Συζητήσεις - διαιτα διατροφη χασιμο κιλων
Χρήστης: deleteduser
Θέμα: διαιτα διατροφη χασιμο κιλων
Ημερομηνία: 14/02/10 07:22

καλημερα

θα ηθελα συμβουλες για διατροφη και διαιτα

γιατι θελω να χασω κιλα

αλλα δεν μπορω να παω σε διαιτολογο κια σε γυμνστηριο

τι μπορω να κανω μονη

ποια φαγητα πρεπει να τρωω λιγοτερο

γιατι εχω ακουσει πολλα απο το φιλικο και οικογενειακο μου περιβαλλον.γιατι εδω κιαι 5 χρονια εχω 40 κιλα επιπλεον και πρεπει να τα χασω

δεν παει αλλο και αγορι δεν βρισκω και δουλεια δεν βρισκω και πλεον πιστευω πως φταινε καπως και τα κιλα.

απλα θα ηθελα να κανω μια αλλαγη σιγα σιγα στη ζωη μου.

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη maroia23 ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

Απάντηση από dead_angel:

λοβοτομη...

Απάντηση από kayth_timwros:

τιποτα μαρια. μπραβο .... συνεχισε να χανεις κ να μας ενημερωνεις, :)

Απάντηση από deleteduser:

50 oi fwto sou einai apaixtes

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη Xelidoni74 ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από Magellan:

Υποθέτω ότι εφόσον έχεις το πρόβλημα έχεις επισκεφθεί διαιτολόγο και ότι έχεις κάνει προσπάθειες αρκετές γιά να χάσεις κιλά.

Κατανοώ επίσης ότι είναι δύσκολη και επώδυνη κατάσταση,αλλά πρέπει να μάθεις να ζείς όπως είσαι,δεν πρέπει όμως να εγκαταλείψεις τις προσπάθειες.

Οι συμβουλές μου είναι ως κάτωθι:

1)Απευθύνσου σε έναν γιατρό αν δεν τόχεις κάνει ήδη.Άν είναι θέμα θυρεοειδή ακολούθησε τις συμβουλές του.Η τοποθέτηση δακτυλιδιού

εξαρτάται από εσένα , νομίζω όμως ότι δεν είναι κατάλληλη λύση γιατί

και επώδυνη και επικίνδυνη είναι,και έχε υπόψιν σου ότι οι περισσότεροι

γιατροί θέλουν να τα παίρνουν και είναι κοινά λαμόγια και γιά το χρήμα

κάνουν τα πάντα.

2)Τουλάχιστον μιά επίσκεψη ακόμη σε διαιτολόγο πρέπει να κάνεις . Ακολούθησε τις συμβουλές του,αλλά ότι θα πετύχεις εξαρτάται αποκλειστικά από σένα και μόνο.

3)Συνίσταται φυσικά κίνηση,γυμναστική,επιλογή τροφών με βάση τις θερμίδες,μικρή ποσότητα (μικρά και τακτικά γεύματα),μεθοδικότητα,

δηλαδή μιά υπερπροσπάθεια που για να πετύχεις πρέπει να είσαι πολύ

δυνατός χαρακτήρας.

ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΣΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΘΑ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ,ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΛΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ

ΜΟΝΟ ΘΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΕΙΣ.

Η Ζ Ω Η Α Ν Η Κ Ε Ι Μ Ο Ν Ο Σ Τ Ο Υ Σ Δ Υ Ν Α Τ Ο Υ Σ , Σ Τ Ο Υ Σ

Ε Ρ Γ Α Τ Ι Κ Ο Υ Σ , Κ Α Ι Σ ΄ Α Υ Τ Ο Υ Σ Π Ο Υ Μ Ο Χ Θ Ο Υ Ν

Μ Ε Υ Π Ο Μ Ο Ν Η Ε Π Ι Μ Ο Ν Η Κ Α Ι Μ Ε Μ Ε Θ Ο Δ Ι Κ Ο Τ Η Τ Α .

kalhmera se oloys kai se oles gia tis symboyles poy mopy dosate. pleon exo arxisei kai prosexo ti trooi kai os tora exo xasei 4 kila. sas eyxaristo oloys gia thn sthrixh sas..... na exete mia oraia mera...

