Συζητήσεις - Σύνδρομο Asperger..
Χρήστης: flyhigh1979
Θέμα: Σύνδρομο Asperger..
Ημερομηνία: 04/06/10 12:20

...τί γνωρίζετε γι'αυτό?βλέποντας εδώ αρκετούς γονείς και επειδή ασχολήθηκα χτες με αυτό μιλώντας με ένα φίλο που ανακάλυψε οτι ανήκει σε αυτή την κατηγορία-εγώ ήμουν βέβαια σίγουρη λόγω του υψηλού δείκτη νοημοσύνης του- είπα να το αναφέρω γιατί μπορεί κάποιοι να βοηθηθούν..

..για να μη γράφω μακροσκελή κείμενα σας παραθέτω links για όποιον θελήσει να μάθει παραπάνω πράγματα..να σημειώσω για τους γονείς οτι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το παιδί σας να ανήκει σε αυτή την κατηγορία ανθρώπων και χρήζει διαφορετικής αντιμετώπισης..σας παραθέτω ενα τέστ για να δείτε αν ανήκετε σε αυτή την κατηγορία και ένα βιντεάκι..ευχαριστώ...καλημέρα...

http://www.piepalace.ca/blog/asperger-test-aq-test/

http://www.youtube.com/watch?v=jwgBkXQfnn4&feature=PlayList&p=625A71130EC37C3E&playnext_from=PL&playnext=1&index=29

Απάντηση από Marioui:

27..στην Ελλαδα νομιζω δεν εχει διαπιστωθει πως καποιο ατομο πασχει απ αυτο το συνδρομο...και γενικα ειναι λιγα τα ατομα. Το να εχεις υψηλο δεικτη νοημοσυνης δε σημαινει πως εχεις αυτο το συνδρομο. Τα ατομα αυτα συνηθως δυσκολα κανουν παρεες και προτιμουν τη μοναξια.. Ειναι ενα συμπτωμα που υπαρχει και στον αυτισμο. Το Ασπεργκερ με λιγα λογια ειναι μια παραλλαγη του αυτισμου πιο ηπιας μορφης ομως. Επισης πρεπει να ξερεις πως οσο ασχολεισαι μ αυτα τα πραγματα τοσο νομιζεις πως πασχεις απο κατι :) κι εμεις ολοκληρη ομαδα καθηγητων οταν μιλουσαμε για καποιο νεο συνδρομο ψαχνομαστε μηπως το εχουμε κι εμεις επειδη ταιριαζαν καποια συμπτωματα.. ασε που μολις δω μωρο το παρατηρω μηπως δω σημαδια αυτισμου lol Αστα να πανε δηλαδη. Δεν επηρεαζεσαι μονο εσυ

Απάντηση από flyhigh1979:

40.to test grafei ''for fun'' pisteuw gia na mh vgazei kaneis sumperasmata kai na se wthhsei na pas se giatro an thes na tsekareis..kata ta alla epeidh eida kai alla test to periexomeno twn erwthsewn einai akrivws auto ara egw de tha to elega mh eguro...

Απάντηση από korinaK21:

ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΤΕΣΤ..........

SCORE 24 AVERAGE MATH CONTEST WINNER.....

ΘΑ ΖΗΣΩ ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ???????????????????????

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Απάντηση από Antonakis_84:

Ωραίο topic αλλά το τεστ από την στιγμή που δεν είναι έγκυρο δεν χρειάζεται.

Το έκανα και εγώ ο κακομοίρης και μετά μου λέει ότι δεν είναι έγκυρο!

Πραγματικά κουράστηκα με τόσες ερωτήσεις! :D

Απάντηση από Xelidoni74:

flighhigh den hksera oti hsoun kai psyxiatros... xaxaaxx

Απάντηση από AMILON:

15--εσυ που τα εχεις τα χερια σου;

ε; ε; ε;

αστους να λενε ,μην ακους κανεναν

μια χαρα ενημερωτικο το θεμα σου

.

Απάντηση από ma_trix:

----->ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΘΕΜΑΤΟΓΡΑΦΕ....

----->ΠΟΛΛΑ....ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ..

ΕΧΕΙ...:(:(:(:(

ΚΑΛΟ......Σ/Κ ΝΑ ΕΧΕΙΣ.....

Απάντηση από RiseAndShine:

ευχη ή καταρα το συγκεκριμενο συνδρομο?

δεν εχω καταληξει

σπανιο ή συχνο φαινομενο αναμεσα μας?

δεν εχω καταληξει,πολλοι αδιαγνωστοι κυκλοφορουν αναμεσα μας

κληρονομικο ή οχι?

δεν εχω καταληξει

ενδιαμεσος κρικος σε κατι? στο μελλον? ισως....

επιπλεουν???γενικοτερα? ναι,φαινεται οτι επιπλεουν ,με καποιο κοστος βεβαια.

