Συζητήσεις - ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ- ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ
Χρήστης: EDES_PARTIZAN
Θέμα: ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ- ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ
Ημερομηνία: 09/06/10 09:26

Ο Ανδρέας Παπανδρέου γαλουχήθηκε και σταδιοδρόμησε στις ΗΠΑ, μέσα σένα καθεστώς Μακαρθαρικής "τρομοκρατίας", που και η υπονοια και μόνο ότι μπορεί να ήσουν αριστερός, αρκούσε για να εξαφανιστείς εν μία νυκτί, κι όχι βέβαια για να ανέλθεις στην Πανεπιστημιακή κλίμακα, ως καθηγητής οικονομικών στην Μινεσότα, στο Χάρβαρντ και στο Berkeley(Καλιφόρνια). Στην Ελλάδα ήρθε στα 1961, κατόπιν απαιτήσεως των Αμερικανών προς τον τότε πρωθυπουργό Κων.Καραμανλή, αφήνοντας πίσω του μια λαμπρή ακαδημαϊκή καριέρα. Ετέθει κατόπιν εντολής του Καραμανλή, επικεφαλής του νεοσύστατου Κέντρου Οικονομικών Ερευνών . Την ίδια εποχή ο Κων Καραμανλής, πέτυχε την σύνδεση της Ελλάδος με την τότε ΕΟΚ, όχι την ένταξη, απλώς την σύνδεση, μια κατάσταση στην οποία βρίσκεται ας πούμε σήμερα η Τουρκία στην σχέση της με την Ευρωπαϊκή Ενωση. Ο Ανδρέας Παπανδρέου, εξέδωσε τότε ένα βιβλίο, το οποίο ποιός νομίζετε πως το προλόγιζε, ο κος Κων. Σημίτης!!!!!, στο οποίο κατηγορούσε τον τότε πρωθυπουργό Καραμανλή, ότι δεν έκανε τα ΑΠΑΡΑΊΤΗΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΗ ΕΝΤΑΞΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΣΤΗΝ ΕΟΚ. 15 χρόνια αργότερα, μετά την πτωση της επταετούς στρ.διακυβέρνησης, έβγαινε στα μπαλκόνια και διατράνωνε την ΕΞΟΔΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΟΚ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑΤΟ. Φυσικά μόλις εξελέγει το '81, ούτε από την ΕΟΚ έφυγε, ούτε από το ΝΑΤΟ. Στα 8 χρόνια που κυβέρνησε, κατάφερε να καταστρέψει μια ακμάζουσα οικονομία, με μηδενικό έλλειμα, όπως την είχε αφήσει η στρ.Κυβέρνηση και ο Κων. Καραμανλής, μια οικονομία και μια Ελλάδα, δεύτερη σε ρυθμούς ανάπτυξης παγκοσμίως μετά την Ιαπωνία. Από τότε η ελληνική οικονομία πήρε την κατρακύλα και δεν μπόρεσε ποτέ να ανακάμψει, παρόλα τα κεφάλαια που εισέρεαν για ανάπτυξη από την τότε ΕΟΚ, και τα οποία το ΠΑΣΟΚ χρησιμοποιούσε για ψηφοθηρικούς σκοπούς και κατασπαταλούσε ασυλλόγιστα, προς προσωπικό πλουτισμό των στελεχών του. Κατόπιν όλων αυτών, προκαλώ την κρίση σας και την σκέψη σας. Τελικά αυτός ο άνθρωπος, μήπως, δεν ήρθε τυχαία στον ελλαδικό χώρο, αλλά με κάποιο σκοπό???? Ο σκοπός αγαπητοί συνχρήστες ήταν ένας. Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ, που δημιουργούσε μια Ελλάδα ακμάζουσα και ανεξάρτητη από τις εντολές και τις πιέσεις του Αμερικανικού παράγοντα, δημιουργώντας μια σχέση ισοτιμίας με τα άλλα ευρωπαϊκά κράτη. Σε επίπεδο εσωτερικής πολιτικής κατανάλωσης, η παρουσία του Ανδρέα Παπανδρέου, εξυπηρετούσε έναν άλλο σκοπό. Τον προσεταιρισμό χιλιάδων αριστερών, που με την χρήση μιας αριστερής φρασεολογίας εντάσσονταν στο ΠΑΣΟΚ, ενώ σε διαφορετική περίπτωση θα κατευθύνονταν προς το ΚΚΕ. Φυσικά ο Παπανδρεϊκός αριστερισμός, έμεινε μόνο στα λόγια, αφού ουδεμία από τις προεκλογικές υποσχέσεις δεν επραγματοποιήθη. Το τραγικό βέβαια της όλης υποθέσεως, δεν ήταν η αποτροπή της ανόδου του ΚΚΕ δια της εντεταλμένης παρουσίας και δράσης του ΠΑΣΟΚ, αλλά η κατάληξη της Ελληνικής Οικονομίας, όταν στα 1989 είχαμε φτάσει σε σημείο σαν χώρα να μην μπορούμε να πληρώσουμε μισθούς και συντάξεις. Φυσικά η σώφρων κυβέρνηση Μητσοτάκη, που ανέλαβε την εξουσία σε μια καθημαγμένη χώρα, δεν επέλεξε ως λύση την είσοδο στο ΔΝΤ(παράγοντας απόλυτου πολιτικού και οικονομικού ελέγχου), γιατί αυτό θα χειροτέρευε τα πράγματα, όπως συμβαίνει σήμερα, αλλά εργάστηκε συνετά για την ανόρθωση του κράτους. Η πρόωρη όμως πτώσης της, διέκοψε αυτήν την προσπάθεια. Η εξουσία περιήλθε ξανά στο Παπανδρεϊκό ΠΑΣΟΚ, για να ολοκληρώσει το καταστροφικό του έργο. Το ΠΑΣΟΚ και ο Παπανδρεϊσμός, έθεσαν την ελληνική οικονομία επί της επιθανάτιας κλίνης, οι δε πολιτικοί και φυσικοί απόγονοί του , της δίδουν σήμερα την χαριστική βολή. Γιατί άραγε νομίζετε εσείς πως έγιναν όλα αυτά????????

Απάντηση από EDES_PARTIZAN:

καλή ιδέα, βάλε ένα θέμα να μιλήσουμε και για κείνα. Το βιβλίο που αναφέρεις δεν το γνωρίζω,αν μπορέσεις βρες τον ελληνικό τίτλο,αν έχει εκδοθεί στην ελλάδα και στείλε μου τίτλο και εκδόσεις για να το προμηθευτώ. Αυτόν τον καιρό διαβάζω, το "αναφορικά με την Τουρκία" του Τζόρτζ Χόρτον, προξένου των ΗΠΑ στην Σμύρνη το '22.

Απάντηση από shaman:

μισό λεπτό, παρτιζάνε ! μήν πηδάμε από τή μιά δεκαετία στήν άλλη, τό ιστορικό τραμπολίνο εξυπηρετεί μόνον όσους θέλουν νά προβάλουν τήν άποψή τους (όχι φυσικά ότι πάω νά ισχυρισθώ κάτι τέτοιο γιά σένα, γιά όνομα τού θεού !).

άν θές νά συζητήσουμε γιά τή μικρασιατική καταστροφή, μπορούμε νά τό κάνουμε, όχι όμως σέ αυτό τό τόπικ, παρακαλώ !

προσωπικά, συμφωνώ μαζί σου γιά τήν αφροσύνη τού βενιζέλου - όχι όμως γιά τό ρόλο τής αγγλίας τού λόυντ τζώρτζ, πού ήταν καί έμεινε μέχρι ΣΧΕΔΟΝ τό τέλος υποστηρίκτριά του.

επίτρεψέ μου νά σέ παραπέμψω σέ ένα ωραιότατο βιβλίο, τό ''θρού ιόνιαν άϋς'', μεταφρασμένο επίσης στά ελληνικά (δέν θυμάμαι τόν τίτλο στή γλώσσα μας δυστυχώς), τού σέρ Μάϊκλ Λούλιν Σμίθ, πρέσβεως τού ηνωμένου βασιλείου στή χώρα μας και φιλέλληνος, βασικό ατού τού οποίου είναι η προσφυγή σέ άπειρα ντοκουμέντα καί επιστολές τού φόρεϊν όφφις όσο κάι τού ελληνικού υπουργείου εξωτερικών καί τού ιστορικού μας αρχείου.

νομίζω όμως ότι η υπόθεση τής μικράς ασίας αξίζει ένα ιδιαίτερο τόπικ, στό οποιο καλόν θά ήταν νά λεχθούν καί μερικές πικρές αλήθειες τέλος πάντων .

Τώρα πως από τον Ανδρέα φτάσαμε στην Μικρασιατική εκστρατεία, ένας Θεός το ξέρει. Όπως και νάχει ζητώ συγνώμη από τους λοιπούς χρήστες. Το θέμα αφορά το έργο του Ανδρέα Παπανδρέου και κατά πόσο υπήρξε,όπως αυτό καταδεικνύεται από τα έργα του, άνθρωπος των αμερικανών. Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας

Τί λες ορέ κοπέλι,παρεξηγήθηκες που σε πείραξα λίγο για την λεβεντογένα Κρήτη????!!!!!! Έλα,μην ταράζεσαι και ξέρω εγώ τί ήταν οι κρητικοί και πόσα πρόσφεραν στο έθνος, και το λέω ειλικρινά. 5 μήνες έκανα έφεδρος στο Ηράκλειο και γνωρίζω την φιλοξενία των κρητικών,τους οποίους τιμώ. Άλλωστε έχω πολλούς φίλους κρητσικάκηδες. Για την ιστορία τωρα που μίλησες, την θεσσαλλονίκη μωρε Στράτο, ορέ κοπελι τσαπολιμάρες σου, την απελευθέρωσε ο Κωνσταντίνος, χωρίς μάχη μετά από συμφωνία με τον Τούρκο διοικητή της πόλης Ταξίν πασά. Ο ελληνικός στρατός μπήκε στην πόλη,χωρίς καμία καθυστέρηση, όπως μπήκε και ο Βουλγαρικός στρατός. Αυτός εκδιώχθει σε μερικούς μήνες από τον ελληνικό,με την έναρξη του δεύτερου βαλκανικού πολέμου. Πρόθεση του Κωνσταντίνου, ήταν ένα τμήμα του ελληνικού στρατού να κινηθεί, όπως και εκινήθη τελικά, και βορειοδυτικά για να καταλάβει και το Μοναστήρι,μια πόλη ίσης αξίας με την Θεσνίκη. Ο Βενιζέλος δεν του το επέτρεψε γιατί το είχε τάξει στους συμμάχους Σέρβους. Είχε μάλιστα καθορίσει τα σύνορα της ελλάδας μέχρι την Πτολεμαϊδα,λίγο πάνω από την Κοζάνη. Ο ένδοξος Βασιλιάς μας, παράκουσε την εντολή του, και διέταξε ένα τμήμα να προχωρήσει και προς βοράν, κι έτσι προλαβαμε να πάρουμε και την Φλώρινα(πολύ πιο βόρεια από την Πτολεμαϊδα,περί τα 70 χιλ.),στην οποία μετέβει και ο ίδιος και παρέμεινε για έναν μήνα, για την παγείωση της ελληνικής κυριαρχίας εκει. Ο ελληνικός στρατός έφτασε έξω και από το Μοναστήρι,30χιλ βορειότερα και ήταν έτοιμος να εισέλθει,αλλά ο Διάδοχος αντιμετώπισε την έντονη αντίδραση του Λευτεράκη. Σήμερα θα είχαμε και το Μοναστήρι. Μιλάμε για μια εποχή,που ο καθένας ό,τι προλάβαινε άρπαζε. Και όλα αυτά, αφού είχαμε πάρει την θεσσαλονίκη. Τώρα για το Μικρασιατικό τα έχουμε ξαναπεί, ο Λευτεράκης έστειλε τον στρατό εκεί, σε σημείο να ελέγχει μια έκταση 100.000 τ.χιλ, πράγμα αδύνατον(του τα είχε πει ο Μεταξάς,αλλά δεν τον άκουσε) με σκοπό να εξουδετερώσει τον Κεμαλικό στρατό.Αμ έλα που οι άλλοι τραβιόντουσαν πιο μέσα και οι δικοί μας τους κινηγούσαν. Ξέρεις ποια ήταν η συμφωνία του Λευτεράκη με του Αγγλογάλλους? να κρατήσουμε την παράλια ζωνη της μικρασίας,μόνο αν εξουδετερώναμε τον κεμαλικό στρατό,που δεν δέχονταν την συνθήκη των Σεβρών. Έτρεχαν λοιπόν να τον εξουδετερώσουν. Το ίδιο έκαναν και μετά το '20 και οι αντίπαλοι του Λευτεράκη,αν και πήραν τις εκλογές λέγοντας πως θα σταματήσουν τον πόλεμο. Θα σταματήσουν τον πόλεμο,αλλά αυτό σήμαινε και αποχωρηση από την μικρασία. Θα άφηναν λοιπόν τους μικρασιάτες στο έλεος των ΤΟΎΡΚΩΝ? ΚΙ ΈΤΣΙ ΚΙ ΑΥΤΟΊ ΣΥΝΈΧΙΣΑΝ ΤΟΝ ΠΌΛΕΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΊΔΑ ΤΗς ΝΊΚΗΣ. Ο "μέγας εθνάρχης σας" δεν κατάλαβε ότι τον δούλευαν ή το έπραξε εσκεμένα, ότι τον ελληνικό στρατό στην μικρασία τον ήθελαν οι σύμμαχοί του,για να απασχολεί τον κεμαλικό μέχρι να καταλάβουν ανενόχλητοι τα πετρέλαια της Μοσούλης,που ανήκαν τότε στην Τουρκία. Για την Θράκη, άστο, τα ξέρω από πρώτο χέρι, και ισχύουν αυτά που σου είπα στο @128. Αφού παρέδωσε την Ανατ.Θράκη αμαχητί, όπως προέβλεπε η ανακοχή των Μουδανιών, παρέδωσε και τμήμα της Δυτικής θράκης, το Κάραγατς,που δεν προβλέπονταν από την συμφωνία,απλώς γιατί το ζητησαν οι Τούρκοι, για να μην φτάνουν λέει,τα ελληνικά κανόνια την Ανδριανούπολη που ήταν στα 2 χιλιόμετρα από την ακμάζουσα αυτή πόλη της δυτικής θράκης και δεν είναι άλλη από την παλιά Ορεστιάδα, λες και δεν θα ανακαλύπτονταν αργότερα κανόνια με μεγαλύτερο βεληνεκες. Να τέτοιες μαλακίες έκανε ο Λευτεράκης σας. Τα στοιχεία για τις αναπηρικές συντάξεις,δεν μπορώ να σου πω που τα βρήκα,γιατί αν σου πω θα εκθέσω τον άνθρωπο που μου τα κοινοποίησε. Νομίζω όμως πως πέχτηκε και στην τηλεόραση το εν λόγω θέμα.

Απάντηση από stratos300:

δεν μου ειπες που βρηκες τα στοιχεια για τους αναπηρους να τα δω κ εγω ουτε μου απαντησες πιος σας ελευθεροσε και εκει στη σαλλονικη αν δεν διεταζε ο βενιζελος τον κωνσταντινο να μπει αμεσα στη θεσσαλονικη οι βουλγαροι θα ηταν εκει τωραμην ειστε αχαρηστοι,αναβετε που κ που κανενα κερακι στον λευτερη τον εθναρχη της ελλαδος.αληθεια μηπος ξερης εμας τους κρητικους ποιος μας ελευθεροσε?το σπαθι μας κ κανης αλλος.κεφαλογγιανης ειναι ρεθυμνο οχι χανια αν δεν ξερης απο κρητη μην την πιανης στο στο μα σου μαθε τη εγινε στο ρεθυμνο με τους κεφαλογιαννηδες κ την διαπλοκη στην τοπικη της ΝΔ κ μετα μιλα.ξερο για την θρακη δεν ειμαι τοσο ανηστοριτος οσο νομιζης.αν συνεχιζε τον χαμενο πολεμο ο εθναρχης πεσμου που θα ηταν η ελλαδα σημερα.περημενο στο επομενο μνμ να μου πεις 1 τη συνθηκη ειχε υπογραψη ο βενιζελος πριν της εκλογες του 20 κ ποιος εδοσε εντολη για προελαση με τα γνοστα αποτελεσματα μετα της εκλογες του 20 και 2 που βρηκες τα επισημα στοιχεια για τους αναπιρους να τα δω κ εγω,μην αφινουμε εντιποσης χορης αποδηξης.περιμενω ε.

