Συζητήσεις - ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ;;;
Χρήστης: vaggelisz2009
Θέμα: ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ;;;
Ημερομηνία: 04/03/10 19:29

ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ!ΕΙΠΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ......

Αλλαγή στη διάθεση

Νιώθετε συνεχώς λυπημένος, απογοητευμένος, απελπισμένος, άκεφος. Δακρύζετε με το παραμικρό, εκνευρίζεστε εύκολα. Είστε ανήσυχος, αγχωμένος, χωρίς πολλές φορές να ξέρετε το γιατί. Σας απασχολούν μικροπράγματα, για τα οποία στο παρελθόν θα αδιαφορούσατε. Δε χαίρεστε, δεν απολαμβάνετε πια δραστηριότητες και χόμπι που κάποτε σας ευχαριστούσαν. Τίποτα δε σας ευχαριστεί «σα να στέρεψε η χαρά της ζωής».

Αλλαγές στη σωματική ευεξία

Δυσκολεύεστε να κοιμηθείτε, ξυπνάτε συχνά τη νύχτα ή πολύ νωρίς το πρωί ή έχετε υπερβολική υπνηλία στη διάρκεια της μέρας. Η όρεξή σας και το βάρος έχουν μειωθεί, κάποιες φορές όμως μπορεί και να αυξηθούν. Έχετε πονοκεφάλους και ναυτία, ζαλάδες, πόνους στα πόδια στα χέρια. Δεν έχετε επιθυμία για σεξουαλικές σχέσεις. Όταν ξυπνάτε το πρωί, δεν νοιώθετε την ευεξία που ο ύπνος επιφέρει. Νοιώθετε νευριασμένος και κουράζεστε εύκολα. Δραστηριότητες που πριν λίγο καιρό τις πραγματοποιούσατε εύκολα, τώρα σας φαίνονται «βουνό». Πολλές φορές δεν έχετε διάθεση να σηκωθείτε από το κρεβάτι.

Αλλαγές στον τρόπο σκέψης

Όλα σας φαίνονται μάταια. Κατακλύζεστε από ιδέες ενοχής, τα βάζετε με τον εαυτό σας, νιώθετε ότι δεν αξίζετε, νιώθετε μόνος, αβοήθητος, εγκλωβισμένος σε αδιέξοδα. Το μέλλον σας τρομάζει, φαντάζει ζοφερό και απειλητικό. Νιώθετε τη σκέψη σας σα να μη λειτουργεί. Δυσκολεύεστε να συγκεντρωθείτε, με πολύ κόπο ανακαλείτε πληροφορίες που προσφάτως έχετε δεχθεί. Σκέπτεστε μόνο τις δυσάρεστες πτυχές των πραγμάτων και τις διογκώνετε.

Αλλαγές στην καθημερινότητα

Δεν επιθυμείτε, πλέον, τη συναναστροφή με ανθρώπους που κάποτε σας ευχαριστούσαν. Δεν έχετε διάθεση να μιλήσετε. Όλα μοιάζουν πληκτικά, ανιαρά, χωρίς νόημα. Κλείνεστε στο σπίτι. Αδιαφορείτε για την προσωπική σας υγιεινή, δε μεριμνάτε για την εμφάνισή σας.

Απάντηση από vaggelisz2009:

47. ΚΑΛΑ ΗΡΕΜΗΣΕ!ΑΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙΡΟ ΨΑΞΟΥ ΛΙΓΟ!

Απάντηση από xXMiSsGoThXx:

mono kai mono pou diavasa ta suptomata melagxolisa...

Απάντηση από alexia_123:

eeee les n exw k egw katathlipsei ? k n mn t kserw... gt t perisotera m kolousan ..

anisixw twra......

Απάντηση από ALONE_31:

χαιρομαι φαινεσαι δυνατος χαρακτηρας

42. ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΑΥΤΟ!ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΜΑ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Απάντηση από pool_king:

ναι αυτο ειναι καταθλιψη

Απάντηση από GluKouLa1971:

41.πολυ καλα εκανες.εχω ζησει τις καταστασεις που περιγραφεις και σε καταλαβαινω απολυτα.

