Συζητήσεις - Τα παραμυθι των χρωματων
Χρήστης: locca_sabucca
Θέμα: Τα παραμυθι των χρωματων
Ημερομηνία: 15/03/13 12:50

Μια φορα και ένα καιρό τα χρωματα του κοσμου αρχισαν να μαλωνουν για το ποιο είναι το καλυτερο, το πιο ευγενικο και το πιο χρησιμο.

Το πρασινο λεει : «σαφως και ειμαι το καλυτερο χρωμα, γιατι ειμαι το σημαδι της ζωης και της ελπιδας. Επιλεχθηκα για την χλοη , τα δεντρα και τα φυλλα.χωρις εμενα τα ζωα θα πεθαιναν. Κοιταξτε λιγο στην επαρχια και θα διετε ότι ειμαι παντου».

Υστερα μιλαει το μπλε : «μην σκεφτεστε μονο την γη , αλλα κοιταξτε και τον ουρανοκαι θαυμαστε την θαλασσα. Ο ουρανος δινει την ειρηνη, την ηρεμια και το νερο την ζωη. Ειμαι το χρωμα της σιωπης! Αντιπροσωπευω την σκεψη και ειμαι απαραιτητο για αν υπαρχει εσωτερικη γαληνη και ισορροπια . χωρις εμενα τιποτα δεν θα εισασταν».

Μετα απανταει το κιτρινο : «μα καλα ειστε σοβαροι??? Πως είναι δυνατον να ειστε εσεις οι καλυτεροι, αφου είναι φανερο το πιο είναι αγαπημενο χρωμα. Ο ηλιος, το φεγγαρι και τα αστερια εχουν το χρωμα μου. Φερνω την χαρα και την ζεστασια στον κοσμο».

Και τοτε παιρνει το λογο το πορτοκαλι και λεει : «εγω παντως ειμαι το χρωμα της υγειας και της δυναμης. Μπορει αν ειμαι λιγοστο αλλα εξυπηρετω τις αναγκες της ανθρωπινης ζωης. Σκεφτειτε τις βιταμινες που προσφερουν τα καροτα, τα πορτοκαλια και το μανγκο. Δειτε ποσο ομορφη είναι η ανατολη και το ηλιοβασιλεμα με την αποχρωση μου. Η ομορφια τους είναι τοσο εντυπωσιακη που γεμιζει ευτυχια και γαληνη στις ψυχες των ανθρωπων!!!»

Το κοκκινο καθοταν και κουναγε το κεφαλι του και λεει

«σας ακουω τοση ωρα και δεν αντεχω να μην μιλησω! Μικρα και ασημαντα χρωματακια , ποτε θα καταλαβετε ότι εγω ειμαι ο κυβερνητης ολων σας?? Ειμαι το χρωμα που κυλαει στις φλεβες ολων των ζωντανων οργανισμων .. ειμαι η ζωη! Ειμαι το χρωμα του κινδυνου , της ανδρειας , του ποθου και της αγαπης! Οι βασιλιαδες με εχουν επιλεξει γιατι ειμαι σημαδι της αρχης , φρονησης και δυναμης! Ειμαι το καλυτερο.. τελεια και παυλα!»

Μετα από αυτό, τα αιματα αναψανε και όλα τα χρωματα αρχισαν να φωναζουν και να τσακωνονται μεταξυ τους. Ξαφνικα τους τρομαξε μια αστραπη, ακουστηκε μια βροντη και αρχισε να βρεχει καταρρακτωδως.

Τα χρωματα μαζευτηκαν φοβισμενα σε μια ακρη , προσπαθωντας να αποφυγουν την βροχη. Η βροχη οργισμενη , αρχισε να φωναζει στα χρωματα λεγοντα στους :

«ανοητα χρωματα! Γιατι μαλωνετε και προσπαθειτε να αποδειξετε ποιος από εσα ςειναι ο καλυτερος; Δεν ξερετε ότι ο καθενας από εσας υπαρχει για έναν ειδικο σκοπο και αυτό σα ςκανει μοναδικα και διαφορετικα? Ενωστε τα χερια σας και ελατε σε εμενα!»

Και ετσι και εγινε.. Ενωσαν τα χερια τους και η βροχη συνεχισε : « από τωρα και στοο εξης μετα από κάθε βροχη θα ενωνετε τα χερια σας και θα τεντωνεστε από την μια ως την άλλη ακρη του ουρανου , σχηματιζοντας ένα ουρανιο τοξο ως υπενθυμιση ότι ολοι μπορειτε να ζησετε ειρηνικα.

