Συζητήσεις - ΕΘΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΣΕΞ
Χρήστης: h_fey
Θέμα: ΕΘΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΣΕΞ
Ημερομηνία: 05/12/09 09:35

Προκειται για μια ψυχικη διαταραχη απο την οποια πασχουν κυριως ετεροφυλοφιλοι αντρες η οποια μπορει να οδηγησει σε προσωπικη και οικογενειακη καταστροφη . οφειλεται σε ψυχικα τραυματα κατα την παιδικη ηλικια και αντιμετωπιζεται με ψυχοθεραπεια . τα ατομα αυτα δυσκολευονται στο να αναπτυξουν και να διατηρησουν στενες συναισθηματικες σχεσεις .

Τα συμπτωματα :

Προβλήματα στις διαπροσωπικές σχέσεις, στην οικογένεια και στις συζυγικές σχέσεις

Δημιουργία χρεών λόγω δαπανών που είναι αναγκαίες για την εκπλήρωση των σεξουαλικών αναγκών όπως για παράδειγμα για σκοπούς πορνείας, πορνογραφίας, τηλεφωνικών υπηρεσιών για σεξ και άλλων εξόδων

Τα σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα όπως το AIDS, η γονόρροια, τα χλαμύδια, η σύφιλη απειλούν όχι μόνο το άτομο που πάσχει από ψυχαναγκαστική σεξουαλική συμπεριφορά αλλά και τους διάφορους συντρόφους που έχει κατά καιρούς

Προβλήματα με την αστυνομία, λόγω σεξουαλικών επιθέσεων, επιδειξιμανίας ή λόγω πορνείας

Επαγγελματικά προβλήματα λόγω αδυναμίας συγκέντρωσης και κίνδυνος απώλειας της εργασίας

Κίνδυνος κατάχρησης αλκοόλ και χρήσης ναρκωτικών

Αισθήματα απογοήτευσης και ντροπής διότι ο ασθενής συνειδητοποιεί ότι δεν μπορεί να καταστείλει συμπεριφορές που δεν είναι κοινωνικά αποδεκτές και οι οποίες διαταράσσουν τις κανονικές του σχέσεις

( πηγη : http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1064 )

Πιστευετε οτι το σεξ ειναι ενα μερος μόνο μιας σχεσης αγαπης ή αυτοσκοπος ;;

Πόσο προθυμοι ειστε να αφεθειτε να σας παρασυρει η μανια ενος τετοιου ατομου ειτε ως συζυγο ειτε ως συντροφο ειτε ως ερωτικο παρτενερ ;;

Πώς νομιζετε οτι μπορειτε να συμπαρασταθειτε στο συζυγο ή συντροφό σας αν αντιμετωπιζει τετοιο προβλημα ;;

Απάντηση από BIGBOZO:

181 ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΕΣΥΡΑ ΕΓΩ..... ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ...

ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟΝΙΣΜΟ

ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ....... ΜΕ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ....

ΠΕΡΑΣΑ ΤΟ ΤΕΣΤ ΚΥΡΙΑ?

Απάντηση από ORLION:

την πατησαμε......ειμαστε ψυχοπαθεις....:)

Απάντηση από lenamu:

πολυ σοβαρο το θεμα σου

Απάντηση από h_fey:

179

Εγω να αναρωτηθω γιατι ανεσυρες το θεμα μου

Απο τα βαθη της ληθης ,

Γιατι γραφεις με κεφαλαια ,

Και γιατι δεν σε θυμαται κανείς εδω ;;

( τωρα δειχνεις εσυ κακος .. )

Απάντηση από ATAKTOS_42:

sigoura einai sxesh agaphs.... alla, otan den yparxei agaph....?

mono malakia..? nomizw pws oxi!

Πόσο προθυμοι ειστε να αφεθειτε να σας παρασυρει η μανια ενος τετοιου ατομου ειτε ως συζυγο ειτε ως συντροφο ειτε ως ερωτικο παρτενερ ;;

pote den mou aresan ta akra !

