Συζητήσεις - ΔΩΡΕΑ ΟΡΓΑΝΩΝ-ΔΩΡΙΤΕΣ ΖΩΗΣ
Χρήστης: KRITIKOS_33
Θέμα: ΔΩΡΕΑ ΟΡΓΑΝΩΝ-ΔΩΡΙΤΕΣ ΖΩΗΣ
Ημερομηνία: 30/07/10 20:19

Με αφορμη ενα περιστατικο που σηνεβει πριν μερικες μερες.

Ενα νεο παιδι 21 ετων χανει την ζωη του σε τροχαιο δυστηχημα,(στα Χανια) δεν εχει σημασια το ποιος ειχε την υπαιτιοτητα.

Οι γονεις παρολο τον πονο τους ΧΑΡΙΖΟΥΝ ΖΩΗ δινοντας τα οργανα του παιδιου τους.

Ποσα ΠΑΙΔΙΑ καθημερινα περιμενουν στις λιστες αναμονης για να παρουν σειρα για την ΖΩΗ.

ποσοι απο εμας εχουμε γινει εθελουσια δωριτες οργανων?

ποσοι απο εμας εχουμε σκεφτει οτι εν δυναμη ημαστε ολοι μελλοντικοι ληπτες?

ποσοι απο εμας εχουμε την γεναιοδορια να χαρισουμε κατι που μας χαριστικε?

Ενα θεμα αφιερομενο σε ολους οσους πραγματικα χαρισαν οχι ελπιδα για την ζωη, αλλα την ιδια τη ΖΩΗ εστω και μεσα απο τον θανατο τους.

(συγνωμη για τα ορθογραφικα λαθη)

Απάντηση από KRITIKOS_33:

59.Καλησπερα φιλη,δεν ηταν μακροσκελες ουτε κουραστικο ισα ισα αρκετα ενδιαφερον.Συμφωνω σε αυτο που λες, με το ποιος τελικα θα αναλαβει ''ρολο Θεου'' κ θα αποφασισει οτι καποιος ειναι εγκεφαλικα νεκρος...ειναι τεραστιο το δηλιμα κ καθολου ευκολο

Αλλα πολυ σπανια υπαρχουν δυστηχηματα που απλα εχουν μονο κρανιοεγκεφαλικες κακοσεις κ τιποτα αλο....Ακομα κ απο πολυ-τραυματιες που το ενα ζωτικο συστημα καταρεει πισω απο το αλο λογο της φυσης των τραυματων που φερει κ εαν δεν εχει καταληξει,η καταληξη ειναι 100% τοτε γιατι να μην δινονται???

Υπαρχουν ουκ ολιγες περιπτωσεις που τα οργανα ζητουνται λιγα λεπτα πριν απλα οι γιατροι ετσι κ αλλιως θα κλεισουν ''τα μηχανιματα'', που εκει μιλαμε για καραμπινατο τελειοτικο θανατο μη αναστρεψημο και οι συγγενοις αρνουνται.

Εκει γιατι να μην δωθουν να σωθουν εστω αλοι απο τον βεβαιο θανατο???

Απάντηση από genie_G:

