Συζητήσεις - σακχαρο
Χρήστης: marialena42pat
Θέμα: σακχαρο
Ημερομηνία: 28/11/10 19:02

ξερει κανεις να μου πει τι ειναι καλυτερο να αντιμετωπισεις το σακχαρο τα χαπια η οι ενεσεις ινσουλινης?

υποτιθετε ο ασθενης ειναι πρωτη φορα που το παθαινει δεν μπορει με τιποτα να κανει διαιτα ειδικα απο γλυκα και ειναι η πρωτη φορα που το ανακαλυπτει οτι εχει σακχαρο ανεβασμενο

φημες λενε οτι αν κανεις ινσουλινη ολο μεγαλωνεις τη δοση με τα χρονια....

ειναι κανεις ειδημων στο θεμα να με συμβουλευσει?

Απάντηση από zeta_88:

αναλογως τον τυπο ζαχαρου.αν ειναι απο το φαγητο παιρνεις χαπια ενω αν ειναι ειτε απο κληρονομικοτητα ειτε το εχεις παντα παιρνεις ινσουλινη

Απάντηση από giwrgos49:

56 -ΕΓΩ ΕΙΠΑ ΟΤΙ Ο ΖΑΧΑΡ. ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΟ ΖΑΚΧΑΡΟ-ΕΠΙΣΗΣ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΟΡΦΩΘΕΙ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΩΝ ΑΡΜΟΔΙΩΝ ΙΑΤΡΩΝ ΚΑΙ ΑΦΕΘΕΙ ΣΤΟ ΕΛΕΟΣ ΤΟΥ ΖΑΧΑΡΟΥ-ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΓΙΗΣ

Απάντηση από marialena42pat:

46 σ ευχαριστω πολυ

τελικα πηγα χθες στο διαβητολογο μου εκανε την εξεταση που ειπες και βρηκε μεσο ορο τριμηνου 200 σακχαρο οποτε με ξεκινησε αμεσως φαρμακευτικη αγωγη για την ωρα και διατροφη που συνηθως οι γιατροι δεν εχουν χρονο να εξηγησουν τα διατροφικα οποτε θα κλεισω ραντεβου με διατροφολογο

παντως εσυ γιωργο μου μ εβγαλες με κομμενα ακρα τυφλη και χωρις νεφρα απο τωρα δηλ μου κανες τη καρδια δεντροπεριβολο

ελεος καλε δεν ειναι καρκινος εμαθα αντιμετωπιζετε το σακχαρο πια!!!!

Απάντηση από Olga62:

Ο Σ.Δ αν δεν τον πειραξεις, δεν σε πειραζει. βρες καποιο διατροφολογο και καποιο διαβητολογο να μιλησεις

Απάντηση από Free89Rose:

10

για ονομα!

ο πατερας μου εχει ζαχαρο εδω και 15 χρονια και δεν εχει παθει τιποτα σοβαρο!

ετων 62.

Απάντηση από Free89Rose:

το μονο που ξερω ειναι οτι καποια στιγμη τα χαπια δεν αρκουν και πρεπει να ξεκινησεις τις ενεσεις

Απάντηση από giwrgos49:

ΤΟ ΖΑΧΑΡΟ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΤΑΡΤΗ ΑΙΤΙΑ ΘΑΝΑΤΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ-ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΔΕ ΚΑΡΔΙΟΠΑΘΕΙΕΣ-ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ-ΤΥΦΛΩΣΗ-ΚΟΨΙΜΟ ΑΚΡΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΑΓΓΕΙΩΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ-ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΑ ΥΠΕΡΒΑΡΑ ΑΤΟΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ-ΒΑΣΙΚΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΜΙΚΡΑ ΓΕΥΜΑΤΑ -ΤΟ ΖΑΧΑΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΘΕΛΕΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ-ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΚΛΠ-

Απάντηση από takss7:

απ οτι ξερω η συχνη χρηση ινσουλινης, ριχνει μεν αμεσα το δεικτη του σακχαρου αλλα ταυτοχρονα δημιουργει αμεπανορθωτες βλαβες στο κυκλοφορικο!!

