Συζητήσεις - Δόξα και τιμή στον "φασίστα" Ν. Ξυλούρη!!!
Χρήστης: warlock318is
Θέμα: Δόξα και τιμή στον "φασίστα" Ν. Ξυλούρη!!!
Ημερομηνία: 23/02/12 20:00

Προφητικός; Από σπόντα; Το μόνο σίγουρο είναι πως ο στίχος του άσματος είναι πέρα για πέρα εύστοχος, καθώς βλέπουμε τους ξένους να επιβουλεύονται την Πατρίδα μας, με κάθε δυνατό τρόπο.

Ποιοί είναι οι ξένοι; Από την μία, η άμεση απειλή, η ανεξέλενγκτες ορδές λαθροεκγληματιών, από την άλλη η έμμεση απειλή, οι δυτικοί μας 'εταίροι', οι καλοί μας φίλοι και γείτονες κ.ο.κ. ...

Νομίζω πως είναι προφανές οτι αμφότερες οι συνομοταξίες δεν πρόκειται να καταλάβουν τίποτε άλλο, παρά μονάχα από την Σπάθα μας...

Απολαύστε το πλέον προφητικό τραγούδι όλων των εποχών και ενωθείτε στο κέλευσμα του μεγάλου Πατριώτη, Νίκου ξυλούρη...

Νίκος Ξυλούρης - Τη σπάθα σήκωσε και πάλι

http://www.youtube.com/watch?v=xcz0NYotIYg

Απάντηση από warlock318is:

@92 Καλώς έκανες και την αγνόησες, αφού δεν αναφέρονταν σε εσένα. Δεν του έκανες δα και χάρη!

Όπως καταλαβαίνεις κι εσύ, φέρομαι όπως μου φέρονται. Εσύ είσαι κύριος, συνεπώς δεν θα είχες λόγο να περιμένεις την αντιμετώπηση που έχει ο λεχρίτης, έστω κι αν πρεσβεύατε ακριβώς τις ίδιες ιδέες ;)

Απάντηση από michaelgreek:

@90

εαν υπονοεις εμενα, νομιζω οτι επραξα το αυτονοητο αγνοωντας την

@90 Όπως ακριβώς το περίμενα... Μετά απ την ήττα, πετάμε ό,τι να 'ναι...

Ρε παλουκάρι είσαι τραγικός... Είσαι 40 χρονών άνθρωπος και τρώς τέτοιο ξεφτυλίκι από κάποιον 13 χρόνια νεότερό σου... Δηλαδή, πραγαματικά σε λυπάμαι μετά απ' αυτό, γιατί δεν έχεις καν την αξιοπρέπεια να υπερασπιστείς τον εαυτό σου...

Λυπάμαι που υπάρχεις...

Απάντηση από boycotage:

Περιμένω από τους δημοκράτες πατριώτες που μετέχουν στην συζήτηση του εθνικοσοσιαλιστή, να πράξουν το αυτονόητο με την εμετική 84 του αγράμματου κομπλεξικού αυνανία..

@85 Ξέρεις τι; Δεν προκύπτει πουθενά η οργάνωσή τους. Δηλαδή, ποιός τους διόριζε, πόσον καιρό διατηρούσαν την θέση του αντιπροσώπου, με ποιές διαδικασίες εκλέγονταν, με ποιόν μηχανισμό και γιατί καθαιρούνταν οι αιρετοί, καθώς και ποιοί απάρτιζαν το 'κεντρικό σοβιέτ' το οποίο λάμβανε και τις αποφάσεις.

Για αυτό λοιπόν, το "ότι πιο κοντά στην άμεση δημοκρατία" το αποδίδω στην αρχαία Αθηναϊκή δημοκρατία.

Τώρα, προφανώς και δεν θα το δεις σε καμμία εγκυκλοπαίδια. Το ερώτημα όμως είναι ένα: όταν ένα θεώρημα παίρνει τις αρχές του από ένα πολίτευμα που υπήρξε 20 και πλέον αιώνες πριν από το θεώρημα αυτό, είναι άτοπο να πει κανείς πως το πολίτευμα-πρότυπο υπήρξε και το πρώτο του είδους, ασχέτως εάν δεν αυτοπροσδιορίστηκε;

Πρακτικά, ο πατέρας της ατμομηχανικής θεωρείται ο Τζέιμς Βατ. Θα ήταν λοιπόν ατόπημα να πεί κάποιος πως ο πατέρας της ατμομηχανικής ήταν ο Ήρων ο Αλεξανδρεύς;;;

Τέλος, εάν ο Χριστός μιλούσε για πολιτεύματα (και όχι για ουράνειες μετά θάνατον βασιλείες) θα το δεχόμουν απολύτως. Παρά ταύτα, η στάση ζωής του, δίνει σοβαρό έρισμα για όποιον θα τον αποκαλέσει ως τον πρώτο θεωρητικό του σοσιαλισμού, οπότε δεν θα τον έλεγα και τρελό...

Απάντηση από areyousureq:

Σωστά!

Χρησιμοποίησα τον όρο, όπως του αποδίδεται

περισσότερο σήμερα (κακώς βέβαια...σε τόσες

απαντήσεις αυτό προσπαθώ να αποτρέψω...)!

(Άλλωστε και ο υπέρμαχος του Ελληνικού Έθνους

και άριστος χρήστης της ελληνικής γλώσσης

Κωνσταντίνος Ζουράρις, έχει αναφέρει πολλάκις

οτι είναι διεθνιστής...! Εαν γνωρίζουμε ποιοί

πραγματικά είμαστε και εαν αγαπούμε αυτό που

είμαστε, ο διεθνισμός αποκτά σημασία θετική...!

Πάνω απ' όλα, στον σεβασμό του εαυτού μας

χτίζονται οι σωστές σχέσεις...!)

Απολύτως δεκτόν αγαπητέ φίλε!

καλημερα areyousureq

επετρεψε μου κι εμενα να κλεισω με μια διευκρινηση , επειδη νομιζω οτι καταλαβα το πνευμα σου και τον ενσταση σου προς τον σοσιαλισμο ως προς τον κατακερματισμο της εθνικης ταυτοτητας.

αλλο πραγμα ειναι ο διεθνισμος οπου οχι μονο η εθνικη αλλα και απλα η τοπικη ταυτοτητα ειναι σεβαστη και αλλο η παγκοσμιοποιηση που βιωνουμε και οπου μεσω του πολιτισιτικου ιμπεριαλισμου ισοπεδωνεται καθε τι το διαφορετικο

μην ξεχνας οτι οι λαοι του κοσμου εζησαν μεχρι τον 18ο αιωνα σε πολυεθνικα κρατη - αυτοκρατοριες (ελληνιστικη,ρωμαικη,γερμανικη,οθωμανικη κλπ) χωρις να χασουν στο παραμικρο τις εθνικες τους ταυτοτητες

καλημέρα michael,

καλημερίζω και όλους τους παίδας!

