται με το συναισθημα και πολύ περισσοτερο με την θρησκεια

η θρησκεια θεωρουμε οτι "εκανε λαβαρο της" την ανθρωπινη..

συμφωνω απολυτα αγαπητοι μου με μια μικρη ενσταση ,

όχι η θρησκεια εκανε λαβαρο κλπ ,κλπ

αλλα το συναισθημα που εκδηλωσε την θρησκεια και εκανε λαβαρο κλπ κλπ

και για να μην ξεφυγουμε από το αρχικο μας θεμα,

οσο για τον ορισμο της διανοιας πρωτα θα δανειστουμε απο το βιβλιο του Δρακουλη "Στοιχεια βιονομιας" τον εξης ορισμο :

"Η διάνοια έχει δύναμη ελκτική και αναλόγως της διαθέσεως στην οποία βρίσκεται, αντλεί και φέρνει σε εμάς, πράγματα καλά ή κακά, ωφέλιμα ή επιζήμια, ευάρεστα ή δυσάρεστα. Μπορείς να ρυθμίσεις την διάνοια σου κατά τέτοιο τρόπο ώστε, εάν μονίμως την διατηρείς έτσι, να σου φέρει πλούτο, δύναμη, υγεία, ολβιότητα." για να διαφωνησουμε εν τελει με τον δικο σας ορισμο αφου καταληγετε οτι ....η διανοια δεν αφηνει να επεισερχεται το παραμικρο συναισθηματικο στοιχειο στη λειτουργια του.

Να ληφθει υποψιν αγαπητοι ότι τα [στοιχεια βιονομιας]που αναφερεται τα εγραψε πριν με 125 χρονια. Και η επιστημη τοτε βρισκοταν στα σπαργανα .θα σας αναφερω όμως ορισμενες αντιφασεις στο κειμενο του

"Η διάνοια έχει δύναμη ελκτική και αναλόγως της διαθέσεως στην οποία βρίσκεται,

Διαθεση προυποθετει συναισθημα,και η διανοια δεν συμβιβαζεται με το συναισθημα παραμενει Αντικειμενικος παρατηρητης και αυτό πρεπει να γινει αντιληπτο

αντλεί και φέρνει σε εμάς, πράγματα καλά ή κακά, ωφέλιμα ή επιζήμια, ευάρεστα ή δυσάρεστα.

Όλα αυτά είναι συναισθηματα και η διανοια δεν εχει καμια σχεση μαυτα

για έναν και μοναδικο σπουδαιο λογο για να παραμενει αμεροληπτη.

Παρακαλω εστιαστε στο παρακατω

. Μπορείς να ρυθμίσεις την διάνοια σου κατά τέτοιο τρόπο.γραφει ο δρακουλης

συμφωνω και υπογραφω.αγαπητοι μου φιλοι, εάν η διανοια ρυθμιζεται[για ολα ταλλα οπως λεει]

τοτε μπορουμε να την ρυθμισουμε ετσι ώστε να μην

επεισερχεται το παραμικρο συναισθηματικο στοιχειο στη λειτουργια της.για ναπαραμεινει

αμεροληπτη και αντικειμενικος παρατηρητης

ειναι η διανοια σε θεση να διαχειριζεται το συναισθημα τοσο καλα, οσο τη λογικη?

τι λετε?

Δεν μπορειται να φανταστητε ποσο ευκολα !!! φιλοι μου .

Αφου εχει προηγηθει η μαθηση!!!!

Ηταν χαρα μου[βλεπετε την εκδηλωση του συναισθηματος?] που ανταποκριθηκατε στο θεμα μου.

χαιρετε

η θρησκεια θεωρουμε οτι "εκανε λαβαρο της" την ανθρωπινη αναγκη, του να αγαπα και να αγαπιεται ο ανθρωπος και ακομη την αναγκη να "αγκαλιαζεται" απο κατι που ειναι δυνητικα μεγαλυτερο εως ασυλληπτο για το μεγεθος του σε ολες εκεινες τις στιγμες απογνωσης και ανημποριας.

υπο αυτη την εννοια σαφως βασιζεται στο συναισθημα.