ψευδονται? ασυστολα ,αμα νιωθουν οτι ειναι αναγκαιο!!!!

34.xaxxaxxaxaxxa

egw ti an pw pou vghaka oti exw to sundromo ??e??:P

Απάντηση από jovan33:

κανένα τεστάκι που να παίρνουμε νωρίς χαμπάρι πως ο...γιος μας..κανελώνει το ρυζόγαλο..καλιγώνει τον ψυλλο...εν πάση περιπτώσει, το...ανοίγει το..φύλλο, υπάρχει? Προς το παρόν, βέβαια, δεν με αφορά...αλλά έτσι, για ακαδημαϊκή γνώση...ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σου χρειαστεί:P:P

Απάντηση από lemeatora:

πρεπει να εχω λιγο.

31.sovara?den to exw dei auto pou les...

Απάντηση από U_dont_know_me:

...στο Boston Legal είχε το χεράκια (μεγάλο μύαλο, δικηγόρος) ο οποίος έπασχε από ασπέργκερ....πολύ γέλιο ο τύπος και η σείρα.....

Απάντηση από bill__kati_allo:

den kateo

28.na'sai kala feggaraki!!:P ki egw tha to evriska...kalhspera!

Απάντηση από Apiasto_Feggari:

δεν βλαπτει και κανενα σοβαρο ποστ εδω μεσα......και δεν λεω για σενα ειρηνη καλα εκανες και το εβαλες....

εγω δεν το ηξερα κι ας μην εχω παιδια το βρηκα ενδιαφερον....

26.nai prin ligo diavasa ta statistika gt se kp sites den to parousiaze ws spanio alla to psaksa k vrhka stoixeia gia tiw Hn.Politeies mono..gia Ellada oxi akomh...ksereis kt?

Απάντηση από Marioui:

ναι γνωριζω..εχω κανει εξειδικευση στην ειδικη αγωγη...ειναι πολυ σπανιο ομως αυτο το συνδρομο ομως δεν το συναντας ευκολα.

20.oops 38 evgala!oh my god!

Απάντηση από KALAMARAKI_20:

xmmmmmmm

22.8 e?mia xara loipon!s'euxaristw gia ta kala sou logia...:)

Απάντηση από deleteduser:

ναι το καταλαβα...παντως εγω πηρα 8 στο τεστ σου....να σαι καλα και εσυ και συγχαρητηρια για το ποστ.

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη madmike25 ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

20.ap'oti eida nai einai average...:)

egw evgala 32 kai eimai sto orio sumfwna me auto to test uparxoun vevaia ki alla sthn epishmh ellhnikh istoselida ta opoia den ekana akomh..

Απάντηση από kostasmiki:

εβγαλα αποτελεσμα 24

μαλλον ειναι συνηθες

17.gi'auto akrivws esteila to post auto...me kalh prothesh kai oxi me diathesh na panikovallw h na thiksw kanenan..:)

16.nai ki egw auta pou les diavaza xtes,exeis apoluto dikio..sthn koinwnikh kai sunaisthhmatikh nohmosunh fusika kai ''skoraroun'' ligotero afou apotelei kai ena apo ta xarakthristika autwn twn paidiwn h duskolia sthn koinwnikh epafh...euxaristw gia to reply sou..na'sai kala :)

και επισης φαντασου και το εξης.....αν ενα παιδι με ασπεργκερ δεν προσεχθει....πχ στα 10 ετη τοτε η αντιστοιχη νοημοσυνη του στα 18 ετη θα ειναι αρκετα μικροτερη απο τα αντιστοιχα παιδια της ιδιας ηλικιακης ομαδας.

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη madmike25 ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

13 θα σου πω....η εννοια της νοημοσυνης (δεικτης IQ) ειναι παρεξηγημενη απο πολλους επιστημονες.

Παιρνοντας ως δεδομενο το οτι στο ασπεργκερ δεν παρουσιαζεται επιβραδυνση της γλωσσικης λειτουργιας τοτε ναι τα ατομα με ασπεργκερ μπορουν να εξεταστουν τοσο σε τεστ γλωσσικων οσο και πρακτικων ικανοτητων (to WISC III εξεταζει αμφοτερα).

ομως υπαρχουν και αλλα ηδη νουμοσυνης οπως πχ συναισθηματικη και κοινωνικη. Εκει τα ατομα με ασπεργκερ "σκοραρουν" λιγοτερο απο οτι τα φυσιολογικα παιδια λογο της διαταραχης φυσικα.

Το προβλημα μετρησης νοημοσυνης ειναι περισσοτερο προβλημα των εργαλειων μετρησης και της προσκολησης στο IQ παρα στη συνολικη εννοια της νοημοσυνης.