Δεν τα ξέρεις καλά φίλε Στράτο, την Ανατ.Θράκη μπορούσαμε να την κρατήσουμε γιατί υπήρχαν ισχυρές ελληνικές δυνάμεις εκεί,στα πλαίσια του σχεδίου της κατάληψης της Κωνσταντινούπολης,σε περίπτωση που έπεφτε το μέτωπο στην Μικρασία. Ο παππούς μου, βετεράνος στο Μικρασιατικό,αφού τραυματίστηκε στο Σαγγάριο,μεταφέρθηκε στην Ανατ Θράκη μαζί με χιλιάδες άλλους στρατιώτες γι αυτόν τον σκοπό. Τες πα, ας μην ανοιξουμε το θέμα του μικρασιατικού γιατί θα φαντάζουμε αστείοι,με βάση τα όσα συμβαίνουν στην ελλάδα σήμερα. Ωστε αντιπαθής τον Μητσοτάκη?!!!!!!! γιατί άραγε?!!!! πάντως έχει και δικούς σας που τα αγαπούν πολύ. Εσείς με Κεφαλογιάννη είστε ή με κάποιον από το πασοκ???!!!!! Πάντως το Κεφαλογιαννέϊκο, αν και υποτίθεται τρώγεται με το Μητσοτακέϊκο, την στήριξε την Ντορούλα στις εσωκομματικες εκλογές στην ΝΔ. Αρε κρητικοί, κάνετε πως τρώγεστε και συνεχώς αλληλοϋποστηρίζεστε. Και μέσα σόλες τις κυβερνήσεις, από τον "εθνάρχη" σας τον Βενιζέλο, μέχρι την επταετία με τον Πατακό, μέχρι το πασοκ του Παπανδρέου,μέχρι τον Μητσοτάκη και έχει και συνέχεια ε? !!!!! και όλα τα μέσα στην διάθεσή σας. Κρητικός, κρητικού μάτι δεν βγάζει, αντίθετα με μας τους βορειοελλαδίτες.

Απάντηση από stratos300:

η ασηδοσια του ελληνικου λαου ευτασε την ελλαδα εδω,εμεις τους βγαλαμε τους πολητικους,τοσα χρονια δεν ηξερε κανης πως κλεβανε?τωρα το καταλαβατε?το ξεραμε ολοι κ ομως τους ξαναβγαζαμε επιδη δεν μας πηραζαν κ λεβαμε κ εμεις ελευθερα το κρατος εστο κ λιγο ο καθενας μας,μολης μας πηραξαν την τσεπη θυμηθικαμε οτι μας εκλεβαν τοσο καιρο.τετιοι ημαστε τετιοι μας αξηζουν,βαζω κ τον εαυτο μου μεσα.τους ξεραμε κ τους δηναμε 80%σε καθε εκλογες,καλα να παθουμε.αλη φορα να προσεχουμε οχι για εμας τωρα πια αλλα για τις επομενες γεννιες.

Απάντηση από stratos300:

για τον κωνσταντινο,τον δουσμανι κ τον μεταξα σηνφονω,για τη μικρα ασια ο βενιζελος καλα σταματισε εκει οι αλλοι που ηρθαν μετα τις εκλογες του 20 συνεχησαν στα βαθοι κ αφησαν το στρατο εκθετο.μετα οταν ηρθε παλυ ο εθναρχης ειχε χαθοι ο πολεμος,οταν εχεις χαση ενα πολεμο σου επιβαλουν ορους δεν επιβαλης εσυ.και φυσηκα τον χερομαστε,τιμη μας και καμαρι μας ο λευτερης,μονο για τον μητσοτακη ντρεπομαστε κ δυστηχος οχι ολοι.οσο για τους κρητικους πες μου πιος ελευθεροσε την μακεδονια μας?πιος αλοα λαος πολεμησε ετσι τους γερμανους οι γεροι οι γυναικες και τα παιδια γιατι οι κρητες στρατιοτες ηταν εγκλοβησμενοι στην αλβανια.ειπαμε μην τα ισοπεδονουμε ρε φιλε?για τις σηνταξης κατι εχω ακουση κ εγω αν κ πρεπει να ειναι λιγο υπερβολικα παντος στηλε μου την πηγη σου να το ψαξω κ εγω.δεν αποκλιο τιποτα στην ελλαδα ειμαστε ολο γινοντε.

Ορθόν

Απάντηση από iptameno_peponi:

2 pragmata eftasan thn elleda sth xrekopia h asydosia tou a.papandreou kai oi olympiakoi agwnes

Την ελλάδα την τριπαλασίασε μαζί με τον Βενιζέλο και ο στρατηλάτης Κωνσταντίνος, μαζί με τον Ιω Μεταξά και τον Δούσμανη. Το ποιός ήταν ο Βενιζέλος σαν άνθρωπος φαίνεται αρκεί να λάβουμε υπόψην, το γεγονός πως όταν πέθανε ο Κωνσταντίνος,δεν επέτρεψε καν την ταφή του σε ελληνικό έδαφος, εν αντιθέσει με τον γιο του Κων/νου Γεώργιο β', που μερικά χρόνια αργότερα, όταν ο θάνατος χτύπησε τον "εθνάρχη" σας, μετέφερε το σκήνωμά του στην ελλάδα και το έθαψε με τιμές στην Κρήτη. Για τον πολιτικό Βενιζέλο, μάθε ......ποιός έστειλε τον στρατό στην Μικρασία με βέβαιη την αποτυχία μόνο και μόνο για να απασχολεί τον Κεμαλικό στρατό για να μπορέσουν οι Αγγλοι να πάρουν εύκολα τα πετρέλαια της Μοσούλης, μάθε........ ποιός τον έφτασε στα βάθη της Ανατολίας κρατώντας τον εκεί καθηλωμένο χωρίς ανεφοδιασμό, μάθε........ ποιός αργότερα παρέδωσε αμαχητί την Ανατολική θράκη και μέρος της Δυτικής( την παλιά Ορεστιάδα,το τότε Κάραγατς ) στους Τούρκους στην Λωζάνη, μάθε......... το ποιός παραιτήθηκε από τις αποζημειώσεις των ελλήνων προσφύγων που όφειλε η Τουρκία να πληρώσει σαυτούς ( εκατομμύρια χρυσών λιρών ) υπογράφοντας άχρηστα σύμφωνα "φιλίας" με τον Κεμάλ, όπως ο Ανδρέας στο Νταβός. Όλα αυτά είναι έργα που τα "πέτυχε" το κοπέλι σας από την Κρήτη. Να τον χαίρεστε. Αλήθεια, μόλις σήμερα έμαθα,από επίσημα έγγραφα του κράτους, πως στα Χανιά, ο ένας στους τρείς αγρότες παίρνει αναπηρική σύνταξη. Έτσι βγαίνει το ΠΑΣΟΚ στην Κρήτη????? ή όλη στην Κρήτη είστε ανάπηροι?????

Απάντηση από stratos300:

ουτε εμενα μου αρεσουν οι ταμπελες κ σεβομαι ολες τις αποψης,με τον γραπτω λογο δεν τα παω κ πολυ καλα κ ισος να μην καταλαβενης τη ακριβος θελω να πω.με αυτα που ειπες για τον βενιζελο διαφονω καθετα,μην ξεχνας πως ο βενιζελος εκτος απο τ θερισο ηταν απο τους καπετανιους της επαναστασης στο ακροτηρι κ παλεοτερα ο πατερας του στην επανασταση του 1888 αν δεν κανο λαθος την ημερομηνια με αποτελεσμα να αναγκαστη να παει στη σιρο κ απο κρεβατας που λεγοταν να αλαξη ονομα κ να το κανει βενιζελος.ηταν κ βουλευτης κ υπουργος στην ανεξαρτητη κρητικη πολητεια,με πλουσιο εργο,αρα οχι αγνωστος δηκηγορος.θα δεχτο ομος οτι ειναι ετσι που τα λες,στις διεθνης σχεσεις ετσι ειναι δηνης κ περνης κ ο βενιζελος ετσι τριπλασιασε την ελλαδα,ειδες τη εγινε οταν εχασε τις εκλογες του 20.αρα το κινημα του 1909 ειχε οντος σκοπο εκ του αποτελεσματος να καθαρηση τ τοπο φερνοντας τον βενιζελο πραγμα που δεν μπορουμε ιστορικα να πουμε για το 67 δεν εδηξαν στην πραξη καμια τετια προθεση.εμενα με ενδιαφερη πιως κανει καλο στην ελλαδα ασχετα απο ταμπελες,το ιδιο θαυμαζω τον βενιζελο για την αγαπη του στην ελλαδα το ιδιο κ τον ιωνα δραγουμι που ηταν φανατικος αντιβενιζελικος.το θεμα ειναι οτι στις μερες μας οι πολητικοι και οι περισοτεροι στρατιοτικοι το μονο που αγαπουν ειναι το χρημα αντε κ ορησμενα ψονια την δοξα.

Στράτο, ο Παπαδόπουλος θα κριθεί από την ιστορία ,όταν θα υπάρξει η πρέπουσα απόσταση του χρόνου από τα γεγονότα για να κριθεί αντικειμενικά. Μην ξεχνάς πως κι εγώ πουμαι 41 χρονών και εσύ πουσαι πολύ μικρότερος μεγαλώσαμε μέσα σένα Μεταπολιτευτικό καθεστώς, με την Παιδεία και την ενημέρωση κατευθυνόμενη πάντα προς το συμφέρον και την άποψη όλων αυτών των πολιτικάντηδων και των πολιτικών τζακιών,που έφεραν την ελλάδα εδώ που την έφεραν. Για τον Μεταξά ήδη έχει αρχίσει να υπάρχει αυτή η απόσταση από τα γεγονότα και να αναγνωρίζεται το έργο του. Οι κινηματίες του 1909, δεν έσωσαν την ελλάδα,γιατί την δεδομένη στιγμή δεν κινδύνευε από κάτι. Την βοήθησαν όμως να απαγκιστρωθεί από το παλιό κατεστημένο και να ανοίξει τα φτερά της. Το ίδιο θα λέγαμε σήμερα και για τον Παπαδόπουλο,αν δεν έκανε τα λάθη που αναφέρω στην @124 τοποθέτησή μου. Να είσαι σίγουρος πως η εξέλιξη της ελλάδος θα ήταν διαφορετική, αν το κίνημα του '67 παρέμενε στους αρχικούς σκοπούς για τους οποίους συνετελέσθει. Φαντάσου την ελλάδα λιγάκι χωρίς Παπανδρέου,Σιμήτη,Καραμανλή,Μητσοτάκη,Παπανδρέου junior. Φαντάσου το τι θα είχαμε γλυτώσει.Δυστυχώς ο Παπαδόπουλος από κίνημα ανατροπής,έγινε καθεστώς, και ως καθεστώς ευθάρη. Οι κινηματίες του '67 είχαν τους ίδιους στόχους με αυτούς του 1909, την ρήξη με τον στείρο παλαιοκομματισμό,αλλά χάσαν τον προσανατολισμό τους στην πορεία, γιατί απλά, παρόλα τα οικονομικά τους επιτεύγματα, γλυκάθηκαν από την εξουσία. Πάντως, θα σου πω κάτι που ίσως δεν το ξέρεις και σε προκαλώ να το ψάξεις. Σε όλη την Μεταπολίτευση ακούμε πως οι στρατιωτικοί του ΄67 ήταν αμερικανοκίνητοι. Οι ίδιοι δεν το δέχονται, ούτε και οι αμερικανοί. Θα μου πεις γιατί να τους πιστέψουμε,και τους μεν και τους δε. Αυτοί όμως που κατηγορούν τον Παπαδόπουλο οτι έκανε το κίνημα κατ'επιταγή των Αμερικάνων, ταυτόχρονα δηλώνουν πως το ίδιο κίνημα ετοίμαζε και ο βασιλιάς για τις 23 Απριλίου του '67, κι αυτός κατ'επιταγή των Αμερικάνων. Αν λοιπον οι αμερικάνοι εκπλήρωναν τους σκοπούς τους έχοντας ως δικό τους εντεταλμένο τον βασιλιά και την υποτιθέμενη συνταγματική εκτροπή που ετοίμαζε,ποιός ο λόγος να προκαλέσουν και άλλο κίνημα 2 μέρες νωρίτερα, αυτό της 21ης Απριλίου????? Αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι το άτοπο. Απλούστατα, οι κινηματίες του '67 δεν ήταν αμερικανοκίνητοι,οι αμερικανοί μάλιστα έχουν δηλώσει πως τους παρακολουθούσαν,αλλά μετά από κάποια περίοδο έχασαν τα ίχνη τους. Για το κίνημα του 1909 ,του οποίου κι εγώ είμαι θαυμαστής τί ξέρεις? θα σου πω και γι αυτό κάποιες σκέψεις μου. Ουδείς αμφιβάλλει,ούτε εγώ, για την αγνότητα των εθνικών προθέσεων των κινηματιών. Άλλωστε, ένα από τα ιστορικά μου πρότυπα,του οποίου και την φωτό έχω στο προφίλ μου, είναι ο Συνταγματάρχης της Χωροφυλακής και ηρωικός μακεδονομάχος Σπύρος Σπυρομήλιος(Αθάλης Μπούας), ο οποίος υπήρξε ως υπομοίραρχος μέλος του κινήματος. Ποιός όμως πολιτικός εκλήθει από το κίνημα να αναλάβει πραξικοπηματικά την πρωθυπουργία και επεβλήθει εξίσου πραξικοπηματικά στον βασιλιά Γεώργιο τον 'Α? Ο άσημος( παρόλη την κινητοποίησή του στο Θέρισο ) δικηγόρος των Χανίων,των Χανίων που δεν ανήκαν καν στην ελληνική επικράτεια, Ελ.Βενιζέλος. Άσημος και άγνωστος στην ελλάδα, αλλά γνωστός και οικείος στις μεγάλες δυνάμεις(Αγγλία,Γαλλία),τόσο λόγω της ανάμειξής του στο κίνημα του Θερίσου,όσο και λόγω της Τεκτονικής του ιδιότητος (εμυήθει στον Τεκτονισμό στα 1898 σε ηληκία 34 ετών). Ας μην είμαστε λοιπόν αφελείς, το κίνημα του 1909 εκινείτο πράγματι από αγνά πατριωτικά ελατήρια,αλλά έγινε και υπό τις ευλογίες των Αγγλογάλλων για να επιβληθεί στην ελληνική πολιτική σκηνή ένας ηγέτης που ενόψει του επερχόμενου και εγνωσθέντος υπό των μεγάλων δυνάμεων Παγκοσμίου Πολέμου,θα εξυπηρετούσε τα συμφέροντά τους, όπως και τα εξυπηρέτησε. ΥΓ. Αντιπαθώ και αντιπαρέρχομαι ως παιδαριώδη, την τοποθέτηση ταμπέλων, τουλάχιστον στις δικές μου απόψεις. Μου είναι παντελώς αδιάφορο και ξένο προς εμένα, εάν ο οιοσδήποτε τυγχάνει να εκφράζει παρόμοιες ή κοντινές απόψεις με τις δικές μου. Δεν ταυτίζομαι με κανέναν, είμαι ο εαυτός μου και οι απόψεις μου είναι προϊόν προσωπικής μελέτης και βιωμάτων. Εάν όλοι συμφωνούμε πως ο ήλιος βγαίνει από την ανατολή,ως κάτι αυταπόδεικτο,τούτο δεν σημαίνει πως επειδή συμφωνούμε σε αυτό, ταυτιζόμαστε εν συνόλω.

Απάντηση από stratos300:

για το κινημα του 1909 πηστεβω πως ηταν σωτηριο για την χωρα,για τον μεταξα απο το αποτελεσμα κρηνοντας πηστεβω οτι οτι εκανε τελικα δεν μας βγηκε σε κακο.για το καθεστος παγκαλου δεν ξερω πολλα πραγματα,αλα ετσι οπως το πατε εσεις εδω θα με κανετε να πηστεψω πως κ ο παπαδοπουλος ηταν ηγετης,με βαλατε να ψαχνομε τωρα,νομηζα πως τα ηξερα τα πραγματα.παντος τοσο καλα λογια για την επταετια δεν τα λεει ουτε ο γερος πλεβρης,γνωστος μεταξηκος κ νοσταλγος της 4 αυγουστου.

