Συζητήσεις - Η ΠΡΩΤΗ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΥ ..
Χρήστης: avertos
Θέμα: Η ΠΡΩΤΗ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΥ ..
Ημερομηνία: 18/05/11 16:55

Η Energa και το σπίτι σας

1. Σε ποιους απευθύνονται τα προγράμματα;

Τα προγράμματα απευθύνονται σε όλους τους οικιακούς χρήστες. Με τα νέα προγράμματα HOME, οι οικιακοί πελάτες έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν το πρόγραμμα που ταιριάζει καλύτερα στις ανάγκες τους, ανάλογα με το πόσο ρεύμα καταναλώνουν κάθε τρίμηνο. Το κάθε πρόγραμμα εξασφαλίζει δωρεάν KWh με ένα σταθερό ποσό πληρωμής για το λογαριασμό του ρεύματος κάθε τρίμηνο. Επιπλέον, το κάθε πρόγραμμα προσφέρει προνομιακή χρέωση στους πελάτες που κάνουν προσεκτική χρήση της ενέργειας που καταναλώνουν, επιβραβεύοντας και ενισχύοντας με αυτό τον τρόπο τα νοικοκυριά με αίσθημα ευθύνης απέναντι στο περιβάλλον.

Απάντηση από lakedemon1:

δηλ η ''energa α.ε .. θα πουλαει στους καταναλωτες λιγοτερο απο 0.11 ευρω to KW ? ? ?

0.11 ευρω μονο μια κρατικη επιχειρηση με ατελιωτο ελληνικο λιγνητη μπορει να πουλησει τοσο φθηνα , ολα τα αλλα ειναι μπιζνες του '' μπροκερ '' που πουλαει οσο οσο τη ΔΕΗ στους '' οικολογους '' σωτηρες ...

Απάντηση από JD_8340:

kai apo pou 8a pernei reuma gia na mou to dinei emena?8a paragh h idia h 8a to agorazei apo thn deh?????????

Απάντηση από avertos:

ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΔΕΗ ΔΕΝ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΟΣΟ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΟΤΕ

Απάντηση από PlatinumManager:

Κάτι σαν Cosmote, Vodafone και Wind! Θα γίνει το κεφάλι μας κουδούνι.

Και κάτι ακόμα.. Μην πέφτετε με τα μούτρα στην απάτη των Φ/Β.

Απάντηση από lakedemon1:

σε λιγα χρονια το ρευμα που θα χρειαζομαστε θα το κατασκευαζουμε μεσα στο υπογειο μας ...μιλαμε για οριστικο διαζυγιο με τους ''αγαπητικους '' της ελεκτρικης ενεργειας αλλα και των πετρελαιαδων ..

http://www.youtube.com/watch?v=oLUeGX3hNpU

http://www.youtube.com/watch?v=gYRYhoudevQ

Απάντηση από jovan33:

42) Κατ΄αρχήν, δεν έχουν όλα τα φαρμακεία τεράστια ποσοστά κέρδους όπως λες...κι ούτε το άνοιγμα των επαγγελμάτων, στα φάρμακα τουλάχιστον, θα φέρει μείωση τιμών, γιατί τα φάρμακα είναι διατιμημένο προϊόν...κοινώς, δεν πουλάει ο κάθε φαρμακοποιός σε όποια τιμή θέλει...μιλώντας για φάρμακα φυσικά, κι όχι για OTC's...αυτή κι αν είναι άτοπη σύγκριση...οι τιμές των φαρμάκων στην Ελλάδα καθορίζονται από το υπουργείο εμπορίου...άρα, κανένα άνοιγμα επαγγελμάτων δεν πρόκειται να ρίξει τις τιμές, οι οποίες έτσι κι αλλιώς είναι από τις πιο φτηνές στην Ε.Ε. (η τιμή καθορίζεται κάθε 6μηνο,με βάση τον μ.ο. των τριών χαμηλότερων τιμών στην Ε.Ε.)...

Απάντηση από ssouliss:

Zaβολιαρα...Με την πρωτη παραγραφο σου νομιζω οτι συμφωνω και γω...Η αποψη μου ειναι κοντολογης, δημοσια μονο ΙΑΤΡΟΙ και ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ...Τιποτα αλλο...Αυτο πιστεω εγω...Τωρα για το ποσο φτηνο ειναι το τηλ..Τι να σου πω...Υπαρχουν τοσα πακετα που δεν νομιζω οτι καποιο δεν θα υπαρχει που θα σε κανει...Εδω εγω πληρωνω 67 ευρω και εχω και τηλ. και ιντερν.. και 2 κινητα, στη γουιντ. με πολλες δωρεαν κλησεις, που μου αρκουν....Τι να σου πω γιατι εκοψες το τηλ...Και γω οταν βγηκαν τα κινητα το ειχα κοψει..Αλλα τωρα λογω ιντερν, το ξαναβαλα...Τωρα για τα υπολοιπα που μου λες,...ενας λογος που θα φηφισω ΠΑΣΟΚ ειναι και αυτος που λες...Για τα φαρμακεια..Κλειστο επαγγελμα , ποσοστα κερδους τεραστια..Γιαυτο τους εβαλε χερι , κατι που δεν τολμησαν να το κανουν ολοι οι προηγουμενοι ...Δηλ ουτε αυτος θα το εκαμνε αλλα ας οψετε το μνημονιο..Δες λιγο Ζαβολιαρα τι γινεται σε οτι ειναι δημοσιο, περα απο το πολιτικο πιστευω σου...Υγεια, φακκελακι, σημασια δεν σου δινουν, αν δεν λαδωσεις...Παιδεια, αστα να παν στο διαολο..Αν γινοταν το παιδι δεν θα τα εστελνα στο σχολειο αλλα μονο στο φροντηστηριο, κι ας υποφερω οικονομικα...ΔΕΗ , δεν ξεχνω τις αμετρητες απεργιες τους ,χωρις να υπολογιζουν καθολου τον λαουτζικο, τον Κο Φωτοπουλο, που νομιζει οτι η ΔΕΗ ειναι ιδιοκτησια του, και προκαλει συνεχως ..Πολυ θαθελα να τον εβλεπα στον ιδιωτικο τομεα , σαν συνδικαλιστη...Και με τις αποδοχες φυσικα που ισχυουν εκει....Μπηκαν με μεσον και νομιζουν οτι τους ανηκει ο καθε οργανισμος...Να πω για την πρωην ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ, τον ΟΣΕ, ..Ολοι αυτοι που δουλευουν εκει επρεπε να αμοιβονται με τη μικροτερη αμοιβη μιας και ειναι οργανισμοι, κοινης οφελειας..Δηλ τους χρηματοδοτει το κρατος και εγω δηλ...Αυτοι ομως ειναι οι υψηλομισθοι των εργαζομενων...Και για ολους αυτους τους βολεμενους αγωνιζεται το κκε...Γιαυτο και γω ανοιξα τα ματακια μου και την εκανα ....Αυτα ...καλο μεσημερι...

Απάντηση από zavoliara_poli:

37 σσουλιςς

και στην ενεργκα να πας, θα συνεχισεις να πληρωνεις δημο, ερτ κλπ.

εγω εκανα συγκριση του τιμοκαταλογου της ενεργκα και ενος λογαριασμου μου της δεη και δεν βρηκα οφελος.

επισης, θα δεχτω ο, τι λες αν

μου εξηγησεις γιατι εδω κι ενα χρονο διεκοψα το τηλεφωνο(αφου το βρισκεις φτηνο)

και δεν εχω ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη(οπαδ ειμαι) εδω και κατι μηνες.

τα φαρμακεια ηταν παντα ιδιωτικα και ο τομεας της υγειας ειναι και ιδιωτικος,

αλλά οι τιμες δεν πεφτουν ποτέ κι εγω αδυνατω να πληρωσω...

Απάντηση από nikos318:

Η σύγκριση της αγοράς ενέργειας με αυτή των τηλεπικοινωνιών που γίνετε είναι λίγο αστεία αφού μιλάμε για δυο τελείως διαφορετικά πράγματα

Ναι ήταν δύσκολο να βάλεις τηλέφωνο ναι ήταν ακριβότερο το τηλέφωνο την εποχής που μονοπωλούσε ο οτε

Αλλά έχουμε αρκετές νέες τεχνολογίες που έκαναν φτηνότερο το κόστος

Στην ηλεκτρική ενέργεια δεν έχουμε τεχνολογίες που κάνουν φτηνότερη την παραγωγή της. Και αν θυμάμαι καλά σε ένα άρθρο που είχα διάβαση κάποτε το κόστος από τις ανανεώσιμε πηγές ενέργειας (ηλιακή αιολική ) είναι πάνω από τρεις φορές μεγαλύτερο από την καύση του λιγνίτη.