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη maroia23 ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από ma_trix:

------->ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

ΞΕΡΩ..

ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ...

Απάντηση από Themis1985:

se ligo tha sou skasei kai kanas diatrofologos 120 kila na sou pei to klassiko "kai mia feta pswmi de kanei kako"

Απάντηση από Free89Rose:

καθημερινο περπατημα

αντικατεστησε οτι τυρι τρως με ανθοτυρο

Απάντηση από EnaGlukuBrasto:

το σώμα έχει μνήμη

δηλαδή όταν εσύ τρως κάτι γλυκό

αποθηκεύει την ώρα που το έφαγες

και την επόμενη μέρα περιμένει το ίδιο

οπότε συχνά και μικρά γεύματα

ώστε να έχεις τον μεταβολισμό

συνέχεια σε λειτουργία

και νερόοοοοοοοοοοοοοοοοο

Απάντηση από vaggelisz2009:

na min trws patatakia ktl. kai na min tsimpas

Απάντηση από iwanna1602:

tha einai kalo na kaneis sostoys sindiasmoys kai na mageireyeis episeis swsta.. px ws sinithos oxi prwteines me amilo.. i akomi na min einai tiganita na einai sto foyrno na perioristoyn oi saltses na protimas ta olikis prwionta na masas kalla tin trofi kai na miosis sto misos tin posotita kai oxi fai arga... episeis to alkool paxainei endiknite to krasi to leyko alla me metro kai ayto

Απάντηση από louloudaki85:

http://www.dia-trofis.gr/

edw mboreis n vreis polles sumvoules!!!

8 deis

kalh dunamh

k arxise dunamika

ola einai sto xeri mas

;)

Απάντηση από Themis1985:

me liga logia thes na xaseis kila xwris na kourasteis

ksexna to....

Γιατί δεν μπορείς να πας σε γυμναστήριο και διαιτολόγο??? Δαγκώνουν? Και που θα βρεις δίαιτα, εδώ στο zoo?

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη PlatinumManager ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από DIMITRIS0045:

vale fermouar...

μαρια εχεις να χασεις πολλα κιλα ειναι αληθεια κ κακως που αφησες να μαζευτουν τοσα πολλα ομως εισαι μικρη κι ο μεταβολισμος σου μπορει να δουλεψει με τρελους ρυθμους. δε ειναι ακατορθωτο αρκει να προσπαθγσεις κ πιστεψε με σε μερικους μηνες θα σαι αλλος ανθρωπος, εχω χασει κι εγω δεκα κιλα κ ξερω, οταν ειχα τα παραπανισια εενιωθα χαλια κ σωματικα κ ψυχικα, δε περιποιοομουνα πολυ το εαυτο μου .. μολις τα εχασα αλλαξα κ μαζι και η ζωη μου. τι να σου λεω,,, περαν οτι θα γινεις ομορφοτερη , ωφελεις τη υγεια σου , βελτιωνεται ο υπνος σου, νιωθεις ελαφροτερη.... καντο για σενα κ πες μας τα ευχαριστα νεα. μη μασας.ολα γινονται αρκει να το θελουμε κ να παλεψουμε γι αυτο. φιλια.

Απάντηση από mrs_JaCk:

ΕΔΩ ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΑ ΚΙΛΑ.....

ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ (40 ΚΙΛΩΝ) ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΣΟΥ........

ΕΓΩ ΔΕΝ ΥΠΟΓΡΑΦΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ......

Απάντηση από NIKOLAS2410:

να τρως τα παντα απο λιγο,,,,

ολα χρειαζονται,,,με μετρο η ζαχαρη τα λιπη και το αλατι

ΤΙΠΟΤΑ, ΚΑΝΕ ΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΟΥ Κ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

paidia saw eyxaristo oloys sas me boithisate para poly

Απάντηση από tarantula:

an den pas se diaitologo k gymnasthrio kalytera na mhn arxiseis katholou.synexise na trws...

