Συζητήσεις - ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΛΩΣΣΑΣ ΤΗΣ Γ' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
Χρήστης: OMGitsME
Θέμα: ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΛΩΣΣΑΣ ΤΗΣ Γ' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
Ημερομηνία: 25/01/11 15:29

Νεοελληνική Γλώσσα,Β' τεύχος,σελ.49.

Βάζω το κείμενο...

Το χαρούμενο λιβάδι

Κάποτε, λίγο πιο μακριά από το μέρος που μένουμε, υπήρχε ένα λιβάδι. Όλοι έλεγαν πως ήταν το ωραιότερο λιβάδι που είχαν δει ποτέ. Ήταν γεμάτο κάτασπρες μαργαρίτες. Οι μαργαρίτες ήταν πολύ αγαπημένες και περνούσαν όμορ-φα μαζί. Ώσπου μια μέρα μια παπαρούνα φύτρωσε δίπλα τους. Σε λιγάκι μαζεύτηκαν όλες οι μαργαρίτες γύρω από το καινούριο φυτό. Άλλες το κοίταζαν με περιέργεια, άλλες με θαυμασμό κι άλλες του γύριζαν την πλάτη, γιατί δεν το ήθελαν στο λιβάδι τους.

- Αυτή είναι κατακόκκινη κι εμείς ολόασπρες, είπε μια ψηλομύτα μαργαρίτα. Κοίτα πώς διαφέρει από εμάς! Κοιτάξτε τα φύλλα της πόσο άγρια είναι! Και το κοτσάνι της είναι όλο αγκάθια! Μας χαλάει την ομορφιά του λιβαδιού. Αδύνατο να ανεχτώ εγώ, μια άσπρη, κάτασπρη μαργαρίτα, να μείνω μαζί της. Δε θέλω ένα τέτοιο λουλούδι δίπλα μου.

- Τι είναι αυτά που λέτε; είπε η γιαγιά μαργαρίτα, που τη φώναζαν Γιαγιά Μαργαριτένια και που όλες οι μαργαρίτες άκουγαν τη γνώμη της γιατί ήταν σοφή. Ο παππούς σας, που είχε πολλούς φίλους, μου έλεγε πως υπάρχουν κι αλλού λιβάδια που έχουν μαργαρίτες και πα-παρούνες μαζί. Αυτός και οι φίλοι του περνούσαν πολύ ωραία εκεί, γιατί και οι παπαρούνες είναι λουλούδια σαν κι εμάς. Γι' αυτό, εγώ σας λέω να την αφήσουμε να μείνει μαζί μας. Δεν πρόκειται να μας κάνει κανένα κακό.

- Τι λες; έκανε θυμωμένα μια άλλη μαργαρίτα. Κι αν δίπλα σ’ αυτή την παπαρούνα ξεφυτρώσει κι άλλη και κάνουν παπαρουνάκια, τότε θα γεμίσει το λιβάδι μας με παπαρουνο-παιδάκια. Δε θέλω τα μαργαριτάκια μου να παίζουν μαζί τους.

- Αυτή διαφέρει από εμάς. Πώς μπορούμε να ταιριάξουμε;

- Κι εμείς οι μαργαρίτες διαφέρουμε μεταξύ μας κι όμως ταιριάξαμε, είπε η Μαργαρίτα-Ρίτα, μια άλλη μαργαρίτα που από την αρχή κοίταζε με συμπάθεια την παπαρούνα.

- Πώς διαφέρουμε μεταξύ μας, αφού είμαστε όλες άσπρες; απόρησαν οι υπόλοιπες μαργαρίτες.

Κι άρχισαν να μετρούν τα φύλλα τους, τα κοτσάνια τους και τις ρίζες τους. Κατάλαβαν ότι είχαν αρκετές διαφορές. Έτσι με τον καιρό, άρχισαν να γίνονται φίλες με την παπαρούνα. Περνούσαν πολύ καλά όλες παρέα. Η παπαρούνα είχε γίνει μελος της ομάδας τους, κι ας ήταν κόκκινη. Κατάλαβαν πως ούτε το φαγητό τους τρώει ούτε τον ήλιο τους παίρνει. Έφταναν όλα για όλους. Είχαν ακούσει μάλιστα τους ανθρώπους να λένε πως, τώρα που το λιβάδι ήταν ασπροκόκκινο, τους άρεσε περισσότερο.

Διασκευασμένο απόσπασμα από το βιβλίο της Φυλλιώς Νικολούδη

Το χαρούμενο λιβάδι,

εκδ. Ελληνικά Γράμματα

1. Συζητήστε στην τάξη πώς αντέδρασαν οι μαργαρίτες όταν εμφανίστηκε η παπαρούνα.

2. Αν η παπαρούνα ήταν ακατάδεχτη, επειδή ένιωθε μοναδική μέσα στο λιβάδι, τι νομίζεις ότι θα σκε-φτόταν για τις μαργαρίτες;

Lenin Bless YOU

Απάντηση από OIRODESMOYSERAGES:

ΔΕ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΕΓΩ ΒΙΒΛΙΟ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΙΔΑΓΩΓΙΚΩΝ ΕΛΛΗΝΙΔΑΣ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑΣ ΜΕ ΤΙΤΛΟ

Ο ΤΟΥΡΚΟΣ ΓΛΥΠΤΗΣ ΚΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑΡΗΣ

ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ

- Τι είναι αυτά που λέτε; είπε η γιαγιά μαργαρίτα, που τη φώναζαν Γιαγιά Μαργαριτένια και που όλες οι μαργαρίτες άκουγαν τη γνώμη της γιατί ήταν σοφή.