Πιστεύω ότι είναι καλό να ανοίξει η αγορά πώλησης ενέργειας ακόμα και από ξένες εταιρίες αφού αυτές υποβάλλονται σε φορολόγηση

Αλλά η πώληση της ΔΕΗ είναι άλο καπέλο αφού

α είναι κερδοφόρα

β είναι η μόνη που έχει δίκτυο για την μεταφορά ενέργειας

γ παράγει μόνη της το καύσιμο για το μεγαλύτερο μέρος της παραγωγής ενέργειας

και δ και σημαντικότερο η ενέργεια είναι μια ζωτική ανάγκη αν σου κόψουν το τηλέφωνο το κακό είναι μικρό αν σου κόψουν το ρεύμα μπορεί και να πεθάνεις

η ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ μοιάζει περισσότερο με την ιδιωτικοποίηση του νερού που έγινε στην Χιλή παρά με αυτή του ΟΤΕ

και ναι συμφωνώ ότι θα έπρεπε να πουλάει σε τιμή κόστους

Απάντηση από jovan33:

12) Κι επαναλαμβάνω, δεν είμαι υπέρ των ιδιωτικοποιήσεων ΟΤΕ και ΔΕΗ, ειδικά την στιγμή που είναι κερδοφόρεςεταιρείες ...Είμαι, όμως, υπέρ του να μην μονοπωλούν την αγορά, τηλεπικοινωνιών και ενέργειας αντίστοιχα...Ελπίζω, τώρα, να έγινα κατανοητός...Η κοινή λογική, απο μόνη της, δείχνει πως όπου υπάρχει μονοπώλιο, ο καταναλωτής βγαίνει ζημιωμένος...Κακό είναι δηλαδή που θέλω να έχω το δικαίωμα της επιλογής σε ποιον θα δώσω τα λεφτά μου, έχοντας την δυνατότητα να σταθμίσω το ισοζύγιο κόστους και παροχής υπηρεσιών, από το να έχω αναγκαστικά έναν νταβατζή (και ας είναι...κρατικός) τον οποίο, αναγκαστικά πρέπει να πληρώνω χωρίς να έχω άλλη επιλογή?

Απάντηση από jovan33:

11) δεν μίλησα για το ξεπούλημα του ΟΤΕ...ούτε είμαι σύμφωνος...το ίδιο ισχύει και για την ΔΕΗ...απλά, δεν μου αρέσουν τα..μονοπώλια, ακόμη κι αν είναι κρατικά...Οταν μίλησα για τις ιδιωτικές εταιρείας τηλεφωνίας, εννοούσα πως έσπασαν το κρατικό μονοπώλιο του ΟΤΕ...και ναι, οι τιμές είναι πολύ χαμηλότερες...όταν με 25 ευρώ το μήνα(σε ιδιωτική εταιρεία, ας μην αναφέρω το όνομα και θεωρηθώ εκτός από....κομματόσκυλο που δεν βλέπει τα προφανή, όπως υπονοεί η Λεξοκοντρίτσα και...διαφημίζων ιδιωτική εταιρεία), μπορείς να μιλάς απεριόριστα σε όλην την Ελλάδα και πολλές ευρωπαϊκές χώρες συν διαδικτυακή σύνδεση,νομίζω πως είναι προφανές πως ο ανταγωνισμός και η μή ύπαρξη κρατικού μονοπωλίου οδήγησε σε πτώση τιμών...Σε κάθε περίπτωση, αυτό που θεωρώ εγώ σωστό είναι να μην πωληθεί η ΔΕΗ αλλά ταυτόχρονα,να μην υπάρχει μονοπώλιο..Ελπίζω, τώρα να έγινε σαφής η θέση μου.

Απάντηση από ssouliss:

Ζαβολιαρα δεν μιλας σε καποιο κομματικο στελεχος, οταν μιλας σε μενα...ΠΑΣΟΚ θα ψηφισω τωρα ...Δεν χρωστω σε κανεναν κιαρατα...Αυτα που γραφω εγω ειναι οτι εζησα και ζω , και δεν κανω καμια προπαγανδα για κανεναν π.....η.Δεν ξερω ποσο χρονων εισαι , αλλα αν εχεις καποια χρονια ισως να θυμασαι ποσο μας ειχαν πεισει , με μπροσταρη την Αριστερα , και το ΠΑΣΟΚ τοτε, εκεινη την περιοδο, οτι η ιδιωτικοποιηση του ΟΤΕ ειναι ξεπουλημα της χωρας και αλλα τετοια....Αν θυμασαι..Και μεις τοτε τα πιστευαμε και κατηγορουσαμε τη Δεξια που ηταν υπερ της ιδιωτικοποιησης....Οταν εγινε ομως , και ειδα τι σημαινει ιδιωτικοποιηση, αλλαξα φυσικα γνωμη...Και τωρα που πλεον ξερω τι συμβαινει σολες τις ΔΕΚΟ, πως να μην ειμαι υπερ των ιδιωτικοποιησεων; Τοτε ο ερμος καταφερα να παρω και γω ο κοινος θνητος τηλεφωνο στο σπιτι μου..Μεχρι τοτε αυτο ηταν προνομοιο των πλουσιων και αυτων που ειχαν μεσον...Ειχα κανει αιτηση για τηλ. στον ΟΤΕ ειχαν περασει 3 χρονια και ακομα, τιποτα..Αν δεν περνουσε σε ιδιωτες ο ΟΤΕ νομιζω πως ακομα θα περιμενα....Γιαυτο λεω αν η ιδιωτικοποιηση ειναι τοσο κακο οσο του ΟΤΕ , να γινει και μαλιστα οσο γινετε πιο γρηγορα..Και για ναμαι ειλικρινης δεν με πολυνοιαζει για το ρευμα, γιατι ειναι τοσο φτηνο που δεν νομιζω οτι αν το παρουν ιδιωτες θαλλαξει κατι τοσο δραματικα οσο ο ΟΤΕ...Τα παρελκομενα της ΔΕΗ ειναι που στοιχιζουν..Δημοι, ΕΡΤ χαρτοσημα φπα και δεν συμμαζευεται...Το ρευμα αυτο καθαυτο , κανενα 100αρη το 4μηνο που πληρωνω δεν νομιζω οτι ειναι λογαριασμος....Και τελος εδω στη Θεσνικη εχουμε την πιο φτηνη συγκοινωνια..Ξερεις γιατι; γιατι δεν ειναι κρατικη...Η μαλλον μονο κρατικη...Και η εξυπηρετηση ακομα δεν ειναι το ιδιο μαυτο των Αθηνων...Εδω οι οδηγοι δειχνουν και καποιο ενδιαφερον για τις συγκοινωνιες γιατι ειναι και αφεντικα ταυτοχρονα...

Απάντηση από LEKSOKONTRITSA:

ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα, στο θεμα των ιδιωτικοποιηεων............αν οπου αμαξι βαλεις τη ΔΕΗ, ο εαυτος σου ως ελληνας πολιτης, η μανα σου ως κρατος και αυτον που θα το πουλησεις ως ιδιωτης. απλοποιημενο για να καταλαβεις !

ΑΧΑΑΑΑ

τωρα βαζεις στην κουβεντα τις τραπεζες.............εννοωντας προφανως οτι το συμφερον των τραπεζων αντιτιθεται στο συμφερον του κοινου και γιαυτο θα πρεπει να μπει κ το κρατος??

αυτο γινεται με ολα, οχι μονο με τα τραπεζικα. το κρατος το κερδος το γυριζει (θα επρεπε τουλαχιστον) πισω σε μας με τη μορφη κοινωνικων παροχων. ο ιδιωτης τι το κανει το κερδος?? το βαζει στην τσεπη του.

Απάντηση από bandog:

βρε μη μου γραφεις ακυρα παραδειγματα...

μπορεις καλυτερα...

για αγορα μιλαμε...

εγω στα εξηγησα απλα και οπως εχουν και εσυ παλι εβγαλες τελειως γενικα συμπερασματα...

σου εξηγησα οτι στα παραδειγματα αυτα ο ανταγωνισμος δεν λειτουργει με ευθυνη του κρατους...

ορθα ρωτας τι θα πρεπει να κανουμε με το κρατος .

αυτη ειναι η ουσια του θεματος .

πρωτα απ 'ολα θα το βγαλουμε απο εκει που δεν πρεπει και θα το βαλουμε εκει που πρεπει...

πχ θα του αφαιρεσουμε μεριδιο απο την παραγωγη και εμπορια ενεργειας και θα του προσθεσουμε μεριδιο στην κατοχη και διαχειρηση τραπεζων...

Απάντηση από klomp2:

emeis eixame kai to kopsame...

moufa i ekptwsi

einai amelitea!!

einai epi tis katanalosis kai oxi epi tou sinolou!

για ο,τι ειπες στη φριροουζ............δηλαδη να ιδιωτικοποιηθουν ολα και οταν δε συμφερει τον ιδιωτη, να μην προσφερεται η υπηρεσια??

στην αγγλια σε εναν δημο (δε θυμαμαι ακριβως ονομα, αν θες ψαχνω το λινκ) ο οποιος ιδιωτικοποιηθηκε...........ο ιδιωτης δεν εβγαζε κερδος ικανοποιητικο και δεν παρειχε στην πολη καθαριοτητα και απο τοτε η πολη λεγεται ποντικουπολη και ειναι τιγκα στους αρουραιους.................

προτιμας να εχεις τον ιδιωτη νταβα και οχι το κρατος ?? (η λυση ειναι να φτιαξουμε το κρατος και οχι να τα δωσουμε ολα σε ιδιωτες).