εχω σοβαροτατες ενστασεις για τη δωρεα οργανων απο ζωντανους δοτες . θα ξερεις βεβαια πως για να χρησιμοποιηθει ενα μοσχευμα πρεπει ο δοτης να ειναι ζωντανος μεν, εγκεφαλικα νεκρος δε . η αντιρρηση μου λοιπον εχει να κανει μ αυτο ακριβως . ποιος θα πιστοποιησει τον εγκεφαλικο θανατο; πως ειναι δυνατον ενας ασθενης που βρισκεται σε καταστολη και δεν εχει πολυοργανικη ανεπαρκεια ( γιατι τοτε τα οργανα του θα ειναι αχρηστα ετσι κι αλλιως ) να θανατωθει γιατι καποιοι θεωρουν πως ειναι εγκεφαλικα νεκρος ; το ολο ζητημα μου φερνει στο μυαλο και την ευθανασια που εγειρει τεραστια ηθικα και δεοντολογικα ερωτηματα . δεν εχω την απαιτηση να ενστερνιστεις τις αποψεις μου , αλλα απλα να σκεφτεις και αυτες τις παραμετρους . οχι μονον εσυ αλλα και οσοι τυχον διαβασουν την απαντηση μου . ....και για να καταλαβεις ακριβως τι εννοω , μια μικρη πικρη ιστοριουλα . πριν μερικα χρονια η μητερα μου ως καρκινοπαθης χρειαζοταν πολυ συχνα μεταγγισεις αιματος. αφου ειχαμε δωσει αιμα ολοι οι συγγενεις και φιλοι και αφου ειχαν εξαντληθει τα αποθεματα της δικης μου καρτας εθελοντριας αιμοδοτου,χρειαστηκε ξανα αιμα . με πολυ κοπο βρηκαμε δυο φιαλες απο φιλους που δεν ειχαν δωσει μεχρι τοτε αιμα για τη μητερα μου . αφου εγινε η εισαγωγη στο νοσοκομειο η μητερα μου πηρε τη μια φιαλη . ενω ετοιμαζοταν για τη δευτερη μεταγγιση ερχεται φουριοζα μια " ιατρισκη " και μου ανακοινωνει πως το αιμα που προοριζεται για τη μητερα μου δεν θα της δωθει γιατι ενας εικοσαχρονος ,θυμα τροχαιου ,το ειχε απολυτη αναγκη . οχι μανταμ . δεν ειχατε κανενα δικαιωμα να αποφασισετε για το ποιος θα ζησει και ποιος θα πεθανει . εγω αρνουμαι να αποφασιζει για τη ζωη και το θανατο ασκεπτι ενας γιατρουδακος που τις περισσοτερες φορες δεν εχει κανεναν ηθικο και κοινωνικο φραγμο ...και θα προσθεσω πως ειμαι υπερ της κλωνοποιησης ιστων και οργανων η οποια θα επιλυσει το προβλημα των μοσχευματων. ηδη η κλωνοποιηση δερματος εχει χαρισει τη ζωη σε πολλους ανθρωπους με ολικα εγκαυματα....... κατεβατο μακροσκελες αλλα ευχομαι εποικοδομητικο. καλο βραδυ.

Απάντηση από GEORGESYROS1972:

EIMAI AIMOΔΩΤΗΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΓΙΝΗ ΔΩΡΙΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΝ

55.Να σε καλα φιλη μου¨)))))

56.καλησπερα φιλε μου,ετσι ειναι εαν το σκεφτουμε ετσι δεν πρεπει να βγαινουμε απο το σπιτι γιατι βαση πιθανοτητων υπαρχει κυνδινος να μας συμβει ατυχημα.

Απάντηση από ENASTRH_NYXTA:

αν το πατε με τη σκεψη οτι...

αν τη μερα που τραυματιστω

τραυματιστει και ενας λεφτας

αφηστε το τοτε δεν ειναι αυτη σκεψη

αν ειχε και η γιαγια μου ..... που λεμε

θα ηταν αλλιως τα πραγματα

και εξαλλου ο καθε λεφτας

γιατι να περιμενει στην ελλαδα

ενω με τα λεφτα του

μπορει να βρει οργανο

απο καποια πολυπληθεστερη χωρα;

Απάντηση από kayth_timwros:

τα λαθη ειναι ανθρωπινα. ....:)

52.καλησπερα φιλη μου,σου ζητω συγνωμη,δεν ηταν κατι που το εκανα εσκεμενα,εχεις απολυτο δικιο.:))))))

49.alithinh θα σου απαντησω υποθετικα γιατι δεν ξερω κατα ποσο καποιος λεφτας εκεινη την ημερα χρειαζοταν και τι οργανα.Πιστευω ναι θα ειχα την ιδια καταληξη και γιατι? γιατι ειμαστε 10.000.0000+ λαος συγοθρα αρκετοι λεφταδες ειναι στις λιστες αναμονης οπως θα ηταν σηγουρα και τοτε,αλλα κανενας δεν μου αφερεσε τη ζωη παρολα αυτα.Ο λεφτας πιστευω δεν θα κατσει να παρει το ρισκο στην Ελλαδα,θα παει σε ενα κρατος που με το χρημα θα αγορασει νομιμα και χωρις ρισκο οτι του χρειαζεται.

καλησπερα θεματογραφε, κι εγω κοριτσακι ειμαι οποτε το φιλε που λες για μενα κ τη αγαπητη λουκια διορθωσε το, ευχαριστω.

48.Αγαπητη φιλη ο καθε ενας μπορει να εχει μια τελεια δικαιολογια για το καθε τι.Σεβαστη η γνωμη σου,κανενας δεν σε υποχρεωνει να κανεις κατι που δεν θες.