οσο για τον ορισμο της διανοιας πρωτα θα δανειστουμε απο το βιβλιο του Δρακουλη "Στοιχεια βιονομιας" τον εξης ορισμο :

"Η διάνοια έχει δύναμη ελκτική και αναλόγως της διαθέσεως στην οποία βρίσκεται, αντλεί και φέρνει σε εμάς, πράγματα καλά ή κακά, ωφέλιμα ή επιζήμια, ευάρεστα ή δυσάρεστα. Μπορείς να ρυθμίσεις την διάνοια σου κατά τέτοιο τρόπο ώστε, εάν μονίμως την διατηρείς έτσι, να σου φέρει πλούτο, δύναμη, υγεία, ολβιότητα." για να διαφωνησουμε εν τελει με τον δικο σας ορισμο αφου καταληγετε οτι ....η διανοια δεν αφηνει να επεισερχεται το παραμικρο συναισθηματικο στοιχειο στη λειτουργια του.

Αντιθετως τεινουμε να σκεφτομαστε οτι μια διανοια εχει την ταση να φιλτραρει και ενδεχομενως να εκφραζει το συναισθημα με πιο εκλεπτυσμενους τροπους (πιο εγκεφαλικα) κι οχι να αποκοβεται εντελως απο το συναισθημα.

Ας μην ξεχναμε οτι οι διανοιες για να μπορουν να λειτουργησουν ,εχουν απλα την ικανοτητα να απομονωνουν για οσο χρειαζεται το συναισθημα και ταυτοχρονα να επιδιωκουν και την "φυσικη" απομονωση για να μπορεσουν να επεξεργαστουν τα δεδομενα που τους ενδιαφερουν.

Αυτο δεν κανει τις διανοιες τα πιο αγαπητα προσωπα στον περιγυρο τους.

ενα ερωτημα που προκυπτει απο τους συλλογισμους αυτους ειναι το εξης:

ειναι η διανοια σε θεση να διαχειριζεται το συναισθημα τοσο καλα, οσο τη λογικη?

τι λετε?

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη TIMECAPSULE ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από Ggentleman:

33 και σου πανε μουρλια.

Απάντηση από Rain_Check:

Και τα ροζ δικά μου.

Απάντηση από Ggentleman:

Μπλε δικασας Μαυρα δικα μου

20. σήμερα έπρεπε να είχε έρθει ο Ιησούς που έχουμε πιο πλούσιο λεξιλόγιο και καταλαβαίνουμε περισσότερα να μας έλυνε τις απορίες όλες και να βοηθούσε και την πρόοδο της επιστήμης με τις θεϊκές του επιστημονικές γνώσεις. Θα μπορούσαμε να του κάνουμε και όλες τις μη θρησκευτικές ερωτήσεις που ένας θεός θα ήξερε να απαντήσει καλύτερα από κάθε άνθρωπο..

[Νομιζω αγαπητε μου φιλε ότι γινεσαι αιθεροβαμων γραφοντας τα παραπανω.

και λιγο προσγειωση στην πραγματικοτητα δεν βλαπτει.

περαν όμως αυτης μου της απαντησης [θα παραβω την αρχη μου για μια

ρεαλιστικη στιχομυθια] και θα απαντησω συμφωνα με το πνευμα το δικο σου.

Με ολο τον σεβασμο στο προσωπο Του όταν ηλθε πριν 2000 χρονια με τις θεικες του

Επιστημονικες του γνωσεις [όπως εσυ γραφεις]δεν βοηθησε τοτε καθολου την επιστημη

πως εισαι λοιπον σιγουρος ότι θα το κανει τωρα?αλλα σε παρακαλω μη δινεις συνεχεια με τετοιες θεσεις διοτι ξεφευγουν από το αρχικο θεμα.

26. TA LEFTA PANTREVONTE TA LEFTA kai afto einai EINAI SINAISTHIMATIKI EKDILOSI?............!!!!!!!! [ τοσο ,μεχρι που δεν παει άλλο φιλη μου]

ta exeis mperdepsei filarako....