Πώς νομιζετε οτι μπορειτε να συμπαρασταθειτε στο συζυγο ή συντροφό σας αν αντιμετωπιζει τετοιο προβλημα ;;

den mou exei symbei.... allo na apantas xwris na to exeis zhsei kai diaforetika otan exeis biwsei kati.

Απάντηση από BIGBOZO:

178 ΕΙΣΑΙ ΚΑΚΟ ΚΟΡΙΤΣΙ........ ΕΤΣΙ ΒΟΗΘΑΣ ΕΝΑΝ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΘΙΣΜΕΝΟ.... ΤΟΥ ΡΙΧΝΕΙΣ ΜΙΑ ΚΛΟΤΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΠΡΩΧΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΓΚΡΕΜΟ..... ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΖΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ.... ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΑΣΤΕΓΟΙ ΤΟΥ ΠΑΡΙΣΙΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΥΞΗΘΟΥΝ ΤΑ ΠΤΩΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΗΚΟΥΑΝΑ......

Απάντηση από h_fey:

177.

ποτέ δεν ειναι αργα .

μπορει να μεινεις ανικανος και να

λυθει το προβλημά σου ..

Απάντηση από BIGBOZO:

ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΩ ΑΚΟΜΗ.... ΠΡΟΧΘΕΣ ΠΗΡΑ ΣΕΞΟΔΑΝΕΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ.....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΣΟ ΧΑΜΗΛΑ ΘΑ ΠΕΣΩ........

Απάντηση από Free89Rose:

α παιζει σημαντικο ρολο σε μια σχεση

β εξαρτατε σε ποιο σημειο θελει να φτασει

γ τι? να χρωταει παντου να ειναι επιδειξιομανης κλπ?δεν θελω να το σκεφτομαι καν!

Απάντηση από dc7_7:

kai o abnanismos kalws einai... mhn ta perimenoume kai ola apo tous alous.... to kaneis opote exeis kefi xwris na rwthseis kanena.... glhtwneis ta exoda gia ta profilaktika... den afhneis kamia eggya... kai to kalytero apo ola... erxesai panta....

Απάντηση από deleteduser:

nai sigoura...

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη pikroskafes ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

χωρίς να το έχω σκεφτεί πολύ δε νομίζω ότι το σεξ ή η επιθυμία για σεξ μπορεί να έχει άμεση σχέση με τον όρο ψυχική διαταραχή.

αφενός θεωρώ την ψυχιατρική και την ψυχολογία μισές επιστήμες καθώς η συμπεριφορά επηρεάζεται τόσο από τα βιώματα όσο και από τα γονίδια, για παράδειγμα πολλοί δε ξέρουν ότι στον άνθρωπο υπάρχει το γονίδιο που σχετίζεται με την ικανότητα της ομιλίας, χωρίς αυτό το γονίδιο ή λόγο ελαττώματος ούτε οι κορυφαίες διάνοιες δεν θα είχαν την ικανότητα να επικοινωνήσουν.

κατα δεύτερο για να μην ξεφευγω από το θέμα θεωρώ κατάχρηση του όρου ψυχικής διαταραχής και υπερβολικά με βάση τα συμπτώματα που αναφέρεις. το να θέλεις να κανεις σεξ με τον οποιοδήποτε ακόμη και με τον σκύλο σου ή τον θείο σου, ναι αυτό θα μπορούσε να θεωρηθεί ψυχική διαταραχή και φυσικά θα υπήρχε σίγουρα κάποια γενετική εξήγηση. αλλά επαναλαμβάνω ότι τα συμπτώματα που αναφέρεις δε διακαιολογούν τη χρήση ενός τέτοιου όρου.

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη beastofgevaudan ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από akhsakhs:

170 ....ακριβώς αυτό είναι το πέτυχες ,,'επεσες διάνα ,,,,, αλλα για ποιές γυναίκες αναφέρεσαι ????

