Συζητήσεις - ΜΑΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑΛΕΝΤΟ (αναμνησεις απ΄τη Μ.πεμπτη)
Χρήστης: saos
Θέμα: ΜΑΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑΛΕΝΤΟ (αναμνησεις απ΄τη Μ.πεμπτη)
Ημερομηνία: 01/04/10 20:43

θυμαμαι τη μανα μου να τραγουδαει. σκετο μαρτυριο. εχει μια πολυ ψιλη εκνευριστικη φωνη που μου σπαει τα νευρα. μου λεγανε οτι οταν ημουν μωρο και με νανουριζε στην κουνια κοντευα να σκασω και γινομουν μπλε απ΄το κλαμα. αν κρινω απο τις αντιδρασεις μου μετα, τους πιστευω. μια πολυ ψιλη εκνευριστικη φωνη,σαν της αρβανιτακη ενα πραμα,που χτυπαει κατ΄ευθειαν πανω στα νευρα μου και με τσιτωνει. καμια φορα ετσι κι ανοιγε το στομα της ακουγοντας ραδιο η tv, εγω κατ΄ευθειαν εριχνα μπουνια στο τραπεζι η στον τοιχο και εγκατελειπα το δωματιο. θα πειτε τωρα,τι στριμμενο αντερο αυτος ο σαος. δεν εχετε ιδεα για τι πραγμα μιλαω. ολοι με ξερουν σαν ηρεμο ανθρωπο με ιωβειο υπομονη αλλα οταν η μαμα τραγουδαει ξεφευγω. ευτυχως που το αποφευγει μπροστα μου.

θελω ομως να ειμαι δικαιος μαζι της. μπορει η φωνη της να μου κουρελιαζει τα νευρα αλλα η μαμα μου ειναι φτιαγμενη για ενα και μοναδικο τραγουδι. αυτο που ελεγε μια φορα το χρονο. καθε μεγαλη πεμπτη μεσανυχτα. υπαρχει ενα εθιμο εδω,το οποιο υπαρχει σε παρα πολλα μερη της ελλαδας,μετα τη λειτουργια της μ.πεμπτης να μενουν στην εκκλησια και να ξενυχτανε κατω απ΄το σταυρο, και να ψελνουν το μοιρολοι της παναγιας,το οποιο διαφερει απο περιοχη σε περιοχη.

μ.πεμπτη λοιπον αφου εβγαζε ο παπας το σταυρο και τελειωναν τα 12 ευαγγελια και γινοταν απολυση κανεις δεν εφευγε απ΄την εκκλησια. τα φωτα εσβηναν και η εκκλησια φωτιζοταν μονο απ΄το φως των κεριων. απολυτη ησυχια,κανεις δεν μιλουσε. και τοτε η μανα μου γονατιζε κατω απ΄το σταυρο με τον σταυρωμενο χριστο κι αρχιζε το μοιρολοι.

<<σημερα μαυρος ουρανος σημερα μαυρη μερα σημερα ολοι θλιβονται και τα βουνα λυπουνται.σημερα πιασαν το χριστο και παν να τον σταυρωσουν. κατω στα ιεροσολυμα και στου χριστου τον κηπο,εκει καθετ΄η δεσποινα μονη και μοναχη της,την προσευχη της εκανε για το μονογενη της. ακουει βροντες βλεπει αστραπες και ταραχες μεγαλες. βγαινει στην πορτα για να δει καμια γειτονισσα της. βλεπει τον ουρανο θαμπο και τ΄αστρα βουρκωμενα,κα το φεγγαρι το λαμπρο στο αιμα βουτηγμενο>>.

η φωνη της μανας μου ακουγοταν σ΄ολη την εκκλησια εντελως διαφορετικη απ΄οτι την ηξερα. λες κι αγγελος κυριου εκεινη τη στιγμη θρηνουσε τη σταυρωση του χριστου κι οχι μια απλη γυναικα. κι ειχε τοση γλυκα η φωνη της κι εβγαζε τετοια θλιψη και τετοιο παραπονο που δακρυζαν οι εικονες στο τεμπλο και τα δεντρα και τα λουλουδια εξω,στον κηπο της εκκλησιας εσκυβαν τα φυλλα και τα κλαρια τους για ν΄ακουσουν.

