Συζητήσεις - Κεφάλαιο Βάπτιση..
Χρήστης: Kalliroh_Paren
Θέμα: Κεφάλαιο Βάπτιση..
Ημερομηνία: 08/11/11 12:44

Σύμφωνα με το άρθρο 13 του Συντάγματος

''Η ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης είναι απαραβίαστη.Η απόλαυση των ατομικών και πολιτικών δικαιωμάτων,δεν εξαρτάται απο τις θρησκευτικές πεποιηθήσεις καθενός''..''

Κοινώς τελούμε υπο καθεστώς ανεξιθρησκείας,πράγμα που σημαίνει ανοχή έναντι των άλλων θρησκειών και όχι μόνο..

Και ερωτώ εγώ τώρα,υπάρχει χρονικός περιορισμός ή χρονική απαγορεύση στην εφαρμογή του παραπάνω άρθρου?και εννοώ με αυτό..ένας άνθρωπος που τώρα ήρθε στον κόσμο δεν πρέπει να έχει το δικαίωμα επιλογής της θρησκείας που τον εκφράζει?και άν ναί και υπ'αυτή την έννοια, ποιός ο λόγος που άλλοι αποφασίζουν το θρήσκευμά του χωρίς τη συναίνεση του ιδίου/-ίδιας με τη διαδικασία της βάπτισης?Κοινώς για ποιό λόγο βαπτίζουν τα παιδάκια χωρίς κάν το υποκείμενο να είναι σε θέση να συναινέσει χρονικά,ιδεολογικά κλπ?

Η καλύτερη λύση για μένα είναι η ονοματοδοσία...εαν θέλει να επιλέξει αργότερα κατόπιν ωρίμου σκέψεως άν θα πιστεύει κάπου και πού.....ειδικά τώρα που στις ταυτότητες δεν αναγράφεται θρήσκευμα και δε μπορεί το παιδί να γίνει αποδέκτης κοινωνικού ρατσισμού.

Γνώμες?

Απάντηση από ENENHNTA:

94- Αγαπητή φίλη, ποιους εννοείς "ομοιδεάτες" μου; Γιατί, αλήθεια, σπεύδετε να κολλήσετε ταμπέλα σε κάποιον από την πρώτη φράση και χωρίς καν να κάνετε τον κόπο να καταλάβετε τι γράφει; Και ακόμη περισσότερο, γιατί μπερδεύετε την διαπίστωση με την θέληση του άλλου; Γιατί, αν π.χ. πω ότι η ώρα είναι οκτώ να σημαίνει, ότι θέλω να είναι οκτώ; Συνεπώς, γιατί όσα περιγράφω ότι συμβαίνουν να θεωρείτε βέβαιο, ότι και τα υποστηρίζω στο ακέραιο; Όταν μιλούμε για κοινωνικά θέματα, θεωρούμε πρέπον εκείνο που ταιριάζει στον μέσο όρο και που εξυπηρετεί την κοινωνία αναλόγως των πραγματικών χαρακτηριστικών της και όχι κατ' ανάγκην ό,τι θα μας πήγαινε προσωπικώς...

Επί της ουσίας, συμφωνώ με ό,τι γράφεις! Να είσαι βεβαία, όμως, ότι τα περισσότερα τμήματα των κοινωνιών εξακολουθούν και σήμερα να είναι καθυστερημένα και, μάλιστα, πολύ. Μόνον που ο σημερινός καθυστερημένος δεν είναι πια θρησκόληπτος, όπως παλαιά, αλλά "προοδευτικός"... Αυτό συμβαίνει επειδή δεν απειλείται πλέον η φυσική του ύπαρξη ακόμη και από μια απλή ασθένεια, ώστε να έχη ανάγκη το υπερφυσικό, αλλά η κοινωνική του υπόσταση... Δηλαδή, ο σημερινός αδύναμος, που είναι αγράμματος, άγλωσσος, άσχημος, χωρίς καλό επάγγελμα-κοινωνικό τίτλο, χωρίς καλή αισθητική και χωρίς εξουσία στα χέρια του, βολεύεται από την επικράτηση μιας θεωρίας που στα λόγια έστω να εξισώνει τους πάντες επειδή απλώς γεννήθηκαν...

Απάντηση από warlock318is:

Αηδίες...

Για να μην μπλέξουμε με τα κοινωνιολογικά, εθυμοτυπικά, ιστορικά και αυτοπροσδιοριστικά θέματα, θα μείνω στο εξής απλό: υπεύθυνοι για τις επιλογές οποιουδήποτε ατόμου εώς το 18ο έτος της ηλικίας του κάθε ατόμου, είναι οι γονείς ή οι κηδεμόνες του.

Την στιγμή που από την ενηλικίωση κι έπειτα, ο καθείς είναι κύριος του εαυτού του και έχει το έννομο δικαίωμα της επιλογής του, δεν τήθεται κανένα απολύτως θέμα.

Απάντηση από Kalliroh_Paren:

104.Ο σκοπός του θέματος είναι το άνοιγμα των οριζόντως του μέσου Έλληνα-Ελληνίδας αλλά φωνή βοώντος βοούσης εν προκειμένω... εν τη ερήμω....

Απάντηση από wildflower27:

ego pou vaptisa to paidi mou 1 xronon na nioso enoxes tora?

o gonios mia pou epikalise to sintagma,mexri na paei to

paidi 18 xronon legete kidemonas...autos frontizei gia tin

anatrofi enos paidiou...gia tis arxes kai ta pistevo pou

tha dosei sto paidi tou...kai giati oxi kai to an vaptistei

i oxi ena paidi...me to zori kanenas de evale ena gonio

na vaptisei to paidi tou xristiano...an auta de ta kanei

o gonios pios tha ta kanei...to paidi mono tou?

de katalavaino to skopo tou thematos...