για ο,τι ειπες σε μενα

στο παραδειγμα με τα τσιγαρα, επιβεβαιωσες αυτα που λεω (το πού συγκεντρωνεται ο πλουτος και πώς υποβοηθαται ο δυνατος)

το παραδειγμα με τις τηλεπικοινωνιες παλι ειναι επιβεβαιωση οσων λεω............ο ενας ιδιωτης "σπρωχνεται" εναντι των αλλων. αλλα και αυτη η λανθασμενη παρεμβαση να μην υπηρχε, παλι λιγοι θα επιβιωναν.

θες να μου πεις οτι το κρατος δε λειτουργει σωστα, συμφωνουμε. αλλα τι πρεπει να γινει, να το διορθωσουμε ή να το ξεπουλησουμε??

ενα παραδειγμα......προσπαθει να μαθει η μανα σου να μαθει οδηγηση για να σε πηγαινει καθε πρωι στη δουλεια......δε μπορει καλα ομως και οδηγει ψιλοχαλια.

δε θα κατσεις να της μαθεις?? αλλα θα πουλησεις (κοψοχρονια) το αμαξι σε αλλον, τον οποιο θα πληρωνεις καθα πρωι για τις μεταφορες??

Απάντηση από bandog:

φρι ροουζ

ποτε aegean και ολυμπιακη εγιναν ενα ????

το γεγονος οτι σταματησαν καποιες πτησεις ευθυνεται η ενδεχομενη συγχωνευση η το οτι οι συγκεκριμενες πτησεις δεν συνεφεραν και εβαζαν μεσα την εταιρεια (εκτος και αν επιδοτειτω η γραμμη) ???

και οχι δεν μπορεις αν βαλεις φωτοβολταικα στη στεγη σου χωρις να να βαλεις νταβατζη σου το ελληνικο δημοσιο....

δεν θελουν ποτε να γινεις αυταρκης και ανεξαρτητος απο τον ελεγχο και την διαπλοκη τους.

εσυ τους ταϊζεις ...

λες να σε αφησουν να τους φυγεις?

λεξοκοντριτσα

αφενος δεν υπονοησα οτι εισαι κνιτακι αλλα οτι επιχειρηματολογησαν σαν τετοιο...

αφετερου δεν απαντησες ειδικα στην ερωτηση μου με παραδειγμα συγκεκριμενο...

στην ελλαδα δεν θα υπαρχει υγιης ανταγωνισμος οσο το κρατος ειναι γενικος δερβενακας ρυθμιστης των παντων....

πχ βγαζει ο καρελιας το τσιγαρο λιντερ και δινει μια τιμη 80 λεπτα το πακετο...

ερχεται το κρατος και του επιβαλει τιμη 1.5 ευρω...

και πλεον του εχει επιβαλει τιμη 2.3 ευρω με το 80% να ειναι φοροι υπερ του δημοσιου...

προφανως αυτο δεν ειναι υγιης ανταγωνισμος ...

το κρατος σαφεστατα παιρνει θεση υπερ των συμφεροντων πολυεθνικων τυπου φιλιπ μορις εναντιον του ελληνικου φθηνου τσιγαρου...

δευτερο παραδειγμα οι τηλεπικοινωνιες ...

αν και υπαρχει οικονομικο οφελος στον καταναλωτη τελικα το συστημα ενεργει εναντιον του...

ο οτε παραμενει νταβατζης των συνδεσεων (τις οποιες εχει παραχωρησει σε εργολαβους που δεν αναλμβανουν διεκπεραιωση συνδεσεων αλλων παρωχων αν το μηκος καλωδιου υπερβενει τα 20 μετρα)...

λοιπον εγω τον οτε τον εχω πληρωσει τοσα χρονια τοσο ως χρηστης ενος μονοπωλιακου οργανισμου οσο και ως φορολογουμενος πολιτης.

τα καλωδια και τα δικτυα ανηκουν λοιπον σε εμενα ( σε μια ανεξαρτητη αρχη που θα τηρει ισονομια σε ολους τους παρωχους προς οφελςο του πολιτη-καταναλωτη) και οχι στον οτε που σαμποταρει καθε ιδωτικη πρωτοβουλια....

σταματω εδω τα παραδειγματα....

Απάντηση από Free89Rose:

26

βημα 1.ιδιωτικοποιηση ολυμπιακης (σου λεει ανταγωνισμος)

βημα 2.σταματαει η α3 πτησεις σε καποιους προορισμους

βημα 3.σταματαει η οα πτησεις σε καποιους αλλους προορισμους

βημα 4.οα και α3 γινοντε 1

αποτελεσμα? ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ!

Απάντηση από Free89Rose:

εγω μπορω να βαλω φωτοβολταικα και να μην ξαναπληρωσω μια για ρευμα??

