Συζητήσεις - κυριακη στο μοναστηρακι
Χρήστης: kayth_timwros
Θέμα: κυριακη στο μοναστηρακι
Ημερομηνία: 12/01/11 11:32

κι ενα υπεροχο ταξιδι στο χρονο ξετυλιγεται εμπρος σου. παλια πραγματα καθε λογης... αντικες.. παλια βιβλια πινακες αγαλματιδια λαμπατερ κι οτιδηποτε βαζει ο νους...

παρατηρω αγγιζω παλιους πινακες που κοσμουσαν καποιο σπιτι... κ αφησαν το σημαδι τους στον κιτρινισμενο τοιχο.. οτι καποτε υπηρχαν εκει... για χρονια κ χρονια...κ ΄΄εβλεπαν ΄΄ευτυχισμενες κ δυστυχισμενες στιγμες των ιδιοκτητων τους.. βουβοι παρατηρητες! κ τωρα παρατημενοι καταγης...αναμεσα σε ενα σωρο αλλα πραγματα... στεκονται εκει,, περιμενουν τον νεο τους ιδιοκτητη να τους παρει να τους ξεσκονισει με σεβασμο κ να τους κρεμασει στο τοιχο του δικου τους σπιτιου.....παλια σκονισμενα βιβλια που οι κιτρινισμενες φφυλλαδες τους γεμισαν απαραμιλλα συναισθηματα στον αναγνωστη τους περιμενουν εκει ετοιμα κ προθυμα να δημιουργησουν τα ιδια κ αλλα συναισθηματα στον επομενο που θα τα παρει στα χερια του κ θα τα ξεφυλλισει....

αντικες για καποιους οπως εγω.... παλιατζουρες για αλλους...

που ομως αν τα πιασεις στα χερια σου με σεβασμο στη παλαιοτητα τους θα αφουγκραστεις οσα μπορει να πει ο χρονος που κουβαλουν....

Απάντηση από saos:

συμφωνω αλλα αυτοι το ειχαν βαλει αμετι μουχαμετι να μου τον πιασουν κανονικα

Απάντηση από ma_trix:

--->ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

kayth_timwros

--->ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ..

ΤΟ ΡΙΧΝΕΙΣ..ΚΑΙ ΣΕ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ

ΠΙΣΩ..ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ..

--->ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ

ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ..ΓΙΑ ΛΙΓΟ

ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ..

Η ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ..ΔΙΚΟ ΣΟΥ...:)

Απάντηση από kayth_timwros:

εγω γουσταρω πολυ τις αντικες. κιτρινισμενες φωτογραφιες βιβλια πινακες, ειναι ολα τα λεφτα.

Απάντηση από HymnNoir:

Ναι φιλενάς. Με πιάνει κρίση κουλτούρας συχνά πυκνά! χαχαχα

σαος ναι βρισκεις ωραια πραγματα αν ψαξεις.

Απάντηση από saos:

πηγα καποτε να παρω ενα γιαταγανι του 1821 που βρηκα εκει αλλα μου ζητουσαν 500.000 δρχ ακατεβατα. βρηκα ομως κατι τευχη απ΄το παντελως αγνωστο και εξαντλημενο κομικ <<σκορπιος>>

Απάντηση από DebianLinuks:

στο μοναστηρακι ε?... καλο καμακι?... ενδιαφερον... heeelllooowwww kamakiiiiii!!!... :D :D :D

Απάντηση από KALAMARAKI_20:

sto monastiraki kaneis ta pio wraia kamakia :))=))=))=))

καλα θα κανεις. αξιζει να πας εστω κ αυπνος. καλο σου μεσημερι χαρη! κ να περασεις τελεια!

Απάντηση από harisgr:

ξυπναω αργα πλεον , δουλευω νυχτα ,μαλλον θα παω αυπνος και να εισαι σιγουρη οτι πιο γρηγορα απο το να περιμενω μια ηλιολουστη κυριακη

καλο μεσημερι

να σαι καλα χαρη μου ! χαιρομαι που σ αρεσε κ σου ευχομαι να καταφερεις να ξεκλεψεις χρονο κ να πας μια βολτιτσα μια ομορφη ηλιολουστη κυριακη στο ομορφο μοναστηρακι κ οι εικονες που περιγραφω να υλοποιηθουν μπροστα σου!

Απάντηση από harisgr:

καποτε πηγαινα συχνα τωρα τελευταια δεν παω λογο δουλειας να εισαι καλα καυτη που μου τα θυμισες αυτα τα ωραια πραγματα

καλησπερα Μ, χαιρομαι που σ αρεσε!

Απάντηση από M_Noone:

Ωραια περιγραφη....μας περπατησες με τα δικα σου ματια

καλησπερα

Μ.

καλη φαση hymn.

Απάντηση από HymnNoir:

Η βόλτα στο μοναστηράκι την Κυριακή ήταν και είναι παραδοσιακή των Αθηναίων. Ωραία το περιγράφεις προτίμησα όμως έκθεση να δω του Παρισιού την περίοδο του 1900 στην πινακοθήκη. Είχα την χαρά να δω ένα από τα αυθεντικά ποστεράκια του Toulouse Lautrec και να ξαναθυμηθώ για πολλοστή φορά την παράγραφο που είχα διαβάσει στο λύκειο για τον τύπο και την εποχή...

ναι εχει πολλα ομορφα πραγματα αντικες.

Απάντηση από Baudelaire01:

ενα απο τα ομορφοτερα μερη της ελλαδος. Εχω βρει πολλους θησαυρους εκει.

Απάντηση από dilimmata:

Βιόματα Καυτό μας κορίτσι.

καλησπερα διλληματα!!! μ αρεσουν τα οσα γραφεις!!! σωστος!!

Απάντηση από dilimmata:

Καλημέρα Καυτό κορίτσι. Ομορφιές, μνήμες, ματιές, παζάρι, ανάμεικτος κόσμος, για πορτοφολάδες κυριακάτικη ασχολία, λαμόγια και άγιοι μαλλιά κουβάρια, μαγικά λυχνάρια μα και τζούφια, αναζητητές αυθεντικής σολωμονικής πληρώνουν όσο όσο στους παλιατζήδες...μα δεν...εξαντλήθει πριν κάτι χρόνους, μπάτσοι κορδωτοί με βλέμα γελάδας κάνουν τσάρκα, παράνομοι χαμογελούν, μεσημεριάζει σιγά σιγά αδειάζει, τη κάνει ο κόσμος ο πολύς, στα σοκάκια έρχονται μυρωδιές...ψάχνονται όσοι δε ξέρουν να βρούν την άκρη με τη μύτη, οι άλλοι έχουν φτάσει ήδη....ο Μπαϊρακτάρης άρχισε... ψήνει....ωχχχ πάλι κομμάτια θα γίνουμε μεσημεριάτικα...!!!!

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.