...αντιλαμβάνομαι πως το σκέφτεσαι, δεν μπορώ να πώ

οτι δεν συμφωνώ με τα περισσότερα που λές,

αλλα κρατώ μικρό καλάθι για

τον εν λόγω όρο, μιας και...η ελληνική γλώσσα, (πέραν

της ανατριχιαστικής Ιστορίας του όρου), αυτή τη συνθετική

λέξη μας παρέχει, όταν αναφέρουμε μια σωστή δίκαια

κοινωνία, μια σοσιαλιστική δηλαδή, οπου δεν

θεωρεί απαραίτητο, μαζί με την σωστή και δίκαια λειτουργία

της, να συμβαίνει και ο κατακερματισμός της ταυτότητας

ενός τόπου, εν ονόματι κάποιου διεθνισμού ή μιας

παγκοσμιοποιήσεως...! (και γιατί άλλωστε θα έπρεπε

σώνει και καλά, να συνυπάρχουν αυτά τα δύο...; Τουναντίον...)

Υπο την προυπόθεση βεβαίως

να δεχτώ το "σοσιαλισμό" ως δόκιμο όρο, μιας και δεν

είναι ελληνικός...! Υπο την προυπόθεση επίσης, να

μην λαμβάνω υπ' όψιν μου την Ναζιστική Γερμανία

και τις παλαβομάρες της...!

Υπο την προυπόθεση τέλος, σε τέτοιου είδους θέματα

να μην εμπιστεύομαι περισσότερο τα Λεξικά, απο την

ίδια την ελληνική γλώσσα και τα παράγωγά της...!

Όπως και να 'χει, με κάλυψες και σε ευχαριστώ για τον

κόπο σου...! Δέν κλείνω τη συζήτησή μας, απλά δεν έχω κάτι

άλλο να προσθέσω...! Ελπίζω οι φίλοι να κατενόησαν

οτι προσπάθησα να συνδράμω εις την συζήτησιν,

αναλύωντας ψυχρά-νεκρά τους όρους, δίχως να με

ενδιαφέρει το βεβαρυμενο παρελθόν τους...!

areyousureq

υγ. όλα όσα έγραψα τα υποθέτω, βασιζόμενος μόνον

στη λογική μου και τις ελάχιστες γνώσεις μου επι

του θέματος...πολύ πιθανό να έχω και λάθος...!

@80

τα σοβιετ ειναι συμβουλια αντιπροσωπων αλλα οι αντιπροσωποι μεταφερουν τις αποφασεις της κοινωνιας τους που εχουν ληφθει με αμεσο τροπο

καμια σχεση με την αντιπροσωπευτικη δημοκρατια μας οπου ο "αντιπροσωπος" εξουσιοδοτηται για 4 χρονια να εκτελει τις εντολες του κομματος του χωρις να περνει εγκριση απο κανενα

τωρα αν δεν σε καλυπτει αυτη η εξηγηση και θες να παιζεις με τις λεξεις βαλε οπου "αμεση δημοκρατια" το "οτι πιο κοντα στην αμεση δημοκρατια"

οποια εγκυκλοπαιδεια και να ανοιξεις , οποια ιστορια, οποια επιστημονικη μελετη θα διαβασεις οτι

εθνικοσοσιαλισμος ειναι συγκεκριμενο πολιτικο κινημα, με συγκεκριμενες ολοκληρωτικες και φυλετικες αρχες που εμφανιστηκε στην Γερμανια την δεκαετια του 20 και σε αντιθεση με τον φασισμο μονο εκει εμεινε.

Η προσπαθειες τωρα να βρεθουν αναφορες στην αρχαια ελλαδα δεν μπορουν να θεωρηθουν και πολυ σοβαρες. Σαν να αναφερω δηλαδη εγω τωρα ως θεωρητικο του σοσιαλισμου τον Χριστο.

@81 Τράβα ρούφα τ' αυγό σου σπυριάρικο σταλινο-μπαστάρδι

Απάντηση από donald_duck_1:

@80

Μας τα έπρηξες. Άντε, σκάσε τώρα.

@79 Την στιγμή που ο αριθμός των συμβούλων είναι πεπερασμένος (και όχι τόσος όσο και ο πληθυσμός) δεν πιστεύω πως μπορούμε να μιλάμε για άμεση δημοκρατία, αλλά για αντιπροσωπευτική! Οπότε στο μόνο που διαφέρει απ' την κοινοβουλευτική δημοκρατία, είναι ο μεγαλύτερος αριθμός αντιπροσώπων...

Τώρα, σε σχέση με τον εθνικοσοσιαλισμό, δεν πρέπει να πας στον περασμένο αιώνα, αλλά πολύ πιο πίσω, καθώς ο πρώτος θεωρητικός του εθνικοσοσιαλισμού, ήταν ο Λυκούργος...

@76

μα στα σοβιετ οι συμβουλοι μεταφερουν και εκφραζουν την αποψη της κοινοτητας που λαμβανεται με μεθοδους αμεσης δημοκρατιας

αν δεν θεωρεις το "Ο αγων μου" "ευαγγελιο" του εθνικοσοσιαλισμου θα ηθελα να μου αναφερεις ποια θεωρεις εσυ οτι ειναι τα βασικα θεωρητικα κειμενα στα οποια βασιζεται αυτη η ιδεολογια και που αυτα διαφοροποιουνται απο αυτα που ειπα περι κρατικου-οικονοικου και φυλετικου μοντελου του εθνικοσοσιαλισμου

Σε αυτό το σημείο θέλω να παραθέσω δυο κομμάτια (τα οποία είναι τελείως έξω από τα ακούσματά μου -πλην όμως απολύτως εύστοχα), τα οποία χωρίζει μια δεκαετία, έτσι για να δούμε πως κάποιοι έλεγαν αλήθειες και ο "προοδευτικός" κόσμος το μόνο που ήξερε να προσάψει, ήταν τρέλα, παράνοια και φασισμό...

Ιδού:

TXC - Το Ξόδι (2001)

http://www.youtube.com/watch?v=AMScTXuwFIk

και δέκα χρόνια έπειτα

ΑΡΤΕΜΗΣ- Πρελούδιον To Ξόδι Νο2

http://www.youtube.com/watch?v=Vjw3KOSDnEg&

Με τις υγείες σας...

@72 Ακριβώς φίλτατε, το αναφέρω και για όσους δεν το έπιασαν στην 55 μου...

Κι εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως δεν είναι κατανοητή η έκφραση της ειρωνίας από μερικούς... Ίσως γιατί βολεύει...

@71

Το έψαξα λίγο και τα πράγματα δεν είναι όπως ακριβώς μου τα παρουσιάζεις...

Και αντιγράφω απ το wikipedia:

"[...]Beginning with a minimum of three and maximum of 50 members for smaller communities, the maximum for town soviets was fixed at 1,000 members"

Πως μπορούμε λοιπόν να κάνουμε λόγο για άμεση δημοκρατία, την στιγμή που τα σοβιέτ (άλλως, τα τοπικά συμβούλια) έχουν πεπερασμένο αριθμό συμβούλων, βάσει πληθυσμιακών κριτηρίων;;;

Σχετικά με τον εθνικοσοσιαλισμό (και την συσχέτιση του με το βιβλίο του χίτλερ στην 75), να υπενθυμίσω πως αφ' ενός το 'ο αγών μου' είναι αυτοβιογραφικό (και όχι θεωρητικό), αφ ετέρου είναι γνωστό τοις πάσει πως προσάπτεται -κατά τα νεοταξίτικα πρότυπα-, ο ρατσισμός σε οτιδήποτε αντίκειται αυτού...