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ma. an den kaneis ayta ta vasika pragmatakia ti sto kalo diaita thes na kaneis????????eleoooooooooooooooooooooooooosssssssssssssssssss

Απάντηση από snoupaki01:

geia s kopelia! egw ekana tn diaita ts soupas.. einai polu kalh

Απάντηση από jovan33:

το μεγάλο πρόβλημα δεν είναι να χάσεις τα 40 κιλά....αυτό μπορεί να είναι και εύκολο...το δύσκολο είναι, αφού τα χάσεις, να διατηρηθείς...κοινώς, δεν πρέπει να πέσεις στην "παγίδα"...του..."ωραία, τα χάσαμε τα κιλά...ας αρχίσουμε, πάλι, να τρώμε..."...το μυστικό είναι να μην τα χάσεις γρήγορα.....γιατί, σ΄αυτή την περίπωση, στο λέω στα σίγουρα...θα ξαναπάρεις τα...διπλάσια σε λιγότερο χρονικό διάστημα απ΄ό,τι τα έχασες.....καλή δύναμη σε κάθε περίπτωση και καλή επιτυχία...

.....όλα είναι δυνατά.....αρκει να το βάλουμε στο μυαλό μας...

εγω χρησιμοποιω ενα ρητο του Αριστοτέλη που με βοηθάει όταν χρειάζεται να φανώ δυνατή και να υπερνικήσω.....τις αδυναμίες μου....(μια απο αυτές ειναι και το φαγητό...)

''δυνατός δεν είναι αυτός που κυριαρχεί στους άλλους..

αλλά αυτός που κυριαρχεί στα πάθη του.........''

φαντάζομαι δε θέλεις να θεωρείς τον εαυτό σου αδύναμη ε?

μπορείς να γίνεις ο καλυτερος σου εαυτός αρκει να εχεις δυναμη , υπομονή , και επιμονή....

στο εύχομαι ολοψυχα.....η ζωή εχει τόσες χαρές....κρίμα τα κιλά....να σου την στερούν....!!!!!

και μονο οτι εβαλες ενα θεμα τετοιας φυσεως εδω....σημαινει οτι εισαι δυνατη.....οποτε....προχώρησε κοριτσι μου....εχεις περισσοτερες δυνατοτητες απ οσες εχεις φανταστει....

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη aperant_galazio ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από flyhigh1979:

40?lipoanarofhsh!h monh lush..

p.s edw de vriskoume agoria emeis pou eimaste adunates re kopellia mh skas ta aksiologa atoma spanizounn!

Απάντηση από takss7:

να κοψεις εντελως τα τηγανητα,τα γλυκα κ τα αναψυκτικα............

θα δεις αμεσα αποτελεσματα!!!!

27) οκ , ας παει να της φτιαξουν ενα δικο της ... δεν αντιλεγω.

Απάντηση από ggiorgos0:

20. Δεν θα διαφωνήσω μαζί του, αφού μπόρεσες και τα έχασες, αλλά προς θεού μην στέλνεις προγράμματα διατροφής ή δίαιτας στον οποιοδήποτε. Μπορεί να μην έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Αν ήταν έτσι κι εγώ σε δύο φίλους μου θα έδινα το δικό μου πρόγραμμά για να χάσουν κιλά και δεν θα τους έστελνα σε διατροφολόγο. Έλα που όμως πήγαν, έχασαν κιλά και τα προγράμματά τους δεν είχαν καμία σχέση με το δικό μου. Είναι προτιμότερο να δει κάποιον ειδικό που θα της συστήσει προσωπικό πρόγραμμα διατροφής που θα καλύπτει εξολοκλήρου τις δικές της ανάγκες.