Ιανέ, κακώς επανέρχεσαι, όχι ότι δεν είναι δικαίωμά σου,αλλά σου έχω απαντήσει στην @109, να μην λέμε τα ίδια πράγματα. Το ίδιο και για τα υποτιθέμενα "σκάνδαλα"της επταετίας,ισχύει και για σένα αυτό που είπα στον Σαμάνο στην @ 118. Είναι κουραστικό να επανέρχομαι. Σε ότι αφορά τις εκτοπίσεις, αν και δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης,καθώς δεν ασχολούμεθα με την γενικότερη πολιτική της επταετίας, αν και έχουμε ξεφύγει εντελώς θάλεγα από το αρχικό θέμα που ήταν ο Ανδρέας, αλλά δεν πειράζει,τα έχει αυτά ο ελεύθερος διάλογος,μπορεί να αποκτήσει μια διαθεματική διάσταση και αυτή είναι η γοητεία του, έχω να σου πω το εξής. Σαφώς και οι επταετία προχώρησε σε εκτοπίσεις,αλλά το θέμα "επταετία" δεν μπορείς να το εξετάσεις σοβαρά,αν δεν το τοποθετήσεις μέσα στην περιρρέουσα ιστορικοπολιτική κατάσταση της εποχής,και κυρίως σε σχέση με τα προγενέστερα γεγονότα. Λίγα χρόνια πριν είχε λήξει ο εμφύλιος πόλεμος, κατ'εμέ συμμοριτοπόλεμος-εθνικός πόλεμος, και οι μνήμες, τα γεγονότα,οι συνέπειες ήταν ακόμη νωπές στην πολιτική σκέψη,δεξιών και αριστερών. Συνεπώς οι πράξεις των αξιωματικών της επταετίας, κάτω από το αντικειμενικό κατ'αυτούς φοβικό σύνδρομο του 4ου γύρου των κομμουνιστών( όχι αδίκως, είχαν ζήσει όλοι τους τις φρικαλεότητες της κομμουνιστικής βαρβαρότητας κατά την εποχή του εμφυλίου,τα ανταρτοδικία,τα κονσερβοκούτια,τα παιδομαζόματα,την βίαιη στρατολόγηση χωρικών,και τέλος το χειρότερο,την ανοιχτή ανάμειξη ένοπλων σωμάτων από την Αλβανία,την Γιουγκοσλαβία και την Βουλγαρία(φωτο υπάρχουν,αν θες πήγαινε και δες στο παλαιότερο προφίλ μου EfedrosPezikou για να καμαρώσεις τι έγραφαν και σε ποιά γλώσσα, οι κομμουνιστές στους τοίχους τα προπαγανδιστικά τους μηνύματα), εξηγεί ιστορικά και τις συγκεκριμένες αποφάσεις τους. Μόνο υπό αυτό το πρίσμα,μπορεί κανείς να εξετάσει ιστορικά και επιστημονικά ένα γεγονός. Αν συγκρίνουμε την εν γένει πολιτική συμπεριφορά τους με τα σημερινά δεδομένα,σίγουρα φαίνεται παράλογη. Όπως και νάχει, εγώ εν κατακλείδι για το συγκεκριμένο θέμα Επταετία, έχω να πω δυο πράγματα, που δεν τα λέω μόνο εγώ, αλλά και όλοι οι υπεύθυνοι άνθρωποι. 1ον. Η Επταετία παρέδωσε στον οικονομικό τομέα μηδενικό έλλειμα στην Μεταπολίτευση,αφήνοντας ένα τεράστιο αναπτυξιακό έργο,που συντελέστηκε σε χρόνο ρεκόρ,χωρίς να χρεώσει την χώρα ούτε μια δραχμή, και 2ον. Το μέγα λάθος του Παπαδόπουλου είναι ότι μετά από κάποιο σημείο ξέφυγε παντελώς από τους σκοπούς του κινήματος και εξελίχθηκε σε πολιτική εξουσία μακράς διάρκειας,ενώ ο αρχικός στόχος ήταν άλλος, η έξοδος από την πολιτική κρίση που σοβούσε επί 7 χρόνια, η αποφυγή ενός ένοπλου κομμουνιστικού κινήματος και η άμεση προσφυγή σε εκλογές, μετά την καταστολή των ταραχών και τον εξοβελισμό των πολιτικών τζακιών,που ευθύνονται για το κατάντημα της σημερινής ελλάδος,από την πολιτική ζωή του τόπου. Προσπάθησε να το κάνει το '73, αλλά ήταν πολύ αργά, τον πρόλαβαν οι αμερικάνοι και ο Ιωαννίδης,για λόγους που έχω προαναφέρει στο ποστ(άρνησή του να δώσει λιμάνια και αεροδρόμια στους αμερικανούς για ενίσχυση του Ισραήλ στον πόλεμο του Γιον Κιπούρ). Κάτι που ξέχασα για τον Σαμάνο. Σαμάνε, ουδείς αμφιβάλλει πως ο Παπαδόπουλος καταδικάσθηκε για ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ, όχι αδίκως,δικαίως, όπως θα καταδικάζοντο και οι κινηματίες του 1909,αν το κίνημα δεν επιτύγχανε, εφόσον σαν στρατιωτικός παραβίασε το Σύνταγμα. Ούτε ο ίδιος το αρνήθη ποτέ αυτό,αντιθέτως έμεινε,δικάσθηκε,καταδικάσθηκε και πέθανε στην φυλακή απορίπτοντας κάθε πρόταση για υποβολή χάριτος,η οποία είναι βέβαιο πως θα του δινόταν αν το ζητούσε, ούτε φυσικά επικαλέστηκε λόγους ανηκέστου βλάβης της υγείας του για να αποφυλακιστεί. Αυτό και μόνο το γεγονός τον καταξιώνει στα δικά μου μάτια και πολλών άλλων,τουλάχιστον σαν έναν άνθρωπο συνεπή στις ιδέες του και σαν έναν άνδρα που ξέρει να αναλαμβάνει τις ευθύνες του και να πληρώνει γι αυτές. Τα ανύπαρκτα οικονομικά σκάνδαλα για τα οποία κατηγορείς τους αξιωματικούς της 7ετίας,δεν γνωρίζεις πως δεν παραγράφονται ποτέ,εφόσον ετελέσθησαν υπό καθεστώς ανατροπής του Συντάγματος,κι όχι επί ευνομούμενης Δημοκρατίας, ωστε να ισχύουν οι περιοριστικοί νόμοι του κράτους????? Το αδίκημα της εσχάτης προδοσίας, αφορούσε μόνο την παραβίαση του Συντάγματος. Ας μην ξεχνάμε, πως η 7ετία ήταν εκείνη που εθέσπισε τον νόμο περί ευθύνης υπουργών και η σύγχρονη Μεταπολίτευση τεχνηέντως καταργεί. Απλούστατα δεν υπήρξαν ποτέ οικονομικά εγκλάματα, με την έννοια που τα έχουμε γνωρίσει στην Μεταπολίτευση ( καταλήστευση του δημοσίου χρήματος,μίζες,τζογάρισμα των χρημάτων των ασφαλιστικών ταμείων κτλ.) , γι αυτό και ποτέ οι αξ/κοι της 7ετίας δεν κατηγορήθηκαν και δεν καταδικάσθηκαν γι αυτά.

Απάντηση από IanosAimil:

122

επανέρχομαι : όσο είχε λεφτά ο μπεζαχτάς ( * ) πλήρωναν την ανοχή (-ε ν ο χ ή ) του λαού ...

ενα μόνο προτάσσω ( ** ) οτι παρέμεναν γεμάτα τα ν η σ ι ά από εξόριστους κομμουνιστές , αριστερούς , συμπαρεστεκόμενους ( δεν θυμάμαι ακριβώς την λέξη) αυτών και - συγκρατήσου - δεξιούς της περι την μεγάλη ( βασιλική ) προετοιμαζομενη χούντα . Μην μου πείς οτι δεν έχεις ακούθσει για το κολαστήριο της μακροννησος ...

( * ) επιμένω και δεν είναι 'αποψή μου αλλά γνώση μου : από τις παραμονές των χριστουγέννων του 1972 σταμάτησαν τα στεγαστικά δάνεια μεσω εργατική εστίας ( οι τράπεζες τότε Δεν επιτρέπετο να χορηγήσουν -δεν χορηγούσαν στεγαστικά και καταναλωτικά δάνεια ) .

( ** ) το τί κακό έκαναν , οι μικροαστοί μικρόνοες βλάκες ( όχι , για μένα ΔΕΝ ήταν προδότες , γ ι α υ τ ό πρέπει ναχεις τουλάχιστον μυαλό βρασμένου μοσχαρίσιου κόκκαλου - αυτοί δεν είχαν - στα λεγόμενα "εθνικά" θέματα ( κυπρος , αιγαίο , εξοπλισμοί ( ** ) για να μην ξαναμαναναφερθω στα οικονομικά σκάνδαλα ... πράγματι προσωπική μου άποψη είναι οτι ΔΕΝ είχαν πρόθεση να φάνε , τους "τα τρωγαν " οι κάθε λογίς ντόπιοι και εξ αμερικής κυρίως ... 'επενδυτες "

(***) ρώτα κανένα μεγαλύτερό σου , τον πατέρα σου ή κάποιον άλλον το τί έγινε με στην επιστράτευση της 20 ιουλιου του ΄74

ρώτα , φίλε μου τους δικούς σου ανθρώπους , ρώτα τους ...

-- επειδή σε βλέπω άκριτα "ενθερμο" υποστηριχτή της χούντας και επειδή δεν αμφιβάλλω για τον πατριωτισμό σου : ψάξε , διάβασε τον τύπο εκεινης της εποχής.. θ αλλάξεις γνώμη ...

τα ξαναλέμε

Σαμάνε, αυτό λέω κι εγώ, απλή αριθμητική είναι, και δεν σου ζήτησα να ανασκευάσεις τίποτα από αυτά που είπες, αντιθέτως, με τα δικά σου αριθμητικά στοιχεία βαδίζω, στην @113. Σου απαντώ αναλυτικά σε όλα στην @118. Το πατρικό μου σπίτι(διαμέρισμα), βρίσκεται στις 40 εκκλησιές στην θεσνίκη,ξέρεις από θεσνίκη όπως έχω καταλάβει. Το αγόρασαν οι γονείς μου στα 1972, καινούργιο του κουτιου που λένε, 150.000 δρχ. Και οι δύο ήταν δάσκαλοι, με μισθό, ο πατέρας μου 2.500δρχ λόγω περισσότερων ετών υπηρεσίας από την μητέρα μου, και η μητέρα μου 1.800 δρχ. Χωρίς δάνειο, από προσωπικές τους οικονομίες. Το μεγάλο βάσανο του πατέρα μου,ακόμη και σήμερα ξέρεις ποιό είναι? που δεν πήρε δάνειο,από αυτό που έδινε το κράτος, με χαμηλώτατο επιτόκιο και αποπληρωμή σε 20 χρόνια, για να αγοράσει ακόμη ένα σπίτι,αφού το πρώτο το αγόρασε με δικές του οικονομίες και ντούκου. Αλλά δικαιολογεί(?) τον εαυτό του λέγοντας, είμασταν από φτωχές αγροτικές οικογένειες που δεν μας καλλιέργησαν το θάρρος να ανοιγόμαστε οικομικά, και φοβόμασταν το να χρωστάμε,ακόμη και αυτό το ελάχιστο ποσό που θα υπήρχε σαν δόση. Όλοι οι συνάδελφοί του, που μεγάλωσαν σε πόλεις χρησιμοποίησαν τα δάνεια της επταετίας για αγορά κατοικίας και δεν ζορίστηκαν καθόλου στην αποπληρωμή. Αυτή ήταν η επταετία Παπαδοπούλου, χρήσιμη στον λαό,ακόμη και στο στεγαστικό.

Απάντηση από Jiotas:

ehei shesi m tous ippotes??

popo psihosi..

ehw kolisei me tous ippotes..

les o enas na ine o andreas o allos o velouhiotis o allos karamanlis k o alos o mitsotakis ?

