Συζητήσεις - Τέστ ΠΑΠ
Χρήστης: Christiana0603
Θέμα: Τέστ ΠΑΠ
Ημερομηνία: 03/08/12 12:24

Όλοι εδώ μέσα μιλάτε για σέξ - σχέσεις και ποιός το κάνει καλύτερα ή όχι... Για το τέστ Παπανικολάου δεν μιλάει κανείς... Πόσο φοβίζει μόνο η σκέψη του τέστ? Πολλές γυναίκες αποφεύγουν να το κάνουν γιατί φοβούνται στην ιδέα κάποιων μολύνσεων. Κ στη περίοδο που ζουμε πόσες γυναίκες/άνδρες περνουν της κατάλληλες προφυλάξεις?

Θά θέλα πολύ να διαβάσω απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα... :-)

Απάντηση από nina266:

μα ποσο αφελεις μπορει να ειναι καποιο!!!!!!!!!!!!!

Απάντηση από ELAFINA80:

40.ayth se tosous psixologous pou paei kserei kai ta psixosomatika ti eine.eleos kim eleos pidi m

Απάντηση από mbougatsa_me_kima:

8a prepei na einai polu kamenei h alli oste na mhn pernei profilaksies kai o allos epeiseis oso gia to tesp pap prepei na to kanete oles giati den paizoun me auta.

Απάντηση από Kim_1:

40

antidrash kai kserologia xwris erevna

malista

den peirazei,tha matheis kai esy na katatheteis epixeirhmata pou stekoun

einai thema wrimanshs kai oxi paidikhs antidrashs

kalo bradu

Απάντηση από gingobiloba:

χαχα! ολοι ειναι αδιάβαστοι εκτος η κιμ εδωμέσα.. i rest my case.

Απάντηση από Kim_1:

37

Δεν περιμενω να συνενοηθω μαζι σου

blepw thn epithesh thn exete sto maniki

eides oti egw sou milisa kala

loipon,an eksetaseis ek bathewn tous aistheneis em karkino,einai sunithos atoma me to idio backround ,paromies sumeprifores kai tropo zwhs

dne tha to analusw omws

diabase liga pragmata kai tha deis oti exw dikio

tipota den erxete tuxaia sto swma mas.

38

paparies ? tote eisai ligo adiabastos se themata psuxoswmatikwn astheniwn

den tha to analusw allo

breite monoi sas tis apantiseis

Απάντηση από gloryORdoom:

kim..... les edo paparies

einai 1 proslipsi oste an kati simbi na einai noris kai oxi arga

oso gia ton pono ktp ktp

e mathete n antexete k ligo !

an den thelete min kanete pantos einai oti kalitero na kanis test pap kathe xrono apo ta 18-20 sou h esto ana 18 mines.

36. Κι ομως, ο καρκίνος μερικές φορές ερχεται εκεί που δεν το περιμένεις, χωρίς καμμία πρόφαση.

Δεν το λεω τυχαια, σπούδασα και δουλεύω σε επαγγελμα υγειας.

Δεν περιμενω να συνενοηθω μαζι σου.

Αλλα μην εισαι τόσο απόλυτη.

Απάντηση από Kim_1:

34

an enhmerwtheis ligo parapano

tha deis,oti o karkinos den emfanizete pote tuxaia

kane mia mikrh erevna peri karkinou kai meta eksefrase gnwmes

RE!

Απάντηση από kuklothumiki:

Για το τέστ Παπανικολάου δεν μιλάει κανείς...

να μιλησει ποιος κ γιατι εδω μεσα για το τεστ ΠΑΠ????δε μπαινουν 5χρονα εδω μεσα...

Πόσο φοβίζει μόνο η σκέψη του τέστ? Πολλές γυναίκες αποφεύγουν να το κάνουν γιατί φοβούνται στην ιδέα κάποιων μολύνσεων.

φοβιζει η εξεταση??θα με χαζεψετε τελειως εδω μεσα?δλδ υπαρχει γυναικα που δεν θα το κανει επειδη φοβαται μη τυχον, μολυνθει????κ δε φοβαται να αφηνει την υγεια της στο ελεος???ειδικα αν δε παιρνει κ προφυλαξεις??δε παμε καθολου καλα!!!!καθολου ομως!!!!

Είστε μεθυσμενες ρε??

Καρκίνος μπορεί να εμφανιστεί και άσχετα με την διατροφή, την υγιεινή κτλ.

Η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία.

Απάντηση από kayth_timwros:

ελαφινα πω.... απαισιο αυτο. ελεος........ΕΛΕΟΣ...

ελαφινα :p

kim συμφωνω, εγω ειμαι 31 κ δε εχω παει ποτε να μ εξετασει γυναικολογος κ ουτε αρρωστιες ειχα ουτε τπτ. τρεφομαι υγιεινα προσεχω κ δε εχω θεμα κανενα.αν ειχα κατι θα χα συμπτωματα.

Απάντηση από Kim_1:

na tous ekanes mhnush!!!