οχι φιλη, δεν τα εχω μπερδεψει ,διαβασε ακομα μια φορα στο σποτ 8

πως οριζω την διανοια .και σκεψου λιγο βαθυτερα

αλλα όπως σου απαντησα στο 25 ισως δεν είναι και τοσο ευκολο να διακρινεις τις διανοητικες από τις συναισθηματικες λειτουργιες χωρις μαθηση [και η δευτερη ενσταση σου αυτό δειχνει] και μαλιστα μαθηση μεσω της ακοης.

27. η διανοια αν δεν ειναι φωτισμενη απο τον Θεο ειναι σε πλανη...

α]αποδειξε το

β]αμαρτανεις τεκνον μου!!!! ηδιανοια του θεου δεν εχει σχεση με αυτή του ανθρωπου

και ευκαιρικα να σε πληροφορω ότι η νοηση στον ανθρωπο εχει ηλικια μονον

150.000 ετων.

29.Σευχαριστω για την ανταποκριση.

30. me tin diania simfono ine asimvivasto ....... me tin thriskia analoga ti enois thriskia kai ne kai oxi......maresi i pamela sto 1 ......ipe mexri to bradi

όπως και να την ορισεις

31.καλη εσπερα και σενα φιλε μου

.Ειδικά δε με την θρησκεία δεν δύναται να συνυπάρχει η διάνοια, καθώς η οργανομένη μορφή εξύμνισης της οποiασδήποτε θεότητας, θέλει τους πονηρούς για αρχηγούς της και τους άβουλους για οπαδούς της.

και ανιδιοτελης να είναι ο αρχηγος της και παλι η διανοια θα είναι ασυμβιβαστη

. Ώς αναφορά το κομμάτι του συναισθήματος, πιστεύω πώς όσο ευφυής και να είναι κάποιος την στιγμή που το συναίσθημα εισβάλλει στην πραγματικότητα του, χάνει ή δεσμεύει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό της νοησής του

Θα πρεπει εδώ να γινει αντιληπτο ότι εισβαλλει, επειδη το επιτρεπει[δυσκολο να κατανοηθει αλλα ετσι είναι]

σευχαριστω για την συμμετοχη

Απάντηση από FAERUL:

Καλησπέρα φίλε, επιτέλους βρέθηκες μέσα στην απειράριθμη βλακεία που κατακλύζει το σύμπαν να βάλεις και ένα ερώτημα - δήλωση η οποία, κατ'εμέ, δεν σηκώνει καν διάλογο...Μόνο μία επαναδιατύπωση...νομίζω...Δεν συμβαδίζει, δεν ανήκει στο ίδιο σύνολο,δεν μπορεί κάποιος μέσω της μίας να εκφράσει την άλλη...Και όντας σε αυτήν την κατάσταση δεν μπορεί παρά να είναι διάφορη η μία της άλλης.Ειδικά δε με την θρησκεία δεν δύναται να συνυπάρχει η διάνοια, καθώς η οργανομένη μορφή εξύμνισης της οποiασδήποτε θεότητας, θέλει τους πονηρούς για αρχηγούς της και τους άβουλους για οπαδούς της.Η διάνοια ως έννοια και περιγραφή δεν περιλαμβάνει τίποτα από τα παραπάνω.Ώς αναφορά το κομμάτι του συναισθήματος, πιστεύω πώς όσο ευφυής και να είναι κάποιος την στιγμή που το συναίσθημα εισβάλλει στην πραγματικότητα του, χάνει ή δεσμεύει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό της νοησής του στο να επιτύχει αυτό που θα τον (συνήθως)/την κάνει να αισθάνεται ευτυχισμένο/νη, παύοντας έτσι να διαθέτει την διανοησή του πρός το κοινό "καλό".Η γνωστή και "σκλαβιά" των πρωτόγονων ενστίκτων που κατοικούν μέσα μας και που έχουν εκμεταλλευτοί άπαντες πονηροί για να ρίξουν το μεγαλύτερο ποσοστό των αν8ρώπων σε ένα άνευ προηγουμένου τέλμα.