για χαπια δεν ξερω κατι!

καλησπερες πατρινια!!!

Απάντηση από agriogata35:

perimeneis edw na sou poun gia thn as8eneia???

ante koukla mou se kana giatro na deis ti 8a kaneis...

oloi oi koutsoi , straboi ston agio pantepehmwna!!!

Απάντηση από atkmso03:

katarxin eksartatai apo to poso sakxaro exei an einai poli ypsilo xreiazetai otos i allos insoulini allios sindiasmos xapia kai diaita me tin ennoia mias allagis diatrofis pou tha tou ginei synitheia...i diaita den afora sigkekrimena ta glyka alla genika tis ipsiles se amylo trofes....aparaititi episkepsi se giatro kai megalos elegxos tis katastasis me diaita xapia i insoulini pantos na ksereis to oti varao insoulines den simainei troo oti goustaro katopin...einai poli epikindini katastasi kai gia na apofygeis peretairo provlimata thelei diaita/diatrofi aparaiita..oso kian akougetai zori einai thema sinitheias ...ayta ksero apo ton theio mou

Απάντηση από natallie:

to xerw to thema oso kaneis allos.steile mou mail na vroume enan tropo na milisoume

Απάντηση από KRITIKOS_33:

καλησπερα θεματογραφε.

το σαχαρο και ο διαβητης δεν ειναι καμια ιωση για να ζητας συμβουλες σε ενα φορουμ...

ειναι κατι πολυ σοβαρο που εαν δεν το ρυθμισετε σωστα εχει πολλες παρενεργιες σε ολο το ανθρωπινο σωμα....

τραβα σε κανενα ειδικο γιατρο και μην ''παιζεις'' ζητωντας συμβουλες εδω....αλλωστε ο καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα και ποτε μια παθηση δεν ειναι ακριβος η ιδια με καποιον αλλον ασθενη...

Απάντηση από hliannast:

μην φοβασαι,μην αγχωνεσαι,απλως αντιμετωπισε το με σοβαροτητα και συνεπεια.πηγαινε στον γιατρο.σιγουρα θα σου γραψει καποιες εξετασεις .μια βασικη ,ειναι και η γλυκοζυλιωμενη ,που θα δειξει την μεση τιμη του σακχαρου στο αιμα σου κατα το τελευταιο τριμηνο.ο γιατρος θα αποφασισει μετα τις εξετασεις αν εισαι οντως διαβητικη και θα διαγνωσει τον τυπο του διαβητη.απο εκει κι επειτα,ξεκινουν με φαρμακευτικη αγωγη ταυτοχρονα με διατροφη και σταθερο προγραμμα ασκησης(περπάτημα καθημερινά)

ο διαβητης ειναι εξαιρετικα επικινδυνο προβλημα υγειας αν δεν το αντιμετωπισεις σωστα ,ενω η αντιμετωπιση του ειναι ,απλως,ενας καλυτερος τροπος διατροφης και ζωης. σκεψου,οτι παρα πολλοι ανθρωποι,καλλιτεχνες,μοντελα κλπ.ακολουθουν τον τροπο διατροφης και ζωης που χρειαζεται να ακολουθει κι ο διαβητικος.επειδη ,αυτος ειναι ο σωστος τροπος για ολους μας ,τελικα.

στην συνεχεια,καλυτερα κι απο τον γιατρο,θα σου πουν τρυκ διατροφικα,ανθρωποι οι οποιοι εχουν ψαξει το θεμα για προσωπικη τους αναγκη η για δικους τους ανθρωπους.ενα απο αυτα,ειναι οτι το φρουτο ,πρεπει να το τρωμε τουλαχιστον 2 ωρες πριν ή μετα το φαγητο.επισης,γνωστο ειναι οτι ολοι,πρεπει να τρωμε κατι ανα 4 ωρες.

