Συζητήσεις - κουφωματα αλουμινιου η απλα?
Χρήστης: ampedidi
Θέμα: κουφωματα αλουμινιου η απλα?
Ημερομηνία: 05/05/11 19:50

θελω να βαλω στ σπιτι μου κουφωματα, λογω ομως του οτι δεν ειναι καιρος να δινεις πολλα λεφτα, ερχομαι στο διλειμματης ποιοτητας...

τα αλουμιιου λεγεται πως ειναι τα καλυτερα, αλλα εχει κανεις αποψη αν πραγματικα υπαρχει τοση ,μεγαλη διαφορα???

γιατι και 3 χιλιαρικα δεν ειναι και λι\γα, μεταξυ καλυτερου πλαστικου κουφωματων και χαμηλοτερη ποιοτητας πλαστικου κουφωματων αλουμινιου..

να τονισω οτι μ ενδιαφερει περισσοτερα απ ολα η θερμικη μονωση

ευχαρισω πολυ ...

Απάντηση από superfokia:

Εξαρταται απο την περιοχη που μενεις...οσο πιο βορεια,τοσο μεγαλυτερη η αναγκη για θερμομονωτικο κουφωμα. θα σου ελεγα να βαλεις αλουμινιο κ μονο. οι λογοι πολλοι κ οπως θα ξερεις οι τιμες δεν εχουν καμμια σχεση. αυτο κατι σημαινει προφανως... το φτηνο ειναι κ ακριβο, αν το πληρωσεις 2 φορες. Ως κατασκευαστης θα σου ελεγα να επιλεξεις μια επωνυμη εταιρεια διελασης αλουμινιου και απλα να ξεχασεις το πλαστικο. ειναι ο,τι χειροτερο μπορεις να βαλεις....

Απάντηση από PANSELHNOS:

PVC...................

Απάντηση από LEKSOKONTRITSA:

για κουφωματα αλουμινιου ή ξυλινα

και εννοειται διπλα τζαμια !!

Απάντηση από elenipou:

εγω εχω βαλει στο σπιτι μου pvc απο το 1985 coplam παντζουρια (διπλα τζαμια)οχι ρολα οχι συρωμενα. ητανε πανακριβα τοτε γιατι μολις ειχανε ερθει στην ελλαδα. Τωρα δεν υπαρχει αυτη η εταιρεια νομιζω. δεν εχω κανενα παραπονο. θερμοκρασια μεσα στο σπιτι το καλοκαιρι τουλαχιστον 10-15 βαθμους κατω απο την εξωτερικη στο ισογειο. τον χειμωνα αρκετες φορες χωρις θερμανση ανεκτη η κατασταση. δεν εχουν σκεβρωσει απο τον ηλιο. Ευκολα στο καθαρισμα νερα απορυπαντικα κλπ το μονο επειδη ειναι λευκα εχουν χασει λιγο απο το χρωμα τους. στην τοποθετηση αψογοι κ γρηγοροι

Απάντηση από twra___malista:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΞΥΛΙΝΑ ΔΙΠΛΟΦΟΥΡΝΙΣΤΑ ΚΙ ΑΝ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΘΑΛΑΣΣΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΜΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΤΑ ΑΛΟΥΜΙΝΕΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΑ;

Απάντηση από Stefanos_M:

Εγω στο σπίτι μου εχω βάλει πλαστικά κουφώματα πάντος .... Τα εχω 10 χρονια περίπου και δεν εχω απολύτως κανενα πρόβλημα .... Ηταν ποιοτικως πάρα πολυ καλα ομως ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΟ ΑΥΤΟ ...

Τα αλουμινιου για να αποφύγεις το "δακρυσμα" - υγροποιηση θα πρεπει επιπλεον να περασεις κατι αλλο (δεν θυμαμαι πως λεγεται) το οποιο σου ανεβαζει το κοστος

Απάντηση από Anastasios68:

PVS

Απάντηση από zwoula32:

kalhspera kopelia !!!!

kala einai na to psaxnoume alla.......polu kourastiko ...