102.Για το καλωσόρισμα ήταν αυτό!αχχαχαχχαχχα

Απάντηση από TFT38:

σιγαα με ελουσες και ακομα δεν ηρθα :))

100.Ωχούυυυυυ γτ γίνεσαι κακός μωλέ τώρα?φτου σου!

Απάντηση από TFT38:

θα μασησεις θα μασησεις !!!!!

καλησπερα

97.Δε μασάω μαρή με την καμία!!ωραία τα λές..κάτι πήρες απο μένα!χαχαχχα

Απάντηση από Eytyxia_Ts:

Διοσκωρον*

Απάντηση από Eytyxia_Ts:

Να τονισω στους χρηστες που παρακολουθουν το θεμα ότι τα κειμενα είναι δικα μου ,σε περιπτωση που μπουν στη διαδικασια να τ'αναζητησουν καπου ,εκτος από τους κωδικες κ τις ημερομηνιες που αν ψαχτουν μπορουν να τα βρουν σε σχετικη βιβλιογραφια.

Και ακομη να τονισω στη θεματοθετρια ότι ίσως είναι η πρωτη και η τελευταια φορα που απαντω σοβαρα σ’ένα θεμα του συγκεκριμενου site .Ειρήνη μη μασας ,χαιρομαι που υπαρχουν ανθρωποι σαν εσενα με τετοιες αποψεις .

Απάντηση από Eytyxia_Ts:

Και ολοκληρωνω ,περισσοτερο με ιστορικα γεγονοτα.

Το νηπιοβαπτισμα επεβληθη στους γεωγραφικους χωρους επιρροης της Βυζαντινης Αυτοκρατιας για πολιτικους λογους ώστε να διαμορφωθεί ενιαιο θρήσκευμα και να μππορει να κυβερνηθει καλυτερα επειδη υπήρχε πολιτική-κοινωνικη και θρησκευτικη ανομοιογενεια και αρχικά ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΘΗΚΕ με την ονοματοδοσια (Βυζαντινή Νομοθεσία.Πανδεκτης 533- Ιουστινιανος κωδικας 16/11/534.Κωδικοποιηση προϋπαρχοντων Αυτοκρατορικων διαταγματων Νεαρες-Novellae)

Αυτοκρατορες Λεων και Ανθεμιος προς Διοσκορων Επαρχο του Πραιτωρίον(Ιουστινιανος κώδικας 1-11-10) (Βιβλιοθηκη του Βατικανου στη λατινικη γλώσσα- η οποια ηταν η επισημη της Βυζαντινης Αυτοκρατοριας μεχρι το 850 περιπου)ο κωδικας χρησιμοποιει και την ελληνικη γλωσσα ως δευτερη.

Η συνδεση του θρησκευτικου νηπιοβαπτισματος με την ονοματοδοσια διαμορφωθηκε σταδιακα από την εποχη του θεοδοσιανου κώδικα 29/10/437 εως και την οριστικη επικρατηση του Χριστιανισμου στο Ανατολικο Τμήμα της Βυζαντινης Αυτοκρατοριας περιπου τον 6ο αιωνα

Το βαπτισμα λοιπον εκτος από την εκκλησιαστικη-δογματικη του αντίληψη έχει λαογραφικη διασταση κοινωνικου συμβαντος εμπλουτισμενου με λαϊκα έθιμα που σχετιζονται με την αυξημενη βρεφικη θνησιμοτητα περασμενων εποχών και αποτυπωνουν λαϊκες δοξασίες και δεισιδαιμονιες.

Απάντηση από Eytyxia_Ts:

επεξεταθη*

Απάντηση από Eytyxia_Ts:

Σήμερα συνεχίζω και απαντώ ευθεως στο χρήστη ΕΝΕΝΗΝΤΑ και λοιπους ομοϊδεατες του,επειδη τεθηκαν πολλα ερωτηματα κ το θεμα το βρισκω πολυ πιο απλο.

Οι σύγχρονες θρησκείες της Αιώνιας ύπαρξης του θεου,και της Ιστορικης Αποκαλυψης του θείου διακρινονται σε 3 ενοτητες:την ηθικοπλαστικη για την οποια εχω κανει ηδη λογο ,την φιλοσοφική και την τελετουργική.

Να σημειώσω ότι ο Χριστιανισμος και οι παραλλαγες του ανηκουν στις θρησκειες της Ιστορικης Αποκαλυψης(δλδ απεκαλυφθη ο θεος στους ανθρωπους συγκεκριμενη χρονικη στιγμη δια του Υιου του ,και η γνωστη ιστορία)

Στις σύγχρονες κοινωνίες λοιπον με την επιστημονικη ερευνα,την τεχνολογικη παιδεια,την ευρυτητα της γνωσης κλπ η φιλοσοφικη αναζητηση ξεπερασε τα ορια του φοβου και της ανθρωπινης υπαρξης κ ζωης,του όντος κ μη όντος και επεξεταθει στην αναζητηση της μεγαλης Δημιουργιας του Συμπαντος και ως φιλοσοφικη σκεψη ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΟΣ. Ως διαρκης αναζητηση ξεπερασε τις θρησκειες,και τελοσπαντων μια συζητηση γι’αυτό το θεμα δεν εχει τελος.

Η τελετουργική ενότητα των θρησκειων βασισμενη σε φοβιες-άγνοιες-δοξασίες-δεισιδαιμονιες δεν αξιζει στη βάσανο και στην έρευνα του σύγχρονου κόσμου,βρισκει ανταπόκριση ακόμα στα πλεον καθυστερημενα τμήματα των κοινωνιων.

