Συζητήσεις - Λεφτά
Χρήστης: z_pda
Θέμα: Λεφτά
Ημερομηνία: 19/06/13 11:28

Πόσα λεφτά θεωρείται ΠΟΛΛΑ λεφτά για εσάς;

Και δεν αναφέρομαι σε τζοκερ, κληρονομιές κ.λ.π αλλά σε μισθωτή εργασία.

Για παράδειγμα 2000, 3000, 4000, 5000 το μήνα θεωρείται οτι ειναι ικανά να σου προσφέρουν αυτο που λέμε μια ΑΛΛΗ ζωή; Αυτό που κοινώς λέμε "Αλλαξε (οικονομικη) κατηγορία";

Προσωπικά μέχρι 5000 θεωρώ πως κάποιος ειναι απλά ενας ΚΑΛΟπληρωμένος μισθωτός που μπορει μεν να έχει μια ανεση μέσα στο μηνα του, αλλά αντιμετωπίζει τα οικονομικά του με την ίδια ψυχολογία, τις ίδιες ανασφάλειες, τα ίδια ρισκα στις επενδύσεις και αποφάσεις του, σε συγκριση με έναν που παίρνει 1500 το μήνα.

Υ.Γ Το θεμα ειναι θεωρητικό και ανεξαρτήτου κρίσης ή οικονομικής κατάστασης του καθενός

Απάντηση από kefalismos:

δεδομένων των κλασικών 600 ευρών και κάτι 4ωρα που γίνονται 6+ωρα με 350 ευρώ,

θεωρώ αυτό που λέμε "μια χαρά " τα 1000 ΧΕΡΙ . το πολύ καλά είναι στα 1200 , χερι παντα .

Τα πολλά λευτά για μένα είναι τα 1500 χερι . Για ελλάδα πάντα .

Όταν λέμε χέρι , εννοούμε καθαρή αμοιβή με αφαιρεμένο το φόρο εισοδήματος.

Απάντηση από Masxalitsa:

την μερα καλα θα ειναι .

Απάντηση από kauth_timwross:

ειναι πολλοι κ διαφορετικοι παραγοντες.

τι εννοω...

μπορει καποιος να περνει 2000 μισθο το μηνα αλλα να χει χρεη κ να μη του μενει τπτ..

να πηγαινουν ολα σε οφειλες.

κ αλλος να περνει 500 κ να μη εχει υποχρεωσεις λογαριασμους αλλα ολα για τη παρτη του. αρα ο δευτερος περνα καλυτερα κ ας περνει λιγοτερα.

Απάντηση από SNAKE1961:

Πολλα για 'μενα θεωρω ΚΑΙ τις 3.000 €. \Α/

Απάντηση από z_pda:

57. Ναι δυστυχώς την παλέυω!!!

Το πρωτο που κάνεις καποιος τουλαχιστον προ-κρίσης, αμα του περισευαν ειναι να κάνει ενα σπίτι δικο του.

και 20.000 να αποταμιέυει το χρόνο μαιντανό, χρειάζεται 15 χρόνια (και σου λέω λίγα) περιπου να ξεπληρώσει ενα καλό σπίτι των 100 τετραγωνικών .

Καποιος ο οποίος χρωστάει για 15 χρόνια ενα μεγάλο πόσο καθε χρόνο, πιστεύεις οτι είναι σε ψυχολογία "τρεις λαλούν και δύο χορευουν?"

Απάντηση από M_Y_S_E_L_F_1:

1500

Απάντηση από z_pda:

και μια και μιλάμε για λεφτά κ αναφέρθηκαν και τα πολυτελή διαμερίσματα

εδώ μπορείται να δείτε πως ειναι απο μέσα οι βίλες που βλεπουμε Λαγονήσι, Αναβυσσο, Σουνιο, Λεγραινα που παντα ειχα την περιέργεια

https://www.facebook.com/pages/Vproperties/119134611502852?fref=ts

Τα βγαζουν στο σφυρί...τυχαίο; δεν νομίζω...

