Συζητήσεις - συνειδηση...
Χρήστης: deleteduser
Θέμα: συνειδηση...
Ημερομηνία: 19/02/09 04:17

η συνειδηση,ενος ανθρωπου(ειτε ηθικη..ειτε της υπαρξης,του εαυτου μας και του κοσμου μας)..

ειναι ΕΜΦΥΤΗ ή ΕΠΙΚΤΗΤΗ????

οι κλοπι θεσεις του πλατωνα ή του αριστοτελη, καλοδεχουμενες μεν..προτιμω να απαντησετε ''κατα συνειδηση'' δε...

αυτο ειναι και το θεμα μας,αλλωστε..

η δικη μου θεση εντος...

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη NinNohth ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

Απάντηση από anhamita:

¨Εμφυτη είναι η συνείδηση που αποδεικνείει οτι δεν είναι επίκτητη καθώς διαφωνεί και διορθώνει την επίκτητη συνείδηση."

Απάντηση από olga79f:

Η συνείδηση νομίζω είναι μόνο επίκτητη.Οι μηχανισμοί και οι λειτουργίες του εγκεφάλου ,το υπόβαθρο δηλαδή, που προκαλεί τη δημιουργία της συνείδησης είναι έμφυτο.Κάποιες πληροφορίες,υπάρχουν βέβαια στο ντιενέι μας,με την εξέλιξη του ανθρώπινου είδους,που αφορούν δυνατότητες,οι οποίες όμως για να γίνουν ικανότητες θα πρέπει να βοηθήσει και πάλι το κατάλληλο περιβάλλον,γιατί δεν είναι συνειδητές εξαρχής.Έτσι μπορεί να εξηγηθεί κάπως και το πείραμα που είχε γίνει με τους πιθίκους και μάλλον συμβαίνει και με τους ανθρώπους.Δεν το θυμάμαι καλά,αλλά το συμπέρασμα ήταν πως πίθηκοι κάποιας περιοχής που δεν είχαν έρθει ποτέ σε επαφή με πιθήκους μιας άλλης περιοχής,την ίδια χρονική περίοδο,είχαν την ίδια αλλαγή συμπεριφοράς.Δεν ξέρω αν αυτό έχει να κάνει με τη συλλογική συνείδηση που λένε.Πάντως αν εννοούμε συλλογική συνείδηση αυτό,τότε θα μπορούσε να εξηγηθεί έτσι.Ότι κάποια συγκεκριμένη στιγμή,ο οργανισμός μέσω της εξέλιξης,εαν βρεθεί σε κατάλληλο περιβάλλον, είναι έτοιμος γιααλλαγές και συγκεκριμμένες συμπεριφορές.

Απάντηση από thessalian:

Συνείδησις = εκ τού ΣΥΝ καί ΕΙΔΗΣΙΣ

ΕΙΔΗΣΙΣ = τά νέα, οί ειδήσεις

Ως πρός τίς ειδήσεις ή συνείδησις είναι 100% επίκτητη

ΣΥΝ = ομού, μαζί

Τό ένα συστατικό τού ΣΥΝ είναι ό εαυτός, ό εαυτός έχει ή δέν έχει κριτική ικανότητα πρίν νά γεννηθεί?

τό άλλο συστατικό ποιό είναι? Είναι ή ίδια ή είδησις μόνον ή μήπως υπάρχει καί κάτι άλλο?

Απάντηση από montesmithians:

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΘΕΜΑ. ΕΠΕΙΔΗ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΟΙ ΣΤΙΓΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑ ΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΕΣ ΠΙΟ ΑΠΛΑ. ΣΕ ΑΝΥΠΟΨΙΑΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΑΜΕ [ ΕΜΦΥΤΗ] ΕΝ ΘΕΡΜΩ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΣΤΑΣΗ [ ΕΠΙΚΤΗΤΗ ]. ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΠΛΑ ΜΕ ΤΟ ΦΤΩΧΟ ΜΟΥ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΙΔΟΥΣ

Απάντηση από Amadeus:

νομίζω πως και τα δύο χτίζουν τη συνείδηση κάποιου.

τα θεμελιώδη σωστά και λάθος που αφορούν την επιβίωση

νομίζω πως συνοδεύουν κάθε νοήμον άνθρωπο

ανεξαρτήτως περιβάλλοντος.

