Συζητήσεις - ...το σπιτι στο χωριο...
Χρήστης: Sillywizard
Θέμα: ...το σπιτι στο χωριο...
Ημερομηνία: 18/11/11 13:31

Το σπιτι που ακομα χτιζεται εδω και 40 χρονια..και δεν προβλεπεται να σταματησει να χτιζεται για αλλα τοσα..το σπιτι που περναγαμε τα καλοκαιρια μας..το σπιτι του χωριου..

Το μπανιο περιλαμβανει ενα καθρεφτη με μια λαμπα σκετη απο πανω..ο θερμοσιφωνας ειναι συνηθως μεσα στο μπανιο κ λειτουργει με κουτσουρα..all time classic..στο ραφακι του νυπτηρα βρισκεις μια οδοντοπαστα κολυνος , αφρο ξυρισματος που συνηθως σταζει ζουμι αντι για τον κανονικο αφρο και μπολικα ξυραφακια big τα απλα χωρις καπακι κ συνηθως χρησιμοποιημενα..2-3 οδοντοβουρτσες αχρησιμοποιητες καιρο μιας κ την μασελα την βαζουν σε ποτηρι με νερο πριν κοιμηθουνε..το κρεμοσαπουνο ειναι το γνωστο βιλανοβα που σταματησε να κυκλοφορει απο τα τελη του 80..αλλα το μπουκαλακι ειναι εκει κ γεμιζει συνεχεια..αντι για μπανιερα εχει ενα ντουζ με ενα σκαμνακι για να βολευονται καλυτερα..στην πορτα εχει καρφια και γυρω στις 4-5 πετσετες κρεμασμενες απο αυτα..σιγουρα μια παλια τσατσαρα κ το must που ειναι λεμονι σε αυτο το πλαστικο μπουκαλακι και ενα ζελε τα παλια που μυριζουν σαν τριανταφυλλο...το πατωμα ειναι με τσιμεντο και το πλακακι ειναι τελειως περιττο..

Τα υπνοδωματια..εχουν κατι κρεβατια που δεν χωραει πλεον κανονικος ανθρωπος..το στρωμα εχει τοσες λακκουβες που οταν ξυπνας θελεις 2 ωρες για να ισιωσεις..στο ενα δωματιο εχει ενα ντιβανακι και στο αλλο ενα ραντσο..καραμπινες κ γιαταγανια ειναι κρεμασμενα στους τοιχους..το ενα δωματιο εχει κ μια τηλεοραση ασπρομαυρη που σπανια πιανει ακομα κ τα κρατικα καναλια..και ανοιγει μονο απο το κουτι..οταν κλεινει συνηθως κανει ενα θορυβο σαν πορδη..επειδη δεν ανοιγει ποτε χρησιμοποιειται σαν επιπλο..σεμεδακια επανω ,διαφορα χαπια κ τα γυαλια μυωπιας..

2 ξυλοσομπες γεμιζουν κ ζεσταινουν τον χωρο..το ενα δωματιο το μεγαλο εχει κ ενα συνθετο ..εκει μπορεις να βρεις απο κονσερβες του Β’ παγκοσμιου ,απο καλαμακια,τραπουλες,σακουλες,κερια χρησιμοποιημενα,ραφτικα, παλιες φωτο,μπαταριες κ φακους, μανταλακια,χαρτοπετσετες και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις εκει μεσα θα ειναι..οι πορτες σε καθε δωματιο ειναι διαφορετικες..οπως κ οι ντουλαπες..σε μια γωνια βρισκεις κ εικονισματα κ μικρες κορνιζες..και στο αλλο δωματιο ειναι κ ενα βαρελι με αλευρι κ καλαμποκι για τα ταισεις ολοκληρο λοχο..