Απάντηση από Tsaliban:

αααααααααααααα ωραια το 95% της γης πασχει τοτε απο καταθλιψη-----..........αυτα τα συμπτωματα τα καθε νοημον ανθρωπος που ειναι το παραξενο.....ενω αμα κοιμασε σαν βοδι δε νοιαζεσε για τιποτα κ εισαι χαχα χου χου δεν εχεις τιποτα?????? εεεεεεε?τιποτα?

Απάντηση από www_soultan:

εφτασα ενα βημα πριν,ισως να περασα και ξυστα...με ειχανε πνιξει τα προβληματα,αλλα κυριως ενας χωρισμος επωδυνος...αλλαξε ο τροπος σκεψης μου,εγκατελειψα τον εαυτο μου,ετρωγα ακαταστατα,δε με γεμιζανε πραγματα...

ωσπου μια ωραια μερα ξυπναω,απομονωνω τα εξωτερικα ερεθισματα και τα βαζω κατω,τι εχει γινει,τι εχω κανει και τι βλεπω λαθος...εγραψα σε ενα χαρτι τα θετικα και χαμογελασα...

το ιδιο απογευμα πηγε να στραβωσει παλι η δουλεια,αλλα περιτεχνα το απεφυγα...

τα προβληματα πολλαπλασιαστηκαν,αλλα πλεον εβλεπα το ποτηρι μισογεματο και οτι με πονουσε το αντιμετωπιζα face to face...χωρις χαπια,χωρις συμβουλευτικη...βρηκα νεα ενδιαφεροντα και δεν επετρεψα σε κανενα να διεισδυσει σε αυτα και να προσπαθησει να με φερει στα μετρα του επειδη ετσι θελει εκεινος...μπορει ετσι πολυ ευκολα να ξανακυλισεις...

η πορτα κλειδωσε...και ανοιγει πλεον για λιγους κι εκλεκτους...

36.το ευχομαι ολοψυχα για ολους μας

36.38.στην αρχη δεν το ηξερε κανεις μετα το εμαθαν οικογενεια (δηλ μονο η μανα μου,τωρα κατακοιτη)

και η φιλη μου .τους το ειπα δεν ειχαν καταλαβει τιποτα .

37. ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑ!ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΑΚΟΜΑ!ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΕΙΧΝΩ......ΟΥΤΕ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΕ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΧΑΛΙΑ

Απάντηση από ALONE_31:

ετσι ακριβως ειναι φιλε μου.εχεις πεσει σε καταθλιψη.εχω περασει και εγω απο αυτο το σταδιο και σε νιωθω.καλο ειναι εν μερει γιατι σε ενα ποσοστο μεγαλο θα σε κανει να φιλοσοφησεις τη ζωη καλυτερα.να κοιταξεις να το ξεπερασεις μονος οπως εκανα και εγω.

ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΣΟ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΦΟΒΑΣΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΘΑ ΣΕ ΠΛΗΓΩΣΟΥΝ!!!!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΤΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ....

34.προσπαθω να σκεφτομαι θετικα οταν ομως ερχονται αναποδιες η μια πισω απο την αλλη με πιανει τετοιο αγχος ,τοση απογοητευση που νομιζω οτι η χαρα παει δε θα ξαναρθει ποτε πια .λες και οτι καλο ηταν να το παρω το πηρα στη ζωη και τωρα τελος.ζω μια περιεργη κατασταση μες στην οικογενεια που με μπερδευει πολυ .με θυμωνει ,με πικραινει ,αλλα για πολλους λογους δε μπορω να βγω τουλαχιστον οχι ακομα.οι αντοχες μου ομως εχουν μειωθει .η εμπιστοσυνη στον εαυτο μου και στους αλλους πιο πολυ σε καθε νεο προσωπο οσο παει και μειωνεται νοιωθω οτι κανεις δε μ αγαπα.κι οταν παει να γινει κατι καλο το σταματαω απο φοβο οτι η ιστορια θα επαναληφθει.δεν ξερω αν με καταλαβαινεις ?

30. ΠΡΟΣΠΑΘΩ....

31. ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

Απάντηση από fun4:

Symfono me to 19. ; )

xalara...