Εκεί όμως που πιστεύω πως το περιβάλλον του καθενός

μετράει είναι στην ενίσχυση ή στην αποδόμηση τους.

Απάντηση από Xall:

syneidisi simainei antilisi. synedisi tou eaytou kai tou kosmou trigyro mou.

yarxoun (skeftomai tora ego..) kai eieda syneiditotitas. i syneidisi ekselissetai alla k vrisketai se ola ta eieda (ao ta xamilotera st aysilotera)antou sto syman..akomi kai mesa mas ao ta zoodi sta theia

an aroume tin kathe yarksi os forea syneidisis tote exoume aeira kentra. an aroume tin yarksi os ginomeno tis syneidisis tote exoume ena kentro me aeires aktines. mios symvainoun k ta dyo? aoux...onaei io kato..katse...de me noiazei de me noiazei..yarxei asyneidito ykno ekei gyromesaekso. i anthroini syneidisi ena klasma toy oloy. einai olla ekei k mas erimenoun eklikseis. antos oti isxyei gia tin ekseliksi ton eidon logika isxyei kai me tin ekseliksi tis syneidisis. syneiditooiisi kai efarmogi aytis tis syneiditotitas. ou vriskomaste tora? ti syneiditooioume? vs eidos? ti antilamvanomaste?

Απάντηση από SAKA:

Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣΗ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΤ'ΕΜΕ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΤΗΤΗ.ΜΕΛΕΤΕΣ ΣΕ ΑΡΧΕΓΟΝΕΣ ΦΥΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΥΠΟΣΤΕΙ ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ ΤΟΥ ΜΟΝΤΕΡΝΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΑΣ [ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ] ΤΟ ΑΠΕΔΕΙΞΑΝ.ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ-ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΓΙΝΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ [ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΚΙ ΟΜΩΣ ΑΛΗΘΙΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ]ΟΤΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΔΙΠΛΑΝΑ ΧΩΡΙΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΕΒΟΥΝ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΧΩΡΙΩΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΛΕΒΟΥΝ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥΣ.ΕΝ ΤΕΛΗ ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΕΝΑ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ. ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΟΡΤΩΣΕΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΛΛΟ ΤΟ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΛΛΟ ΤΟ ΚΙΝΕΖΙΚΟ

Απάντηση από PardaloProbato2:

o megalos manitou milise .....

...oug!!!

i sinidisi ...na orisoume tin sinidisi 8a ta broume skoura ...na orisoume to emfito pali skoura to epiktito ke eki ..skata..den 8a epanel8o me leptomeri analisi tou kosmou giati 8a eprepe na anaparago ton kosmo ke na epanalabo oti akribos exete pi mexri tora oloi sas diladi ..opote leme kati ine mia kenourgia anakalipsi ke ereuna pros to agnosto opote leo kati auto automatos iparxei...

oug!!!

Απάντηση από naughty_vamp:

Θα συμφωνήσω ότι η συνείδηση είναι το "ελεγκτικό" εργαλείο που διαθέτει ο άνθρωπος.

Συμφωνώ με όσους λένε, πως η συνείδηση, είναι έμφυτη αρχικά ... αλλά τα στοιχεία της τα αποκτά επίκτητα.

Κάποιος αναρρωτήθηκε "τί είναι η ψυχή"... έλα μου ντε! Τί είναι;

Θα έλεγα ότι το θέμα συνείδηση.... (συμφωνώντας με τη feu_twn_kumatwn)... παίρνει διαφόρων ειδών διαχωρισμούς. Τί έννοούμε στην ψυχολογία, στην θρησκεία, στην κοινωνιολογία...

Θα πω όμως, πως κάποιες φορές ενώ πιστεύουμε ότι έχουμε κινηθεί σωστά, κάτι μας εμποδίζει να κοιμηθούμε το βράδυ, φέρνοντας στο μυαλό μας τη συμπεριφορά που μας οδήγησε σε αυτό το σημείο. Πχ... Μέσα στα παπλώματα, μάτι δεν κλείνει, γυρνάω γύρω - γύρω και λέω μέσα μου "Αφού το έκανα σωστά αυτό... γιατί με βασανίζει τώρα; Γμτ. δεν μπορώ να κοιμηθώ... "

Και ενώ είμαστε πεπεισμένοι ότι έχουμε κάνει το σωστό (όλα τα δεδομένα αυτό μαρτυρούν)... κάτι κάτι κάτι... μας λέει το αντίθετο!

