Συζητήσεις - μόρφωμα μαστού
Χρήστης: ayessa24
Θέμα: μόρφωμα μαστού
Ημερομηνία: 01/09/09 23:06

γεια σας, σημερα εκανα υπερηχο μαστων και μου διεγνωσαν συμπαγες ωοειδες μορφωμα 9 χιλιοστων x4χιλιοστων.......εχει καποια παρομοια εμπειρια????και αν ναι τι γινεται στη συνεχεια??????

Απάντηση από anetos22:

prepei na eisai para polu sovaro atomo gia na rwtas sto zoo ti kai pws eleos..

Απάντηση από aggila:

wx

Απάντηση από panagos_1821:

ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΩΣΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Απάντηση από demirtzian1:

OLA NA PANE KALA KOPELA MOY

Απάντηση από EuxH:

Καλά είναι να πάς σε ογκολόγο να το δεί....Εύχομαι όλα να πάνε καλά

Απάντηση από deleteduser:

ευχομαι να μην ειναι τιποτα

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη lily1982 ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

κατευθειαν σε μαστολογο-ογκολογο και μεγαλης ηλικιας

ξερω τι λεω

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη toxikh ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από linagr:

μην πανικοβαλεσαι απο οτι ρωτισα τον συζηγο μου που εργαζεται σε παθολογοανατομικο σε νοσοκομειο δεν ειναι κατι το ασυνηθιστο και τραγικο σε αυτο το σταδιο οντως πολλες φορες δεν το κανουν τιποτα αυτο που μπορει ομως να γινει ειναι κατα την διαρκεια της βιοψιας να ειναι εκει και ο παθολογοανατομος ωστε να κανει μακροσκοπικη διαγνωση,δηλαδη να δει το μορφωμα πανω σε ζωντανο ιστο(πριν αφαιρεθει δηλαδη)και αναλογα με το χρωμα μπορει να καταλαβει την μετεπειτα πορεια του αν πρεπει να αφαιρεθει η οχι.καλο ειναι να το ψαξεις και αν εχεις αυτην την δυνατοτητα να το κανεις(να ζητησεις βιοψια με την παρουσια παθολογοανατομου)καντο,αυτα που σου γραφω ειναι διαδικασια που ακολουθηθηκε και (οχι ικασιες μου) απο αλλον και τελικα επρεπε να αφαιρεθει και αφαιρεθηκε και αυτος 9 εκατοστα ειχε.παρε γνωμες και απο παθολογοανατομους ωστε να μην σου λεει ο καθενας το κοντο και το μακρι του.Σου ευχομαι οτι καλητερο.

Απάντηση από nikhtas72:

δεν ξερω αν εχεις παει ειδη σε καποιον γιατρο αλλα οσο συντομα πας ειναι καλυτερα.ειναι μικρο για να εχεις προβλημα αλλα οτι και να ειναι θα το ξεπερασεις.ειχα και εγω με την γυναικα μου παρομοια κατασταση

Απάντηση από natassacat:

tha sou po k ego na pas oposdipote k se allo giatro.... ola kala tha pane efoson to prolaves stin arxi... elpizo na teleiosei grigora auti i peripeteia k na gineis kala!!!

Κατ΄αρχας μην πανικοβαλεσαι.Κατα 90% δεν ειναι κατι το οποιο να σου δημιουργησει προβλημα.Ειχα παρομοια εμπειρια με ογκους πολυ μεγαλυτερους και αποφασισα να τους αφαιρεσω μονο και μονο για το φοβο των Ιουδαιων που λενε (μιας και το μεγεθος τους δεν επετρεπε βιοψια).Περασα κι εγω απο την αγωνια που ζεις και την καταλαβαινω απολυτα. Αν σε κανει να νιωσεις καλυτερα παρε και δευτερη γνωμη απο νοσοκομειακο μαστολογικο κεντρο, και στην τελικη αν αποφασισεις να το αφαιρεσεις να ξερεις οτι δεν ειναι τιποτα.Την αλλη μερα θα εισαι περδικι.Ευχομαι ολα να πανε καλα και προπαντως ...ψυχραιμια.

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη eli39 ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από tarantula:

mhn to afhneis!na deis analutika ti einai k kane oses eksetaseis xreiastei twra pou einai nwris!

Απάντηση από GIANNA_72:

mhn argeis grhgora ston giatro

ola na sou pane kala,,

perasthka sou,,,

Απάντηση από takss7:

μην το συζυτάς εδώ μέσα κ πήγαινε σε ειδικό να ρωτήσεις.........

και αφού σου είπε 6 μήνες ο γιατρός σου,αν δε σε ενοχλεί κάτι,δεν έχεις παρά να περιμένεις..............

καλημέρα................

Απάντηση από jovan33:

ελπίζοντας να μην είναι κάτι σοβαρό....καλό είναι να ρωτήσεις τον γιατρό σου...εδώ μέσα, μάλλον δεν θα βρεις άκρη....και λογικό είναι δηλαδή...

Απάντηση από tinkerbell37:

http://www.healthierworld.gr/

Απάντηση από tinkerbell37:

Εάν η μάζα είναι συμπαγής, προτιμάται στη συνέχεια η διενέργεια βιοψίας .

Απάντηση από ma_trix:

---->KAΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΠΛΙΖΩ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ

ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ,,,

Απάντηση από scorpio41:

Δεν θα είναι κάτι σοβαρό....

Ρώτα τους ειδικούς...

Απάντηση από ayessa24:

ναι σιγουρα.αλλα υπαρχει ιστορικο στην οικογενεια και μεχρι να ξημερωσει ο θεος τη μερα δεν μπορω να κανω τιποτα!!!και δεν βρισκω κ τις πληροφοριες που θελω στο internet!!!

Απάντηση από god_river:

9 χιλιοστα ειναι μικρο και δεν αξιολογητε προς το παρον, γι αυτο σου ειπε να το παρακολουθειτε και οταν μεγαλωσει βλεποντας και κανοντας..

καλα σου λενε τα κοριτσια...ισα ισα εγω ξερω οτι αμα ειναι μικρο ( φυσικα δεν ξερω τι ειναι κατι σε κουβαρακι φανταζομαι ) ειναι πιο ακινδυνο να αφαιρεθει...και δεν θα παει και αλλου...να κανει μετασταση δλδ....οσο μεγαλωνει τοσο πιο επικινδυνο θα ειναι για σενα.....πανε και σε αλλο γιατρο....

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη ydroxoos20 ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

Το ιδιο μου ειπανε και σε εμενα αλλα πηρα και δευτερη γνωμη αμεσως. Αν εισαι απο Αθηνα το Αρεταιειο εχει ενα πολυ καλο κεντρο μαστου.

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη roulaaa ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

oti exei sxesh me morfomata einai epikyndino pane kai aloy

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη giobana ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

κοιτα εμπειρια σε αυτο που λες δεν εχω και δεν μπορω να σου πω αλλα μπορεις να παρεις και μια δευτρη γνωμη γιατρου αν εχεις αμφιβολιες για κατι...

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη apiasto_feggari ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.
Απάντηση από ayessa24:

τον πηγα κ μου ειπε να περιμενω ενα εξαμηνο κ αν μεγαλωσει τοτε βλεπουμε.......αλλα εγω εχω φοβηθει και δεν μπορω να αρκεστω σε αυτο....

οτι ειπε η χριστινα στο 1

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη apiasto_feggari ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

να πας τον υπερηχο στον γυναικολογο σου για να σου πει τι ειναι και τι πρεπει να κανεις....

Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το χρήστη ydroxoos20 ο οποίος έχει διαγράψει το προφίλ του.

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.