Συζητήσεις - Υπάρχει ορισμός του καπιταλισμού?
Χρήστης: deleteduser
Θέμα: Υπάρχει ορισμός του καπιταλισμού?
Ημερομηνία: 13/01/10 16:18

Εφόσον έχετε υπόψη κάποιον ορισμό που να προσδιορίζει τι είναι καπιταλισμός (κεφαλαιοκρατία) θα παρακαλούσα να τον εκθέσετε με την απάντηση σας.

Είναι ο νόμος της ελεύθερης αγοράς για τον καθορισμό των τιμών? είναι ότι η ποσότητα και η έκδοση του κυκλοφορούμενου χρήματος καθορίζεται από το χρηματοπιστωτικό σύστημα? είναι η λογική της κοινωνικής διαβάθμισης (ταξικότητα) με βάση την καταναλωτική δυνατότητα? είναι οικονομική συμπεριφορά (αντίληψη) που έχει ως στόχο το μέγιστο ιδιωτικό (ή και δημόσιο) κέρδος?

Φυσικά ίσως να είναι λίγο από όλα αυτά αλλά θα με ενδιέφερε αν υπάρχει μια επιστημονική άποψη (δηλαδή ορισμός) που να ασχολείται με το τι είναι καπιταλισμός (και επομένως και τι δεν είναι -απαραίτητα- καπιταλισμός)

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη beastofgevaudan ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

Απάντηση από deleteduser:

Υ.Γ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΨΑΡΙ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη exiting ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

ΚΑΠΟΤΕ Ο ΧΡΟΥΤΣΟΦ ΠΗΓΕ ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ

ΟΠΟΤΕ ΤΟΝ ΡΩΤΟΥΝ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ

ΠΟΙΟΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Ο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ Η Ο ΡΩΣΟΣ;

ΑΠΑΝΤΑ Ο ΧΡΟΥΤΣΟΦ ΦΥΣΙΚΑ Ο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ

ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΣΤΗ ΡΩΣΙΑ ΑΝΕΡΓΟ;

Υ.Γ. ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΨΑΡΙ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη exiting ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από gloryday7:

Καπιταλισμος εχει δυο εννοιες...η μια ειναι οτι ειναι μια ψυχικη ασθενεια που εκδηλωνεται στην οικονομια..να διευκρινησω οτι μια ψυχικη ασθενεια προκαλει ψυχικες διαταραχες και μη ομαλη λειτουργια της ψυχης ,αν τοποθετησουμε την οικονοπ0μια στη θεση της ψυχης καταλαβαινουμε και τον ορο ψυχικη ασθενεια...δευτερον και πιο γνωστο ειναι οι ΚΕΦΑΛΑΙΟΚΡΑΤΕΣ δηλαδη οι κατοχοι του κεφαλαιουπου το μεταχειριζονται σαν μεσο ικανοποιησεως ατομικης πλεονεξιας,η διαχειριση και αυξηση του κεφαλαιου εχει διαφορες κατηγοριες ,επισης ο Καπιταλισμος συμβαλει στα μεγιστα στις ταξικες ανισοτητες.....

@6

όπως έχεις ήδη ακούσει είμαι κ εγώ της γνώμης ότι δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις αλλά χαζές απαντήσεις.

σε αυτό που ρωτάς κοινωνικός φιλελευθερισμός σημαίνει όσο το δυνατό λιγότερος θεσμικός έλεγχος και θεσμική εξουσία (η αλλιώς κρατική διαχείριση). το ότι ο καπιταλισμός είναι ένα φιλελεύθερο σύστημα (σε κάποιο βαθμό και ανάλογα την περιοχή που εφαρμόζεται) δε σημαίνει ότι είναι το μοναδικό φιλελεύθερο σύστημα. και η έννοια του αντικαπιταλισμού όπως σωστά είπες είναι πολύ γενική, μία έννοια του λοιπόν είναι οικονομικό σύστημα που καταναλώνει λιγότερο, θεωρώντας ότι η υψηλή κατανάλωση που προκαλεί ο καπιταλισμός προκειμένου να είναι λειτουργικός είναι προβληματική, για παράδειγμα η αναπόφευκτη σπατάλη των φυσικών πόρων. (αν δεις τον δικό μου "ας τον πούμε" ορισμό συμπληρώνεις την εικόνα)

όσο για τον ορισμό της βίκι σκέψου το και μόνος σου. ο καπιταλισμός ταυτίζεται ή συνδέεται με την ελέυθερη οικονομία??? αυτό που λέει η βικι θα μπορούσε να είναι ορισμός της ελεύθερης οικονομίας, το αν είναι και καπιταλισμός όμως είναι ένα θέμα.

αν ταυτίζεται τότε όταν μιλάς για τη ρώμη του 1μχ αιώνα μιλάς για μια καπιταλιστική κοινωνία επειδή απλώς και μόνο δεν ήταν κομμουνιστική, δηλαδή το εμπόριο της και η οικονομία λειτουργούσε ελεύθερα.