Απάντηση από mazoreta:

eimai nosileutria k exw parakolou8hsei arketa seminaria-sunedria gyrw apo thn psuxologia!

ena einai to 8ema..oso to psaxneis toso se psaxnei k ayto...

oso k na nomizoume oti mporei na pasxoume apo kata8lipsh h kaluterh antimetwpish den einai panta o psuxologos...oute k h suzhthsh..mia 'epivevaiwmenh' kata8lipsh mono kaluterh den thn kanei thn katastash..

monos tou o ka8enas arxika prepei na ''ksegelasei'' ton eyato tou pws den sumvainei kati tetoio..einai idea tou..einai tou mualou tou...

toulaxiston egw etsi den to exw afhsei na me paei sthn katastrofh!!

30.καλα κανεις .το θεμα ειναι μη μας παρουν τα αρνητικα συναισθηματα τον ελεγχο!

29. ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΕΡΧΕΤΑΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΜΕ ΝΙΚΗΣΕΙ

15.ελπιζω να εισαι καλα τωρα γιατι εγω μια ετσι μια αλλιως...οταν τα πραγματα δυσκολευουν επιστρεφουν αγχος και αυπνιες,ενω πριν παλια οτι και να συνεβαινε δεν επηρεαζε τον υπνο και τις δραστηριοτητες μου.

Απάντηση από deleteduser:

κοψε τα γλυκα και τα τιγανιτα προκαλουν καταθλιψη

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη metallica0 ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από h_fey:

δες το αλλιως :

η καταθλιψη ειναι μια φυσιολογικη αντιδραση

σε οσα αφυσικα ή τρομερα μάς συμβαινουν ..

δεν αφορα παντα μια προσωπικη αδυναμια ..

Απάντηση από kostasmiki:

...δεν νοιωθω καλα :((( τα εχω ολα αυτα.....

Απάντηση από cuttysark6:

λοιπον ακου . στο συνταγμα εχει οπως ξερεις πολλους μαυρους σκυλαραπες. θα πας θα τους κανεις μια πιπα το πρωι και το βραδυ και το μεσημερι θα τους κανεις το κρεββατι σε δυο μηνες θα αισθανεσαι τελεια σαν τη τζουλια θα ελεγα.

Λοιπόν... Θα παίρνεις 1 χάπι Αναφρανίλ και 1 Ζάναξ το πρωί.

Το μεσημέρι θα πιείς 1 Εφεξόρ, μισό Σεροξάτ και μισό Ταβόρ.

Και το βράδι, 1 Λεξοτανίλ. Σε 15 μέρες ξαναέλα για επανεξέταση.

... Δεν πιστεύω να θέλεις απόδειξη; :Ρ

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη JAZZMATAZ ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

22. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;;;ΕΓΚΩ ΕΛΛΗΝΑΣ!ΕΣΥ;

Απάντηση από KALAMARAKI_20:

kane ena ntontoni kai ola tha sou perasoun ;)

apodedeigmeno :|

Απάντηση από peppy:

mono kai an efoson ola auta ta sumptomata diarkesoun pano apo 2 evdomades.xc

ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ!!!!ΟΛΑ ΜΕ ΜΕΤΡΟ.....

Απάντηση από tarantula:

em, me ayta pou ginontai kai me to polu net ayta pathaineis..

Απάντηση από BANA2009:

....αν βαλετε κανα δυο φορες ακομη το θεμα "καταθλιψη" οι μισοι απο εσας τον επομενο μηνα θα εχετε τα πρωτα συμπτωματα...και οι υπολοιποι θα διαπιστωσεται οτι τα εχετε ηδη...δεν ειναι πως δε σεβομαι τους "παθοντες"....απλος απεχθανομαι τους "κατα φαντασιαν εν αγνοια τους"

Απάντηση από ANTIKATADOTHS7:

autoi pou exoun kata8lipsh mallon den eidan to videaki ths julias...xa0x0ax0a0x0ax

glukie mou

h katathlipsi thelei ektonosh

basika eine katapiesmenh thlipsh

'pou katapolemame kakos

afhma thelei,se oti niwtheis

iparxoun yperoxa seminaria ektonoseis ,ala avta prive mono

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη Helenaa ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

14. ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΓΙΑ 1 ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑ

η καταθλιψη ειναι παθηση και μην το γελατε .δε σημαινει αδυναμια χαρακτηρα ,η ατολμια ,η μιζερια .ουτε μπορεις να πεις αλλαζω και αλλαξες. αυτα που αισθανεσαι ειναι τοσο ασχημα και αρνητικα που δε σ αφηνουν να προχωρησεις.εχω περασει απο τετοια φαση.αυπνιες ,πονοκεφαλους,ολα φαινονται 'βουνο',ενοχες ,αδιεξοδα.ο δρομος να βρεις παλι το δρομο σου δυσκολος αλλα αξιζει ...το ξανακυλισμα παλι στα ιδια ευκολο..οσο πιο νωρις αντιμετωπιζεται κατι τετοιο τοσο πιο καλα ειναι...

9. ΕΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ!

ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΛΟΙ ΑΛΛΑ ΣΕ ΗΠΙΑ ΜΟΡΦΗ!ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ!ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Απάντηση από me_lene_taso:

polu kalo post file...oloi boroume nkapote na parousiasoume katathliptikes taseis...de ntrepomai na pw pws k egw isws na xw kapoia tetoia sumptwmata kata kairous

Απάντηση από Free89Rose:

Δακρύζετε με το παραμικρό ( ειδικα σε καποιες ταινιες ,κορομηλο το δακρυ! )

Πολλές φορές δεν έχετε διάθεση να σηκωθείτε από το κρεβάτι. ( ε να μην χουζουρεψω κανα δυο ωριτσες?? :))) )

Απάντηση από mpourbouli8ra:

Αυτό με τα συμπτώματα δεν ισχύει.. Και του μπαμπά μου άμα του πω τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης, θα αρχίσει να προβληματίζεται για το αν είναι αγόρι ή κορίτσι... Κατά καιρούς, όλοι μπορεί να είμαστε λίγο απαισιόδοξοι και "κλειστοί", αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πάσχουμε και από κατάθλιψη..

Απάντηση από AMILON:

εχω τα μισα περιπου συμπτωματα

οχι παντα,κατα καιρους

ειμαι σοβαρα γιατρε μου;

5. ΤΟ ΞΕΡΩ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΒΑΛΑ!!!

6. ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΛΟΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΤΑΩΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ!ΤΟ ΞΕΡΩ.....

7. ΟΤΙ ΦΑΜΕ ΟΤΙ ΠΙΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΡΠΑΞΕΙ Ο ΒΩΛΟΣ ΜΑΣ!!!

Απάντηση από TaGaLaKi:

file mou den ksero ti stauro koubalas stin zoi sou oute kai ti dromo dialekses. Na kses omos pos ola einai sto diko sou xeri kai mono. Kapia pragmata prepi na palepsoume gia na ta apoktisoume gt mono tote exoun simasia. Se auti tin zoi oloi perastikoi eimaste ofeileis na tin peraseis oso pio kala mporeis min analonese se stenaxores katastaseis polema kai ola tha pane kala.

Απάντηση από APLAMARIA:

akoma kai ola ta parapano na exeis den theoreite oti exeis kliniki katathlipsi to xo psaksei eisai aplos lipimenos i kalitera mizeriasmenos logo tis olis katastasis masa kamia tsixlofoyska kiriolektika kai metaforika boithaei

Πολύ καλά έκανες και έβαλες αυτό το θέμα.

Υπάρχουν πολλά άτομα που έχουν κατάθλιψη και δεν το αντιλαμβάνονται από άγνοια.

Επίσης μπορεί να υπάρχουν άτομα στο στενό οικογενειακό ή φιλικό μας περιβάλλον που έχουν αυτά τα συμπτώματα και πολλοί από μας δεν ξέρουμε τι έχουν.

Σωστός!

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη dreamer_soul ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

2. ΟΚ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!:Ρ

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ SITE:

http://katathlipsi.gr/index.php?option=com_sobi2&Itemid=61

Απάντηση από ma_trix:

------->ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ

ΣΕΦΤΕ ΣΤΟ ΠΟΣΤ ΣΟΥ

------->ΗΡΘΑ ΕΓΩ...

Απάντηση από NIKOLAS2410:

ειμαι ο Νικολας.. ειμαι καταθλιπτικος...και ειμαι καλα?!?!

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.