Συζητήσεις - ΑΚΡΙΒΑ ΡΟΥΧΑ
Χρήστης: stefanosmax
Θέμα: ΑΚΡΙΒΑ ΡΟΥΧΑ
Ημερομηνία: 21/11/13 02:45

Σημερα πηγα σε ολα τα μαγαζια με ρουχα στην ερμου. Και ξερετε τι καταλαβα; Οτι δεν αξιζει να θελω να αγορασω ακριβα ρουχα, οπως ηθελα πολυ τα τελευταια χρονια και ποτε δεν ειχα τα λεφτα να το κανω.

Γιατι να αγορασω μια μπλουζα 160 ευρω ή ενα μπουφαν 300 ευρω οταν μπορω να βρω εξισου καλη μπλουζα με 30 ευρω και μπουφαν με 70 ευρω; Γιατι; Για να κανω επιδειξη; Για να νιωθω καποιος επειδη φοραω μια ακριβη μαρκα; Για να διαφερω απο τους αλλους; Για να νιωθω ωραια με τον εαυτο μου;

Δε χρειαζεσαι ακριβες μαρκες για να νιωσεις ενταξει με τον εαυτο σου. Ουτε μια πιο φτηνη και συνηθισμενη μαρκα θα σε κανει να νιωσεις λιγοτερο σημαντικος και λιγοτερα ωραια με τον εαυτο σου. Το θεμα ειναι να νιωθεις καλα με αυτο που εισαι ασχετα με αυτο που φορας. Ενταξει, να φορας που σου αρεσουν, αλλα ουτε ακριβα χρειαζεται να ειναι, ουτε ιδιαιτερα. Μια χαρα μπορω να βρω φτηνα αλλα ποιοτικα ρουχα. Δεν εχω αναγκη απο diesel, replay, wesc, ουτε εχω αναγκη να ψωνισω απο ακριβα μαγαζια απο το κολωνακι. Δε θα με κανουν τα ακριβα ρουχα να νιωσω ενταξει με τον εαυτο μου, ουτε τα ακριβα ρουχα ειναι το προβλημα οταν δεν τα εχω καλα με τον εαυτο μου και δε νιωθω cool. Βλακειες.

Δεν αξιζει να επηρεαζεσαι απο την καταναλωτικη μανια, ουτε αξιζει να γινεσαι επιδειξιομανης για να αρεσεις στους αλλους. Σημασια εχει να αρεσουμε σε αυτους τους λιγους που αξιζει να αρεσουμε και που θα μας εκτιμησουν οχι γι' αυτα που φοραμε, αλλα για το χαρακτηρα μας.

Ζουμε σε μια εποχη που μετραει πολυ η εικονα, κατα συνεπεια πολλοι ανθρωποι δινουν μεγαλη σημασια στο ντυσιμο και θελουν να ντυθουν με ακριβα ρουχα για να κανουν εντυπωση και οσο δεν εχουν τα λεφτα να αγορασουν αυτα τα ακριβα ρουχα, τρελαινονται. Ειναι παγιδα. Εχω πεσει και εγω στην παγιδα αυτη. Ετσι ειναι η κοινωνια μας. Μας επιβαλλει τετοιες συμπεριφορες.

Γι' αυτο πρεπει να εχουμε την καταλληλη παιδεια και τους καταλληλους ανθρωπους γυρω μας ωστε να αποφευγουμε τις παγιδες της καταναλωσης και της επιδειξιομανιας.

Απάντηση από stefanosmax:

19.πωπω τι ψωναρα!

Απάντηση από Peppy_Miller:

Πολύ σωστός.Καλησπέρα.

*Στα h&m έχει και με 15 ευρώ μπλούζες.Κάνε μια βόλτα.

Απάντηση από ilias_xairetam:

εγω πεταχτηκα παντως καποια στιγμη.........και πηρα κατι πολυ ωραιο ...

και επωνυμο φυσικα και οχι οτι να ναι..........

Απάντηση από coedellavita:

πριν 5 χρονια ..ειχα παρει ενα φορεματακι..απο μαγαζι ακριβο..200 ευρουλακια το πληρωσα και ηταν ενα μετρο υφασμα....καλη ποιοτητα ομως ειχε και ενα καρο κεντημα στο μπουστο...εε ...ειπα..τοση δουλεια ας παει και το παλιαμπελο...

2 εβδομαδες μετα..ηρθε η μαμα μου περιχαρης..να μου κανει δωρακι...ελα μου λεει να δεις τι σου πηρα.....βρηκα ενα φορεματακι μουρλια ...

