Συζητήσεις - ΜΑΥΡΟ ΧΡΩΜΑ
Χρήστης: ma_lama
Θέμα: ΜΑΥΡΟ ΧΡΩΜΑ
Ημερομηνία: 15/05/10 20:40

εχθες γεννησε η αδερφουλα μου

ειμαι στο πλαι της στο δωματιο και ξαφνικα μπαινει μεσα

μια θεια του αντρας της και με το που με βλεπει αρχιζει

να οριεται και να με μαλωνει για το πως τολμησα να φορεσω

μαυρο φορεμα μια τετοια μερα και να στεκομαι στο πλαι της

μικρης μου

αρχισε να φωναζει οτι ειναι μερα χαρας και οχι λυπης

και μου ζητησε να παω σπιτι μου να αλλαξω αμεσως ρουχα

τοτε εγω φορεσα το ωραιο μου χαμογελο στα χειλη και ενα μπλε

μπαλονακι του μπεμπη μας στο λαιμο για να ηρεμησει

και αναρωτιεμαι ποιος ορισε το μαυρο σαν χρωμα πενθους?

γιατι πρεπει στις κηδειες να φοραμε μαυρα?

ποιανου τα χερια θα κρατησουν μετρο να μετρησουν

το βαρος της θλιψης δυο ανθρωπων ντυμενων στα μαυρα και στα λευκα?

ποσο πιο πολυ μπορει να φωναξει ενα ρουχο δυνατα το πονο απο

απο οτι τον φωναζει η καρδια?

ειμαι εναντια στη ταυτιση του μαυρου χρωματος με τη θλιψη

Απάντηση από DebianLinuks:

@RANIAGA:... πωπω θα ειναι τελειως γκοθι... και για να δεις και ενα αλλο γκοθι μερος στην τριπολη (η, μαλλον σε ενα χωριο εκει κοντα) δες αυτο:...

http://images4.wikia.nocookie.net/__cb20090826230957/anegkyklopaideia/images/4/47/Κατσαβραχο-αετοφωλια.png

Goth Rulez...

Απάντηση από toutou30:

ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΩΝ ΚΟΛΛΗΜΕΝΩΝ,ΠΑΛΙΟΜΟΔΙΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ...ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΡΟΥΧΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΥΛ,ΜΟΔΑ,ΣΤΑΣΗ ΖΩΗΣ,ALL TIME CLASSIC,ΚΟΜΨΟ,ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ...

Απάντηση από anupomonos24:

Giati den thn eipes na paei na gamhthei ? Tetoies malakismenes uparxoun sthn koiwnia mas..Ta xrwmata thn maranan...thn xolh pou ebgale tetoia mera den thn peirakse...

Malakismenes kwlogries...

Απάντηση από marianna62:

Αγαπητή Μαλαμα, αν ξέρεις καθόλου απο τη φυσική, το μαύρο χρώμα απορροφά τις συχνότητες όλων των άλλων χρωμάτων.

Κατ'αντιστοιχία λοιπόν, στη μεταφυσική, η οποία θεωρεί οτι πίσω απο τα πάντα υπάρχει η ενέργεια που τα διέπει, η ενέργεια που αντιστοιχεί στο μαύρο χρώμα αφενός είναι πολύ χαμηλής συχνότητας, αφετέρου, επειδή η κάθε ενέργεια συντονίζεται με όλες τις ενέργειες στην ίδια ή παρόμοια συχνότητα, απλά όταν φοράμε μαύρα, έλκουμε πάνω μας κ απορροφάμε όλες τις χαμηλών συχνοτήτων ενέργειες απο το περιβάλλον, δηλ. κοντολογής, όλων των ειδών κ συχνοτήτων τις "αρνητικές" ενέργειες...

Αν λοιπόν στο τέλος της μέρας που έχεις φορέσει μαύρα νιώθεις υπερβολικά κουρασμένη κ εκνευρισμένη, μην ψάχνεις αλλού.

Το θέμα είναι οτι αυτό επιβαρύνει εσένα την ίδια, τη δική σου ψυχολογία, με αποτέλεσμα να μην είσαι ότι πιο χαρούμενο για το περιβάλλον σου!!

Βλέπεις λοιπόν οτι πίσω απο κάθε δοξασία υπάρχει συνήθως κ μια αλήθεια...

Κι εμένα μαρέσει το μαύρο όμως κ όταν το φοράω ξέρω οτι ρισκάρω.