αν συνδέεται τότε η ρώμη του 1μχ αιώνα δεν είναι απαραίτητα καπιταλιστική κοινωνία και πρέπει ο ορισμός να αναφέρει κάτι πέρα του χαρακτηριστικού της ελεύθερης αγοράς .

κατά τη γνώμη μου ασφαλώς και ο ορισμός για κάτι δε μπορεί να είναι ένας. υπάρχουν επιστημονικές διαμάχες σχετικά με τους ορισμούς για πάρα πολλά θέματα, απο το big bang μέχρι για το τι είναι ελληνικό και τι όχι. οι επιστήμονες ορίζουν κάτι πάντα με σκοπό να χτίσουν τις θεωρίες τους. διαφορετικπές θεωρίες, διαφορετικοί ορισμοί, άσχετα αν όλες τους τεκμηριώνονται επιστημονικά.

επομένως θεώρησα ότι θα υπάρχουν διάφοροι ορισμοί του καπιταλισμου (έστω και απόψεις που να λένε τι είναι καπιταλαισμός, αλλά πάντα με επιστημονικό υπόβαθρο) τους οποίους θα με ενδίεφερε να κοιτάξω.

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη beastofgevaudan ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από iolas00:

Ρε φίλε θες να ριξεις καμια γκομενα και ρωτάς

Οριστε . . .

http://www.youtube.com/watch?v=4LmK56EVwdk

Απάντηση από bandog:

ετυμολογικα

ειναι γαλλικη λεξη και δηλωνει την κατοχη αγαθων και εξουσιας.

ως οικονομικο μοντελο :

στη συγχρονη μορφη του σημαινει ,

το να δανειζεσαι χρηματα για να αγορασεις ενα περιττο για το μεσο καταναλωτη αγαθο που παραγεται σε υπερβολικα μεγαλους αριθμους.

αυτο καθιστα καποιους , κεφαλαιουχους (καπιταλιστες η καπιταληστες κατα μια αλλη ετυμολογια) και εσενα εξαρτημενο και μαλακα!

συνειρμικα ως παραγωγικο μοντελο :

τον φαυλο κυκλο της μανιας παραγωγης απεριοριστων αγαθων και της αντιστοιχης μανιας καταναλωσης απεριοριστων αγαθων.

ως ανθρωπολογικη σταθερα:

χαρακτηριζεται απο τη διαιρεση του ανθρωπινου ειδους σε 2 κυριες φυλες:

τους παραγωγους και τους καταναλωτες

ως θρησκευτικο μοντελο :

εκφραζεται απολυτα απο το μοτο ,

"δοξα τα λεφτα , εχουμε Θεο"

Απάντηση από kostasmiki:

γιατι υπάρχει όριο στην μαλακία και στην απληστία και το ρωτάς ;

όποιος το βρει ας το δηλώσει για να υπάρξει ενα μέτρο σύγκρισης και αφετερίας

Απάντηση από eros30:

1) o orismos einai enas , ta alla einai prosegisis , den ginete na yparxoyn 100 episthmonikh orismoi gia ena 8ema.

Απάντηση από kostas_dina:

Υπάρχει.

Το πέρασες τα τελευταία 6 χρόνια.

Άλλαξε το όνομα της διακυβέρνησης Καραμανλή, και έχει τον ορισμό του καπιταλισμού...

Για ρώρα τους ΕΕΕΕΕΕλληνάρες να δεις!!!!!!!!!!!

Απάντηση από alcoholic:

ok eimai xazos kai eksypnakias.

pes mou tora :

1. pos ginetai mia theoria na einai kai fileleytherh kai antikapitalistikh,mias kai eisai pio eksypnos apo emena ton xazo.

2.apo pou prokyptei oti eimai eksypnakias?

3.o orismos einai aytos pou einai,den allazei kai den yparxoun ennalaktikes.ola ta ypoloipa enai theorhseis 'h proseggiseis dikes mou , dikes sou 'h tou kathenos.opote den prokeite gia orismo,alla gia mia allh optikh....

tora tha mou peis pos paizo me tis lekseis vevaia.xazos eimai oti thelo kano

4.κατά δεύτερο δε θα σου μίλαγα ποτέ όμορφα, γιατί ενώ είσαι εξυπνάκιας δεν είσαι έξυπνος.

sygxarhthria pou mporeis na mou milas opos goustareis,apla kai monno epeidh den vriskeis pos eimai tou dikou sou dianohtikou epipedou.alitheia omos,ti leei ayto gia to diko sou epipedo pou pisteyeis pos einai toso ypshlo apo monos sou???