αχαχαχαχα....και μου παρουσιαζει το ιδιο φορεμα που ειχα παρει εγω..ευτυχως ε αλλο χρωματακι...μονο που εκεινη το ειχε παρει 10 ευρουλακια...για την ακρίβεια 9.99...

μαλιστα...:))

κι επειδη ηταν η 5 η 6 φορα που ειχε συμβει κατι παρομοιο...

τα ακριβα δεν ειναι παντα τα καλυτερα..πρωτον

οποιος εχει γουστο βρισκει και φτηνα ρουχαλακια ομορφα

επειδη δεν φοραμε τα ιδια και τα ιδια ρουχα για δεκαετιες.....δεν με νοιαζει αν με κρατησουν 2 χρονακια και μετα τα πεταξω...

ειτε καληες ποιοτητας ειναι ειτε οχι δεν φοραω τα ιδια ρουχα για πολλα χρονια..τον δευτερο αντε τριτο χρονο τα δινω...

οποιος θελει να φοραει ενα και μοναδικο ρουχο ....ραβεται δεν ψωνιζει απο μαγαζια...

καλο ειναι να υπαρχουν στην γκαρνταρομπα 2-3 καλα ρουχαλακια που ακομα κι αν δεν ειναι ακριβα να δινουν αυτην την αισθηση...

και τελευταιο οποιος στηριζεται στα ακριβα ρουχα για να κανει εντυπωση..το πιθανοτερο ειναι να κανει κακη εντυπωση

καλησπερα:)

Απάντηση από locca_sabucca:

χρωματιζω ή ο κωστετσος ειναι... ή ο κοτεντος.

Απάντηση από XRWMATIZW:

77

χαχαχαχαχαχα.......

Απάντηση από MAIROYLA3232:

80.θες ενα επωνυμο περτικαλι?

Απάντηση από asekalitera65:

69 ( Είδες διάλεξα και σούπερ αριθμό ) Λοιπόν σε πληροφορώ πως ποτέ δεν αγοράζω

επώνυμο ρούχο,ποιοτικό ναι ,επώνυμο όχι και στον κύκλο μου θεωρούμαι σαν ο πλέον

καλοντυμένος.Μην ξεχνάς ακόμα πως οι πιο πλούσιοι άντρες της Αθήνας δεν αγορά

ζουν επώνυμα κουστούμια αλλά ράβονται σε ράφτη,το ίδιο και σε πουκάμισα.Εν πάση

περιπτώσει άλλο επώνυμο ρούχο κι άλλο ποιοτικό.

Απάντηση από NIKOLAS2410:

εγω λεω με νομο...

να φοραμε ολοι κοινα ενδυματα...

ιδιο χρωμα ποιοτητα υλικο σχεδιο κτλ.

Απάντηση από filiatron42:

76.

το βρήκα. Κωστέτσος...

Απάντηση από XRWMATIZW:

71

οχι Κω......ος

και το αστειο ειναι να βλεπεις 50ριδες να φορανε φουτερ μοντερνες μπλουζες με κουκουλα που φοραει ο γιος μ π βρησκετε στην προ εφηβεια.ελεος

ψωναρες ειναι απλα.

72.

Συμφωνώ.

Μου επιτρέπεις να συμπτίξω σε μία φράση όλα όσα έγραψες?

Αυτοί που επιδεικνύουν τα ρούχα τους, δεν έχουν τίποτα άλλο διαθέσιμο να επιδείξουν...

Απάντηση από linguinist:

σόρρυ, αλλά αν κανείς θέλει να επιβληθεί, τα ρούχα θα είναι το τελευταίο στο οποίο θα στηριχθεί !

το ίδιο ισχύει για το αυτοκίνητο φυσικά ! ακριβά ρούχα κι αυτοκίνητα μπορεί να έχει ο καθένας, κι ένας με καλά ρούχα σε ακριβό αυτοκίνητο, όπως έχω διαπιστώσει, δεν είναι συνήθως ο φραγκάτος, αλλά ο σωφέρ του φραγκάτου.

μπορείς να έχεις μιά κάρτα με ένα γνωστό επώνυμο, μιά καλή δουλειά, και, πρό παντός μιά καλή διεύθυνση κατοικίας και εργασίας ;

αν όχι, να ξέσω τα αρμάνια και τα χαρμάνια σου !