Απάντηση από ELAFINA80:

21.h kim exei dikio ego poles fores exo fygei sokarismenh klegodas apo thn eksetash.

dld eleos merikoi se kseskizoun san na genas eine den kano plaka.

otan sou bazoun ton diastolea merikoi ton bazoun agria les kai o kolpos eine san tis ageladas h eine nekros.

2 fores p ekana efuga traumatismenh sto kolpo me aimoragia mhnhsh eprepe na tous kano!

Απάντηση από Kim_1:

kavtoula

asta !

makria apo teties barbares methodous

otan eisia hgieis,den xreiazesai kamia eksetash (otan dne kratas pragmata mesa sou kai trws swsta

den pathaineis tpt

oi eksetaseis telika aposkopoun pio polu sthn epibiwsh twn diagnwstikwn kentrwn kai sthn avksish amoibwn kapion giatrwn

gia fantasou na mhn ekane kanenas proliptikes eksetaseis

anergoi tha emenan ametritoi

farmakopios mou to eipe avto,kai exei apoluth dikio

Απάντηση από ELAFINA80:

27.xaxaxaxaax trelop0@tano!!axaxxa.

ela more mia fora ton xrono eine.kai ego ponao sfigo dodia ta meria m ta boutia m san xordh ethmh na spasei ginome alla eine gia to kalo mas.

πεστα κιμ... κ εγω εχω ακουσει απο φιλη που το εκανε οτι πονεσε. κ γω που μαι κ στενο νουνα φαντασου. απαπα !!!

δεν κανω.

Απάντηση από locca_sabucca:

αχ κιμ... τα σαπια καραβια παροπλιζονται στην ακρη. τα ενεργα παντα περνανε απο ελεγχο, αν με πιανεις...

α και κατι αλλο.

τι εχει το θεματακι μου καλε?? μια χαρα αναλαφρο θεματακι εν μεσω διακοπων ειναι.

κουλαρε λιγο.

καλο μεσημερι.

Απάντηση από tinkerbell37:

οταν θα μπω στο ζοο θελω να χαλαρωσω,

οχι να μπω σε σκεψεις για το τι ασθενειςς μπορει

να εχω..

και δεν νομιζω το οτι θα διαβασω κατι για το τεστ ,

θα με κανει να τρεξω στον γιατρο..

αμα η αλλη δεν θελει ,δε πα να εχει και 100 ποστ

πανω σε αυτο...δεν θα παει ποτε..

Απάντηση από Kim_1:

egw kanw san mikro paidi?

des ligo ta post sou,kai pes mou pios grafei ta pio paidiastika themata

by the way,sxetika me tis gunaikologikes eksetaseis

kserw pampolles gunaikes,pou den kanoun KAN

gia na mhn perasoun avtes tis diadikasies

epilogh mou loipon

esy kane an thes 5 fores to xrono,an den se enoxlei olo avto

ase tous allous na nomizoun oti theloun

κιμ ενταξει λιγο ποναει , μπροστα ομως στο πονο του τοκετου , αυτο ειναι λιγος ο πονος.. ελα μην κανεις σαν μικρο παιδι. :) φιλικα παντα

Απάντηση από Kim_1:

exw paei se diaforous kai diafores

den eipa oti einai sfaktes,alla polu aprosektoi

h mipos esena den se ponaei olh avth h diadikasia?

ase mas bre filenada!

κιμ αλλαξε bucher . σε γυναικολογο γινεται η εξεταση παπ και οχι σε σφαχτη!!!!φιλικα στο λεω.

Απάντηση από Kim_1:

basika ponaei h olh diadikasia

einai mia apaisia eksetash kai an o /h giatros,den proseksei

mporei kai na se travmatisei

exw kanei merikes fores,alla thn apofevgw pleon

opws kai thn mastografia

ekana mia fora kai frikara me to tropo pou ginete

se ponane kai den prosexoun katholou

Απάντηση από Sillywizard:

τεστ Παπανικολαου ?

με multiple choice ειναι ?

Απάντηση από nickmant:

tis gynaikes afora auto...

Απάντηση από Super_Tyranos:

Με τοσα θεματα για τον καρκινο εδω μεσα..

Ψυχολογικα και μονο, θα τον βγαλουμε!!!!!!!!!!!!!!!

Αη σιχτιρ!!!!!!!!!!

Απάντηση από qsandiq:

loipon akousto to test pap einai gia to karkino traxilo mhtras anhxneuei karkinika kitara alla kai mhkrovia opws to mikrovio tou karkinou tou traxilou ths mhtras.... me to test pap ginete kai eksetash ton organon ths gunekas daktilikh hte me alla organa ta opoia anhxneuoun ogous omoiomata ktl kalohthoi h mh kai kistes kai kondilomata....