Για τα παραπάνω επικροτώ και τις 2 δηλώσεις σου.

ty

....me tin diania simfono ine asimvivasto ....... me tin thriskia analoga ti enois thriskia kai ne kai oxi......maresi i pamela sto 1 ......ipe mexri to bradi tha grapsi kati , alla den ipe pio bradi......mipos enouse grapsimo.......

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη exterminator2 ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από Last_Game:

"Αρχή σοφίας φόβος Κυρίου". Σοφία Σειράχ

"Αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις". Αντισθένης

Πολλοί μεγάλοι επιστήμονες διακρίθηκαν για τη βαθιά θρησκευτική τους πίστη.

Θρησκεία και επιστήμη, κατά την άποψη μεγάλων συγχρόνων επιστημόνων, είναι διαφορετικές εκδηλώσεις του πολιτισμού, που πρέπει να συνεργάζονται για το καλό του ανθρώπου. Πάντοτε όμως η επιστήμη πρέπει να ακολουθεί και τους ηθικούς νόμους - κανόνες.

Απάντηση από homoerectus:

και η διαρροια

και η διαρροια

η διανοια αν δεν ειναι φωτισμενη απο τον Θεο ειναι σε πλανη...

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη Orthodox_Hris ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από elegante:

TA LEFTA PANTREVONTE TA LEFTA kai afto einai EINAI SINAISTHIMATIKI EKDILOSI?............!!!!!!!!

ta exeis mperdepsei filarako....

Απάντηση από Ggentleman:

24.ολα μα ολα οσα αναφερεις ειναι συναισθηματικες εκδηλωσεις.

Ξερεις ,δεν ειναι και τοσο ευκολο να διακρινεις τις μεν απο τις δε

χρειαζεσαι μαθηση γιαυτο.

Απάντηση από elegante:

sou eipan

Simera oi anthropoi ''erotevontai'' me dianoitika kritiria

kai si eipes:

[σε πληροφορω καθολου διανοητικα]

tote file giati den vlepoume plousio me ftoxo na erotevovtai pote?

giati vlepoume ta lefta na pantrevontai me ta lefta sinexeia?

giati vlepoume pos opios promotaretai apo tritous kanei ''erotikes'' gnorimies kai desmous eno opios den exei filous den apoteli thelgitro gia kanenan??

giati otan enas antras einai pantremenos i desmevmenos , i otan kikloforei me ginekes aftomata einai kai pio erotepsimos?

giati oles oi ipalliloi mias epixeirisis ''tin peftoun'' stous proistamenous k oxi stous omoiovathmous tous?

Mallon se alli koinonia zeis file mou.......................

SYMFONO ME TO 14

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη mystery65 ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από Lysandros:

σήμερα έπρεπε να είχε έρθει ο Ιησούς που έχουμε πιο πλούσιο λεξιλόγιο και καταλαβαίνουμε περισσότερα να μας έλυνε τις απορίες όλες και να βοηθούσε και την πρόοδο της επιστήμης με τις θεϊκές του επιστημονικές γνώσεις. Θα μπορούσαμε να του κάνουμε και όλες τις μη θρησκευτικές ερωτήσεις που ένας θεός θα ήξερε να απαντήσει καλύτερα από κάθε άνθρωπο..

Αλλά ανοησίες λέω και να ερχόταν πάλι θα τον καταλαβαίναμε για θεό όσο τον κατάλαβαν και οι δύσμοιροι εβραίοι όταν ήρθε incognito για να μην αναγνωριστεί πριν την ώρα που θα τον σταυρώνανε σε έναν τόπο που αλλοιώς τον περιμένανε σε μια εποχή που ο τηλευαγγελάτος δεν είχε ακόμα γεννηθεί.