Απάντηση από loukia3:

Xαιρεται κ.KRITIKE(OS)_33 συμφωνω απολυτα με οσα λετε γιατι εκ πεποιθησεως τα πιστευω.Μπορει να με λενε βλαμμενη,ονειροπολα,ρομαντικη,ξυπνα θα σε φανε παντως δεν ενοχλω καμια-νενανε.Ας ζω στον κοσμο μου...Οτι σοβαρο οπως αυτη η συζητηση ανεβαινει και λεω κατι που ειδα με τα ματια μου το σβηνουνε καποιοι-ες δεν γνωριζω γιατι.Εχθες για παραδειγμα ενας κυριος εις την δικην μας ηλικια εγραφε για τους αλβανους κακοποιους που μαχαιρωσανε 17ετων παιδια ελληνες απο βεροια(οι αλβανοι ηλικιακα ητανε μεγαλυτεροι)ανεβασε 2 φορες την συζητηση και 1 εγω(το δικο του post)οχι δικο μου και το σβηνανε.

Ενταξει καλος ο φραμπαλας,ο χαβαλες,το καλαμπαλικη...καλα και κατι περαν αυτα...ας μαθαινουμε και ας ακουμε...Γεια σας και συγγνωμη που πλατιασα...ΛΟΥΚΙΑ

Απάντηση από alithinh31:

46, οκ... Συμφωνώ. άλλωστε δε λέω ότι είναι και συνήθεια πια να σκοτώνουν τους δωριτές... Αλλά αν την ημέρα εκείνη, είχε χτυπήσει πολύ άσχημα ένας "λεφτάς" και χρειαζόταν κάτι επειγόντως, κάτι που εσύ είχες και πλήρωνε όσο όσο γι αυτό, είσαι σίγουρος ότι θα είχες την ίδια κατάληξη?

Απάντηση από papaditsa1:

Ασε ρε μεγαλε μας τα ειπαν και αλλοι. Ξερεις ποια ειναι η διαφορα ?? Οτι αν εγω τραυματιστω σε τροχαιο (και ο καθε ανωνυμος) και ειμαι δωρητης οργανων λιγο βαρια να ειναι η περιπτωση με.....τεμαχησαν στο ...πιτσ φυτιλι, ενω αν ειναι καποιος (επωνυμος) μεχρι να τερματησουν ολες οι λειτουργιες του σωματος του θα τον εχουν με μηχανηματα , καταλαβες ? Ευχαριστω δεν θα παρουμε !!

45.Φιλη loukia3 ζητω συγνωμη για την παρανοηση στο γενος,σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.Το θεμα δεν ειναι εαν καποιοι αρεσκονται να χαρακτιριζονται κυνικοι,η'

ορθολογιστες η' λογικιστες.Για εμενα σημασια εχει να σωθει εστω και μια ζωη,ιδικα εαν αναλολιστουμε την υπερτατη ενδειξη αγαπης που πιγαζει ακομα και μεσα απο ενα θανατο δινοντας ζωη στον συν-ανθρωπο.Λιγο με νοιαζει εαν καποιοι θα με πουν με οποιο χαραχτιρισμο θελουν.Χαιρομαι ειλικρινα που μπορω ακομα και απο ενα σαιτ ''γνωριμιων,παιχνιδιου,διασκεδασης'' να συνομιλω με ατομα τα οποια εχουν τοσο βαθια αισθηματα-ευαισθησιες.Οσοι μπορουν να διαβασουν τα ποστ σου και τις απαντησης σου να χαιρεσε.Για οσους δεν το αντεχουν να χαιρεσε διπλα,γιατι για να φτανουν σε σημειο να τα σβηνουν τοτε ειναι σαν γροθια στο στομαχι τους.

