Συζητήσεις - κοριτσια χενα μαλλιων!
Χρήστης: miaenas
Θέμα: κοριτσια χενα μαλλιων!
Ημερομηνία: 19/12/12 20:50

γεια σας!θελω να σας ρωτησω τι γνωριζετε για την χεννα.τα μαλλια μου ειναι καστανα και θελω να τα κανω σαντρε να τα ανοιξω χρωμα.δεν θελω να χρησιμοποιησω βαφη γιατι περιεχει και χημικα..επιπλεον εχω ακουσει οτι η χεννα εχει φυτικα προιοντα και αυτο ισως δυναμωνει τα μαλλια.τι θα μου προτεινατε για την χεννα;;ειναι καλη ιδεα;;κ επιπλεον ποσο κραταει η χεννα;δηλαδη καθε ποτε θα χρειαζεται να τα βαφω;;

Απάντηση από bellisimaa:

τραβα παιδι μου παρε μια λορεαλ να τελειωνεις

Απάντηση από chanel22:

αν θελεις να ανοιξεις το μαλλι σου δοκιμασε χαμομηλι. βασικα ειναι για να δινει μια χρυσαφη αποχρωση στα μαλλια αλλα γιαυτο θελει επισης αρκετο χρονο... κ δεν αναφερομαι σε μερες...

Απάντηση από Cherry_1990:

15 <---- I trust you lady Locca :-)

Απάντηση από locca_sabucca:

τσερρυ λαθος κανεις. οι προσμιξεις που βαζουν ειναι εντελως φυσικες απο αλλα φυτα που επισης χρωματιζουν. πχ καρυδια και δαφνη. αλλα και αλλα βαζουν.

το θεμα ειναι οτι

μια μελαχροινη να γινει ξανθια σκουρα με χεννα δεν μποτρει να γινει.

Απάντηση από Cherry_1990:

Εχω την εντύπωση πάντως οτι η κανονική henna ειναι η "κόκκινη"...οποιαδήποτε άλλη απόχρωση προκύπτει απο προσμίξεις με άλλες ουσίες..

ασε που για να πιασει η χεννα θελει τουλαχιστον ενα 2ωρο στο μαλλι σου απανω και ενα απλο ξεβγαλμα μετα.

ξεχασα να το γραψω.

δεν θα ξανοιξει το μαλλι σου με την χεννα.

ξεχασε το.

η χεννα ειναι απλως να δινει ενταση στο ηδη υπαρχον φυσικο χρωμα της τριχας και τους δινει δυναμη και λαμψη.

θα παρεις μια ηπια βαφη μαλλιων.

καλημερα

Απάντηση από filiatron42:

Βασικά πέρασα με μία λαδομπογιά τα κάγκελα στην πίσω βεράντα, όνειρο έγιναν. Ούτε αστάρι πιο πριν, ούτε τρίψιμο, ούτε τίποτα. Μήπως σε βοηθήσω το λέω.........

Απάντηση από Hedda_G:

Το τι απαίσια συστατικά βρίσκονται στις "Ακριβες" βαφές δεν λέγεται...Ερεθισμοί στο δέρμα, καταστροφή της τρίχας, ό,τι μπορει να βάλει το κεφάλι σας...και αυτά τα λέω μετά από χρόνια κομμωτηρίων και ακριβών βαφών. Για χενα δεν γνωρίζω, όμως πλέον, χρησιμοποιώ φυτικές βαφές και έχω δει πολύ καλό αποτέλεσμα αλλά για αλλαγή 2 τόνων το μέγιστο...με άλλα λόγια, πρέπει να έχεις υπομονή για να φτάσεις στο επιθυμητό μετά από 6-8 μήνες,αν θες μια τέτοια μεγάλη αλλαγή!

Αξίζει όμως..

Απάντηση από kayth_timwros:

ναι οντως... η χεννα ειναι μονο σε σκουρες αποχρωσεις .

Απάντηση από chanel22:

loipon...prosopiki pira den exo...

exo paei sxoli kommotikis k kati mas eipan stin 8eoreia...oti exo apo simeioseis sxetika me tin xenna:

Η χεννά είναι ένα φυτό που το βράζουμε και με το ζουμί του βάφουμε τα μαλλιά. Λειτουργεί σαν μόνιμη βαφή, δεν ξεθωριάζει, παραμένει πάνω στα μαλλιά και για να το διώξουμε ή θα χρησιμοποιήσουμε ντεκαπάζ ή θα κόψουμε τα μαλλιά. Αφού το περάσουμε πάνω στα μαλλιά το αφήνουμε από 30 λεπτά έως 2 ώρες τυλίγοντάς τα μαλλιά με μια πετσέτα ή με μια μεμβράνη και το αφήνουμε. Το αποτέλεσμα της χέννας φαίνεται μετά από 2-3 ημέρες. Τη χέννα τη βρίσκουμε μόνο σε σκούρες αποχρώσεις και δεν χρειάζεται τεστ αλλεργίας. Δεν ταλαιπωρεί καθόλου τα μαλλιά.

Elpizo na voi8isa...Pantos, an einai na xrisimopoiiseis xenna...se kommotirio ;)

Kalo vradu!

Απάντηση από kayth_timwros:

δε ξερω. χρησιμοποιω κανονικη βαφη.αλλα να δυναμωνει τα μαλλια η χεννα δε το νομιζω,

Απάντηση από antthi:

δημιουργει τριχοπτωση μετα απο καποια χρονια...αυτο ομως δεν το λενε....!!!!!!

Απάντηση από lemeatora:

δε νομιζω πως μπορεις να κανεις σαντρε με χενα

αν ηθελες να τα σκουρηνεις ή να τα κοκκινησεις ελαφρως κατι θα εκανε

εκτος κι αν εχουν αλλαξει τα πραγματα και δεν το γνωριζω

Απάντηση από mpourbou_li8ra:

Τι σαντρέ θες να το κάνεις;; Πάντως αν τα βάψεις πρώτη φορά,ας μην πειραματιστείς μόνη σπίτι γτ μπορεί να ψάχνεις τα μαλλιά σου!! Υπάρχουν κομμωτήρια που χρησιμοποιούν αποκλειστικά φυτικές βαφές..έχουν εξελιχθεί τα πράγματα!!

Απάντηση από YOUDRIVEMECRAZY:

1+2 exoune dikaio tha simfwnisw me to 1 pane se kalo kommotirio kai tha se kanoune kouklitsa leme

kales giortes kai kalh epitixia me to malli ;)

Απάντηση από korh_Karavokurh:

χεννα νομιζω ειναι σαν το χρωμοσαμπουαν

ελαχιστα διαφοροποιειται το χρωμα από το φυσικό που εχεις

αλλα παλι δεν ειμαι ειδική, δεν εχω δοκιμασει ποτέ μου

Απάντηση από nkkroyla:

οι συγχρονες βαφες ειναι πολυ καλες ποιοτικα.

μη τις φοβασαι.

πηγαινε σε ενα καλο κομμωτηριο να σου κανουν σωστη δουλεια.

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.