Η κουζινα..αυτη εχει ενα τραπεζι με τις πλαστικες καρεκλες που σου αφηνανε σημαδια στα μπουτια οταν καθοσουν..εχει ενα κρεβατι το βαθος γιατι συνηθως η γιαγια μετα τις δουλειες την αραζε εκει..μια κουζινα που εχει γινει ντουλαπι..και ενα ψυγειο elco απο τα παλια που οταν ανοιγεις την πορτα νομιζεις οτι θα καταρευσει..μεσα στο ψυγειο θα βρεις χαπια , τσιπουρο κ μπυρες ,τυρι κατσικισιο home made ,φαγητο που εχει μεινει απο προχθες ,ψωμι που εχει παρει ωραιο μπλε χρωματακι , μια μερεντα απο το προηγουμενο καλοκαιρι μισοτελειωμενη και 5-6 μπουκαλια νερο απο παλια αναψυκτικα γεματα και το κλασσικο υποβρυχιο και ενα γλυκο του κουταλιου..εχει ενα μικρο μπουφεδακι που πανω βρισκεις κορνιζες κ φωτο κατω απο ενα τζαμι απο τα 14 εγγονια και δισεγγονα...οπως επισης μερικα παλια σταυρολεξα 4 ετων κ τον καζαμια του 1994 που λεει οτι η αεκ θα παρει πρωταθλημα..

Στο εξωτερικο χωρο βρισκεις σιγουρα παλιους τενεκεδες που τωρα εχουν γινει καταπληκτικες γλαστρες..το εδαφος ειναι βαμενο με την ασπρη μπογια σε μικρους κυκλους..σκαμνακια παντου ..παντοφλες και παπουτσια απο το χωραφι..μια σκαφη αναποδα και ενα κηπο με καθε λογης ζαρζαβατικο.Η αποθηκουλα που απεεξω φαινεται μικρη εχει μεσα της παναγιας τα ματια..

Σκελιδες σκορδων κ πλεξουδες με κρεμμυδια να κρεμονται..μπυρες αμστελ οι μικρες σε καφασια ..πατατες, χαρτι υγειας για ενα χρονο ,δρεπανια ,τσεκουρια και λοιπα αγροτικα αντικειμενα..και βεβαια κουτσουρα στοιβαγμενα τοσο προσεχτικα που νομιζεις οτι ειναι εργο τεχνης..ικανα να σε ζεστανουν για 10 χειμωνες..οι σκορπιοι ειναι φυσικο επακολουθο..

Οποιος θυμηθει αλλες εικονες τις κοτσαρει...ειναι σιγουρα πολλες περισσοτερες που τις εχω ξεχασει..αν τις εβαζα ολες θα ηθελα 15 σελιδες..

καλησπερα !!

Απάντηση από Sillywizard:

33. η δικη μου γιαγια θες να πεις..χαχαχα.καλο απογευμα!!

34. μεσα στα αρωματα της φυσης ..τυχερουλα !! καλησπερα...

35. να κλαις αν δεν τα θυμοσουν τρελο !!! το οτι τα θυμασαι ειναι καλο..σπερεεεες !!

36. καλησπερα Λινα..με προσοχη στην λεπτομερεια μιλαμε..σαν να ειμαι εκει τωρα..καλησπερα !!

Απάντηση από kayth_timwros:

τελειες εικονες κ πολυ περιγραφικες κ παραστατικες. παραδοσιακο σπιτακι χωριου. καλημερα θωμα.

Απάντηση από Mi_meTrelaineis:

Το σπίτι στο χωριό είχε και σοφίτα...

με την παραδοσιακή ξύλινη εσωτερική σκάλα και τα τεράστια καδρόνια στην οροφή.... ασβεστωμένοι οι τοίχοι εννοείται

γαμώτο Θωμά τα ομορφότερα ξέγνοιαστα χρόνια της ζωής μου στην Κρήτη μου θύμησες τώρα κλαψ.... :(:(:(:(

Απάντηση από Kalliroh_Paren:

Ετσι είναι το σπίτι μου στο χωριό...ωραίο και νοσταλγικό θέμα ανάμεσα σε βοθρολύματα ένθεν και ένθεν....

Απάντηση από light2010:

Pwpwww..... mnimes pou xupnises....

8a'8ela na pros8esw tin eikona mia paxoulis mesaiou upsous giagias me ena megalo aspro kotso mes sti kouzina forwntas mia mple karo podia anapianontas prozumi...

I diki mou giagia....