Υ.Γ.Το βάπτισμα είναι στοιχειο της τελετουργικης ενοτηταςτων θρησκειων-το έκλεψαν και αυτό οι Χριστιανοι από τους Αρχαιους Ελληνες-βαπτισμα καθαρμός για τη μύηση στα Ελευσινια μυστηρια.

Απάντηση από antigoni007:

90 H βιβλος κανει συνεχεις αναφορες για την διαδικασια του βαπτισματος ο χριστος ο ιδιος δεν βαπτιστηκε βρεφος αλλα σε μια ωρημη ηλικια .

Κατοπιν η βιβλος λεει οτι κυρηττε και μετα οσοι ασπαζοντουσαν την διδαχη του βαπτιζοντουσαν .

Το ιδιο εκαναν και οι αποστολοι ποτε και κανενας δεν βαπτισε βρεφος .

Ο νηπιοβαπτησμος ηταν μια ανθρωπινη και φυσικα λαθος επινοηση , η βιβλος ειναι μια πηγη πληροφορησης για αυτο το θεμα

Απάντηση από Luna_PieNa:

Η αλήθεια είναι ότι έχεις ένα δίκιο, καθώς όλοι μας κολλήσαμε με ονόματα κάποιων που δεν είχαμε ούτε την τιμή να γνωρίσουμε (δεν προλάβαμε), βιώσαμε παιδικά τραύματα (!) από τον καυγά των γονιών (όχι αυτό το όνομα όχι το άλλο όνομα), τον καυγά με το κάθε σόϊ, και διάφορα άλλα. Αντί να σε απασχολεί η ανεξιθρησκεία, ας σε απασχολήσει καλύτερα το γιατί εσύ πληρώνεις από την τσέπη σου τους παπάδες (!!) που το παίζει και ανεξάρτητη η εκκλησία, και μετά φτάνουμε και στα βαφτίσια...

Απάντηση από Eytyxia_Ts:

Καλλιρόη ή αλλιως Ειρήνη έθιξες ένα θέμα το οποιό με αφόρα άμεσα διοτι οι γονεις μου επελεξαν να μην με βαφτίσουν και να διαλέξω μονη μου το θρησκευμα που ήθελα να ασπαστω,μεγαλώνοντας και συνειδητοποιώντας καποια πραγματα. Τους ευχαριστω πολυ για την ''ελευεθερια''αυτη που μου χαρισαν.Επειδη έχω βιώσει οσο δεν παει τον κοινωνικο ρατσισμο γι'αυτο το θεμα κ οχι τοσο στο σημερα αλλα την εποχη που ημουν μαθητρια θα ηθελα να δωσω και γω την απαντηση μου στο θεμα με το πραγματικο μου όνομα.

Σε αυτη τη φαση θα μιλησω μονο για την ηθικοπλαστικη ενότητα του θεματος μιας και διαβασα κατι περι ηθικης και διδασκαλίας απο καποιους χρηστες, και ισως αυριο επανελθω με αλλο κειμενο για το νηπιοβαπτισμα αυτο καθε αυτο.

Εχουμε και λεμε:

Οι θρησκειες ειχαν απηχηση στους ανθρωπους για την ηθικοπλαστικη αντιληψη της ζωης οσο ΔΕΝ υπήρχαν οργανωμενα με νομους και κανονες κρατη,και στο μεταβατικο σταδιο της διαμορφωσης των συγχρονων κρατων διεκδικούσαν κάποιο ρόλο.π.χ Κράτος-Εκκλησια στην Ελλάδα, ''Σαρίχ'' στους Μωαμεθανους, ''Κοράνι και Δικαιο'' κλπ.

Στην εξελιξη του κρατους στον Σύγχρονο κόσμο βλεπε Η.Π.Α-Ε.Ε-Ανατολικες Χωρες κλπ η ηθικη συμπεριφορά διαμορφωνεται και επιβάλλεται μεσω της νομοθεσιας και ειδικα για κανονες που διέπουν τη ζωη,τις μαζικες καταστροφες και το διεθνες εμποριο οι ηθικοι κανονες εγιναν διεθνεις κανονες (παγκοσμιοι).

Για όλους αυτους τους λόγους η θρησκευτικη αποδοχή (βαπτισμα)δεν εχει καμία σημασια στις ανθρωπινες σχεσεις,είναι απλά ένα ξερό αναμάσημα στείρας προγονολατρειας . Eαν καποιος αδυνατει ν'αντιληφθει αυτην την πραγματικοτητα, εκ των πραγματων λοιπον σταδιακα μετατρεπεται σε ''περιθωριο''

-----------------------------------------------Eυτυχία------------

80.Σφάζεις με βαμβάκι βρε καλό μου...RESPECT..:P

81.:)

85.Αν και θα έπρεπε αυτός που θέλει να βαπτιστεί να το κάνει οταν θα εχει συνειδηση του τι κανει και οχι οταν ειμαι βρέφη. Συμφωνώ.....Μια αγνωστικίστρια..

88.Δεν το ήξερα,πολύ ωραία αυτά που λές,διάβασα μια μελέτη σχετική και θα φροντίσω να δημοσιεύσω τί γινόταν προ του 3 ου αιώνα,νομίζω αναφέρει..

89.Δεν το αντιλαμβάνομαι ως ''δεσμά'' αλλά ως κατάχρηση διακιώματος εκ μέρους των γονέων όσο οξύμωρο κι άν ακούγεται...

