Συζητήσεις - ΓΑΜΟΙ&ΔΙΑΖΥΓΙΑ=ΕΥΚΟΛΑ
Χρήστης: KERAYNOS1987
Θέμα: ΓΑΜΟΙ&ΔΙΑΖΥΓΙΑ=ΕΥΚΟΛΑ
Ημερομηνία: 03/04/11 11:06

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΠΩΣ ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΖΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ??ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΦΕΡΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΘΕΣΗ???Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ Η ΟΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΧΩΡΙΖΟΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΑΜΟ???ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ???

ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ

Απάντηση από lithi_kristalloi:

Διανύουμε μια εποχή παρτακισμού, εγωισμού και κανενός συμβιβασμού....

Δεν έχουν οι σχέσεις το προβλημα αλλά οι άνθρωποι που τις ξεφτυλίζουν....

Δεν είναι ο θεσμός του γάμου αυτού καθ αυτού το πρόβλημα αλλά το πως αντιμετωπίζουν τον γάμο πολλοί άνθρωποι.

Για μένα το διαζύγιο είναι μια πολύ σοβαρή υπόθεση.... το ίδιο σοβαρή όσο και ο γάμος.....

Θεωρώ ότι σε πάρα πάρα πολλές περιπτώσεις το διαζύγιο είναι εντελώς απαραίτητο αλλά και σε άλλες τόσες δεν είναι.....

Γενικά για μένα, όλα ξεκινούν απ το πολύ μεγάλο ΕΓΩ που κουβαλάμε στις πλάτες μας....

Τα παιδιά λυπάμαι...:( ... Τίποτε άλλο. Αυτοί είναι άξιοι της μοίρας τους....!

Απάντηση από aperant_galazio:

χμμμ ολο εδω το πας ολο εκει το φερνεις...

τελοσπαντων....

γλυκε μου θεματογραφε....

η ελευθερη βούληση υπήρξε για πολλες δεκαετιες απούσα απο τη ζωή πολλών ανθρώπων οι οποίοι εγκλωβιζόντουσαν σε έναν γάμο είτε απο συνοικέσιο είτε ακομη και απο έρωτα...κι ενω υπέφεραν και περνούσαν μαρτυρική ζωή εντούτοις πολλοι παραγοντες πλην της ελευθερης βουλησης τους κρατουσαν σε ομηρία...

πλεον οι ανθρωποι ανδρες και γυναικες λογω της οικονομικης ανεξαρτησίας(κυριως των γυναικων)στεκονται πιο γερα στα ποδια τους και δεν εγκλωβιζονται σε καταστασεις που τους φθειρουν...

τι να την κάνω μια δυστυχισμένη μάνα με 947839739 απωθυμένα λόγω του εγκλωβισμου της σε κατι που δεν την κανει να νιωθει καλα...και που βγαζει τα κομπλεξ και τις ματαιωσεις της στα παιδια της...να μου λειπει...!!!!!

οτι δεν το γουσταρει κανεις με ολη του την ψυχη καλυτερα να το κοβει....!!!!!

φιλια...και να προσεχεις παντρεμενος ανθρωπος ε?

Απάντηση από Arxaggelos81:

paideia den uparxei.an den exeis paideia,prosopikothta kai den ksereis ti theleis tha apotuxeis akoma kai thn panagia na exeis dipla sou.thema einai na theleis oikogeneia pragmatika giati auto einai to nohma eksallou tou anthropinou genous.

Απάντηση από foutsesmple:

OTAN I ZOI KATANTISE MPOURDELO..............FTAINE OI GINAIKES........TI NA PEIS...

Απάντηση από etsinnn:

otan oloi katalavoun pws to thema einai na vreis ton anthrwpo sou kai oxi opwsdhpote na pareis meros estw kai mia fora sthn parastash pou legetai gamos tote tha meiwthoun kai ta diazugia,,,

Απάντηση από Volioths23:

Sto oti pantreuontai epeidh 8ewroun oti apla "prepei" na to kanoun kai pws "einai o skopos tou an8rwpou" kai oxi epeidh to 8eloun pragmatika.Epishs,sto oti einai egwistes kai 8eloun ta panta etoima kai xwris provlhmata.

Apo kei kai pera pezoun polles kai diaforetikes periptwseis.