η κοπελα για αρχη πρεπει να κανει ειδικη διατροφη κ περπατημα. τιποτα αλλο. μετα οταν αποβαλλει υγρα κ λιπος κ χασει βαρος, τοτε θα ενταξει στο προγραμμα της αερονικες ασκησεις οπως κ κοιλιακους για ενισχυση του αδυνατισματος κ συσφιξη. τζοκινγκ απαγορευεται ρητα.

Απάντηση από ggiorgos0:

22. Έχω την εντύπωση ότι όταν κάποιος έχει πολλά κιλά είναι επικίνδυνο να γυμναστεί. Επιβαρύνει την ήδη επιβαρυμένη καρδιά του. Ειναι προτιμώτερο να χάσει πρώτα κάποια κιλά και μετά να ξεκινήσει ελαφριά γυμναστική. Ίσως και να κάνω λάθος...

20) δε ειναι τοσο δυσκολο να χασεις κιλα, θελει θεληση υπομονη κ επιμονη. εγω τα εχασα τα κιλα πανευκολα χωρις πεινα εχασα 10 κιλα σε 2 μιση μηνες. κ δε τα ξαναπηρα γιατι τα εχασα σωστα.οσ για το γλυκο εγω αυτο εκανα κ μου αρεσε, ετρωγα οτι επιθυμουσα μια φορα τη εβδομαδα . δε ειναι κακο,

Απάντηση από dimitris_2_2:

Gia poio logo eipame pos den mporeis na gimnasteis???

Απάντηση από dark_____angel:

den exo diavasei ta sxolia pou sou exoun kanei alla tha akouseis polles vlakeies edo mesa kai tha se koroidepsoun kapoia atoma poli xamilou epipedou ...

oson afora to daktilidi sto stomaxi, den sou to sinisto giati to exo kanei ego. Den thelo na anafertho se afto. Pantos, ean epithimeis na to kaneis, se parakalo steile mou e-mail kai tha milisoume oi dio mas mono.

Theoro oti epidi exeis 40 kilas na xaseis, prepei oposdipote na pas se diatrofologo (kai oxi se diaitologo). Afto pou tha se voithouse episis einai gymnastiki (alla elafria gymnastiki giati den mporeis na kaneis poli dioti exeis polla kilas na xaseis)

Sou efxomai kali epitixia

Απάντηση από ggiorgos0:

19) Μπράβο σου αν κατάφερες να χάσεις τα κιλά που λές.

Το θέμα δεν είναι αν θα πεινάσει ή όχι αλλά αν θα μείνει άδειο το στομάχι ή οχι. Αυτές τις ώρες που θα μείνει άδειο, θα πέσουν τα επίπεδα του σακχάρου με αποτέλεσμα να μην λειτουργήσει σωστά ο μεταβολισμός. Και το νερό δεν θα τη βοηθήσει στο σημείο αυτό.

Δεν λέω να φάει ένα πλήρες γεύμα, αλλά όπως θα της πει και ο/η διατροφολόγος θα πρέπει να φάει έστω και κάτι πολύ ελαφρύ για να συνεχίσει ο μεταβολισμός να λειτουργεί.

Τώρα όσο αφορά για τα γλυκά που λές. Είμαι της άποψης δεν χρειάζεται να μπουν σε πρόγραμμα όπως λες για μια φορά την εβδομάδα. Αν σου έρθει τόσο μεγάλη για να το φάς κάντο. Μην δημιουργείς στέρηση από τον οργανισμό σου. Αν εχεις μπροστά σου ένα σοκολατάκι και μια τούρτα, προτίμησε να φας την τούρτα. Και αυτό γιατί μόλις την φας θα έχεις τύψεις γι' αυτό που έκανες και θα μπεις με περισσότερη επιμονη στο πρόγραμμα διατροφής. Ενώ αν φας το σοκολατάκι, θα σου φανεί τόσο μικρό το παράπτωμα που θα το πλησιάσεις και την επόμενη και την μεθεπόμενη μέρα και στο τέλος θα το έχεις εντάξει στο καθημερινό σου πρόγραμμα. Έπειτα το σοκολατάκι θα αντικατασταθεί από σοκολάτα και πάει λέγοντας...