Νάσαι καλά κ να χαίρεστε το νέο σας μωράκι!!! Νάναι καλοδεχούμενο κ δυνατό!!!!

Απάντηση από SNAKE1961:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ . ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ . ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΑ .

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ η ΤΗΝ ΜΑΧΗ . ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ . <Α> .

Απάντηση από the_light:

ΠΟΙΑΝΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ ΝΑ ΗΤΑΝ ΜΑΥΡΗ Η ΘΑΛΑΣΣΑ??......ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!

Απάντηση από the_light:

ΜΑΥΡΟ ΜΙΑ ΕΝΟΙΑ ΑΦΗΡΗΜΕΝΗ ΟΠΩΣ Κ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΣΤΑΝΘΟΥΜΕ!ΑΥΤΗ Η ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟ ΜΑΥΡΟΥ ΝΑ ΣΥΜΒΟΛΗΖΕΙ ΤΟ ΠΕΝΘΟΣ Κ ΤΟ ΣΚΩΤΟΣ??!!!ΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΕΤΣΙ???ΣΤΗΝ ΚΑΘΟΛΗΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΟΥΝ ΠΩΣ ΤΟ ΑΣΠΡΟ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΥΡΟ??ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΨΕΥΔΕΣΤΗΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΙΛΙΦΤΟΥΜΕ????Κ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΑΣ (ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ)Η ΚΑΘΟΛΗΚΗ Κ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΣΠΡΟ Κ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΑΝΤΙΣΤΙΧΑ???ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΣΚΕΤΙΚΑ...........ΣΚΕΤΙΚΟ ΙΝΕ Κ ΤΑ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ......ΣΚΕΤΙΚΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ!

Απάντηση από ma_lama:

KALAMARAKI_20

το θεμα μου δεν ηταν η θεια και η τυχον ενοχληση μου απο τα λογια της που σε καμια περιπτωση οπως εχω ηδη αναφερει δεν υπηρξε.

μιλησα για την ταυσιση του μαυρου χρωματος με το πανθος γενικοτερα

το θεμα εχει λυξει για μενα

ευχαριστω που απαντησατε στο ποστ

καλη συνεχεια σε ολους

φιλικα ma_lama

Απάντηση από KALAMARAKI_20:

re den thn g*mas thn beep :@:@

fora oti goustareis !!!! kai astous na koureuontai

Απάντηση από vaggelisz2009:

ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΒΛΑΚΕΙΑ!!!!ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΝΕ ΜΑΥΡΑ ΟΤΑΝ ΠΕΝΘΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ Η ΕΛΛΑΔΑ

Απάντηση από RANIAGA:

Debian Linuks

Mια φορά ξέμεινα, φόρεσα ασπρο φανελάκι

και νόμισα οτι θα πεθάνωωωωωω!!!

Δεν κανω πλάκα , αρρώστησα λέμε.

Ενιωθα οτι με κοιτούσαν όλοι , ενω στάνταρ στα αποτέτοια τους !

Και το αλλο που το πας ?

ήθελα να ξερα γιατι υπάρχουν τα ανέκδοτα...

ειλικρινά , εχω γελασει με ελάχιστα και οι γνωστοί μου

για να με πειράξουν λενε ελα να πούμε ανέκδοτα που τα

καραγουστάρεις ...

Οσο για τις φωτο ?

Δεν το συζητάω ,ελα χαμογελασε βρε κηδεία εχουμε ?

ρε αει σιχτίρ, !!!

Όταν γελάω όμως γελάω με την ψυχή μου !!!!

Του δίνω και καταλαβαίνει ...

Συμφωνουμε στα περισσότερα εκτος απο το γαλάζιο ....

Το γαλάζιο για μενα είναι το χρωμα της γαλήνης ...

μου αρέσει να το βλέπω, οχι βέβαια πάντα ....

Κι αν μιλήσουμε και για πόλεις τα Γιάννενα είναι ο ιδανικός

τόπος κατοικίας , ομίχλη και βροχή σχεδόν ολο το χειμώνα ...

Ας πω, αν και είναι παρατραβηγμενο ίσως, οτι ειναι πολυ γκοθάδικο

το σκηνικό , ειδικά στη λίμνη και στο Μώλο ....

Αυτα ....