31. μαλαμα οι ιστοριες φτιαχνουν τα σπιτια και οχι οι πετρες ή τα ξυλα..και εγω θυμαμαι κατι παλια κρανη τρυπημενα απο σφαιρες και η φαντασια μου οργιαζε μιας κ στο χωριο μου ειχαν γινει ιστορικες μαχες στο Β' πολεμο !!καλησπερα..

Απάντηση από mala_ma:

καλησπέρα Sillywizard,

το σπίτι στο χωριό είναι ένα πέτρινο σπίτι φτιαγμένο από το 1821

όταν ήμουν μικρή μου άρεσε πολύ να ανοίγω την καταπακτή

και να κατεβαίνω στο κελάρι

η γιαγιά μου έλεγε τρομερές ιστορίες για την εποχή που κρύβονταν εκεί

καλησπερα σε ολους..θα σταθω σε μια σημαντικη λεπτομερεια του φιλου στο 26.

πως το ξεχασα ρε παιχτη ?

ετρεχα απο τα σαδια κατοσταρι οποτε επαιρναν οι γονεις..

ετσι ακριβως..ενα τηλεφωνο κ φωναζανε με την ντουντουκα..

Απάντηση από Free89Rose:

ο συνδιασμος πετρας και ξυλου στα σπιτια, ειναι ολα τα λεφτα

Απάντηση από aperigrapth45:

h apolyth perigrafh poy diabasa.

kalispera filaraki moy.

Απάντηση από anor8ografos:

...στην σοφιτα(πισω απο αραχνες και σκονες)βρισκω ενα μικρο σεντουκακι με ενα παμπαλαιο λουκετο...ψαχνω το κλειδι,πουθενα το ατιμο.

σπαω το λουκετο με ενα σφυρι που βρισκω παραπεταμενο(κι αυτο) σε μια γωνια.

ανοιγω το σεντουκακι(δεν ειχε ουτε μια χρυση λιρα γμτ μου).

τελικα ομως ειχε κατι πολυ πιο πολυτιμο...παλιες φωτογραφιες...

οι μνημες γυριζουν ακομη πιο πισω προσπαθωντας να θυμηθω προσωπα και και καταστασεις...νυχτωσε,πεινασα κι ουτε που το καταλαβα,περασε ολοκληρο το απογευμα να κοιταζω τις φωτογραφιες...

Απάντηση από SharpShooter:

ολα αυτα συν του οτι στο χωριο υπηρχε μονο ενα τηλεφωνο...στο καφενειο...και οποιος ειχε τηλ εβγαινε ο σακης (r.i.p) και φωναζε..."Πάτροκλεεεεεε τηλεφωνοοοοοοοοοοο" :)

Απάντηση από M_Y_S_E_L_F_1:

Sillywizard

τι μου θυμισες http://www.youtube.com/watch?v=uDZUNb46B5g

Απάντηση από tinkerbell37:

wc εξω απο το σπιτι..

μπανιο διπλα στην ξυλοσομπα μεσα

σε μια σκαφη..

στον τοιχο ενα υφασματινο σχεδιο κρεμασμενο

για να μην ειναι κρυος..

ενα κιουπι μου μαζευαμε καρβουνα απο την σομπα..

Απάντηση από pesmoutwra:

Βρε μπας και ειχαμε τους ιδιους παπουδες; Αυτο ειναι το σπιτι τους ...αυτο που πηγαινα μικρη τα καλοκαιρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απάντηση από extraterrestre:

και η κληματαρια στην αυλη , και η γαστρα να ψηνει , και πιτσιρικια να τσακωνονται ποιο θα καθησει στην αγκαλια της γιαγιας για να φαει τα φρεσκα καρυδια που καθαριζε και τοσα άλλα ! ωραια χρονια θωμα :)

18. καλησπερα Χρυσανθη..ναι μου ερχονται αναλαμπες καποιες φορες..χαχαχα

19. μου βγαλες τα ματια..καλησπερα..

20. καλησπερα τζινγκο..το ερεθισμα θελουμε και τα θυμομαστε..

Απάντηση από gingobiloba:

Εγώ απο τα παιδικά μου χρόνια, θυμάμαι πολύ έντονα το ραδιόφωνο στο σαλόνι.