Ο Σοσιαλισμος εξ ορισμου εχει σαν οραμα μια παγκοσμια , αταξικη κοινωνια ευημεριας και ελευθεριας για ολους. Οποιος ξεφευγει απ αυτες τις αρχες απλα δεν ειναι σοσιαλιστης.

Ας δουμε τωρα το κοματι εθνικισμος - ρατσισμος οπου υπαρχει (η νομιζουμε οτι υπαρχει) η διαφωνια μας.

Εθνικισμος ειναι απλα η ιδεολογια που υποστηριζει οτι οι ανθρωποι με κοινη καταγωγη (το εθνος) πρεπει να διατηρουν την ταυτοτητα τους και να αποτελουν ενα ξεχωριστο κρατος.

Ο εθνικιστης ουτε ειναι απαραιτητα ρατσιστης, ουτε υποστηριζει παντα την ανωτεροτητα του δικου του εθνους, ουτε την επεκταση του εθνικου κρατους του σε βαρος των αλλων λαων.

Αρα αλλο εθνικιστης και αλλο ρατσιστης.

Ο εθνικοσοσιαλισμος ομως εναι συγκεκριμενη ιδεολογια με συγκεκριμενες (ρατσιστικες) αρχες που εφαρμοστηκε σε συγκεκριμενο κρατος συγκεκριμενη χρονικη περιοδο. Στο βιβλιο του "Ο αγων μου" ο Χιτλερ αφιερωνει το 11ο κεφαλαιο με τιτλο Λαος και ρατσα σε αυτες τις αρχες.

Ωραία ως εδώ,

τουλάχιστον βρήκα που υπάρχει η ουσιαστική

διαφωνία (χωρίς αυτό να σημαίνει την αναγκαία

ταύτιση των απόψεών μας...)!

1)Εσύ θεωρείς οτι η σοσιαλιστική κοινωνία μόνον

αταξική μπορεί να είναι...εγώ πάλι λέω οτι, η

σοσιαλιστική κοινωνία μπορεί να έχει πολλές

εκφάνσεις...μερικές εξ αυτών είναι αταξικές

(κομμουνισμός - επαναστατικός σοσιαλισμός κτλ)

υπάρχουν όμως και άλλες, που δεν είναι, ή δεν θα

έπρεπε να είναι κατα τους ιδρυτάς των...!

Ο σοσιαλισμός δηλαδή, ως "κοινωνισμός" δεν προσδίδει

απαραίτητα αταξικές κοινωνικές συνθήκες...!

2)Ωραία...ο εθνικοσοσιαλισμός, χρησιμοποιήθηκε

προς χαριν της ΑΚΡΙΒΟΛΟΓΕΙΑΣ, εκ μέρους μου,

και σε καμια των περιπτώσεων δεν είχε ιστορικό

χαρακτήρα...! Ας τεμαχίσω λοιπόν τις έννοιες, μήπως

σε καταλάβω καλύτερα!

Ξέχνα τον εθνικοσοσιαλισμό!

Θεωρείς οτι ο εθνιστής - εθνικιστής, αυτός που

αναγνωρίζει το Έθνος, που του δίδει αξία, είναι απαραίτητα

ρατσιστής; Θεωρείς οτι όλοι οσοι Έλληνες επαναστάτες

αναφέρθησαν εις το ελληνικόν Έθνος, είχαν ρατσιστικές

απόψεις; (εδώ αξίζει και να συζητήσουμε το ΤΙ ΕΙΝΑΙ

ρατσισμός...! Είναι απλά η αναγνώρισις των φυλών;

διότι τότε είμεθα όλοι μας ρατσισταί...ή είναι και μια παραδοχή

καποιας ανωτερότητος - κατωτερότητος; Διότι δεν

θυμάμαι κανέναν Έλληνα επαναστάτη του 21 να

αναφέρει πράγματα περι κατωτέρας ή ανωτέρας φυλής, ακόμη

και εαν οι βλέψεις του για απελευθέρωση δεν περιορίζοντο

μόνον στα της περιοχής του, πόλης του, ακόμη και κράτους του)

Θεωρείς οτι κάθε υπουργός που αναφέρει τη λέξη

Έθνος, ή μπαινοβγαίνει σε ένα υπουργείο εθνικής

παιδείας, ή εθνικής αμύνης είναι ρατσιστής;

Γιατί εαν ο εθνιστής - εθνικιστής ΔΕΝ είναι απαραίτητα

ρατσιστής, τότε και ο εθνικο-σοσιαλιστής δεν είναι

απαραίτητα ρατσιστής...!

Εαν όμως θεωρείς ρατσιστή, οποιονδήποτε έχει

αναφερθεί σε έθνος, ή έχει πολεμήσει - επαναστατήσει

πρις χάριν ενός Έθνους, τότε απλά θα πώ οτι σε αυτό

το ζήτημα, διαφωνώ, δίχως να έχω κάτι άλλο για

να επιχειρηματολογήσω...!

καλημερα areyousureq

αριστοκρατια στον σοσιαλισμο ασφαλως δεν υπαρχει αφου μια σοσιαλιστικη κοινωνια ειναι μια αταξικη κοινωνια.

μια μορφη βεβαια "αριστοκρατιας" η νομενκλατουρα , υπηρξε στις πρωην (και υπαρχει στις εναπομεινασες) χωρες του "υπαρκτου" σοσιαλισμου , αλλο ενα στοιχειο (μαζι με το ολοκληρωτικο κρατος) που δειχνει ποσο αυτες απομακρυνθηκαν απο τον σοσιαλισμο.

για το θεμα της σχεσης ρατσισμου-εθνικοσοσιαλισμου θα επιμεινω οτι ειναι δομικο στοιχειο αυτης της ιδεολογιας

αν βεβαια μου υποδειξεις καποιον θεωρητικο η καποια σχολη του εθνικοσοσιαλισμου που υποστηριζει το αντιθετο ευχαριστως να το συζητησω

την καλημέρα μου michaelgreek,

καμία αντίρρηση και διαφωνία αγαπητέ...δεν έχω

την παραμικρή διάθεση να ταμπελοποιώ ανθρώπους

που αξία τους και ο πατριωτισμός τους υπερβαίνει

υποδεέστερες αξίες, όπως αυτές των κομματικών...!

Αλλά νομίζω οτι, τουλάχιστον σε αυτό, θα συμφωνεί

και ο θεματογράφος, διότι τα αυτάκια της λέξεως "φασίστας"

εις τον τίτλον του θέματος, μόνον ως διάθεση

ειρωνείας σε αυτούς που ταμπελοποιουν μπορει να

εκληφθεί!

