Συζητήσεις - Εκκλησια και Σκόπια
Χρήστης: odyseas1
Θέμα: Εκκλησια και Σκόπια
Ημερομηνία: 07/05/11 23:02

Επειδη εγινε μαγαλος σαλος σχετικα με την σταση της εκκλησιας στο Σκοπιανο, τι πιστευεται οτι ωθησε την εκκλησια να διατυμπανιζει οτι η μακεδονια ειναι ελληνικη την στιγμη που ειναι αντιθετη με καθε τι αρχαιο ελληνικο?

Απάντηση από mr_grand:

Διαβαζω τις απαντησεις ολων αλλα κανεις δεν λεει τιποτα επι του θεματος!

Εσυ παλι γιουγκο αναφερεσαι σε γεγονοτα του 46! Για τωρα ομως δεν λες τιποτα!

Τι ηταν αυτο που εκανε τους παπαδες να πρωτοστατισουν στις διαδηλωσεις για το ονομα?

Ειλικρινα δεν γνωριζω τι ειναι αυτο, αλλα σιγουρα δεν ειναι το ονομα! Θα περιμενω μηπως και καποιος ξερει κατι η αλλοιως ο θεματογραφος ωφειλει να πει αν γνωριζει

Απάντηση από yougko:

Σε είχα ρωτήσει εάν γνωρίζεις την ιστορία η έστω κάτι ελάχιστο από την ιστορία την Γιουγκοσλαβίας ....δεν απάντησες.....τα θέλετε όλα στα χέρια οι νεοπαγανιστές...χωρίς κόπο νομίζω.

Ας είναι...

Η ιστορία έχει ως εξής ο Τίτο (μεγάλος πολιτικός και στρατιωτικός) δημιούργησε την Γιουγκοσλαβία αμέσως με την λήξη του πολέμου...Γιουγκ -Jug στα σλαβικά σημαίνει νότος, Jug Slav =Νότιοι Σλάβοι.....6 δημοκρατίες σε μια ενωμένη χώρα με κοινό γνώρισμα -χαρακτηριστικά την εθνότητα -όλοι τους σλαβόφωνοι όλοι τους Σλάβοι,και όλοι τους σοσιαλιστές πλέον έστω και με το ζόρι (Κροάτες και Σλοβένοι υπήρξαν υποστηρικτές του Αδόλφου βλέπε Ustashi),τα νότια της χώρας σημερινό FYROM κατοικούνται από σλαβους κατά 45% αλβανούς κατά 40% και οι υπόλοιποι διάφορες φυλές μαζί και Έλληνες ....οι Σλάβοι επί το πλείστων είναι βουλγαρικής καταγωγής ,εκτός στα βόρεια που είναι Σέρβοι....οι Σέρβοι πατροπαράδοτα δεν έχουν καλές σχεσεις με τους ίδιους που δεν έχουμε και εμείς ως λαός ,μάλισταταιριάζει γάντι ο χαρακτηρισμός ότι είμαστε αδέλφια, και έτσι πρέπει να λογίζομαι τους εαυτούς μας...είναι πάρα πολλά αυτά που μας ενώνουν....Η ηγεσία των σκοπίων γύρω στα 1946 αποφάσισε να κάνει αυτόνομη την εκκλησία του κρατιδίου ως αυτόνομη εκκλησία της Αχρίδος ...το Βελιγράδι σε συνενόηση με το Πατριαρχείο τους έβγαλε σχισματικούς ....βλέπεις η Ορθόδοξη εκκλησία έχει άλλους κανόνες από αυτούς των πολιτικών και οι Σέρβοι αδελφοί μας είχαν προβλέψει για το που θα οδηγούσε αυτό το ψευδοκράτος....τα πράγματα...σημειώνω ότι η ονομασία τους ως Μακεδονία έγινε μόλις το 1945 με την πίεση των Σοβιετικών αλλά και την υποστήριξη του Κ.Κ.Ε....ελπίζω αυτά να σου φτάνουν ως στοιχεία.....

Υ.Γ

Ο Σιωνισμός δεν έχει θέση στη Ελλάδα..

Απάντηση από odyseas1:

ξεφυγαμε απο το θεμα ομως!!

γιατι η εκκλησια εχει διαφορες με τα σκοπια?

ιδου το ερωτημα!

Και μην μου πειτε λογω ονοματος!!!Αυτο δεν υπαρχει για την εκκλησια! αλλο ειναι το προβλημα!