Δε μιλάω για όσους κοιμούνται πριν αγγίξει το κεφάλι στο μαξιλάρι! Μιλάω για όσους έχουν κότσια να κάνουν τον "απολογισμό" της ημέρας....

naughty_vamp

Απάντηση από VANIKZAK:

αγαπητοί φίλοι

Η λέξη συνείδησις αποτελείται από τα συνθετικά σύν (μαζί με) και ειδησις (γνώση)

σημαίνει γνώση από κοινού ή εσωτερική γνώση.

Συνείδηση είναι η ικανότητα που έχει κάποιος να εξετάζει τον εαυτό του

και να εκφέρει κρίση για τον εαυτό τουνα δίνει μαρτυρία για τον εαυτό του.

Είναι μια εσωτερική αντίληψη ή αίσθηση του ορθού και του εσφαλμένου

η οποία δικαιολογεί κάποιον ή τον κατηγορεί.

Επομένως, η συνείδηση κρίνει.

μπορεί να εκπαιδευτεί μέσω των σκέψεων των πράξεων, των πεποιθήσεων και των κανόνων που εμφυτεύονται στη διάνοια ενός ατόμου από τη μελέτη και τις εμπειρίες του.

με εκτιμηση βανικζακ

Απάντηση από Lavinios:

Tο θεμα ειναι εαν ειναι ατομικη η συλλογικη.

Ωστοσο μιλωντας για συλλογικο ασυνειδητο,

δεν μιλαμε παρα για ηλεκτρομαγνητικα πεδια !

Αντιστοιχα,η εμφυτη συνειδηση δεν ειναι παρα η εγγεγραμενη κοσμικη μας μνημη,

στην οποια οφειλεται η διαισθητικη μας κριση!

Φιλικα δημοσθενης.;-)

Απάντηση από deleteduser:

καλημερα σε ολους!

ευχαριστω για τις απαντησεις σας..

καποιες ηταν καταπληκτικες..

καποιες με βαλανε σε σκεψεις..

τη δικη μου θεση,την αναλυω στην 7

επιφυλασσομαι να απαντησω,στον καθενα ξεχωριστα,καποια αλλη στιγμη..

ποναωωωωωω τωρααααα,δεν λειτουργειιιι,βγαζω φρονιμιτη:P:P

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη NinNohth ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από VANIKZAK:

φιλε σβεν

με καλυψες αγαπητε φίλε με την 33 σου

με εκτιμηση βανικζακ

Απάντηση από sven_2:

Έχω την εντύπωση ότι η συνείδηση είναι έμφυτη

Και είναι ένας τέλειος μηχανισμός , που μπορεί πολλές φορές να μας

Προφυλάξει από πολλά άσχημα αποτελέσματα, πράξεων , κινήσεων, και συμπεριφοράς.

Ώστε αν δεν υπήρχε αυτός ο εσωτερικός μηχανισμός λειτουργίας , και πράτταμε

Αυθόρμητα και χωρίς το φιλτράρισμα του εμφύτου αυτού ενστίκτου,

Τα αποτελέσματα θα ήταν πολλές φορές νομίζω, τραγικά, άγρια, ζωώδη, έως και καταστροφικά νομίζω.

Νομίζω λοιπόν ότι κατά την δική μου άποψη , ότι η συνείδηση είναι έμφυτη

Αν καθίσει ο καθένας και παρατηρήσει λοιπόν τον ίδιο του τον εαυτό, και αυτό το κάνει όσο ποιο συχνά μπορεί, θα δει ότι πολλές φορές ότι ενώ παίρνουμε εντολές , εγκεφαλικές

Να πράξουμε , άσχημα , βάναυσα , βίαια, και πολλά άλλα καταστροφικά στοιχεία που κρύβουμε μέσα μας, και νομίζω αυτό πρέπει να έχει συμβεί σε όλους μας, λίγο η πολύ