Έτσι ακριβώς! Θα πρέπει τουλάχιστον να συναποφασίσουμε,

εαν θα πρέπει να κρίνουμε ένα θεωρητικό μοντέλο,

βάσει των Ιστορικών, αποτυχημένων ή επιτυχημένων εφαρμογών

του, ή εαν θα πρέπει να το διαχωρίσουμε απο αυτές...!

(διότι ειδάλλως, παίζουμε μοιραία σε δύο ταμπλό...απο τη μια

"αυτοί" έσφαλαν σε αυτά, αλλα απο την άλλη οι "άλλοι"

δεν ευθύνονται για τα λάθη διότι η θεωρεία απέχει απο την πράξη")

Ναι μπορώ να κατανοήσω αυτο που λές περι της αριστοκρατίας,

και ομολογώ οτι δεν σε "έπιασα" απο την αρχή...νομίζω όμως,

οτι αυτή η αριστοκρατία έχει να κάνει γενικότερα με τον

σοσιαλισμό και όχι μόνον με τον εθνικο-σοσιαλισμό...! Νομίζω...!

Για τον ρατσισμό, και εαν μιλησουμε αυστηρώς με ορολογίες,

δίχως να ανακατέψουμε τον Ιστορικό παράγωντα, (εκεί ΝΑΙ,

είμαι μαζί σου...ο εθνικοσοσιαλισμός ήταν Ρατσισμός, Χιτλερισμός)

δεν βλέπω ο ρατσισμός να έχει απαραίτητα σχέση με τον εθνικο-σοσιαλισμό!

Θεωρώ οτι σε αυτό συνέβαλλε και η Αμερική, ουτως ώστε να

συσχετίσει την εννοια του εθνους με το ρατσισμό, ωστε μέσω

της απέχθειας των εθνών, για....τα έθνη, να πασαριστεί πιο

εύκολα η παγκοσμιοποίηση (παγκόσμια αμερικανοποίηση) προς

χάριν των αγορών βεβαίως βεβαίως...!

Μην κρίνεις απο το ιντερνετ αγαπητέ μου...στο

ίντερνετ, λέει επίσης, οτι ο εθνικοσοσιαλισμός είναι κατά του

καπιταλισμού...που σε βρίσκει ασύμφωνο, όσο βρίσκει κι εμένα

μέχρι στιγμής τα ως προς τον ρατσισμό και της ΑΠΟΛΥΤΗΣ

σχέσης του με τον όρο εθνικο-σοσιαλισμός...!

μετα εκτιμησεως, areyousureq

@65

μια αναζητηση σε μια εγκυκλοπαιδεια η στο ιντερνετ με τη λεξη "σοβιετ" θα σε διαφωτησει για τον τροπο λειτουργιας της αμεσης δημοκρατιας στον σοσιαλισμο και μια αναζητηση με την λεξη "εθνικοσοσιαλισμος" για το πως ο ρατσισμος ειναι δομικο στοιχειο του εθνικοσοσιαλισμου

@69 Κανέναν! Γιατί και οι έπαινοί του, είχαν βάση την πολύμηνη καθυστέρηση των στρατευμάτων του Χίτλερ στην Ελλάδα.

Απάντηση από Math_Major93:

καλα ο πρωτος τεσταρε τις ναπαλμ στα εδαφη μας

νομιζω οτι απορριπτεται

ο δευτερος διεταζε τους Αγγλους να σκοτωνουν οσους διεκδικουσαν την Ελλαδα για τους Ελληνες (λαοκρατια) (που δεν ηταν μονο κομμουνιστες)

και οταν αυτοι παραδωθηκαν τους πατησε περισσοτερο

οσο για τον τριτο, ας μην το σχολιασω

κατι θα ηξερε ο Τσολακογλου και ο Ραλλης. Απο την αλλη ο καημενος ο Ζαχαριαδης, καλουσε απο το κελι του, τους κομμουνιστες να πολεμησουν τους φασιστες (γερμανους,ιταλους,βουλγαρους)... τι κουτος που ηταν

Αλλα, οφειλεις να ομολογησεις οτι δεν περασαμε και λιγα εξαιτιας τους

οποτε...

επιμενω στον Σταλιν που μας αφησε και στην ησυχια μας

εκτος του οτι μας επενουσε, βεβαιως, βεβαιως

@67

"Οι καρδιές μας είναι μαζί με τους άντρες, τις γυναίκες και τα παιδιά της Ελλάδας. Ποτέ δεν θα λησμονήσουμε τις αδικίες που έχουν διαπραχθεί σε βάρος της Ελλάδας, όταν έρθει η ημέρα της κρίσης..."

Χένρυ Ουάλας, Αντιπρόεδρος των ΗΠΑ, 1944

"Ας μείνει ήσυχη η Ελλάδα: θα πάρει όλα όσα της ανήκουν. Θ' αποκτήσει τα εδάφη της στο ακέραιο και θα ζήσει περήφανη και ηρωική μέσα στους νικητές..."

Ουίνστον Τσώρτσιλ, Πρωθυπουργός της Αγγίας

Ο Adolf Hitler ήταν αντίθετος με την ιταλική επίθεση, καθώς δεν ήθελε να ανοίξει Βαλκανικό μέτωπο, τη στιγμή που προετοίμαζε την εκστρατεία κατά της ΕΣΣΔ. Αλλά και διότι η επίθεση της Ιταλίας κατά της Ελλάδος, απρόκλητη και βάρβαρη επίθεση του Άξονα κατά ενός μικρού κράτους, και η ηρωική αντίσταση της τελευταίας, απετέλεσαν ισχυρά όπλα στα χέρια του Roosevelt, προκειμένου να κερδίσει την επανεκλογή του και να προωθήσει την κατά του Άξονα πολιτική του. Ο Ναύαρχος φον Κανάρης αναφέρει στα απομνημονεύματά του, ότι σε σύσκεψη στο Μπερχτεσγκάντεν την 1η Φεβρουαρίου 1941, προκειμένου να συζητηθούν οι εξελίξεις μετά το θάνατο του Μεταξά, και ενώ είχε ήδη αποφασιστεί η Γερμανική επίθεση, ακούστηκε ο Hitler να μονολογεί: "Εάν επιτεθώ, θα μου πουν ότι κτυπώ πισώπλατα έναν ηρωικό λαό· εάν δεν επιτεθώ, προδίδω ένα φίλο και σύμμαχο (Mussolini)." Διέπραξε όμως την ατιμία αυτή, και τελικά οι φόβοι του επιβεβαιώθηκαν. Η ηρωική μάλιστα Ελληνική αντίσταση στα Οχυρά της Γραμμής Μεταξά τον έκανε να αναγνωρίσει σε λόγο του στο Ράιχσταγκ (4 Μαΐου 1941):

"Ενώπιον της Ιστορίας είμαι υποχρεωμένος να αναγνωρίσω ότι, από τους μέχρι τώρα αντιπάλους μας, ο Έλληνας στρατιώτης πολέμησε με εξαιρετική γενναιότητα και δεν παραδόθηκε παρά όταν κάθε αντίστασή του ήταν αδύνατη. Ως εκ τούτου, απεφάσισα να μην κρατηθεί κανένας Έλληνας στρατιώτης αιχμάλωτος και οι αξιωματικοί να διατηρήσουν τα προσωπικά όπλα τους."