εδώ, θα κάνω μιά παρένθεση για λίγους και εκλεκτούς (άς μήν τους κατονομάζω διότι κάποιον θα ξεχάσω ασφαλώς) : προσωπικά, με αντιπροσωπεύει το ''λάθε βιώσας''. Ίσως όχι στην υπερβολή των στωΪκών, αλλά πάντως σίγουρα υπό την έννοια του ότι δεν θέλω να με προσέξει κανείς, μέχρι να δώσω το χέρι μου, και μέχρι να ανοίξω το στόμα μου. Από εκεί και πέρα, δεν πρόκειται να τραβήξει κανείς την προσοχή του από πάνω μου, εκτός αν είναι σνόμπ. ΑΥΤΟ λοιπόν με αφορά, ΑΥΤΟ μόνο με ενδιαφέρει !

στις κυρίες, θα θέσω ένα πρότυπο πασσέ ίσως (όπως άλλωστε κι εγώ δυστυχώς), άξιο λόγου όμως : την Κορνηλία, μητέρα των Γράκχων (Γαίου και Τιβερίου), που, όταν οι άλλες Ρωμαίες της έδειχναν τα κοσμήματά τους μιλώντας για πτυχώτριες, υφάσματα και μπιχλιμπίδια, αυτή προέταξε τα δύο της αγόρια, λε΄γοντας ''αυτά έιναι τα κοσμήματά μου''. Από μιά τέτοια μόνο μητέρα θα μπορούσαν να γεννηθούν οι Γράκχοι !

70.

Κασπίρης? Είχα ακούσει φήμες γι αυτόν....

Απάντηση από XRWMATIZW:

μια ενημερωση:

πολυ δικο μου ατομο, δουλευε ενα φεγγαρι πωλητρια στον Κ.........(γνωστος σχεδιαστης, για ευνοητους λογους δε λεω το ονομα) στο καταστημα που εχει στο κολωνακι.....λοιπον, η μητερα του συγκεκριμενου αγοραζε κινεζικα ρουχα και σε ατελιε που διεθετε, εκανε μεταποιησεις σ αυτα και τα πουλαγε ως μοναδικα σχεδια που κυκλοφορουν.

η καλη ποιοτητα του ρουχου φαινεται , χωρις να ειναι ιδιαιτερα ακριβο κατι, βρισκεις σε μικρες μπουτικ, ωραια κομματια και με μετριες τιμες.

Απάντηση από The_CaRiBBeaNs:

και οι τσιγγανοι και καλα δερματινο απο 150 ευρω ξεκινανε

και το παιρνεις με 10

αιντε βρε λιγη σοβαροτητα.

και ο αλλος ελεγε ντολτσε γκαμπανα ζωνη και ηταν χαρτινη..

Απάντηση από poiuytrew:

67.ε ιδιο παραδειγμα με αυτο που εδωσα..αυτα ειναι γνωστα..κρινουμε αν κατι ειναι ποιοτικο απο την τιμη του..λες και η prada ολα τα ρουχα τα φτιαχνει στην ιταλια..επειδη το επαγγελμα μου εχει σχεση με ολα αυτα ξερω καλα το δουλεμα πεφτει..

66.

Μου δίνεις την ευκαιρία να πω ένα περιστατικό ενός δικού μου πελάτη.

Μου το διηγήθηκε ο ίδιος.

Αυτός είχε επιχείρηση (σε όσους διασχίζουν την Κηφισίας είναι γνωστή, πρόκειται για μια επιχείρηση με έπιπλα κήπου στην αριστερή στροφή της Κηφισίας, αμέσως μετά το φανάρι των Μελισσίων).

Η επιχείρηση δεν πήγαινε καλά. Δεν έκανε πωλήσεις και κινδύνευε με λουκέτο. Κάποια μέρα λοιπόν έβαλε πωλητήριο και έβγαλε σε προσφορά όλο το εμπόρευμα. Ετυχε να μπει μέσα ένας πελάτης, που η δουλειά του ήταν το μάρκετινγκ. Τον ρώτησε γιατί κλείνει την επιχείρηση και έμαθε την ιστορία. Του λέει λοιπόν: Θέλεις να σώσεις την επιχείρησή σου? Αύριο το πρωί θα ανοίξεις και θα πουλάς αυτή την τραπεζαρία κήπου, 1200 ευρώ, αντί για 200 που την πουλάς τώρα. Ο ιδιοκτήτης γέλασε αρχικά, αλλά μετά σκέφτηκε πως δεν είχε να χάσει κάτι, κι έτσι έκανε το πείραμα.

