Συζητήσεις - Εκγαυμα απο λαδι
Χρήστης: EMPTY_HEINEKEN
Θέμα: Εκγαυμα απο λαδι
Ημερομηνία: 16/06/12 15:03

η κλασσικη μαλκια με το λαδι να εχει παρει σχεδον φωτια να βγαζει ατμους και η πεινα να σεν κανει να μην αντεχεις να περιμενεις..

και βαζεις τις πατατες με το χερι πεταγονται λιγα λαδια καιγεσαι λιγο ..αλλα δε μασας περνεις και αλλες πατατες με το χερι και τις πετας στο τηγανι απο πιο ψηλα αυτη την φορα παλι λογο μλκιας κμε αποτελεσμα μια κοιλιδα λαδιου να πεφτει στο κατω μερος τις παλαμης εκει που μετραμε το σφιγμο..

ενα ψιλο σοκ απο το καψιμο-τσουξιμο και μια αναπαντεχει αναμονη με πονο και την αγονοια ποσο θα κοκκινισει-φουσκωσει σε περιμενει..

τελικα πονεσαι πολυ τις πρωτες ωρες..εβαλα οδοντοκρρεμα ηταν ιδεα ενος φιλου..τουλαχιστον με εμποδισε στο να το ακουμπαω.. την επομενη μερα ειχε αξαφανιστει ο πονος εντελως..ακομα δεν ποναει καθολου με λιγο γκουγκλ ειδα πως τα εγγαυματα 3 βαθμου δεν εχουν πονο επειδη καταστρεφεται το δερμα...

δηλαδη αυτο ηταν..

απεκτησα ενα σημαδι να μου θυμιζει ποσο μαλκας ειμαι εκει που μετρανε το σφιγμο..

Απάντηση από locca_sabucca:

επρεπε να βαλεις ή 2 σταγονες βαλσαμελαιο ή να κοψεις μια πατατα και να την βαλεις πανω στο εγκαυμα.

Απάντηση από kayth_timwros:

ασπραδι απο αυγο!!!

Απάντηση από sylia18:

ela edo na sto filiso bre!!!

Απάντηση από EIRHNH1908:

καλημερα αν μπορεις βρες λαδι καλεντουλας και κρεμα απο μαγαζι με φυτικα βοηθανε πολυ σε εγκαυματα και πεναντεν κρεμα απο φαρμακιο αν βαλεις αμεσως δεν αφηνει σημαδι

Απάντηση από YOUDRIVEMECRAZY:

thn epomenh fora na exeis balei tis patates pano se xarti kouzinas (oste na mhn exoune neraki ;) kai na xrisimopiiseis koutala na tis baleis sto ladi)

kalhspera :)

opoios den pathenei den mathenei :)

Απάντηση από mustirios_26:

baze ketsap man dn kano plaka...eixa ena polu sobaro kapsimo sto prosopo otan hmoun mikros kai eixa akousei tyxaia ( ligo prin kao oti metn ketsap eisai ok ) phra apo to psygeio tn ketsap ebala sto prosopo kai mesa se 1 lepto stegnone to ekana ayto 4,5 fores.....apotelesma oute ena shmadi sto prosopo,kai phga se dermatologo kai m kanei afou ebales ketsap eisai tuxeros allios olo to prosopo s tha htan xalia......exeteto sto nousou......

Απάντηση από Moon______Lady:

Δεν μιλησα για εγκαυμα που εχει γινει πληγη.Σαφως δεν κλεινουμε την περιοχη αν εχει τοσο εντονο καψιμο και εννοειται οτι σε τετοια περιπτωση δεν καταφευγουμε σε σπιτικα γιατροσοφια αλλα απευθυνομαστε σε γιατρο.

Απάντηση από Klimtess:

15. symfwnw ektos apo to katharo pani h' gaza giati meta kindineyei na kollisei epanw sto derma kai na prokalesei kainourio travma!

apagoreftiko!! oi pliges apo egkavma menoun panta anoixtes

filika

Απάντηση από kouzouloss:

οι παλιοι μας βανανε λαδι κι αλατι σ αυτες τις περιπτωσεις...

Απάντηση από notara:

παει η κουζινα φανταζομαι τι πασαλιμα την εχεις κανει!

υ.γ αν δεν φοβασαι το λαδι δεν σε καιει ποτε!

Απάντηση από kokkis:

Αυτο δεν ειναι τιποτα... μια φορα πριν περιπου 10 χρονια ημουν στο σπιτι με τον αδελφο μου και την τοτε γυναικα του και τηγανιζε πατατες και τις ξεχασε και αρπαξε φωτια και οταν πηρε το τηγανι με τη φωτια να το βγαλει εξω στο μπαλκονι απο τη βιασυνη της σκονταψε και ολο το καυτο λαδι που ειχε αρπαξει φωτια επεσε στο ποδι της το οποιο ηταν και γυμνο. Περιττο να σου πω για ποσες ωρες ουρλιαζε και ποσα χιλιομετρα μακρυα ακουστηκε........

Απάντηση από Moon______Lady:

Μην βαζετε οδοντοκρεμα πανω στα εγκαυματα γαμωτο!!!!!ΔΕΝ ειναι καταπραϋντικο καταπλασμα, ΔΕ θα σε κανει να σταματησεις να πονας γρηγοροτερα και οπωσδηποτε ΔΕ βοηθαει στην επουλωση του εγκαυματος. Η χρηση της υπαρχει κινδυνος να το ερεθισει περισσοτερο, γιατι οι περισσοτερες οδοντοκρεμες περιεχουν εκχυλισματα μεντας, δυοσμου κτλ.