συγκεκριμενα απαντω, δε γενικευω........ετσι δε γινεται παγκοσμιως??

ασε που ξερεις οτι δεν ειμαι κνιτακι....

δε φταιω εγω που βλεπεις το δεντρο και χανεις το δασος!!

ο τομεας των τηλεπικοινωνιων ειναι πολυ φρεσκος ακομα για να βγαλουμε συμπερασματα.........

και ας αντιστρεψω την ερωτηση επομενως..................πες μου πού υπαρχει υγιης ανταγωνισμος (προσεξε, οχι καρτελ)

Απάντηση από bandog:

λεξοκοντριτσα

ελα τωρα...

μην απαντας σαν ενα λοβοτομημενο κνιτακι με γενικευσεις και αορατους εχθρους....

πεσμου ενα παραδειγμα ανταγωνισμου που οδηγησε τελικα σε ολιγοπωλειο εις βαρος του καταναλωτη....

ο ανταγωνισμος στις τηλεπικοινωνιες δεν μας οφελησε?

η συγκεντρωση του παγκοσμιου πλουτου βεβαια !!

πώς κυριαρχησαν οι πολυεθνικες ??

Απάντηση από bandog:

24 .

δωσε ενα παραδειγμα....

**ποσο μαλλον οταν δεν ειναι και ελευθερες, αλλα ρυθμιζομενες προς οφελος του δυνατου.........

το θεμα ειναι ενα και γενικοτερο

οσο υγιης ανταγωνισμος κ να αναπτυχθει, παντα η αγορα οδηγειται σε ολιγοπωλια και σε τελικη φαση σε μονοπωλιο

ετσι γινεται με τις ελευθερες αγορες. το δογμα οτι αυτορρυθμιζονται μονες τους ειναι λανθασμενο. ο πλουτος συγκεντρωνεται σε ολο κ λιγοτερους στο τελος.

bandog

1) δεν υπαρχει θεμιτος ανταγωνισμος

2) α. κοβονται καλλιεργειες=τροφη

β. δεν εχουν καει και λιγα δεντρα..ας θυμηθουμε

γ. ο συνδυασμος φωτοβολταϊκων με αλλους ηπιους τροπους

παραγωγης ενεργειας + Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗ ΣΩΣΤΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

κατι θα μου ελεγε..

οταν ο στοχος, οσο 'πρασινος' κι αν βαφτιζεται,

ειναι το κερδος,

τιποτε δεν μου λεει..

τα ιδια παντελακη μου..

Απάντηση από bandog:

μερικες διαπιστωσεις για την πορεια της κουβεντας....

α) ο ανταγωνισμος κανει καλο στον καταναλωτη αφου φερνει τις τιμες σε λογικα πλαισια οπως εχει δειξει η ιστορια...

αρκει ομως ο ανταγωνισμος να λειτουργει θεμιτα και ανευ παραθυρων...

β) οι δημοσιες επιχειρησεις δεν οδηγουνται στην ιδιωτικοποιηση η την απαξιωση απο κανεναν αλλο παρα απο το ιδιο το αφεντικο τους (ελληνικο δημοσιο) που ηταν κακιστος διαχειριστης ...

της απαξιωσε , τις υποβαθμισε ,τις υπερχεωσε με ανουσια εξοδα και περιττες παγιες δαπανες , τις κατεστησε ουρα των εξελιξεων και ενω οι συνθηκες ευνοουσαν να γινουν οδηγοι αυτων....

γ) η ενεργεια ειναι εμπορευσιμο αγαθο .

αφου μπορει να παραχθει απο τον καθενα , γιατι και να μην εμπορευεται απο τον καθενα???

αν παλι θεωρειται κοινωνικο αγαθο τοτε καλο θα ηταν να το απαλλαξει η πολιτεια απο καθε εμμεσο φορο και φπα και να το διαθετει σε τιμες κοστους στους πολιτες της.

στην τελικη παιδακια, υπαρχει παντα η επιλογη του οτε και της δεη για οποιον αντιτιθεται στην ιδιωτικη παρουσια...

λεγεται μποϋκοταζ νομιζω....

δ) δεν νομιζω οτι κοβονται δεντρα για να στηθουν φωτοβολταικα ...

επισης ειναι τραγικο το "οικολογικο" επιχειρημα οτι ξεριζωνονται μερικα τετραγωνικα μετρα πουρναρια για να στηθει μια ανεμογεννητρια...

ενα φουγαρο , μακροπροθεσμα καταστρεφει πολυ περισσοτερο τη χλωριδα , την πανιδα και το μικροκλιμα...