Και στο τέλος δεν εκτελούμε αυτές της εγκεφαλικές εντολές μας

Τροχοπέδη λοιπόν για όλα αυτά είναι κατά την γνώμη μου , ο έμφυτος μηχανισμός

Της συνειδήσεως μας

Εγώ προσωπικά αυτόν τον μηχανισμό τον θεωρώ ως θειο δώρο

Τώρα από εκεί και πέρα , ο καθένας αυτήν εσωτερική εντολή (άρα καταλήγω έμφυτη )

Την καλλιεργεί ανάλογα

Όσο λοιπόν ο καθένας μας κάνει τον αυτοέλεγχο του πιο συχνά , έρχεται και σε επαφή με την εσωτερική του πραγματικότητα , και της απαντήσεις της παίρνει

Από αυτήν την εσωτερική του φωνή (που σε όλους μας φωνάζει, άσχετα αν δεν την ακούμε)

Τότε νομίζω ακούμε αυτό που ονομάζουμε συνείδηση

ΥΓ και ερώτημα, τα ζώα άραγε έχουν συνείδηση?

Απάντηση από nikos642:

H suneidisi isos prouparxei ston an8ropo alla kalliergeite simfona me ton tropo zois kai tin morfosi sou

Απάντηση από stone:

Ο ανθρωπος σαφως γεννιεται με συνειδηση.Στην πορεια απλως την καλλιεργει αναλογα με τα ερεθισματα που δεχεται.Η συνειδηση λοιπον ειναι και εμφυτη αλλα και επικτητη.Θα ελεγα συνδιασμος πολλων παραγοντων.

ego 8elo na do pos 8a dikiologisoume tous pneumatika anapirous autoi den exoun psixi ?i prepi na ine idimones filosofias gia na exoun apantiseis ke na ine eutixis

Απάντηση από thessalian:

20

Πολύ καλό σημείο αγαπητέ Νέξους. Πράγματι ή λέξη αυτοσυνείδηση υπάρχει μέσα στόν Τεγόπουλο -Φυτράκη, συνώνυμο τής αυτεπιγνώσεως.

Ομως

Η λέξις συνείδηση προυποθέτει ότι είναι ό εαυτός πού κάνει τήν πράξη ώς ενεργετική πράξη καί όχι ώς παθητική. ( εγώ συνειδειτοποιώ κατι σημαίνει ότι εγώ κάνω κάτι)

Επομένως είναι αδύνατον ό εαυτός νά κάνει συνείδηση στόν εαυτόν του τόν ίδιον, διότι τότε ή πράξις θά ήτο παθητική! (παθητική πράξη = κάποιος άλλος κάνει κάτι σέ εμένα)

Επομένως τό λεξικό είναι λάθος!

Δέν ξέρω εάν μπορείς νά μέ παρακολουθήσεις σ'αυτό τό σημείο.

Απάντηση από Antonis_08:

Εδω θα κάνω εναν διαχωρισμο.Σε συνειδητότητα η' επίγνωση και σε νοητική συνείδηση .

Το πρόβλημα με τον άνθρωπο ειναι οτι εχει ταυτιστεί τοσο με τον νου που δύσκολα μπορεί να αντιληφτεί οτι η φύση του χάρισε ενα δώρο ππου μπορούμε να το πούμε εσωτερικο εαυτό η' συνειδητότητα.Αρα το μεγαλύτερο μέροσ τησ δηστυχίας του οφείλεται σ αυτόν τον διαχωρισμο

΄

Συμπέρασμα. Συνειδητότητα έμφυτη.........συνείδηση επίκτητη

καλησπέρα νιν

Απάντηση από nexus:

Συντοπίτη και Σύντροφε Θετταλέ,

σύμφωνα με το Μείζον Ελληνικό Λεξικό των Τεγόπουλου Φυτράκη,

Αυτοσυνείδηση:[<αυτός + συνείδηση] (η) ουσ. (Κ αυτοσυνείδησις, -εως) η συνείδηση, επίγνωση του εαυτού μας.

Συνώνυμο: αυτεπίγνωση

Για τα υπόλοιπα, η Αγαπητή Φεύ με υπερκάλυψε!

Ασχετο-σχετικό ερώτημα.

Ψυχή?

Τι ειν'τούτο πιδάκιμ'?