εγω σήμερα μόνο νταβατζήδες γνωρίζω , φορτηγατζούδες , τον μπάμπη τον σουγιά , την εφορία ,την σπασίκλα, την κουτοπόνηρη, την σεξομανή , club,όβια , την σκυλού και δεν συμαζεύεται ,,, ευτυχώς υπάρχουν και μερικές σωστές ,,,,,,,μέχρι να σε δαγκώσουν και αυτές ...

Απάντηση από white_river:

αυτο το θεωρεις προβλημα εσυ? οταν το κανουν 7 στους 10 οσα γραφεις κ τα κανουν κατα συρροη θεωρειται πανδημια

δεν νομιζω να ειναι ψυχικη διαταραχη αυτο...

απλα το πουλι κ το μουνι σημερα ειναι το Α κ το Ω για τους επιβητορες τους ελληνες

κα καυχωνται τα καναλια οτι ειμαστε πρωτοι στο σεξ στην ελλαδα

απο ποτε δηλ θεωρειται υπερηφανια να γαμιομαστε καθε 2 ωρες? αυτο δειχνει ανουσια ρουτινιαρικη ζωη που βρισκουμε εξοδο στο σεξ οχι με την γυναικα μας κ τον αντρας μας...αλλα με ολους

χαμογαλατε ειναι μεταδοτικο

γαμηθειτε ειναι μεταδοτικο

Απάντηση από sissi24:

ti psaxnese rikse mi9a matia sto chat kai 8a kalif8eis xryso mou . makari na ipirxan atoma e8ismena sto fisiologiko erwta edw oloi einai e8ismeni prosta stin cam na paizoun to pouli tous. etsi xalaei siga siga i alisida giayto pleon oi gynaikes dyskoleyonte na broun sizigo kai exoun mio8ei dramatika oi gamoi.

Απάντηση από AA_FOITHTHS_23:

se deyteri moira gia mena.... :) syntrofikothta kai katanohsh .... an exeis ola pernane :)

Απάντηση από NINNA:

ειτε προκειται για ναρκωτικα,τζογο,αλκοολ,,ιντερνετ ή σεξ..το κινητρο ειναι η φυγη απ την πραγματικοτητα και η εισοδος σε εναν φανταστικο κοσμο.

εν προκειμενω προκειται για τον κοσμο της ηδονης.

παρολα αυτα, θεωρω πως η αναγκη που σπρωχνει στη δινη το ατομο,δεν ειναι αυτη για ηδονη..αλλα κυριως αυτη για ΦΥΓΗ.

το ατομο οδηγειται στην αυτοκαταστροφη,με τον τροπο που ηδη περιεγραψες.

ο εθισμος στο σεξ,στην περιπτωση ενος ανδρα,σε αρχικο σταδιο τουλαχιστον,οχι μονο δεν αποδοκιμαζεται απ την κοινωνια(αυτην που ζω εγω τουλαχιστον),αλλα επιδοκιμαζεται ενισχυοντας την αισθηση του ''ανδρισμου'' του και σπρωχνωντας το ετσι, ακομα πιο βαθια στη δινη αυτη, σε σημειο που η συνειδητοποιηση να γινεται σε τελικο σταδιο και να ειναι αδυνατη η επιστροφη του.

επειδη λοιπον προσωπικα εχω δικους μου δαιμονες και δικη μου ψυχασθενεια να ασχοληθω..δεν δυναμαι να συμπαρασταθω σε τοσο χοντρες περιπτωσαρες...οποτε συστηνω καποιον ''συναδελφο'' πιο σπεσιαλιστα και ευχομαι ''ο θεος βοηθος''.

Απάντηση από kastrata:

172 το να ειναι ανοργασμικη μια γυναικα οφειλεται κατα το πληστον στον αντρα..,εδω ομως το προβλημα ειναι ανεγκεφαλικο ...λογω ελλειψη εγκεφαλου..

Απάντηση από xrysostomi:

πω πω εχω μεινει αναυδη με την επιχειρηματολογια σας ..,μπλα μπλα μπλα ....