Δεν χρειάζονται επιβραβέυσεις, γιατί με αυτόν τον τρόπο δημιουργείς υποσυνείδητα στον εαυτό σου την εντύπωση ότι κάνει κάτι προσωρινό και ότι δεν πρέπει να ακολουθεί αυτόν τον τρόπο διατροφής του σε όλη του τη ζωή.

18) δεν απεκλεισα τα φασολακια οπως λες κι ολα αυτα, η κοπελα χρειαζεταιμια διατροφη που θα περιεχει ολες τις τροφες που χρειαζεται ο οργανισμος της. οσο για το αλλο που λες, εγω πριν μερικα χρονια ειχα παρει δεκα κιλα κ ακολουθησα διατροφη που μου δωσε μια φιλη μου κ παρ ολο που δε ειχε σχεδιαστει για μενα ειχα τελειο αποτελεσμα. κ ναι το τελευταιο γευμα να ναι πριν τις 8 κι ας κοιμαται στη μια η ωρα, δε θα παθει τιποτα αν μεινει νηστικη, αλλωστε αν φαει στις 8 το φαγητο θα χωνευτει μετα απο 3 ωρες που θα γινει η πεψη οποτε στις 11 αρα θα μεινει νηστικη 2 ωρες δε θα παθει τιποτα κι αν πεινα να πιει νερο . δε θελει κοπο θελει κολπο η διαιτα , θεληση κ υπομονη επιμονη. κ ουτε θα πειναει ουτε τιπουα με σωστες κινησεις κ σωστη ισοροοπημενη διατροφη. κ μια φορα τη βδομαδα μαρια να το ριχνεις εξω πχ να τρως οτι ποθεις, γλυκ πιτσα οτιδηποτε σ ευχαριστει, αλλα μονο μια φορα τη εβδομαδα επιτρεπεται, καντο ως επιβραβευση του εαυτου σου.

Απάντηση από ggiorgos0:

14. Λες ότι χρειάζεται πολλά και μικρά γεύματα. Αυτό σωστό.

Λές ότι χρειάζεται ειδική διαγροφή ώστε να εφοδιάσει τον οργανισμό της με ότι χρειάζεται. Πως όμως γνωρίζεις τι χρειάζεται;

Αναφέρεις φαγητά ψητά και στον ατμό. Γιατί αποκλείεις τα μαγειρευτά της κατσαρόλας, όσπρια, λαχανικά (πράσσα, σπανάκι κλπ) και του φούρνου;

Λές όχι φαγητό μετά τις 8. Αν σκοπεύει να κοιμηθεί μετά τις 12-1, τότε έχει αφήσει το στομάχι της άδειο για 4-5 ώρες.

Όλα αυτά που αναφέρεις δεν νομίζω ότι μπορούν να την βοηθήσουν να αδυνατήσει.

Και ο λόγος είναι ότι το πρόγραμμα που της προτείνεις σχεδιάστηκε ατομικά για κάποιο άτομο, λαμβάνοντας υπόψη τις συνήθειες του, τον τρόπο ζωής, το είδος της εργασίας του (χειρωνακτική, πνευματική κλπ) και τα ωράρια εργασίας και ένα σωρό άλλους παράγοντες που δεν έχουν καμία σχέση με το άτομο που θέλεις να του στείλεις τη δίαιτα. Το πιθανότερο είναι να ξεκινήσει το πρόγραμμα, να χάσει μερικά κιλά και πολύ σύντομα θα το βαρεθεί γιατί δεν θα καλύπτει τις δικές του ανάγκες. Αποτέλεσμα είναι να ξαναγυρίσει στις παλιές του συνήθεις... και τότε το σίγουρο είναι ότι θα ξαναπάρει πίσω τα κιλά που έχασε, ίσως και περισσότερα.