Απάντηση από feu_twn_kumatwn:

Αναφερεσαι σε ένα πολύ σπουδαιο θεμα αλλά με ασαφεια ( ετσι ειπωθηκαν πολλες σαχλαμαρες και παραπαιει η συζητηση και μην παρεξηγηθειτε ) και απλοϊκοτητα , κατά την αποψή μου . ηδη η ' συνειδηση ' αποτελει μια από τις πιο δυσνοητες κι αοριστες εννοιες . θαπρεπε να κανεις ένα διαχωρισμο στην εννοια της συνειδησης από ψυχολογικη σκοπια και ηθικη κλπ. και να επιλεξεις γυρω από ποια θα περιστραφει το θεμα σου .

Είναι απαραιτητο να γινει αναφορα σε εννοιες όπως ασυνειδητο , αντιληψη , προσοχη ., χρονικοτητα , αισθηματα κ.α. αν αναφερθουμε στη συνειδηση από ψυχολογικη σκοπια .

η συνειδηση χωριζεται από το αντικειμενό της , αποκολλαται από αυτό , ταυτοχρονα όμως , επειδη ακριβως χωριζεται , αποχτα και καποια σχεση με αυτό . το νεογεννητο βρεφος δεν εχει συνειδηση γιατι λειπει αυτή η αποσταση και ταυτοχρονα η σχεση με τα γυρω του ' αντικειμενα ' . τα γυρω του αντικειμενα είναι απλως ερεθισμοι τους οποιους δεχεται παθητικα . με την παροδο του χρονου αρχιζει να συντελειται η αντικειμενοποιηση κι αρχιζουν να γεννιουνται τα πρωτα σπερματα μιας ασαφους συνειδητοτητας . τοτε οι καταστασεις γινονται παραστασεις κι αντικειμενοποιουνται . η αντικειμενοποιηση είναι το ουσιωδες γνωρισμα της συνειδησης .

Βεβαια , εχει φυσιολογικο υποβαθρο η συνειδηση και είναι η ενοτητα ολοκληρου του νευρικου συστηματος , η δε πειραματικη ερευνα βρισκει πως ο φλιοος των ημισφαιριων αποτελει το κυριοτερο οργανο της συνειδησης .

Από ηθικη αποψη σημαινει κυριως τον εσωτερικο ηθικο νομο .

Τεσπα , μου φαινονται χωρις νοημα τετοια ερωτηματα , σιγουρα υπαρχει φυσιολογικο υποβαθρο ( που αφορα και την ηθικη εννοια ) αλλά η συνειδηση , σαν τροπος υπαρξης της ψυχης , εχει να κανει με απροβλεπτα βιωματα και την κατανοησή τους και ερμηνειες , που ' ξυπνουν ' τον ψυχοφυσικο οργανισμο . η συνειδηση περιγραφεται σαν ενας φαυλος κυκλος : τα προβληματα προκαλουν το ξυπνημα της συνειδησης και το ξυπνημα της συνειδησης δημιουργει νεα προβληματα ( συνειδητα ) στον ανθρωπο .

Δεν εχει λοιπον νοημα το ερωτημά σου , κατά της αποψή μου , τα περι εμφυτου κι επικτητου εχουν απαντηθει ικανοποιητικα , ενδιαφερον υπαρχει αν γινει συνδεση με τον συναισθηματικο χρωματισμο των υποκειμενων και με το πώς αποκτα η συνειδηση τελεολογικο χαρακτηρα .

Απάντηση από filokion:

Η συνείδηση του ανθρώπου είναι επίκτητος επιταχυνόμενη

Απάντηση από thessalian:

Η Αντίληψις προηγείται τής συνειδήσεως επομένως παίζει μεγάλο ρόλο στήν συνείδηση!

Υπάρχει έμφυτη συνείδησις στήν ψυχή

Οί διάφορες αλληλεπιδράσεις μεταξύ τών δύο διαφέρουν από άτομο σέ άτομο

Ο όρος αυτοσυνείδησις δέν υπάρχει

Διαφωνώ πλήρως μέ τόν Νέξους στό 20 ( εντελώς λάθος σκεπτικό)

Απάντηση από thessalian:

Αγαπητή θεματογράφε

σίγουρα έχεις μεγάλη σχέση μέ τήν φιλοσοφία διότι παρακολουθώ ότι όλα τά θέματα σου είναι φιλοσοφημένα.