'Ενα γκρί που δεχόταν και κασέτες , και πάντα κάθε μα κάθε φορά που μαγείρευε η γιαγία μου την ακουγαμε 'μπρος-πίσω',με τραγούδια του στυλ ''ο γιώργος είναι πονηρός'', ''που σαι θανασήη'' , ''τα παιδιά του πειραιά''. Τα θυμάμαι στην σειρά λες και τα άκουγα χτες!

Ωραίες εποχές!

Απάντηση από blond140:

17 ουτε εγω βαζω τονους....................................

να σου πω αυθαιρετο χτιζεις; να στειλω να το γκρεμισουν

να υσηχασεις...............................................................................

Απάντηση από ck25:

καλησπερα θωμα....

με μελαγχολησες...με γυρησες πισω...

απ ολα οσα διαβασα κραταω αυτο...

το σπιτι στο χωριο ειναι φτιαγμενο με αυτα που εμεις θεωρουμε αχρηστα..και ομως εκει παιρνουν μια μορφη που σε κανει να πιστευεις οτι η ζωη πραγματικα ειναι στα απλα πραγματα..!

15. καλησπερα..χαιρομαι παιχτη..

16. και δεν εχει κ τονους..μην ταλαιπωρεισαι αδικα..καλησπερα!!

Απάντηση από blond140:

μεγαλο ειναι...............................

Απάντηση από Tsaliban:

ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΚΟΝΕΣ!!!!!!!

ΓΝΗΣΙΕΣ Κ Μ ΠΟΛΥ ΧΡΩΜΑ!!!!!

ΜΟΥ ΘΗΜΙΣΕΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΜΟΥ ΧΡΙΝΙΑ!!!!!

4. ο εξωτερικος φουρνος σε εμας ηταν μια γαστρα ..που παντα ειχα την απορια πως μπορει μιση μεριδα ανθρωπος(η γιαγια μου) να την σηκωνει ..τζακι εμεις δεν ειχαμε..μονο ξυλοσομπες..αλλα οι εικονες που διατηρει ο καθενας διαμορφωνουν το παζλ!!

καλησπερα..

5. δεν θα αδικησω την καθε μεγαλη πολη..ολα εχουν τα καλα τους..αλλα το χωριο ειναι πανω απο ολα ευτυχια..καλησπερα..

7. προσπαθω να το φανταστω Αντα..και φανταζομαι μια μαγικη εικονα!! καλησπερα..

8. μωρε ξερω τι σου λεω κ εγω..Ηπειρωτης γαρ..Παρακαλαμιωτης!!κασιδιαρης κ μονη σωσινου..χαχαχαχ

9. η μασιναααααααααα ..αυτο δεν θυμηθηκα..τραγικος ειμαι..και ξεχασα το κοτετσι ρε Μαριαννα..που πεταγαμε καρπουζοφλουδες κ καλαμποκια..και κυνηγαγαμε τις κοτες με την σφεντονα..ωραια πραγματα..

10. ναι ρε Τακη..κατι τσιγκινα δοχεια..βαζανε κ γαλα μεσα κατι βοσκοπουλες..:))) τυφλα να εχουν οι οθωμανικες μπροστα στην δικια τουαλετα Τακη..καλησπερα!!

11. deep εχω να παω ο αχρειος πανω απο 7 χρονια στο χωριο..και ομως ξερω οτι αν παω τιποτα δεν θα εχει αλλαξει..η εικονα στο μυαλο μου ειναι τοσο καθαρη σαν το οινοπνευμα που λες..με κλειστα ματια και μονο με τις μυρωδιες θα εβρισκα τα παντα..το σπιτι στο χωριο ειναι φτιαγμενο με αυτα που εμεις θεωρουμε αχρηστα..και ομως εκει παιρνουν μια μορφη που σε κανει να πιστευεις οτι η ζωη πραγματικα ειναι στα απλα πραγματα..καλησπερα !! τα σεβη ειναι δικα μου..

12. τα μισα ειπα συνονωματε..ολες οι αναμνησεις δεν γραφονται τοσο απλα..καλησπερα!!

13. να ναι καλα το τηλεφωνο στον ασπρομαλλη γεροντα..μολις του μιλαω η αναμνηση γινεται κουβαρι που ξετυλιγεται..δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο την αλλοιωση της παραδοσιακης μορφης των αναμνησεων μας..καλησπερα!!