τα προιοντα ολικης αλεσης ειναι καλα για ολους μας.η ποιοτητα και οι συνδυασμοι τροφων ειναι πολυ σημαντικοι .πρεπει να προσεχουμε το ποσοστο λιπους των τροφιμων που καταναλωνουμε-προσωπικα αποφευγω τα λαιτ ,προτιμω μικροτερη ποσοτητα φαγητου-να φροντιζουμε να ειναι ελαχιστο το ποσοστο της κακης χοληστερινης ,ενω να ειναι υψηλο το ποσοστο της καλης χοληστερινης.(ειναι εξαιρετικα βλαβερο το κοκκινο κρεας αλλα γενικοτερα και το λευκο κρεας πρεπει να καταναλωνεται με μετρο)ειναι αρκετα,αλλα πιστεψε με εχει τρομερο ενδιαφερον και τα αποτελεσματα στην υγεια μας ειναι θεαματικα!

Απάντηση από Anastasios68:

δινουμε οδηγιες μονο για προστατη ισχιαλγια και τοποθετηση γαστροσκοπιου πρεπη να απευθυνθης σε αλλο συναδελφο

Απάντηση από GIANNA_72:

perastika sou,,

Απάντηση από Xaris_kr:

καταρχην με τη Διατροφη.

απο φαρμακευτικη αντιμετωπιση πρεπει να συνεννοηθειτε με το διαβητολογο

Απάντηση από serchristos:

ΒΡΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΛΗ

ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΥΜΕΡΟΘΕΙΣ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑς.......

κΑλΗμεΡΑ

Απάντηση από twra_anapsa:

φημες λενε οτι αν κανεις ινσουλινη ολο μεγαλωνεις τη δοση με τα χρονια....

aytes tis "fhmes"..pou tis diavases?..sto"EGW"?...sto"M.FIGARO"?

kopelia mou den eisai me ta kala sou........

ekei pou zeis...den yparxei kanenas "eidhmwn" giatros?......

apo thn allh vevaia les pws....υποτιθετε ο ασθενης ειναι πρωτη φορα που το παθαινει

me "upotheseis........kai fhmes...."

katalavenei kaneis ..poso...koukouroukou.....einai to olo thema....

ARA.....ANTE KALHMERA MASSSS

Απάντηση από no_al_ponte:

pera ap thn plaka exo na sou po oti

1)einai polu xeiroterh astheneia apo oti nomizeis

2)den therapeuete,stadiaka xeirotereuei(exairoumenhs ths egkumosinhs)

diatrofh--->xapia--->insoulinh

3)epireazei amesa k sumantika ola ta zotika organa k thn psuxologia tou atomou

4)sthn periptosh ths insoulinhs flertareis suxna k me upoglukemies

5)prepei na katalaveis oti einai polu sovarh astheneia gia na zhtas sumvoules ap to zoo

6)prepei na deis kapoion eidiko giatro k na akolouthiseis akrivos auta pou tha sou pei!!!

7)prepei na deis enan eidiko!!!

8)prepei na deis enan eidiko!!!

9)prepei na deis enan eidiko!!!

10)elpizo na sovareuteis epitelous k na deis enan eidko!!!

Απάντηση από no_al_ponte:

mhn akous ti sou lene oi giatroi, den xeroun autoi...

edo emeis eimaste kai gia themata ugeias!!!

exo k suntagh gia polu kalo mpriam me liges thermides...

Απάντηση από themoonsdarkside:

και για να τελειωνω, εχει κατορθωθει με σωστη διατροφη και σε συνδυασμο με ασκηση, ατομα με διαβητη τυπου 1 να μην παιρνουν ινσουλινη.