Συνείδησις= εσωτερική επίγνωσις/ συναίσθησις

Εκ πρώτης όψεως θά μπορούσα ίσως νά συμφωνήσω μαζί σου ότι ή συνείδησις είναι 100% επίκτητη όχι λόγω τού τρόπου πού έχει επιλέξει νά ζεί κάποιος αλλά κυρίως λόγω αυτών τών γεγονότων πού τού έχουν συμβεί στήν ζωή του!

Ομως δέν ισχύει αυτό σέ όλες τίς περιπτώσεις όπως φαίνεται από τήν ζωή γενικά.

Παρατηρούμε ότι ή συνείδησις ενός ατόμου πολλές φορές ακολουθεί άλλα μονοπάτια όπως αυτό τής αυτοθυσίας τό οποίο υπερτερεί τής κάθε λογικής. Επομένως πρέπει νά συμπεράνουμε ότι ή συνείδησις είναι έμφυτη κατά ένα ποσοστό τό οποίο διαφέρει ίσως από άτομο σέ άτομο.

Αφού ειναι και επίκτιτη [το πιστεύω και γω], θα επρεπε να ηταν και ανοσιολογική.Τι θέλω να πω? Αφού δέχεται και εξωτερικές επιδράσεις, πρέπει να ξεχωρίζει το οφέλιμο και μη ουτως ωστε ο χαρακτήρας να διαμορφώνεται προς το καλύτερο,

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη Cyberrevolution ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από net333:

Συνείδηση είναι

οι διαδικασίες μέσω των οποίων ο άνθρωπος

συγκεντρώνει πληροφορίες από διάφορες πηγές,

προκειμένου να ρυθμίσει τη συμπεριφορά του.

Η έρευνα έχει αποδείξει ότι η συνείδηση

αναδύεται από τις εγκεφαλικές λειτουργίες, άρα έμφυτη.

Το είδος και η επεξεργασία των πληροφοριών όμως

εξαρτώνται από εξωγενεις παράγοντες

άρα μπορεί να θεωρηθεί επίκτητη.

Απάντηση από nexus:

Λατρευτή Νιν,

Εμφυτη ή Επίκτητη ...εξαρτάται μάλλον απο το πλαίσιο αναφοράς.

(λες να επαναλαμβάνομαι?)

Μιας και υπάρχει μια εννοιολογική αλληλοκάλυψη Ηθικής και Συνειδήσεως, ή τουλάχιστον αυτό έχει επικρατήσει σαν αντίληψη επί των κοινωνικών εκφάνσεων του Εγώ, κλίνω προς το επίκτητη.

Η αυτο-συνείδηση απο την άλλη, η ικανότητα αναγνώρισης του Εγώ, το αυτοαναφορικό άτομο, είτε μέσω φυσικών αντικατοπτρισμών (έξω κόσμος) είτε μέσω ατομικών σκέψεων ΓΙΑ το Εγώ (χρήση πρώτου ενικού στη γλώσσα) μας δείχνει πως είναι έμφυτη.

Συμπερασματικά:

Η Συνείδηση, ως ηθική κρίση, αυτοέλεγχος, πεποίθηση, αρχές, είναι επίκτητη.

Η συνείδηση, ως εγκεφαλική λειτουργία, είναι έμφυτη.

Απάντηση από Nefthis39:

Οπωσδηποτε φερουμε παντος ειδους πληροφοριες στα κυτταρα μας. Αρα για τους σημερινους ανθρωπους μπορουμε να πουμε πως ειναι εμφυτη, λογω της εξελιξης μας . Για τους πρωτους ανθρωπους ομως δεν ειναι κατι που αποκτηθηκε σιγα σιγα μεσω της σταδιακης γνωσης?

Μιλαω για τα αλλα 3 που αναφερεις οχι για την ηθικη συνειδηση, αυτη νομιζω μαθαινεται διαρκως απ την αρχη σε καθε ανθρωπο.

kalhmera,kata thn dikh mou gnwmh einai epikthth,sumfwna me ton tropo zwhs pou exei dialeksei na zei kapoios,ksereis einai kai ligo amfidroma auta ta pragmata!!

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη ThE_CaRiBBeaNs ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

16.χαιρομαι:)

Απάντηση από SYMPANTIKOS:

Ναι συμφωνώ και εγώ τα σέβη μου!!!

13.οκ,καλημερα!

14.συμπαντικε..δεν διαφωνω σε αυτο,θεωρω ομως,πως η εμφυτη ταση σου,αν και εφοσον την ακολουθησεις..μπορει να σε απεγκλωβισει,απ τις ''συμβασεις'' αυτες..