Απάντηση από saos:

λυπαμαι αλλα χωρις γυμναστικη δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα. μπορεις ομως να περπατας. περπατα μιση με μια ωρα τη μερα. εγω ειχα χασει 32 κιλα αλλα με πολυ μα παρα πολυ προπονηση διατροφη και συμπληρωματα. ξεκινα τωρα ως εξης: με το που θα ξυπνας θα πινεις δυο ποτηρια νερο. αμεσως μετα θα τρως ενα καλο πρωινο που θα αποτελειται κυριως απο υδατανθρακες. μια πολυ καλη επιλογη ειναι απαχο γαλα με μουσλι κι ενα χυμο. ανα δυο με τρεις ωρες θα τρως. ναι πολυ καλα ακουσες. θα τρως καθε δυο ωρες. θα τρως η ενα δυο μηλα η ενα σαντουιτς με γαλοπουλα και ψωμι ολικης η ενα απαχο γιαουρτι η κατι ελαφρυ με λιγες θερμιδες και πολλα λιπαρα. και παντα ενα με δυο ποτηρια νερο με καθε γευμα σου. οταν θα εχει φτασει το μεσημερι δε θα πεινας και τοσο πολυ. σαν κυριο γευμα θα τρως λαχανικα ωμα βραστα η στον ατμο με ωμο λαδι και χυμο λεμονιου. το κρεας θα γινεται οσο το δυνατον περισσοτερο στη σχαρα και θα αφαιρεις το λιπος πριν το μαγειρεψεις. βαλε το ψαρι στη διατροφη σου. κανε εναν ελεγχο στην κουζινα σου. παρασκευασματα με λαευκο αλευρι γλυκα μπισκοτα σοκολατες πατατακια παγωτα αναψυκτικα ολα αυτα στα σκουπιδια. επισης στα σκουπιδια θα πανε το τηγανι η φριτεζα καθως και τυχον εντυπα με ντελιβερι απο σουβλατζιδικα και πιτσαριες. νερο φρουτα και φυσικοι χυμοι θα ειναι το σνακ σου. σε γενικες γραμμες δεν πρεπει να κοψεις το φαι απλα να τρως απο λιγο πολλες φορες τη μερα ετσι ωστε ο οργανισμος να προλαβαινει να καιει αυτα που παιρνει. μην ακολουθησεις καμια διαιτα που περιοριζει την τροφη γιατι αυτες οι διαιτες επιβραδυνουν τον μεταβολισμο. το κυριοτερο ειναι να εχεις θεληση και επιμονη σ΄αυτο που κανεις. αν εχεις τοσο πολλα περιττα κιλα οπως λες θα αργησεις να δεις αποτελεσμα αφου καθε μηνα θα χανεις απο δυο εως τρια κιλα. αυτο σου φαινεται ασημαντο σκεψου ομως οτι μ΄αυτο το ρυθμο σ΄ενα χρονο θα εχεις πετυχει αυτο που θελεις

Είσαι πολύ νέα για να έχεις 40 κιλά επί πλέον.

Θα σου πρότεινα να πας πρώτα σε έναν ενδοκρινολόγο να ελέγξεις τον θυρεοειδή σου. Ο υποθυροειδισμός προσθέτει πολλά κιλά.

Αν δεν έχεις προβλήματα υγείας που σου δημιουργούν αυτό το πρόβλημα σαν αρχή θα σου έλεγα το εξής: μείωσε την ποσότητα στις μερίδες του φαγητού σου και κόψε τα γλυκά. Όχι όλα τα γλυκά. Αυτά με την κρέμα γάλακτος και βούτυρο. Θα σου πρότεινα γλυκά του κουταλιού.

Καλή προσπάθεια

και υπομονή

δεν χάνονται εύκολα τα περιττά κιλά

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη dreamer_soul ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

σαν πολλα δεν θες ? αμα δεν πας σε διαιτολογο και σε γυμναστηριο δεν προκειται να κανεις τιποτα ουσιαστικο...