Απάντηση από forgiveme:

να εισαι καλα ρε φιλε για το κολαζ που ξετυλιξες .........

πολλα χρονια πισω με πηγες.........

δυστηχως το δικο μου χωριο ειναι ενα τουριστικο μερος.......

που το αφθονο χρημα γκρεμισε τα παντα στο περασμα του.......

ακομα και τις παιδικες αναμνησεις μου.

Απάντηση από CBR400:

τι μου θυμησες τωρα!!!!!!

Απάντηση από DeepPurple07:

kolynos

και κολωνια μυρτώ λεμόνι

στις γιορτες κι οποτε περιμεναν κοσμο

αποσμινη στο αποχωρτηριο

οι φουρκετες της γιαγιας πανω στο πετσετακι της κομοτας

καθε φορα που κανω πλεξουδα τα μαλλια

τη βλεπω απεναντι μου

να πλεκει την λεπτη πλεξουδα της μεχρι τελους

κι υστερα να τη φερνει δυο τρεις γυρες

να γινει ο κοτσος της αρχοντισσας

της καπνεργατριας

της ποντιας που οταν μολυνθηκε το γονατο της απο τσιμπιμα κουνουπιου

το μονο που λυπηθηκε ηταν που δε θα χορευε πια τα ποντιακα

κι οταν μελαγχολουσε με εικονες της χαμενης πατριδας

σιγοψυθυριζε τα "σεραντα μηλα κοκκινα"

και το τρανζιστορ

κυριακατικα απογευματα να ακουμε το ποδοσφαιρο

ενω το σπιτι ακομα μοσχοβολαγε απο τσιριχτα

και αναπνοες ανθρωπων που δεν υπαρχουν πια

η μαλλον υπαρχουν μα δεν μπορουμε να τους δουμε

μικροπραγματα με τεραστιες διαστασεις

στα παιδικα μας ματια

τοτε που τα τραυματα γιανανε με λιγο οινοπνευμα

το ασπρο, το καθαρο

οχι το αλλο που κατεβασαμε με λιτρα

γιατι ο αλλος διπλα μας ηταν πιο μακρυα

απ οτι ταξιδευει η ταχυτητα του φωτος

κιμπαριλικι που μυριζει παστρα

που μυριζει σαν τις πρωτες αποριες στη ζωη μας

κι ο ελληνικος εχει αλλη γευση

στα παραταιρα σερβιτσια του καφε

εκεινα τα προχειρα

2-3 απο το ενα κι αλλα τοσα απ το αλλο

οχι τα καλα

εκεινα αθικτα

τα προστατεψαν με τη ζωη τους τελικα

καπου εκει μαθαμε

πως το σπιτικο δεν αγοραζεται απ τη νεοσετ και το ικεα

μαγε,

σεβας.

σα να μας φιλεψες καφε και λουκουμακι σημερα

γευσεις που τις θυμαται πρωτα το αιμα και μετα το μυαλο

παλιακες μυρωδιες που συνετελεσαν στη φτιαξη μας

που τις χρησιμοποιησαμε κ εμεις

να φτιαξουμε τους επομενους

και εικονες

λιτες απεριττες και ανεκτιμητες.

το σπιτι στο χωριο το κουβαλαμε παντα και παντου

κι εκεινο το ξερει

ακομα και σε καιρους εγκαταλειψης

βαζει τα καλα του

τα αληθινα του

και μας υποδεχεται.

καθε φορα.

Απάντηση από takss7:

νιπτηρας δεν επαιζε!!

υπηρχαν εξωτερικα δοχεια χωρητικοτητας 3-4 λιτρων που γεμιζαν απο πανω με νερο και εβγαινε απο μια μικροσκοπικη βρυσουλα που οσο την εστριβες, τοσο νερο εβγαζε!!

τουαλετα εξωτερικη!

ενας λακος σκαμενος, πανω του κατα πλατος σανιδες, ενα χωρισμα ικανο για να πεφτει εκει η αναγκη μας και με προχειρα (οτιδηποτε) αχρηστα πραγματα καλυμενο!!