ΔΗΛ ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΑ ΑΚΟΥΤΕ ΤΗΝ ΣΟΦΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑ ΑΥΤΗ ΞΕΡΕΙ !

ΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΑΝΑΦΜΦΙΒΟΛΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ !

ΚΑΤ ΕΠΕΚΤΑΣΙΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ !

Απάντηση από PlatinumManager:

Να! πως περνούν την ιδέα της πολυπολιτισμικής κοινωνίας...στα παιδιά......με ηλίθια παραδείγματα...

Απάντηση από tesco_siesta:

Από τη πολλή τη παπαρούνα θα πάει κανά μικρό τρίτης δημοτικούς και θα εξοικειωθεί μαζί της.

Θα αρχίσει να κόβει παπαρούνες, θα μυρίζει, θα μυρίζει θα μυρίζει, ε, στο τέλος θα νιώσει πράγματι παπαρούνα .

Απάντηση από antirrisias_77:

Γιουγκο,απ την στιγμη που νομιζουν οτι απευθυνονται σε βοδια,λογικο ειναι να εχει τετοιον τιτλο

Απάντηση από yougko:

Θεματογράφε είναι λάθος το βιβλίο ,δεν γίνετε να είναι χαρούμενο ένα λιβάδι ...μπορούν να είναι όμως χαρούμενα τα "κτήνη" που βόσκουν εκεί.

Απάντηση από antirrisias_77:

Χαριτωμενο κειμενο,μονο που τα παιδακια εχουν και γονεις εκτος απο δασκαλους.Και οπως πολυ καλα διατυπωσαν οι προηγουμενοι,δεν χρειαζεται να προσθεσω τιποτε περισσοτερο.

Απάντηση από zavoliara_poli:

12

εσενα βλεπω να το ζεις

και να ζεις μονιμως εδω

Απάντηση από dilimmata:

11. Το καταλάβαμε ffey zavoliariko milffey....μη χτυπιέσαι και σου κόψει η κρέμα...!!!!

Επεσες τσούπ στη ξώβεργα που σου έβαλα στο 4 και τη πάτησες κσυνοπουλάκι...!!!!!

Εξάλλου ήταν γνωστό βρε συ πως ήσουνα nickιάρα της milffey....μη τρελαίνεσαι.....πλακίτσα κάνουμε δω πέρα. Μη το ζεις...!!!!

στο διλημματα πηγαινε

Απάντηση από haris_1984:

Tipe eisai tragikos,hmarton pou leei kai o fafouths!

4

αντε σε κανα θεμα για σεξ

πουλακι μου,

δεν ειν αυτα για σενα

Απάντηση από Party_68:

ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΙΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΕΣ :P

Απάντηση από ffey:

4

δεν βλεπω να μου εγραψε καποιος κατι

χρυσο μου..

οχι πως θα ασχοληθω και πολυ με μπιθηκια..

προσπαθησε παντως,

αν και αγνοεις το θεμα..

Απάντηση από dilimmata:

1 και 3.....και λίγα σου είπανε..... Βαρέθηκα να σου γράψω....

Απάντηση από ffey:

βρηκες τωρα ενα κειμενο

και κατι μας ειπες.

οποιος εχει διαβασει ολα τα βιβλια,

γνωριζει οτι προκειται για πολυπολιτισμικη προπαγανδα.

παντου ο ξενος ειναι καλός και οι ντοπιοι κακοι.

κατι λογικα αδυνατο ..

δυστυχως, ολοι εχουν πεσει θυματα της αλλοδαπης εγκληματικοτητας

και δεν τρωνε τετοια φουμαρα..

τα ιδια τα ελληνοπουλα μαρτυρουν στο σχολειο

απο τις επιθεσεις των αλλοδαπων παιδιων.

αυτα ομως δεν συμφερουν την προπαγανδα καποιων κομματων..

Απάντηση από Papasmurf:

Αίσχος!

Να καεί το βιβλίο σε τελετή στο Σύνταγμα και οι συγγραφείς να πάνε Σπιναλόγκα

Σε λίγο θα τους διδάσκουν Mαρξ και Μπακούνιν.

Που πάμε ρε;

Επιπρόσθετα, τα παιδιά να αρχίσουν απο το Νηπιαγωγείο να διδάσκονται το

"SAS-Οδηγός Επιβίωσης"

τι @@κια που σε δερνει.

οταν σε φανε οι παπαρουνες που

δεν ειναι μια στη ζωη, αλλά εκατομμυρια, να σε δω.

χαιρομαι παντως που ταυτιζεσαι

με τα βιβλια της παγκοσμιοποιησης,

εδειξες το προσωπό σου δεξιε καπιταλιστη

νεοφιλελευθερε.

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.