Συζητήσεις - απορια
Χρήστης: mother5
Θέμα: απορια
Ημερομηνία: 10/07/10 18:38

Εχω μια απορια ρε παιδια, σχετικα με τα greeklish. Οσοι τα χρησιμοποιουν, γιατι το κανουν; Για μοδα,ελλειψη γνωσης ορθογραφιας η κατι αλλο;

Tους συμβουλευω να διαβασουν τη σημασια της ελληνικης γλωσσας. Ακομα να

τους πω οτι καποιοι εχουν σκοπο να καταργηθει,στο αμμεσο μελλον, η ελληνικη

γλωσσα και να οριστει επισημη τα greeklish. Θα σας αρεσε κατι τετοιο;

Απάντηση από SNAKE1961:

Καλημερα . Δεν ξερω γιατι το κανουν . Δικαιωμα τους φυσικα, οπως και δικο μου, να γραφω Ελληνικα . Οσο για την <Καταργηση> της Γλωσσας μας και την αντ/ση της απο τα greeklish, ΑΝ ΑΥΤΟ ΑΛΗΘΕΥΕΙ, φυσικα και δεν θα μου αρεσε .

Να εισαι παντα καλα . \Α/ .

Απάντηση από archangel_13:

proswpika...xestika gia ta ellinika tin ellada kai ola....gnwmi mou einai oti prepei na papsoun pleon oi ethnikistikes paparies kai na arxisoume na skeftomaste san...ANTHRWPOI...kai oxi san ellines amerikanoi tourkoi alvanoi ktl...oloi..ma oloi eimaste anthrwpoi....kai epeidei i pliopsifia sas....den to pianei auto...iparxoun kapoioi exipnoteroi apo esas pou sas kanoun oti theloun!!!!

-ellinika gnwrizoume ...kai orthografia kai apo ola...apla einai pio grigoro kai pio eykolo...einai sinithia pleon na grafeis etsi sto pc...

btw... kai esy ok grafeis ellinika...alla exeis ksexasei oti ta ellinika...EXOUN TONOUS...KAI ESY DEN EXEIS VALEI...

Απάντηση από matina62:

Μιλήστε όπως θέλετε χωρίς περιορισμούς. Σήμερα με ενοχλεί που αν χρησιμοποιήσεις περίεργο ορό σε κοιτάνε λες και είσαι ζομπι . Μονό στην Ελλάδα υπάρχει αυτός ο ιδιότυπος ρατσισμός κατά ενός μεγάλου μέρους τής γλωσσάς. όπως είπε κι ο κ. Μπαμπινιώτης πάσχουμε από 1)"Σανίτιδα" χρησιμοποιώντας το "σαν" στη θέση του "ως", 2)"Πουπουισμό", επαναλαμβάνοντας του "που" για να αποφύγομε την μετοχή και 3)"Αχρωμοσημία", προσπαθώντας να εκφράσουμε τα πάντα με τρία ρήματα: βάζω, κάνω, δίνω!!!παρ' όλα αυτά, η γλώσσα μας γράφεται επί 2.800 χρόνια με τα ίδια γράμματα και επι 2.400 χρόνια με την ίδια ορθογραφία... Κι αυτό λέει πολλά!!!

Και μερικοί μην έχουν ύφος σοφιστικέ (ξέρουν ποίοι είναι)

Απάντηση από Question:

elleipsh gnwshs or8ografias?? auto isxuei mono se osous de vazoun "w", "ei", "oi", "ai" kai grafoun mono me "o", "i", "e" antistoixa.. gia moda den kserw.. isws..

egw proswpika grafw greeklish tis perissoteres fores, giati grafw polu pio grhgora etsi (kai xwris na vlepw)...

na s kanw ki egw mia erwthsh? esu giati de vazeis tonous?

Απάντηση από ma_trix:

----->ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΣΩΣΤΗ Η ΘΕΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ..

----->ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ..ΔΙΚΙΟ....:)

Απάντηση από diethsios:

φίλτατε Κιεριον

τι λέτε τώρα,δεν βλέπετε τι γίνεται;

Απάντηση από RANIAGA:

εγω πάλι σε συμβουλεύω να δεις λίγο τα θεματα

στο καφενείο , μπαίνει το λιγότερο μια φορά τη βδομάδα το ιδιο ερώτημα ...