Ενενήντα....θα μου επιτρέψεις επειδή μόλις γύρισα απο το μάθημα που είχα να μην ''ξαναδιδάξω''χαχαχχα θα σου απαντήσω όμως τις επόμενες μέρες αν σε ενδιαφέρει καλό σου βράδυ_

Απάντηση από KRITIKOS_33:

καλησπερα θεματογραφε.

μην μπερδευεις το συνταγματικο δικαιωμα του καθε Ελληνα πολιτη με τα θρησκευτικα πιστευω που ασπαζετε ο καθε ενας....

ο νιπιοβαπτισμος δεν ειναι υποχρεοτικος ουτε καν προερετικος απο συνταγματικη σκοπια...

τωρα γιατι βαπτιζουν τα παιδια μικρα ειναι μια τεραστεια συζητηση που εαν δεν εχεις εστω λιγο γνωση επι του θεματος δεν θα το καταλαβεις...θα σου πω χοντρικα οτι με ο βαπτισμα το παιδι γινετε κινονος του Αγιου πνευματος και μετα ο νονος (αναδοχος γονιος) αναλαβμανει την ευθηνη της μαθησης του παιδιου στην ορθοδοξη πιστη....αυτο δεν συμαινει ομως οτι εαν το καθε παιδι μεγαλονωντας εχεις την ταση για καποια αλλη θρησκεια οτι δεν μπορει να την ακολουθησει....

οποτε το βαπτισμα απο την πλευρα των ορθοδοξων χριστιανων δεν ειναι παρα η εισοδος του νεου μελους της οικογενειας (του μωρου) και στην οικογενοια της ορθοδοξης εκκλησιας..... χωρις ποτε το βαπτισμα να ειναι ''δεσμα'' για κανεναν,εκει αλλωστε μπαινει και το κομματι ανεξηθρησκεια....να μπορω να πιστευω οτι θελω.

Απάντηση από antigoni007:

Ο νηπιοβασπτισμος ειναι μια πραξη αντιθετη σε αυτα που διδαξε ο χριστος .

Εκεινος ειπε πω ς πρωτα θα επρεπε να διδαχθει καποιος τους νομους και τις αρχες του θεου και κατοπιν με δικη του θεληση να βαπτιστη .

Αυτο σαν αρχη δεν θα μπορουσε να εφαρμοστει σε νηπια .

Ο νηπιοβαπτισμος καθιερωθηκε μετα τον 3 αιωνα μχ πριν απο αυτον δεν υπαρχουν αναφορες πως βαπτιζαν βρεφοι ,αντιθετος στην βιβλο υπαρχουν αναφορες για βαπτισεις ενηλικων .

Με ολα αυτα υπ οψιν ο νηπιοβαπτισμος δεν αποτελει χριστιανικη πραξη, ερχεται αντμετωπη με αυτα που διδαξε ο χριστος .

Απάντηση από ENENHNTA:

87-Χα, χα! Και τώρα πρόσεξα, ότι από την φράση μου στο 78 αφήρεσες το τέλος ["ρατσιστής (σύμφωνα με την έννοια που δίνετε οι περισσότεροι, βέβαια)], που ασφαλώς είχε την σημασία της και με το παρ' επάνω... Μην ξεχάσης να μάθης στο παιδί σου και αυτήν την τακτική! Ναι, να το μάθης να βουτηχθή στις προκαταλήψεις, στον φόβο και στο μίσος για όποιον έχει διαφορετική θεώρηση της ζωής! Κάνε το μια καλή αριστερίστικη χαλκομανία!

Απάντηση από ENENHNTA:

84-Γιατί, αγαπητή μου; Επιχειρηματολογείς μόνον έναντι συμφωνούντων; Συμπαθείς μόνον όσους σου μοιάζουν; Και γιατί νομίζεις, ότι προτιμώ να είμαι δούλος... Επειδή προτιμώ και αγαπώ αυτό ακριβώς που μου έτυχε να είμαι; Μα εσύ δεν είπες ότι ήθος, άρα και ελευθερία, είναι η πίστη στον εαυτό μας;

Απάντηση από kostas0020:

Mα έτσι και αλλιώς με τη βαπτιση δεν πέρνεις το όνομα!!

Πέρνεις το θρήσκευμα. Απλα ο παπάς λεει εκείνη την ώρα το όνομα αυτού που βαπτίζεται. Αν και θα έπρεπε αυτός που θέλει να βαπτιστεί να το κάνει οταν θα εχει συνειδηση του τι κανει και οχι οταν ειμαι βρέφη.

Ένας άθεος

Είμαι βασιλικός, απόλυτα εθνικόφρων και πολύ, μα πολύ ρατσιστής

Ήμουν έτοιμη να επιχειρηματολογήσω,βλέποντας όμως την παραπάνω δήλωση θεωρώ πως δεν αξίζει να συνδιαλεχθώ με κάποιον που του αρέσει να είναι δούλος ,συνδιαλέγομαι μόνον με ελεύθερα άτομα-πνεύματα και όχι με υπόδουλα...επιλογή σου..αλλά και επιλογή μου η μη περαιτέρω συζήτηση μαζί σου...καλή σου μέρα_

Απάντηση από ENENHNTA:

78- Λάθος ταμπέλα μου έβαλες! Δεν είμαι χουντικός. Είμαι βασιλικός, απόλυτα εθνικόφρων και πολύ, μα πολύ ρατσιστής (σύμφωνα με την έννοια που δίνετε οι περισσότεροι, βέβαια). Πάντως, αν έχης τα κότσια, άφησε τις ταμπέλες και παράθεσε επιχειρήματα.