Απάντηση από stratos300:
φιλε μου σου εχω ξαναγραψη πολες φορες,για το χαλι που βρησκετε η ελλαδα σιγουρα δεν φτεει η χουντα,απολητα φτενε τα 2κοματα εξουσιας τα τελευτεα 35χρονια,το θεμα μας ειναι ομως ο ανδρεας κ οι ευθηνες του,αν θες προχειρα να σου πω την γνωμη μου σου λεω οτι 5% ο γερο καραμανλης 10% 0 ανδρεας και 85% μητσοτακης ΣΗΜΙΤΗΣ και ο κωστακης.ξερω πως δεν σημφονης αλλα ετσι το βλεπω εγω.για τον μεταξα παλυ θα διαφωνισω αλλα τουλαχηστον ηταν πατριοτης οχι οπος το 67,διορησμενα τσιρακια των αμερηκανων
Απάντηση από shaman:
βρέ παρτιζάν, διάβασες τί έγραψα ; διάβασες τί απάντησες ; καί περιμένεις καί νά στά ανασκευάσω κι όλας ; μαθηματικά ξέρεις κάτι λίγα, πράξεις δέν ξέρεις νά κάνης ; κι όσο γιά τήν άλλη σου απορία, ''γιατί δέν κατηγορήθηκαν γιά κανένα οικονομικό παράπτωμα'', αυτό έγινε είτε διότι είχαν παραγραφή, είτε διότι επεκαλύπτοντο από τό κακούργημα τής εσχάτης προδοσίας, δέν τό πήρες χαμπάρι ; μήπως τώρα θά πής ότι ΚΑΙ αυτή η κακουργηματική πράξη ήταν αμφισβητήσιμη ; σέ έχω ικανό !!!!!!!!
Σαμάνο, σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου για την υγεία των δικών,είναι καλά και χαίρουν άκρας υγείας. Ζω μόνος και είμαι μακρυά τους,κι έτσι δεν μπόρεσα να τους ρωτήσω,δεν θα ήταν όμως αναγκαίο καθώς πολλές φορές έχω συζητήσει ,κι όχι μόνο με αυτούς τα συγκεκριμένα θέματα. Εγώ πράγματι,όπως έλεγα και στον Ιανό,κατά την επταετία ήμουν νήπιο,3,4,5 ετων, εσύ όμως καλέ μου φίλε(?),που ήσουν 13,14,15 χρονών έφηβος, είχες επίγνωση της οικονομικοπολιτικής καταστάσεως, ή είχες λάβει ανά χείρας την "λαγουδέρα" σου, ωσάν δεκαπεντάχρονος πλοίαρχος, ολημερίς και ολονυχτίς δια παλινδρομικών κινήσεων, και ταξίδευες σε πελάγη ονειρώξεως και ευτυχίας?????? μάλλον το δεύτερο ε? ελπίζω τουλάχιστον να μην σου άφησε και κανένα κουσούρι. Αν και πολύ αμφιβάλλω. Καταρχήν, μιλόντας για την επταετία και για τα τότε οικονομικά μεγέθη ,ο ίδιος διαψεύδεις τον εαυτό σου και καταδεικνύεις την οικονομική ευμάρεια της εποχής,σε μισθούς και απολαβές των εργαζομένων,καθώς και την αγοραστική ισχύ των απολαβών αυτών στην αγορά ακινήτων. Λες, πως ο μισθός ενός υπαλλήλου πτυχιούχου τής εθνικής τραπέζης μέ δύο παιδιά ήταν στίς 2.800 δρχ., μάλιστα, δεκτό. Μετά σε άλλο σημείο λες,πως την ίδια περίοδο, τα 2.500.000 δρχ ανταποκρίνονταν σε έξι διαμερίσματα στο κολωνάκι και ένα ρεντιρέ. Πόσο πήγαινε δηλ το διαμέρισμα στο κολωνλακι κ Σαμάνε? περίπου 350.000 δρχ αν δεν κάνω λάθος,και πού ,στο κολωνάκι,συνεπώς πολύ λιγότερο περίπου 100.000 δρχ σε οποιαδήποτε άλλη περιοχη των Αθηνών,και ακόμη πιο φθηνά στην ελληνική επαρχία. Ένας λοιπόν υπάλληλος των 2.800 δρχ άνετα αγόραζε ένα διαμέρισμα οπουδήποτε,ακόμη και στο κολωνάκι, συγκρίνοντας το μέγεθος του μισθού του και την αξία των διαμερισμάτων,πάντα με τα δικά σου στοιχεία. Να μην αναφερθώ και για τα άτοκα δάνεια ή με ελάχιστο επιτόκιο που έδινε η επταετία σε όλους τους υπαλλήλους, με όρους αποπλήρωσης μετά από 20 και 30 χρόνια,γιατί το πράγμα γινόταν τότε ακόμη πιο εύκολο. Σήμερα ένας υπάλληλος με τα ίδια προσόντα,τι μισθό παίρνει κ Σαμάνε? πόσο κοστίζουν τα διαμερίσματα ακόμη και στις πιο υποβαθμισμένες περιοχές? Ο κόσμος που μας διαβάζει καταλαβαίνει,αν μπορεί κανείς σήμερα να πάρει έστω και ένα διαμέρισμα να βαλει από κάτω το κεφάλι του. Για τα σάπια κρέατα που μιλάς, πταίσμα μπροστά στα σκάνδαλα και στα αίσχη της Μεταπολίτευσης, που κατάντησαν τον τόπο εδώ που είναι σήμερα, η επταετία στάθηκε αμείλικτη. Τον Ιούνιο του '74, καταδίκασε τον Μιχ Μπαλόπουλο σε 4 χρονια φυλακή, τον Παπαμιχαλόπουλο σε 10 χρονια , τον Τσώνη σε 13 χρόνια, συνολικά καταδικάσθηκαν και κρίθηκαν ένοχοι 34 σε ποινές από 13 έτη-6 μήνες. Πες μου έναν, ΕΝΑΝ, μόνο ΕΝΑΝ, που πήγε φυλακή από αυτούς που ευθύνονται για τα σκάνδαλα στην Μεταπολίτευση. Η Επταετία είναι αυτή που κατάσχεσε τα περιουσιακά στοιχεία της πλοιοκτήτριας εταιρίας του ναυαγίου της Φαλκονέρας και αποζημειώθηκαν μέχρι και της τελευταίας δραχμής οι συγγενείς των θυμάτων. Τί έγινε με το Σάμινα στα 2000 κ Σαμάνε,αποζημειώθηκε κανείς συγγενής από τα θύματα?????? Αναφέρθηκες τέλος,πραγματικά είναι αστείο, σε έναν νόμο του Παπαδόπουλου,πραγματικά δεν εννοώ που είναι το σκάνδαλο,σχετικά με μια αλλαγή στο οικογενειακό δίκαιο των στρατιωτικών και στο αυτόματο διαζύγιο. Πολυ καλά έκανε,ήθελε να διαζευχθεί ο ίδιος και με βάση το απίθανο και οπισθοδρομικό οικογενειακό δίκαιο που χαρακτήιρζε τους στρατιωτικούς του το απαγόρευε. Γνωρίζεις το πλήθος των παραλογισμών των τότε νόμων οικογενειακού δικαίου που απαγόρευαν στον στρατιωτικό ή στον χωροφύλακα να παντρευτεί αν δεν είχε συμπληρώσει το 36!!!! έτος της ηλικίας του? που ένας υπαξιωματικός,δεν μπορούσε να μείνει έξω από την υπηρεσία του( δηλ να νοικιάσει ένα σπίτι) εάν δεν ήταν παντρεμένος? που για να παντρευτεί η γυναίκα του έπρεπε να έχει ένα συγκεκριμένο και καθορισμένο από την υπηρεσία ποσό προίκας ή να είναι εργαζόμενη με καθορισμένο μισθό? Αυτές τις βλακείες κατάργησε ο Παπαδόπουλος,στο θέμα αυτό. Τα υπόλοιπα,από όσα τραγελαφικά γράφεις,είναι ιστορίες της κλειδαρότρυπας. Στο ξαναλέω, ο Παπαδόπουλος και οι υπόλοιποι αξιωματικοί,καταδικάσθηκαν και πέρασαν από τα δικαστήρια της Μεταπολίτευσης από κόσκινο. Σε προκαλώ, κατηγορήθηκε ή καταδικάσθηκε κανείς για κάποιο οικονομικό σκάνδαλο? ή μήπως η Μεταπολίτευση χαρίστηκε στους "χουντικούς" για κάτι τέτοιο. Ας γελάσω, πράγματι η γελοιότητά σου δεν έχει όριο.
Απάντηση από Burning__Heart:
Μ' αρέσει που κάνετε αναδρομή μετά τη χούντα και τους συγκρίνετε... Θαρρείς και πραγματικά είχαν στόχο να φτιάξουν το κράτος και όχι να το διαλύσουν... Γιατί δεν κάνετε μια ανάλυση από την απελευθέρωση και μετά; Που και οι 2 οικογένειες είτε μας κουβαλούσανε ξένο βασιλιά, είτε το ΝΑΤΟ, είτε την ΕΕ και εμφανίζονταν με ένα σχέδιο αποσύνθεσης της Ελλάδας κάθε φορά που ο ελληνικός λαός πετύχαινε κάποια ριζική αλλαγή; Θα κάνω εγώ την αναδρομή: 1944 - Απελευθέρωση, ο λαός πανηγυρίζει. 6 μέρες μετά ο Παπανδρέου "γέρος της δημοκρατίας" και όλοι οι φασίστες φιλογερμανοί, φιλοάγγλοι, δοσίλογοι και ταγματασφαλίτες έρχονταιμε το βασιλιά να κυβερνήσουν. Ο Παπανδρέου στέλνει ΤΑΝΚΣ εναντίον του ελληνικού λαού και οδηγεί τη χώρα στον εμφύλιο. Σημείωση: Ανδρέας και Καραμανλής επί κατοχής σπουδάζουν και κάνουν τη μεγάλη ζωή στο εξωτερικό ενώ ο κόσμος στην Ελλάδα σφαγιάζεται ή πεθαίνει από την πείνα. 1952 - Μπαίνουμε στο ΝΑΤΟ (μαντέψτε ποιος μας έβαλε). Εκείνη την περίοδο όλοι οι αριστεροί της Ελλάδας για 1η φορά στα χρονικά συσπειρώνονται και ψηφίζουν ΕΔΑ (δημιουργία 1951), ένα κόμμα που καταφέρνει σύντομα να γίνει αντιπολίτευση. Μάλιστα ως και το ΚΚΕ διέλυσε όλες τις παράνομες οργανώσεις του προκειμένου να ενταχθούν στην ΕΔΑ. Η καρέκλα τους και η κουτάλα τους τρίζει. Το 1956 ο Παπανδρέου ζητά συνεργασία με την ΕΔΑ με μόνο σκοπό αν εκλεγεί να αλλάξει το εκλογικό σύστημα. Στη συνέχεια όμως, αν και κεντρώος, μετά την νίκη του στις εκλογές του 1963, επειδή δεν πέτυχε αυτοδυναμία στη Βουλή, προτίμησε να παραιτηθεί και να προκηρύξει νέες εκλογές τον Φεβρουάριο του 1964, παρά να κάνει κυβέρνηση συνεργασίας με την ΕΔΑ. Το 1964 ο "Γέρος της Δημοκρατίας" και ο βασιλιάς νοθεύουν τις εκλογές. Μυστηριωδώς σκοτώνονται μέλη της ΕΔΑ (Δολοφονία Λαμπράκη κλπ). Ο Παπανδρέου παραιτείται. Όλοι ξέρουν ότι η ΕΔΑ θα εκλεγεί κυβέρνηση. Ο βασιλιάς σχεδιάζει πραξικόπημα αλλά τον προλαβαίνουν οι στηριζόμενοι από την Αμερική συνταγματάρχες. -- ΧΟΥΝΤΑ -- Αυτά διαβάστε τα μόνοι σας Μεταπολίτευση. Έρχεται ο Καραμανλής ως πρωθυπουργός ΜΑΖΙ με το βασιλιά και το συνάφι του καθότι Αγγλία+Καραμανλής = Love For Ever. Γίνεται το ΜΟΝΟ μη-νοθευμένο δημοψήφισμα στην ιστορία μας και ο λαός ψηφίζει να πάρει πόδι ο βασιλιάς. Ανοίγουμε λοιπόν την πόρτα στην Αμερική. Ο Ανδρέας Παπανδρέου που όλη την 7ετία την έβγαλε στο εξωτερικό ως bon viveur έρχεται να μάθει στους απόφυλακισμένους Έλληνες το "σοσιαλισμό". Αλλά... μέσα σε 2-3 χρόνια το ξέχασε, μας έβαλε στην ΕΕ και ξεκίνησε τα σκάνδαλα (βλ Κωσκοτά). Από κει και πέρα, ο Καραμανλής απλά νομιμοποίησε το ΚΚΕ για να αποσπάσει ψήφους από το ΠΑΣΟΚ και κάποια στιγμή τα κατάφερε όχι λόγω ΚΚΕ αλλά λόγω σκανδάλων. Τα επόμενα χρόνια ήταν τα χρόνια των 90 σκανδάλων ΠΑΣΟΚ και των 50 σκανδάλων ΝΔ. Τα χρόνια στα οποία η αποδόμηση της ελληνικής γλώσσας γινόταν μέσω της τηλεόρασης και όχι μέσω της αλλαγής της ορθογραφίας. Η παιδεία αποδιοργανώθηκε γιατί κάθε βιβλίο που δεν άλλαζε την ιστορία κρινόταν άθεο ή αντιπαιδαγωγικό αντί να απαγορεύεται ως κομμουνιστικό όπως επί χούντας. Η ξενομανία και η αστυφιλία ενισχύθηκαν είτε με την εγκατάλειψη της επαρχίας είτε με τη διαρκή προπαγάνδα έτσι ώστε όλοι να πουλήσουν τα χωράφια τους για να κάνουν τα παιδιά τους άνεργους επιστήμονες. Κάθε μέτρο που στερούσε ελευθερίες εισήχθη ως "ευρωπαϊκό" και όχι ως "κυβερνητικό" ώστε κανείς να μην θέλει να γίνει "λιγότερο ευρωπαίος" και η αναξιοκρατία-ψηφοθηρία θεσπίστηκε. Άλλα μέτρα: η νομοθετική εξουσία πέρασε στα χέρια της κυβέρνησης, το Αιγαίο έγινε "διεθνές", ο εκλογικός νόμος άλλαξε για να μην μπορείς να απαξιώσεις την κυβέρνηση που νομοθετεί εις βάρος σου, η εύρεση εργασίας θεσπίστηκε να είναι σύμφωνη με το φρόνημα (όχι του πατέρα όμως όπως επί χούντας) και η Ελλάδα ανέλαβε να χρηματοδοτεί αντί την εκστρατεία του Νίξον τους Ολυμπιακούς.
Απάντηση από IgotApresnt4you:
Ο αγώνας για την ανατροπή του είναι επομένως ταυτόχρονα αγώνας απελευθερωτικός και αντιϊμπεριαλιστικός και είναι γι’ αυτό αναγκαστικά, αγώνας χωρίς περιορισμούς στα μέσα. Η ελληνική μεγαλοαστική τάξη δεν είναι αυτόνομη. Aποτελεί εξαρτημένο και κομπραδόρικο προγεφύρωμα του ξένου, μα ιδιαίτερα του αμερικάνικου, μονοπωλιακού κεφαλαίου, που στα πλαίσια της παγκόσμιας δυναμικής του ιμπεριαλισμού έχει μεταβάλει την Eλλάδα σε ξέφραγο αμπέλι για την ασύδοτη εκμετάλλευση του ιδρώτα του ελληνικού λαού και σε στρατώνα για την προάσπιση των στρατηγικών συμφερόντων του Πενταγώνου στη Mεσόγειο και τη Mέση Aνατολή. Kαι είναι γι’ αυτό ο αγώνας, αγώνας της αγροτικής τάξης, της εργατικής τάξης· είναι αγώνας των μισθωτών και του μικρού βιοτέχνη. Kαι είναι βέβαια και αγώνας της ελληνικής νεότητας κι ιδιαίτερα της φοιτητικής νεολαίας, που πάντα επωμίστηκε πρώτη τις θυσίες στους διεκδικητικούς αγώνες του λαού μας. Aυτές οι ρίζες, οι πηγές του αγώνα μας τού προσδίδουν χαρακτήρα αγώνα για την κατάργηση της οικονομικής και κοινωνικής ανισότητας, για την πλήρη εδραίωση τής χωρίς όρους λαϊκής κυριαρχίας, για την ενεργό συμμετοχή του αγρότη, του εργάτη, του μισθωτού, του βιοτέχνη, του φοιτητή - του κάθε εργαζόμενου Έλληνα - στις κρίσιμες αποφάσεις που τον αφορούν· για τη γνήσια, ανεμπόδιστη δημοκρατική διαδικασία. Tο ΠAK αγωνίζεται και θα αγωνισθεί με όλα τα μέσα για την ανατροπή της χούντας άσχετα από τις μεταμφιέσεις της, για την παραδειγματική τιμωρία των ενόχων του βάναυσου καθεστώτος της και όλων των νέων δοσίλογων, για την άμεση αποφυλάκιση όλων ανεξαίρετα των πολιτικών κρατουμένων, για την πλήρη αποκατάσταση των θυμάτων του αγώνα του ελληνικού λαού και για την άμεση ακύρωση των ανελεύθερων μέτρων του παρελθόντος και των διεθνών συμβάσεων και συμφωνιών που έχουν οδηγήσει στην οικονομική, πολιτική και στρατιωτική εξάρτηση της Eλλάδας από τα μονοπωλιακά, ιμπεριαλιστικά κατεστημένα της Δύσης κι ιδιαίτερα των H.