Συζητήσεις - το χαπι της επομενης μερας..
Χρήστης: puretost
Θέμα: το χαπι της επομενης μερας..
Ημερομηνία: 15/05/11 04:28

Θελω να μαθω μερικα πραγματα απο γυναικες κυριως που εχουν λαβει το χαπι της επομενης μερας... Μερικες απο τις ερωτησεις μου ειναι:

-ειχε χαλασει ο κυκλος σας για πολυ καιρο μετα?(οσες ειχατε σταθερο) εγω ξερω σχεδον και την ωρα που θα μου ερθουν...

-αιμοραγγουσατε για μερες επειτα?

-αν αιμοραγγησουμε σημαινει πως ειχαμε εγυμοσυνη?

-γενικα τι κακο μπορει να παθω...

Πειτε μου πως το περασατε εσεις, την ιστορια σας, πρωτη φορα παθαινω κατι τετοιο και θελω μερικες γνωμες σε ενα μερος που ξερω οτι θα λαβω αμεση απαντηση και πιο ανετη επειδη δεν με ξερετε...

ευχαριστω...

Απάντηση από kayth_timwros:

chickbabe :pppppp

κανε λιγοτερο σεξ τοτε αχαχαχαχαχαχαχαχαχ

η τυλιξε μου λιγο σε λαδοκολλα γιατι εγω ειμαι στεγνη τωρα αχαχαχχαχ

Απάντηση από DeppyLp:

@31 exeis ena point :/

ta pososta m apo tin etairia gia ti diafimisi parakalw :P :P :P

Απάντηση από DeppyLp:

@kayth_timwros: sinithws i poli m@l@ki@ k to poli sex de tiflwnoun? :P

ντεμπι μη λες ονομασια.τωρα θα παει το καθε κοριτσακι να το παρει ακομη κι αν δε το χρειαζεται. ας συμβουλευονται εναν γυναικολογο κ αν θεωρησει αυτος οτι πρεπει να το παρουν ας τους πει αυτος την ονομασια. εγω κ τις 2 φορες που το πηρα ρωτησα πρωτα τον γυναικολογο μου. δε ειναι καραμελες......

Απάντηση από chickbabe:

27 .xaxaxaxaxaxaxa sta logia mou erxesai ^5

Απάντηση από DimitriShrek:

Parton ki ap th masxalh liges meres de xalase o kosmos.

Απάντηση από DeppyLp:

na prosthesw episis oti gia ligo kairo (1 mina peripou) afou pira to xapi, oi ormones m k ta psixologika m itan oligon lalala fasi o.O

Norlevo legotan, girw sta 9 evrw

:)

ας ριξω κ μια μαντιναδα ως κρητικοπουλα

ο (_!_) ειναι κολαση

κ το μνι πηγαδι

κι οποιος (_!_) δεν μαμει

τυφλος παει στον Αδη.

Απάντηση από chickbabe:

sti teliki uparxei kai alli trupa

24) απαγορευεται να φοριουνται 2 προφυλακτικα μαζι γιατι με τη τριβη μεταξυ τους θα σπασουν σιγουρα. ενα πρεπει να φοριεται κ απλα να ναι αξιπιστο.. σωστα τοποθετημενο ( χωρις παγιδευμενο αερα πχ ) να υπαρχει λιπανση επαρκης στον κολπο της γυναικας ωστε να γλυστραει.... κ να μη ηταν εκτεθιμενο σε υψηλες θερμοκρασιες γιατι αλλοιωνεται η ληγμενο. γι αυτο κοιταμε να τα περνουμε απο σουπερ μαρκετ η φαρμακεια καλυτερα... κ να μη τ αφηνουμε στο αυτοκινητο πχ η σε αλλα μερη με υψηλες θερμοκρασιες.

Απάντηση από chickbabe:

akoma kaluteri prostasia pestou na foresei 2 mazi

ama tora spasoun kai ta 2 kai meineis egkuos

vgale to paidi magkaiver

Απάντηση από DeppyLp:

agapiti m..

oso nwritera (mexri 12 wres) pairneis to xapi, toso kalitera!

eksaitias atiximatos, prosfata to pira k egw alla den egina mama :)

loipon egw sigkekrimena exw statherotato kiklo, se simeio pou mexri kai tin woriksia m mporw na katalavw!

to eixa parei miamisi vdomada prin tin woriksia.

tis meres tis woriksias eixa ligo aima. min se anisixisei! milisa amesws me ton ginaikologo mou kai mou pe oti kai xwris to xapi iparxoun merikes ginaikes pou aimoragoun stin woriksia!

oso gia ti periodo? mou rthe 2 meres meta ti provlepomeni imera. opote oute gata, oute zimeia :)

το εχω παρει 2 φορες. τη πρωτη πριν χρονια κ τη δευτερη πριν 2 βδομαδες νομιζω..