Κ τα 2.Προσπαθούν να καλύψουν τις περισσότερες φορές κ τα 2 ταυτόχρονα.Ανάλογα τις περιπτώσεις σχέσεων που δημιουργούνται κ ανάλογα τα πιστεύω του καθένα πάνω σ αυτό(για το τελευταίο μπορεί αλλά να δείχνει κ αλλά να θέλει να εκπληρώσει καταβάθος).

Αν το αντιληφθεί κάποιος δύσκολα θα αφεθεί όταν πρόκειται για ψυχική διαταραχή.Απ την άλλη μπορεί κάποιον να τον συναρπάσει,αλλά πόσο να το ''εκμεταλευτεί'' πια?!

Ψυχίατρο-Σεξολόγο..(?)

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη xaritinh ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από gr_vollblut:

vastate tourkoi t'aloga........erxetai o epivhtoras :P

Απάντηση από h_fey:

164 .χυμενη _μασκαρα

απο πού φαινεται ;;

( αλλά κι ετσι να ειναι , μαλλον εντυπωσιασε , 165 απαντησεις αριθμει ..)

η αποψή σου ' ειναι στο χερι της γυναικας (της εκαστοτε),να κανει το αρσενικο της να μην εχει ματια για αλλη...(πονηρα και μη) ' ηταν η κυριαρχη γνωμη στην εποχη της γιαγιας μου , οταν ολα τα φορτωναν στις γυναικες . γυναικα εισαι ;;

165 .

του δημοτικου κι εσυ ;; δεν πηρες μυρουδια τι γραφω ή εισαι απ'εκεινους ;;

( περαστικα .. )

Απάντηση από kenny1:

Einai anekth otan eisai trelos gia ton allon???Eimai se mia sxesi k eimai ethismeni se auton...To exete niwsei pote???Na eiste treloi gia ton allon???Na niwthete thn kardia tou k na thelete na thn vgalete gia na thn exete panta konta sas/......Se authn thn agapi pws mporei na mhn uparxei h zileia...Kai den ennow to gegonos oti pernaei mia kopela k tou kanw skini....Ennow otan akoume ena tragoudi sto amaksi k to tragoudaei se mena k par'ola auta skeutomai oti mesa tou mporei na skeftetai thn prwhn tou(5 xronia)!!!Den antexw allo.....Den antexw ton sunagwnismo pou h idia exw dimiourgisei ston euato mou (monh mou) mazi ths!Ti na kanw??????????

Διαφημιστικό μήνυμα ZooWord

Τα Καλύτερα Προγνωστικά για Στοίχημα συμφωνω με τον 164

Απάντηση από haris1984:

ο 163 με καλυψε.

παλι ταμπελες?κανουμε και εικονοψυχολογια τωρα:P εμενα παντως,μονο ειρωνικα ειναι τα χαμογελα...αντε,καληνυχτα,αρχιζει η ταινια!

ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΕΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΙ ΦΛΩΡΟΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΔΑΝΕ. ΟΥΣΤ ΑΠΟ ΔΩ ΡΕ!!! ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΠΑΘΗ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΜΑΛΑΚΕΣ!!!

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη saint10 ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από h_fey:

τρελαινομαι οταν οι ανθρωποι γελουν αμηχανα

και διαψευδουν μόνο οσα πηγαιναν αλλού ..

στους κουτσους μάριους ..

ετσι ..

να ξεχωριζουν οι ευφυεις απο τους θρασεις ..και κομπλεξικους ..

Απάντηση από haris1984:

χχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαα.τιποτις επι του ποστ??????

εγω παντως κοντοχοντρομπαλας δεν ειμαι,χαχαχαχα

Απάντηση από haris1984:

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαααα.new pet just found!ετσι ετσι,οταν δεν υπαρχουν επιχειρηματα,αρχιζουν οι...βρισιες.χαχαχαχαχαχαχα

Απάντηση από haris1984:

και περα απο τις προσωπικες επιθεσεις-χαρακτηρισμους επιπεδου δημοτικου,επιχειρηματολογησε συγκροτημενα εστω και για 1η φορα σαυτο το ερμο ποστ.

