Συζητήσεις - ΤΕΙ μαγειρικης?
Χρήστης: Weirdd
Θέμα: ΤΕΙ μαγειρικης?
Ημερομηνία: 24/04/12 16:46

καλησπερα σε ολους!

Με ενδιαφερει πολυ ο χωρος της μαγειρικης και θα ηθελα να πολυ να σχοληθω.

Φετος θα δωσω το μηχανογραφικο μου και ξερω οτι μπορω να παρακολουθησω μαθηματα μαγειρικης στο τει τουριστικων επιχειρισεων, και σκεφτομαι να το δηλωσω. Ξερει κανενας καποιες πληροφοριες για αυτο το τμημα, και αν μπορει αυτη η σχολη να μου δωσει την ικανοτητα να εργαστω πανω στην μαγειρικη σιγουρα?

Απάντηση από radQ:

26.σε πληροφορω οτι το χαρτι τις σχολης

τους το δινουμε να το φανε. και τους μαθαινουμε

απο την αρχη, τι ειναι το αλευρι και τι κανουμε με αυτο.

δεν σημαινει οτι επειδη καποιος πηγε σε σχολη εγινε

και σχετικος. και ισχυει σε ολα τα επαγγελματα αυτο.

απο που να το πιασω και τι να πρωτοσχολιασω.. δινεται να το φανε κιολας το πτυχιο βεφα αλεξιαδου μου εσυ! τι καθεσαι στο φουρνο τραβα να ανοιξεις σχολη μαγειρικης να σου ερθει ο λαος σου που περιμενει να διδαχτει απο σενα πως και πως

Απάντηση από white_rose22:

24 τι να σου πω? φουρνο εχω δικο μου, ζηταω ατομα για

δουλεια και σου λεω τι βλεπω. οτι μαθαινουν μετα

φυσικα μαθαινουν. λεει κανεις οτι αμα δεν αγαπας κατι

δεν θα το μαθεις? θα σου πω εγω ομως κατι πρακτικο.

εχω 4 ατομα στο ζυμωτηριο και μαθαινουν, χρονια τωρα

την τεχνη. εστω αυριο οτι ενας φευγει. οταν θα παει

σε αλλο φουρνο θα πει εχω τοσο καιρο προυπηρεσια,

ξερω αυτα και αυτα. σε πληροφορω οτι το χαρτι τις σχολης

τους το δινουμε να το φανε. και τους μαθαινουμε

απο την αρχη, τι ειναι το αλευρι και τι κανουμε με αυτο.

δεν σημαινει οτι επειδη καποιος πηγε σε σχολη εγινε

και σχετικος. και ισχυει σε ολα τα επαγγελματα αυτο.

Απάντηση από Antonakis_84:

"τωρα πως τυχαινει παντα οι αυτοδιδακτοι να κατηγορουν παντα αυτους με πτυχιο οτι δεν ξερουν τυν τυφλα τους παντα με προκαλουσε μια απορια"

Μεγάλη αλήθεια..

Στο θέμα μας τώρα.. Ένας πολύ καλός μου φίλος που έβγαλε σχολή μαγειρικής(μάλιστα δεν πήγε στην Le Monde για να μπορεί να είναι πιο κοντά με τους καθηγητές) έγινε αστέρι. Τον γνώρισα 20 χρονών στο φανταρικό κια στα 24 είχε μία πάρα πολύ καλή θέση σε ξενοδοχείο στην Ελούντα. Δεν θυμάμαι ακριβώς τον τίτλο του αλλά το παιδί πρόκοψε. Όλα είναι θέμα συνδυασμού. Και στην καλύτερη σχολή να πας, αν δεν έχεις το γαμημένο το μεράκι δεν την φτιάχνεις την μαγιά.

Απάντηση από radQ:

23.ενα ατομο που τον ενδιαφερει στο ελαχιστο το αντικειμενο σπουδων που σπουδαζει δεν βγαινει ποτε αμορφωτος απο μια σχολη! τωρα πως τυχαινει παντα οι αυτοδιδακτοι να κατηγορουν παντα αυτους με πτυχιο οτι δεν ξερουν τυν τυφλα τους παντα με προκαλουσε μια απορια..

22 το 3 χρονια σε πειραξε η το οτι δεν μαθαινουν τιποτα?

αφου ασχετοι βγαινουν απο την σχολη. παρακαλανε

σε ζαχαροπλαστεια για να μαθουν. και οχι αδικα.