ο καθένας γράφει όπως γουστάρει , τι να κάνουμε δηλαδής ?

το θέμα είναι τι γράφει ...

Απάντηση από KIEPION:

44 / warlock

δεν μαθαίνουν μόνον οι μεγάλοι CEOs

Αρχαία Ελληνικά στις ΗΠΑ ...

πολλοί περισσότεροι ...

εδώ εμείς όμως,

όλο και πιο πίσω, όλο και πιο πίσω, όλο και πιο πίσω ...

και μας φταίνε μετά οι ... άλλοι ...

Απάντηση από mairamik:

egw prosopika ta xrisimopoiw otan viazomai kai otan milaw se kseni glwssa pralila..meta apo kairo arxise na me kourazei i diadikasia allagis glwssas dioti exw kai arketes..alla se kamia periptwsi den thelw na ksaxastei i glwssa i otidipote allo...pantws sinexizw na grafw kai na diavazw ellinika..

kai kati akoma: re paidia eida tis proalles kati simiwseis paidiwn gia gimnasio milaw.. sta ellinika me agglikous xaraktires.. tha trelathoume teleiws reeeeeee!!!!!!!!!!

Απάντηση από warlock318is:

@48 Βεβαίως, δεν παρεξηγώ τίποτε :)

Κι εγώ αργά το διαπίστωσα αυτό... Δυστυχώς, όσοι είχαν την ατυχία να μεγαλώσουν κατόπιν εδραιώσεως της δημοτικής, δεν έμαθαν ποτέ τους σωστά Ελληνικά. Πόσο δε, αρχαία...

Το ίδιο το παιδαγωγικό σύστημα αποτρέπει τους νέους από το να μάθουν την αρχαία μας γλώσσα -όπως ακριβώς απέτρεψε κι εμένα- με τα επιεικώς απαράδεκτα βιβλία και τους παντελώς ακατάλληλους δημοσιοϋπάλληλους -κατά νοοτροπίαν- δασκάλους/καθηγητές... Το γιατί παραμένει άγνωστο...

Δυστυχώς, θα πρέπει όλοι όσοι ενδιαφέρονται να καθήσουν μόνοι τους ιδιωτικά να μάθουν την αρχαία Ελληνική -πράγμα το οποίο έχω σκοπό να κάνω....

Καλημέρα :)

Απάντηση από genie_G:

επιτελους λιγη λογικη . βρε αγορι μου ( μου επιτρεπεις ετσι; εχω εικοσαχρονο γιο και δυο κουκλες . μην παρεξηγηθω ) μαλλιασε η γλωσσα μου να τα λεω . χωρις αρχαια πως στην ευχη θα μαθεις ελληνικα; και δεν θελει κοπο . τροπο και ορεξη θελει . και καθοδηγηση απ τους γονεις . και φωτισμενους δασκαλους ( ονειρα απατηλα σημερα ) .τα ευσημα σου τα δωσα την προηγουμενη φορα οποτε καλη συνεχεια σου ευχομαι .

44. warlock318is

Απάντηση από BYMYSIDE:

ενα γεια σε ολους σας.

μεγαλωσα στο εξωτερικο για χρονια,και πηγα σε ξενο σχολειο .η μονη επαφη εκτος απο τους γονεις μου ,με τα ελληνικα ηταν τα βιβλια που διαβαζα και κυριως λογος που διαβαζα βιβλια στα ελληνικα ηταν για να μην ξεχασω την γλωσσα ,και την ορθογραφια. ξερετε ποσοι ξενοι μαθαινουν να μιλανε και να γραφουν στα ελληνικα?γιατι εμεις φτυνουμε την ορθογραφια μας?ειναι κριμα.....

Απάντηση από dusk_till_dawn:

εγο θελο να οριστι επισιμι ι σουρικι ατονικι . γινετε?

Απάντηση από inogida:

δεν με προβληματιζει καθολου ...

ας γραφει ο καθενας οπως θελει...

το μονο που με ενοχλει ειναι οταν τρωνε τις λεξεις...

αλλα και παλι δικαιωμα τους..

@35 Άστα να πάνε...