Απάντηση από The_Zero_Years:

Εξαρτάται τι επιδιώκει ο καθένας, έχω στενό φίλο ο οποίος δεν βγάζει πολλά αλλά ξέρει όλους όσους βγάζουν, έτσι μπορεί να κάνει πράγματα που άλλοι δεν μπορούμε.

Απάντηση από Arnaki_galaktoss:

αλλά αντιμετωπίζει τα οικονομικά του με την ίδια ψυχολογία, τις ίδιες ανασφάλειες, τα ίδια ρισκα στις επενδύσεις και αποφάσεις του, σε συγκριση με έναν που παίρνει 1500 το μήνα.

Poios??????????????

Autos pou pernei 5.000 Eurw????

5.000x14=70.000 eurw

Xwris pareksigisi!

THN PALEYEIS??????????????????

Απάντηση από ARXONTAS356:

spith και ολα τα τζιτζι μπιζι....1500

καφε αμαξι τσιγαρα................1500

γυναικα ποτα τζογος..............3000

χομπυ σκυλια γατια................1000

σουρνταν μουρναντ ..............2000

+ _____

9000........ αμα αλλαξεις κατηγορια να αλλαξεις .....

Απάντηση από Passenger_77:

53 Μεγαλος ηθοποιος πραγματικα....

Απάντηση από popyster:

Με 900 ευρώ είμαι οκ.

Απάντηση από gingobilobaa:

47. Χαχαχα.

Οντως, πολυ πιο ενδιαφερον απο 50τμ παραπάνω.

Kαι ας μην ξεχνάμε την επική κλασσική μουσική με καπάκι Heavy Metal.

http://www.youtube.com/watch?v=1o6LzM0wJHQ

* Tι κρίμα που δεν μπορούμε να έχουμε και τον Ulrich Muhe..

Απάντηση από poiuytrew:

51.εγω ειμαι φιλος σου να το θυμασαι :p

50 Αυτη ειναι μια εξυπνη απαντηση :ppp

Απάντηση από poiuytrew:

49.ξεκολα εχεις αρχισει και με τρομαζεις :p

48 Γνωριζεις την συγκεκριμενη ταινια? προσεξε τον ρολο που θα επιλεξεις!

Απάντηση από poiuytrew:

46.ενταξει δεν ειπα οτι σνομπαρω τα 60 τμ..

47.για σενα δουλευω σκηνοθετα!

46 αποταμιευοντας ενα 500 το μηνα,στο τελος του χρονου μπορεις να γυρισεις την greek version ενος αγαπημενου σου b-movie.. ;)

http://3.bp.blogspot.com/-4x6_w6GYfsQ/TcBqpRk3HII/AAAAAAAAJZE/WBkTI-lT-OY/s1600/funnygameshfo.jpg

1 εξοχικο σπιτι

2 psychos

3μελης οικογενεια

:ppp

α! και μια βαρκα για να γυριστει η τελευταια σκηνη στην λιμνη!

45. Την άνεση σου την έχεις και με 60 τ.μ στα 400 -500 ευρώ.

Τεσπα

Απάντηση από poiuytrew:

44.να εχεις την ανεση σου!!!

42. 110 τμ για ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ σε ΕΝΟΙΚΙΟ?

Απάντηση από poiuytrew:

42.παραδειγμα νοικιαζεις ενα σπιτι πχ στον αλιμο 110τμ..700 ευρω..στο λεω συγκεκριμενα γιατι εχω ενα φιλο που βρηκε ενα σπιτι με αυτα τα στοιχεια και ποσα..μετα εχεις αυτοκινητο στανταρ 500 ευρω το μηνα βενζινη..ασφαλεια..παρκινγκ..σερβις..αρα παμε 1200..μας μενουν αλλα 1800..ε λοιπα εξοδα σπιτιου..τροφιμα..κινητα..τεβε..κανενα φαγητο εξω..ποτακια..λιγα ψωνια..και φυσικα αποταμιευση τουλαχιστον 500 ευρω στα 3000..

13. πανω απο 10.000 εκει εισαι καλα..οταν εχεις και οικογενεια..αλλιως αν εισαι μονος και 3000 ειναι μια χαρα..