Την επόμενη μέρα ανοίγει το μαγαζί και βάζει ταμπελάκια σε όλα τα έπιπλα με εξωφρενικές τιμές. Οσο παράξενο κι αν ακούγεται αυτό, μετά από λίγες βδομάδες, το όνομά του άρχισε να ακούγεται σε όλη την Κηφισιά και τα βόρεια προάστεια και το μαγαζί του να αποκτά νέους πελάτες. Οι ίδιοι άνθρωποι που δεν έμπαιναν πριν το μαγαζί για να αγοράσουν την τραπεζαρία κήπου με 200 ευρώ, τώρα έμπαιναν και την αγόραζαν με 1200 ευρώ. Γιατί? Μα γιατί ήταν ποιοτική. Γιατί ήταν ακριβή. Γιατί ήταν όνομα. Και κάποιος που σέβεται τον εαυτό του, φυσικα και θα προτιμήσει το ακριβό και ποιοτικό, αντί για το φτηνό και παρακατιανό.

Οι Ελληνες είναι ίσως ο μοναδικός λαός σε όλη την Ευρώπη, που δεν έχει καμία απολύτως καταναλωτική συνείδηση...

Απάντηση από poiuytrew:

εχω ενα πελατη μου που εχει εργοστασιο που κανει πουκαμισα κλπκλπ.. μου ελεγε οτι στα μαγαζια του ειχε ας πουμε 3 ειδη ενα φτηνο ,ενα μετριο και ενα ακριβο..αυτος βεβαια ηξερε οτι ποιοτικα ολα ηταν ιδια..οποτε ελεγε σε μια γυναικα που ηρθε να αγορασει απο μαγαζι του..παρε το φτηνο ειναι πολυ καλο και ποιοτικα δεν εχει καμια διαφορα..η γυναικα ομως ηθελε το ακριβο..ολοι αγοραζαν το ακριβο πουκαμισο ενω ουσιαστικα το υφασμα ηταν το ιδιο απο ταιβαν..οσο ανεβαζε τις τιμες τοσο περισσοτεροι αγοραζαν τα ακριβα πουκαμισα..αυτα βεβαια σε προ κρισης εποχες..

Απάντηση από v_forvendetta:

63. εσύ αγνοείς ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ παραγωγής ενός ρούχου !! καθώς και την ποιότητα !! και σε αυτά τα δύο στηρίζεται κυρίως η τιμή ενός ρούχου !!

μην επιμένεις, όταν δεν ξέρεις !! έλεος !!

Τι κανουν?

στην κινα ραβονται?

και μετα ξυπνησες ε?

και η μερσεντες την λαμαρινα απο κορεα την παιρνει

ιδια λαμαρινα με τα νταιχατσου εχουν.

πως κλεινει η μια πορτα πως κλεινει η αλλη?

πως στρωνει το ενα ρουχο πανω σου και πως το αλλο?

ποση διαρκεια εχει το ενα ποσο το αλλο?

τι ραφες και κλωστη εχει το ενα και τι το αλλο?

το ρουχο ειναι να σε φοραει και οχι να το φορας.

υπαρχει διαφορα και στο υλικο και στην επεξεργασια.

62.

Το πρόβλημά σου ξεκινά από το γεγονός ότι και το δικό σου ρούχο και το δικό μου στην Κίνα ράβονται και τα δύο. Απλά εσύ το αγνοείς...

φυσικα και μιλαμε για ποιοτητα βρε..

αλλα οχι να τσουβαλιαζουμε ολα.

εχεις ιδεα τι εστι υψηλη ραπτικη?

και εχεις ιδεα τι εστι ρουχα απο βουλγαρια και απο κινα?

αιντεεεεεεεεεεεεεεεεε

60.

Νόμιζα ότι μιλάμε για ποιότητα όμως...

(στα ρούχα τουλάχιστον, γιατί στους ανθρώπους δεν το βλέπω...)

ρε φιλ μην εισαι γκασμας..

τι θα πει ροδακινο

και τι θα πει αυτοκινητο

τι θα πει εισαγωγη και τι θα πει εξαγωγη

χεσε μας.

μαθε πρωτα πως λειτουργει το εμποριο και τα λεμε μετα.

το ρουχο βρε γιδι που θα φορεσω εγω σε ολη την θεσσαλονικη δεν το δεις πουθενα αλλου...

τα ρουχα που θα φορεσεις εσυ θα το δω σε αλλους 100

για αυτο γουσταρω και το πληρωνω

καταλαβες?

56.