κατι σαν κι εσας

μας εφτασαν στα σημερινα χάλια.

για τους βολεμενους τωρα σας πηρε ο πονος πασοκακια.

οταν τους βολευατε για να ανοιξετε χωρο στους ιδιωτες

δεν σας ενοιαζε

Απάντηση από billis3:

12..Να σου πω εγω ποιο το οφελος περα απο τις θεωρειες σας....Οταν ηταν κρατικος ο ΟΤΕ τηλ ειχαν μονο οι προνομοιουχοι...΅Ενα τηλ για να αγοραζες τοτε εκαμνε 120 με 150000 δρχ. οσο 6 μηνες δουλειας και μαλιστα μπορουσες να το βρεις μονο σε αγγελειες.. Ο ΟΤΕ για να στο περασει εκαμνε 6 εως 10 χρονια...Μολις εγινε ιδιωτικος τηλ εβαλε και η κουτση Μαρια..Τωρα τα ποσο φτηναινε νομιζω οτι δεν χρειαζεται να σας το πω εγω..Ολα τα αλλα ειναι θεωρειες προπαγανδιστικες..Αν ειναι μαζι με τους ιδιωτες να εχω κερδος και εγω ..ε ναι τοτε να δοθει και γρηγορα.....Οι μονοι που δεν πρεπει να μην το θελουν νομιζω πρεπει ναναι οι βολεμενοι της ΔΕΗ και ξερουμε ολοι τον λογο...

Απάντηση από avertos:

17 ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ

Απάντηση από billis3:

3...Πληρωνω γυρω στα 120 ευρω το διμηνο συμφερει να παω;

14

πως νομιζα οτι ειναι αυστριακη τς τς

τα υπολοιπα κωμικοτραγικα ασχολιαστα..

δυστυχως τα προφανη

τα βλεπουν μονο οι ακομματιστοι (Psiclops, zavoliara)

γιατι αραγε ??

14. θα πληρωνει και φορους???

χαχαχαχαχαχαχα

Απάντηση από avertos:

Η ενεργα ειναι ελληνικη επιχειρηση ,,

Η δεη ειναι μια κερδοφορα επιχειρηση με την πωληση της θα χαθουν μερικα εκατ, ευρο απο τα ταμεια του κρατους αυτα χρηματα υα τα αντιακταστησουν οι φοροι ,,,,

συμφωνω με psiclops

η εθνικη μας κυριαρχια

βαλλεται πανταχοθεν.

απο λαθρους και ξενο κεφαλαιο.

οσοι απο εμας απομεινουν

θα καταναλωνουν τα σκουπιδια

του λιντλ, του ικεα και της ενεργκα τωρα.

πολυ ακριβα για σκουπιδιa.

και θα πληρωνουν με αιμα κι οσα ηταν δωρεαν,

τροπος του λεγειν το δωρεαν, απο φορους ηταν:

υγεια-εκπαιδευση

και το χρημα θα πηγαινει εξω φυσικα..

δηλαδη περισσοτερη φτωχοποιηση εδω

Απάντηση από Psiclops:

10. Ποιο το οφελος που οι τηλεπικοινωνιες πηγαν σε ιδιωτες? Οι ιδιωτες βαζουν τα λεφτα στην τσεπη τους, δεν πανε σε δημοσια ταμια να εξυπηρετηθει το κρατος.

Ετσι ξεπουλησαν τον ΟΤΕ για ενα κομματι ψωμι, γιατι ολοι ειχαν παει στις ιδιωτικες.

Το ιδιο γινεται και με την υγεια. Ιδιωτικα κεντρα και νοσοκομεια παιρνουν ολο το χρημα για δικο τους οφελος, τα δημοσια ειναι νεκρα.

Πολλοι ιδιωτες κιολας κλεβουν και την εφορια και τρωνε χοντρα εις βαρος μας.

Τι διαφορετικο να περιμενουμε απο τον ανταγωνισμο στο ρευμα.

Θελουν να πουλησουμε την ΔΕΗ για ψιχουλα και αυτος ειναι ενας τροπος για να το καταφερουν.

Ετσι χανεται η εθνικη μας κυριαρχια, ιδιωτικοποιωντας τα παντα. Η Ελλαδα θα παψει να υπαρχει, την πουλανε οσο οσο.

Αν φυσικα δεν μας την φανε πρωτα οι λαθρο που κανουν εισβολη.

10.jovan

διαφωνω.

παραμενουν υψηλες οι τιμες

και γεμισαμε καρκινογονες κεραιες.

και ειναι πολυ σοβαρο θεμα να επιτρεπεις

σε ξενες εταιρειες τετοια οικονομικη διεισδυση.

τα οφελη πρεπει να ειναι πολυπλευρα

και οχι μόνο στην τσεπη.