Ενώ θα 'πρεπε να επαναφέρουν το πολυτονικό (αφού αποδεδειγμένα πολυτονικό----> καθαρεύουσα ----> αρχαία Ελληνική αυξάνουν τη νοημοσύνη - εδώ και μια δεκαετία σχεδόν όλοι οι μεγάλοι CEOs μαθαίνουν αρχαία Ελληνικά!!!) υπεραπλουστεύουν την ήδη μακελεμμένη δημοτική...

Δυστυχώς, καθώς όλα δείχνουν, εκεί οδεύουμε... Θα θυμάστε προφανώς την επική ηλιθιότητα της Διαμαντοπούλου "να αναγνωριστή ως επίσημη δεύτερη γλώσσα τα Αγγλικά".... Τι να πει κανείς...

@39 Κλάψε κι άλλο :)

Απάντηση από ilias74:

ενω το οτι καποιοι κανουν ορθογραφικα λαθη

οταν γραφουν ελληνικα δεν σε πειραξε ε;

καποιοι εχουν σκοπο να καταργηθει η ελλ. γλωσσα

ποιοι ειναι αυτοι οι καποιοι;

σαν να εχετε αποβλακωθει με οσα ακουτε η διαβαζετε

και αν διαβαζετε πολυ

ισως να ειχατε διαβασει σε γνωστη εφημεριδα ενα αρθρο

το οποιο ελεγε οτι καποιο εργο αν θυμαμαι καλα ο ερωτοκριτος

σε πρωιμη μορφη ειχε γραφτει

ακριβως σε κατι που εμοιαζε στα γκρικλις

αυτα απο εμενα

Απάντηση από alithinh31:

Το "πολύ" στην προηγούμενη απάντηση θα έπρεπε να είναι "πολλοί"...

Απάντηση από alithinh31:

Δεν ξέρω πως γράφουν Greeklish... Αυτό που ξέρω είναι ότι τα θέματα που είναι γραμμένα με Greeklish, δεν τα διαβάζω. Ειδικά κάτι τεράστια...

Τώρα, σε ότι αφορά την Ελληνική γλώσσα και την προσπάθεια κάποιον να την... εξαφανίσουν... Οκ... Πολύ θέλουν το κακό της χώρας και το προσπαθούν ποικιλοτρόπως... Αλλά ας μη γινόμαστε υπερβολικοί... Κι ας μη βλέπουμε φαντάσματα εκεί που δεν υπάρχουν...

Απάντηση από aramis55:

Ναι 18 γιατρέ μου κάτι παραπάνω θα ξέρεις από φάρμακα..

Απάντηση από smarg:

τοτε πως οι "μορφωμενοι" θα πουλουσαν πνευμα?

Απάντηση από diethsios:

37

η ελληνική χαρακτήρες,σε τι σας δυσκολεύουν,δεν μπορώ να το καταλάβω φίλε μου,μήπως τελικά είναι θέμα τεμπελιάς;

Απάντηση από evgenioss:

gia efkolia mono ke mono.....

Απάντηση από marianna20066:

πανε τα ματακια μου αν γινει κατι τετοιο!!!!

Απάντηση από genie_G:

31. μαγιστρε; αμεσα και εμμεσα ετσι; ειδικα σ αυτο το θεμα δεν πρεπει . θα μας παρουν με τις τοματες ολους τους υπερμαχους της γραφης με ελληνικους χαρακτηρες . εχεις την καλησπερα μου .

Απάντηση από psychosocial:

32*oxi vevaia.ki egw 8elw na vlepw ta 8emata grammena sta ellhnika.eidika ta megala 8emata me kourazoun polu.

uposxomai na prospa8hsw na grafw ellhnika ;)

mother wraio to 8ema sou alla 8a sumfwnisw kai me to 31.

Απάντηση από tinkerbell37:

ευκολια και γρηγοραδα..

δεν κολλας σε λεξεις που δεν ξερεις η δεν

θυμασαι πως γραφονται.,,

Απάντηση από diethsios:

30

νομίζετε πως είναι λόγος αυτός;.αγαπητή.

"...τους πω οτι καποιοι εχουν σκοπο να καταργηθει,στο αμμεσο μελλον, η ελληνικη

γλωσσα και να οριστει επισημη τα greeklish..."

ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Που το είδες αυτό;;;;;;

Απάντηση από psychosocial:

grafw pio grhgora etsi.