απο περιεργεια, 3000 ευρω ένα άτομο, τι τα κανεις? Εκτός αν αποταμιευεις.

Απάντηση από YOUDRIVEMECRAZY:

apo ta 5 kai pano tha alazan polla

alla kai etsi kala eimai ygeia pano apo ola ;)

kalhspera

Απάντηση από coedellavita:

39..καθολου...:)....

και ποιος σου ειπε οτι ειναι απαραιτητο οτι τα παγια εξοδα ειναι αναλογικα μικροτερα απο τα εσοδα??...δες γυρω σου..και καταλαβε γιατι κλεινουν οι επιχειρησεις...

πριν απο 5 χρονια ηταν σχεδον τα μισα με υπερδιπλασια εσοδα...

Απάντηση από z_pda:

Τα παραλές...Δηλαδή έχει 4.500 πάγια έξοδα;

ισχύει μονο αν έχεις επιχείρηση που βγάζει 10.000

Απάντηση από z_pda:

27. Σωστά αυτά που λες αλλά για να δημιουργήσεις 'φτασμένη' επιχείρηση όπου θα έχεις εμπιστα ατομα, θα τρέχουν όλα ρολοι και εσυ θα εισαι 3μερο στα νησια...πρέπει να είσαι ή υπερβολικά κωλόφαρδος ή να αφιερώσεις την μιση σου ζωή και αν πετύχεις.

Χώρια που αναλόγως την εταιρεία, ενα φτασμένο στέλεχος μπορει να δουλεύει είτε να λιώνει 14ωρα για να πάρει 5000 είτε ούτε 3ωρο συμπεριλαμβανομένου και το μεσημεριανό γευμα.

Απάντηση από coedellavita:

μμμ για να δω..

1000 νοικι τηλεφωνο και ρευμα γραφειου

1000..ρευμα νερο τηλεφωνο σπιτι..

1500...χαρατσια εφορια ασφαλειες δανεια

1000 ΟΑΕΕ

περισσευει να ζητησω τιποτα και για φαγητο? η θα ειμαι πλεονεκτρια?

Απάντηση από TheProDigY:

με 2 χιλιαρικακια το μηνα μια χαρα θα ημουν!Και ταξιδακια θα πηγαινα, και τις υποχρεωσεις θα καλυπτα.

Απάντηση από elentin:

Εγω με 1.500 τον μηνα ειμαι τζιτζι (σε παλιοτερη δουλεια επερνα τοσα και ζουσαμε ανετα και τα 3 ατομα τηε οικογενειας μου εγω ο αδελφος μου και η μαμα μου)

Απάντηση από ma__rouli:

από τότε μου είδες άλλαξα

έβαλα σιλικόνη στο στήθος μου και τραγουδάω καλύτερα

Απάντηση από Mi_meTrelaineis:

Μου είναι επαρκή και τα 1700

φτάνει να πέφτουν στην ώρα τους...

που δεννννν

και θα.......................

Απάντηση από z_pda:

30. ΝΑΙ. Για αυτο στο λεω

Απάντηση από ma__rouli:

ς*

Απάντηση από ma__rouli:

εεε όχι και παραφωνία

με έχει ακούσει να τραγουδάω γυμνή ?

Απάντηση από XRWMATIZW:

για να ανταπεξερχομαι στα εξοδα επιβιωσης , ειμαι καλα με 1500 ευρω κατ ατομο.

τωρα , για περαιτερω σπαταλες, ταξιδια, βραδινες εξοδοι, βολτες με τ αυτοκινητο κ.α. θα ηθελα + 1000 ευρω παραπανω.

Ομως επειδη ειμαι ατομο που με τις μικροχαρες και τις ομορφες στιγμες περναω καλα, δε θελω πολλα πραγματα. Ας πουμε επι πλεον 500 ευρω , ετσι για το απροοπτο.

Ονειρευομαι λογικα, μπας και πραγματοποιηθει κατι......

Απάντηση από Thrasos__13:

εξαρταται απο τις υποχρεωσεις και τις αναγκες που δημιουργει ο καθενας για τον εαυτο του.