Και γιατί να έχεις δίκιο λοιπόν εσύ, και όχι ο φίλος μου? Την ίδια δουλειά δεν κάνετε? Γιατί εσύ ξέρεις περισσότερα και όχι αυτός και γιατί να πιστέψω εσένα κι όχι εκείνον?

Από την άλλη μεριά, θα σε ρωτήσω κάτι: Πρέπει να καλλιεργείς ροδάκινα για να καταλάβεις ότι το ροδάκινο που πουλάει το Κολωνάκι 3 ευρώ το κιλό, είναι το ίδιο με το ροδάκινο που πουλάει το μανάβικο στην Καλλιθέα 1 ευρώ? Πόσο μυαλό χρειάζεται για να καταλάβεις τη διαφορά?

56.

Μα δεν είπα ότι εγώ ασχολούμαι με τα ρούχα. Δεν χρειάζεται όμως να έχει κάποιος προσωπική επαφή. Μάτια έχουμε και βλέπουμε, αυτιά και ακούμε. Οποιος θέλει να πιάνεται κορόιδο ας πιάνεται. Οποιος θέλει να βάζει το μυαλό του να λειτουργεί, ας το βάλει...

Τη συγχωρεμένη τη μάνα μου που ήταν 40 χρόνια μοδίστρα, κανένας πωλητής δεν κατάφερε ποτέ να της πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες...

Απάντηση από The_Zero_Years:

Σύμφωνα με μια πανευρωπαϊκή έρευνα ενά μεγάλο ποσοστό των ρούχων έως και στα πιο ακριβά μαγαζιά της ευρώπης (με ρούχα 10.000 ευρώ και βάλε) υπάρχουν σε ένα ποσοστό μαιμούδες, κινέζικα.

Αν δεν πιάσω το ρούχο, δεν το κόψω (και ράψω) με το μάτι, δεν το παίρνω.

Υπάρχουν και τα άουτλετ όπου πάντα βρίσκω καλά και φθηνά κάποια πράγματα. Προσωπικά κρατώ αρκετά χρόνια τα ρούχα που παίρνω.

46. δική σου ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ενασχόληση δεν το λέω πάντως και μάλιστα δεν το λέω σίγουρα, ώστε να προσπαθείς να πείσεις για το τι τρέχει σε ένα χώρο που δεν κινείσαι ........ αυτά τα, σου είπα, μου είπες, ένα φίλος μου έδειξε, του έδειξα ........ σε βγάζουν απλά άκυρο !!

48. Silly μου, σε ένα χώρο υπάρχουν και εκείνοι που βγάζουν κακό όνομα στον ίδιο το χώρο ..... ναι υπήρξαν τσαρλατάνοι που έβγαλαν τρελά λεφτά όταν την τιμή αγοράς την πολλαπλασίαζαν x400% για να καταλήξουν στην λιανική τιμή, αλλά σε μία ελεύθερη αγορά, ο καταναλωτής είναι αυτός που ξεχωρίζει τα χλωρά από τα ξερά .... σημαντική σημείωση : αυτό το τραγικό όμως δεν το κάνει η ίδια η φίρμα, αλλά οι μεταπωλητές της !!

πάραυτα, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, στο τι μας κάνεις αισθητικά χωρίς να κοιτάμε απαραίτητα την τιμή, όμως η ποιότητα έχει σίγουρα τρελή σημασία σε συνδυασμό πάντα με την μετέπειτα μεταχείρηση του ρούχου ...... ;-))

52.

Μα είχα γίνει και ρεζίλι. Είχα πάει στο ΑΤΤΙΚΑ και δεν μπορούσα να τον βρω το φίλο μου. Και συναντώ έναν πωλητή και του λέω: Που ακριβώς είναι το σταντ της Τεντ Μπέικον?

(ακόμη θα γελάει ο άνθρωπος...)

Για να μη μιλήσω για όλες ανεξαιρέτως τις μάρκες, που πωλούνται πολύ ακριβότερα στην Ελλάδα σε σχέση με άλλες χώρες.

Νέα Υόρκη. Λακόστ μπλουζάκια 20 δολάρια, Πόλο μπουζάκια 30 δολάρια σε κεντρικό πολυκατάστημα ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΚΠΤΩΣΕΩΝ!!!

50 φιλ... μπεΪκον???? παλι πεινας!!!!! :Ρ

παντως θεματογραφε με το θεμα σου.......με εβαλες σε σκεψεις........και καλα εκανες.....

οποτε θα την κανω ερμου μαλλον το απογευμα για να ψωνησω ......επωνυμα ρουχα φυσικα αντα οχι οτι να ναι........

