Συζητήσεις - καπνιζει το τζακι-σομπα σου? (εκλαικευμενο)
Χρήστης: loumidisloumidiss
Θέμα: καπνιζει το τζακι-σομπα σου? (εκλαικευμενο)
Ημερομηνία: 28/01/13 22:57

κανα 4ρι χειμωνες μου πηρε αλλα το ελυσα το θεμα

εξιχνιαστηκε το μυστηριο

κατανοησα πληρως τα τερτυπια της φωτιας

θα θεωρησεις πως χρειαζετε ιδιαιτερες γνωσεις αν σου τυχει

θα το λυσεις ομως αν λαβεις υπ οψη σου λιγους βασικους κανονες

λοιπον

σ ενα σφραγισμενο δοχειο μπορεις να διατηρησεις φλογα? οχι

επειδη η φωτια καταναλωνει οξυγωνο

μολις καταναλωθει ολο οσο περιεχει το δοχειο τοτε η φωτια θα σβησει.

εκτος ομως απ τ οξυγωνο χρειαζετε και κατι ακομα, αλλιως θα καιγε μονο σκετο αερα

χειαζετε ενα ευλεκτο υλικο ή αεριο...

εχουμε λοιπον το ξυλο

ξυλο και οξυγωνο

-τα παλια τζακια δε καπνιζανε γιατι εκεινοι οι παλιοι ηταν αλιθινοι μαστοροι-

κολοκυθια

αν ανεβεις στην σκεπη στην εξοδο της καμιναδας και βαλεις το χερι σου θα καταλαβεις πως υπαρχει μια ροη αερα. μια χαρτοπετσετα θα την σηκωνε σα να φυσα ανεμηστηρας. αυτο σημαινει πως μεσα απ το σπιτι σου η φωτια παιρνει τον αερα γιατι τον χρειαζετε για να διατηρηθει. απ αυτον καταναλωνει τ οξυγωνο κ υστερα τα θερμα ανοδικα ρευματα παιρνουν τον αερα διχως οξυγωνο πια και τον οδηγουν απο την καμιναδα εξω (μιας και ειναι η μονη εξοδος λογω κατασκευης εστιας)

οσο λοιπον η καιει η φωτια στο τζακι σου <τρωει> ξυλο και ρουφαει οξυγωνο απ τον εσωτερικο χωρο. εναν χωρο που ειναι σαν ενα κλειστο δοχειο ,αφου πορτες και παραθυρα ειναι ερμητικα κλειστα. απ τη κανιναδα σου τοτε βγαινει <καμενος> αερας και η φλογα δεν εχει απο που να τραβηξει φρεσκο για να διατηρηθει, με αποτελεσμα να τραβα απ τη μονη πηγη που της εχεις αφησει κι εχει εποικεινωνεια με το εξωτερικο περιβαλον . τη καμιναδα.

κι ας εχουν διμιουργηδει ανοδικα ρευματα λογω θερμικης τασης στη καμιναδα σου, την ιδια στιγμη διμιουργουντε και καθοδικα λογω αναγκης της φλογας κι ετσι αυτα τα καθοδικα ρευτατα φερνουν μεσα απ τη καμοναδα καπνια στον χωρο σου.

οσο η φωτια εχει αναγκη απ οξυγωνο ρουφαει και το παιρνει απ οποια τρυπα βρει. τη στιγμη που καιει το τζακι σου βαλε ενα κερι αναμενο μπροστα στη κλειδαροτρυπα να δεις πως θα σβησει. ακομα και στους αρμους που αφηνουν τα παραθυρα κι πορτες. μονο που αυτο τ οξυγωνο δε της φτανει ,κι ετσι τραβαει κι απο τη κανιναδα.

κι οσοι καυχεστε για το αψογο τζακι σας που δε καπνιζει ,κι ουτε χρειαζετε ν ανοιγετε παραθυρο, ουτε κανατε καποια τρυπα στον τοιχο, κοιταξτε τα πορτοπαραθυρα σας.

τα παλια χρονια δε καπνιζαν τα τζακια για τα πορτοπαραθυρα μπαζαν απο παντου.

η λυση?

οσο οξυγωνο καει η εστια σου αλλο τοσο πρεπει ταυτοχρονα να τη τροφοδοτεις για να μην αναγκαστει να ρουφηξει απ τη καμιναδα.

πολλοι ανοιγουνε λιγο ενα παραθυρο για να μπαινει φρεσκος αερας.και οντως τοτε δε καπνιζει, ομως ο χωρος δε ζεσταινετε ποτε ετσι και διμιουργειτε ενα εντονο ρευμα απο το παραθυρο προς το τζακι, που ενω ζεσταινεις το στηθος σου η πλατη σου παγωνει επικινδινα.

χρειαζεσαι οντως μια πηγη φρεσκου αερα. μια τρυπα στο σπιτι σου σχεδον ιση με τη διατομη της καμιναδας σου. (καλα ας ειναι κι μιση).