Π.A. Tο ΠAK θα συνεχίσει τον αγώνα του χωρίς περιορισμούς στα μέσα, χωρίς συμβιβασμούς στους στόχους, ως την ώρα που η Eλλάδα θα είναι έθνος ανεξάρτητο, που ο ελληνικός λαός θα είναι κυρίαρχος στη χώρα του, που θα έχουν τεθεί στέρεα τα θεμέλια της νέας Eλληνικής Σοσιαλιστικής Δημοκρατίας. Γι’ αυτό το ΠAK απορρίπτει απερίφραστα οποιεσδήποτε συμφωνίες ανάμεσα σε πολιτικές ή αντιστασιακές οργανώσεις που θα περιόριζαν με οποιοδήποτε τρόπο την ελευθερία του ελληνικού λαού να καθορίζει ο ίδιος το μέλλον του. Οι κατακτήσεις του ελληνικού λαού θα εξασφαλισθούν στα πλαίσια ενός νέου Συντάγματος που θα προέλθει από μίαν ελεύθερη και αβίαστα εκλεγμένη Συντακτική Eθνοσυνέλευση. Tο ΠAK θα προωθήσει, στα πλαίσια της Eθνοσυνέλευσης, σχέδιο Συντάγματος που στηρίζεται στις παρακάτω αρχές: A. Tο Σύνταγμα πρέπει να κατοχυρώνει την κοινωνική ιδιοκτησία πάνω στις παραγωγικές μονάδες -με εξαίρεση βέβαια της μικρής αγροτικής εκμετάλλευσης (όπου η κοινωνικοποίηση θα πάρει τη μορφή του συνεταιρισμού) και της μικρής βιοτεχνικής επιχείρησης. H κοινωνικοποίηση των παραγωγικών μονάδων διαφέρει και πρέπει να αντιδιασταλεί από την κρατικοποίηση. H κοινωνικοποίηση αποσκοπεί στο να περάσει τόσο η ιδιοκτησία όσο και ο αποτελεσματικός έλεγχος στους κοινωνικούς φορείς που άμεσα συμμετέχουν (οι εργαζόμενοι που αυτοδιαχειρίζονται την παραγωγική μονάδα) ή που άμεσα επηρεάζονται (θετικά ή αρνητικά) από τη λειτουργία της μονάδας (όπως είναι η κοινότητα, η περιφέρεια ή το έθνος -κάτι που βέβαια εξαρτάται από το μέγεθος, τη μορφή και τη σημασία της επιχείρησης). B. Tο Σύνταγμα πρέπει να κατοχυρώνει την αποτελεσματική και αδέσμευτη λαϊκή κυριαρχία. Όλες οι εξουσίες πρέπει στην πράξη να πηγάζουν από το λαό. Συγκεκριμένα αυτό σημαίνει πως: (α) Πρέπει να προωθηθεί στο μέγιστο δυνατό βαθμό η άμεση συμμετοχή του λαού στις αποφάσεις που τον αφορούν. (β) Στο μέτρο που η λειτουργία ενός σύγχρονου και πολύπλοκου κοινωνικού συστήματος επιβάλλει τη δημιουργία αντιπροσωπευτικών οργάνων για το συντονισμό και την ευρύτερη εποπτεία των κοινωνικών διαδικασιών, πρέπει να υπάρξουν αντίβαρα που να εξασφαλίζουν πως κατεστημένα δεν θα αναπτυχθούν σε καμιά φάση της δημόσιας ζωής. (γ) O λαός είναι και παραμένει ένοπλος - γιατί στην πράξη αυτή είναι η μόνη μακροπρόθεσμη εγγύηση του απαραβίαστου της κυριαρχίας του. Γ. O πολίτης προστατεύεται από την αυθαιρεσία των αντιπροσωπευτικών οργάνων, στα πλαίσια μιας γνήσια ανεξάρτητης Δικαιοσύνης. 1. Tα βασικά δικαιώματα του πολίτη προστατεύονται από τον Xάρτη Aνθρωπίνων Δικαιωμάτων του O.H.E. H ελευθερία γνώμης και έκφρασης, η ελευθερία οργάνωσης για την επίτευξη συλλογικών σκοπών στα πλαίσια του Συντάγματος, το απαραβίαστο του ατόμου, κατοχυρώνονται και προστατεύονται από ανεξάρτητη Δικαιοσύνη. 2. Συνταγματικά κατοχυρώνονται: (α) Η κοινωνική ιδιοκτησία, δηλαδή η εθνική, περιφερειακή και κοινοτική ιδιοκτησία των παραγωγικών μονάδων, σε συνδυασμό με την αυτοδιαχείρηση των εργαζομένων στα πλαίσια του εθνικού, περιφερειακού και κοινοτικού προγράμματος οικονομικής, κοινωνικής και πολιτιστικής ανάπτυξης της χώρας. Εξαίρεση αποτελούν η μικρή αγροτική, και βιοτεχνική επιχείρηση. (β) Η παραγωγική απασχόληση, η κοινωνική ασφάλιση και η δωρεάν και υποχρεωτική παιδεία -για όλους ανεξαίρετα τους Έλληνες. (γ) H κοινωνική και οικονομική ισότητα των δύο φύλων. 3. Συνταγματικά κατοχυρώνονται επίσης τα γενικά πλαίσια της τοποθέτησης της χώρας στο διεθνή χώρο. (α) H χώρα δεν συμμετέχει σε οικονομικούς συνασπισμούς που υπονομεύουν τα κυριαρχικά δικαιώματα του ελληνικού λαού να προγραμματίζει αυτός την κοινωνική και οικονομική πορεία της χώρας. (β) H χώρα δεν συμμετέχει σε στρατιωτικές συμμαχίες που i στρέφονται ενάντια στην ειρήνη και την αυτοδιάθεση των λαών, ii υπονομεύουν την εθνική της ανεξαρτησία ή περιορίζουν τα κυριαρχικά δικαιώματα του ελληνικού λαού, iii οδηγούν στην πόλωση του ευρωπαϊκού ή μεσογειακού χώρου. 4. Oι θρησκευτικές πεποιθήσεις είναι ελεύθερες. O διαχωρισμός του κράτους και της εκκλησίας κατοχυρώνεται συνταγματικά. 5. H μόνη πηγή εξουσίας είναι ο λαός. (α) H χώρα αποκεντρώνεται σε ένδεκα περιφέρειες. Kάθε περιφέρεια απαρτίζεται από κοινότητες. O λαός εκλέγει άμεσα τα Kοινοτικά Συμβούλια και τα Περιφερειακά Συμβούλια. (β) Tα Kοινοτικά Συμβούλια ασκούν ταυτόχρονα νομοθετική και εκτελεστική εξουσία. Tα Περιφερειακά Συμβούλια είναι νομοθετικά σώματα - εκλέγουν δε την Περιφερειακή Διοίκηση. (γ) Συνέλευση των Kοινοτικών Συμβουλίων εκλέγει τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, το Aνώτατο Συμβούλιο Eλληνικής Δικαιοσύνης (AΣEA) και ευθύνεται για την αναθεώρηση του Συντάγματος καθώς και του Προγράμματος Kοινωνικής και Oικονομικής Aνάπτυξης. (δ) Συνέλευση των Περιφερειακών Συμβουλίων εκλέγει το Eθνικό Συμβούλιο Oικονομικής και Kοινωνικής Aνάπτυξης (EΣOKA), τη Bουλή, το Ίδρυμα Pαδιοφωνίας και Tηλεόραης (IPT) και το Aνώτατο Συμβούλιο Eφεδρικής Eθνοφρουράς (AΣEE). (ε) H Bουλή και το EΣOKA σε κοινή συνεδρίασή τους εκλέγουν την Kυβέρνηση. (στ) Kανείς δεν μπορεί να εκλεγεί στο ίδιο αξίωμα για τρίτη κατά σειρά φορά. Όλοι οι αξιωματούχοι είναι ανακλητοί. 6. (α) O Πρόεδρος της Δημοκρατίας εκπροσωπεί το κράτος. Προεδρεύει του EΣOKA και του AΣEE και ενημερώνεται για το έργο της κυβέρνησης. (β) H Bουλή είναι νομοθετικό σώμα. Tο έργο της αφορά νομοθεσία και έλεγχο της κυβέρνησης στους τομείς της Eθνικής Άμυνας, στης Eξωτερικής Πολιτικής και της Eθνικής Aσφάλειας. (γ) Tο EΣOKA είναι νομοθετικό σώμα. Mε την τεχνική συμπαράσταση ενός διοικητικά ανεξάρτητου Eθνικού Kέντρου Kοινωνικού και Oικονομικού Προγραμματισμού (EKKOΠ) εκπονεί, το πρόγραμμα της χώρας σε αρμονία με τα επί μέρους περιφερειακά προγράμματα ανάπτυξης. Tο πρόγραμμα του EΣOKA είναι δεσμευτικό για την κυβέρνηση της χώρας και για τις Περιφερειακές Διοικήσεις. Tο EΣOKA ασκεί έλεγχο στην κυβέρνηση που το έργο της αφορά την εκτέλεση του προγράμματος της χώρας. (δ) H κυβέρνηση ευθύνεται: i για την εξωτερική πολιτική, την εθνική άμυνα και την εθνική ασφάλεια. Στους τρεις αυτούς τομείς ελέγχεται από τη Bουλή. ii για την εποπτεία και το συντονισμό στην εκτέλεση του προγράμματος του EΣOKA, κατά κλάδους της οικονομίας (π.χ. Bιομηχανία, Γεωργία, κλπ.). Oι Περιφερειακές Διοικήσεις συντονίζονται στην εκτέλεση των Περιφερειακών Προγραμμάτων ανάπτυξης από την κυβέρνηση στα πλαίσια πάντα των δεσμεύσεων που προκύπτουν από το πρόγραμμα του EΣOKA και την νομοθεσία των Περιφερειακών Συμβουλίων. iii για την εποπτεία και έλεγχο των εθνικών επιχειρήσεων. (ε) Oι Περιφερειακές Διοικήσεις ευθύνονται για την εποπτεία και έλεγχο των περιφερειακών επιχειρήσεων, για την εκτέλεση του περιφερειακού προγράμματος ανάπτυξης, για την εποπτεία και έλεγχο των αγροτικών συνεταιρισμών της περιφέρειας και για την περιφερειακή ασφάλεια. Eλέγχεται από τα Περιφερειακά Συμβούλια σε όλους τους τομείς αρμοδιότητάς τους και από την κυβέρνηση στην εκτέλεση του περιφερειακού προγράμματος ανάπτυξης. (στ) Tα Kοινοτικά Συμβούλια ευθύνονται για την εποπτεία και έλεγχο των τοπικών επιχειρήσεων και για την εκτέλεση του κοινοτικού προγράμματος ανάπτυξης. Eλέγχονται από την Περιφερειακή Διοίκηση καθώς βέβαια και από το λαό της κοινότητας. 7. Oι εργαζόμενοι αυτοδιαχειρίζονται τις κοινωνικοποιημένες επιχειρήσεις - είτε αυτές αποτελούν εθνική είτε αποτελούν περιφερειακή ή κοινοτική ιδιοκτησία. Aυτονόητη είναι η αυτοδιαχείριση και στους αγροτικούς συνεταιρισμούς. H επίτευξη των στόχων του προγράμμτος του EΣOKA απαιτεί ταυτόχρονα έλεγχο, καθοδήγηση, εποπτεία από τα Kοινοτικά Συμβούλια (κοινοτικές επιχειρήσεις), από την Περιφερειακή Διοίκηση (περιφερειακές επιχειρήσεις και αγροτικοί συνεταιρισμοί) και από την Kυβέρνηση (εθνικές επιχειρήσεις). 8. Oι εργαζόμενοι συνεταιρίζονται σε συνδικαλιστικά σωματεία κατά κλάδους, στα πλαίσια της περιφέρειας. Oι περιφεριακές διοικήσεις τους εκλέγουν εθνικές διοικήσεις. Έχουν το δικαίωμα απεργίας ιδιαίτερα όταν απειλείται η αυτοδιαχείριση ή ανακύπτουν προβλήματα άνισου εισοδήματος κατά περιφέρεια. 9. Tο Δικαστικό Σώμα αυτοδιοικείται. H διάρθρωσή του και η λειτουργία του καθορίζονται από το AΣEΔ. Tα δύο τρίτα των μελών του EΣOKA και της Bουλής μπορούν να επέμβουν και επιφέρουν αλλαγές στη σύνθεση του AΣEΔ στα μεσοδιαστήματα Συνελεύσεων Kοινοτικών Συμβουλίων. 10. H περιφερειακή ασφάλεια είναι ευθύνη της Περιφερειακής Πολιτοφυλακής που διοικείται από την Περιφερειακή Διοίκηση. H κυβέρνηση δεν διαθέτει πολιτοφυλακή ή αστυνομικές δυνάμεις. Συντονίζει το έργο των Περιφερειακών Πολιτοφυλακών μέσω των Περιφερειακών Διοικήσεων, στο μέτρο που αυτό είναι απαραίτητο για την εθνική ασφάλεια. 11. Oι Ένοπλες Δυνάμεις ανήκουν στο έθνος και το λαό και υπόκεινται στην εξουσία της Kυβέρνησης και της Bουλής. 12. Σε κάθε περιφέρεια της χώρας δημιουργείται Eφεδρική Eθνοφρουρά. Όλοι ανεξαίρετα οι πολίτες ωρισμένης ηλικίας είναι υποχρεωμένοι να ανήκουν στην Eθνοφρουρά, εκτός εάν απαλλαγούν για λόγους υγείας. Oι Eθνοφρουρές όλων των περιφερειών αποτελούν ενιαίο σύστημα, διοικούνται δε από το AΣEE. H Eθνοφρουρά έχει αρμοδιότητα για την προστασία του Συντάγματος σε περίπτωση που θα επιχειρηθεί η βίαιη κατάλυσή του. Σε περίπτωση πολέμου αυτή εντάσσεται στις Ένοπλες Δυνάμεις. Πηγή: Νίκος Κλειτσίκας, Π.Α.Κ. - Πανελλήνιο Απελευθερωτικό Κίνημα. Αγνωστα ντοκουμέντα του εθνικοαπελευθερωτικού αγώνα (1968-1974), Αθήνα 2001. (http://www.nikosklitsikas.gr/pak.html) Σχόλιο: Μετά από τόσες δεκαετίες, ένα "κείμενο" που γράφτηκε σε εντελώς διαφορετικές συνθήκες (αμερικανοκίνητη δικτατορία) και που αποτέλεσε βάση για τη Διακήρυξη της 3η Σεπτέμβρη 1974, σήμερα δεν έχει στοιχεία και ζητούμενα για τη δημοκρατία του 2008; Ιστορικό ντοκουμέντο, ανάλυση με τη σφραγίδα του ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ, του κινήματος που χάραξε ανεξίτηλα την πορεία της πατρίδας μας μετά τη μεταπολίτευση με τη δημιουργία του ΠΑ.ΣΟ.Κ. Τμήμα της ιστορικής πολιτικής καταγραφής για την πορεία του αριστερού προοδευτικού κινήματος. Ας μην ξεχνάμε ποτέ! Λαοί, κινήματα που δεν έχουν μνήμη, δεν έχουν μέλλον!
Απάντηση από Filivos:
Mpantogke, Αχ αυτη η κριση τι απλυτα της οικογενειας βγαζει στη φορα!!! Φιληβος (αστα, αστα!!!!!)
Απάντηση από bandog:
σαμανε στην 113 , μιλας για δικτατορα.... δεν περιμεναμε και κατι καλυτερο απο αυτον... οι μετα απο αυτον "δημοκρατες" εχουν κανει τρις-χειροτερα.... απο αυτους ειχαμε προσδοκιες.... ο δε ανδρεας παπανδρεου ηταν ο ηγετης που εμαθε τον ελληνα : " δανεισου , να κανεις τους ποθους σου πραγματικοτητα"...
Απάντηση από shaman:
μπά, τί μάς λές, κ. εδές ; στά λέμε καί αποσπασματικά τώρα, καί δέν τά θυμάσαι ; γιατί, πουλάκι μου, αφού είσαι σαράντα, δέ ρωτάς κάνα γονιό ή θειό σου (δέν μπορεί, κάποιος θά ζή, εκτός κι άν όλοι πάσχουν από άνοια, πράγμα πού βεβαίως θά εξηγούσε αρκετά πράματα) νά σού πή τί ήταν τό μπαλόσημο, τί τά σάπια κρέατα, τί τό τάμα τού έθνους, τί τό ''πάμελλα'ς'' στή βουλιαγμένη, τί οι κατασκηνώσεις τού αγίου ανδρέου (τίς πληρώσαμε ακριβά τό 1995) ; γιατί παρασιωπάς ότι, μετά τό πρώτο μεγάλο κύμα πληθωρισμού, τήν πρωτοχρονιά τού 1972, ο γελοίος αυτός παπαδόπουλος ανεκήρυξε τήν ελλάδα '' έχουσα κατά κεφαλήν εισόδημα 1000 δολλαρίων'', καί, άρα, επιπέδου αναπτύξεως αντιστοίχου μέ τίς σκανδιναυικές χώρες (ναί, ναί, έτσι τά είπε ...). τήν πρωτοχρονιά τού 1973, τό αρνάκι στοίχιζε 100 δρχ. το κιλό, μέ μισθό πτυχιούχου υπαλλήλου τής εθνικής τραπέζης μέ δύο παιδιά καί πτυχίο στίς 2.800 δρχ. - οπότε λανσαρίσθηκε καί τό περίφημο ''τρώτε νοστιμο, τρυφερό καί φθηνό χοιρινό'' ! καί πώς δέν ξέρεις ότι η μόνη του πρωτοπορία ήταν στό οικογενειακό δίκαιο, όπου, γιά προσωπικούς καί νεποτιστικούς λόγους, ψήφισε νόμο ισχύος μερικών ωρών (νυκτερινών βεβαίως) γιά τό αυτόματο διαζύγιο, καθώς καί γιά τήν παραμονή στό στράτευμα εγκύων αξιωματικών του στρατού (μέχρι τότε, απετάσσοντο) ; ή μήπως δέν ξέρουν οι δικοί σου τά ρουσφέτια τής μαντάμ δέσποινας, τούς μνημειώδεις γάμους τού κ. ρουφογάλη μέ τήν (κουκλάρα) Ντέλα (2,500,000 δρχ είχαν στοιχίσει, ήτοι περίπου, τότε, έξ διαμερίσματα στό κολωνάκι, και ένα ρετιρέ). ή μήπως δέν σου μίλησαν ποτέ γιά τό ήθος καί τήν αισθητική τής ... αντιβασιλίσσης Παγώνας, συζύγου αντιβασιλέως Ζωϊτάκη ; κάνεις ότι τά αγνοείς ή ''δέν τά θυμάσαι'' ή ότι ''στά γράψαμε περιληπτικά, καί δέν καταλάβαινες'' ; καί πάς νά κάνης καί αντιπερισπασμό μέτόν Μεταξά ; μήπως θά μάς προχωρήσης καί στόν περικλή ή τόν κλεισθένη ; φέρσου τίμια τουλάχιστον, άσε τόν πολιτικό σχολιασμό, καί κάτσε νά επωάζης τή φλόγα τού πουλιού σου (τού χουντικού εννοώ, μήν παρεξηγηθώ κι όλας) !
Απάντηση από IgotApresnt4you:
Ποιο ; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Στα 1936, ένας μεγάλος έλληνας, ένας έλληνας στου οποίου την ευφυϊα χρωστά η Ελλάς την απελευθέρωσή της και τον διπλασιασμό της ( Θεσσαλονίκη ,Γιάννενα )λίγα χρόνια νωρίτερα, ψηφίστηκε από την Βουλή των ελλήνων ως πρωθυπουργός. Το πρώτο του μέλημα ήταν να βελτιώσει την εργατική νομοθεσία και να εξασφαλίσει στους έλληνες εργάτες δικαιώματα και συνθήκες εργασίας προς το ανθρωπινότερο, καθώς μέχρι τότε ζούσαν μέσα στην ανέχεια και στην πλήρη εκμετάλλευση. Για την επίτευξη του σκοπού αυτού, έστειλε τα στυνομικά όργανα να του φέρουν τον πρόεδρο της Γενικής Συνομοσπονδίας Εργατών Ελλάδος, τον κομμουνιστή Δημητράτο. Ο Δημητράτος προσπάθησε να διαφύγει,πιστέυοντας πως πήγαν να τον συλλάβουν,καθώς οι κομμουνιστές με βάση τον νόμο περί ιδιώνυμου αδικήματος του Ελ.Βενιζέλου εδιώκοντο. Τον πήγαν μπροστά του και ρώτησε τον Δημητράτο, δεν νομίζεις πως πρέπει να θεσπίσουμε το 8ΩΡΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΤΑ ΔΩΡΑ , ΤΙΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ,ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΡΓΙΑ,ΤΗΝ ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΗ ΑΔΕΙΑ, ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΙΚΑ ΩΣΤΕ ΝΑΧΕΙ ΑΣΦΑΛΙΣΗ Ο ΕΡΓΑΤΗΣ ????? ΕΙΝΑΙ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΑ ΑΥΤΑ ,ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕ . Είναι κύριε πρωθυπουργε απάντησε ο Δημητράτος. Τότε σε διορίζω υπουργό Εργασίας του είπε ο μέγας ηγέτης,και θα σε εξορίσω αν δεν τα καταφέρεις. ΈΓΙΝΑΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΗΓΕΤΗΣ ΠΟΥ ΠΡΩΤΟΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΑ ΘΕΣΠΙΣΕ? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΩΑΝΝΗ ΜΕΤΑΞΑ. Αυτά όλα τα φιλολαϊκά μέτρα έρχεται σήμερα αυτό το ανδρείκελο της οικογένειας που κατάστρεψε την Ελλάδα, http://www.youtube.com/watch?v=2l6axUAAFis&feature=related να τα καταργήσει και να επιβάλλει στον έλληνα έναν οικονομικό και εργασικό μεσαίωνα. Είναι χρέος πρωτίστως ημών των Δεξιών, στην ιερά παρακαταθήκη και στο όνομα του μεγαλύτερου φιλεργατικού ηγέτη αυτής της χώρας,του Ιω.Μεταξά, να αντισταθούμε στην προσπάθεια υποδούλωσης του λαού μας. Ο μεγάλος μας ηγέτης, μας έδειξε τον δρόμο.
Απάντηση από PAmizensSOK:
Today, 9 of July, is one day after the government -and its satellites- have chosen my retirement to be at about the age of 70. Should we begin to believe in life after death ??!!??
Τι λες βρε Ιανέ μεγάλε "δημοκρατη",σοβρά? επειδή στην επταετία εγώ ήμουν βρέφος, μου απαγορεύεις να έχω άποψη? Ναι ήμουν βρέφος την περίοδο της επταετίας,αλλά έζησα ως έφηβος και ως φοιτητής όλο το μεγαλείο της Μεταπολίτευσης, της ΠΑΣΟΚικής λαίλαπας και του σημερινού αίσχους. Από την άλλη βλέπω και κρίνω ιδίοις όμμασι τα ακόμη υπάρχοντα κρατικά εργοστάσια που δημιούργησε η χρυσή εξαετία Παπαδοπούλου , να ριμάζουν σήμερα κλειστά,μετά από την "χρηστή" διαχείρηση του ΠΑΣΟΚικού κομματικού κράτους. Είμαι 41 ετών και θυμάμαι αρκετά καλά ποιά ήταν η Ελλάδα των πρώτων χρόνων μετά την επταετία ,την ανάπτυξη που της προσέφερε το προηγούμενο καθεστώς και το τί έγινε μετά το '81. Είναι πράγματι θράσσος ,ακόμη και σήμερα,ακόμη και σήμερα να τολμάτε να κρίνεται όλοι εσείς οι μεταπολιτευτικοί "δημοκράτες" την επταετία. Οπαδοί των Τσουκάτων, των Λαλιώτιδων,των Τσοχατζόπουλων. Απαλλοτριώσεις γης ελλήνων αγροτών δεν γίνονταν επί Μεταπολίτευσης? και μάλιστα επί ΠΑΣΟΚΙΚΗΣ κυβερνήσεως? και μάλιστα υπέρ ιδιωτών επιχειρηματιών κομματοδίαιτων του ΠΑΣΟΚ? που πήραν τα λεφτάκια και την κοπάνησαν στις Βραζιλίες? Καλά έκανε η Επταετία και τις έκοψε τις ελιές,τόχω ακούσει πολλές φορές αυτό το παραμυθάκι, κάτι ψωραλέες ελιές που δεν έδιναν στους ιδιοκτήτες ούτε έναν τενεκε λάδι τον χρόνο. Μείνατε στις ελιές,αλλά δεν κοιτάτε όλα τα άλλα τα ουσιαστικά, δρόμους,ηλεκτοδότηση,πανεπιστήμια,ύδρευση,κρατικά εργοστάσια που δούλευαν χιλιάδες έλληνες,γεωργική ανάπτυξη,διαγραφή των χρεών των αγροτών,σχολεία και τόσα άλλα. Να σου πω ποιά είναι η δημοκρατία σας σε πραγματικό και σημειολογικό επίπεδο? Στην θεσνίκη όπου μεγάλωσα και ζω, στην όμορφη περιοχή της Σαλαμίνας,για όσους ξέρουν,δεσπόζει τεράστιο και κακαίσθητο μπροστά στην θάλασσα το Μέγαρο Μουσικής,προϊόν της ΠΑΣΟΚικής λαμογιάς και του ιδρύματος Λαμπράκη. Δίπλα, ταπεινό και καταφρονεμένο είναι ενα δημοτικό σχολείο από προκάτ και με στέγες από τενεκέδες και ελενίτ. Ακριβώς δίπλα. Εκεί μέσα έκρινε το Μεταπολιτευτικό και Πασοκικό σας ΑΙΣΧΟΣ, ότι αξίζει τα ελληνόπουλα να μαθαίνουν γράμματατα. Ενα σχολείο,που το κόστος του σαν καινούργιο,θα ανέρχονταν στο 1/60 της αξίας του Λαμπρακικού και ΠΑΣΟΚικού Μεγάρου Μουσικής, για να δεξιώνονται μουσικά όλα τα λαμόγια της Μεταπολίτευσης. Και θα τολμήσετε όλοι εσείς να μιλησετε για τον ΓΕΩΡΓΙΟ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ. Ποιός έφτιαξε το Παν/μιο Θεσσαλονίκης ρε? Ποιός των Ιωαννίνων? Ποιός της της Πάτρας? ΈΦΤΙΑΞΕ, κι όχι ίδρυσε στα χαρτιά, με κτηριακές εγκαταστάσεις και σύγχρονο για την εποχή εξοπλισμό. Και όλα αυτά με το υστέρημα του ελληνικού λαού και χωρίς τα παχυλά πακέτα από την Ευρώπη. Αλλά δεν διενοήθει ποτέ να υπεξαιρέσει ούτε μία δραχμή από τον κόπο του έλληνα. Γιατί ήταν ένας τίμιος άνθρωπος και ένας αγνός έλληνας,που έμεινε και δικάσθηκε από την Μεταπολίτευση ,πιστέυοντας στην ορθότητα των επιλογών του για τον λαό μας, ΕΝ ΑΝΤΙΘΕΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΣΟΚΙΚΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ,ΤΥΠΟΥ ΜΑΝΤΕΛΗ ΠΟΥ ΚΑΤΕΚΛΕΨΑΝ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΠΑΝΗΣΑΝ ΣΤΟ ΑΖΕΡΜΑΪΤΖΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΟΥΝ. Για ποιά Αναστολή της χορήγησης στεγαστικών δανείων της εργατικής εστίας μιλάς? που η πρώτη παροχή εργατικών κατοικιών στην ελλάδα έγινε από την κυβέρνηση Παπαδοπούλου,και μάλιστα εντελώς δωρεάν στους έλληνες εργάτες,κατοικίες που τις έφτιαχνε γρήγορα και αποτελεσματικά η ΜΟΜΑ του στρατού ,χωρίς χρονοτριβές και χωρίς την ανάθεση-λαμογιά σε ιδιώτικές τεχνικές εταιρίες,όπως έκανε το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ του μπούλη. Πεινούσε ο Μπόμπολας και οι όμοιοί του τότε φίλε, αλλά χόρταινε ο λαός.
Απάντηση από IanosAimil:
θεματογράφε , απ ότι βλέπω στο προφιλ σου ήσουν βρέφος την εποχή της χούντας ... ασε εμάς που ζήσαμε τους χουντικούς να έχουμε άποψη .... συμπληρώνω στα όσα γράφει ο σαμάνος -- την παραχώρηση του κάμπου με ελαιόδενδρα των μεγάρων ( δεν ξέρεις βέβαια τις ελιές μεγάρων ) στον Ανδρεάδη για να κάνει διυλιστήριο ( ΣΤΡΑΝ ) που τελικά δεν έγινε γιατί εντωμεταξύ έπεσε η χούντα και ο "χουντικός" Ανδρεάδης φαγώθηκε από τον "δημοκράτη " Καραμανλή , που έπαιζε με τους Βαρδινογιάννηδες ( μοτορ οιλ ) και λάτση ( διυλιστήρια ασπροπύργου ) ΣΕ ΜΙΑ ΝΥΧΤΑ ΚΌΠΗΚΑΝ δεκάδες χιλιάδες ελειόδενδρα σε μια έκταση που επεκτείνετο από την πόλη των μεγάρων μέχρι την θάλασσα , την Πάχη , στο παλιό αεροδρόμιο στρατού . Γιαυτό και την παρασκευή στην εξέγρση του πολυτεχνείο κατέβηκε η πρώτη οργανωμένη ομάδα πολιτών , οι μεγαρείς αγρότες ... αν βρεις σε καμιά κινηματογραφική λέσχη να προβάλεται δες την σχετική ταινία των τσαμπερόπουλου - μανιάτη " ΜΕΓΑΡΑ " , θα αλλάξεις γνώμη για την χούντα ... -- μεσω του αντιπροέδρου των ΗΠΑ , αυτού του βλάκα του αγκνιου , του έλληναρά σαν εσένα ( το βλάκας για τον αντιπρόεδρο , οχι στο ελληναρά ) ήλθε για πρώτη φορά η κοκα-κολα σατην ελλάδα με πρώτο όορο , ως αντισταθμική εισφορά , να αγοράζονται ολα τα ποσρτοκάλια της χώρας για να γίνονται χυμοί προς εξαγωγή απο την κοκα-κόλα . Ακριβ΄ως όπως το σκέφτηκες ... δεν αγόρασαν ούτε ένα πορτοκάλι , οι δεκάδες βιοτεχνίες χυμών που λειτουργούσαν σε κάθε πόλη δαληρισαν , την δε μεγαλύτερη , την ΗΒΗ την ξαγόρασε , ποιός άλλος , η κοκα-κόλα (;) , η πάπσυ (; ) το ιδιο είναι και από τότε φτιάχνουν τις πορτοκαλάδες που πίνουμς με εισαγώμενους καταψηγμένους χυμού; ... ούτε ένα ελληνικό πορτοκάλι αγοράζουν ... -- το μεγάλο σκάνδαλο της -τότε - εγνατίας οδού ΔΕΝ έχεις προφανώς υπόψη σου : ο δρόμος Ιωαννίνων - Καλπακιου - Κόνιτσας - Κοζάνης -- αφού εξ χρόνια αδιασαν τα ταμεία την παρασκευή το βράδυ των χριστουγέννων του 1972 εξήγγειλαν τα πρώτα μέτρα "λιτότητος " ( για να ξέρεις δικός τους ο ορισμός ) απ΄οτι θυμάμαι : αναστολή της χορ'ήγησης των στεγαστικών δανείων μέσω της ΕΡγατικής Εστίας , πάγωμα μισθών , περιστολή του τραπεζικού δανεισμού προς τις επιχειρησεις ... και κοίτα ... με το παραμύθι σχετικά με τον εξωτερικο δανεισμό ... λιγο πολύ όλες οι δυτικές χώρες δεν είχαν ... μετά την κρίση του πετρελαίου , την τήρηση από μέρους μας των συμφωνιών εισόδου μας στην ΕΟΚ ( άνοιγμα της αγοράς μας - αποβιομηχάνιση - ξεπούλημα των ελληνικών βιομηχανιών και μετατροπή τους σε εμπορικές εισαγωγικές πειχειρήσεις ) αρχίζει το κατάντημα .... Μόνο έχουμε να λέμε σήμερα : και τί παράγουμε ; από τότε , από τα χουντικά και στην συνέχεις μεταχουντικά χρόνια ξεκινάει αυτό το " και τί παράγουμε ; "
Σαμάνε, αδυνατώ να αντιληφθώ το λεκτικό σου και την αποσπασματική υποβολή των "πληροφοριών σου" στο @105. Ο Παπαδόπουλος και η στρ. κυβέρνηση καταδικάσθηκαν από τα δικαστήρια της Μεταπολίτευσης, για πλείστα όσα τους κατηγορούσαν,για παραβίαση του Συντάγματος,των ατομικών ελευθεριών κλπ. Σε καμία περίπτωση,ουδείς εξ'αυτών,δεν κατηγορήθηκε και δικάστηκε για οικονομικά σκάνδαλα, που φυσικά αν υπήρχαν, το μεταπολιτευτικό κράτος θα τους είχε ξεσκίσει.Αλλά δεν υπήρχαν και γι αυτό δεν έγινε και καμία σχετική δίκη για κάτι τέτοιο.Τώρα αυτά που λες εσύ και με την μορφή που τα λες,μόνο εσύ τα "ξέρεις" και μόνο εσύ τα καταλαβαίνεις. Άρες μάρες κουκουνάρες δηλαδή. Στράτο300, ναι,ο Ανδρέας έδωσε χρήμα στον λαό,πάρτε κόσμε,αλλά χρήμα όχι προερχόμενο από την ανάπτυξη,αλλά από τα ταμεία του κράτους στην αρχή,και αργότερα δανειζόμενος από το εξωτερικό. Και μόνο αυτό που λες,και όντως έτσι είναι,υποδηλώνει την επιτυχία των κυβερνήσεων της επταετίας και του γηραιού Καραμανλή,αφού ο Παπανδρέου βρήκε γεμάτα ταμεία και είπε λιγάκι να τα ξαλαφρώσει. Αργότερα,αφού τα ξεσκόνισε καλά,άρχισε να δίνει παροχές δανειζόμενος και έφερε την χώρα εκεί που την έφερε,που από τότε δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι. Αν αυτό λέγεται κοινωνική πολιτική,να μου πεις τί λέγεται καταστροφή.
Απάντηση από stratos300:
φιλε μου σε εχει τυφλοση η αγαπη σου για τον ¨εθνοσωτηρα¨παπαδοπουλο,ας ειναι,ουτε ο πρωτος εισαι ουτε ο τελευτεος ουδης τελειος αλοστε.η χουντα απο την δημοκρατια τη χρεος βρηκε?τα λεφτα που δανηστικε ο ανδρεας τα εδοσε στο λαο,εκανε τη μεγαλητερη αναδιανομη εισοδηματος υπερ του λαου,διπλασιασε μησθους,πεσανε τα λευτα στην αγορα κ ξαναρθανε στο κρατος υπερδηπλασια,κινηθικε η αγορα,ασχετα αν εσυ κ εγω κλεβουμε το φπα απο το κτρατος κ φαληρισαμε.η μεγαλη μασα με τις μιζες σε εργολαβους κ πολιτικους εγινε απο το 1990 αλα κυριος απο το 1996 κ μετα.για το μητσοτακη δεν θα το σχολιασω οσοι μας διαβαζουν καταλαβενουν πολυ καλα...για σημιτη και γιωργο εχω σηνφωνιση απο την αρχη τωρα πως εσυ με λες πασοκατζι δεν καταλαβενω,εγω παντος δεν θα σε πω ΧΟΥΝΤΙΚΟ θα αφησω παλι οσους μας διαβαζουν να βγαλουν σημπερασμα.μεσα σε ολους τους κλεφτες παντος πρεπει να βαλης κ τον καραμανλη,ξερης τον μπουλη ενοω,εκτος αν δεν ειναι σκανδαλα τα δομημενα ομολογα,η ζιμενς,το βατοπεδι και αλλα πολλα που εχεις ζηση κ εσυ οπως ολος ο κοσμος.αυτα δε ειναι ιστορια περασμενον δεκαετιων να μπορουμε να την παραχαραξουμε η μαλον να την ερμηνεψης οπως θελης!
Απάντηση από shaman:
ά, ωραία, κ. παρτιζάνε μας ! ώστε, η ελλάς ανεπτύχθη επί δικτατορίας, καί ήταν καί παράδεισος ευνομίας, έ ; χρήματα δέν έφαγαν, έ ; τά μπαλόσημα, τά σαπάκια, τό τάμα τού έθνους (30 εκατ. δραχμές τών αρχών τής δεκαετίας τού εβδομήντα), δέν θά τά έχης ακούσει, υποθέτω, αφού είσαι μικρός ! τίς διά τής βίας καί υπό απειλές απαλλοτριώσεις υπέρ τού ελληνικού στρατού, όπως στίς ακτές τής αττικής, καί πάλι δέν τίς έχεις ακούσει, έτσι δέν είναι ; τίς παραχωρήσεις αιγιαλού καί μάλιστα αττικών ''ψοϊτών'' (ψοϊτης, είναι τό ''φιλέτο'', άν ίσως δέν τό ξέρης ...) στήν κ. Παμέλλα καί τόν εσμό τών ημετέρων τους, δέν τόν έχεις ακούσει, έ ; τίς νομοθεσίες τής μιάς νυκτός γιά γάμους καί τεκνοποιίες στρατιωτικών, ισχύος διαρκείας μικρότερης από τό νυκτερινό ωράριο τιμολογήσεως ηλεκτρικού, ούτε κι αυτές τίς ξέρεις, έτσι ; καί θές να λές ότι τήν κυπρο τή χάσαμε από τήν ... υπερβολική γενναιότητα καί τον πατριωτισμό τού παπαδόπουλου ! φαντάσου καί νά ήσουν νοσταλγός τής επταετίας (ισχυρίζεσαι οτι ... δέν είσαι ...!!!) τί θά έγραφες !