να σου πω επισης επειδη εδω ακουγονται πολλα ,οτι τα συμφεροντα ειναι τεραστια,απο τις ινσουλινες που πωλουνται μεχρι τις συριγκες,οταν την μητερα μου την πηγαν στο νοσοκομειο για καποιο λογο, ειχε 350 σακχαρο και στην διατροφη ,της βαλανε πατατες, η πατατα εχει γλυκαιμικο δεικτη 95 και η ζαχαρη μοναχα 65,δηλαδη 100 γρ πατατες ειναι ισοδυναμες με 150 γρ ζαχαρη,εξαλλου οι Ιταλοι σε δικες τους μη πληρωμενες ερευνες ανακαλυψαν οτι η ασπαρταμη σε μακροχρονια βαση δημιουργει σακχαρο και διαφορα ειδη καρκινου,σχετικο αρθρο εχει δημοσιεψει το περιοδικο...το περισκοπιο της επιστημης....Αλλα δυστυχως το κερδος ανικατε μαχαν ,για να παραφρασω τον Σοφοκλη

Απάντηση από ELENADEPI:

οι τυπου 1 ινσουλοεξαρτομενοι χρισιμοποιουν ενεσεις

οι τυπου 2ινσουλοθεραπευομενοι παιρνουν ωσ επι το πλειστον χαπια

εξαρατε παντα απο το ποσο ανεβαινουν τα ορια ζαχαρου

Απάντηση από mpourbouli8ra:

Εγώ δεν έχω τέτοιο θέμα, αλλά επειδή το έχει ο μπαμπάς μου, θα σου πω τι κάνει.. Εκτός από τα χάπια, έχει κόψει τα πάντα.. από γλυκά μέχρι οτιδήποτε δεν είναι ολικής(ψωμί, ζυμαρικά) και ακόμα έχει αρχίσει και περπατάει καθημερινά.. αυτό το τελευταίο τον έχει σώσει..

Απάντηση από dilimmata:

33. Τι να πω καλή μου Κυρία? Γιατί γελάτε? Τυρογαριδάκια να πρότεινα?

Απάντηση από RiseAndShine:

ΑΑΧΑΑΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑ

Απάντηση από dilimmata:

του.

Απάντηση από dilimmata:

Κοίτα εγω θα σου πω απο πείρα πως αρχικά πρέπει να πίνει μισό μπουκάλι ουίσκυ την ημέρα με ενα μπωλ πατατάκια Lays διπλοφουρνιστά. Εστω κι αν δεν μπορεί να το πιεί θα πρέπει να πιέσετε τον ασθενή το πρώτο καιρό. Υστερα θα πάρει το δρόμο μου χωρίς κανένα μα κανένα πρόβλημα.

πολυ σωστα σου απαντανε οσοι ανησυχουν

μηπως επαναπαυτεις στις εδω

απαντησεις του σαχλα μπουχλα

!!!

μηπως εψαχνες να βρεις αδερφες ψυχες με το ιδιο προβλημα?

δεν ετυχε

πανε στον γιατρο, οπωσδηποτε

διαλεξε κατηγορια!!! χαχαχαχαχα

Απάντηση από Artios:

edo den einai iatriko kentro exeis skeftei oti borei kapoios asxetos na sou dosei la8os plirofories kai na pe8aneis na ysixasome? ektos ki an kaneis plaka.

an endaferese pragmatika na ma8eis ade google kai grapse diavitis.

οι 4 κλαδοι της ιατρικης σημερα ειναι:

- οι παρτακηδες (αυτοι δηλαδη που αισθανομενοι αδικημενοι απο το κωλοσυστημα ξεσπουν στους ασθενεις τους)

- οι με την ωρα!!!

(αυτοι δηλαδη που θα σου αφιερωσουν τοση ωρα οση αναλογει στο φακελλακι που θα δωσεις)

- οι ιδιοτευοντες (το σκοτωσα αλλα δεν εχει σημασια) αυτοι δηλαδη με απλα ελληνικα ,που στα παιρνουν χοντρα εκτος συστηματος και σου λενε και με γεματο το στομα "ας προσεχες " ενω σε γιατρευουν βεβαιως.........

- τεταρτη κατακρεουργημενη μικρη μεριδα γιατρων ,δουλευουν υπηρετωντας ενα συστημα που εχει πεθανει εν τη γεννεση του κι θα εισαι αφανταστα τυχερος/η να τον πετυχεις.