Απάντηση από ampedidi:

telika h apofasis paethike...

tha mpoun pvc...logw kaluterhstimhs, alla mporeis an to psakseis se diafores etairies na katalabes pws pvc me pvc exei pragmati diafora...lapoia den aksizoun ta lefta tous kai kapoia alla einai les kai kalutera apo alouminiou...

apo thn alli kati pou den to gnwriza gia kaluterh thermonwsh mporeis na baleis kai energeiako tzami to opoio sou kanei grhgora aposbesh....

kalo einai prin paroume apofash, na to psaxnoume arketa to thema...

euxaristw poly gia tis apanthseis sas.. :-)

Απάντηση από o_kokoromualos:

alouminiou na valeis

Απάντηση από process:

αλουμινιου με κλειστα ματια

ειναι κουφωματα για μια ζωη

προτιμοτερο να κανεις τα μισα τωρα και τα μισα μετα

μιλαμε παντα για ανοιγομενα

ή ανασυρωμενα

Απάντηση από zavoliara_poli:

τα πλαστικα ειναι μαπα,

τα αλουμινια η ευκολη λυση,

τα ξυλινα ειναι η καλυτερη λυση με διπλο τζαμι

και υπαρχει ενα διπλο τζαμι με κατι αναμεσα που δεν θυμαμαι

πώς το λενε και που ειναι το καλυτερο.

Απάντηση από CBR400:

τα πλαστικα λογω μεγαλων θερμοκρασιων εδω στην ελλαδα,υπαρχει περιπτωση να παραμορφωθουν...καλυτερη ηχομονωση εχουν,αλλα νομιζω οτι το αλουμινιο ειναι οτι καλυτερο....θερμικη μονωση,εχει και το αλουμινιο πολυ καλη..αν πεσεις ομως σε κανα παπατζη,θα κλαις τα λεφτα σου....

Απάντηση από xairetamas5:

καλησπερα.....

αλουμινιου...........να βαλεις........

Απάντηση από sololoco:

Τα κουφώματα αλουμινίου πλασσάρονται ως τα καλύτερα τις αγοράς, αλλά αν το ψάξεις λίγο περισσότερο θα δεις πως τίποτε πιο καλό από τα ξύλινα. Ένα καλό κούφωμα αλουμινίου έχει ζωή ως 25 χρόνια, τα συνθετικά πλαστικά ως 15 και τα ξύλινα απλώς μια ζωή και με καλή συντήρηση και δυό και τρεις, ειδικά τώρα με τα βερνίκια νερού η συντήρησή τους είναι παιχνίδι, άσε που μαθαίνεις και να βάφεις, πράγμα πολύτιμο σε περιόδους κρίσης. Και κάτι ακόμα επειδή την οικοδομή την ξέρω αρκετά καλά, καλύτερα κάτι πιο ακριβό στην αρχή, παρά στο τέλος λόγω των προβλημάτων που θα βγάλει κι όπως λέει κι ένας μάστορας για τον φτωχό το ακριβό/ποιοτικό είναι το το φθηνό...αα για τη θερμομόνωση οπωσδήποτε διπλά τζάμια...πάντως αν ήδη υπάρχουν ξύλινα και είναι σε καλή κατάσταση, μια συντήρηση επισκευή, αλλαγή τζαμιών από μονά σε διπλά, καλό στοκάρισμα περιμετρικά στο κούφωμα, λάστιχα όπου χρειάζεται και μηχανισμούς, θα κάνεις σίγουρα καλή και φθηνότερη δουλειά, άλλωστε τα παλιά ξύλα είναι και καλύτερης αντοχής...

Απάντηση από KERBEROS13:

kalhspera.

otan les koyfomata aloyminioy 'h apla ti ennoeis...xaxaxa

akoy yparxoyn ta koyfomata...

a. aloyminioy me 8ermogefyres...

b. ta koyfomata aloyminioy xoris 8ermogefyres

meta yparxoyn syn8htika koyfomata

poy einai pio akriba...

kai telos ta ksyleina koyfomata

esy, telika ti 8es...

Απάντηση από miracle:

....Το PVC ειναι Γερμανικης προελευσης και προδιαγραφης .....

Εδω το κλιμα μας δεν ειναι οπως της Γερμανιας , εχουμε πολυ μεγαλυτερες θερμοκρασιες τους περισσοτερους μηνες του χρονου , και τα κουφωματα απο PVC παρουσιαζουν παραμορφωσεις με την παροδο του χρονου ......

Και αν θελεις και τη γνωμη μου , δεν ειναι και πολυ φθηνα γιαυτο που προσφερουν !!

Κοιταξε να βρεις φθηνοτερα προφιλ αλουμινιου ..οχι απαραιτητα αυτα που διαφημιζονται ..

Καλησπερα !!!!

Απάντηση από kayth_timwros:

εε για θεματα ομορφιας ηξερα τη αλη φορα κ σου ειπα. τωρα δε ξερω χαχαχαχαχαχα

Απάντηση από ampedidi:

xaxaxaxa

euxaristw pantws!

Απάντηση από kayth_timwros:

μμ δεν εχω ιδεα, ρωτα καποιον ειδικο καλυτερα.

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.