εγω στη φαση που ειμαι με ενα μισθο των 1000 ευρω θα ημουν υπερ το δεον αρχοντισσα!

καλυπτω τους λογαριαμους μου, καλυπτω τον καταναλωτιμο μου στον βαθμο που τον εχω αναπτυξει φυσικα, και βαζω και στην ακρη να κανω τα ταξιδακια μου.

τωρα αν ειχα παιδια, ή αλλα ατομα εξαρτωμενα οικονομικα απο μενα το ποσο θα αλλαζε...

Απάντηση από fobien:

5.000€ δεν ειναι καλά. Ούτε 10.000€ είναι καλά. Γενικά όσα και να παίρνεις, όσο είσαι μισθωτός πάντα το ίδιο συναίσθημα θα νοιώθεις.

Για την άλλη ζωή που λες, όσο είσαι μισθωτός και όσα και να παίρνεις, δεν μπορείς να κάνεις άλλη ζωή.

Θα ξυπνάς, θα δουλεύεις, θα κοιμάσαι. Θα έχεις 5 βδομάδες άδεια το χρόνο και θα παρακαλάς να πέφτουν οι αργίες σε εργάσιμες ημέρες. Θα προσέχεις μην έχει τσακωθεί το αφεντικό με την γκόμενα και την πληρώσεις εσύ στην δουλειά. κλπ κλπ κλπ

Απάντηση από Peppy_Miller:

Με 1300 ευρώ θα ένιωθα ζάπλουτη.Καλησπέρα.

Απάντηση από antthi:

οσα κ να βγαζω παλι δε μου φτανουν θα λεω τελος του μηνα....!!!!

Απάντηση από p0is0n:

με ενα χιλιαρικο θα ημουν κομπλε !

Απάντηση από NIKOLAS2410:

δεν υπαρχει οροφη...

Απάντηση από z_pda:

Μου αρέσουν οι απαντήσεις σας γιατι ειναι ενάντια στην κρίση και την μιζέρια που μας επιβάλουνε οι πούστηδες

Θελουμε 2500+ τον μηνα για να εχουμε ποιότητα ζωής και να κάνουμε τα γούστα μας!!

Υ.Γ. Μόνη παραφωνία το 17 που χτυπάει τα Τριχιλιαρα και ασχολείτε με έρωτες. Τα λεγόμενα 'Προβλήματα των Πλουσίων"

Απάντηση από fidel_astro:

ΜΕ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΡΙΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΤΟ ΑΜΟΡΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΘΑ ΤΗ ΒΓΑΖΑΜΕ.

Απάντηση από forgiveme:

30000 ειναι τα ετησια εσοδα μου πανω κατω

απο αυτα τα 12000 φευγουν για διατροφες....

μενουν 18000 πανω κατω.......

δεν χρωσταω φραγκο πουθενα.....

και περναω ομορφα και αξιοπρεπεστατα....κανω και μερικα γουστα μου......

πριν απο 4 -5 χρονια εβγαζα 50000 τουλαχιστον και αισθανομουν φτωχος συγγενης.........

ολα ειναι σχετικα.....να απλωνεις, μεχρι εκει που φτανει το χερι σου.

για να αλλαζα κατηγορια, θα ηθελα 100.000 το χρονο

Απάντηση από Bill84Chi7:

με ενα 2000 ειμαι τζιτζι

Απάντηση από poiuytrew:

14.μακαρι να ειχαμε λιγο πληθωρισμο λεω εγω..

Απάντηση από ma__rouli:

και το τέρας ήταν πλούσιο

αλλά η πεντάμορφη δεν του καθόταν

δώσε έρωτα

να χουμε να λέμε

Απάντηση από poiuytrew:

15.ο καθενας εχει τους στοχους του..αν θες να πηγαινουν τα παιδια σε ενα ιδιωτικο σχολειο καλο και να κανουν ξενες γλωσσες και ιδιαιτερα σε καποια μαθηματα τοτε δεν νομιζω οτι μενουν 7000..

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.