43.Καλημερα alithinh31.Οντως αυτο που σκεφτεσαι εσυ το σκεφτετε ο περισοτερος κοσμος γιατι ουκ ολιγες φορες το εχουμε ακουσει σαν εκδοχη.Θα σου πω ομως την δικη μου εμπειρια.Εγινα δωριτης το 2006 χωρις κανενας απο τον οικογενειακο μου περιγυρο να το γνωριζει καν.Το 2007 γυρνοντας απο το Ηρακειο με το αυτοκινιτο μου,εμπλεκομαι σε ενα τροχαιο ατυχημα που απο την εικονα του κ μονο κανενας δεν πιστευε οτι υπαρχει περιπτωση να εχω επιζησει καν.Με μετεφεραν αρκετα τραυματισμενο και χωρις να εχω καμια επαφη με το περιβαλον στο νοσ/μειο του Ρεθυμνου.Μεσα στο αυτοκινιτο υπηρχε η καρτα δωριτη μαζι με οτι προσωπικα αντικειμενα που ειχα και η οποια βρεθηκε σαφος.Κανενας δικος μου δεν ηξερε τι εχει συμβει,το εμαθαν αρκετες ωρες μετα.Ειμουν οποτε μονος χωρις αισθησεις πολυ-τραυματιας σε ενα νοσ/μειο 80 χιλ απο το σπιτι μου.Παρολα αυτα ειμαι εδω και ειμαι ζωντανος.Ειχαν ολλη την ευχαιρια να μου αφαιρεσουν οτι ηθελαν μιας και ημουν δωριτης αλλα ειχαν και το απολυτο αλλοθι.Δεν ειναι τοσο απλο, περνουμε καποιον του αφαιρουμε τα οργανα και τα βαζουμε σε καποιον ''λεφτα''.

Απάντηση από loukia3:

Γεια σας κ.KRITIKOS_33 ειστε ευγενης ανθρωπος.Θελω να πω πρωτιστως τουλαχιστον εγω η λουκια οτι ειμαι γυναινα ουτε τρανσεξουαλ,ουτε τιποτα γιατι με αποκαλεσατε φιλε,φιλη καλυτερα...Ισως να μην τα εθεσα ορθα και με παρεξηγησατε και δικαιως.Στην ελλαδα και εγω και η οικογενεια μου ειμαστε δωρητες οργανων και οχι μονο...αλλα σας το ξαναλεω περισσοτερο δεν μπορω να επεκταθω το νομισμα εχει δυο οψεις...στο εξωτερικο κυριως και περισσοτερο γινονται πραματα μη συνομα,να κλεινουμε τα ματια να μην τα λεμε,πως θα μας λενε μετα οι συνομιλητες μας κυνικους...

Μετανιωσα που ειπα την αποψη μου,αλλου μου σβηνουνε τις απαντησεις που δεν θιγουνε την τιμη και την υποληψη καμιας-νενος...

Απάντηση από loukia3:

Κ.alithinh31 να πατε να γινετε δωρητης οργανων καλο ειναι τι φοβαστε...επισημα εχει φορμα συμπληρωσης στοιχειων ο καθε δημος,το καθε νοσοκομειο.Κ.ormg_3lot ναι κυνικοι ειναι ολοι οι κοσμοι,αμα θελετε να τον αλλαξετε αλλαξτε πρωτιστος τον εαυτο σας,εγω τον δικο μου κ.τ.λ. και εσεις εδω ζητε,στον σκατοκοσμο,κοιταξτε να τον αλλαξετε σας ειπα τον τροπο...

Απάντηση από alithinh31:

Τώρα αυτό που θα γράψω, είναι τραβηγμένο και θα μου την πείτε... Αλλά, επειδή ζούμε στην Ελλάδα και έχουν γίνει όλοι μαφιόζοι, αν το αποφασίσω τελικά, θα το πω μόνο σε ένα δικό μου άνθρωπο, αν γίνει κανένα κακό, να το ξέρει και να το φροντίσει. Βοβάμαι πως αν το δηλώσω επίσημα, αν σταθώ άτυχη και δηλώσω ότι θα δωρίσω κάποιο συγκεκριμένο όργανο που ίσως χρειαστεί κανένας απατεώνας, είναι πιθανό να με βρουν σε κανένα χαντάκι. Όλως τυχαίως...

Τουτέστιν, δίνω αίμα και φτάνει...

Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω...

40.φιλανθρωπια δεν ειναι να δωσεις κατι που δεν σου χρειαζεται,η' που σου ειναι αχρηστο.Η δωρεα οργανων σωματος για εμενα οταν γινεται εθελουσια απλα ειναι συνειδηση.Οταν γινεται απο γονεις η' συγγενεις τοτε ειναι μεγαλειο ψυχης.

Οσο για τον χαρακτηρισμο σου (σκατανθρωποι) δεν θα το σχολιασω,απλα σου ευχομαι να εισαι το ιδιο κυνικος εαν ποτε συμβει σε εσενα η' στο οικογενειακο σου περιγυρο.