τωρα μου πεις -καλα αυτη η τρυπα δε θα ναι σαν ανοιχτο παραθυρο που θα διμιουργει ψυχρο ρευμα? -

η τρυπα λοιπον πρεπει να γινει σε στρατηγικο σημειο ωστε το ρευμα που θα διμιουργειτε να ναι θερμο.

εγω λυση βρηκα. οποιος εχει πραγματικα προβλημα, και κατανοησε οσα γραφω

μπορω να τον βοηθησω

Απάντηση από marina_0:

Ειχα αρχισει να ανησυχω..μεχρι που διαβασα για τα κωλοχαρτα,τοτε ησυχασα...

Απάντηση από Mi_meTrelaineis:

Αν ο Θεός είχε όνομα ξέρεις πως θα τον έλεγαν??

ΛΟΥΜΙΔΗ!!!!!

Υ.Γ.

Kοίτα να δεις που σε πίνω στο ποτήρι μου εδάε....

ποιος να το λεγε.....

Απάντηση από serchristos:

κουραστικες η σε βοηθησανε

να τα βρεις ολα αυτα....

Απάντηση από lehner:

τι λες ρε μεγαλε?ετσι απλα σνομπαρεις τους τοτε μαστορους?οι παλιοι μαστορες κανανε πολυ καλυτερη δουλεια.οχι σαν τους σημερινους αρπα κολλα και τελειωσαμε και εχοντας μαλιστα και συγχρονο εξοπλισμο.τοτε τι ειχανε?πολυ απλα το μυαλο.

Απάντηση από giorgosxiros:

Επειδή σήμερα γίνονται μοντέρνα τζάκια πολλές φορές για διακόσμηση και όχι για θέρμανση τελευταία ανακαλύψαν και τα ενεργειακά σας πληροφορώ οτι οι νεότεροι τεχνίτες είναι αδαείς πως κατασκευάζεται ένα τζάκι ειδικά στις πολυκατοικίες.

Μεγάλωσα μικρός με τζάκια σε όλα τα δωμάτια ως που κάποια αντικαταστσθήκαν με σόμπες και παρόλο που ε'ιμαι απο ορεινή περιοχή ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα γιατί οι παλιοί ξέραν να κατασκευάζουν τζάκια ώστε να καίνε σωστά και να μην γυρίζει ο καπνός μέσα γιατί στο τέλος της καμινάδας είχαν τέσσερις οπές ώστε ο αέρας που φυσούσε απο μια κατεύθυνση να φέυγει απο τις άλλας οπές.Η κατασκευή τους ήταν τέτοια που την ημέρα των Φώτων (τοπικό έθιμο) βάζαμε φωτιά στα τζάκια για να καεί η κάπνα που πιάναν χωρίς να συμβεί κάποια πυρκαγιά και σύμφωνα με το έθιμο να φύγουν και οι καλικάντζαροι.

Δυστυχώς αυτοί οι τεχνίτες σήμερα είναι παρελθόν.

Απάντηση από loumidisloumidiss:

επιβεβαιωθηκε το υποπτο με την επιμονη της

-θελω να σε δω μα δεν αδειαζω, μερα νυχτα στο μαγαζι, περνα απο δω

και η δικιολογια μου ποια?

με τα μισα λεφτα γινομαι κουνουπιδι για μια βδομαδα

κι αληθεια ειναι

ομως λυπαμαι να το πω

εγω το ξερω

δε κανει να το μαθουνε τα κοριτσακια

πως η ζωη ειν ακριβη

tελικα εκεινη που νομιζα πως νομιζε πως καποιος ειμαι

ητανε μαπα το καρπουζι

μου περασε απ το μυαλο οταν μου αναφωνησε τα ευχαριστα

<βρηκα δουλεια>

σε καποιον μπαρ

και γω ο ενδεχομενος ο ανερχομενος πελατης

περνα απ το μαγαζι και τετοια

χαχα

ξαλαφρωσα

μου εφυγε ο ερως

και φυτεψα απανω στο βουνο 1,5 στρεματα ψυχανθοι

αρακα

απριλη θ ρχισω να μαζευω

θα δω που θα το δωσω

οκ εσυ πληρωνε πετραιλεο

εγω εφτιαξα τετοιο συστημα θερμανσης που πεταω μεσα και τα κολοχαρτα μου για προσαναμα

Απάντηση από GEANNA69:

καπνιζει το τζακι-σομπα

kolise panw tou tsirota kata tis nikotinis :PPpp

Απάντηση από tzatzikofagos:

sostos aristarxe

xronia sou polla kardasi

καλα τωρα απευθυνομαι σ ανθρωπους που εχουν τσεκαρει τα κλασικα βασικα κι ομως εξακολουθουν να χουν προβλημα

αν βουλωσαν τα πουρια σου απλα καθαρισε τα

ναι

ξεχασα να πω πως το τζακι δε τραβαει με βουλωμενη καμιναδα

Απάντηση από stefanos__87:

kapnizei to tzaki? kai h sompa? ti marka tsigara?

Απάντηση από syberia11:

thelei katharisma sta pouria mia fora ton mhna.

kai emeis eixame idio problima

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.