τη πρωτη φορα ειχα λιγα ριγη.. τη δευτερη μετα απο ωρες πολλες λιγη αιμορραγια κ σταματησε.

καλο ειναι να το αποφευγεις. να το περνεις μονο οταν φοβασαι μια ανεπιθυμητη κυηση γιατι εσπασε το προφυλακτικο η τελος παντως ηρθε το σπερμα η τα προεσπερματικα υγρα σε επαφη με τον κολπο σου.η και εξω απο αυτον .

καλο ειναι να το αποφευγουμε ,,, γι αυτο να προσεχουμε πως τοποθετουνται τα προφυλακτικα.. να ναι επωνυμα κ αξιοπιστα ωστε να αποφευγουμε τη ληψη του χαπιου αυτου που ειναι μονο για εκτακτες περιπτωσεις σπασιματος προφυλακτικου δηλ κτλ.

η περιοδος μου που ειναι σταθερη... μου χε ερθει λιγο νωριτερα.. λιγο αργοτερα θα σε γελασω.. αλλα μετα εγινε παλι σταθερη κ κανονικη.

Απάντηση από s1ngles20:

Σε πρωτη φαση για αυτο ειναι οι γυναικολογοι..αν δεν εχεις απισκεφτει πρεπει να το κανεις γιατι αυτος θα ειναι το καλυτερο 'λυσαρι' στις ερωτησεις σου...

εχω την εντυπωση οτι δεν επηρεαζει τον κυκλοαν αιμοραγισεις την επομενη μερα σημαινει οτι ειχε γινει η συλληψηασε τι μπορει να παθεις..επιβαρυνεται απιστευτα ο οργανισμος...σκεψουν οτι το χαπι συνισταται 1-2 φορες τον ΧΡΟΝΟ!

ΑΣΕ ΤΙΣ ΑΝΩΝΥΜΙΕΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ!

Θα σου μιλησει για την προφυλαξη η οποια προφανως σε ενδιαφερει!

Απάντηση από ladybird36:

γιατι κοριτσι μου το εκανες αυτο??????

γιατι εθεσες τετοιο σοβαρο ερωτημα εδω μεσα?????

ρωτα καποιον ειδικο.

οχι τους "ειδικους" του ζου.

καλησπερα

Απάντηση από DimitriShrek:

Lagonhsi.

Απάντηση από d0raki_19:

να προσεχεις για να μην χρειαζεται να περνεις τετοια χαπια..

εγω μια φορα το πηρα και ουτε χαλασε ο κυκλος μου ουτε αιμοραγγουσα ουτε τιποτα.. και η μ@λ@κι@ ειναι οτι δεν ειχα παει τοτε στον γυναικολογο..

εσυ με την πρωτη ευκαιρια να πας!! δεν παιζουν με αυτα..

Απάντηση από chickbabe:

ego eixa allo provlima tha sou po ti eixa m ena tragoudi

http://www.youtube.com/watch?v=O1FoUmMZVXQ

auto epatha ego

Απάντηση από Akahito_O:

το εκοψα γιατι μου εφερνε καουρες αχχααχχαχχααχαχαχαχ

Απάντηση από chickbabe:

12- 13 xaxaxaxaxaxaaxxa

eiste apisteutoi

Απάντηση από diethsios_x1:

μεχρι 3 φορες σε ολη σου την ζωη ,μπορεις να το κανεις χρηση το χαπι αυτο..!

Απάντηση από KALAMARAKI_20:

prepei na se eksetasw!

Απάντηση από xairetamas5:

ειχα ενα προβλημα με τον κυκλο μου...........αλλα το ξεπερασα..............

Απάντηση από peggy4ever2:

ρωτα την καυτη_τιμωρο.