Απάντηση από yougko:

Βασικά nikos318,θα πρέπει να διαβάζουμε και να καταλαβαίνουμε τι ο άλλος μας λέει για να μην χάνουμε το νόημα όσων αυτός μας λέει.

Είπαμε λοιπόν ότι ο Μέγας Αλέξανδρος μετέφρασε την Παλαιά Διαθήκη ,δεν είπαμε όμως ότι την πίστευε ,άλλωστε νόμιζε ότι ήταν γιος Θεού όπως γίνονταν με όλους τους μεγάλους άντρες της αρχαιότητας,είχε προφητευθεί ο ερχομός του όπως και αυτός των απογόνων του ,οι οποίοι φυσικά ήταν η ντροπή της αρχαιότητας,και καμία σχέση δεν είχαν με το μεγάλο Αλέξανδρο.

Όταν μιλάμε για σιωνισμό- σιωνιστές καλό είναι να γνωρίζουμε για το τι ακριβώς μιλάμε και όχι να λέμε λόγια του αέρα....Ο Σιωνισμός λοιπόν είναι ένα θρησκευτικοπολιτικό μόρφωμα που κύριος δημιουργός του είναι ο Ρωσσελ (δημιουργός επίσης των Ιεχωβάδων) και αντιπροσωπεύει την άκρα ακροδεξιά πτέρυγα των Ιουδαίων η αλλίως τους ναζί Ιουδαίους....ποιές είναι οι θέσεις του σιωνισμού λοιπόν ,θέσεις του είναι ότι οι Ιουδαίοι έχουν συγχωρεθεί απο Τον Θεό σ.σ που σκότωσαν τον Υιό(δεν αναγνωρίζουν τη Θεότητα στον Ιησού)και ότι οι Ιουδαίοι θα πρέπει να βασιλεύουν ολόκληρης της ανθρωπότητας.με κάθε κόστος.......αυτό φυσικά δεν αρέσει ούτε στους ίδιους τους Ιουδαίους ,οι οποίοι ακολουθούν πιστά τους νόμους τους και δεν έχουν ως κάτι τέτοιο στο μυαλό τους.....επίσης περιγράφεται και στην αποκάλυψη του Ιωάννη ως το τελικό σημάδι πριν την 7ετή βασιλεία του Αντίχριστου.....μάντεψε λοιπόν ποιοι είναι εμπόδιο στα σχέδια τους ,ποιοι κρατούν αιώνες τώρα τον Πανάγιο Τάφο τον Ναό της Αναστάσεως κλπ κλπ.......οι πονηροί λοιπόν για να καταφέρουν να κάνουν πράξη τα σχέδια τους θα πρέπει να βγάλουν από την μέση τους Ορθόδοξους λαούς....δες λοιπόν τα γεγονότα στην λεκάνη της μεσογείου ,δες ποιοι είναι Ορθόδοξοι λαοί (σ.σ Ορθόδοξοι είναι και Εβραίοι καθώς και μουσουλμάνοι)και θα καταλάβεις περί τίνος πρόκειται....δες λοιπόν και τι ο Φουράκης είπε πριν πεθάνει.

http://www.youtube.com/watch?v=OfrH6jPZnE8

Υ.Γ

Όλοι τους μασόνοι σιωνιστές....χτυπώντας την Ορθοδοξία προσπαθούν να χτυπήσουν την Ελλάδα,τέλος όμως με τα ψέμματα τους.

Υ.Γ2

Οι έλληνες είμαστε Ορθόδοξοι,η χώρα απο Ορθόδοξους ελευθερωθήκε και για Ορθόδοξους έγινε.Δες εθνοσυνέλευσεις ......

Απάντηση από WoW_Hunter:

προπαγανδιστη παγανολατρη θεματογραφε, η εκκλησια ειναι εναντια σε καθε τι ελληνικο;;;; η ο Νεοπαγανισμος εναντια ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ANTE κοψε τις πρωινες

Απάντηση από nikos318:

tr yougko e an o aleksandros pisteye ayta poy elege h palea diathiki en o oligis diladi ta iiera bibllia ton evreon tote aytos einai sionistis

kai to ti [ppisteuei o kathenas einai diko toy thema

to na diastrevlonei kaneis tin althia gia na isxiropoiisei tin pisti tou einai lathos

o alwksandros itan ellin kai oudemia sxesi eixe me toys ebreoys

min prospathite loipon na amavrosete akoma kai ayton fia na enisxisete tin pisti sas

Απάντηση από yougko:

Τίποτα τυχαίο φίλε KOYR28

Ανθέλληνες μέχρι κόκκαλο οι σιωνιστές νεοπαγανιστές....γνωστό αυτό πλέον ,δεν κρύβεται με τίποτα,όσοι φάγανε τα παραμύθια τους έφτασε η ώρα να τα δούνε με τα ματάκια τους.....