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη stathis_thess ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

καλαμαρακι χαχαχαχαχαχα. λοιπον μαρια επειδη η κολλητη μου ειναι διαιτολογος κερω αρκετα πραματα κ θα σε βοηθησω. πρωτον χρειαζεσαι ειδικη διατροφη, ωστε να εφοδιααζεις το οργανισμο σου με οτι συστατικο χρειαζεται κ να χασεις λιπος κι οχι μυικο ιστο. δευτερον θα τρως μικρα γευματα σε τακτα διαστηματα. 5 γευματα .ολα ψητα βραστα η στο ατμο. (στο ατμο γινονται κ πιο υγιεινα κ νοστιμα). το τελευταιο γευμα πριν τις 8 το βραδυ. αν θες διατροφη στη στελνω με ιμειλ. δε ειναι τιποτα να αδυνατισεις, αποφαση θελει κ επιμονη. ευχομαι να τα καταφερεις κ θα αλλαξει η ζωη σου προς το καλυτερο. ευχομαι να το πετυχεις!

Απάντηση από ggiorgos0:

Το μυστικό για να μπορέσεις να χάσεις κιλά δέν είναι να μην τρώς τίποτα. Το αντίθετό πρέπει να έχεις μονίμως το στομάχι σου γεμάτο. Και όταν λέω γεμάτο, δεν εννοώ μέχρι σκασμού, απλά να υπάρχει τροφή έτσι ώστε να λειτουργεί ο μεταβολισμός. Αυτός κάνει όλη τη δουλειά και χάνουμε γρήγορα και με ασφάλεια κιλά. Όταν δεν τρώμε και το στομάχι είναι άδειο τα επίπεδα σακχάρου μειώνονται. Αντίθετα μόλις φάμε απότομα τα επίπεδα αυξάνονται με πολύ γρήγορους ρυθμούς. Αυτό το σκαμπανεβασμα έχει σαν αποτέλεσμα τη σύγχιση του οργανισμου αφού ο μεταβολισμός δεν προλαβαίνει να μεταβολίσει σωστά τις τροφές. Άσε που όταν έχουμε αρκετή ώρα να φάμε, πεφτουμε με τα μούτρα στο φαγητό με αποτέλεσμα να τρώμε περισσότερο από όσο χρειαζόμαστε. Η πληροφορία του κορεσμού κάνει περίπου 20 λεπτά για να φτάσει στον εγκέφαλο. Αν εμείς εκείνη την ώρα συνεχίζουμε να τρώμε, όλη αυτή η τροφή είναι άχρηστη γιατί δεν την χρειαζόμασταν πραγματικά.

Το κόλπο είναι απλό. Πολλά και μικρά γεύματα σε όλη τη διάρκεια της μέρας. Ανα 3-4.5 ώρες. Με τον τρόπο αυτό έχεις μονίμως το στομάχι γεμάτο και τον μεταβολισμό σε ομαλή λειτουργία, με αποτέλεσμα να μπορεί να μεταβολίσει εύκολα όλες τις τροφές.

Τώρα υπάρχουν τροφές που δεν πρέπει να τις τρώμε μαζί, όχι γιατί θα πάθουμε κάτι, απλά προερχονται από την ίδια ομάδα τροφίμων πχ. ψωμί και ζυμαρικά (προέρχονται από τα σιτηρά). Επίσης ο οργανισμός χρειάζεται να λαμβάνει τροφές από όλες τις ομάδες τροφίμων (βλέπε πυραμίδα μεσογειακής διατροφής)

Τώρα, η επίσκεψη σε έναν διαγροφολόγο θα σε βοηθήσει να συντάξεις ένα ολοκληρωμένο ατομικό πρόγραμμα διατροφής. Μην καταφεύγεις τόσο σε συμβουλές άλλων γιατί προφανώς οι ανάγκες σου είναι διαφορετικές.