Παραδειγμα....τα περιορισμενα ενδιαφεροντα ενος παιδιου με ασπεργκερ ή η θεληση ταυτησης στη μονοτονια μπορει να προκαλεσουν εκπτωση της νοημοσυνης λογω του οτι ενα τετοιο παιδι θα απομακρυνεται ή θα αποθαρρυνεται απο ενα τετοιο περιβαλλον και θα ασκειται συνεχως σε επαναληπτικα ερεθισματα.

14.xaxxaxxaxxax

na 'sai kala kopella mou....ena thema eipa na valw gt ematha kati k hthela na to moirastw mazi sas mhpws vohthhthei kapoios kai mono pou de me deirane dhladh...

Απάντηση από AMILON:

10--ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ουφφφφφφφφφφφφφ την γλυτωσαμε

δεν ειμαστε :))

.

12.''Συνήθως τα παιδιά με Asperger έχουν φυσιολογική και πάνω νοημοσύνη (με τη λεκτική νοημοσύνη να υπερτερεί της πρακτικής νοημοσύνης), ''

Πηγή:www.specialeducation.gr

Το Ασπεργκερ ειναι αναπτυξιακη διαταραχη που επηρεαζει τις κοινωνικες δεξιοτητες του ατομου.

Συχνα αναφερεται ως ηπιος αυτισμος.

Ειναι μονιμο και δεν θεραπευεται αλλα το παιδι με ασπεργκερ με την καταλληλη βοηθεια μπορει να προχωρησει κανονικα στη ζωη του εχοντας παντα βεβαια καποιες ιδιαιτεροτητες.

Δεν συνδιαζεται παντα με υψηλη νουμοσυνη.

Συνηθως γινεται αντιληπτο απο τις αρχες της σχολικης ηλικιας οπου το παιδι αρχιζει και συναναστρεφεται με ατομα της ηλικιας του και χανει τη συναναστροφη του με αψυχα αντικειμενα, κατι πολυ συχνο τοσο στον αυτισμο οσο και στο ασπεργκερ.

Απάντηση από DHMHTRHS__33:

οταν κανω παιδια θα ριξω μια ματια στην τοτε βελτιωμενη εκδοση...

8.exeis dikio!...http://www.aspergerhellas.org/

mpes edw.......apla oi perissoteres plhrofories einai sta agglika alla edw einai sta ellhnika!:)

7.euxaristw gia ta kala sou logia..

Απάντηση από AMILON:

βρε ομορφουλα

κατι σε Ελληνικο δεν υπαρχει;

.

Απάντηση από marianna20066:

ευτυχως που μπήκα στην σελίδα και διαβασα περι τινος πρόκειτε

4.marianna den kserw ti sou evgale alla sou stelnw ki auto,einai sta ellhnika kai prokeitai gia ton forea

http://www.aspergerhellas.org/

Απάντηση από takss7:

2.......

καλο θα ειναι οι γονεις να ειναι ενημερωμενοι για τα παντα...........!!!

απο τη στιγμη που η θεματογραφος βρηκε καποια τεστακια κ τα εβαλε εδω, δεν ειναι αναγκη να τρεχουμε σε γιατρους για να τα τσεκαρουμε ολα αυτα.........!!!

και πιστεψε με, το ιντερνετ κ τα βιβλια, εχουν βοηθησει πολλους γονεις κ παιδια για να δουνε πααααααααρα πολλα πραγματα..........!!!

ειρηνη, να εισαι καλα για το ποστ κ τις πληροφοριες........!!!

Απάντηση από marianna20066:

ρε κοπελιά τι κινέζικα ειναι αυτά το δικό σου το ψιλοκατάλαβα. το τεστ πάλι όποιος το έγραψε..... τι να πω μάλλον το δικό μου iq δεν υπάρχει..

2.den to eipa gia na panikovallw!!alimono...to eipa gt katarxas auto den einai astheneia...einai paidia ta opoia exoun eidika xarakthristika kai an oi goneis doun kapoio apo auta tha tous ferthoun analoga..pote de tha egrafa kt tetoio gia na panikovallw...gia na vohthhsw to egrapsa opws eipa...

Απάντηση από APLAMARIA:

aposo ksero einai mia morfi aytismou alla den einai sosto na les stoys goneis psaxte to mporei na to xei to paidi sas me tosa simdroma kai pathiseis poy iparxoyn den ginetai na panikoballoyme toys goneis kai na arxisoyn na psaxnontai gia ta panta oi paidiatroi einai se thesi na doyn an kati einai diaforetiko me to kathe paidi kai kirios oi idioi goneis poy kseroyn ta paidia toys

διόρθωση----''υπάρχει πιθανότητα -για να είμαστε ακριβείς- και όχι ''μεγάλη πιθανότητα''όπως απο κεκτημένη ταχύτητα έγραψα...

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.