τι ελεγες ειπαμε?

Απάντηση από peppy:

Epeidi exei o pateras mou zaxaro, kai oti plirofories pira kai ego,

gia insoulini mono otan o oragnismos sou stamatisei na paragei entelos auti tin ousia.

Gia pio prin tin ruthmizeis me diatrofi kai farmakeutiki agogi. O logos einai epeidi prepei o organismos na leitourgei me tin insoulini pou idi paragei. Den mporeis protutera diladi na metriseis tin posotita tis insoulinis pou paragei o organismos i kati tetoio.

Parakolouthisi apo diavitologo ef orou zois APARAITITA. 1 fora ton mina i 2 tin evdomada gia arxi mexri na matheis. Autos tha sou mathei ola osa xreiazetai na 3eris. Ftanei na ton akolouthiseis pista. Tha kaneis oti akrivos sou leei.

De stamatas na perneis plirofories kai prosexeis ton eauto sou kai to soma sou san na einai naos sou.

Sorry koukla mou, prepei na eisai kai nea.........:(

Kata pasa pithanotita mporei kai ego na ekdiloso afou ekdilose kai o dikos mou pateras.

makari na aniko stis tuxeres. Tha dei3ei sto mellon.

Auto pou na thimasai omos kurios gia to zaxaro einai na apofeugeis to stress kai tis stenaxories ............Auto pistepse me to anevazei sta upsi.

Απάντηση από navagos78:

Ιατρική είναι η επιστήμη που ασχολείται με την έρευνα και την εφαρμογή μεθόδων και τεχνικών για την πρόληψη, τη διάγνωση και τη θεραπεία των ασθενειών του ανθρώπου. Θεωρείται μια από τις αρχαιότερες των πρακτικών επιστημών, έχοντας τις πρώτες της εφαρμογές στις απαρχές της ίδιας της ανθρώπινης κοινωνίας.

Οι ιατροί κατά κανόνα χωρίζονται σε 4 κλάδους: της παθολογίας, της χειρουργικής, της κλινικο-εργαστηριακής ή εργαστηριακής ιατρικής, και της ψυχιατρικής. Η κτηνιατρική είναι κλάδος που ασχολείται με τη θεραπεία των υπολοίπων ζώων

επειδή κατάλαβα πως δεν σου πέρασε απ΄το μυαλό είπε να σε κατατοπίσω....

χαιρομαι πραγματικα

οταν παρακινδυνευμενα

μπαινουν σχολια που αφορουν ομαδες ατομων που εχουν ζησει το θεμα απο πολυ κοντα.............../

θεματογραφε

θελω να πιστευω οτι βλεπεις και διακρινεις ολα αυτα που δεν θα ακουσεις απο εναν γιατρο................

γιατι?

απλα δεν εχει τον χρονο, ουτε το χρημα να

επενδυσει πανω σου

μετα απο ολα αυτα πανε σε ενα γιατρο κι ακου τι θα σου πει και κρινε την

ορθοτητα η οχι του γιατρικου που σου προτεινει......................

γιατι

φιλοι ,,,,ολα

μα ολα

ειναι τοσο ρευστα γυρω μας

μα απιστευτα λεμε.....................

Καλησπερα, αν θελεις εμπα στο σιτε για να σου εξηγησω απο το chaτ τους βασικους κανονες διατροφης. Εχω ασχοληθει παρα πολυ με το θεμα και καταφερα να ριξω το σακχαρο της μητερας μου απο 250-350 σε 120,δεν ειναι θεμα διαιτας αλλα σωστης διατροφης,τα γλυκα μπορεις να τα αντικαταστησεις με παγωτο καιμακι που αν τα συνδυασεις τρωγωντας 1-2 αγκουρακια πριν ,η επιβαρυνση ειναι ελαχιστη.Επισης μπορω να σου συστησω το βιβλιο του Βarry Sears ....κατακτωντας την διατροφικη ζωνη.....Την καλησπερα μου.