Απάντηση από Party_3:

Παιδί: Μαμά, γιατί μου είπες προχθές ότι ο Κωστάκης μας, το αδερφάκι μου είναι αγγελάκι;

Μαμά: Μα γιατί το χρυσούλι μου είναι αγγελάκι... Γιατί ρωτάς;

Παιδί: Είσαι σίγουρη;

Μαμά: Μα βέβαια ο Κωστάκης μας είναι αγγελάκι. Γιατί αμφιβάλλεις;

Παιδί: Δεν είναι, σου λέω. Πριν λίγο έριξα τον Κωστάκη από το παράθυρο και δεν πέταξε!!!

http://www.youtube.com/watch?v=pDoRplgKuZU

Πασχαλης Τερζης Χωριζω

Απάντηση από KERAYNOS1987:

ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΓΑΠΗ ΜΠΟΥΝΙΕΣ ΒΡΙΣΙΔΙΑ ΠΙΑΤΑ ΦΕΥΓΟΥΝ Κ.Α.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΡΙΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ????

Απάντηση από nickmant:

ftaiei oti pantrevontai gia ton kosmo kai tous goneis kai oxi giati to theloun pragmatika...

Απάντηση από Madame_obscure:

d m afora to t kanoun oi alloi..o kathenas apofasizei g t eauto tou..

Απάντηση από xairetamas5:

κανενας δεν παντρευται για να χωρησει..............

απο εκει και περα.......η καθε περιπτωση ειναι ξεχωρηστη.......και οσα ξερει ο νοικοκυρης...δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...........και καλο θα ηταν να μην λεμε μεγαλες κουβεντες.........και να μην κανουμε τους κριτες..γιατι.........το αυριο δεν το ξερει κανεις..........

αυτο που μπορουμε να προσπαθησουμε να κανουμε ειναι το να εχουμε σωστα ....κριτηρια...για την επιλογη του συντροφου μας...να ημαστε προσγειωμενοι.........και πρωτα να γνωρηζουμε τον αλλον η την αλλην..και μετα να παντρευωμαστε και οχι το αντιθετο.............

υπαρχουν πολλοι επιτυχημενοι γαμοι και σχεσεις...........δεν ειναι ολα μαυρα γυρω μας....και ο καθενας στο τελος παιρνει παντα αυτο που του αξιζει...........

Απάντηση από ALONE_31:

μπορεις να πεις οτι εχει γινει και κατα καποιο τροπο μοδα η ακομα που ειναι και το πιο πιθανο μ..........κια στον εγκεφαλο.

Απάντηση από Sillywizard:

ΟΤΑΝ ΠΑΝΤΡΕΥΕΣΑΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΟΥΣΕΣ ΚΑΣΤΡΑ..

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΟΜΕΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΠΑΝΤΡΕΥΕΣΑΙ..

ΤΟ ΝΑ ΧΩΡΙΖΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΠΙΑ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΠΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ..

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΙΩΝΙΑ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΛΕΕΙ ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΕΤΑΙ..

Η ΑΓΑΠΗ,Η ΕΚΤΙΜΗΣΗ,Η ΦΡΟΝΤΙΔΑ,Η ΟΙΚΕΙΟΤΗΤΑ,Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ,Π ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ/ΗΝ ΠΟΥ ΣΕ ΕΚΑΝΕ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΚΛΑΨΕΙΣ ΑΠΟ ΕΡΩΤΑ, ΑΥΤΑ ΜΕΤΡΑΝΕ ΣΕ ΕΝΑ ΓΑΜΟ..

ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΒΡΕΙ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΣΟΥ..

ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΡΟΥΝ ΕΦΗΜΕΡΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ Κ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΕΙΣΑΙ ΧΑΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΧΕΡΙ..

ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΕΝΟ ΔΙΠΛΑ ΑΥΤΟ..

ΜΟΝΟ Η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ

Απάντηση από TheProDigY:

Κερβερε ειχα αυτην την κουβεντα με κατι φιλους τις προαλλες αλλα δεν καταλυξαμε καπου!Εγω ειμαι τις αποψης οτι αν δεν υπαρχουν βασεις δεν κανεις κατι...Δεν φταινε πουθενα τα παιδια τα καημενα...

Απάντηση από fun4:

h kayth sthn 1. ta lei swsta !

etsi einai...

swsta ta les kerayne - exei xalash h koinonia !

Απάντηση από katya_shark:

Μου θυμισες την ταινια μια τρελη τρελη οικογενεια...

αρραβωνας...γαμος.....διαζυγιο.....>3 σκαλοπατια

γαμος....διαζυγια......>2 σκαλοπατια

καλημερα

Απάντηση από SNAKE1961:

Καλημερα . Ειμαι στον 3ο μου Γαμο και εχω βιωσει οπως ειναι φυσικο,τις δικες καταστασεις(Που οδηγησαν στον Χωρισμο) απο τους 2 προηγουμενους . Ενα εχω μονο να πω .

Ειναι Παααρα Πολλοι οι Λογοι-(Πραγματα)-Καταστασεις κ.λ.π που οδηγουν σ'αυτη(Την Λυση ???)την Αποφαση .