(πηγή: http://pheidias.antibaro.gr/1940/excerpta.htm )

Θα πρέπει δηλαδή να αγαπάω και τους παραπάνω;

Προφανώς όχι... Η πιο εύστοχη ρήση ήταν αυτή του Σαρτζετάκη, οτι δηλαδή "η Ελλάς είναι Έθνος ανάδελφον", η οποία επαληθεύεται άπειρες φορές μέσα στον 20ο αιώνα (και όχι μόνο...)

Απάντηση από Math_Major93:

να τον αγαπας τον Σταλιν θεματογραφε

"Όταν νικήσουμε, θα μπούμε στη Βουλγαρία ως τιμωροί, στη Γιουγκοσλαβία ως ελευθερωτές και στην Ελλάδα ως προσκυνητές."

εμας, μας εκτιμουσε, ειχε πει και το αλλο το ωραιο

"Οι Έλληνες δεν έχουν συνηθίσει να συζητούν, γι’ αυτό αλληλοσφάζονται."

@64 Βρε μπάσταρδο του Στάλιν, ρούφα το αυγό σου (ή ότι άλλο έχεις ευχαρίστηση...) και κάνε μας τη χάρη να μη μας ζαλίζεις τα @@. Είτε απέκτησε πολιτικό λόγο και έλα (χα χα χα χα!) είτε σκάσε και ρούφα.

@62 Από που προκύπτει αυτό; Γιατί εγώ δεν το έχω υπ όψιν μου, κι απ' αυτά που έχω διαβάσει, στον σοσιαλισμό δεν τήθεται θέμα άμεσης δημοκρατίας, αφού και πάλι υπάρχει ως οντότητα το 'κράτος' με τον ρόλο του ρυθμιστή και του decision maker. Εκτός κι αν εννοείς τον σοσιαλιστικό αναρχισμό.

Όχι, ο ρατισμός δεν είναι βασικό στοιχείο του εθνικοσοσιαλισμού, κι αυτό προκύπτει με τον πιο απλό τρόπο: όταν βγήκε το θεώρημα, ΔΕΝ υπήρχαν πολυ-πολιτισμικές κοινωνίες! Ακόμη, πως προδικάζεις οτι θα 'έχει εξοντωθεί κάθε αντικείμενο ρατσισμού' και όχι 'θα έχει απελαθεί....';;;

Τώρα, ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας! Στις αρχές του 20ου αιώνα η εν Ελλάδι αριστερά, από την ΕΣΣΔ έπαιρνε γραμμή. Ή μήπως πιστεύεις πως κάποια ωραία πρωία, ξύπνησαν μερικοί άνθρωποι που δεν είχαν σχέση με την ΕΣΣΔ και άρχισαν να πιστεύουν στον σοσιαλισμό;;; Αν μη τι άλλο, εκείνη την εποχή δεν υπήρχε σαφής διαχωρισμός μεταξύ αριστεράς και κομμουνισμού, έτσι;

o warlock ---> http://imageshack.us/photo/my-images/530/travesti.jpg/

@50

αγαπητε areyousureq

αυτη μαλιστα ειναι μια συζητηση με ενδιαφερον (σοσιαλισμος-εθνικοσοσιαλισμος) και οχι το να προσπαθουμε να βαλουμε ταμπελες στον Ξυλουρη η τον Ματεσι κατα πως μας βολευει.

περα απο το οτι ο εθνικοσοσιαλισμος ετυμολογικα μοιαζει σαν παραγωγο της λεξης σοσιαλισμος και το οτι και οι δυο καταφερονται (τουλαχιστον λεκτικα) κατα του καπιταλισμου , καμια αλλη σχεση δεν εχουν τα δυο συστηματα.

Δεχομαι κατ αρχας την λογικη σου στο @53 οτι πρεπει να ξεχωρισουμε το θεωρητικο-ιδεολογικο κομματι απο την (ενιοτε αποτυχημενη) εφαρμογη στην πραξη και οι θεσεις που εκφραζω βασιζονται μονο στο θεωρητικο κοματι του καθε συστηματος.

α)Αμεση δημοκρατια-Ολοκληρωτισμος

Οπως ανεφερα και την απαντηση μου 62 ο σοσιαλισμος πρεσβευει οτι η εξουσια πηγαζει και ασκηται απο τα σοβιετ δηλαδη συμβουλια τοπικων κοινωνιων που εκλεγονται κατ ευθειαν απο τον λαο. Αντιθετα ο εθνικοσοσιαλισμος υποστηριζει οτι η εξουσια ειναι συγκεντρωμενη στο κρατος το οποιο και μπορει να την ασκει χωρις ορια σε καθε δημοσιο η ιδωτικο κοματι της κοινωνιας (ακριβως ο ορισμος του ολοκληρωτισμου). Η κρατικη εξουσια ασκειται απο εναν αρχηγο και μια ελιτ αριστων που δεν εκλεγει ο λαος γι αυτο και ανεφερα την λεξη αριστοκρατια.

β)Κοινοκτημοσυνη μεσων παραγωγης-Ατομικη ιδιοκτησια υπο τον ελεγχο του κρατους

Στον σοσιαλισμο τα μεσα παραγωγης ανηκουν στην κοινωνια (οχι στο κρατος) ενω στον εθνικοσοσιαλισμο εχουμε ατομικη ιδιοκτησια υπο τον αυστηρο ελεγχο του κρατους το οποιο ελεγχει και περιοριζει τον επιχειρηματια για να μην ερχεται σε συγκρουση με τα συμφεροντα της κοινωνιας και μαλιστα τον υποχρεωνει να αναδιανειμει μερος απο τα κερδη του στους εργαζομενους. Θα ελεγα οτι το οικονομικο μοντελο μοιαζει περισσοτερο με αυτο των σοσιαλδημοκρατιων τυπου σκανδιναυικων χωρων.

γ)Διεθνισμος-Εθνικισμος

Εδω νομιζω οτι δεν χρειαζονται διευκρινησεις.

δ)Ανθρωπισμος-Ρατσισμος

Ο εθνικοσοσιαλισμος ως συγκεκριμενο πολιτικο κινημα που εμφανιστηκε στην Γερμανια την δεκατια του 20 εχει ως κυρια χαρακτηρηστικα του και αναποσπαστα στοιχεια της ιδεολογιας του την ανωτεροτητα της Αριας φυλης , την ευγονικη και φυλετικη υγιεινη και τον ρατσισμο κυριως ως αντισημητισμο.

@54

εδω κανεις μεγαλος λαθος. Σε μια σωστη σοσιαλιστικη κοινωνια η εξουσια θα επρεπε να ανηκει αποκλειστικα και μονο στα σοβιετ. Ο πιο αμεσος τροπος δημοκρατιας που μπορει να υπαρξει. Καμια σχεση δηλαδη με την ΕΣΣΔ οπου τα σοβιετ καταντησαν απλοι εντολοδοχοι μιας συγκεντρωτικης ολοκληρωτικης γραφειοκρατικης κυβερνησης.