Απάντηση από ENENHNTA:

76-

α) Γιατί εξάπτεσαι; Θα ήθελα, όμως, να επιμείνω περί κώδικος ηθικής... Εσύ λες, ότι την ηθική το παιδί θα την αποκτήση μέσω παιδείας... Μα η θρησκεία είναι μέρος της παιδείας, όπως και μέρος της κουλτούρας μας (αυτό προσπάθησα να σου εξηγήσω αναφερόμενος στα πανταχού παρόντα εκκλησάκια)... Διδάσκεται όχι μόνον απ' ευθείας (μάθημα θρησκευτικών), αλλά και μέσω της Ιστορίας και των Αρχαίων Ελληνικών και της φιλοσοφίας... Και ανερωτώμαι, πια άλλα στοιχεία της παιδείας διδάσκουν ηθική; Η γεωγραφία, τα μαθηματικά, η φυσική, η ανθρωπολογία, η χημεία; Και ακόμη περισσότερο, πως σε κάνει ηθικό ο εγωκεντρισμός (η πίστη στον εαυτό σου, όπως λες);

β) Οι παπάδες δεν έχουν καμμιά σχέση με το θρήσκευμα. Και δεν πιστεύω, ότι περίμενες το Βατοπαίδι για να αποκρυσταλλώσης άποψη περί θρησκειών... Αλλά, πάλι, εξήγησέ μου, γιατί ο παππάς οφείλει να είναι ηθικός, ενώ ο μη παππάς όχι; Μήπως γιατί η θρησκεία ισοδυναμεί με ηθική;

γ) Λιώμα; Ένα αδύνατο, ή ανύπαρκτο μυαλό θα γίνη οπωσδήποτε λιώμα, αλλά δεν θα προλάβη καμμιά Εκκλησία να το κάνη, μην στενοχωρείσαι... Θα έχη προλάβη το διαδίκτυο, το ποδόσφαιρο, τα ναρκωτικά, οι ταινίες, η ηλίθια μουσική... Αντίθετα, ένα ισχυρό μυαλό δεν παθαίνει τίποτα!

δ) Κάθε άνθρωπος είναι ό,τι έζησε, ό,τι αισθάνθηκε, ό,τι έμαθε, ό,τι κουβαλάει μαζί του... Μην τα βάζης, λοιπόν, με το παρελθόν... Όποιος δεν αγαπάει το παρελθόν, δεν αγαπάει και την μέχρι τώρα ζωή του. Όποιος περιμένει από το μέλλον να τ'αλλάξη όλα για να τον κάνη ευτυχισμένο, είναι απλώς ανισόρροπος!

ε) Ο άνθρωπος είναι εντελώς κοινωνικό ον. Ζη μόνον σε κοινωνίες και όχι ως ερημίτης. Και οι κοινωνίες δεν θα μπορούσαν παρά να έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Θέλοντας και μη κάθε νεοεισερχόμενο στην όποια κοινωνία μέλος, θ' ασπαστή τα χαρακτηριστικά αυτά, επειδή έχει απόλυτη ανάγκη να ενταχθή... Το παιδί σου μπορεί να γίνη άθεο, επειδή, όμως, εκείνο θα το αποφασίση κι έτσι θα αισθάνεται. Κι όχι επειδή εσύ το 'χεις απωθημένο... Άλλωστε, όσα θρησκευτικά κι αν έχεις διδαχθεί, αν η φιλοσοφία σου σού λέει, ότι δεν υπάρχει Θεός, άθεος θα είσαι... Και κανείς δεν γίνεται άθεος επειδή του το 'πε η μαμά!

Κι επανερωτώ: βάσει της δικής σου λογικής, γιατί να υποστή το ονοματεπώνυμο που θα του δώσης εσύ, γιατί να υποστή εσένα ως μητέρα, γιατί την γειτονιά που θα του επιβάλλης, γιατί το κράτος, τους νόμους, τις βλακείες που δείχνει η τηλεόραση και το σινεμά, γιατί την ελληνική και την αγγλική γλώσσα, γιατί το ένα και γιατί το άλλο; Απ' όλα αυτά πως θα ξεφύγη, αν δεν του αρέσουν; Η θρησκεία σε μάρανε, που είναι το τελευταίο που θα μπορούσε να δεσμεύση τον οιονδήποτε;

Απάντηση από aithiopina:

συμφωνω απολύτως!

Απάντηση από mala_ma:

76_

καλησπέρα Kalliroi :))

είσαι σίγουρη πως το να οδηγηθούμε σε συμπερασμό είναι λάθος έκφραση?

γιατί εγώ νομίζω πως είναι σωστή

αλλά ακόμα και αν είναι λάθος πόσο σίγουρη είσαι ότι το να μου υποδεικνύεις

το λάθος αυτό αποτελεί επιχείρημα στην απάντηση σου ?

εξακολουθώ να υποστηρίζω την αρχική μου τοποθέτηση στο θέμα γιατί ο " νους" έχει βάρος και αξία

η μάθηση οδηγεί στη νόηση για αυτό είπα ότι ένα μωρό βρίσκεται μεταφορικά σε κωματώδη κατάσταση και επομένως αποφασίζουν οι γονείς του για την βαφτισή του και την θρησκεία του μέχρι την ενηλικίωση του

Υ.Γ

να θυμάσαι

πως όταν προσβάλεις αφαιρείς αξία από τον εαυτό σου

όχι από εμένα

καλό βράδυ

77.XAXXAXAXXAXXAXXAXXA ναί καλέ τέλος...

78.Έλα καλέ πέρα απο τη μύτη τους δεν είναι ικανοί να δούν,κολλημένα μυαλά και χειραφωγημένα απο θρησκείες και συμφέροντα ετωνν.