Απάντηση από Ggentleman:

Μπλε δικα σας -Μαυρα δικα μου

16.pisteuw pws kaneis la8os pros th 8riskia sygoura[θα μπορουσες να το τεκμηριωσεις με περισσοτερα στοιχεια?], alla me to synes8hma san emotions (synes8hmata) kai oxi agaph opws metafrazetai ellhnika,[μα η αγαπη είναι συναισθημα φιλε μου] polles fores einai arikta demeno se panw apo to 1/4 autou tou planith[και λιγο λες] ta emotions einai h pigh pou toys dinei ti dinamh gia na dimiourgoun kai na anakaliptoun, aloste pios pragmatika efieis den megalourgeise apla gia na kalipsh thn periergia tou, h ths filodoksies, h ta pio trela tou onira, olla apo pisw kriboun emotions, akomh kai o ainstain pou 8ewrite megas sta ma8hmatika , pou ta ma8hmatika einai h bash ths logikhs, katafere polla kai mesa apo ton perierga diamorfomeno xaraktira tou, gia na mh poume sto allo akro ton da vinci, kai oles tis dianies ths texnhs[όλα οσα αναφερεις δεν συναδουν με την διανοια καλε μου φιλε]

18.απευθηνεσαι σε λαθος σποτ ,το 15 σου επρεπε να είναι 14

19. Theoro pos i ''kathari'' dianoia , den simvivazetai me to ''katharo'' sinaisthima[συμφωνω, με την επιφυλαξη του τι εννοεις καθαρο συναισθημα?]

einai kanonika dio aneksartita pedia drasis-proslipsis ston anthropo[ .. ]

Simera oi anthropoi den mporoun na diaxorisoun afta ta 2.......................!!!

[Εχει όμως μεγαλη σημασια να ορισουμε ότι πραγματι διαχωριζοντε]

efoson loipon den mporoun na ta diaxorisoun , exoun onomasei san sinaisthima to otidipote dianoitiko kai san dianoitiko to otidipote sinaisthimatiko

[βεβαια εδώ επετρεψε μου να σου επιστησω την προσοχη σε ποιον απευθυνεσαι

για να κανει τον διαχωρισμο]

px: to na parakolouthei kapoios podosfairo , eno tha eprepe na einai mia kathara dianoitiki diadikasia[εδώ η διανοητικη διαδικασια χανει το νοημα της φιλε μου]

Simera oi anthropoi ''erotevontai'' me dianoitika kritiria[σε πληροφορω καθολου διανοητικα]

To kata poso simvivazetai i dianoia me tin ipothesi thriskeia einai poli flu gia na apantithei giati i ipothesi thriskeia simainei diaforetiko pragma

[μα η θεση είναι ότι δεν συμβιβαζεται φιλε μου]

20. λόγια?.......μόνο το κεφάλι έχει ερωτήσεις και μόνο η καρδιά απαντήσεις....

[Φιλε μην κανεις το λαθος και κρατησεις αυτην την σταση στην εργασια σου]

αν θέλεις προσέγγιση μέσα απο την διάνοια τότε η ζωή είναι παράλογη.....η ερώτηση είναι δική σου?...είναι βίωμα σου? η' είναι κάτι που έχεις διαβάσει...ένα βίωμα άλλου....κάτι που δέν έχει ρίζες μέσα σου...κάτι δανεικό......για να γευθείς την πραγματικότητα ,φίλε μου, πρέπει να διαλυθείς μέσα της.....αλλά εσύ το μόνο που κάνεις είναι να διαχωρίζεις..διάνοια-συναίσθημα.....λογική -παράλογο

επιστήμη -θρησκεία.....μα η ζωή βασίζεται στην αρμονία των αντιθέτων

[θα σε απογοητευσω φιλε για τα παραπανω, αλλα η ζωη μερικων βρισκεται

σε ένα και μονο ερωτηματικο ρημα ελεγχω?

Απάντηση από Antonis_08:

αγαπητέ Ggentleman......απ ότι αντιλαμβάνομαι έχεις ανάγκη να μετρήσεις και να ταξινομήσεις τα πάντα......να το πούμε όμως με πιό απλά λόγια?.......μόνο το κεφάλι έχει ερωτήσεις και μόνο η καρδιά απαντήσεις......αν θέλεις προσέγγιση μέσα απο την διάνοια τότε η ζωή είναι παράλογη.....η ερώτηση είναι δική σου?...είναι βίωμα σου? η' είναι κάτι που έχεις διαβάσει...ένα βίωμα άλλου....κάτι που δέν έχει ρίζες μέσα σου...κάτι δανεικό......για να γευθείς την πραγματικότητα ,φίλε μου, πρέπει να διαλυθείς μέσα της.....αλλά εσύ το μόνο που κάνεις είναι να διαχωρίζεις..διάνοια-συναίσθημα.....λογική -παράλογο