ελα και αυτό

http://www.youtube.com/watch?v=ZVztgKxj98o&feature=related

copy

σε παω κάργα !!!!!!!!!!!!!!!!!

Μπάι μπάι ...

Απάντηση από harisgr:

ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙς ΑΣΤΟΥς ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕς ΚΑΙ ΜΗΝ ΧΑΛΙΕΣΕ

Απάντηση από EIMAIPARALIA:

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ......ΑΠΛΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΤΑΒΟΟ, ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΛΙΩΝ ΧΡΟΝΩΝ... Κ ΟΜΩΣ ΣΕ ΚΗΔΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΦΟΡΑΝΕ Κ ΑΣΠΡΑ ΡΟΥΧΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΕ ΠΛΟΥΣΙΕΣ ΤΑΞΕΙΣ.....ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ? ?

Απάντηση από Apiasto_Feggari:

βλακειες!!!!!!!!!!!!!!!

ο πονος και η χαρα δεν μπορει να οριστει απο ενα χρωμα....παρα μονο απο την καρδια μας..ποσο ποναμε ή ποσο χαρουμενοι ειμαστε.....

να σας ζησει ο μπεμπης!!!!!!!!!!!!!!

Απάντηση από ma_lama:

anthii_85:

δεν μας χαλασε τη διαθεση

αντιθετως φτιαξαμε εμεις τη δικη της

εχω κανει και εγω παρομοιο λαθος και μετα καταλαβα οτι ολα αυτα ειναι στο μυαλο μας

σε μια σχολικη γιορτη των παιδιων μου που ειχε σαν θεμα το περιβαλλον ειχαν φτιαξει ενα κυκλο τα παιδακια και στη μεση ηταν ο γιος μου ντυμενος καμενο θλιμενο δεντρακι

καποια στιγμη τα παιδακια αφηνουν απο τα χερια τους ενα μαυρο μεγαλο σεντονι να πεσει και να καλυψει το γιο μου που ηταν ξαπλωμενο νεκρο δεντρακι

εκεινη την ωρα αντεδρασα βλακωδως γιατι πιεστηκε η καρδια μου και πεταχτηκα πανω και ετρεξα και του εβγαλα το μαυρο σεντονι απο πανω του....

οι υπολοιποι γονεις αρχισαν να γελανε και τοτε καταλαβα οτι ειχα κανει λαθος και φωναξα

'' ειμαι απλα μια χαζη μανουλα'' και γελασα δυνατα και εγω

Απάντηση από ma_lama:

xairetamas:

αν της το ελεγα αυτο μετα θα αρχιζε να με ξορκιζει την αφορεσμενη xaxaxaxaxaxa

οχι μωρε η θεια μου ηταν πολυ συμπαθης και οταν τυλιξα στο λαιμο το μπαλονι του μπεμπη μας δεν αντεξε και γελασε και εκεινη στο τελος

Απάντηση από deleteduser:

ekeini tin wra auti itan i grousouza pou anti na dei to mwro asxxlithike me to ti foras....kai sas xalase tin diathesi....!!!na sas zisei to mwraki....!!!!:D

exoun sundiuasei to mauro me tin thlipsi kai kala mauri...!!!tepsa...min dineis simasia...

to idio problima antimetwpizw kai gw me tin giagia mou apo tote pou ex w xaseiton patera mou...kathe fora ma kathe fora(dne verethike aporw...)pou me blepei na foraw eite mauri mplouza i mauro forema mou vazei xeri...nea kopela na foras maura...dne thelei na to vlepei to mauro katholou.enw kserei tou logous..ekei kolimeni...(i glikoula mou...:p)

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη anthii_85 ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από ma_lama:

takss7

στα λογια μου δεν χρησιμοποιησα ποτε τη λεξη κακο

απλα σου ειπα την γνωμη μου

και τι εννοεις οταν λες χωρις αυρα?

πρεπει πχ να σε αγκαλιασω η να σε φιλησω για να νιωσεις την αυρα μου?

δεν υπαρχει απο μονη της στο αερα?

ακομα και αλλαγμενο και χορτατο να ηταν το μωρουλι οπως λες για μενα ενα νεογεννητο κλαιει για τον απλουστατο λογο οτι ειναι νεογεννητο

ειναι σαν να λεμε ενα σκυλακι γαυγιζει γιατι απλα ειναι σκυλακι

σεβομαι τη γνωμου σου και σε ευχαριστω που απαντησες

Απάντηση από takss7:

59...........