Απάντηση από diethsios:

δεν έχω να πω κάτι πάνω στο θέμα ta έχουμε πει, καταθέσει πολλές φορές,

Απάντηση από KIEPION:

27

χαιρε φίλτατε Διετήσιε ...

Απάντηση από diethsios:

καλησπέρα στους αγαπητούς συνομιλητές.

Απάντηση από KIEPION:

24

U-κτλ

όχι, δεν με ενοχλεί

ΥΓ ηχώ της Genie είσαι αγαπητέ?

Απάντηση από KIEPION:

23

Genie

ουδεμία σχέση με την ποίηση το nick ...

όχι βρε συ, για ποιό λόγο να ενοχλεί?

Απάντηση από U_dont_know_me:

22. σε ενοχλεί ο ενικός...??... :|

Απάντηση από genie_G:

οκ το καταλαβα . μη με μπλεξεις μονο με ποιηση ετσι ; δεν εχω ιδεα . δεν σε ενοχλει ο ενικος φανταζομαι .καλη συνεχεια

Απάντηση από KIEPION:

21

Genie

ναι, πράγματι,

το Κιέριον ήταν αρχαία πόλις της Θεσσαλίας ...

εγώ δεν έχω σχέση όμως με την περιοχή ...

για άλλους λόγους επελέγη ως nick ...

Απάντηση από genie_G:

ΚΙΕΡΙΟΝ , ειδα την απαντηση προχθες . απλα σαν θεσσαλη θυμαμαι πως το κιεριο ηταν αρχαια πολη της θεσσαλιας . γι αυτο ρωτησα . οκ . ....

Απάντηση από U_dont_know_me:

Εχω μια απορια ρε παιδια, σχετικα με τα greeklish. Οσοι τα χρησιμοποιουν, γιατι το κανουν; Για μοδα,ελλειψη γνωσης ορθογραφιας η κατι αλλο;

Tους συμβουλευω να διαβασουν τη σημασια της ελληνικης γλωσσας. Ακομα να

τους πω οτι καποιοι εχουν σκοπο να καταργηθει,στο αμμεσο μελλον, η ελληνικη

γλωσσα και να οριστει επισημη τα greeklish. Θα σας αρεσε κατι τετοιο;

...ποιά είναι η πηγή σου να της δώσω συγχαρητήρια....

Απάντηση από KIEPION:

15

την καλησπέρα μου αγαπητή Genie...

μυν τω ςυζιτάται, ταίλοια οίςαςται ...

Απάντηση από Xelidoni74:

h latiniki grafh einai h arxaia xalkideikh grafh (eyboias), einai kai ayta ellhnika opote den katalavainw to provlhma sou ...

to gia na katerghthei h ellhnikh glwssa exw na sou pw: gia thn paranoies yparxoun farmaka

Απάντηση από kayth_timwros:

γιατι δε ξερουν ορθογραφια, συμφωνω μαζι σου, εχουμε τοσ ωραια γλωσσα κ γραφουν με greeklish. αν εμεις οι ελληνες δεν προωθουμε τη γλωσσα μας κλαφτα,

Απάντηση από ouzo_power:

exw diavasei thn shmasia ths ellhnikhs glwssas...gi ayto grafw greeklish...

Απάντηση από genie_G:

ωρθωγραφοια; ΚΙΕΡΙΟΝ τι λετε; ειμαι καλη μαθητρια;

αγαπητη mother5 , αρρωστια ειναι , κατι σαν πυρετος . θα κανει τον κυκλο του και θα περασει . δες ομως ποσοι τις φυλαν τις θερμοπυλες!!!!! λες να διαβουν οι μηδοι ; χλωμο το κοβω !

Απάντηση από kristenn:

13: den paizesai!!!

Απάντηση από hyperakos:

Σαφαιστα θα σιμφονισο με την θεματογραφω...

την ελινηκι γλοσα την εχουν ξεσκειση δεκαετηες τορα!!!

αραγε ποση δασκαλη στο σχολιω μαθενουν ελινηκα τα πεδια????

Απάντηση από aperant_galazio:

δε ξερουν ορθογραφια...

Απάντηση από kristenn:

poli evaisthiti aisthitiki exete...

Απάντηση από anthi_85:

sumfwnw me to 1

Απάντηση από KIEPION:

8

άι σιί μάι ντίαρ ...

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.