Σε πολλα,συμφωνω με την 4,αλλα και με τον 5 .

Καλυτερα να μην σκαλιζω,γιατι βρωμαει . \Α/ .

Απάντηση από keramido_gatos:

BRHKES TH DASKALA KARIOLH POY DE KSEREI TH EXHEI GIA NA THS TA TROS RE ELEEINE ETSI EFTIAKXES MAGAZIA KAI TZAGKOYAR. TA SPITIA SAS SKATOALHTARA GYALIA TO KSEROYN; XAXAXAXAXAXAXAX TH GAMHSATE

SAS KANAN MPANAKI XAXAXA ???

Απάντηση από Free89Rose:

αυτοι που παντρευοντε γρηγορα,,μαλλον το κανουν για την κοινωνια

αυτοι που χωριζουν γρηγορα,,προφανως δεν πιστευαν ποτε στο θεσμο του γαμου

Απάντηση από zavoliara_poli:

Ελεγα να κανω πλακα, αλλά θα απαντησω σοβαρα.

Παντρευονται ειτε γιατι ερωτευονται, θεωρωντας ερωτα αυτό που βλεπουν

Στις ταινιες και χωρις να ταιριαζουν πραγματικα και χωρις να εχουν επιγνωση των ευθυνων του γαμου ή

Για οικονομικους λογους.

Στους δευτερους στραβωνει η συμφωνια κι αλλαζουν επιχειρηματικα σχεδια.

Οι πρωτοι τα βρισκουν μπαστουνια, ο αντρας διαπιστωνει ότι δεν είναι καλη η οικιακη δουλα αλλά εχει απαιτησεις, ασε που το σεξ παυει να είναι θεϊκο όταν η συζυγος γυρναει ψοφια από τη δουλεια κι εχει δευτερη βαρδια για οικιακες εργασιες, ξεσκατωμα και διαβασμα παιδιων κλπ. Η γυναικα, απο την αλλη, διαπιστωνει ότι ο αντρας δεν είναι ο προστατευτικος ιπποτης που θα την ξελασπωσει από τα δυσκολα και θα της παρεχει τη συναισθηματικη ασφαλεια που ποθει, καθως την μεγαλωσαν σαν ένα αδυναμο, υπακουο αντικειμενο που δεν μπορει να ανταπεξελθει σε δυσκολιες. Ή διαπιστωνει συντομα ότι ο ιπποτης την προοριζε για οικιακη δουλα και μανα και ξεδινει αλλού με αλλες..

Το διαζυγιο υπηρχε από τους αρχαιους χρονους. Υπηρχαν και ανθρωποι που ηθελαν να χωρισουν αλλά οι νόμοι και τα ηθη δεν τους το επετρεπαν. Σημερα είναι πιο ευκολο, γιατι αυτό συμφερει την αγορα κι όχι γιατι αλλαξε η θεση της γυναικας.

Το διαζυγιο εχει δυο πλευρες:

Την ανωριμη= μολις τα βρισκω σκουρα την κανω

Την ωριμη: δεν παει άλλο, αναγνωριζω το λαθος και την κανω.

Παρα ταυτα, οι ανθρωποι θελουν να κανουν οικογενεια, γιατι τους χαριζει μια θαλπωρη

Που δεν την βρισκουν αλλού, ειδικα στην εποχη μας που οι κοινοτητες είναι μεγαλες κι οι ανθρωποι αποξενωμενοι.

Μερικα στατιστικα στοιχεια: τα πιο πολλα διαζυγια βγαινουν στην ωριμη ηλικια, 40 -50.

Δευτεροι γαμοι γινονται κυριως στα πρωτα 5 χρονια, αλλιως όχι. Τα ποσοστα διαζυγιων στο 2ο γαμο είναι μεγαλυτερα. Στο νέο γαμο υπαρχουν προβληματα κυριως στις μικτες οικογενειες(όταν δηλ υπαρχουν παιδια από προηγουμενο γαμο κι από τις 2 πλευρες).

Διαφωνω με το 1, κανείς δεν παντρευεται για να χωρισει. Απλως αγνοουν τις δυσκολιες που θα συναντησουν κι οι περισσοτεροι δεν προετοιμαστηκαν σωστα από την πατρικη τους οικογενεια. Ουτως ή αλλως, οι ανθρωποι κι οι συνθηκες αλλαζουν, ποτέ δεν εισαι βεβαιος.

Και κανενα διαζυγιο δεν είναι ευκολο, εκτος κι αν ο ενας ή οι και δυο είναι αναισθητοι. Θεωρειται μαλιστα, η πιο οδυνηρη απωλεια μετα το θανατο.