τωρα επειδη εγω κ οι υπολοιποι εκει μεσα το συνδυασαμε το κλαμα του μωρου με το ρουχο ειναι τοσο κακο?

και δεν το καναμε απο προκαταληψη ή απο δυσειδεμονιες κ λοιπες τετοιες τριχες.........

βγαλαμε αυτο το συμπερασμα επειδη ετσι ακριβως εγινε..............

χωρις αυρα,χωρις αγκαλια,χωρις φιλι χωρις τιποτα.............

ξαφνικα κ απο το πουθενα..............

ααααααα..............και αλλαγμενο κ χορτατο το μωρο...............!!!!

καλημερα κ σε σενα...........!!!

εμα.........!!!!!!!!!! δεν σου κοβει και εσενα λιγο.....................επρεπε να της πεις ............

μην κοιτας που φοραω μαυρα απο εξω....απο μεσα φοραω κοκκινα............καμουφλαζ εχω κανει.........

γιατι υπαρχει λογος......

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη xairetamas ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από k_a_n_e_n_a_s:

MIPOS ME PERASES GIA TRIGONO ISOSKELES?

Απάντηση από ma_lama:

k_a_n_e_n_a_s καλημερα

εγω λεω σημερα να σου δειξω κατι αλλο και για αυριο βλεπουμε

ο κανεις ειναι ο ουδεις

και ομως ΟΥΔΕΙΣ=ΔΥΟ+ΕΙΣ=ΤΡΙΑ

ΑΥΡΙΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΣΟΥ ΠΛΕΥΡΑ

Απάντηση από k_a_n_e_n_a_s:

AURIO PERIMENO ENA DOKIMIO MEXRI 500 LEKSEIS

GIA TA STEREOTIPA TETOIOU EIDOUS STH KA8HMERINH MAS ZOH

Απάντηση από ma_lama:

boulisi

συμφωνω μαζι σου αν και για μενα η καρδια δεν εχει ενα μονο χρωμα αλλα κουβαλαει πανω της ολοκληρο ουρανιο τοξο

ΝοpE_Top: xaxaxaxaxaxaxaxa

al_capone

οσον αφορα για το μαυρο χρημα εχεις δικιο γιατι επεσε μπολικο

λεφτα στη νοσοκομα που μας ανακοινωσε τη γεννηση

λεφτα στη νοσοκομα που μας εφερε να δουμε το μωρο μας

λεφτα στο νοσοκομο που μας εφερε να δουμε την αδερφουλα μου και αργοτερα την ανεβασε στο δωματιο

ολο το βαρος ομως πεφτει πανω μας γιατι εμεις φταιμε για αυτο το μαυρο χρημα που το συνοδευει η περισσια χαρα του ερχομου μιας ψυχουλας

Απάντηση από ma_lama:

sweetheart16

σε ευχαριστω πολυ

ma_trix

σε ευχαριστω πολυ

DebianLinuks

οντως καποια ρουχα σκοτεινιαζουν,χλωμιαζουν και αλλα φωτιζουν αλλα σε καμια περιπτωση δεν εχει να κανει με το χρωμα το ιδιο.

ειναι ενα ολοκληρο κεφαλαιο η χρωματολογια και εχει να κανει καθαρα με τα χρωματα δερματος του ανθρωπου

οι γονεις μας θελουν να μας βλεπουν χαρουμενους και χαμογελαστους γιατι ειμαστε το νοημα της ζωης τους

το να επιλεγεις να φορας συγκεκριμενο χρωμα ρουχου και να ακους συγκεκριμνο ειδος μουσικης δεν σου αφαιρει το χαμογελο απο τα χειλη

μονο η κακη ψυχολογια εχει τη δυναμη να το κανει

φιλικα ma_lama

Απάντηση από ma_lama:

Alexis2010

στη προηγουμενη απαντηση σου εγραψες :

Γενικά η κοινή λογική και η στοιχειώδης ωριμότητα θα έπρεπε να σε οδηγήσουν να καταλάβεις και να μη το κάνεις θέμα.

αυτος ηταν και ο λογος που σου εγραψα:

η λογικη η δικη μου και η ωριμοτητα μου που ξεφευγουν απο τα πλαισια της κοινης και στοιχειωδης με κανουν να σε ευχαριστησω που απαντησες στο ποστ μου και για τις ευχες που μου εδωσες

στο θεμα μου αλλα και σε ολες τις απαντησεις μου μεχρι τωρα μιλαω με απολυτο σεβασμο στο προσωπο της θειας και δεν εδωσα σημαδια ενοχλησης οπως αναφερεις....

