Συζητήσεις - ΚΡΥΟ...ΘΕΡΜΑΝΣΗ..ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ;;
Χρήστης: TZINI__22
Θέμα: ΚΡΥΟ...ΘΕΡΜΑΝΣΗ..ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ;;
Ημερομηνία: 01/11/12 00:09

καλησπερα.σομπα υγραεριου η σομπα kerosun;εχει καποιος;; εντυπωσεις ποσα τετραγ ζεσταινει και ποια συμφερει απο τις δυο;;ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας....................

Απάντηση από DEMMM9:

30 ερχομαι για σε ζεστάνω εγω χαχαχα εισαι και καυτη κορμαρα τη θες τα αεροθερμα

Απάντηση από kayth_timwros:

εγω τη εβγαλα περσι φινα κ θα το κανω κ φετος.. με αεροθερμο διπλα μου :)

Απάντηση από lehner:

φουτερ χοντρη φορμιτσα απο κατω και θα εισαι κομπλε

Απάντηση από kefalismos:

ηλεκτρική θερμοφόρα στη μέση - πλάτη και τέλος . όπου πας και κάθεσε θα την μεταφέρεις σε άλλη μπρίζα και θα το χεις πάνω σου . Οπότε δε θα τη βγάζεις στο κρεβάτι !

και ας έχει το σπίτι μέσα 15 βαθμούς , δε καταλαβαίνεις τίποτα .

Απάντηση από alhimistis:

eho akoysi gia ilektriki koyverta poli kala logia ine kali lisi gia aftoys poy krionoyn sto krevati

Απάντηση από giorgosxiros:

11. Ξώβεργες και πουλιά ήταν θεσμός για την Χίο.Εκεί έμαθα και πως τις φτιάχνουν.

Πάντως για θέρμανση κλιματιστικό και καλό ντύσιμο.

Απάντηση από TZINI__22:

elena isouun polu katatopistiki.dimitri to thema einai na min xrisimopoiiso kalorifer.oloi eseis pou lete gia kouvertes vre paidia olo sto krevati tha tin vgazoume;;

Απάντηση από baremenos_tamala:

tzaki o,ti kalytero kopela moy

kai kalo krasi!

Απάντηση από DIDA21:

igraeriou

Απάντηση από ma_trix:

--->ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

TZINI__22

--->ΖΑΚΕΤΑ_ΚΟΥΒΕΡΤΑ

ΜΠΟΥΦΑΝ_ΒΕΛΕΝΤΖΑ..

ΣΙΓΟΥΡΕΣ ΛΥΣΕΙΣ..

--->ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ..

Απάντηση από DHMHTRHS__37:

καλυτερο απ ολα ειναι το καλοριφερ...

Απάντηση από elena6288:

οι σομπες υγραεριου καλυπτουν κατα μεσο ορο 60 τετραγωνικα. δεν υπαρχει κινδυνος σε ο,τι αφορα την επιστροφη του υγραεριου πισω στη μπουκαλα γιατι πλεον ολα τα νεα μοντελα διαθετουν συστημα ασφαλειας, καμια φορα και διπλο. η καταναλωση εξαρταται παντα απο τις ωρες που θα την αναψεις, την γεωγραφικη περιοχη και τις απωλειες. ελαφρως θα μυρισει παντως.

οι κεροζαν βγαζουν τρια μοντελα αναλογα τα τετραγωνικα που θελεις να καλυψεις. κανουν το σπιτι πραγματικο φουρνο αλλα μυριζουν και στο αναμα και στο σβησιμο που σημαινει οτι τα 20 λεπτα που θα την εχεις εξω μεχρι να ξεμυρισει καις ασκοπη κηροζινη. απο αποψη κοστους, αναλογα το μεγεθος καινε απο 0,35 εως 0,65 του λιτρου ανα ωρα. με βαση το οτι το λιτρο κηροζινης παει γυρω στο 1,60 βγαλε τα μαθηματικα.

οι κεροζαν ινβερτερ εχουν ναι μεν ακριβο κοστος αποκτησης συγκριτικα με τα προηγουμενα αλλα δε συγκρινονται απο αποψη καταναλωσης. δεν ξηραινουν τον αερα που ειναι πολυ σημαντικο. καινε 320 βατ για 10-15 λεπτα μεχρι να πιασουν τη θερμοκρασια που θα ορισεις και μετα καινε 25 βατ για να τη διατηρησουν. λιγοτερο απο τη λαμπα σου. η καταναλωση κηροζινης ειναι ελαχιστη ισα ισα για να υγρανθει το φιλτρο και δεν εχει μυρωδια. απο 0,15 στη διατηρηση και 0,45 του λιτρου οταν λειτουργει στο μαξιμουμ κατα το ανοιγμα. αν εχεις παιδια στο σπιτι προτιμησε οπως και να εχει κατι που να μη μυριζει.