εσυ θα ετρωγες κακης ποιοτητας φετα πιχι

ή την λιγο ακριβοτερη αλλά καλυτερη.

ας μην κρινουμε επιπολαια..

Απάντηση από jovan33:

Στις τηλεπικοινωνίες, πάντως, που έχουμε αρκετά χρόνια και ιδιωτικές εταιρείες, μια χαρά λειτούργησε ο ανταγωνισμός...προς όφελος του καταναλωτή...Ας ελπίσουμε πως θα γίνει το ίδιο και με την ενέργεια...

αντι να εξυμνειτε τους ιδιωτες

μηπως να ξυπναγατε και να

διαμορφωνατε αλλιως τις κρατικες παροχες;;;

πιεζοντας προς τη σωστη κατευθυνση;;

πιο ευθυς, συντομος και σιγουρος δρομος

αλλά εχουν βρει και κανουν ολοι στην ελλαδα.

τετοιοι τσιμεντολιθοι

δεν υπαρχουν αλλού

1) και πού θα φυτευει η energa φωτοβολταϊκα;;

σε γη μας που της δοθει για ενα κομματι ψωμι;;

εν τω μεταξυ, πολυ 'πρασινα' τα φωτοβολταϊκα,

θα ξεριζωθει για χαρη τους ο, τι πρασινο υπαρχει.

2) διαβασε τα ψιλα γραμματα

3) αν αφαιρεσεις τους φορους και το φπα

απο τωρινο λογαριασμο,

θα δεις οτι πληρωνεις τα ιδια.

4) ακομα κι αν γινει φτηνοτερο, η εκτιμηση πρεπει να'ναι συνολικη.

δεν βλεπω κανενα οφελος απο τετοιες παροχες σε αυστριακους

ή σε καθε καρυδιας καρυδι.

και η εμπειρια λεει οτι οι τιμες των ιδιωτων

παραμενουν υψηλες

Απάντηση από Psiclops:

Καλα κατσε να γλυκαθουν πρωτα και θα δεις τι καπελο θα μας φορεσουν κι αυτοι.

Το φυσικο αεριο αρχισε να ακριβαινει μολις μυριστηκαν οτι εχει καταναλωση.

Ευτυχως οχι πολυ ακομα, μιας και υπαρχουν πολλοι κολλημενοι που τρωνε ακομα πετρελαιο. Ετσι οπως ανεβαινει το πετρελαιο ομως ολοι θα θελουν φυσικο και θα πουλιεται χρυσαφι.

Ετσι θα γινει και με το ρευμα. Θα κοψουν ολοι τη ΔΕΗ γιατι και καλα θα ειναι φτηνοτερα και τοτε θα ερθει το φεσι.

Φυσικα και δεν συμφωνω με τις παραλογες αυξησεις της ΔΕΗ ολα αυτα τα χρονια, αλλα αμα γινοταν σωστη διαχειρηση αυτα θα ηταν λεφτα που θα πηγαιναν για την χωρα.

Με αυτη την ιδιωτικη παλι σε καμια Γερμανια θα τα σκαμε, συν τις μιζες που θα πεσουν και ηδη ζητανε κι αλλα.

ιδιωτικοποιησεις θελετε??

θα φατε καλα..........................αλλα θα ειναι αργα μετα για κλαμματα................

Απάντηση από megane34:

auto poy prepei na se endiaferei einai na mhn plironeis 30% parapanw!

Απάντηση από Psiclops:

Ερωτηση: Η ΔΕΗ εχει τα ορυχεια λιγνιτη και τα εργοστασια που παραγει ρευμα. Αυτη η Energa απο που το τραβαει?

Μηπως θα κανουμε παλι πλουσιους καποιους στο εξωτερικο οπως γινεται με Carefour, ΙΚΕΑ, Lidl κτλ?

Η μηπως παιζεται κρυφα ιδιωτικοποιηση της ΔΕΗ και την μετονομαζουν σε Energa?

Απάντηση από megane34:

Είμαι επαγγελματίας και την έχω εδώ και έξι μήνες... αν πληρώνεις δεη πάνω από 200 ευρώ το δίμηνο και δεν πας στην energa γράφει στο κούτελο σου με μεγάλα γράμματα ΛΑΛΑΚΑΣ

Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι μας έκλεβαν τόσα χρόνια, είναι αδιανόητο!!!!!

Απάντηση από avertos:

ΟΧΙ ...

ΟΤΙ ΑΡΧΙΣΕ Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ,

ΝΟΜΙΖΩ ΝΟΜΙΖΩ

Απάντηση από KIEPION_1:

dealer είστε αγαπητέ ?

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.