Το οτι σε μια εθνικοσοσιαλιστικη κοινωνια εχει εξοντωθει καθε αντικειμενο ρατσισμου δεν σημαινει και οτι ο ρατσισμος δεν ειναι βασικο στοιχειο της εθνικοσοσιαλιστικης ιδεολογιας.

Ακριβως αυτο λεω κι εγω. Γιατι ο ΕΔΕΣ και η ΕΚΚΑ δεν ιδρυθηκαν πριν την καταρευση του γερμανοσοβιετικου συμφωνου και μονο το ΚΚΕ ειναι υποπτο?

@58 & 59

Δεν είχε η αριστερά αυτή την άποψη;;;; Τότε δεν ζείς στην Ελλάδα προφανώς... Ή μας δουλεύεις κανονικότατα!

Καλά, σε λίγο θα μας πείς πως μονάχα οι αριστεροί πολέμησαν. Ρε φίλε αφού δεν το 'χεις... Τι το παιδεύεις; Για κάνε μια διευκρίνηση στη διαφορά μεταξύ αριστερού και κομμουνιστή! Όχι τίποτε άλλο, θα 'χει πλάκα η αντίδραση των εδώ σταλινικών!

Το οτι ο Ξυλούρης ΔΕΝ ήταν πολιτικοποιημένος το αναφέρω σε πολλές απαντήσεις μου (πχ στην 6 και την 31) αλλά μαντεύω πως δεν έκανες καν τον κόπο να τις διαβάσεις...

Για τα υπόλοιπα, τι να πω... Εφ όσον αδυνατείς να κατανοήσεις την ειρωνία, προφανώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Ίσως να 'ναι απ τα δακρυγόνα τελικά η ζημιά :/

@60 Σκασμός εσύ σταλινομπαστάρδι!

Άστον... Έχει γίνει ο σβέρκος του κόκκινος από τη φάπα...

Απάντηση από limelime:

σαν το ΚΚΕ κι εσυ καπηλευεσαι οτιδήποτε έχει αξία και αναγνώριση για τις ιδέες ή τους αγώνες ανός ανθρώπου ή ενος κινήματος

Απάντηση από limelime:

Δεν νομιζω οτι η αριστερα έίχε αυτη την άποψη....

Να σου θυνισω αγαπητε οτι η εθνική αντισταση αποτελούνταν απο κατ 'εξοχήν αριστερους σε ιδεολογία. Επισημαινω την διαφορά μεταξυ αριστερου και κουμμουνιστη.

Και αυτο ακριβώς τονιζω στο προηγουμενο μην οτι ουτε κουμμουνιστης ήταν που σε καθε εκδηλωση του ΚΚΕ ακους τραγούδια του να παιζουν, αλλά ουτε και φασίστας επιδη είχε πατριωτική άποψη.

Τώρα όσο για την μυωπία άσε καλυτερα τις εξυπναδες με τα διαλυτικα γιατι το μηνυμα περναει οταν μπει η ταμπελα ειτε με διαλυτικα είτε χωρις...

Αλλου αυτα!

@52 Και κατά την πάγια τακτική των σταλινικών, όταν στερεύουμε απο επιχειρήματα, αποκαλούμε τον αντίπαλο φασίστα...

@49 Σου 'χω κακά νέα σταλινικό μπαστάρδι: εδώ είμαι ;)

Το ότι δεν απάντησα άμεσα δεν σημαίνει οτι κρύφτηκα, εκτός κι αν εσύ θεωρείς πως όποτεδήποτε σηκώνεις ένα θέμα, πρέπει επί 24ώρου βάσεως να είσαι πίσω από μια οθόνη για να απαντάς άμεσα. Ίσως να είναι κατάλοιπο της εκπαίδευσής σου στον Περισσό...

@48 Φωτογράφε, τράβια μια φωτογραφία, αυτή την ώρα που τον αγκαλιάζει (που λέει και ο Γονίδης), κι άσε τα συμπεράσματα και την γκρίνια του τύπου "με κατηγόρισαν για ΚΝίτη επειδή είχα μαλλιά" γιατί εκτείθεσαι!

Και μιας και ασχολείσαι με φακούς, ασχολήσου και λίγο με εκείνους που ειδικεύονται στην μυωπία! Γιατί εάν δεν ήσουν γκαβός, θα έβλεπες τα "αυτάκια" μέσα στα οποία έχει τοποθετηθεί η λέξη φασίστας. Στην περίπτωση λοιπόν που δεν μπορείς να αφομοιώσεις το νόημά τους, είναι η ειρωνία.

Γιατί ειρωνία;

Γιατί κατά την αριστερά (ως και την προ-μνημονιακή εποχή τουλάχιστον...) όποιος ήταν φιλοπάτρις, αυτομάτως κατηγορούνταν ως φασίστας.

Υ.Γ.: Μα τους χίλους Carl Zeiss!

@47 Ώπα ώπα ώπα! Που την είδες την άμεση δημοκρατία και την ελευθερία στον σοσιαλισμό;;;; Για άμεση δημοκρατία λόγο κάνει μονάχα ο αναρχισμός! Η οντότητα 'κράτος' υφίσταται και στον σοσιαλισμό, μην τρελαθούμε!

Καλά, τα περί ανθρωπισμού και ρατσισμού, είναι αστειότητες. Την στιγμή που στην χώρα που εφαρμόζεται ο εθνικοσοσιαλισμός (κατά το θεώρημα) υπάρχει εθνική ομοιογένεια, κατά ποίου θα καταφέρεται ο ρατσισμός; Εκτός κι αν θεωρείς ρατσισμό τα κλειστά σύνορα...

Τώρα, δεν συγχέω απολύτως τίποτε. Το μοναδικό που συνδέω (και όχι συγχέω) είναι η δράση του ΚΚΕ με την ΕΣΣΔ γιατί από εκεί έπαιρνε κατεύθυνση.

Λες "ΕΔΕΣ 9/9/41,ΕΑΜ 27/9/41,ΕΚΚΑ τελη/9/41

λες να περιμεναν και ο ΕΔΕΣ και η ΕΚΚΑ την εντολη απο την Σοβ.Ενωση?"

Το σύμφωνο Μολότωφ - Ρίμπεντροπ ήρθε σε λύση την 22/6/41, όταν τα Γερμανικά στρατεύματα εισέβαλλαν στην ΕΣΣΔ. Τώρα έχω την αμυρδή υποψία, οτι ο Ιούνιος είναι πρίν τον Σεπτέμβρη :/

Τι θέλω να πώ φίλοι, προς χάριν μόνον της

πολιτικής - φιλοσοφικής ωραιας κουβέντας

που κάνουμε, αρνούμενος να ενταχθώ σε

οποιοδήποτε σύστημα, κόμμα, γραμμή...!