απλα πατησα στο γεγονος αυτο και μιλησα γενικοτερα για την ταυτιση του μαυρου χρωματος με το πενθος

και τελος σε ευχαριστω για το μαθημα των συμβατικων κοινωνικων κωδικων και των συμβασεων κοινωνικης συμπεριφορας

φιλικα ma_lama

Απάντηση από SWEETHEART16:

Μη δίνεις σημασία:)

Να σου ζήσει ο ανηψιός

Καλημέρα

Απάντηση από ma_lama:

καλημερα Τakss7

εγραψες :προσωπικα εχει συμβει μπροστα μου νεογεννητο να βαλαντωνει στο κλαμα αντικρυζοντας ή καταλαβαινωντας μαυρα ρουχα.............!!!!

η αδερφουλα μου πονουσε πολυ λογω καισαρικης και εγω ειχα συνεχεια το μπεμπη μας στην αγκαλια μου οταν μας τον εφερναν ,φοροντας το μαυρο φορεμα

δεν βαλαντωσε στο κλαμα επειδη ημουν ντυμενη στα μαυρα και για την ακριβεια ηταν πολυ ησυχουλης

το ρουχο δεν εχει ενεργεια Τakss7

η ενεργεια του κορμιου μας και η αυρα μας ειναι αυτη που επιρεαζει τον αλλον θετικα ειτε αρνητικα

η γνωμη μου ειναι πως το μωρακι που βαλαντωσε μπροστα σου το εκανε ακριβως γιατι ηταν απλα νεογεννητο και μπορει να πονουσε ,πεινουσε η ακομα γιατι το ενοχλουσε το φως γιατι τα μωρα θελουν χρονο οταν βγουν απο τη κοιλιτσα της μαμας τους να συμφιλιωθουν με το φως η μπορει το ατομο που φορουσε τα μαυρα να κουβαλουσε αρνητικη ενεργεια αλλα σε καμια περιπτωση λογω χρωματος ρουχου.

φιλικα ma_lama

Απάντηση από psarina:

einai kai ayto mia apopsh de lew

Απάντηση από ma_trix:

------>ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΘΕΜΑΤΟΓΡΑΦΕ....

------>ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ....ΑΛΛΑ

ΑΥΤΟΙ...ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ..

------>ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΣΩ...

Υ.Γ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΑΝΙΨΑΚΙ ΣΟΥ...:)

@RANIAGA:... εμ, αδικο εχω? μου αρεσει οτι χρωμα μου αρεσει εμενα και οχι οτι αρεσει στους αλλους. εμενα απο μικρο μου αρεσαν τα σκοτεινα, καταθλιπτικα, χρωματα, μαυρα, μπλε σκουρα-πολυ σκουρα, θανατερα μωβια (και ειδικα τα μωβια και τα μαυρα ειναι τα αγαπημενα μου). αυτα ειναι σοβαρα χρωματα, οχι το γαλαζιο (ουρανος...), η, το κιτρινο (καναρινι...)

ασε που βγηκα προχθες εξω με ενα ελεϊνο ανοιχτο γαλαζιο μπλουζακι λακοστ (μπλιαχ! αηδια!), γιατι οσα μαυρα ειχα ηταν για πλυσιμο. σα φλωρος αισθανομουνα και ελεγα οτι θα με βλεπουν και θα αρχιζουν να μου φωναζουν "αααχου καλεεε!!! τζιναβι στα καλιαρντααα!!!" (αυτο εχω ακουσει να το λενε οι γκεϊ, αλλα ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω τι σημαινει)

παντως σε εμενα το μαυρο-μωβ δεν ειναι μονο το χρωμα του ρουχου αλλα και της καρδιας οπως ειπε και καποιος αλλος εδω πιο κατω... γενικα σαν ανθρωπος ειμαι της μαυριλας... για παραδειγμα:...

τι θα πει να χαμογελασω? να σκασω ενα χαμογελο αν ακουσω, η, αν δω κατι αστειο, να το καταλαβω. αλλα να καθομαι να "ξαντεριαζομαι" στα γελια χωρις λογο σαν τον μπουχαχα τι να λεει? η το πιο ακυρο, οταν θελουν να με βγαλουν φωτογραφια και μου λενε χαμογελα. τι να χαμογελασω βρε αμοιβαδα? φωτογραφια με βγαζεις, δεν παω για διαγωνισμο ανεκδοτων.