Απάντηση από PANIKOBLHTOS:

TRABA SENA GIATRO RE , EGW THA SOY SYSTHSW ENESEIS ELEOS

Απάντηση από M_Noone:

Καλησπερα

δεν μ αρεσει να απαντω ασχημα.....αλλα για σοβαρα θεματα

υγειας να ζητατε συμβουλες μεσα απο ενα φορουμ ...

ειναι οτι πιο ηλιθιο εχω δει εδω μεσα !!!!!!!

Μ.

Απάντηση από l_fey:

αν δεν κάνεις διαιτα και

δεν κοψεις τα γλυκα,

θα πεθανεις απο ασθενειες που προκαλει ο διαβητης.

τα υπολοιπα στο διαβητολογο,

αν και η ινσουλινη ειναι προτιμοτερη.

οπως θα σου εξηγησει ο γιατρος,

ειναι ουσια που υπαρχει στο σωμα μας και

οχι ναρκωτικο.

τα χαπια εχουν παρενεργειες.

Απάντηση από cleverr:

Αν προσεχεις δεν θα πεθανεις απο το ζαχαρο

οσο και να προσεχεις οταν πεθανεις θα εχεις ζαχαρο

προσεχε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απάντηση από trexa_astraxan:

to kalitero einai na min apoktiseis zaxaro pote kopelia.........giati meta einai poli diskoli i zoi......periorismoi sti diatrofi....ama de ftaseis stin insoulini....

min tros lipara fagita.......

Απάντηση από metallurgos:

marialena kanei aimokatharsi i mama sou?

Απάντηση από yektras:

loipon proton mhn akoys fimes einai mia sobary arostia an o asthenhs den katalabh ti einai diabitikos an omos mathei na zei me ton diabith den einai kai toso sobaro gt tha kserei pote tha troei potha pinei kai pote tha preph na kanei thn insoylinh an einai gia insoylinh sthn oysia mporei na ginei giatros monos toy an katalabei ti exeik...........

Απάντηση από amarulis:

to sakxaro einai mia upoulh as8eneia kai 8elei polu prosoxh...

na akouseis kai na kaneis auta pou 8a sou pei o giatros sou.

euxomai na pane ola kala.

Απάντηση από diabolique:

Eπειδη ειμαι παθουσα ενα θα σου πω.Κομενα τα γλυκα κι οχι μονο.Υπαρχουν και τροφες που ανεβαζουν το σακχαρο αλλα και ποτα!Αν δεν θελει να παθει ολα αυτα που αναφερουν οι αποκατω μου,θελει δε θελει θα τα κοψει.Οσο για την ινσουλινη,οι διαβητικοι δεν μπαινουν αμεσως σαυτη.Στην αρχη το αντιμετωπιζουν με διαιτα και μετα βλεποντας και κανοντας.Αναλογως τι δειχνουν οι εξετασεις που θα κανει.Ειναι υπουλη αρρωστια.

Απάντηση από LLLSSS:

Καλησπέρα,,,,,,,,,,,,,,

Δεν θα σε τρομοκρατησω ,,,,,

αν και θα μπορουσα αν σου αφηγηθω καταστασεις

απο δικους μου ανθρωπους με Διαβήτη (σαγχαρο)

που εζησα και ζω σε καθημερινη βάση γιατι οπως

ειπες και εσυ " δεν μπορουσαν με τιποτα να κανουν διαιτα"