Το ουρανιο τοξο θα είναι το σημαδι που θα δινει ελπιδα για το αυριο!»

Απάντηση από locca_sabucca:

καλημερα κοριτσια

ετσι σας θελωωωωωωωωω

καλο 3ημερο και καλη σαρακοστη!

Απάντηση από zoumanfou3:

http://www.youtube.com/watch?v=8zHSHCbqHb0

Το τραγούδι των χρωμάτων!

kalhmrera me poly xrwma.

Απάντηση από pyrinh_vroxh:

My Dream Is To Fly Over the Rainbow So High

καλημέρα λόκα.. καλό τριήμερο!!!

Απάντηση από Mi_meTrelaineis:

μέρες λόκα

σε ρυθμούς σάμπα http://www.youtube.com/watch?v=EUX16Oxy_Qg

καλή σαρακοστή!!

μελυσες για εσενα τι συμβολιζει το ουρανιο τοξο?

Απάντηση από MELYSES:

λοκα ο καθενας κανει τους δικους του συνειρμους πανω στοουρανιο τοξο , πολυ ωραιο το παραμυθακι σου ομως δινει ελπιδα και χαρα μια παιδικη ισως χαρα που ολοι εχουμε στα βαθη της ψυχης μας σε ενα βαθμο

Απάντηση από SNAKE1961:

@ 11: Moi aussi Αντα και Οχι μονο. Σ/Κ/Δ. \Α/

Υ.Γ.

Πως τα μιλαω & τα γραφω τα Σουηδικα. Φαρσι. Τρομαζω.

Φτου μου,να μην με Ματιαξω.

αα συγνωμη δεν σας χαιρετησα ολους!!!

καλησπερα παιδια!!!

επισης Αντρεα!!! αλλα χλωμο το βλεπω δουλευω την Καθαρα Δευτερα

Απάντηση από SNAKE1961:

Ξεχαστηκα Αντα. \Α/

Καλο σου Τριημερο.

Απάντηση από SNAKE1961:

Καταλαβα.

Μολις μιλησε ο Προεδρας,εγινε τσι Π##τ@ν@ς. \Α/

Απάντηση από Sillywizard:

6. υπαρχουν κ μωβ ? κανονικα ή μπλε ξεβαμενα ? ρε τι μαθαινει ο ανθρωπας .. ;)

σπερεεες !!

Απάντηση από DebianLinuks:

ΜΑΥΡΟ!... το χρωμα της ανυπαρξιας και του θανατου. μονο αυτο υπαρχει πραγματικα και για παντα (δειτε το απεραντο τιποτα του διαστηματος σαν κατι το πιο κοντινο στις αισθησεις μας). ολα τα αλλα χρωματα υπαρχουν μονο σε ενα φευγαλεο ονειρο που ονομαζεται ζωη (νομιζω οτι το μαμησα απο τα αυτια :D :P :D :P )

Απάντηση από Cathrine221177:

@5

ΤΑ ΜΩΒ ΞΕΧΑΣΕΣ ΣΙΛΛΥ..

ΞΕΡΩ ΘΑ Μ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΔΝ ΕΧΕΤΕ ΣΥΣΤΗΘΕΙ ΠΟΤΕ....

ΣΠΕΡΕΣ

Απάντηση από Sillywizard:

πρασσινο : 100ευρο

κιτρινο : 200ευρο

μπλε : 20ευρο

καφε : 50ευρο

ροζακι : 10ευρο

το παραμυθι της τσεπης μας...σπερες Λοκα!!

Απάντηση από Free89Rose:

ααα

κι εγω πως νομιζα πως η βροχη ειναι το μυνημα του θεου οτι δεν θα γινει κατακλυσμος?

:P

ηλια μου το 500ευρω εχει χρωμα μωβ... ειδες τι χρωμα εχιε το πολυ χρημα ε??? :)))

καθριν το παρατηρησα και εγω αυτο.... αλλα δνε ειπα τπτ... για να μην θεωρηθω οτι μεροληπτω υπερ του μωβ! :Ρ

Απάντηση από Cathrine221177:

ΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΩΒ???????????????????????

ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΩ....................

................. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΤΩΡΑ

ΣΠΕΡΕΣ ΛΟΚΑ

Απάντηση από ilias_xairetam:

μετρητα...να ειναι..........και οτι χρωμα...ας ειναι............δεν θα κολησω στο χρωμα τωρα....δεν με παιρνει η ωρα................

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.