Απάντηση από radQ:

21. δεν υπαρχει σχολη που να κραταει 3 χρονια.. το τει τουριστικων ειναι 4 χρονια οι ιδωτικες ειναι 2 χρονια ( 4 εξαμηνα) και η ΣΤΕ ειναι 2 χρονια θεωρια και πρακτικη μαζι

σχολες σχολες σχολες και στο τελος ολοι ανειδικευτοι ειναι.

μια φορα ηρθε ενας απο σχολη ταχα ζαχαροπλαστης,

και δεν ηξερε να ζυμωζει ενα ζυμαρι. τρια χρονια τι μαθαινε?

αμα δεν πας σε κουζινα να μαθεις μαγειρικη, μην περιμενεις

στην σχολη να μαθεις τιποτα. και στο υπογραφω αυτο.

Απάντηση από radQ:

ααα και επισης και βασικα στη σχολη δεν πληρωνεις τα μαθηματα η το να μεινεις μεσα μπαινεις με μορια που τα εχει η σαρα και η μαρα και η πιο κοντινη σχολη σου ειναι στο γαλαξειδι

Απάντηση από radQ:

δες τις σχολες Σ.Τ.Ε αν δεν μπεις σε τει εχουν τμηματα μαγειρικης και το πτυχιο ειναι ανωτερο των ιδιωτικων σχολων γιατι ειναι κρατικη σχολη. μπορεις να μεινεις εσωκλειστη (αν δεν τα εκοψαν αυτα) αν δεν μπορεις να μεινεις εξω και τα ξενοδοχεια ζητανε ατομα που εβγαλαν αυτη τη συγκεκριμενη σχολη γιατι περνουν επιδοτηση απο το κρατος ( αν δεν τα ακοψαν και αυτα επισης).. η σχολη ειναι 2 χρονια κανεις και πρακτικη πανω στο αντικειμενο σου 2 σεζον και μετα εισαι ετοιμη να κανεις καριερα!

Απάντηση από Moon______Lady:

Ξεχασα να συμπληρωσω οτι τα διδακτρα στο Ιεκ ειναι 367 ευρω ανα 6 μηνο και το μονο που αγοραζεις ειναι τις στολες σου και τα μαχαιρια σου.

Απάντηση από Moon______Lady:

Εχει δημοσιο Ιεκ στην Πειραιως.Πηγαινει ο αδερφος μου.Πολυ καλοι καθηγητες,οργανωμενα μαθηματα και εργαστηρια και εχει βρει ηδη δουλεια μονιμη πριν τελειωσει την σχολη.

Εγω ειχα περασει στον Αγιο Νικολαο σε τουριστικα επαγγελματα γιατι ηθελα κ εγω μαγειρικη.Πηγα αλλα με ενημερωσαν οτι ταυτοχρονα πρεπει να παρακολουθω μια αλλη σχολη στο Ηρακλειο Κρητης πραγμα που ηταν ελαφρως αδυνατο γιατι επρεπε ταυτοχρονα να βρισκομαι σε 2 σημεια.

Ψαξτο :)

Καλη επιτυχια!

Απάντηση από Goete:

Θα έρθεις σε μένα να σε μαθω να μαγερεύεις

Απάντηση από Weirdd:

η πρωτη μου σκεψει σε ιεκ ηταν να παω και εχω ψαξει τις σχολες που μου αναφερατε, αλλα δεν μπορω να ανταπεξελθω στα διδακτρα και να ξεκινησω μονη μου χωρις καποιο πτυχιο στα χερια μου το φοβαμαι, για αυτο και προσπαθω να βρω ακρη με τα τει.

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!

Απάντηση από popyster:

7)Για Αθηνα δυστυχως δεν μπορω να

βοηθησω.......

Αλλα καλυτερα να πας σ'ενα καλο

ΙΕΚ Μαγειρικης και να ξεμπερδευεις

σε δυο χρονια παρα να μπλεκεσαι με

ΤΕΙ ετσι χαλια που εχει γινει το συστημα

με την παιδεια.......

Στο ΙΕΚ θα ζοριστεις μονο για την

πιστοποιηση. Καλημερα.

Απάντηση από destrow7:

Le monde,δεν υπάρχει τει/αει που να ασχολειταί καθαρά με την μαγειρική....