Απάντηση από K_KaTakouzinoS:

o χρήστης Ενενήντα είναι χουντικός._ Τέλος

Απάντηση από xairetamas5:

εισαι............πρακτορας........................

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ.............χαχαχαχαχαχχα.................χαχαχαχαχα

71.Δεν ήξερα οτι για να λέω τη γνώμη μου θα έπρεπε να έχω παιδιά!Μη με αφήνεις στο σκοτάδι,η ελευθερία της έκφρασης απαγορεύθηκε και δεν το έμαθα?

72.Σε συμπερασμό σίγουρα δε θα καταλήξουμε,σε συμπέρασμα πιό πιθανό..

Μιλάω να αποφασίζει κάποιος για τον εαυτό του καλή μου...τί ακριβώς δεν κατάλαβες σε αυτή την πρόταση γτ νομίζω ήμουν αρκετά σαφής..μιλάω για την αυτοδιάθεση δεν ξέρω αν γνωρίζεις την έννοια....αυτό λοιπόν που λές για το παιδί είναι δική σου εικασία και λανθασμένο συμπέρασμα γτ σύμφωνα με αυτά που είπα εγώ το παιδί θα έπρεπε να αποφασίσει=αυτοδιάθεση,απο τη στιγμή λοιπόν που δε μπορεί και λόγω ηλικίας και λόγω κατάστασης εγείρονται άλλα ερωτήματα που δε με αφορούν σε αυτό το θέμα..όλα αυτά που λες για αφαίρεση ζωής κλπ είναι μάλλον δικές σου εικασίες γτ πουθενά δεν είδα κάτι τέτοιο και ούτε καν κατάλαβες τον απλούστατο συλλογισμό μου που και πιο πάνω εξηγώ,σε αυτό δε μπορώ να βοηθήσω διάβασε το 10 φορές μπας και καταλάβεις..μεταφορικά σε κωματώδη κατάσταση?ατυχέστατη έκφραση και χωρίς ίχνος αληθείας κατ’εμε...

73.Καυτή κούκλα μου το οτι είσαι αιώνες πίσω και σαν αντίληψη και σαν ιδεολογία και σαν μυαλό είναι πασιφανές....δεν είμαστε υποχρεωμένοι όλοι να πιστεύουμε .....

Όσο για τις εθνιστικιστικές π@π@ρίτσες σου τράβα να δείς αν έρχομαι,αυτά στα φασιστάκια που κάνεις παρέα...είναι δικαίωμα του καθενός να πιστεύει όπου θέλει όπως και το να μην πιστεύει ούτε θα σε ρωτήσω,ούτε την άδεια θα σου πάρω.

Μεθαύριο θα βάλω ενα θεματάκι μούρλια θα το αφιερώσω σε σένα γουστάρεις?χαχαχχαχχαχχα θα σου αρέσει ουυυυυυυυυυυυυ θα χαρείς πολύ σου λέω!μπαχαχχαχα

74.1_Ναί ξέρω.... την πίστη αποκλειστικά και μόνον στον εαυτό μου..Απροπό δε βλέπω κανέναν φιλελευθερισμό στο Χριστιανισμό ,το δικό μου πάντως δε θα διδαχθεί ηλιθιότητες περι θρησκειών που κάνουν το μυαλό λιώμα και χειραγωγούν τον κόσμο κατα το δοκούν,αγαπητε τα μεγαλύτερα εγκλήματα έγιναν στο όνομα θρησκειών και ο Χριστιανισμός δεν απουσίαζε ξέρετε......ο Πάπας σας λέει κάτι και το μάδημα χρημάτων και οι βιασμοί και τα όργια, η πιστεύετε στο αλάθητο κι εσείς εν έτει 2011?τραγικό..

2_Δε θεωρώ πως τα Θρησκευτικά αποτελούν ηθικό κώδικα και φαίνεται εμπρακτως αυτό,ξεχνάτε το Βατοπαίδι,τα σκάνδαλα με τους γκει παπάδες και τα όργια?το πόσα λεφτά καταχρώνται στο όνομα της θρησκείας?μη συνεχίσω....Ηθικό κώδικας είναι η παιδεία,η πίστη στον εαυτό μας και στην εξέλιξή μας φίλτατε..σιγά μη δηλητηριάσω το παιδί μου με μλκιες περι θρησκειών..

3.Δε με αφορά αγαπητέ καν αν υπάρχουν εκκλησίες και σουβλατζίδικα υπάρχουν πολλά εγώ τί θα έπρεπε να κάνω δεν κατάλαβα?με αφήνει μάλιστα παγερά αδιάφορη και δεν το θεωρώ δείγμα ή απόδειξη θρησκευτικής συνείδησης αλλά προσκόλλησης σε ένα άγονο παρελθόν και παρελθοντολαγνεία αν με ρωτάτε..Η εθνική ταυτότητα δεν πάει ασορτί με τη θρησκεία ξέρετε, υπάρχουν άθεοι,αγνωστικιστές κλπ κλπ που εξακολουθούν να είναι Έλληνες διατηρώντας το δικαίωμα της ανεξιθρησκείας...

4_Λυπάμαι αγαπητέ αλλά δε μπορώ όλη μέρα να λύνω ή να προάγω αυτά τα θέματα θέστε κ εσείς κάποιο ζήτημα εκτός απο το αν απαντάτε....αν σας προβληματίζουν όλα αυτά..άλλωστε τόσο καιρό δεν είδα να καίγεται και κανείς ..