επιστήμη -θρησκεία.....μα η ζωή βασίζεται στην αρμονία των αντιθέτων

να ξέρεις λοιπόν για την αγάπη...είναι εξυπνάδα.....αλλά ν αγαπάς είναι να εκτίθεσαι στο άγνωστο...θα πονέσεις ..θα υποφέρεις.. αλλά μόνο έτσι θα μεγαλώσεις και θα ωριμάσεις....οι δανεικές γνώσεις και οι μετρήσεις δεν προσφέρουν τίποτα παρά γίνονται μέρος της μνήμης σου και ενισχύουν το 'εγώ' και τις αυταπάτες σου

Απάντηση από mred:

Theoro pos i ''kathari'' dianoia , den simvivazetai me to ''katharo'' sinaisthima

einai kanonika dio aneksartita pedia drasis-proslipsis ston anthropo

omos !!!!

Simera oi anthropoi den mporoun na diaxorisoun afta ta 2.......................!!!

efoson loipon den mporoun na ta diaxorisoun , exoun onomasei san sinaisthima to otidipote dianoitiko kai san dianoitiko to otidipote sinaisthimatiko

px: to na parakolouthei kapoios podosfairo , eno tha eprepe na einai mia kathara dianoitiki diadikasia , sto epipedo tou fanatismou kseroume oloi ti mporei na dimiourgisei

Simera oi anthropoi ''erotevontai'' me dianoitika kritiria [ px: polloi , polles erotevontai enan ermineuti tragoudion , oi enan ithopio , i ena prosopo ton media] ,

me ton opion den yparxei kamia diladi sinaisthimatiki , alla kathara dianoitiki- aisthitiki epafi

Apo tin alli vlepoume akoma kai stis sizitiseis edo sto zoo , pou tha eprepe polles fores na kimenontai se ena kathara dianoitiko epipedo posi sinaisthimatiki energeia , me thimo , eironies , ipenigmous ktl katanalonete...........

To kata poso simvivazetai i dianoia me tin ipothesi thriskeia einai poli flu gia na apantithei giati i ipothesi thriskeia simainei diaforetiko pragma gia ton kathena eksartatai i sxesi tous diladi apo ton tipo tou atomou , to poso kathari einai i dianoia tou kai to poso katharo einai to sinaisthima tou

px:

Mia sxesi enos sklirou ieroeksetasti me tin thriskeia tou , den eixe na kanei me to sinaisthima tis agapis gia to opio milage i vivlos , alla gia tin ekdilosi pollon ''sinaisthimatikon'' apothimenon pou ebgainan stous vasanismous

Enas pali aristokratis poy exei poli kales sxeseis me tin ekklisia tis enorias tou apo pappou pros pappou kai xairei ektimisis apo ton koinoniko tou perigiro den mporei para na diatirei [gia dianoitikous logous, EITE TO ANTILAMVANETE EITE OXI...] aristi epafi me ti thriskeia tou kai na exei peisei ton eafto tou oti vadizei kalos [opos o plousios thriskos nearos pou sinantise ton Iisoo sti vivlo]

Apo tin alli epeidi einai paradosiaka aristokratis , epeidi tixainei kai oi goneis tou kai oi pappoudes tou na tirousan me evlaveia kapia ithi kai ethima , exei anaptyksei me ta themata tis thriskeias tetoia sinaisthimatiki kristallosi sindedemeni me tin agapi-proskollisi pros tous progonous tou pou alloste you edosan ola ta agatha tis zois pou mexri na pethanei tha sinexizei na einai pistos stis paradoseis tis oikogeneias tou

Oute tote omos milame gia ena ''katharo'' sinaisthima agapis opos perigrafete sti Xristianiki didaskalia

En katakleidi , exoume toso mperdepsei ta mpoutia mas file , pou den mporoume na katalavoume tin tifla mas................................