Η μετάφραση των "Ο" έγινε πράγματι από τον Μέγα Αλέξανδρο,με εντολή του,και αυτό φυσικά και εάν είναι προοπομπός Του Χριστού.

Υ.Γ

Τέλος τα παραμυθάκια των Σιωνιστών δήθεν εθνικών .......

Απάντηση από nikos318:

αμα θεμε να συνδεσουμε τα ασυνδετα λεμε ενα καρο μαλακιες και ανακριβιες

Απάντηση από nikos318:

αυτος που το εκανε αυτο δεν ηταν χριστιανος μαλλον στον ιουδαισμο πιστευε κοινος Εβρεος

θεσ να πεις οτι ο Αλεξανδρος ηταν εβρεος

το χασαμε τελιος

Απάντηση από KOUR28:

εσεις ξερετε ποιος μετεφρασε την παλαια διαθηκη απο τα αραμαικα στα αλεξανδρινα ελληνικα ?

Απάντηση από odyseas1:

kour28 εχεις πυρετο?πας καλα ρε φιλε που ο Αλεξανδρος ηταν προπομπος του χριστιανισμου? στην προσπαθεια σας να "δεσετε" τον χριστιανισμο με την ΕΛΛΑΔΑ να δω τι αλλο θα πειτε!

Επι της ουσιας ομως δεν απαντας! Οσο για το περιοδικο δαυλος δεν μου λεει τιποτα και ουτε το εχω διαβασει ποτε! Δεν αμφιβαλλω οτι μπορει να εξυπηρετει ξενα συμφεροντα!Αν παλι τωρα χρησιμοποιησουμε τον συλλογισμο σου ως προς το βαρβαρος στην 26, προκυπτει οτι και ο χριστος ηταν βαρβαρος!

Κανω λαθος?

Απάντηση από nikos318:

δεν ηθελα να εμπλακο σε αυτο το θεμα αλλα οχι και να ακουο οτι ο Μ Αλεξανδροσ ηταν και προπομποσ του χριστιανισμου

ο Μ αλεξανδροες ηταν πολυθειστης και εχρυσε εαυτον θεο βασιλεα μετα την καταλυψη της Περσικης αυτοκρατοριας

εχω ακουση οτι ο χριστιανισμος εχει τις βασεις του στον Σωκρατη και στον Αριστοτελη αλλα για μεγα Αλεξανδρο πρωτη φωρα και δεν μπωρο να καταλαβω που το στυριζεις

Απάντηση από KOUR28:

ο Δημοσθενης θεματογραφε ηταν φανατικος αντιμακεδονας . αποκαλεσε τον Φιλιππο "βαρβαρο" (ενω βαρβαρος ηταν ο δημοσθενης οπου η μητερα του ηταν Σκυθα) και ηταν η αιτια που ουδεποτε συνασπιστηκαν οι ελληνες οικουμενικα. Ειτε αρεσε σε καποιους ειτε οχι ο Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΠΡΟΠΟΜΠΟΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ! ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ

Απάντηση από KOUR28:

Ενα ΜΠΡΑΒΟ στον Γιουγκο και στα υπολοιπα παιδια που δεν ενστερνιζονται τις εμετικες - υποπτες αποψεις της νεοπαγανιστικης φυλαδας που ονομαζεται "ΔΑΥΛΟΣ" . Ο "ΔΑΥΛΟΣ" καποτε εδινε ευλογιες στους ΟΥΤΣΕΚΑΔΕΣ (Γιουγκο εαν εχεις το τευχος ξεμπροστιασε το) ναι τους ΟΥΤΣΕΚΑΔΕΣ δολοφονους, μαστιγα της Ευρωπης και πρεζεμπορες, εδινε δρυμη κατηγορω στους Ορθοδοξους και την Σερβια αποκαλωντας τους ωσαν "δολοφονους, εκκλησια δολοφονα" και αλλες τετοιες αρλουμπες ενω φιλοξενουσε και κειμενα του αλβανολαγνου δικηγορισκου Αριστειδη Κολλια που συνεδεε αρβανιτια και τουρκαλβανους ! Επισης ειναι τοσο αντιχριστιανικο το μενος τους που τα ειχαν βαλει με τη παλαιολογια δυναστεια σαν "δουλα των οθωμανων και καθε κατακτητων" . ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ! Αλλα παρομοια εμετικα εχουν γραψει για τον Νικηφορο Φωκα στη Κρητη(τον αποκαλουν ανιστοριτα ως Αρμενη), για καποια "ψευδοεπανασταση εθνικων Ελλαδιτων "κατα των "ρωμαιων της κωνσταντινουπολης" στις εικονομαχιες (ουδεποτε εγινε στην αυτοκρατορια ελλαδιτικη εθνικη επανασταση με φοντο τις εικονομαχιες) και ενα σωρο αλλα ! ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΚΟΠΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΚΕΙΜΕΝΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΦΥΛΑΔΑΣ !

Απάντηση από odyseas1:

ενω η εκκλησια και ανθιμος εξυπηρετουν την ελλαδα ε?

Απάντηση από nikos_salonica:

Το έχω επισημάνει ξανά : Είναι πολύ ύποπτος ο ρόλος των δήθεν αρχαιολατρικών περιοδικών που κυκλοφορούν στην Ελλάδα . Εξυπηρετούν ανθελληνικά σχέδια.....

Απάντηση από odyseas1:

κατι ξερω κι εγω για την ιστορια της περιοχης γιουγκο! να εισαι απολυτα σιγουρος!

οσον αφορα την εκκλησια και τα ψευδη της?

μεγαλο κεφαλαιο θα ανοιξουμε και δεν ειναι μεσα στο θεμα μας

Απάντηση από yougko:

Και τι ακριβως ειναι αυτα που ξέρεις?και ποια είναι αυτά τα ψεύδη που λέει η Ορθόδοξη Εκκλησία μπορείς να ονομάσεις ένα?και εάν εγώ σου αναφέρω για χιλιάδες ψέμματα των μουλάδων σας μετά τι θα πείς?

Υ.Γ

Το yougko πραγματι δηλώνει ότι έχω σχέσεις με την πρώην Γιουγκοσλαυβια....δεν το έκρυψα ποτέ,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είμαι Έλληνας.

Υ.Γ2

Γνωρίζεις λοιπόν κάτι για την ιστορία της γείτωνος?κάτι για την Ορθόδοξη Εκκλησία ίσως πως λειτουργεί ως οντότητα?

Απάντηση από odyseas1:

Να υποθεσω οτι δεν ειναι τυχαιο το νικ σου?

Γιουγκο!!! κατι μου θυμιζει κατι μου θυμιζει!!

Κοιτα ξερω αρκετα καλα μερικα πραματα τα οποια ειναι και ελεγμενα και διασταυρωμενα!

Τωρα αν εσυ διαβαζεις μονο τα εκκλησιαστικα περιοδικα που λενε ενα σωρο ψευδη τοτε μαλλον εσυ εισαι ανιστοριτος

Απάντηση από yougko:

Γνωρίζει τίποτα απο την ιστορία της γείτωνος όταν αυτη ήταν Γιουγκοσλαυια ?

Γνωρίζεις για τον ρόλο που έπαιξαν οι κομμουνιστές ?τι είναι κομμουνισμός πως δημιουργήθηκε το εν λόγω κρατίδιο κλπ κλπ?Η έμαθες φαρσί απ έξω απο τους μουλάδες των παγανόπληκτων τις μπούρδες που λένε?

Απάντηση από yougko:

Καλά κατάλαβα .....νέο θύμα.....των μασόνων...

Κατάλαβες Κατερινάκι τι κάνουν οι κύριοι εδώ μέσα?

Προσηλυτισμό κάνουν τα κουμάσια....αυτό πολεμάμε...

Υ.Γ

Για πες μου παλικαρακι μου τα έλενξες αυτά που λές εαν ειναι αλήθεια?

Απάντηση από odyseas1:

Κατερινα αλλο ηταν το προβλημα της εκκλησιας της ελλαδος! εντελως αλλο! Απλα με τον τροπο αυτο προσπαθουσε να πιεσει την σκοπιανη εκκλησια να αλλαξει ροτα!

15 γιουγκο! Γιαυτο κατεστρεψε αγαλματα και πολυτιμα εργα τεχνης?