Απάντηση από haris1984:

μην κανεις "προβολη",αγαπητη(αν οντως ξερεις απο ψυχολογια,θα καταλαβεις τι εννοω).

αναγκη το χα.

Απάντηση από h_fey:

μικρε

αντε παιξε στο τσατ

μηπως και δεις ασπρη νυχτα απο σεξ

Απάντηση από haris1984:

ase 153.akrh den tha vreis.to mono sigouro...xaxaxaxaxa

Απάντηση από koyntalini:

ερωτηση....

αφορα ..μονο τους αντρες;....οι γυναικες δεν το παθαινουν αυτο;....σε ρωταω ...για τι μου φαινετε...παραξενο......και τα παθαινουν ολα αυτα;...ή τελος παντων....καποια απο αυτα;......παραξενο.........ειμαι 50 και......εχω ζησει...διαφορα..και αρκετα.....δεν καταλαβαινω..

Απάντηση από h_fey:

μαλιστα .

ωραια επιχειρηματολογια με τα δευτερα νικ σας .

τα οποια σβηνετε κιολας .

ξιδι μπουληδες και μπουλες .

βαριεμαι να σβηνω , εχω και συζητηση , γραφτε να εκτονωσετε τη ζηλια σας..

καλησπερα βρωμουσα.

σε δουλευουν βρε βοδι ολοι

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη Sa110467 ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από haris1984:

να το πω και λαικα?πολυ κλο κλο,απο αυγουλακι,0....

Απάντηση από jovan33:

πες τα...Χρυσόστομη χοχοχοχοχοχοχοχοχοχο

Απάντηση από haris1984:

για την ακριβεια διασκεδαζω με τον αχταρμα.....!μαρεσει!

Απάντηση από xrysostomi:

μπλα μπλα μπλα

Απάντηση από h_fey:

εσυ εχεις θυμωσει πολυ .

δεν ξεκολλας με τιποτα ..

Απάντηση από haris1984:

ψιλοσυγχυση,ε

Απάντηση από h_fey:

παρε μαζι σου και τον κουτσο μαριο χαχα

( τι ευγενης που εισαι , ποσο ευκολα παραχωρεις τα κεκτημενα ..)

Απάντηση από haris1984:

και προτιμω και κατι πιο "πιασαρικο' απο οπερα...

Απάντηση από haris1984:

ουτε κατα φαντασιαν,ουτε πραγματικως ασθενης.τα αφηνουμε για αλλους αυτα.μακρια απο μας.

Απάντηση από h_fey:

μαλιστα .

μπορεις να πας και οπερα .

παιζει τον ' κατα φαντασια ασθενη ' ( και τριπλαδορο ) του μολιερου ..

Απάντηση από haris1984:

jovan,αξιολογησε τις περιπτωσεις,μπας και κανουμε καμια ερευνα της προκοπης κι εμεις...χαχα.

οκ,οποτε θες και μπορεις:P

Απάντηση από jovan33:

Aύριο δεν μπορώ....θα είμαι εκτός Αθηνών...πάω να εξετάσω κάτι...μητρομανείς στην Λιβαδειά....:P:P:P:P

Απάντηση από haris1984:

δεν ομοιασα σε εσενα,Φαιη.και πρι\οτμω τα...σουτ.ενιοτε και αποκρουσεις.;-)

Απάντηση από h_fey:

μπραβο χαρουλη

το καταλαβα γιατι κάνεις καλες πασες

απο επιχειρηματα πασχεις ..

Απάντηση από haris1984:

Τζοβαν,οποτε θες!χαχαχαχαχα!απο αυριο κιολας!θα χει και κοσμο.

Φαιη,εγω ειμαι εθισμενος στην μπαλα μονο.χαχαχαχαχαχχα

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.