Απάντηση από K_KaTakouzinoS:

Καλλιρόη συγκρατούμαι για να μη μιλήσω

ένα έχω να σου πω είσαι η Ελλη η δικηγόρος της Βλαχάρας. Ο ρόλος κατοχυρώθηκε

Απάντηση από ENENHNTA:

-Πρώτον, ξέρεις κάποιο άλλο θρήσκευμα καλλίτερο από το δικό μας; Που να είναι πιο φιλελεύθερο χωρίς να χάνει στο τέλος την έννοια του θρησκεύματος; Πιστεύεις, ότι ένα παιδί δεν πρέπει να διδάσκεται για τον Χριστό, για το "αγάπα τον πλησίον σου", για το "αγαπάτε αλλήλους";

-Δεύτερον, εάν δεν διδαχθεί θρησκευτικά, τότε με ποιον ηθικό κώδικα θα μεγαλώσει; Τι θα τον διδάξει την ηθική; Το κομπιούτερ, η πολιτική, η συμπεριφορά των γονέων, το εμπόριο, το συνεμά, τα τραγούδια, η Φυσική, ή τα Μαθηματικά;

-Τρίτον, επιθυμείς τα παιδιά ν'αποκτούν εθνική ταυτότητα και συνείδηση, ώστε να έχουν κάτι να υπερσπίζονται, ή τα θέλεις δουλικά των σημερινών παγκοσμίων αφεντικών; Αν τα θέλεις Έλληνες, τότε θα σου θυμίσω, ότι σε κάθε χωριό, σε κάθε βουνοκορφή, σε κάθε ξερονήσι υπάρχει μια εκκλησία, ένα εκκλησάκι, ένα ξωκκλήσι...

-Τέταρτον, είναι μόνον το θρήσκευμα που επιβάλλεται στα παιδιά, ή μήπως ένας ολόκληρος κόσμος; Δεν επιβάλλονται η γλώσσα, οι νόμοι, οι κυβερνήσεις, η γειτονιά, το σχολείο, τα τραγούδια, οι μόδες, το εν γένει σύστημα, ακόμη και αυτοί οι συγκεκριμένοι γονείς και συγγενείς, ακόμη-ακόμη και το οναματεπώνυμο; Και μήπως δεν είναι το θρήσκευμα εκείνο, από το οποίο ευκολώτερα αποδεσμεύεσαι όταν θέλεις και όποτε θέλεις στην ζωή; Που βρίσκεται, επομένως, το θέμα;

Απάντηση από blond140:

κεφαλαιο γαμος βαπτιση ενταξει σε καταλαβα σε μαυρη αδελφοτητα

ανηκεις. πληρεις αμφισβιτηση τις θρησκειας των εθιμων των παντων.

να ξερεις ομως οτι χωρις αυτα δεν υπαρχει εθνος δεν υπαρχει

θρησκεια δεν υπαρχουν παραδοσεις δεν υπαρχει τιποτα....................

αυτο εκανες τον κοπο να το σκεφτεις;

τα ξεροουμε αυτα τα υπουλα ερωτηματα οτι ταχα δικαιωματα

συνταγμα κλπ. ετσι λενε τα πρωτοκολλα και οι παγκοσμιοποιητες.

κανε ενα κοπο να τα διαβασεις να δεις ποσο πιονι τους εισαι

γραφοντας θεματα αμφισβητησεις των παντων..................................

αυτα λενε και οι αθεοι οι σατανιστες και οι οπαδοι του 666................

και πριν βιαστεις να πεις οτι δεν εχεις σχεση με αυτα...........................

διαβασε το ταλμουδ και την σολωμονικη να δεις οτι γραφουν

οτι γραφεις και εσυ εδω......................................................................

χαιρε οπαδε τις μεγαλης ΣΙΩΝ....συνεχισε το καλα το πας...................

Ε-Ε-Ε

Απάντηση από mala_ma:

72_ Kalliroh

ακόμα και με ένα υποθετικό παραδείγμα μπορούμε να καταλήξουμε σε συμπερασμό

αν το 3χρονο παιδί σου ήταν σε κώμα εσύ κατά τα λεγόμενα σου

θα του έκανες ευθανασία

θα του είχες αφαιρέσει την ζωή χωρίς να μπορείς να το ρωτήσεις αν είναι

κάτι που το επιθυμεί ή όχι

οι θρηκευτικές και άλλοτε φιλοσοφικές πεποιθήσεις μας οδηγούν και μας καθοδηγούν

μόνο που στο παράδειγμα που αναφέρεις στο θέμα σου ένα παιδί έχει το δικαίωμα να αλλάξει θρήσκεια και όνομα ενώ εσύ θα έχεις αφαιρέσει σε ένα παιδί με κώμα το όποιο δικαίωμα έχει στη ζωή

Υ.Γ

ακριβώς έτσι και ένα μωρό χωρίς την μόρφωση και χωρίς την παιδεία

βρίσκεται μεταφορικά σε κωματώδη κατάσταση και οι γονείς του το ενσωματώνουν στα δικά τους ήθη και έθιμα μέχρι να είναι σε θέση να αποφασίσει το ίδιο αν θα τα ακολουθήσει ή όχι

Απάντηση από workingirl:

Για να θέτεις τέτοια ερωτήματα δε πρέπει να έχεις παιδιά

71.Μιλάω να αποφασίζει κάποιος για τον εαυτό του καλή μου,ξέρεις αυτοί που αποφασίζουν να πεθάνουν δεν είανι όλοι σε κώμα!μη μ βάλεις να απαριθμησω

70.Εσύ να κάτσεις ήσυχα αμέ αμέ......ντάξει??:p

Απάντηση από mala_ma:

69_ Kalliroh

με ποιο δικαιώμα θα αποφασήσεις εσύ για την ζωή ή τον θάνατο κάποιου χωρίς την ελεύθερη βουλησή του ?