Γιαυτο εκαψε βιβλιοθηκες?

Γιαυτο εκλεισε φιλοσσοφικες σχολες?

Επειδη ειναι υπερ της αρχαιας ελλαδος?

Απάντηση από yougko:

Δεν μπορεί είναι σελίδα του δαυλού 2 κιόλας ολόκληρες...

Δαυλος φεβρουαριος του 93 ανοιξε τον και διάβαστον...

Απάντηση από Caterina1:

7 Μα κι εγώ αυτήν εννοώ!! Θεωρείς οτι η στάση της είναι ανθελληνική επειδή δεν πάει το δωδεκάθεο;; κατάλαβα καλά;;;

Απάντηση από yougko:

Και αφού δεν είσαι με καμιά θρησκεία ,πως σου ήρθε να αναφέρεις ποια είναι η άποψη τις εκκλησίας για την αρχαιότητα και μάλιστα τόσο βάναυσα...

Για αρχή να σου δώσω να καταλάβεις η εκκλησία είναι αντίθετη στην αρχαία θρησκεία και όχι σε οτιδήποτε αρχαιοελληνικό....

Καταδικάζει την ειδωλολατρία...

Υ.Γ

Από ότι καταλαβαίνω είσαι καινούργιος στον χώρο των μασόνων που αυτονομάζονται ελληναραδες...οπότε θα σου εξηγήσω μερικά πράγματα ...για αρχή από που είσαι όμως είσαι βορειοελλαδίτης?

Απάντηση από odyseas1:

και παλι δεν μου φερνεις αποκομμα του δαυλου, αλλα την αποψη καποιου

Απάντηση από odyseas1:

Μαλλον δεν ξερεις ελληνικα γιουκο! οταν λεω τιποτα εννοω τιποτα! με καμια θρησκεια ΜΕ ΚΑΜΙΑ! οκ?

Ο λογος του ποστ?

περιεργεια

Απάντηση από yougko:

http://norfid.files.wordpress.com/2011/03/1xb.png

http://norfid.files.wordpress.com/2011/03/2xb.png

Για ξαναδέστο λεβέντη μου....

για ξαναρίξτου μια ματιά...

Απάντηση από yougko:

Οταν λες τίποτα τι εννοείς ακριβώς?

Και ποιος ο λόγος του εν λόγω ποστ?

Απάντηση από odyseas1:

εκει που με παρεπεμψες γιουγκο δεν ειναι αποσπασμα απο τον δαυλο αλλα ειναι εκτιμισεις καποιου που δεν ξερουμε ποιος ειναι! οποτε αστοχο

Απάντηση από yougko:

Είσαι Ορθόδοξος ?σε ρωτάω ξανά....

Υ.Γ

Είδες με τα ματάκια σου τον δαυλό την ναυαρχίδα των δηθεν δωδεκαθειστων τι λεει για τους σκοπιανους...

Απάντηση από odyseas1:

εννοω αυτην που εδρευει στην ελλαδα!

Απάντηση από klomp2:

ousttttttttttttttttt

Απάντηση από Caterina1:

Αν ήταν έτσι όπως τα λες θεματογράφε, για την εκκλησία δεν θα υπήρχε καθόλου Ελλάδα!!! Έτσι κι αλλιώς, η σημερινή Ελλάδα είναι απόρροια γεωγραφική της αρχαίας ή κάνω λάθος;;

Απάντηση από yougko:

Ποια δική μας?

Για μισό λεπτό να ξέρουμε τι λέμε...

Είσαι Έλληνας Χριστιανός Ορθόδοξος?

Απάντηση από odyseas1:

Ρε γιουγκο για πες μας λοιπον αφου βλεπω οτι ξερεις:

Τι ειναι αυτο που χωριζει την εκκλησια των σκοπιων απο την δικη μας?

Απάντηση από yougko:

Αδελφό κράτος λέει ο δαυλός σας τα σκόπια ....έτσι λένε οι δήθεν ελληναράδες δωδεκαθειστες

Απάντηση από yougko:

Το περιοδικό δαυλός το ξέρεις?

Είμαι σίγουρος ...

Δες λοιπόν τι λεει για τους σκοπιανους....διάβασε το φωστήρα μου μασόνε...

https://lh6.googleusercontent.com/-eviEY9GV7PU/TXbEeldx6ZI/AAAAAAAA7Vc/o4wiVQCFUO8/s1600/1X.PNG

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.