Απάντηση από xortarikon:

15,

α μπραβο, ο νεροκουβαλητης τελικα σοφοτερος του αριστοτελη, μας την βγηκε τωρα και υπερδασκαλικος, με υπερωκεανεια κουταλα και τρυπα δικαιως ιση με το κεφαλι του.

Απάντηση από Lambri:

με εισητηριο η χωρις? ακους τι λες?

Απάντηση από astronuts:

pisteuw pws kaneis la8os pros th 8riskia sygoura, alla me to synes8hma san emotions (synes8hmata) kai oxi agaph opws metafrazetai ellhnika, polles fores einai arikta demeno se panw apo to 1/4 autou tou planith ta emotions einai h pigh pou toys dinei ti dinamh gia na dimiourgoun kai na anakaliptoun, aloste pios pragmatika efieis den megalourgeise apla gia na kalipsh thn periergia tou, h ths filodoksies, h ta pio trela tou onira, olla apo pisw kriboun emotions, akomh kai o ainstain pou 8ewrite megas sta ma8hmatika , pou ta ma8hmatika einai h bash ths logikhs, katafere polla kai mesa apo ton perierga diamorfomeno xaraktira tou, gia na mh poume sto allo akro ton da vinci, kai oles tis dianies ths texnhs

Απάντηση από Ggentleman:

14. αν δεν συγκινηθείς....δεν μεταμορφωθείς η γνώση σου είναι άγνοια....η πραγματική γνώση είναι ανέλιξη σε ψηλότερα επίπεδα ύπαρξης

φιλε αντονη 08

1]να συγκινηθω για ποιο λογο? δεν καταλαβα ακριβως ,αν θελεις εξηγησε μου.

2]να μεταμορφωθω σε τι? παλι δεν καταλαβα

3]σαυτα τα υψηλοτερα επιπεδα υπαρξης ,θα μπορει κανειςνα κανει μετρησεις?

Απάντηση από Antonis_08:

αν δεν συγκινηθείς....δεν μεταμορφωθείς η γνώση σου είναι άγνοια....η πραγματική γνώση είναι ανέλιξη σε ψηλότερα επίπεδα ύπαρξης

λέγεται ότι μια μέρα που ο αριστοτέλης προχωρούσε στην ακρογιαλιά συνάντησε έναν άνθρωπο που κουβαλούσε νερό και το έριχνε σε μια τρύπα κοντά στην ακτή....'μα τι κάνεις ' τον ρώτησε....'αδειάζω τον ωκεανό μέσα στην τρύπα ' του απάντησε......'πάνε σπίτι σου άνθρωπε μου' του είπε ο αριστοτέλης ' είναι δυνατόν να χωρέσει ο ωκεανός στην τρύπα που άνοιξες? ' είσαι τρελλός'

εκείνος είπε 'το ίδιο δεν κάνεις κι εσύ αριστοτέλη- κι ακόμα πιο ανόητο..κοίτα το κεφάλι σου..είναι πιο μικρό απ αυτήν την τρύπα...κοίτα την ύπαρξη..είναι πιο μεγάλη απ τον ωκεανό...κοίτα και τις σκέψεις σου-είναι θαρρείς πιο μεγάλες απ το κουτάλι μου

Απάντηση από patty1:

λανθασμένη και φυσικά απολύτη θεση

τι να σχολιάσει κανείς άραγε?

---οοο-

Απάντηση από Ggentleman:

10.παρακαλω απευθηνομαι σε κυριο η σε κυρια?

αυτο το αγαπητε/η ειναι καπως......

αν θελεις απαντας

Απάντηση από Ggentleman:

φιλε/η Η θρησκεία δεν είναι συναίσθημα.ετσι γραφεις

Μα αγαπητη/ε μου η θρησκεια τουλαχιστον η χριστιανικη στηριζεται στην αγαπη (π.χ. αγάπη, πίστη και άλλα παρόμοια που δεν εξηγούνται με τη λογική) ζουν σε ένα απέραντο χάος.

δικα σου δεν ειναι αυτα?αρα η αγαπη ειναι συναισθημα και η θρησκεια που απευθυνεται?

δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν σε καλυψα.

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.