Απάντηση από marianna20062:

τον καζαμια του 1994 που λεει οτι η αεκ θα παρει πρωταθλημα..

βασικα αυτη η εικονα που κρατας μεσα σου τοσα χρονια μου κεντρισε το ενδιαφερων...

το ολοστρογγυρο τραπεζακι με τα διαφορα συρταρακια γυρω του οι τελειοτερες κρυψωνες που υπαρχουν στιμωγμενο αναμεσα στον παγκο της κουζινας και στη μασινα.... και υπηρχε λογος για το τραπεζι αυτο ακριβως στο μεγεθος του ανοιγει η γιαγια φιλο και κανει τελειες σπανακοτυροπιτες.... και το τεραστειο σινι κρυμενο πισω απο το τραπεζι... αυτα τα δυο ειναι αχωριστα η μασινα οσο ακριβως πρεπει για να γινει η πιτα................... γιαααααααααααγιααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα θελω πιταααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!

και αμα ξαναερθω στο χωριο μην βαλεις την θεια κυρατση να την κανει δεν μου αρεσειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!

Απάντηση από ilias74:

6. χαχαχαχα μα αυτό σου λέω!!!

βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο σε χωριά

σε άλλα μέρη της ελλάδας είχαν εσωτερική τουαλέτα

στα μέρη μου πάντως (βλ. ήπειρο)

την είχαν σε απόσταση 5+ μέτρων

τουλάχιστον!!! :Ρ

Απάντηση από methismeno_kounoupi:

το πατρικο του πατερα μου ηταν πανω σε ενα βραχο... η θαλασσα διπλα του...

ειναι κηπο γυρω γυρω εκτος απο το σημειο που ηταν μπροστα στην θαλασσα... να το φανταστεις σαν καραβι....

οταν ξαπλωνες.... ενιωθες τα κυματα...... προσεξε τι ειπα.... τα ενιωθες ... δνε τα ακουγες μονο....

καλησπερα Θωμα....

2.4 παιδες εννοειτε οτι δεν εβαλα πολλα..θα εγραφα μυθιστορημα αλλιως..

Ηλια ελιωσα..χαχααχαχαχαχα

χεσε ψηλα κ αγναντευε υποθεση...

Απάντηση από Fay_09:

τι να σου πω? εγω ειμαι απο τις πλεον τυχερες που εφυγα απο την αθηνα και ζω πλεον στην επαρχια και δεν το αλλαζω με τιποτα

Απάντηση από Bluepearl:

Sigoura ksexases ton eksoteriko fourno den xerw an ton exete eseis ekei pou kathe xristougena kai pasxna oles ma oles oi giagiades fourizoun psito kai koulouria kai pswmia....Episeis ksexases to tzaki pou panw tou einai diakosmimenes oles i fotografies apo ton kairo tis progiagias kai twn pediwn pou pantreutikan

Kalhspera

http://www.youtube.com/watch?v=CSvFpBOe8eY&feature=share

1. δεν την αλλαζω την κολυνος..ειναι κλασσικη εικονα στο μυαλο..

αλλα αν θες μπορεις να βαλεις τονους σε ολο το κειμενο..βαριομουν να το κανω !!

σπερες..χωρις καλη !!

Απάντηση από ilias74:

εμείς το ανακαινίσαμε πλέον

μένει να ετοιμαστεί και ο ξενώνας

αν πρόσεξα καλά όμως

ξέχασες όμως να αναφέρεις κάτι!

χαχαχαχα

την γνωστή εξωτερική τουαλέτα

ή οπως το λέω εγώ "το φυλάκιο"

ξέρεις τι είναι να είσαι μικρός

και να βγαίνεις 3 και 4 το βράδυ

για την ανάγκη σου;;;

ε ρε κάτι σκοπιές που βάραγα εκεί

τουλάχιστον την ημέρα είχα και θέα

το βουνό και τα έλατα απέναντι!!!

χαχαχαχαχα

Απάντηση από mrs_JaCk:

ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΟΥΜΕ ΛΕΞΕΙΣ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΟΥ ΜΕ ΑΛΛΕΣ

ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΟΛΥΝΟΣ ΒΑΛΕ ¨ΑΚΟΥΑΒΕΛΒΑ¨

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.