μόλις σου απάντησα στο ποστ σου

καλό μεσημέρι :))

Απάντηση από Sakis0369:

KANONISE ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΦΑΛΛΟΚΡΑΤΙΚΟ ΜΟΥ ΤΩΡΑ

ΝΑ ΣΕ ΣΤΕΙΛΩ ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ ΑΔΙΑΒΑΣΤΗ

:p :p :p :p :p :p :p :p:)))))))))))))

61.Να σαι καλά..

62.Τίνα μου η ζωή έτσι κι αλλιώς είναι σκληρή και για μένα αν με ρωτάς το σύνδρομο της Σταχτοπούτας και του ιππότη με το οποίο μεγαλώνουν οι γονείς τα παιδιά τους πρέπει να σταματήσει..απο μικρα πρέπει να ζούν στην πραγματικότητα και αν είναι σε θέση να αντιμετωπίζουν με λίγη καθοδήγηση κακεντρέχειες,ρατσισμούς κλπ και αν σου πώ και κάτι ο φίλος σου έπρεπε να συμβουλευσει το παιδί τί να πεί σε αυτή την περίπτωση και να μη νιώθει άσχημα γτ είναι διαφορετική γτ η διαφορετικότητα είανι ξεχωριστή το μεμπτό είναι να ανήκεις στο μέσο όρο για μένα...

63.Ο καθένας έχει τη γνώμη του Ανθή μου,απάντησα και πιο κάτω..

64.ΧΑΧΑΧΧΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΑΧ

65.Γροθιά στο κατεστημένο αυτό θέλω να κάνω αχχα καλησπέρα

66.Είμαι ΥΠΕΡ

67.χαχαχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχαχαχχα ωραία απορία!

68.ΝΑΊ

Απάντηση από billnumber:

mporeis na pas sto lixiarxeio....

kai na dwseis ena onoma sto paidi.....

exw ena filo pou to ekane

Απάντηση από DHMHTRHS__37:

κι αν του δωσουμε το ονομα γιαννης και στην πορεια μας βγει μωαμεθανος,να τρεχει μετα να το κανει χασαν?

Απάντηση από mala_ma:

καλησπέρα Kalliroh

είσαι υπέρ ή κατά της ευθανασίας ?

Υ.Γ

σου έγραψα το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα :))

Απάντηση από TFT38:

πολλες αποριες εχεις γαμους βαφτησια

θα εχουμε και κηδειες αργοτερα ??

καλησπερα :))

Απάντηση από CBR400:

κεφαλαιο γαμος...

κεφαλαιο βαπτιση....

το επομενο;;;;

το φανταζομαι...

αντε,και καλα σαραντα.

Απάντηση από antthi:

η ελλαδα σαν χωρα εχει πολιτες χριστιανους ορθοδοξους.....οποτε οταν αυτοι οι γονεις θα αποκτησουν παιδια οπως θα τους περασουν τις αρχες και το ηθος ετσι θα τους περασουν κ την θρησκεια.....απο κει κ περα ομως μεγαλωνοντας θα κρινει μονο του τι ειναι σωστο η λαθος κ ποια θρησκεια θελει να ακολουθησει η ακομα να μην ακολουθησει κμ....δεν θεωρω την βαφτιση κατι περιττο....!

κ το οτι κπ ειναι βαφτισμενος αυτο δεν σημαινει οτι ειναι κ καλος ανθρωπος κ πιστος κ πολλα αλλα......η οτι ειναι καλυτερος ανθρωπος απο κπ αθεο....!

Απάντηση από tina_z:

Σωστά είναι όλα αυτά που λες αλλά υπάρχει και ένα αλλά...

Το επίσημο θρήσκευμα της Ελλάδος είναι η ορθοδοξία.

Στην ουσία δεν υπάρχει ανεξιθρησκεία κι ας λέει ότι λέει το άρθρο αυτό του συντάγματος.

Άκου όμως τι συνέβη σε γνωστό μου που δεν είχε βαφτίσει το παιδί του, αναγνωρίζοντάς του το δικαίωμα της ανεξιθρησκείας αλλά περισσότερο γιατί ο ίδιος ήταν άθεος. Πήγε το κοριτσάκι στο σχολείο και ολα καλά μέχρι την τρίτη δημοτικού. Όταν όμως η δασκάλα το έβγαζε έξω στο μάθημα των θρησκευτικών αυτό ένιωσε τον ρατσισμό. Ντρεπόταν που δεν ήταν ίδιο με τα άλλα παιδιά. Αποτέλεσμα; Ζήτησε από τους γονείς της να βαπτισθεί μόνο και μόνο για να μπορεί να συμμετέχει στα θρησκευτικά και να μην νιώθει διαφορετική και έξω από την ομάδα τη σχολική.

Αν όμως οι γονείς αυτού του παιδιού το είχαν βαφτίσει ώς βρέφος το παιδί δεν ελάμβανε αυτή την απόρριψη. Κι όταν μεγάλωνε θα μπορούσε να αλλάξει θρήσκευμα. Όλοι έχουν το δικαίωμα αλλαγής του θρησκεύματος ή της αθεϊας

Απάντηση από CaritaPapaya:

χαιρομαι πραγματικα που θα αφησεις τα παιδια σου να επιλεξουν...

Απάντηση από KiteFlyer:

59 σου υπόσχομαι να είμαι συνεπής στις υποχρεώσεις μου...

:)))

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.