τελος αν θες να ζεστανεις ενα χωρο γυρω στα 20- 30 τετραγωνικα χωρις μεγαλο κοστος κτησης, θα σου συστηνα τα καλοριφερ τυπου μικα της κεροζαν ή τους θερμοπομπους μικα της ρονσον. δεν ξηραινουν τον αερα και απο κοστος ειναι 1 ευρω οι 24 ωρες συνεχους λειτουργιας στη μεγιστη ρυθμιση των 2000 βατ. η αλλιως 8 ωρες τη μερα στο φουλ ειναι 22 ευρω το μηνα στο μικρο μεγεθος (25 τμ) και 33 ευρω το μηνα στο μεγαλο (36 τμ).

ελπιζω να σε βοηθησα. καλημερα.

Απάντηση από NIKOLAS2410:

για μενα..εαν υπαρχει δυνατοτητα καμιναδας ..ξυλοσομπα...

αλλιως προτιμω να ντυθω καλα και εν αναγκη να ριξω και μια κουβερτα:P

Απάντηση από lehner:

χοντρη φουτερ,φορμιτσα και εισαι κομπλε

Απάντηση από costas32:

Επειδη και οι δυο καινε το οξυγονο του δωματιου σε χρονο μηδεν,δεν ειναι καλη λυση για μεσα στο σπιτι!Και αυτο θα το παρατηρησεις λογω της υπνηλιας που θα νιωθεις μολις δουλεψουν καμια ωρα

Απάντηση από ALONE_31:

μια χοντρη φουτερ και μια φορμα και ολα κομπλε

Απάντηση από Dream_About_Me:

η Κεροζαν η ινβερτερ που καιει φωτιστικο πετρελαιο?

την ειχα τσεκαρει,δεν ξερω αν δουλευει καλα παντως...

φοβαμαι πως αν ζεις σε περιοχη με κρυο και υγρασια,οτιδηποτε χρησιμοποιει ηλεκτρικο ρευμα δε θα σε βοηθησει και πολυ...

Απάντηση από RaiNsDanCeR:

Η Kerosun μυρίζει τόσο στο άναμά της, όσο και στο σβήσιμο. Την υγραερίου λίγο τη φοβάμαι όμως. Ζεσταίνουν και οι δύο. Ίσως καλύτερα η Kerosun επειδή εκπέμπει τη θερμότητα απ' όλες τις μεριές, ενώ η υγραερίου μόνο από μία.

Απάντηση από soyrealistis12:

ZAKETA

Απάντηση από zoumanfou2:

nai myrizei ligo alla 8a exeis ligo anoixta.einai poly oikonomiko.

Απάντηση από BOUTSIKAVOURAS:

9

φώναξε την γρήγορα, γιατί θα φύγω,

πονάει η κοιλιά μου.

Απάντηση από TZINI__22:

ugraeriou lene pos murizei polu zoumanfou.

Απάντηση από mess_around:

8) γκαντεμης ε?? σου πεσε η ξενερωτη!! μισο να φωναξω την ειδικη για πουλια!! καπου εδω κυκλοφορει.. μπας και σε ξεμπουκωσει λιγο!!

7

Αν δε σου αρέσουν οι ξώβεργες να πούμε για πουλιά.

Άλλο θέμα δεν υπάρχει στην ατζέντα μου,

Κυρία ξενέρωτη και αφύγραντη.

6) μη βγαινεις εκτος θεματος!!

5

τί θέλεις να σου πω για κοπριές?

εγώ λέω να μιλήσουμε για ξώβεργες και πουλιά.

3) ελα ρε!! για πες για πες!! εχω πολλες "κοπριες" διπλα μου!!

Απάντηση από gynaikopsaras:

για κλειστο χωρο καμια απο τις 2

καλυτερη η υγραεριου αλλα με καποιο παραθυρο λιγο ανοιχτο

κ κοστος απο 2 μεχρι 3 € τη μερα

έχει βγεί μια καινούργια σόμπα που καίει κοπρία.

χέζεις και ζεσταίνεσαι ένα πράμα.

κουβερτα!! την εχεις ακουστα????

Απάντηση από zoumanfou2:

ygraerioy fysika.fetos lew na kanw oikonomia k 8a trexw mesa sto spiti gia na zestenomai k na xanw k kanena kilo.

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.