Ο Στάλιν ήταν οπαδός του κομμουνισμού, ναι;

Αυτό σημαίνει όμως, οτι ο κάθε κομμουνιστής

είναι και οπαδός του Σταλινισμού, με ότι

συνεπάγεται αυτο; Ασφαλώς και όχι! Γι αυτό και

θεωρώ οτι ο εθνικοσοσιαλισμός είτε με βρίσκει

σύμφωνο, είτε όχι, δεν είναι απαραίτητα

ρατσιστικός, όπως ο Χιτλερισμός...! Ο χίτλερ

υπήρξε εθνικοσοσιαλιστής, αλλα όπως και στην

προηγούμενη περίπτωση, ο καθε εθνικοσοσιαλιστης

δεν είναι και απαραίτητα ρατσιστής, Χιτλερικός!

Ειδάλλως θα έπρεπε να βαρύνουμε και τους ώμους

του κάθε σημερινού κομμουνιστή, με τα εγκλήματα

που διεπράχθησαν εις την σοβιετική ένωση, την Πολωνία κτλ κτλ!

Σημείωση: Κάνω απλώς κάποιες σκέψεις, που πιθανότατα

να επιδέχονται διορθώσεις, ή και ακυρώσεις...!

Εαν δεν με βρίσκετε λογικό ή σωστό, βαράτε με αλύπητα

και κάντε με να καταλάβω το σωστό...!

Θα το χαρώ! Χωρίς ίχνος ειρωνείας...!

Απάντηση από gomez1980:

Σε λίγο θα βγάλουν και φασίστα το Ρίτσο και το Βάρναλη... Είναι τρελοί αυτοί οι φασίστες τελικά...

θεωρώ οτι, τόσο ο εθνικοσοσιαλισμός όσο

και ο σοσιαλισμός αλλα και ο κομμουνισμός

και ο επαναστατικός σοσιαλισμός, ο αναρχισμός

δηλαδή, βρίσκονται απέναντι απο τον

καπιταλισμό, διότι όλαι αυταί αι θεωρείαι,

εμπεριέχουν τον σοσιαλισμόν...την κοινωνική,

λαική ιδεολογία δηλαδή...!

Γι αυτό έχω δηλώσει εξ αρχής οτι, παραδέχομαι

και υπερασπίζομαι πολλές θέσεις των αριστερών

και σε πολλά είμαι μαζί τους..όχι όμως σε όλα!

χαιρετώ όλη την παρέα

υγ.δηλαδή, ο υπουργός του ΠΑνελληνιου, ΣΟσιαλιστικού

Κόμματος, του υπουργείου ΕΘΝΙΚΗΣ άμυνας, είναι

ΕΘΝΙΚΟ-ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗΣ;......(!;!;)

συγνώμη michael, αλλα,

ορμώμενοι Ιστορικώς, ναι, αλλα εαν είναι να

αναλύσουμε αυστηρώς τας εννοιας των λέξεων,

σοσιαλισμός και εθνικο-σοσιαλισμός, δηλαδή ο

σοσιαλισμός υπο τη σημαία ενός έθνους,

απο που προκείπτει οτι ο σοσιαλισμός, υπο

ενος έθνους, είναι ολοκληρωτικός (αντιθέτως...

ο διεθνισμός μπορεί να περιγραφεί ως ολοκληρωτικός),

είναι αριστοκρατικός και ρατσιστικός;

(το να θέλεις να παραμείνεις ο κύρης του σπιτιού

σου, δεν σε κάνει ρατσιστή...το να υποστηρίζεις

δηλαδή οτι οι γείτονες ή οι συγκάτοικοι της

πολικατοικίας είναι κατώτεροί σου...)!

Απο που προκύπτει οτι η αριστοκρατία ΔΕΝ σχετίζεται

με το σοσιαλισμό, αλλα με τον σοσιαλισμό ενός έθνους;

Αυτά, πραγματικά, τα ρωτώ, ως κάποιος που δεν

γνωρίζει πολλά γι αυτά και όχι με ειρωνικό τρόπο!

Καλά, ο warlock έχει γίνει ρόμπα... Τελευταία φορά άρθρωσε λέξη στην 13.00 και μετά κρύφτηκε!

Απάντηση από limelime:

Ε οχι και φασιστας ο Ξυλούρης........... Από αριστερός?? (ουτε φασίστας ηταν ουτε ακροαριστερος ουτε κουμμουνιστης....)

Οριμενοι κυριως σε νεες ηλικιες το εχετε χάσει τελειως.. δεν ξερετε τιποτα απο ιδεολογίες , τι εκπροσωπούν, μονάχα τι χρώματα μπλουζα φορανε και πως κουρεύονται.... και προσπαθειτε να αναδειχτείτε μέσα απο ουρανοκατέβατες φιλοσοφίες που πλάθετε στο μυαλό σας...

Ενα απο τα μεγαλύτερα προβλήματα της κονωνιας μας ειναι δυστηχως αυτο. Ο καθένας λέει τα δικά του...

@46

ασφαλως καμια σχεση δεν εχει ο σοσιαλισμος με τον εθνικοσοσιαλισμο περαν του δευτερου συνθετικου του

Οι διαφορες ειναι ουσιαστικες

Επιγραμματικα 4 απο αυτες

Σοσιαλισμος Εθνικοσοσιαλισμος

αμεση δημοκρατια και ελευθερια ολοκληρωτισμος και "αριστοκρατια"

κοινοκτημοσυνη ατομικη ιδιοκτησια υπο τον ελεγχο του κρατους

διεθνισμος εθνικισμος

ανθρωπισμος ρατσισμος

Τωρα εκτος του οτι συγχεεις τον πατριωτισμο με τον εθνικισμο, συγχεεις και την αριστερα με το ΚΚΕ και την Σοβιετικη ενωση προφανως επειδη ειναι πολυ βολικο.

Δεν εχω καμια διαθεση ουτε με αφορα να υπερασπιστω το ΚΚΕ η την ΕΣΣΔ αλλα επειδη με ενδιαφερει η αληθεια θα απαντησω επι του ιστορικου για να μην ξεχναμε οπως λες κι εσυ.

Πιθανον το ΚΚΕ να επερνε γραμμη απο τον Σταλιν οπως λες και η λυση του συμφωνου Μολοτωφ Ριμπεντροπ να επιρεασε τις αποφασεις του.

Αλλα ας δουμε λιγο και τις ημερομηνιες ιδυσης των 3 μεγαλυτερων αντιστασιακων οργανωσεων

ΕΔΕΣ 9/9/41,ΕΑΜ 27/9/41,ΕΚΚΑ τελη/9/41

λες να περιμεναν και ο ΕΔΕΣ και η ΕΚΚΑ την εντολη απο την Σοβ.Ενωση?

Ας δουμε τωρα και σε ποια μεριδα του Ελληνικου λαου απευθυνοταν και ο ΕΔΕΣ με την ιδρυτικη του διακυρηξη

"Υπάρχει Εθνικος Δημοκρατικος Ελληνικος Σύνδεσμος, Ε.Δ.Ε.Σ., οστις εχει τον κάτωθι καθωρισμένον σκοπόν:

Να εγκαθιδρύση εις την Ελλάδα το Δημοκρατικον πολίτευμα, σοσιαλιστικης μορφης, οιανδήποτε και αν θα ειναι η εκβασις του πολέμου.