ο βαθμος δυσκολιας,φυσικα ποικιλλει,αναλογως την καθε κοινωνια..παντα ομως υπαρχει η δυνατοτητα απεγκλωβισμου..και αναπτυξης ''ατομικης συνειδησης''

υπαρχουν αλλωστε πολλα παραδειγματα ανθρωπων,που τα καταφερνουν..ακομα και σε απολυταρχικα καθεστωτα..

''τα οσα αναφερεις για το αλλο επιπεδο,συμβαινουν ακριβως λογω της ελευθεριας,που εχεις να ακολουθησεις τις κοινωνικες συμβασεις..και να υπερκαλυψεις τις χαραγες!''

Αγαπητή φίλη τα όσα σου συμβαίνουν και βιώνεις δεν είναι ελευθέρια, όταν από μικρός η μικρή ζεις μέσα σε ένα κράτος βίας και ψέματος χωρίς δυνατότητα να ξεφύγεις τότε διαμορφώνεις άλλη συνείδηση από έναν ο οποίος ζει μέσα σε κράτος πολιτισμού με άνθιση των γνώσεων και των τεχνών ευκαιρίες, πρόσβαση στην μόρφωση.

Για αυτό και η επίκτητη συνείδηση δεν είναι κάτι τόσο απλό αλλά πολύ ποιο πολύπλοκο !!! Με πολλές πλευρές και ονομασίες συνειδήσεων.

Απάντηση από axmantinetzant:

νομιζω περισσοτερο εμφυτη...

10.καλημερα παμελα!

ισχυει η ιδια απαντηση και σ εσενα,λοιπον:)

9.κλοσοφολια..θεωρω οτι ο ελεγχος συνειδησεων,ειναι το σπουδαιοτερο οπλο των εξουσιαστων..

δεν εχουν κανενα λογο,να υπερασπιστουν και να ενθαρρυνουν,την ατομικη συνειδηση του καθενος μας..

το χειροτερο ολων..ειναι να μην εχεις καν ''συνειδηση'',πως ελεγχουν την συνειδηση σου!

μια καλημερα περασα να πω

συμφωνω με συμπα

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη PAMELA8 ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

''Η ελευθερια σκεψεως, συνειδησεως και θρησκειας'' ειναι ανθρωπινο δικαιωμα .Στην εποχη μας οι αιχμαλωτοι συνειδησης ειναι πολλοι οπως μπορει ο καθενας να το αντιληφτει.Αλλα υποθετω οτι υπαχουν μηχανισμοι που φροντιζουν για την εφαρμογη των ανθρωπινων δικαιωματων και σημειωνουν τις παραβιασεις τους σε καθε χωρα.

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη klosofolias ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

1,ανεμελη..κατα δευτερο λογο ναι..κατα πρωτο,υπαρχουν αχνες χαραγες..

2.τζιμι λο..κατ εμε ισχυει το ιδιο που ειπα και στην 1..

3.κλοσοφολιας..συμφωνω περισσοτερο,με το ''εσω βλεπε''

4.πραουνλι..συμφωνω μαζι σου

5.συμπαντικε..τα οσα αναφερεις για το αλλο επιπεδο,συμβαινουν ακριβως λογω της ελευθεριας,που εχεις να ακολουθησεις τις κοινωνικες συμβασεις..και να υπερκαλυψεις τις χαραγες!

καλημερα!

καλημερα σε ολους!η δικη μου αποψη, ειναι η εξης..

η συνειδηση..ειναι καταρχην εμφυτη!δεν γεννιομαστε λευκα χαρτια..κατα καποιο τροπο,γιγνωσκουμε...

υπαρχουν σημειωσεις,χαραγμενες αχνα..

τοσο αχνα,που σε καθιστουν τελικα ελευθερο!

αν θες,πατας πανω τους με μελανι...κι αν θες,τις προσπερνας και γραφεις οτιδηποτε αλλο..

τελικα η συνειδηση,κατα δευτερο λογο,ειναι και επικτητη..εφοσον δυναται να ακολουθησεις τυφλα,τις κοινωνικες συμβασεις,αδιαφορωντας παντελως για τα αχνα σημαδια,τα οποια υπερκαλυπτονται,απ το μελανι!