<<θωρει δεξια θωρει ζερβα βλεπει τον αη γιαννη,τον αη γιαννη να΄ρχεται δαρμενος και κλαμμενος. βαστα στο ενα χερι του μαντηλι ματωμενο βαστα και απ΄το αλλο του μαλλια της κεφαλης του. η παναγια τον ρωτησε η παναγια τον λεει,τι εχεις γιαννη μ΄κι ερχεσαι δαρμενος και κλαμενος? ο δασκαλος σου σ΄εδειρε για το χαρτι σου χασες? ο δασκαλος δε μ΄εδειρε μη το χαρτι μου χασα. δεν εχω στομα να στο πω μιλια να σου μιλησω,μηδε η καρδια μου το βαστα να σου το μολογησω. το δασκαλο μου πιασανε οι ανομοι εβραιοι οι ανομοι και τα σκυλια και τρις καταραμενοι.σαν κλεφτη τον επιασανε και σαν φονια τον πανε,και σαν αρνι στο μακελειο ετσι τον τυρανανε. η παναγια σαν τ΄ακουσε λιποθυμια την πιανει. σταμια νερο την περιχουν τρια κανατια μοσχο,τεσσερα το ροδοσταμο ωσπου να συνεφερει. κι απαν οπου συνεφερε αυτα τα λογια λεει: οσοι αγαπατε το χριστο κι οσοι τον προσκυνατε ολοι μαζι μου να΄ρθετε να παμε να τον βρουμε προτου τον βαλουν στα καρφια και μας τον θανατωσουν. ας ερθει η μαρθα,η μαριά κι η αλλη η ελισσαβετ και του προδρομου η αδερφη και του λαζαρου η μανα,να πεσουν στο κατοπι μου κι οι τεσσερις ανταμα να πα να βρουμε το χριστο προτου μας τον σταυρωσουν.>>

καημενη μαμα! εκεινη τη μερα τραβουσε το δικο της γολγοθα. γιατι μπορει για μας η μεγαλη εβδομαδα να σημαινει διακοπες και ξεκουραση αλλα για καποιες νοικοκυρες σημαινει δουλεια και μονο δουλεια και εξτρα δουλειες. κι η μανα μου αφου ειχε κανει ολες τις δουλειες του σπιτιου,ειχε τελειωσει με τα τσουρεκια και ειχε βαψει τα αβγα για τη λαμπρη. λογικα επρεπε να ειναι στο κρεβατι απ΄τις 11 το βραδυ ψοφια στην κουραση. ομως ηταν στην εκκλησια γονατιστη κατω απ΄το σταυρο μεσα στο σκοταδι να θρηνει τη σταυρωση του χριστου.

<<παιρνουν το δρομο το δρομι δρομι το μονοπατι το μονοπατι τς εβγαλε μπρος στου χαλκια την πορτα. χαλκιας χαλκιας ηταν εκει χαλκιας με τα παιδια του,χαλκιας με τη γυναικα του κι ολη τη φαμελια του. καλως τα κανεις μαστορα και τι ειν΄αυτα που φτιανεις? εβραιοι μου παρηγγειλαν να μην το μαρτυρησω,μα αφου εσυ με ρωτησες θα σου το μολοησω. εβραιοι πιασαν το χριστο και θεν να τον σταυρωσουν. εκεινοι μου παρηγγειλαν τρια καρφια να φτιαξω, μα εγω τον αμαχευομαι και θα τα κανω πεντε. τα δυο να μπουν στα ποδια του τα δυο στα δυο του χερια,το πεμπτο το φαρμακερο να μπει μες την καρδια του,να τρεξει αιμα και χολη απο τα σωθικα του.>>

λες κι αλλαζαν τα παντα εκεινες τις στιγμες. λες και δεν ηταν εκκλησια εκει μεσα αλλα ο ιδιος ο γολγοθας και ο χριστος σταυρωμενος πανω στο σταυρο με το αιμα νωπο νατρεχει ακομα απ΄τις πληγες του και μολις πριν λιγο να ειχε πει το <<τετελεσθαι>>. και στη βαση του σταυρου λες και δεν ηταν η μανα μου αυτη αλλα η ιδια η παναγια που θρηνουσε τον γιο της.