5.και για να ξέρεις είμαι φανατικός αντικαπιταλιστής αλλά είναι και αυτό ξέρεις πολύ γενικό, δεν νομίζω ότι εμείς οι δύο έχουμε σχέση.

moi aussi........ki ego eimai antikapitalisths,nai einai poly geniko.kai oi ethnikososialistes ksereis os antikapitalistes plasarontai.peri orekseos............

pote sou eipa ego pos exoume sxesh?????

prfanos kammia afou ego sou milao eygenika kai esy les anoixta pos tha me prosvaleis opote goustareis,gia tous logous pou anafereis...

TI SXESH MPOREI NAEXOUME?

κοίτα φίλε μου αυτό που αναφέρει η βίκι ως ορισμός καταρχάς επιστημονικά είναι πολύ αμφισβητήσιμος (ευτυχώς για τον χώρο μου).

δηλαδή εξετάζοντας λέξη προς λέξη τον ορισμό τους θα μπορούσε κάποιος να μιλήσει για καπιταλιστική κλασσική αθήνα, καπιταλιστική ρώμη, καπιταλιστικό βυζάντιο, καπιταλιστική αγγλία και γαλλία (του 18ου αιώνα). αλλά αυτές οι κοινωνίες δεν θεωρούνται καπιταλιστικές. παράδοξο? όχι, απλώς λανθασμένη οπτική του ορισμού.

εγώ σε μία ώρα έβγαλα έναν λιγότερο ελλιπή ορισμό που ίσως δεν είναι το απόλυτα σωστό (σκοπός μου είναι να σου δείξω σε ποια κατεύθυνση κινούνται οι σωστοί ορισμοί και πόσο εύκολα, και όχι να το παίξω έξυπνος) αλλά εξετάζει τον καπιταλισμό από άλλη οπτική, και έτσι δίνει ένα πλεονέκτημα στις φιλελεύθερες αντικαπιταλιστικές θεωρίες. αντίθετα ο ορισμός της βίκι "καίιει" τις φιλελεύθερες αντικαπιταλιστικές θεωρίες, ενώ δεν είναι και σωστός (όπως εξήγησα παραπάνω). Για να το κάνω λιανά ο ορισμός της βίκι σαν μοναδικό αντίβαρο στον καπιταλισμό παραπέμπει στις σχετιζόμενες με τον μαρξισμό θεωρίες, κάτι που δε θα δεχτούν ποτέ οι φιλελεύθερες αντικαπιταλιστικές θεωρίες.

"Καπιταλισμός ή κεφαλαιοκρατία είναι το κοινωνικό σύστημα όπου το οικονομικό κέρδος του κεφαλαίου αποτελεί τον βασικό παράγοντα της κοινωνικής διαβάθμισης και ως στόχο έχει την τεχνολογική πρόοδο των κοινωνιών διαμέσο του οικονομικού ανταγωνισμού.

Ως κεφάλαιο ορίζεται κάθε οργανισμός που δραστηριοποιείται στην οικονομική ζωή"

κατά δεύτερο δε θα σου μίλαγα ποτέ όμορφα, γιατί ενώ είσαι εξυπνάκιας δεν είσαι έξυπνος.

και για να ξέρεις είμαι φανατικός αντικαπιταλιστής αλλά είναι και αυτό ξέρεις πολύ γενικό, δεν νομίζω ότι εμείς οι δύο έχουμε σχέση.

Απάντηση από alcoholic:

prota apo ola mila pio omorfa.

deyteron,ayto pou vlepeis sthn wiki legetai orismos,eite sou aresei eite oxi.

an esy to vlepeis allios kai pisteyeis pos den einai,dose esy ton orismo kai tapose mas emas olous tous paparologous polemious tou kapitalismou (kai thn wiki mazi)

@2

τι λες παιδάκι μου καλό? απο που και ως που νομίζεις ότι απάντησες στην ερώτηση μου και στο θέμα μου?

λυπάμαι αλλά δεν έκθεσες κανένα επιστημονικό ορισμού του καπιταλισμού.

και η βίκι δεν αναφέρει κανένα ορισμό του καπιταλισμού. πριν λες κάτι να το ελέγχεις σάχλα.

όσο για τις απαντήσεις που δεν έχει το θέμα είναι γιατί οι 99 στους 100 -όχι εδώ μέσα αλλά γενικά- είναι εξυπνάκιδες σαν και σένα. όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.

οι περισσότεροι αντικαπιταλιστές θέλουν να καταβάλουν κάτι το οποίο δεν μπορούν να ορίσουν επιστημονικά!!! παπαρολόγοι

Απάντηση από alcoholic:

wiki gia arxh kai kalh synexeia gia na lyseis tis apories sou.......

meta to psaksimo sto net , perna kai apo kanena vivliopolio,kalo tha sou kanei.

den tha xarakthriso to post sou,mia kai mphka ston kopo na apanthso ,alla vgale monos sou symperasmata apo tis apanthseis pou den phres

Τελικά υπάρχει κάποιος που να εχει ακουσει / διαβάσει / γνωριζει εναν επιστημονικό ορισμό ο οποίος προσδιορίζει τι σημάινει η λεξη καπιταλισμός?

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.