Απάντηση από Free89Rose:

εγω κανω καθε χρονο

υγ.αρκει να μου κλεισουν ραντεβου μεσα σε ευλογο χρονικο διαστημα

και οχι μετα απο 5 μηνες

Απάντηση από NIKOLAS2410:

pe ta pe ta

Απάντηση από Swsw_Papadima:

Έκανα μια συντήρηση και ένα σέρβις στο εργαλείο πριν 20 μέρες...γτ έπρεπε να το περάσω ΚΤΕΟ , όχι τπτ άλλο!! Κατα τα άλλα έχανε μερικά λάδια..αλλά το διορθώσαμε κ αυτό:Ρ

Απάντηση από nina266:

Εκτός από τις προκακοήθεις και κακοήθεις αλλαγές, ο Κυτταρολόγος μπορεί να βρει και άλλες, τοπικές καταστάσεις που μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα όπως οι Ιογενείς λοιμώξεις, ο απλός έρπης και τα κονδυλώματα. Είναι δυνατό να δούμε μερικές φορές και την ύπαρξη μυκήτων ή άλλων κολπικών μικροβίων. Ο γιατρός θα συστήσει, τότε, καλλιέργεια κολπικού υγρού που θα αποκαλύψει το μικρόβιο εκείνο το οποίο μολύνει τον κόλπο. Συγχρόνως με τη λήψη του τεστ Παπ, ο γυναικολόγος μπορεί να κάνει μια επισκόπηση του κόλπου και του τραχήλου. Ίσως, έτσι, διαγνώσει καταστάσεις οι οποίες φαίνονται με το γυμνό μάτι, όπως είναι μια κολπίτιδα, μια τραχηλίτιδα. Η ύπαρξη κάποιου πολύποδα μπορεί επίσης να διαγνωστεί με γυμνό μάτι, πράγμα που γίνεται χωρίς καμία επιπλέον προσπάθεια ή καθυστέρηση, απλά και μόνο με το τεστ Παπ.εγω κανω καθε χρονο ειναι η καλητερη προληψη.

Απάντηση από Sakis0369:

Αυτό είναι θέμα καθαρά γυναικείο..δε ξέρω για τους υπόλοιπους

εχω βαρεθεί να ακούω για το high maintenance νινί σας

δε φτανει που ανεχόμαστε τα ψυχολογικά σας μια βδομάδα το μήνα,

πρέπει να ασχολούμαστε με δαύτο 33μέρες/μηνα?

Όταν πάω ΛουναΠάρκ...με νοιάζει εμένα πως και γιατί γινεται η συντήρηση στο τρενάκι?

Εχεστηκ@...εμένα να δουλευει καλά με νοιάζει,οποτε θέλω και κάνω κέφι να ειναι διαθέσιμο δε με απασχολούν οι περαιτέρω λεπτομέρειες

Απάντηση από aperant_galazio:

κανω καθε χρονο τεστ παπ......και μια φορα το χρονο μαστογραφια...

ο φοβος -που λες- μας κραταει πισω σε ολα τα πραγματα.....οφειλουμε να ξερουμε τον εαυτο μας

αυτα

καλο μεσημερι

Απάντηση από gata_xwris_petala:

Τι διαβάζω πάλι θεέ μου ! Τι σχέση έχει το τεστ κατά Παπανικολάου με τις μολύνσεις του κόλπου ή των έξω γεννητικών οργάνων ; Συμβουλευτείτε τους γιατρούς σας και μην αναρτάτε τέτοια θέματα σαν την άλλη με τη μαστογραφία . Ημαρτον !

Απάντηση από antthi:

Πολλές γυναίκες αποφεύγουν να το κάνουν γιατί φοβούνται στην ιδέα κάποιων μολύνσεων.

οχι πολλες δεν κανουν γτ νομιζουν δεν εχουν τιποτα...

Κ στη περίοδο που ζουμε πόσες γυναίκες/άνδρες περνουν της κατάλληλες προφυλάξεις?

ο καθενας ειναι αξιος της μοιρας του....

Απάντηση από Dream_About_Me:

Πολλές γυναίκες αποφεύγουν να το κάνουν γιατί φοβούνται στην ιδέα κάποιων μολύνσεων. Κ στη περίοδο που ζουμε πόσες γυναίκες/άνδρες περνουν της κατάλληλες προφυλάξεις?

Θα μου πεταχτουνε τα ματια...

Αυτα δεν ειναι επιχειρηματα...

Ελπιζω να μη τα πειτε σε κανενα γιατρο γιατι θα σκισει τα πτυχια του ή θα σας περασει στο ντουκου...

Απάντηση από ELAFINA80:

den exo sixnes sexoualikes epafes alla otan exo pada me profilaksh.

test pap kano mia fora ton xrono kai bgenei eftakatharo :)

Απάντηση από bill_de__caprio:

iatrikh---------->

εγω το κανω καθε χρονο.δεν ειναι τπτ. μπορουμε εμεις οι γυναικες να παμε στο νοσοκομειο να το κανουμε ΔΩΡΕΑΝ ή μπορει αν εχει μικρη συμμετοχη. βεβαια το παιρνεις μετα απο κανα μηνα.

Απάντηση από zoumanfou2:

1 k oxi mono blepei ta panta.

to kanw ka8e trimino giati yparxei logos.

Απάντηση από ta_panta_ola:

μονο που το τεστ ΠΑΠ ειναι για τον καρκινο και οχι για μολυνσεις

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.