Γιατι εν δυναμη εισαι και μελλον νεκρος και μελλον ληπτης οργανων σωματος,εαν διαθετεις μυαλο το αντιλαμβανεσε, που δεν νομιζω οτι εχεις καν συνειδηση, για να μιλας ετσι εισαι κοινωνικα αμορφοτος.

Απάντηση από ToTsaiTouPappou:

εσυ 40 που ζεις δηλαδη; στο βουνο;

Απάντηση από omg_3lol:

ετσι κυνικος ειναι ο κοσμος σας

κι οσοι ζητε μεσα σ αυτον εισται αυτο που ο λαος μας λεει σκατανθρωποι

γι αυτο μη μου το παιζεται φιλανθρωποι μεσα απο το ζοο

παρε τα @@ μου λοιπον

37. δεν ξερω εαν τα δεχονται σαν μοσχευματα.....αλλα συγουρα για να τα δηνεις δεν σου χρειαζονται.......οποτε καλο ειναι να τα παρει καποιος που μπορει να τα εχει σωστα. καλημερα σου.

Απάντηση από stratos300:

37 εισαι κ πολυ μαλ...

Απάντηση από omg_3lol:

παρε τα @@ μου

Απάντηση από ilias74:

κρητικε να σαι καλα

την ειχα και πριν την εχω και τωρα

απορω ομως οπως ειδες με κατι μυαλα...

καλη συνεχεια!

27.την καλημερα φιλε μου,πριν κανεις κατι ενημερωσου πρωτα που να μην εχεις κενα σε τιποτα,παντος μπραβο,να σε παντα καλα.

33.καλημερα φιλε μου,εισαι πολυ ποιο μπροστα απο εμενα εστω,να σε καλα.

26 + 30. καλημερα φιλε μου, ο καθε ενας εχει να διηγηθει μια προσωπικη ιστορια για το ποσο σαπιο ειναι το ''συστημα''.Αλλα βαση νομου δεν επιτρεπετε η ταφη κανενος χωρις νεκροψεια-νεκροτομη.ποιος απο ολους εμας εχει τα κοτσια να παρεβρεθει κατα την διαδικασια αυτη,οστε να πει οτι δεν αφαιρεθηκαν οργανα απο τον ανθρωπο του χωρις καν να το ξερουμε? γιατι ενω εχουν αυτο το ''παραθυρο'' ανοικτο να κανουν φονους η' δολοπλοκιες??

28.φιλε μου την καλημερα μου και οτι καλυτερο με την υγεια σου,απο καρδιας

29.καλημερα φιλη μου,απλα υποκληνομαι στην δυμαμη ψυχης που εχεις.

Απάντηση από kos1961:

EIMAI ΔΩΡΗΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΝ ΚΑΙ ΔΩΡΗΤΗΣ ΣΩΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ 1981

λουκια φανταζομαι τι γινεται......... στο νοσοκομειο που ανεφερες , κι οχι μονο...... κ δε θελω να τα σκεφτομαι καν...... την καλησπερα μου !

Απάντηση από ToTsaiTouPappou:

@29

+10!!!

Απάντηση από loukia3:

Γεια σας κ.kayth_timwros,και εγω θα δωσω τα οργανα μου αν επελθει το μοιραιο,δεν εχω τετοια ματαιοδοξια που θελω να τα παρω μαζι μου.Ομως ξερουνε πολυ καλα τι θα κανουνε οι δικοι μου ανθρωποι,φροντισαμε και γι'αυτο αναμεταξυ μας.Εχω ατομο αγαπημενο με σοβαροτατο προβλημα υγειας και να ειστε ολοι σιγουροι οτι οταν ερθει η ωρα θα κανω το χρεος μου.Οσον αφορα αυτα που σας λεει ο κ.ilias74 περι ταινιων επιστημονικης φαντασιας αποψη του και σεβαστη,εγω σας καταθετω την δικη μου κρινεται και αποφασιστε εσεις.Σας ξαναλεω το νομισμα εχει δυο οψεις.Ειδα στα memorial hospital της αμερικης τι παιζεται και που τα βρισκουνε τα οργανα...Αν θελετε να με πειτε τρελλη καντε το αλλα δεν εχω την αναγκη να σας κανω ουτε την εξυπνη,ουτε να σας κλεψω τα χρηματα,ουτε να ανεβω σε καποια θεση πετοντας εξω καποιον αλλο.Εως εδω μικρη δεν ειστε,βαλτε το μυαλο σας και οι υπολοιποι να στροφαρει και βγαλτε τα συμπερασματα σας,ο καθενας για τον εαυτο του,οχι για το συνολο...