Πριν από 2 χρόνια πήγα σε διατροφολόγο, όταν είχα κοντέψει τα 90 κιλά. Η δουλειά μου ήταν τέτοια που με ανάγκαζε να λείπω πολλές ώρες από το σπίτι με αποτέλεσμα να τρώω ότι βρίσκω στο δρόμο και σε άσχετες ώρες (όποτε πεινούσα και όχι όποτε έπρεπε). Η διατροφολόγος μου συνέστησε ένα ατομικό πρόγραμμα που είτε ήμουν σπίτι είτε στο δρόμο να μπορώ να επιλέξω το συνδυασμό των τροφών που χρειαζόμουν.

Μέσα σε 1 χρόνο έχασα 20 κιλά χωρίς να χρειαστεί δεύτερη επίσκεψη. Οπότε τα 50 ευρώ δεν ήταν και κανένα ιδιαίτερα μεγάλο ποσό, από τη στιγμή που ήμουν επιμελής και ακολούθησα σωστά το πρόγραμμα. Και ήταν πρόγραμμα που μπορούσα να φάω σχεδόν τα πάντα.

apopsh mou den xreiazetai na to skalizeis to thema...otan pragmatika peinaseis..fae kati...otan se piasei ligoura....anapse ena tsigaro an kapnizeis...an oxi mppes katw apto ntouz na syneltheis....

kai genika ola sto kefali mas einai....ektos kai an paizei thema me thiroeidh..tote ....go to the doctoooorrr....kai an exeis desmo.....pese me ta moutra sto sex......

so simpleeeee

kalhmeraaaaaaaaaaaaa

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη jokervectra87 ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από zouraris:

και αυτο σωστο 9! απλα ποτε η σωστη διατροφη δεν εχει επηρεασει την υγεια παν μετρον αριστον λοιπον και σωστους συνδιασμους και δεν θα υπαρχει προβλημα.......αλλα να τα τηρουμε οχι απο δευτερα.......

Απάντηση από marina3:

des omorfo kosmo to prwi

Απάντηση από DHMHTRHS__33:

αν περιμενεις να χασεις κιλα με το κουλο που θα σου πει ο καθενας εδω μεσα,χαθηκες....20 ευρω κοστιζει η επισκεψη σε καποιον διαιτολογο....με τοσα περιττα που εχεις,θα σου ζητησει εξετασεις αιματος,θα τις δει,θα σε ζυγισει,θα σε λιπομετρησει και θα σου δωσει εκεινος την καταλληλη για τον οργανισμο σου διαιτα,παντα συμφωνα με τις αναγκες σου και τα ωραρια σου....

Απάντηση από zouraris:

διαιτα με πρωτεινες και να αποφευγεις το βραδυνο φαγητο

περπατημα οχι αναψυκτικα πολυ νερο οχι πολυ ψωμι και καλους συνδιασμους τροφων αυτα και υπομονη

Απάντηση από KALAMARAKI_20:

prwth fora vlepw to ''maria'' se toso athlia se anorthografia :|

skizeis leme :\

loipon auto ppou tha sou egw dne exei na kanei me diatrofi alla exei apotelesmata...trwge kanonika katholi tin diarkeia tis imeras...(kathe mera tis idies wres oxi opote na nai gt kaneis zimia...dld prwino nwris, kata tis 12 kana frouto i giaourti mesimeriano oti exeis kai gia bradu trwge nwris prin tis 7 kai gia na min peinas pio meta koimisou nwris.....an to kaneis auto se ena mina exeis xasei 3-4kg...e kane kai kanena perpatimataki den exeis na xaseis tpt kana 10lepto kathe mera)...i prwti vdomada tha einai diskoli ante kai i deuteri meta sinithizeis...!!

a kommena ta anapsiktika

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη anthii_85 ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από gr_vollblut:

daxtulidi sto stomaxi kai telos!!!!! pws na xaseis 40 kila me diaita? tha lupothumas sta orthia!

Απάντηση από god_river:

Ειναι αρκετα τα κιλα που πρεπει να χασεις και θελει πολυ υπομονη αφου αποφασισες να το ξεκινησεις μονη σου .

κουραγιο σου ευχομαι και μην το βαλεις κατω...

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.