Ειλικρινα, αν δω αλλο ενα εγκαυμα με οδοντοπαστες και στοματικα διαλυματα και δεν ξερω εγω τι αλλο, θα αναγκαστω να σκοτωσω καποιον.

Να βαλουμε τα πραγματα στη θεση τους: αν καεις κανε τα εξής: αφθονο κρυο νερο στην περιοχη, σκουπιζουμε με απαλες κινησεις (πατητα, δε σφουγγαριζεις πατωμα) και στη συνεχεια ενα καλα βρεγμενο καθαρο πανι / γαζα πανω στο εγκαυμα.

Περαστικα!!!!!

Απάντηση από swsto_einai_ayto:

otan kaigeste sto faghto na pigainete amesws katw apo thn brish me afthono trexoumeno nero gia polli wra. sas to leei enas master chef pou exei kaei sthn poreia ametrhtes fores :)

Απάντηση από linguinist:

και πολύ σωστές οι κρέμες της φίλης ελεντίν, αλλά ... μετά από ΝΕΡΟ, ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΝΕΡΟ !

Απάντηση από linguinist:

το κάψιμο από λάδι ή βραστό γάλα είναι το βαθύτερο και το χειρότερο (εκτός αν το μέταλλο, που αναφέρει κάποιος φίλος, είναι όχι θερμό, αλλά πυρακτωμένο, ή άν έχει και ηλεκτρισμό, οπότε έχουμε έγκαυμα από ηλεκτροπληξία).

στα θερμικά εγκαύματα, η πρώτη αντιμετώπιση είναι απλή και απαραίτητη : νερό, νερό και νερό ! ούτε ντομάτα, ούτε οδοντόπαστα, ούτε κρέμ μπρυλέ, ούτε μούς σοκολά !

μόνο νερό της βρύσης, για όσο περισσότερη ώρα γίνεται !

ανακουφίζει τον πόνο, αποτρέπει από την διείσδυση του εγκαύματος σε βαθύτερες στιβάδες, και περιορίζει την τελική βλάβη.

Απάντηση από strellitsa:

εμπειρη,με εκγαυμα τεραστιο σε ολη την αριστερι παλαμι απο λαδι,που εχει παρει φωτια χωρις σπιθα μονο απο την ιδια του την θερμοκρασια,ενημερωνει οπως εμαθε κ η ιδια λιγο αργα,οτι οταν καιγομαστε πρεπει να βαλουμε το χερι κατω απο την βρυση για κανα 10 λεπτο μεχρι να αποροφηθει η καψα!

ελπιζω να μην χρειαστει αλλα εχετε το υποψην!

Απάντηση από elentin:

ego troo tis patates tis ora pou tiganizontai.....tsimpao mia me to pirouni kai tin troo kauti ekeini tin ora.....ok einai ligo anomalia alla komple

oso gia to egaumataki sou

1.aloifoula FLAMIGEL

2.POULVO

i aloifi flamigel travaei kai to egauma apo ton ilio eguimeno auto

Απάντηση από simera_edw88:

Και εγώ κάηκα απο λάδι προχτές....αλλά εμένα μου άφησε και σημάδι και πονάει ακόμα....αλλά εγώ έβαλα και οδοντοκρεμά και αλάτι και το μόνο που με έκανε να μην πονάει ήταν το να έχω το χέρι μου κάτω απο την βρύση....:(

Απάντηση από vanafon:

η μαγική λεξούλα ήταν : φαρμακείο !!!! ξέρεις εκείνο το μαγαζί, με τον πράσινο σταυρό, που όταν αναβοσβήνει είναι ανοιχτό για να αγοράσεις αλοιφές και σπρέυ που δεν μένει καν σημάδι ..... !!??!! άει γειά σου, αυτό !! ;-))

θυμήσου την επόμενη φορά εναλλακτικά πριν διανοηθείς να μαγειρέψεις αυτή τη λέξη : delivery ............. ;-))

Απάντηση από CrystalEchoes:

Πφφφφ! Σιγά το κάψιμο από λάδι... Σου έχει στάξει ποτέ λιωμένο σίδερο να δεις τη γλύκα; Στο κόκαλο σβήνει, μέσα στο αίμα. Κι απαγορεύεται να κάνω μαγνητική.

Απάντηση από RiseAndShine:

ποντος στην προσπαθεια!

Απάντηση από fun4:

poli swsta!

xari sto shmadi , den ksanakaigese ; )

Απάντηση από kuklothumiki:

περσινα ξινα σταφυλια δλδ..:p

Απάντηση από EMPTY_HEINEKEN:

ειναι απο την τριτη ομως δεν το επαθα τωρα..

Απάντηση από kuklothumiki:

πανε στο φαρμακειο κ παρε αλοιφη η σπρευ..η μητερα μου καιγεται συχνα..εχει ενα σπρευ κ ποτε δεν εχει αφησει σημαδι..

καλησπερα!

Απάντηση από vanclock:

επρεπε να το βαλεις κατω απο τη βρυση να τρεξει κρυο νερο.

υπαρχει και μια αλοιφη τζελοπλαστ λεγεται και παιρναει αμεσως.

να την εχεις παντα σπιτι σου..

υ.γ

...τις πατατες δεν ανεβαινουμε στον εξωστη για να τις πεταξουμε..

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.