επισης, αν εμενα μου αρεσει να ακουω γκοθιες ασε με να τις ακουσω. αν εσυ (οχι εσυ συγκεκριμενα... αναφερομαι γενικα...) τις ακους και νιωθεις οτι θα αυτοκτονησεις απο την καταθλιψη, παρε το mp3player και ακου καλομοιρα που τη θεωρεις πιο "ποιοτικη" απο τους cure και τους bauhaus (μη ><ε$ω τωρα, που η κακομοιρα ειναι καλυτερη απο τους cure)

Απάντηση από ilias74:

στην ιαπωνια πχ εχουν το λευκο σαν χρωμα θλιψης

Απάντηση από all_capone:

mayro xrhma akousa egw

Απάντηση από RANIAGA:

DebianLinuks?

σε παω κάργα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

eimai mazi soy poly kala ta les.

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη eklekth2 ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από NopE_ToP:

fantasoy th kyra nitsa xhra na klaiei ton mhtso ths se floral

Το χρώμα της καρδίας έχει σημασία,,,,, και οχι το χρώμα του ρούχου,

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη boulisi ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από lemeatora:

τι να κανεις και σαυτους ετσι τα μαθανε κι ετσι πανε!

το ιδιο μου κανουν και εμενα οι δικοι μου και οχι μονο για το τι φοραω αλλα γενικα:...

"γιατι θελεις να φορας ολο μαυρα?" "δεν ειναι ωραια" "δεν σου πανε" "σε σκοτεινιαζουν"

"θελω να σε βλεπω χαρουμενο" "να μην εισαι τοσο ψυχρος και ανεκφραστος" "γελα λιγο"

"γιατι ακους ολο αυτα τα καταθλιπτικα τραγουδια?" "βαλε κατι χαρουμενο να χαρεις λιγο"

"ασε μας με το γκοθ" "ολοι θελουν τα ανοιχτα χρωματα και εσυ εχεις κολλησει με τα μαυρα-μωβ"

"πως το εκανες αυτο ετσι ολο μαυριλα, τι πραγματα ειναι αυτα? και αυτο το μωβ το πεθαμενατζιδικο δεν μπορω ουτε να το βλεπω (ο πατερας μου βλεποντας αυτο εδω:... http://2.bp.blogspot.com/_w2c6NjoSauk/S-hBFZk2GzI/AAAAAAAAAGc/jAS9rAnTjk8/s1600/Screenshot.png)

ελεος! αν μου αρεσουν τα σκοτεινα χρωματα ειναι δικο μου προβλημα...

Απάντηση από takss7:

το μαυρο χρωμα επιδρα αρνητικα στην ψυχολογια πολλων ειτε το θεουμε ειτε οχι...........!!!!

προσωπικα εχει συμβει μπροστα μου νεογεννητο να βαλαντωνει στο κλαμα αντικρυζοντας ή καταλαβαινωντας μαυρα ρουχα.............!!!!

καλησπερα........!!!

Απάντηση από Alexis2010:

Δεν θεωρώ ότι στερείσαι κοινής λογικής. Απλά αντέδρασες με το συναίσθημα (δηλαδή την ενόχληση που σου προκάλεσε μια διαφορετική και ανόητη νοοτροπία) σε μια περίσταση που έπρεπε να αντιδράσεις με το μυαλό. Πέρα από αυτό, θα ξέρεις βέβαια ότι το ντύσιμο (και το χρώμα) αποτελούν μια γλώσσα επικοινωνίας, εκπέμπουν μηνύματα. Για να μπορούν να γίνονται κατανοητά από όλους τα μηνύματα αυτά υπάρχουν ορισμένοι συμβατικοί κοινωνικοί κώδικες που προσδιορίζουν το νόημά τους, όπως γίνεται και με τις λέξεις ή τις κινήσεις του σώματος η τις εκφράσεις του προσώπου. Επιπλέον υπάρχουν συμβάσεις κοινωνικής συμπεριφοράς (χαιρετούμε τους γνωστούς στο δρόμο, ευχόμαστε στους γάμους, τις γεννήσεις κλπ, ντυνόμαστε ανάλογα την περίσταση, κλπ κλπ) . Όπως λοιπόν δύσκολα θα ντυνόταν μια με μαύρο νυφικό ή με σορτσάκι και σαγιονάρες στο γάμο της, έτσι και δεν θα πήγαινε σε κηδεία ντυμένη στα κοκκινα. είναι τόσο απλό! Κοινωνικές συμβατικότητες θα μου πεις. Είναι! Αλλά η καθημερινότητά μας είναι γεμάτη από αυτές.