Απάντηση από KERAYNOS1987:

ΣΤΟ 6 ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΙΑ ΛΙΡΑ ΟΛΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ

Απάντηση από keramido_gatos:

diadromes alities karfia thn exete gamhsei ki esy kh h daskala soy. tha eksafanisthte alhtara xaxaxaxaxax xrhstara xaaxaxaxx

Απάντηση από KERBEROS13:

bre ti koyla akoyo...

kat' arxas se merika zythmata kalo einai na exoyme apopsh otan ta bionoyme...

kai oxi na leme... ares mares koykoynares...

oi logoi poy syntrexoyn kai to zeygarh ftanei ... sto esxato shmeio (xorismos)... den toys kserei kaneis...

ayto poy ksero ego omos... poy eimai kai pantremenos... konta sta 8 xronakia...

einai pos... ean den kaneis ypomonh... kai 8ysies... den ginetai tpt...

h prohgoymenh genia... megalose mesa stis kakoyxies kai stis steriseis...

eno emeis nomizo pos oxi... ti na po...

pantos gia na krathseis enan gamo... prepei na eisai hroas...

ayta katexo... ayta eipa...

aaaa

den eipa pos ayta poy leo einai ta sosta... alla etsi ta biono egooooo

Απάντηση από marianna2066:

παλια η γυναικα μετα απο ενα διαζυγιο ηταν δακτυλοδεικτουμενη και διχως προοπτικη να ξανακανει την ζωη της. Ηταν η χωρισμενη.Κι γιαυτο κανανε υπομονη και υπομενανε τα πάντα σε ενα γαμο... ενας αντρας τους επεφτε.

Σήμερα αυτος ο τιτλος αυτος εχει για τα καλα περασει στην παλια ιστορια τουλαχιστον στα μεγαλα αστικα κεντρα και τεινει να εξαλειφθει και στα χωρια πλέον...

Η γυναικα πηρε τη ζωη της δυναμικα στα χερια της και στις περισσοτερες περιπτωσεις αυτη ειναι που αποφασιζει αν θα συνεχιστει να υπαρχει οικογενεια η οχι!!!

Εξ αρχης ηταν πολυ ωραια τα πραγματα ετσι μα τουλαχιστον η ελληνιδα δεν σκεφτηκε πως με αυτη την συμπεριφορα της και τα πρωτια που αποκτησε επρεπε να καταβαλει πολυ περισσοτερο κοπο για να μεινει ενωμενη η οικογενεια....

οποτε οταν αρχισαν οι του ανατολικου μπλοκ να καταφθανουν και οι αντρες κατω απο αυτη την πιεση των γυναικων ξεκινησαν τον δρομο προς την απιστια στα φανερα πλεον για να γλυτωσουν την γκρινια με αποτελεσμα να πλουτιζουν περισσοτερο καθημερινα οι δικηγοροι!!!

σκ@τ@ εχουμε γινει!!!! πάει οι οικογενεια και στην ελλαδα!!!

Απάντηση από mala_ma:

το φαινόμενο του θερμοκηπίου φταίει

στην αρχή λιώνουν οι πάγοι και μετά πνίγουν οι θάλασσες :)

υ.γ θεματογράφε νομίζω πως δεν τα λες σωστά

στο δικό μου πλανήτη τουλάχιστον,

οι άνθρωποι δύσκολα πανρεύονται και εύκολα χωρίζουν

Απάντηση από lost_soul_tan:

σωστα τα λεει το ενα συν...

ρηχοτητα και επιδερμικη αντιμετωπιση...καποιοι δεν νοιωθουνε τι εστι γαμος...

ματαιοδοξια...ο γαμος δενει "γαιδαρους" αλλα κατ ουσιαν αρχιζει να φθειρει τη σχεση...

και φυσικα η ευκολια να εγκαταλειπεις την προσπαθεια σε ασχημες συγκυριες...

Απάντηση από kayth_timwros:

φταιει οτι παντρευονται με επιπολαιοτητα. με γνωμονα τα συμφεροντα. γιατι η γυναικα γκαστρωθηκε πριν τον γαμο.

για το πανηγυρακι του γαμου.. το γαμηλιο ταξιδι.. το εφε του ωραιου νυφικου.. κι ολα αυτα. κ μετα στη πρωτη δυσκολια βαρανε διαλυση με μονα κ αθωα θυματα τα παιδια. κι εγω αν ηθελα θα χα παντρευτει κ κανει παιδια .. αλλα με διακατεχει υπευθυνοτητα κ σοβαροτητα σε τετοια ζητηματα κ ανηκω στις γυναικες που θελουν να παντρευτουν μια κ μονο φορα κ να μην χωρισουν.

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.