και νομιζαν οτι παιρνοντας απλα ενα χαπι ολα θα ηταν ,,,,,μια χαρα

Μια φράση που μου εμεινε χαραγμενη στο μυαλο

ειναι η φραση που ειπε η γιατρος σε δικο μου ανθρωπο

οταν διαγνωστηκε οτι ειχε Διαβήτη,,,,,,

"Το οτι επαθες σαγχαρο δεν ευθυνεσαι για το τι θα παθεις

απο εδω και πέρα εισαι απόλυτα υπευθυνος εσυ ,,,,,,και μόνο εσυ,,,,,,

θα σου γραψω 6 βασικους κανόνες που του εγραψε η γιατρός

1. Σωστό διαιτολόγιο

6 φορές

ρηχό πιάτο

χωρίς σάλτσα

2. 6-8 ποτηρια νερό

3. Μισή ώρα περπάτημα κάθε μέρα

4. Αυτοπαρακολούθηση

α)πρωι νηστικός

β)2 ωρες μετά το γεύμα

γ)2 ώρες μετα το δείπνο

5. Φάρμακα

6.ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ

Σου ευχομαι ολα να πάνε καλα,,,,,,,και θα πανε ,,,,,,αν ακούσεις

με προσοχή και ακολουθήσεις οτι σου πει ο γιατρός,,,,,,,,,

Θέλει δύναμη για την αρχή,,,,,μετα θα σου γινει τρόπος ζωής,,,,,,

Απάντηση από Sakis0369:

καλά...Γιατρούς δεν έχουμε στη Πάτρα που πάτε και βάζετε πόστ

άντα τόσο χρονώ γυναίκες ,τρίχες κατσαρές??

τεσπα..μία η θεραπεία...δώσε κώκ και προφιτερόλ και θα γίνει περδίκι

Απάντηση από kayth_timwros:

δε θες να κατανοησεις το προβλημα κ αντιδρας με το να κανεις αυτο που απαγορευεται, κατσε σκεψου ωστε να συνηδητοποιησεις τη κατασταση που βρισκεσαι κ αξιολογησε τι αξιζει για σενα, να συνεχισεις να τρως γλυκα κ σοκολατες κ να καταστρεφεις τον εαυτο σου η να τα σταματησεις κ να τον ωφελησεις,

Απάντηση από marialena42pat:

μου κανατε τη ψυχη μαυρη :!:!!!!!!!!

η αληθεια ειναι αυριο το πρωι εχω το πρωτο ραντεβου με διαβητολογο

εκανα συχνα εξετασεις και παντα ειχα χαμηλο περισσοτερο απο το συνηθισμενο θαλεγα 55-65 και πριν λιγο καιρο μετα μια μεγαλη στεναχωρια κι ενα χαπι που δε λεει βεβαια οτι σαν παρενεργεια εχει την ανοδο του σακχαρου στο αιμα ξεκινησα να μετρηθω μια μερα απο περιεργεια γιατι ζαλιζομουν και ειδα 2,10 απο τοτε βλεπω εως και 2.50 σε καθημερινη βαση αλλα υπ οψιν σε καθημερινη βαση τρωω μια τεραστια σοκολατα λες και το κανω επιτηδες τρεχω καθε βραδυ (μονο βραδυ ) σα τρελλη να παρω τη σοκολατα

δε ξερω τι να κανω ειναι κατι εντελως τρελλο για μενα που ειχα παντα πολυ χαμηλο σακχαρο παντως μεχρι να γινει το ραντεβου πηρα κατι χαπια που το εριχναν αμεσως στο κανονικο του αλλα επειδη πρεπει να με δει ο γιατρος χωρις αυτα τα εχω κοψει μια εβδομαδα

Απάντηση από www_soultan:

ετσι Μαρια...

κι ας κινδυνολογησουμε και λιγο...

ειχαμε εναν οικογενειακο φιλο

ναι μεν δεν ετρωγε γλυκα,αλλα ητανε παχυσαρκος...

σακχαρο μονιμως ανεβασμενο...

αρχικα καταστροφη αγγειων ματιων...τυφλος δλδ...

στη συνεχεια καταστροφη νεφρων...

επιβαρυνθηκε η καρδιακη λειτουργεια και πεθανε απο ανακοπη...

ετων?54...

Απάντηση από kayth_timwros:

τι παει να πει δεν μπορει να κοψει τα γλυκα ? δε υπαρχει δεν μπορω υπαρχει δεν θελω,, κι οταν διακυβευεται ενα τοσο σοβαρο θεμα υγειας επιβαλλεται να παψει να ζει για τη απολαυση των γλυκων κ να κοιταξει τη βεβαρημενη υγεια του-της,

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.