Χάθηκε η λέξη ‘’στο άλλο επίπεδο’’

Καλημερα!!!

Η ΕΜΦΥΤΗ , που λέει πως συνείδηση είναι κάτι που υπάρχει στον άνθρωπο από την εμφάνισή του στον κόσμο και βρίσκεται πάνω από την πραγματικότητα.

Και η ή ΕΠΙΚΤΗΤΗ θεωρία που βλέπει τη συνείδηση ως καρπό των εξωτερικών αντικειμενικών συνθηκών, ως επεξεργασμένη αντανάκλαση του περιβάλλοντος του ατόμου.

Σε ένα επίπεδο, η συνείδηση είναι έμφυτη στη φύση του ανθρώπου, όπως έμφυτη είναι η διάνοια ή το συναίσθημα. Λειτουργία της συνείδησης είναι να επιτηρεί σε ένα γενικότερο επίπεδο την πορεία της ζωής μας, και να διακρίνει κατά πόσο τη ζούμε σε φυσικά και υγιή πλαίσια, ή αντιθέτως με παραμέληση και ευτέλεια.

Στο επίπεδο, η συνείδησή μας κάθε άλλο παρά έμφυτη είναι και μάλλον εκφράζει τις συγκεκριμένες αξίες και προτιμήσεις των ανθρώπων που μας μεγάλωσαν ή της κουλτούρας μας γενικότερα. Ένα παράδειγμα είναι όταν νιώθουμε ενοχές που νοιώθουμε για πολλά πράγματα που δεν έχουμε καταφέρει αλλά και με το μέσο που χρησιμοποιήσαμε να φτάσουμε στον σκοπό μας και αυτό έχει άμεση σχέση με τον τρόπο και το περιβάλλον που έχει μεγαλώσει ο κάθε ένας από εμάς.

Η Γη αποτέλεσε πάντα και για όλους τους λαούς του κόσμου πηγή ζωής και συνείδησης.

Ειδικά στη μακρινή αρχαιότητα ο άνθρωπος έχοντας μια πιο άμεση επαφή με τη φύση και δίχως τη σημερινή καταδυνάστευση από τον νου, μπορούσε να αφουγκράζεται τον παλμό της φύσης και να αναγνωρίζει ότι τα πάντα γύρω του σφύζουν από ζωή. Μα πάνω απ’ όλα αναγνώριζε ότι όλα γύρω του αλληλεπιδρούν, ως ζωντανοί οργανισμοί που είναι, και ότι όλα μαζί αποτελούν κύτταρα ενός ευρύτερου ζωντανού οργανισμού που είναι ο ίδιος ο πλανήτης.........................

Η συνείδηση κατά τη γνώμη μου είναι έμφυτη.

Πολλές φορές έχω πεί επίσης για τον έμφυτο ηθικό νόμο.

Απλά και η συνείδηση, θέλει εξάσκηση, γιατί μερικοί άνθρωποι

την "κοιμίζουν" νομίζοντας ότι πράττουν το σωστό, ενώ δεν είναι έτσι.

Proudly_Living

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη Proudly_Living ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

Η συνειδησις ειναι συναισθημα του δικαιου.(Βακων)

Εσω Βλεπε (να ερωτας τη συνειδηση σου) Αρχ.Ρητον

Το λογικο πολλες φορες μας απατα η συνειδηση ομως ποτε (Ρουσσω)

Η συνειδηση ειναι χιλια σπαθια (Σαιξπηρ))

Η συνειδηση ειναι ενα καλο προσκεφαλο(Μολιερος)

Η συνειδηση ειναι ο ιερος χωρος οπου μονο ο Θεος μπορει να εισελθη(Λαμεναι)

Η καλως λειτουργουσα συνειδησις ειναι το καλυτερο βιβλιο περι ηθικης(Πασκαλ)

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη klosofolias ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

με την εννοια της κοσμοαντιληψης,στο μεγιστο βαθμο ειναι επικτητη,

με την αλλη εννοια πιστευω οτι ειναι εμφυτη

καλημερα>

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη jimy_lo ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από anemelh:

kalhmera,kata thn dikh mou gnwmh einai epikthth,sumfwna me ton tropo zwhs pou exei dialeksei na zei kapoios,ksereis einai kai ligo amfidroma auta ta pragmata!!

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.