Τέλος ο Σύνδεσμος Ε.Δ.Ε.Σ. υπόσχεται και εγγυαται εις τον Ελληνικον Λαον οτι θα αποκατασταθη συντόμως εις τα πλήρη αυτου κυριαρχικα διακιώματα, ευθυς ως πραγματοποιηθη το επαναστατικον αυτου πρόγραμμα, το οποιον δηλουται δια μίαν ακόμη φοραν και κατα τον πλέον κατηγορηματικον και σαφη τρόπο οτι θα κατατείνη εις την εγκαθίδρυσιν και εμπέδωσιν μίας πραγματικης Λαϊκης Σοσιαλιστικης Δημοκρατίας"

@45 Με συγχωρείς πολύ, αλλά το οικονομικό μοντέλο του εθνικοσοσιαλισμού είναι αριστερότατο. Όπως οι δομές και η ιεραρχία. Κάνε μια αμερόληπτη σύγκριση μεταξύ εθνικοσοσιαλισμού (του Χίτλερ) και κομμουνισμού (του Στάλιν) κι αν βρείς σημαντικές διαφορές, εμένα να μου τρυπίσεις τη μύτη!

Η ειδοποιός διαφορά μεταξύ κομμουνισμού και εθνικοσοσιαλισμού, είναι καθαρά οτι ο εθνικοσοσιαλισμός κάνει σαφή διάκριση στην οντότητα έθνος. Εάν εξαιρέσεις αυτό (μαζί με τον αντισημιτισμό), ποιά τελικώς η διαφορά μεταξύ κομμουνισμού και σοσιαλισμού; Ουδεμία...

Τα "ατράνταχτα" τεκμήρια, είναι αντράνταχτα χωρίς τα αυτάκια. Θέλεις δηλαδή να μου πεις πως το ΚΚΕ δεν έπαιρνε γραμμή απ' ευθείας απ' τους 'ινστρούχτορες' του πατερούλη Στάλιν και του Λένιν πρωτύτερα;;;;;; Είπαμε, η απόδειξη έγκειται στο γεγονός ότι όσο το σύμφωνο μολότωφ-ρίμπεντροπ βρίσκονταν εν ισχύ, οι αριστεροί δεν έριξαν ούτε σφαίρα σε Γερμανό. Που πρακτικά σημαίνει πως μέχρι να επιτεθεί ο Χίτλερ στον Στάλιν, οι ντόπιοι κομμουνιστές ΔΕΝ υπηρέτησαν στον εθνικό στρατό, παρά μονάχα βγήκαν στο αντάρτικο, κατόπιν της επίθεσης των Γερμανών στους Ρώσσους.

Για να μην ξεχνάμε και την ιστορία, έτσι;

@44

αν θεωρεις τον εθνικοσοσιαλισμο αριστερα μαλλον εχουμε αλλη αντιληψη των πραγματων οποτε δεν εχει και νοημα η συζητηση.

για τα υπολοιπα επαναλαμβανω οτι συγχεεις την πατριδα με το εθνος και τον πατριωτισμο μα τον εθνικισμο

τωρα τα "ατρανταχτα" τεκμηρια για την αντεθνικη δραση της αριστερας που περιλαμβανουν απο την αποφαση του ΚΚΕ για την μακεδονια της δεκαετιας του 20 (που κανεις δεν αναφερει συπληρωματικα οτι την αναιρεσε την δεκαετια του 30) μεχρι την εξωτερικη πολιτικη της σοβιετικης ενωσης , τα εχουμε συζητησει και ξανασυζητησει διεξοδικα εδω μεσα

@43 Κι όμως, η θέση του Μάτεσι μονάχα ως εθνικοσοσιαλιστική μπορεί να κατηγοριοποιηθεί, εάν πρέπει να παραμείνει αριστερός. Ειδάλλως, δεν είναι αριστερός!

Απ' όλο το αριστερό πολιτικό φάσμα, μονάχα ο εθνικοσοσιαλισμός είναι υπέρ πατρίδος, υπέρ έθνους, υπέρ οτιδήποτε εθνικού γενικότερα. Όλα τα υπόλοιπα αριστερά θεωρήματα έρχονται σε πλήρη αντιδιαστολή με τον όρο έθνος, είτε αυτό είναι κομμουνισμός, είτε αναρχισμός, είτε οτιδήποτε. Όλοι οι αριστεροί θεωρητικοί έχουν ως αξία τον διεθνισμό! Μην ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε δηλαδή!

Όσο για τον ρόλο της αριστεράς; Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας...

Δες εδώ μερικά τεκμήρια για τον ρόλο των κομμουνιστών για παράδειγμα: http://worldgreeknews.blogspot.com/2011/03/blog-post_05.html

και

http://www.pare-dose.net/?p=3544

Θα μου πεις, προβοκάτορες, σωστά; Εεεε... Όχι, λάθος! Δες εδώ: http://olympia.gr/2012/02/17/lenin-kemal/

Εδώ είναι η παραδοχή των πράξεων του Λένιν εντός του κοινοβουλίου της Ρωσσίας, εν έτει 2010. Για πες μου τώρα με νηφαλιότητα, υπήρξε όντως πατριωτική η στάση της αριστεράς; Επίσης μην ξεχνάς πως όσο ήταν εν ισχύ το σύμφνο μολότωφ-ρίμπεντροπ οι εν Ελλάδι αριστεροί δεν έριξαν ούτε μια σφαίρα σε Γερμανό....

Η δεξιά, ναί υπήρξε ξενόδουλη, αλλά η αριστερά προδοτική... Και τα τεκμήρια είναι αδιαμφισβήτητα...

@41

Για το @37, οχι δεν ειναι η τυπικη αριστερη θεση αλλα σιγουρα δεν ειναι εθνικοσοσιαλιστικη. Το θεμα εδω δεν ειναι τι με βολευει εμενα η εσενα αλλα το πως αυτοπροσδιοριζεται ο Ματεσις.

Μαλλον συγχεεις τον πατριωτισμο με τον εθνικισμο. Το αντιθετο του διεθνιστη δεν ειναι ο πατριωτης αλλα ο εθνικιστης.

Οπως εχω ξαναγραψει σε καυγαδες με τον φιλο μου τον ΕΔΕΣΙΤΗ-ΠΑΡΤΙΖΑΝΟ μια γηρηγορη ματια στην συγχρονη ιστορια της χωρας μας δειχνει οτι κυριος πατριωτικος χωρος στην χωρα μας υπηρξε η αριστερα και μειοδοτικος-δοσιλογικος-ξενοδουλος η δεξια.

@36 Λοιπόν, δεν φτάνει η απίστευτη επιείκεια που έδειξα στην παπαριά που πέταξες στο 11, συνεχίζεις να λες μαλακίες. Τις μαγκιές τις κάνουμε έξω σπυριάρικο μπαστάρδι, όχι πίσω απο ένα πληκτρολόγιο, που και το τελευταίο μυγόφτυμα το παίζει άντρας.

Άμα έχεις τα αρχίδια, πες την μαλακία που 'πες στο 11 μπροστά σε Κρητικό, να δεις για πότε σε κλαίνε, μπαστάρδι.

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.