Ακούστε καλοί μου φίλοι ,ούτε νοσταλγός της επταετίας είμαι,ούτε της όποιας μορφής δικτατορίας. Άλλωστε δεν εχω ζήσει τότε.Βλέπω όμως και πρόλαβα να δω τα οικονομικά επιτεύγματα της επταετίας,που ενέσειραν την ελλάδα από την φτώχεια και την κατέστησαν ευρωπαϊκό κράτος. Πηγαίνετε να μάθετε,ποιοι έφτιαξαν τους μεγάλους ηλεκτροπαραγωγούς σταθμούς στον τόπο,ποιοί τα εργοστάσια ζαχάρεως,ποιοί τα συνεταιριστικά εργοστάσια,επί ποίων των ημερων η ελληνική εμπορική ναυτιλία ήταν πρωτη παγκοσμίως και μόνο με ελληνικά πληρώματα,ποιοί δημιούργησαν το ελληνικό οδικό δίκτυο,ποιοί ηλεκτροδότησαν την χωρα, ποιοι νομοθέτησαν και οι νόμοι τους συνέχισαν να ισχύουν και επί δημοκρατίας,καταργώντας οι μεταπολιτευτικοί κυβερνώντες μόνο τον νόμο περί ευθύνης υπουργών για ευνόητους λόγους, ποιοι βοήθησαν πραγματικά τον έλληνα αγρότη και πολλά πολλά άλλα. Στράτο300, με ρωτησες και σου απάντησα. Αν εσένα σου αρέσει να συνομιλείς συνθηματολογώντας είναι δικό σου θέμα,εγώ μιλώ με στοιχεία και προκαλώ όποιον θέλει να τα αμφισβητήσει. Η στρ.Κυβέρνηση Παπαδοπούλου παρέδωσε την ελλάδα με μηδενικό έλλειμα και ουδείς εξ'αυτών δεν υπεξαίρεσε ούτε μία δραχμή,αν και "δικτάτορες". Ολόκληρο αυτό το οικονομικό εποικοδόμημα το κατάστρεψε το ΠΑΣΟΚ ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ, ΤΟΥ ΣΙΜΗΤΗ , ΤΗΝ ΔΕ ΧΑΡΙΣΤΙΚΗ ΒΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΝΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΤΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ junior με τον πιο αίσχιστο τρόπο. Το παραμύθι της "κακής" δικτατορίας πάλιωσε,ψάξτε να βρείτε τίποτε άλλο εσείς και οι ομοϊδεάτες σας κυβερνώντες που καταξεφτιλίσατε και καταντήσατε την χώρα περίγελο και ζήτουλα των εθνών. Η κυβέρνηση Παπαδοπούλου έπεσε από τους Αμερικανούς που με όργανο τον Ιωαννίδη,δεν συγχώρεσαν στον Παπαδόπουλο την άρνησή του να απαγορέψει στα αμερικανικά αεροπλάνα και πλοία να χρησιμοποιήσουν τα ελληνικά λιμάνια και αεροδρόμια στον αραβοϊσραηλινό πόλεμο του Γιον Κιπούρ. Γνωστά πράγματα για όποιον γνωρίζει στοιχειώδη ιστορία. Αμερικανοκίνητο ήταν και είναι το ΠΑΣΟΚ , με πάγιο σκοπό την εξουθένωση της ελληνικής οικονομίας και την υποδούλωση του έλληνα. Liveloula2009, ναι η κυβέρνηση Μητσοτάκη ανόρθωσε την ελληνική οικονομία,μετά από μια 8ετία ΠΑΣΟΚ,που έφερε την χωρα σε σημείο να μην μπορεί να πληρώσει ούτε καν τους μισθούς και τις συντάξεις των υπαλλήλων του,και χωρίς μάλιστα να προσφύγει σε ΔΝΤ και σε άλλες τέτοιες μεθοδεύσεις πολιτικής και οικονομικής υποδούλωσης. Είσαι μικρή και δεν τα έζησες,ανέτρεξε στον Τύπο της εποχής και θα με επιβεβαιώσεις. Nip_t, συμφωνώ μαζί σου σε ό,τι γράφεις στο @102. Πρόκειται για την πιο αίσχιστη μορφή δικτατορίας. Απολαύστε την Μεταπολιτευτική ελληνική ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ με την επίφαση της "δημοκρατίας", που και δικτατορία είναι και σας κατακλέβει κανονικά και με τον νόμο. Και που είστε ακόμα, δεν έχετε δει τίποτα,ούτε φαντάζεστε αυτό που θάρθει.
Απάντηση από shaman:
ωραία η φίλη νίπ τάκ, μά τήν αλήθεια ! ενοχλείται από τήν αντισυνταγματικότητα τού παπανδρέου γιώργου, καί δέν ενοχλείται στό φόρουμ από τή δοξολογία τού θεματογράφου γιά τόν δολοφόνο ενός λαού, τόν κ. παπαδόπουλο ! η μεροληψία μερικών ''κοινωνικά ευαισθήτων'' χρηστών ως πρός τό ''τί είναι συνταγματικό καί τί όχι'', σίγουρα εκπλήσσει !
Απάντηση από nip_t:
επικίνδυνος κ. Παπανδρέου Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΟΥ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΚΡΥΒΕΤΑΙ. «Δεν είναι προφανές για ποιο λόγο το δικό μας Σύνταγμα θα μπορούσε να εμποδίζει κάτι πολύ λογικό, το οποίο ισχύει σε πολλές άλλες χώρες.» Αυτή η πρωτοφανής δήλωση ανήκει στον πρωθυπουργό της χώρας κ. Παπανδρέου. Σε σημερινή συνέντευξή του, που δημοσιεύει η «Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία». Εδώ, κανένας δεν μπορεί να ισχυριστεί, ό,τι πρόκειται για λεκτικό ατόπημα γιατί οι γραπτές συνεντεύξεις του πρωθυπουργού, ελέγχονται. Άρα, δεν του ξέφυγε. Το είπε σκοπίμως. Όταν εκστομίζονται τέτοιες φράσεις, είναι προφανές ότι οι άνθρωποι δεν υπολογίζουν τίποτα! Επιπλέον, τέτοιες τοποθετήσεις υποδηλώνουν και την αυταρχική λογική με την οποία αντιμετωπίζει τα πράγματα ο Πρωθυπουργός. Ο διαπρύσιος κήρυκας της συμμετοχικής δημοκρατίας, της διαβούλευσης και της ανοικτής διακυβέρνησης! Όλα αυτά δεν ήταν παρά μια φαινάκη. Πομφόλυγες! Γυαλιστερές χάντρες για τους ιθαγενείς. Πολύ θα ήθελα να ξέρω τι λένε, για αυτή τη δήλωση, οι διαπρεπείς Συνταγματολόγοι του ΠΑΣΟΚ, οι κύριοι Βενιζέλος και Λοβέρδος. Συμφωνούν; Αυτή η απαράδεχτη δήλωση πρέπει να αποσυρθεί πάραυτα. Συνιστά προσβολή της Συνταγματικής τάξης της χώρας. Εισάγει μια επικίνδυνη αντίληψη, σύμφωνα με την οποίαν, ό,τι θεωρείται λογικό (από ποιόν αλήθεια) και «ισχύει σε πολλές άλλες χώρες», θα μπορούσε να επιβληθεί και στην Ελλάδα και αν ακόμα έρχεται σε αντίθεση με το Σύνταγμα της χώρας! Δηλαδή, το Σύνταγμά μας, κατά την άποψη του κ. Παπανδρέου, δεν στηρίζεται στην νομική παράδοση και τον νομικό πολιτισμό της χώρας, αλλά στη λογική άλλων χωρών! Και εγώ που νόμιζα ότι το Σύνταγμα είναι ο υπέρτατος καταστατικός χάρτης της χώρας και αποτελεί το θεμέλιο λίθο της Δημοκρατίας μας! Δεν ξέρω τι δεσμεύσεις (και έναντι ποίων;) έχει αναλάβει ο κ. Παπανδρέου και τι επιδιώκει, αλλά αυτές οι απόψεις δεν πρέπει να μένουν αναπάντητες γιατί δημιουργούν κακό προηγούμενο. Με την ίδια, δήθεν αφέλεια, μπορεί αύριο ο κ. πρωθυπουργός να θεωρήσει «λογικές» και τις απαιτήσεις γειτόνων μας που έρχονται σε .αντίθεση με διεθνείς συμβάσεις Λυπούμαι, αλλά αυτά είναι επικίνδυνα πράγματα. Όταν ο Συνταγματικός Χάρτης της χώρας, αμφισβητείται από τον πρωθυπουργό, τότε δημιουργούνται οι προϋποθέσεις για να «επωαστεί το αυγό του φιδιού» και ν’ ανοίξουν κερκόπορτες. ΤΑ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΧΟΥΝΤΑ ΛΑΟΣ-ΝΤΟΡΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΑΡΟΥΝ !!!
Απάντηση από stratos300:
ε θα το ακουσουμε κ αυτο μην φοβασαι,μπορη σε μερικα χρονια να ξαναρθη ο καραμανλης σαν σωτηρας
Απάντηση από liveloula2009:
η κυβερνηση μητσοτακη ορθοποδησε την χωρα????? τι αλλο θα ακουσουμε??? μηπως και ο καραμανλης ο νεοτερος εκανε το ιδιο???
Απάντηση από stratos300:
ακου φιλαρακι απο τον τροπο που υπερασπιζεσε την δεξια κ την ΧΟΥΝΤΑ καταλαβηενω νοσταλγος πιας μαυρης περιοδου της πατριδας μας εισαι,δικαιομα σου,δεν μπορω ουτε εχο την διαθεση να σου αλαξω γνωμη παντος η ιστορια ουτε αλαζη ουτε παραχαρασετε,εσυ τα βλεπεις ετσι,εγω αλιος,πατος ουτε ο πατακος που ζη ακομα,δεν θα τολμουσε να σηγκρηνη το ΚΗΝΙΜΑ ου 1909 με την εγκαθετη απο τους αμερικανους Χ Ο Υ Ν Τ Α τον συνταγματαρχων κ ολα αυτα γιατι θα κερδιζε τις εκλογες ο γερος της δημοκρατιας,πραγμα που δεν το ηθελαν οι αμερικανοι πολυ απλα επιδη δεν ηταν του χεριου τους.αυτα ειναι ιστορια κ δεν αλαζουν οσο και να το θες
Σράτο300.........το στρ.κίνημα του '67 έγινε για τους ίδιους λόγους που έγινε και το κίνημα του 1909,για να παψει η πολιτική ακυβερνησία και η φαυλοκρατία των πολιτικών. Το έργο της στρ.κυβερνησης ηταν αξιολογο σε οικονομικο,νομοθετικό και πολιτικό επίπεδο.Είχε ξεβρωμίσει ο τόπος από τα σημερινά πολικά τζάκια που λυμαίνονται ακόμη και σήμερα την ελλάδα. Τους κομμουνιστές τους έστειλε στα ξερονήσια πρώτος ο αγαπημένος σου Βενιζέλος με το ιδιώνυμο,αν αυτό σου λέει κάτι. Ο γέρος της "δημοκρατίας" ήταν μια προσωπικότητααμφίβολη και χωρίς πολιτική σταθερότητα,όπως πολύ ορθά σημείωσε ο στρατηγός Σκόμπυ. Από την μια έβριζε τους κομμουνιστές και από την άλλη τους έγλειφε στα '65 για να πάρει καναν ψήφο από την ΕΔΑ. Κατά μάνα κατά κύρη,κατά γιο και θυγατέρα ήταν και ο γιόκας του ο Ανδρέας,μόνο που μας βγήκε πιο κλεφταράκος και ερωτίλος( ο μπαμπάς είχε μόνο μια μετρέσα,την Κυβέλη,ο άλλος πολύ περισσότερες). Για την εισβολή στην Κύπρο ευθύνεται ο Ιωαννίδης και όχι ο Παπαδόπουλος και η στρ.κυβερνηση του '67,γνωστά πράματα. Ο Αττίλας 2 έγινε επί κυβέρνησης εθνικής ενότητας ,τον Αυγουστο του '74.Ας ανοίξουν επιτέλους αυτόν τον περιβόητο φάκελο της Κύπρου,αν τολμούν ,να δούμε τί έγινε.Θα τον άνοιγε ο Ανδρέας, αλλά τον έκλεισε αμέσως,γιατί άραγέ??????? Η κυβέρνηση Μητσοτάκη ,ασχέτως με το ποιός ήταν ο Μητσοτάκης,βάλτε αν θέλετε ένα θέμα να το συζητήσουμε,ορθοπόδησε την χώρα μετά την ΠΑΣΟΚική λαίλαπα,όταν παρέλαβε μια καταστραμένη οικονομία,δεν το λέω εγώ,ο Ζολώτας το είπε.
Απάντηση από stratos300:
α ρε αντικο να μας βλεπεις απο μια μερια,να δεις την αχαρηστια του κολοελληνα που του ανεβασες το βιοτικο του επιπεδο 3-4 φορες πανω απο εκει που το πειρες εστο κ με δανικα και αυτος σε καταριετε.τη φτες εσυ αν ο ελληνας εκλεβε το κρατος απο οπια θεση κ αν ηταν?εσυ εδοσες την ευκαιρια εμεις ημασταν αναξιοι να την εκμεταλευτουμε.το μονο σου λαθος που εκανες τον γιο σου πολιτικο,ειμαι βσιγουρος οτι θα τριζουν τα κοκαλακια σου!ετσι ειναι οι ηγετες αλλοι τους αγαπουν κ αλλοι τους μισουν,εχουμαι στο αιμα μας τη δηχονια,εδω το βενιζελο που υπερδιπλασιασε την ελλαδα 3 φορες πηγαμαι να τον σκοτοσουμαι.
Απάντηση από HISTORIC:
Δεν θέλω να ακούω το όνομα του! Ο ακατανόμαστος φταίει για το σημερινό μας χάλι. Αυτός διέφθειρε τα πάντα, αυτός μάμησε την νοοτροπία του Έλληνα καί τον έκανε τεμπέλη, αυτός πήρε τα δάνεια της αρκούδας για να φτιάξει τον στρατό του από φανατισμένους ψηφοφόρους, αυτός γάμησε την εκπαίδευση, από αυτόν ξεκίνησαν όλα τα στραβά...
Απάντηση από navagos78:
διάβασα τις περισσότερες απαντήσεις, και με κάποιες συμφωνώ με άλλες πάλι όχι. Για μένα ο Ανδρέας δεν ήταν τίποτα περισσότερο από ένας λαοπλάνος πορνόγερος, ήξερε τι ήθελε ο λαός και αυτός απλως του το έδωσε Τι ήταν αυτο??? Ένα ασύδοτο πανηγύρι με μοναδικό όνειρο του έλληνα να βολευτεί στο δημόσιο, η παιδεία και η κουλτούρα σε δεύτερη μοίρα, αυθαίρετα και μίζες παντού, άχρηστοι άνθρωποι σε θέσεις κλειδιά, άνθρωποι που πλουτήσαν μέσα σε μ νύχτα, λεφτά και πάμπερς σε αεροδρόμια με αγνώστους παραλήπτες, δανεικά και χρέη παντού, και όλοι σαν μαστουρωμένοι να πιστεύουν σε μία ανύπαρκτη ιδεολογία.....
Απάντηση από aligistos_77:
Γιώργος Παπανδρέου, ο γαλαζοαίματος της Λέσχης Μπίλντερμπεργκ Σχόλιο Συντακτικής Ομάδας: Αφού ειρωνεύεται όσους πατριώτες στο ΠΑΣΟΚ επιμένουν να ενδιαφέρονται για το μέλλον της Ελλάδας (τους αποκαλεί «νεαντερτάλειο ΠΑΣΟΚ των εθνικοπατριωτικών παροξυσμών»), ο Στέφανος Κασιμάτης προβαίνει στην αποκάλυψη πως ο Γιώργος Παπανδρέου ήταν -τελικά- στον Αστέρα Βουλιαγμένης, κατά την διάρκεια της συνεύρεσης της Λέσχης Μπίλντερμπεργκ! Κοροίδεψε, δηλαδή, τον ελληνικό λαό και τον κόσμο του ΠΑΣΟΚ λέγοντας πως θα βρισκόταν στην Κίνα με την ιδιότητα του Προέδρου της Σοσιαλιστικής Διεθνούς. Να μην ξεχνάμε πως ο Γιώργος Παπανδρέου, ο υποψήφιος Πρωθυπουργός μας, δήλωσε σε συνέντευξη του στον ‘Κόσμο του Επενδυτή’ [26/09/2009] πως «στην οικογένειά του δεν είχανε ποτέ καλές σχέσεις με βασιλιάδες ή πρίγκιπες». Ο Γιώργος Παπανδρέου λέει ψέματα, διότι στην Λέσχη Μπίλντεμπεργκ συμμετέχουν πάμπολλοι γαλαζοαίματοι. Το 2005, για παράδειγμα, όταν αυτός συμμετείχε στην συνάντηση της Λέσχης στο Ρόταχ-Έγκερν της Γερμανίας, παρόντες ήταν, μεταξύ άλλων, και οι Βασίλισσες Βεατρίκη της Ολλανδίας και Σοφία της Ισπανίας, όπως και ο Πρίγκηπας Φίλιππος του Βελγίου ['Νοητική Αντίστασις', 06/06/2005]. Και να μην ξεχνάμε πως ο Πρίγκηπας Μπέρνχαρντ είναι ένας εκ τω ιδρυτών της Λέσχης . Να σημειωθεί πως και το 2005, εκτός από τον Γιωργάκη, παρόντες ήταν πάλι ο Γιώργος Αλογοσκούφης και η Άννα Διαμαντοπούλου. Μια χαρά τα βρίσκουν ΝΔ-ΠΑΣΟΚ στα κρυφά μαγειρεία του διεθνούς ιμπεριαλισμού..... Συνεπώς, ο Αντιπρίγκηπας Παπανδρέου, όταν έρχεται η ώρα να πάει ο λαός «στις κάλτσες» να ψηφίσει, να πάψει να εμφανίζεται αγωνιστής σοσιαλιστής και επαναστάτης, αφού μια χαρά είναι οι σχέσεις του και με βασιλιάδες και με βασίλισσες και με πρίγκηπες και με λόρδους. Ο μόνος που πληρώνει τις βασιλικές διασυνδέσεις της δυναστείας του με τα «ξένα κέντρα αποφάσεων» -που έλεγε και ο Ανδρέας- είναι ο ελληνικός λαός. Ο Πρίγκηπας Φίλιππος του Βελγίου στην συνάντηση της Λέσχης Μπίλντερμπεργκ το 2005. Μαζί του ήταν και ο λαϊκός αγωνιστής Γιώργος Παπανδρέου, ο οποίος λέει πως «στην οικογένεια του ποτέ δεν είχανε καλές σχέσεις με βασιλιάδες