Απάντηση από marianna20066:

ειμαι ήδη δωρητης οργάνων και όταν λέω οργάνων εννοω μέχρι και το δέρμα για άτομα με εγκαύματα και τα μαλλιά για καρκινοπαθεις σε φάση μετα χημιοθεραπείας...... τι να τα κάνω αμα τα τινάξω? μαζί μου δεν θα τα πάρω μόνο τα σκουλίκια θα γίνουν πιο χοντρά οπότε οτι μπορούνε να πάρουνε ας το πάρουνε!!!

και να χρειαστει κάποιος ενω ειμαι εν τη ζωη και μπορώ να του το δώσω θα το κάνω με μεγάλη ευχαρίστηση!!!!!

Απάντηση από ilias74:

καυτη ευχομαι ειλικρινα και απο καρδιας

να εισαι παντα υγιεστατη!!!

και να μη μπεις σε αυτη τη διαδικασια οπως μπηκα εγω...

Απάντηση από criminalmind:

εκπληκτικο θεμα!!!!!!!!!

μπραβο στους γονεις των παιδιων,θελει δυναμη αυτο που εκαναν.

θα γινω οπωσδηποτε δωρητης οργανων!!!απο σεπτεμβριο θα το ψαξω και θα το κανω!!!

οπως προανεφερα, δικαιωμα του καθενος να πιστευει οτι θελει....

Απάντηση από ilias74:

καυτη μαλλον βλεπεις πολλες ταινιες

η διαβαζεις πολλα φανταστικα

εγω που ειμαι δωρητης και απλος ανθρωπακος

γιατι καμια πρωια μεχρι τωρα

δεν με εχουν βγαλει απο τη μεση

ωστε να δωσουν οποιο οργανο χρειαστει

σε φραγκατους μαθουσαλες;

και διευθυνση μου ξερουν

και σταθερο και κινητο

τα παντα!!!!!!!!!!

δεν εχει συμβει ομως....

σκεψου το λιγο καλυτερα

μη κατεβαζεις αμασητα οτι ακους η διαβαζεις!!!

αυτα απο εμενα γιατι σε τετοια θεματα

η πλειοψηφια ειναι πολυ πισω στο μυαλο

ilias74 ας μη κοροιδευομαστε, ζουμε σε μια σαθρη κοινωνια, ανετα μπορει καποιος να γινει δωρητης οργανων κ να ναι ενας απλος ανθρωπακος, κ μια ωραια πρωια που θα ψοφαει κανας μαθουσαλας φραγκατος να παρουν τη καρδια η οποιο αλλο ζωτικο οργανο του δωρητη βγαζοντας τον απο τη μεση, προκειμενου να σωσουν τον φραγκατο που πληρωνει αδρα, αυτο ειναι το πιστευω μου κ οποιος δεν θελει δεν συμφωνει,δημοκρατια εχουμε,

Απάντηση από ilias74:

ακομα και με αυτη τη λογικη καυτη

του να φτασει ο αλλος τα 180

δεν γινεται αυτο διοτι θα εχει διαφορες επιπλοκες!!!

να ξερες μονο τι κοιτανε να δουν

κατα ποσο ληπτης με οργανο ειναι συμβατοι

αλλα δεν λεω...

λουκια να πεις αν θες, ωστε να μαθουν καποιοι... ωστε να γνωριζουν τι βρωμια υπαρχει,, και να μην πιαστουν κοροιδα απο τη καλη τους καρδια να προσφερουν....και βρεθουν νεκροι καμια ωρα για να παρει το οργανο τους ο καθε σκ@τογερος που φυσαει το χρημα κ θελει να φτασει τα 180,

πραγματικα ειναι ευλογια να δινει καποιος τα οργατα του αφου πεθανει, και καποιος συνανθρωπος να μπορει να ζησει,,,, αλλα δωρητης οργανων ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ,,κι οχι να τον βγαλουν απο τη μεση για να του παρουν το οργανο πριν τη ωρα του!!!!!