<<παιρνουν το δρομο το δρομι δρομι το μονοπατι το μονοπατι τς εβγαλε μπρος στου ληστη την πορτα. ανοιξε πορτα του ληστη και πορτα του πιλατου. κι η πορτα απο το φοβο της ανοιγει μοναχη της. μπαινει μεσα η δεσποινα κανενα δε γνωριζει. ξαναθωρει και πιο εκει βλεπει τον αγιο γιαννη. αγιε ειδες τον γιοκα μου,ειδες τον βαπτιστη σου? εγεννησες κι αναθρεψες και δεν τον εγνωριζεις? κι εγω με ενα βαφτισμα πως θες να τον γνωριζω? βλεπεις εκεινον τον γυμνο τον παραπονεμενο οπου φορει στην κεφαλη ακαθινο στεφανι κι οπου΄χει στη μεσουλα του αβατσινιας ζωναρι? του βγαλαν τ΄αγιο φορεμα χλαμυδα του φορεσαν του βγαλαν τ΄αγιοπαπουτσα αγκαθινα του βαζουν. αυτος ειναι ο γιοκας σου κι εμε ο δασκαλος μου. η παναγια σαν τ΄ακουσε ξαναλιποθυμαει. σταμια νερο την περιχουν τρια κανατια μοσχο,τεσσερα το ροδοσταμο ωσπου να συνεφερει.>>

κανενας τζεφιρελι και κανενας μελ γκιμπσον δεν θα μπορουσε να αποτυπωσει τοσο χαρακτηριστικα το θειο δραμα και τον πονο της μανας. κανενας σκηνοθετης με θεμα το θειο δραμα δεν θα μπορουσε να κανει τον γκιωνη να σταματησει το μελαγχολικο του τραγουδι μεσα στη νυχτα για ν΄αφουγκραστει τη θλιψη και την ωδυνη της μανας για το χαμο του μονογενη της.

<<για κλινε κλινε μου χριστε κλινε να σε φιλησω αχ και με την ποδιτσα μου τον ιδρο να σκουπισω,να΄ταν γκρεμος να γκρεμιστω ποταμι για να πεσω,αχ να΄χα γεροψαλιδο να κοψω τα μαλλια μου. χριστος που ηταν στο σταυρο,κεινος απολογηθει. αν γκρεμιστεις μαναμ΄εσυ γκρεμιεται ο κοσμος ολος.συρε μανα μου σπιτι μας συρε στ΄αρχοντικο μας,βαλε κρασι στο μαστραπα κι αφρατο παξιμαδι και κανε μια παρηγορια να ντ΄εβρει ο κοσμος ολος. να το΄βρουν μανες και παιδια και τα παιδια για μανες. για πες μου πες μου γιοκα μου ποτε να περιμενω? μανα μ΄το μεγα σαββατο να΄χεις χαρες μεγαλες που θα σημαινουν οι εκκλησιες στο μεγα μοναστηρι>>.