Απάντηση από kefalismos:

pigene se ena iek . sto tei mathaineis ligo apo ola .

kai ksereis OLOI ma OLOI oi gnwstoi mou apo ayto to tei ti douleia kanoun ?

epoxiakoi servitoroi sta nhsia kai to xeimona tameio anergias . an se endiaferei pigene. egw na paw se sxolh gia na eimai servitoros me ti boula de to kanw , opws kai receptionist kai boithos tou boithou se ksenodoxeio . asto kalytera , ayta ta kaneis kai apo monh sou .

ena kalo iek mageirikhs pou einai k 2 xronia oxi 4 k mia xara . sta epomena 2 xronia kane kai 2o iek sxetiko me ayto .

Απάντηση από gingobiloba:

Γιατί δεν ρωτάς πρώτα τι προσόντα απαιτούνται για αυτήν την δουλεία??

Ισως να μην χρειαζεται κάποιο πτυχίο ή δίπλωμα, αλλά η πείρα ή να μάθεις σε κάποιο μεγάλο σεφ οπότε αντί για σπουδές να το κυνηγήσεις αυτό.

Απάντηση από Jovan75:

και γιατί δεν εγγράφεσαι σε μια σχολή μαγειρικής βρε κοπελιά...; Αφού αυτό σε ενδιαφέρει, γιατί να αναλώνεσαι με χίλια δυο άλλα άσχετα που θα κάνεις στο Τ.Ε.Ι.;

Βέβαια, καταλαβαίνω, ότι μπορεί να υπάρχει οικονομικό πρόβλημα, γιατί στην ιδιωτική σχολή ή στο ιδιωτικό Ι.Ε.Κ. θα πληρώνεις δίδακτρα...ωστόσο, αν περάσεις σε άλλη πόλη απ΄αυτή που μένεις, πάλι θα πληρώσεις...οπότε;

Απάντηση από Weirdd:

antth σε ευχαριστω, γιατι εχω περδευτει καπως με την διαφορα των δυο σχολων.

locca sabucca να σαι καλα σε ευχαριστω πολυ!

popyster για αθηνα ή πειραια ενδιαφερομαι

1. οταν ελεγα σιγουρα εννοουσα αν με αυτο το πτυχιο θα μπορω να βρω δουλεια, οχι αν γενικα θα βρω δουλεια.. ξερω σε τι εποχη ζουμε.

Απάντηση από antthi:

αυτο που ειπα ισχυει για τις τουριστικες επιχειρησεις οχι για τα τουριστικα επαγγελματα ειναι δυο διαφορετικες σχολες...εκει δε ξερω να σου πω τι κ πως....!

Απάντηση από antthi:

αυτη τη σχολη τελειωσα.........μονο στο πρωτο κ στο δευτερο εξαμηνο κανεις μαθηματα μαγειρικης δεν μαθαινεις κ τιποτα ιδιατερο....

αν θες παραλληλα με την σχολη γραψου κ σε κμ σχολη μαγειρικης αν το θες τοσο πολυ...!

Απάντηση από locca_sabucca:

α ειναι ωραια τα τουριστικα επαγγελματα , αλλα να ξερεις οτι εδω στην ελλαδα ειναι εποχιακες δουλειες .θα πρεπει να γνωριζεις οτι θα πρεπει να ψαξεις παραααααααα πολυ καλα για να βρεις μια σταθερη δουλεια. αν εισαι αριστη (προσεξε το τονιζω - αριστη) στην δουλεια σου , θα εχεις καλη προοπτικη .

σου ευχομαι να πανε ολα κατ'ευχην

καλησπερααααααααααα

Απάντηση από popyster:

Για ποια πολη ενδιαφερεσαι;

Απάντηση από JohnnyAEKFC:

1.συμφωνω καλυτερα εκει, εγγυηση, βλεπε το πρωινο του μεγκα, δουλεια με μελλον ο μαστερ σεφ χαχαχα

Απάντηση από miracle:

Κοπελια ...αν σου αρεσει ο χωρος της μαγειρικης ....

...ανοιξε ενα σουβλατζιδικο .......

,,,Στις μερες μας !!!!!!

Απάντηση από bill_numberr:

egw eimai autodidaktos paraskeuastis.....

augwn matiwn,makaroniwn klp

Απάντηση από banaki_manaki:

σιγουρα??

βλεπεις πλεον να υπαρχει τιποτα σιγουρο??

πηγαινε στο μαστερ σεφ καλυτερα

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.