Απάντηση από ilias74:

καυτη που τα ακους αυτα μου λες και εμενα;

απο οσο εχω ακουσει ελλαδα δεν εχει γινει κατι

να πω οτι ειμασταν στην ινδια που δεν εχουν να φανε

παει κι ερχεται αλλα εδω;

δεν θελω να φανω κακος αλλα οσοι σκεφτεστε ετσι

σκεφτειτε πρωτα τι θα κανατε αν θελατε καποιο οργανο

και ηταν ζητημα ζωης και θανατου

για μενα ζητημα ζωης και θανατου δεν ηταν

αλλα περασα απο το σταδιο αυτο

ο νοων νοειτω....

και οτι ακουτε το χαφτετε αμεσως;

κριση δεν εχετε; δουλεψτε το και λιγο...

οργανα δεν δινουμε αιμα ουτε απο αυτο

ταχα λεμε να γινουμε ευαισθητοι κοινωνικα

τι υποκρισια......

Απάντηση από loukia3:

Οταν ερθει η ωρα μας.Πριν ομως ερθει καλο ειναι να συζηταμε με τους δικους μας ανθρωπους και αυτο το μακαβριο και να γνωριζουμε τι θα πραξουμε.Το νομισμα εχει δυο οψεις.Και πραγματικα εχω κακη εμπειρια στο εξωτερικο που ζουσα,αφηστε το δεν ειναι ωραιο να σας τρομαξω...

οποτε με αυτο το σκεπτικο οχι δε θα γινω δωρητρια,

εαν ολα ηταν αξιοκρατικα κ σωστα, ισως σκεφτομουν να γινομουν δωρητρια οργανων μετα θανατον,, αλλα επειδη κυριαρχει η διαφθορα και η σαπιλα στη κοινωνια που ζουμε, κ δεν εχω εμπιστοσυνη ..και δεν μου εγγυαται κανεις οτι αν καποιου φραγκατου του λειπει μια γερη νεανικη καρδια , οτι δε θα με βγαλουν απο τη μεση(και καλα ατυχημα η παραβλεψη ιατρων αν ημουν ασθενης ) για να του τη δωσουν εναντι αδρας αμοιβης.οποιος εχει δει τον γυρο του θανατου καταλαβε τι εννοω.

15 + 16. φιλοι μου ειναι οντως μεγαλειο ψυχης οταν γονεις περνουν σε μια τετοια αποφαση στην χειροτερη στιγμη της ζωης τους.

Ειναι πιστευω ενα θεμα που ενω θα επρεπε να μην ειναι ''ταμπου'' τελικα ειναι.

Απάντηση από p0is0n:

megaleio psyxhs....

Απάντηση από E_LE_NA_39:

den xreiazete na eisai dwriths organwn gia mia tetoia apofasi thelei megali dinami

psixiki pantos kai mono sthn skesi oti dineis zwi se kapoion allo axizei

nase kala

Απάντηση από mpourbouli8ra:

6. Υποθέτω ότι και γω άμα φτάσω στην άκρη του γκρεμού και συνειδητοποιήσω πόσο πολύτιμη είναι η ζωή, τότε θα αναθεωρήσω πολλά.. Μη με παρεξηγήσεις.. είμαι μικρό ακόμα.. Πάντως, μεταξύ σοβαρου και αστείου έχω πει στους γονείς μου πως άμα πάθω κάτι θέλω να δωρίσουν τα όργανα μου και η υπόλοιπη να αποτεφρωθώ.. Δεν ξέρω αν υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο, αλλά σε καμία περίπτωση δεν αντέχω στην ιδέα να με τρώνε τα σκουλίκια..

Απάντηση από aligistos_77:

?

11.φιλε μου εχεις δικιο,εκανα λαθος,αυτο για την εκκλησια πιγενε στο φιλο 5 illias.

ναι την ταινια την εχω δει,απο εκει κ περα ο καθε ενας μας για τους δικους του λογους εχει καποιες αναστολες.απλα εαν εμεις καποια στιγμη βρεθουμε στην λιστα αναμονης τοτε θα εχουμε αραγε ακομα τις ιδιες αναστολες??

9.Καλησπερα φιλη μου,συμφωνω μαζι σου.

Απάντηση από U_dont_know_me:

10. η ταινία δεν μιλάει για την εκκλησία αλλά για το πως κάποιος πλούσιος προσπάθησε με δόλο να πάρει ζωτικά όργανα από συμβατό δότη....

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.