Απάντηση από ma_lama:

44

σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου

οσον αφορα τα εθιμα τοποθετηθηκα πριν

οσον αφορα τη θεια της εδωσα τη σημασια που της αξιζει γιατι ειναι μεγαλυτερη και αξια σεβασμου

δεν με ενοχλησε η σταση της απλα με αφορμη τη σταση αυτη μιλαω για την ταυτιση του χρωματος με το πενθος

Απάντηση από NIKOL74:

35.ksexasa na sas zisei to moraki......

kai simfono mazi sou pos den tautizetai to mauro me auto pou niothoume mesa mas

alla eipame ethima....pou kalo einai kapoia pou kseroume na min ta ksexname....

oso afora tin theia.....min dineis simasia

Απάντηση από ma_lama:

36

χαχαχαχαχαχχααχχαχα οχι μωρε

σε αυτες τις περιπτωσεις ενα φιλακι στον αερα και ενα χαμογελο ειναι η καλυτερη απαντηση για μενα

Απάντηση από ma_lama:

41

η λογικη η δικη μου και η ωριμοτητα μου που ξεφευγουν απο τα πλαισια της κοινης και στοιχειωδης με κανουν να σε ευχαριστησω που απαντησες στο ποστ μου και για τις ευχες που μου εδωσες

Απάντηση από Alexis2010:

Καταρχή να σου ζήσει! Στη συνέχεια, θα σου πω ότι θα περίμενε κανείς να καταλάβεις ότι η θεία σου ανήκει σε μια διαφορετική γενια που μεγάλωσε και διαμορφώθηκε με αντιλήψεις και προκαταλήψεις που σήμερα (ευτυχώς!) θεωρούνται (φοβούμαι όχι από όλους, ακόμη και πολύ νέους) ξεπερασμένες και σε πολλές περιπτώσεις παράλογες, όπως ύστερα από λίγες δεκαετίες θα θεωρούνται ξεπερασμένες, ίσως και αστείες, κάποιες από τις δικές σου αντιλήψεις, συμπεριφορές και πιστεύω. Η θεία σου ενδεχομένως πιστεύει (κακώς βέβαια) ότι το μαυρο χρώμα σε μια γέννηση μπορεί να είναι γρουσουζιά για το νεογέννητο ή κάτι παρόμοιο (προκαταλήψεις και δεισιδαιμονίες που αφθονούν γύρω μας π.χ. Τρίτη & 13, μαύρη γάτα κ.λπ.). Δε νομίζω ότι θα σου έλεγε το ίδιο αν σε έβλεπε με μαύρο φόρεμα σε έναν γάμο. Γενικά η κοινή λογική και η στοιχειώδης ωριμότητα θα έπερεπε να σε οδηγήσουν να καταλάβεις και να μη το κάνεις θέμα. Τις καλύτερες ευχές για το μικρό!!!

Απάντηση από ma_lama:

38

θα επιλεξω να πω:

μαλλον η απαντηση σου πηγαινε σε αλλο ποστ

Απάντηση από ma_lama:

35

εγω επαναλαμβανω δεν πιστευω στη ταυτιση του χρωματος αλλα αναρωτιεμαι εσυ γιατι

πιστευεις οτι δεν παει το λευκο χρωμα σε μια κηδεια?

μια ψυχουλα φευγει και ναι ποναει πολυ εμας που μενουμε πισω αλλα για σκεψου τι ομορφα που θα ηταν να την συνοδευαμε ντυμενοι στα λευκα?

και αν πιστευουμε στο θεο και στο παραδεισο τοτε μιλαμε για αγαπη και μιλαμε για φως

λευκο φως φαναρι για το δρομο της ψυχουλας του

Απάντηση από stergios_law:

ρε μας δουλευει...

Απάντηση από LycanS:

Δεν διαφωνώ μαζί σου - οι ιάπωνες έχουν το λευκό για πένθος.

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.