η μανα μου γερασε πια δεν αντεχει το ξενυχτι. παει βεβαια στην εκκλησια αλλα δεν αντεχει να μενει ως τα χαραματα ξενυχτωντας. αφηνει το μοιτολοι στις νεοτερες. εγω παλι προτιμω να καθομαι να ξενυχταω εδω στο ζου παρα να πηγαινω εκκλησια. χρησιμα και εποικοδομητικα πραγματα. καποιες φορες,τετοιες μερες παντα,με πιανει η ανησυχια οτι οπως ολα τα αγαπημενα προσωπα ολων μας,ετσι και η μανα μου θα φυγει καποτε απ΄αυτη τη ζωη. δε θελω ουτε να το σκεφτομαι. αλλα αν γινει αυτο,ισως μετα απο χρονια,η φωνη της θα στοιχειωνει την εκκλησια τα βραδια της μεγαλης πεμπτης. οταν δεν θα υπαρχουν πια ατομα πιστα στα παλια εθιμα και αυτα μοιραια καταργηθουν,οταν μεγαλη πεμπτη η εκκλησια το βραδυ θα ειναι σκοτεινη σιωπηλη και ερημη,ισως ο περαστικος που θα σταθει για λιγο απ΄εξω και στησει αφτι ακουσει τη φωνη της μανας μου.

<<οποιος το λεει σωζεται κι οποιος το ακουει αγιαζει κι οποιος το καλ΄ακφερεστει παραδεισο θα λαβει>>

Απάντηση από kayth_timwros:

γελασα πολυ με τη περιγραφη σου στη αρχη,,,, χαχαχαχαχαχ βασικα ακομα γελαω να σαι καλα!!!

Απάντηση από NINNA:

μαγικο ποστ :):)

Απάντηση από forousak:

polu gluko saos..pragmati oi paradoseis mas edw stin ellada einai katapliktikes k monadikes..na tin prosexeis tin mama kai ama 3anatragoudisei partin mia agalia kalutera k na deis pou tha stamatisei...xixi..

Απάντηση από KALAMARAKI_20:

wraio post pragmati!

Απάντηση από saos:

σας ευχαριστω παιδια, ακομα και οσους δεν αντεξαν να το διαβασουν μεχρι τελους. καλη ανασταση σε ολους

Απάντηση από ma_trix:

------->ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΘΕΜΑΤΟΓΡΑΦΕ....

------->ΩΡΑΙΟ..ΤΟ..ΠΟΣΤ,,ΣΟΥ

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ...ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ..

Απάντηση από deleteduser:

ενα δάκρυ κύλησε.......

κλεινω το zoo.....παω για ενα κερι......

σ ευχαριστουμε....

Καλη Ανάσταση....

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη maura_kerasia ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από BANA2009:

...μ αρεσει...να σαι καλα...καλο πασχα....

Απάντηση από marina_0:

:)

Απάντηση από nasy77:

kali anastasi na exeis kale moy kai panta ygeia sth manoyla soy......kai se sena ...kai se osooys agapas....

Απάντηση από god_river:

Μ.Πεμπτη σημερα κι εμεις εδω ,κι αφου καναμε τα τσουρεκια και βαψαμε τ αυγα δεν εχουμε κουραγιο να παμε να στην εκκλησια...

...δικαιολογιες θα ελεγα εγω γιατι αν θελαμε θα μπορουσαμε ,αλλα ετσι ειναι τα ριχνουμε στην κουραση και αποφευγουμε καποια πραγματα.

αλλα ξερεις κατι?εστω και για οσο κρατησε το διαβασμα του θεματος σου ενιωσα οτι ημουν εκει...!!!

Καλη Ανασταση σαος και να εισαι κοντα της ...

Απάντηση από axnikomou:

too much.....................

Απάντηση από tarantula:

omorfo!

Απάντηση από kapa_taf:

ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΤΩΡΑ......ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ ΕΣΥ ΚΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΣΟΥ.....ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕΣ...... ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!

Απάντηση από AMILON:

υπεροχο

να εισαι καλα

και την μανα σου και τα ματια σου

ειναι πολυτιμη....!!!!

καλη ανασταση και καλο πασχα

Απάντηση από deleteduser:

Γλυκο,τρυφερο,υπεροχο.

Συγχαρητηρια.

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη nkkroyla ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από takss7:

ο καθενας ανεβαινει το δικο του γολγοθα.....................!!!!

καλη ανασταση κ καλο πασχα...............!!!!

Απάντηση από tinkerbell37:

μια περιληψη κειμενου

σας παρακαλω..

Απάντηση από astireftos:

παντως προσπαθουσε φιλε

καλο πασχα

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.