Απάντηση από ampedidi:

den epatha apolutws tipota, ola entelws fusiologika....

to exw parei edw kai 5 xronia, alla apo tote apo ti exw mathei prepei na einai kaiourgia, pio elafruas morfis...

emena mou susthse o giatros oso mporw na to apofugw se oli mou thn zwh, alla mporeis na ta perneis ana 4- 5 xronia( milame gia ta palia)... h kolliti mou exei parei polles fores mesa sto xrono(ta neas genias) , kai doksa tw thew tipota kako pros to paron...

sou sutshnw na ta pareis apo to na exeis mia anepithumiti egkumosuni, alla fusika to pio shmantiko einai panta na prosexeis kai na perneis tis katallhles profulakseis...

Απάντηση από litsa_apo_tavro:

den exw parei pote giati PROSEXW!!!!!

na rwthseis enan gunaikologo kalutera mhn psaxneis apanthseis apo zoo!!!

kai na proxeseis polu stis erwtikes sou epafes,pote mhn kaneis sex xwris profulaktiko.

kalhspera

:)

Απάντηση από maktubgr:

Καλησπέρα .Μέσα στησ συσκευασία υπάρχουν όλες οι πληροφορίες που ζητάς... Μην περιμένεις να έχεις τις ίδιες αντιδράσεις με τις άλλες γυναίκες.Όλοι οι οργανισμοί δεν αντιδρούν το ίδιο...Απλά να ξέρεις ότι αυτή η διαδικασία είναι μόνον για ΠΟΛΥ έκτακτες περιπτώσεις......Δεν πρέπει να το χτησιμοποιείς σαν αντισυλληπτικό χάπι....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΟ....Αν κάνεις αναζήτηση στο google , θα πάρεις τις πληροφορίες που θέλεις....

Απάντηση από zouzounellla1:

h kataxrhsh 8a soy ferei polla problhmata.synfonw me to 6.

Απάντηση από PANSELHNOS:

kserete...........yparxoyn kai alloi tropoi

as poyme profylaktika..........oyte ntroph einai.........kai tha eiste kai pio xalaroi

Απάντηση από Emptiness:

Καλημέρα!

-Έχω σχετικά σταθερό κύκλο, και είχε απόκλιση 4-5 ήμερων από το σύνηθες

-Αιμορραγία, όχι.

-Δε νομίζω πως σημάνει αυτό, μιας και είναι "αντισυλληπτικό" χάπι και όχι χάπι για να αποβάλλεις το ωάριο που έχει γονιμοποιηθεί.

-"το χάπι" διαταράσσει τον ορμονικό κύκλο, πράγμα το οποίο δεν είναι καθόλου καλό για τον οργανισμό σου, ο οποίος μόνιμα μάχεται να κρατήσει τις ορμόνες σου σε σταθερά επίπεδα. Η αλήθεια είναι ότι μπορείς να πάθεις πολλά πράγματα, τα οποία δε γνωρίζω μιας και δεν είμαι γιατρός..

Όταν το πήρα, δεν έπαθα τίποτα, ούτε και ανησύχησα τόσο όσο εσύ, επίσης διάβασα το φυλλάδιο με τις οδηγίες, δεν έχει τύχει να ξαναπάρω από τότε, και δε νομίζω ότι είναι καλό για κάποιον να παίρνει αυτό το σκεύασμα, εκτός κι αν είναι εντελώς απαραίτητο..

Υ.Γ. Μη ξεχνάς, πως, ΟΤΙ και να γίνει.. Εσύ θα το περάσεις.. Και όχι ο σύντροφος σου.. Να προσέχεις τον εαυτό σου και την σεξουαλική σου υγεία.

Απάντηση από akis92:

Oyte egw exw parei pote ara den mporw na helparw

................. mono na se parw!!!!

kalhmera

Απάντηση από Circus__Dancer:

Δεν το έχω πάρει ποτέ.Αλλά γνώμη μου είναι να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου.Καλημέρα.

Απάντηση από marianna2066:

δεν επαθα τιποτα απολυτως!!!

η συνεχεις καταναλωση αυτων των σκευασματων δημιουργει ανωμαλια στον κυκλο...

προσεξε ομως γιατι εχω την εντυπωση πως δεν θα παρεις μονο μια φορα!!!

ελπιζω να εχω αδικο σε αυτο!!!

Απάντηση από veloutela:

Υπαρχει το σωστο φορουμ για να κανεις ερωτησεις γυναικολογικου περιεχομενου

http://www.parents.gr/forum/index.php

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.