ή πρίγκηπες». ‘Καθημερινή’ «Η New Age αντίληψη της ευθύνης» 02 Σεπτεμβρίου 2009 Στέφανος Κασιμάτης Με διάθεση εμφανώς πειρακτική, ένας φίλος συνηθίζει να μου λέει, κάθε φορά που κουβεντιάζουμε τα χάλια της Νέας Διακυβέρνησης: «Αντε λοιπόν να φεύγουν αυτοί, να έρθει ο Γιώργος». Λίγο για να ανταποδώσω το πείραγμα στον φίλο, περισσότερο όμως για να έχουμε όλοι μια ιδέα του τι μας περιμένει αν οι επόμενες εκλογές φέρουν στην εξουσία τον Γιώργο, να θυμίσω ένα περιστατικό με πρωταγωνιστή τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ Περί τα μέσα του περασμένου Μαΐου, η λέσχη Bilderberg συνεδρίασε στον «Αστέρα» της Βουλιαγμένης. Μεταξύ των προσωπικοτήτων που είχαν κληθεί να μιλήσουν ήταν και ο Γιώργος Παπανδρέου. Το μεσημέρι της ημέρας που επρόκειτο να απευθύνει την προγραμματισμένη για το βράδυ ομιλία του, ειδοποίησε ότι η ομιλία ματαιώνεται, καθώς έπρεπε να αναχωρήσει για την Κίνα, όπου θα πραγματοποιούσε επίσκεψη με την ιδιότητα του προέδρου της Σοσιαλιστικής Διεθνούς. Η δικαιολογία έγινε πλήρως κατανοητή από τα μέλη και του προσκεκλημένους της λέσχης -πρόβλημα ουδέν. Εχοντας το βράδυ ελεύθερο, μια παρέα Ελλήνων προσκεκλημένων, μεταξύ των οποίων ήταν ο Γιάννης Παπαθανασίου, η Αννα Διαμαντοπούλου, ο Γιάννης Στουρνάρας, ο Γιώργος Αλογοσκούφης και ο Οδυσσέας Κυριακόπουλος αποφάσισαν να καλέσουν και ορισμένους από τους διακεκριμένους ξένους προσκεκλημένους της λέσχης και, όλοι μαζί, να πάνε για φαγητό. Επέλεξαν το «Nobu», το θεωρούμενο ως το καλύτερο γιαπωνέζικο εστιατόριο του κόσμου (και κατά πάσα πιθανότητα το ακριβότερο στην Ελλάδα), το οποίο στεγάζεται στις εγκαταστάσεις του «Αστέρα». Βολεύτηκαν ωραία και καλά στο τραπέζι τους και έπειτα έριξαν μια ματιά στους γύρω τους. Ποιον νομίζετε ότι είδαν να δειπνεί με τη σύζυγό του στο βάθος; Σωστά μαντέψατε. Τον Γιώργο Παπανδρέου Καταλαβαίνω ότι ο αρχηγός του ΠΑΣΟΚ μπορεί να είχε πολύ σοβαρούς λόγους για να ματαιώσει την προγραμματισμένη ομιλία του. Να μην ήθελε, λχ., να ερεθίσει με την παρουσία του στη Bilderberg το νεαντερτάλειο ΠΑΣΟΚ των εθνικοπατριωτικών παροξυσμών, των τριτοκοσμικών προτύπων και της συνωμοσιολογίας ή, ακόμη, να μην είχε τη διάθεση ο άνθρωπος -πολύ απλά, να βαριόταν. Ανθρώπινα είναι αυτά και, εν τέλει, συγχωρητέα. Ομως, από όλα τα εστιατόρια Αθηνών και περιχώρων στο γιαπωνέζικο του «Αστέρα», όπου συνεδρίαζε η Bilderberg, διάλεξε να πάει; Σε κάθε περίπτωση, το περιστατικό είναι ενδεικτικό της ιδιόρρυθμης, της κάπως χαλαρής αντίληψης του Γιώργου για την έννοια της ευθύνης -και τούτη είναι η επιεικέστερη ερμηνεία. Αλλά στο θέμα των δυνατοτήτων του Γιώργου Παπανδρέου να κυβερνήσει αποτελεσματικά τον τόπο θα επανέλθω αύριο
Απάντηση από OMGitsME:
Την σκύλευση της πολιτικής μνήμης ενός τιμημένου νεκρού, του Ανδρέα Παπανδρέου, αποδέχθηκε χθες το πρωθυπουργικό όνειδος της οικογένειας Παπανδρέου Γεώργιος. Απεγνωσμένος εξ αιτίας της πολιτικής του απομόνωσης προέβη στην ανήθικη επιστράτευση των καθεστωτικών εφεδρειών που για λόγους συντομίας έχουν ήδη καταγραφεί ιστορικά ως Κωνσταντίνος Μητσοτάκης. Το αποφώλιο αυτό πολιτικό τέρας συμπαρατάχθηκε χθες από τηλοψίας ευθέως με τον λοχία των Αμερικανικών ταγμάτων εφόδου στην Ελλάδα Γεώργιο Ανδρέα Παπανδρέου, διαχέοντας στον πολιτικό ορίζοντα από την σκοτεινή κάνη του στόματός του τα συνήθη πολιτικά χημικά κατά της βιολογικής εξόντωσης του λαού. Ιδού εν ολίγοις τι είπε: «Θα πρέπει όλοι να βοηθήσουμε τον πρωθυπουργό στην αποτελεσματική εφαρμογή των μέτρων εξυγίανσης της Ελληνικής οικονομίας!!!» Να ......... βοηθήσει ποιος ποιον; Το θύμα τον δράστη!! Θεωρώ παγιδευτικό πλεονασμό κάθε απόπειρα συνταγματικής ή πολιτικής ανάλυσης της συγκεκριμένης θέσης δεδομένου ότι θα δώσει την ευκαιρία στα συστημικά γιουσουφάκια να εμπλακούν σε αυτό που διακαώς επιδιώκουν. Στον παραπλανητικό διάλογο επί ενός μεταφυσικού δικαίου, του συντάγματος, το οποίο αφού πρώτα αποτύπωσαν επί παπύρου σε 120 άρθρα, στην συνέχεια οι ίδιοι μετέτρεψαν ερμηνευτικά σε χαρτί υγείας για να απορριφθεί τελικά από τις λεκάνες του ΔΝΤ. Θα περιοριστώ έτσι σε μια φράση με την οποία ο Μάο συμπύκνωσε τις θέσεις του σε σχέση με την εφαρμοσμένη πολιτική σκέψη. «Αν σε χειροκροτεί ο εχθρός σου ψάξε τάχιστα για το που έχεις κάνει λάθος». Μια φράση η οποία αφαιρεί τελετουργικά την λεοντή του πρωθυπουργού για να εκτεθεί γυμνός ως ο βασιλιάς. Επειδή ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης αν υπήρξε εχθρός κάποιου αυτός ο κάποιος ήταν ο ελληνικός λαός που αποκαλύπτοντας τα συναισθήματά του τού ανταπέδωσε τα ίσα μαρτυρώντας τον ως «εφιάλτη!». «Καλλίτερα παπάκι παρά τον Μητσοτάκη» συνθηματολογούσε εκφράζοντας ηχηρά την διάθεσή του στην Λάρισα κατά την προεκλογική ομιλία του Ανδρέα Παπανδρέου. Κατά συνέπεια η ενισχυτική στράτευση του «εφιάλτη» στις πρώτες γραμμές των αντιλαϊκών επιθέσεων που έξη μήνες τώρα έχουν-υπό τον βασιβουζούκο των αμερικανικών συμφερόντων στην Ελλάδα πρωθυπουργό-εξαπολύσει ολικά και μηδενός εξαιρουμένου οι κυβερνητικές δυνάμεις, δεν εμπίπτει στην έννοια του πολιτικού λάθους αλλά της συνειδητής απάτης που πλέον εντάσσεται στους κανόνες του ποινικού δικαίου και όχι σε εκείνους της πολιτικής ηθικής. Επειδή έξη μήνες τώρα θησαυρίζει δια των πράξεών του και σε βάρος των απογόνων μας τον καζινοκαπιταλισμό των Ηνωμένων Πολιτειών. Πως; Δια μέσου της αυξομείωσης των spread ή του στοιχηματισμού επί της πτώχευσής μας που μοιραία θα μας οδηγήσει σε υποχωρήσεις και από τις κόκκινες εθνικές γραμμές. Και ιδού το γιατί: Μαξ Κάϊζερ, (αναλυτής οικονομικών εκπομπών στα ισχυρότερα τηλεοπτικά δίκτυα παγκοσμίως) για την Ελλάδα... «Σας έκαψε η Goldman Sachs σαν εμπρηστής το σπίτι και τώρα έρχεται δια του ΔΝΤ και σας πουλάει το κάρβουνο.!. Το διεθνές νομισματικό ταμείο είναι όπλο μαζικής καταστροφής και αυτό που θα χάσετε πριν απ’ όλα είναι η εθνική κυριαρχία σας! Ζητήστε την σύλληψη των στελεχών της Goldman Sachs και ακολουθείστε το παράδειγμα της Σουηδίας (1993) και προσφάτως της Ισλανδίας. Δημοψήφισμα και πετάξτε τους έξω!!» Κατά συνέπεια δικαιούμαι να υποθέσω ότι ο λαός μας μετά εκείνα των Σημίτη και Καραμανλή έχει ήδη σκιαγραφήσει το πρόσωπο που επάξια καταλαμβάνει στην συνείδησή του το τρίτο κατά σειρά αρχηγικό ικρίωμα επί της πλατείας Συντάγματος. Ανήκει στον Γεώργιο Ανδρέα Παπανδρέου
Απάντηση από shaman:
αχά ... ο μητσοτάκης παρέλαβε μιά καταχρεωμένη ελλάδα, καί κατώρθωσε νά τήν ορθοποδήση ... μάλιστα ... τό άλλο, μέ τήν ξανθειά ; μέ τόν πόντιο ; μέ τό κροκοδειλάκι μήπως ; παραλείπεται φυσικά, τό ότι γιά νά ορθοποδήση η ελλάς εισέρευσε ένα ακόμη πακέτο, μέ προοπτική καί ενός τρίτου, τό οποίο δαπανήθηκε γιά, άς πούμε, τήν αγορά αεροσκαφών τής ΟΑ μέ παράλληλη ρίκνωση τών δρομολογίων της, αλλά καί προμήθεια 500 τότε εκατομμυρίων δραχμών ΜΟΝΟ γιά τόν (εκδημήσαντα) πρόεδρό της (αφήνουμε τόν δρακουμέλ ...). τέτοια ανόρθωση !!!!!
Απάντηση από stratos300:
επισης θελω να σου θυμησο οτι ο μητσοτακης απο τα τελη του 2008 σε ΔΗΜΟΣΙΕΣ δηλοσεις του τουλαχηστον 3 φορες ειχε πει οτι ο μονος τροπος για να βγει η χωρα απο το οικονομικο αδιεξοδο ειναι η προσφιγη σε διεθνης οργανισμους μας καλεσε κιολας να μην φοβομαστε το δντ,τα ελεγε οταν ακομα κυβερνουσε το κουρασμενο τομαρι.τωρα η πουλημενος ειναι κ ο μητσοτακης που του επλεκες το εγγομιο πριν η γερασε κ λεει καπιες αληθιες οταν το θυμηθη.ο μπουλης 6 χρονια τη εκανε για να μην μπουμε στο δντ?τη ελημα κ τη χρεος παρελαβε κ τη αφησε?τη αναπτυξ παρελαβε κ τη αφησε?ποσους δημοσιους υπαληλους παρελαβε κ ποσους αφησε?αφου κατηγορης τον ανρεα για διορησμους να κατηγορης κ τ καραμαλη,ασε που τουλαχηστον ο ανδρεας τουςδιορηζε μονιμους ηταν πιο τιμιο,δεν κρατουσε ομηρους δεκαδες χιλιαδες οικογενιες για να τον ψηφιζουν εκβιαζοντας τους!
Απάντηση από stratos300:
φιλε μου καλε δεν εισαι κ τοσο ατικημενικος,θα συμφονησω για το κινημα του 1909 αλα εγινε για να βγαλη τη χωρα απο το αδιεξοδο να φερη τον βενιζελο κ να προκυρηχτουν εκλογες οχι για να κυβερνησουν οι στρατιοτικοι,αρα δεν ηταν χουντα οπως το 67!οσο για τα εργα της χουντας μεσα σε ολα αυτα που ειπες,που δεν ξερουμε αν γινοταν ολα αυτα κ περησοτερα ακομα εχοντας δημοκρατια(γεωργιο παπανδρεου τον παπου του σημερινου,θα ηθελα πολυ τη γνωμη σου για τ γερο της δημοκρατιας)ειναι κ η μακρονισος οι διογμοι των αριστερων κ αλα πολα δηνα του λαου κ στο τελοσ ο αττηλα!ο γερος καραμανλης εκανε κ καλα αλα κ παρα μα παρα πολα κακα μην ξεχνας πως ηταν ο προτεργατης ο αποκληστικος υπευθινος για την αστυφιλια στην ελλαδα κ μην ξεχναμε οτι επι των ημερων του εγινε ο αττηλα2 κ χασαμε τ μεγαλητερο μερος της κυπρου ΜΑΣ,την εξοδο της χωεας τοτε απο το νατο με αποτελεσμα στα πλεσια του νατου να περασηεπιχειρησιακα το αιγεο στου τουρκους κ απο τοτε βλεπουμε τη γινετε στο αρχηπελαγος,αρα σηγουρα αυτος ο ανθρωπος δεν μπορει να χαραχτηριζετε απο κανεναν εθναρχης.εθναρχης ηταν ενας κ κανενας αλος,ο βενιζελος. οσο για τον μητσοτακη δεν συμφονο σε τιποτα απολητος μαζι σου ειναι διαχρονικο λαμογιο απο το 1941 που ετρογε συμφονα με τα λεγομενα του 3 μεριδες σισιτιο την μερα στην κατοχη στεροντας το δικαιομα σε αλους 2 ελληνες να γλητοσουν τον τραγικο θανατο απο τηνπεινα μεχρη κ πριν λιγο καιρο με τις μιζες της ζημενς και την αμηθιτη περιουσια που εχει αποκτιση απο την πολητικη!η ουσια ομος φιλε μου ειναι οτι αυτοι που μας κυβερνανε τ τελευτεα 15 χρονια ειναι καθαροι υπαληλοι ξενων δυναμεων,1000 φορες καλητερος ο γερος καραμανλης η ο ανδρεας παπανδρεου με τα ελατοματα τους κ οι δυο παρα σημιτη,κωστα καραμανλη και γιωργο παπανδρεου.σε αυτο ελπιζω να σημφονης μαζι μου αν και δεν το νομηζω με τοσο μησος που εκφραζεσαι για τον ανδρεα!
Στράτο300 και alecosdi.........φυσικά η στρατιωτική κυβέρνηση, και όχι η χούντα. Το χούντα είναι ισπανική λέξη και συνηθίζω να ομιλώ την ελληνική.Με την δική σου λογική ,Χούντα ήταν τότε και το στρατιωτικό κίνημα της επανάστασης στο Γουδί στα 1909 με τον Ζορμπά,που έφερε στην ελλάδα πρωθυπουργό τον Βενιζέλο και πολλά άλλα. Μόνο που με τέτοιες χούντες πήγε η χώρα μπροστά ,κι όχι με το αποχωρητήριο όλων των κομματικών κοπράνων,όπως η Μεταπολιτευτική Δημοκρατία που ζούμε,που εγώ προσωπικά λόγω ηλικίας δεν ερωτήθην γι αυτήν και δεν την επέλεξα. Όσο για τον γηραιό Καραμανλή, ειναι αυτός που αναμόρφωσε την χώρα μετά τον "εμφύλιο", βρίσκοντας μια κατεστραμένη χώρα και καθιστώντας αυτήν δεύτερη σε ρυθμούς ανάπτυξης παγκοσμίως ,μετά την Ιαπωνία. Το ίδιο έκανε και η στρατιωτική κυβέρνηση του '67,παραδίδοντας την χώρα με ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΕΛΛΕΙΜΑ, και προκαλώ όποιον θέλει να το αμφισβητήσει. Για το Ποιός δημιούργησε την βαριά βιομηχανία σαυτόν τον τόπο και ποιός την διέλυσε, ποιός δημιούργησε τον ΟΓΑ για νάχουν μια σύνταξη οι έλληνες αγρότες, ποιός δημιούργησε τον Ελληνικό Οργανισμό Καπνού για να μην δίνουν οι αγρότες τα καπνά τους αντι πινακίου φακής, ποιός καταφέρονταν εναντίον του ανήκωμεν εις την Δύσιν και μετά κατέτρωγε με την παρέα του, τα κοινοτικά κονδύλια με τις γκόμενες στην Ελούντα και σε κότερα επιχειρηματιών. Η κυβέρνηση Μητσοτάκη από την άλλη,παρέλαβε μια καταχρεωμένη ελλάδα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν επέλεξε την λύση του ΔΝΤ, παρότι υπήρχαν και τότε πολλοί που το ζητούσαν, μια χώρα που στα '89 δεν είχε να πληρώσει ούτε τους μισθούς και τις συντάξεις των υπαλλήλων της. Παρόλα αυτά κατάφερε να την ορθοποδήσει,μέσα σε 3 χρόνια,χωρίς να παραχωρήσει την οικονομική και πολιτική της κυριαρχία σε ξένα κέντρα,γι αυτό και έπεσε όπως έπεσε. Γιατί όλοι αυτοί που επιβουλεύονταν και επιβουλεύονται μια ισχυρή οικονομικά και πολιτικά ελλάδα, προτιμούν το ΠΑΣΟΚ. ΑΥΤΌ ΕΊΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ ΑΡΧΙΚΟΎ ΜΟΥ ΚΕΙΜΈΝΟΥ. ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ, ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΜΕ ΜΕΘΟΔΕΥΜΕΝΑ ΒΗΜΑΤΑ, ΟΠΩΣ ΟΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ. Ο Ανδρέας εστάλει από την Αμερική στα 1960 με αυτόν τον σκοπό, κατέστρεψε μια ακμάζουσα οικονομία στα 1981 με '89 και η αποστολή συνεχίζεται με την πλήρη υποδούλωση και αφαίμαξη του ελληνικού λαού σήμερα.

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.