48.

Μπράβο ρε Σίλλυ. Στην τεντ Μπέικερ δούλευε ο κολλητός μου στο ΑΤΤΙΚΑ. τώρα τη θυμήθηκα. Εγώ όλο Τεντ μπέικον την έλεγα....

47.

Ελα μωρέ τώρα. Τα λακόστ μπουζάκια, ράβονται στο Μπαγκλαντές και περνάνε μετά από Ιταλία και μπαίνει το κροκοδειλάκι πάνω τους κι έρχονται εδώ.

Ο ίδιος ο Λάκης Γαβαλάς παραδέχτηκε ότι τα ρούχα που πουλούσε ήταν εισαγωγής από την Κίνα. Τι να λέμε τώρα? Πήγαινε το κάθε ψώνιο κι έδινε 200 ευρώ για το τζιν παντελόνι και χαιρόταν κιόλας που έκανε ποιοτική αγορά από το Γαβαλά.

Απάντηση από Sillywizard:

37. Βι, δεν διαφωνω καθολου στο οτι υπαρχει διαφορα ποιοτητας στο ακριβο με το φθηνο κομματι ..

αυτο που τονιζω ειναι οτι η φιρμα επισκιαζει την ποιοτητα..

αν ενα ρουχο π.χ των 300 ευρω μπορει να πουληθει 70 ευρω κ να υπαρξει κ κερδος , αυτο σημαινει οτι η ποιοτητα κατασκευης κοστιζει λιγοτερο απο 70 ευρω ενω η φιρμα κοστιζει πανω απο 200.

αρα κατα βαση και χωρις να μιλαω με βεβαιοτητα μιας κ δεν ειμαι του χωρου - αν κ ο αδερφος μου ηταν προισταμενος σε καταστημα πανακριβης φιρμας - μπορω να πω οτι περισσοτερο πληρωνεις το μπραντ παρα την ποιοτητα..

να ξεκαθαρισω οτι δεν σε αμφισβητω...εσυ σιγουρα γνωριζεις καλυτερα..

εγω προσωπικα αγοραζω οτι μου αρεσει αισθητικα πανω μου χωρις ακροτητες τιμολογιακες..εχω απο ζαρα μεχρι τεντ μπεικερ..εχω μπλουζακια των 15 ευρω , εχω κ εντ χαρντι..

το ποσο θα αντεξει ενα ρουχο εξαρταται κ απο την μεταχειρηση μας..δε πα να ναι το καλυτερο δερμα..

βι φορ βεντετα εχιε δικιο ο φιλ. εδωπου μενω , γνωριζω μαγαζι με πολυ καλο αντρικο ρουχο , ξερω οτι πηγε αθηνα και πηρε κατι ζωνες με 10 ευρω και τις πουλουσε 50!!! οτι ηταν αυθεντικες και καλα... αλλα ηταν β διαλογης.

42.

23 χρόνια μέσα στα ρούχα δεν το λες "αποσπασματική ενασχόληση".

Απάντηση από BILLTISMONIKA:

mallon katalaves...

oti ta metaxwta vrakia,8eloun kai metaxwtous kwlous

37.

Και κάτι άλλο που θυμήθηκα μόλις τώρα.

Ο φίλος μου φέτος το καλοκαίρι ήταν στη Μύκονο στο υποκατάστημα πολύ γνωστού μαγαζιού του Κολωνακίου. Στο μαγαζί αυτό το φτηνότερο ύφασμα που υπήρχε ήταν κάτι φουλάρια 250 ευρώ. Πουκάμισα κάτω από 300 ευρώ δεν έβρισκες, παρά μόνο τις τελευταίες μέρες πριν το μαγαζί κλείσει, όπου τα έδιναν 150 ευρώ με 50% έκπτωση. Μία κυρία λοιπόν μπήκε μία μέρα και πήρε ένα βραχιόλι 7.000 ευρώ (το μαγαζί πουλούσε και κοσμήματα) και ένα παρεό 1.500 ευρώ σε κόκκινο χρώμα. Την άλλη μέρα επιστρέφει στο μαγαζί και απαιτεί να επιστρέψει το παρεό γιατί δεν ήταν δυνατό να ξεβάψει πάνω της. Φαίνεται το φόρεσε, ίδρωσε και αυτό έβγαλε χρώμα πάνω στα άλλα ρούχα που φορούσε. Και μάλιστα έφερε και τα άλλα ρούχα και τα έδειξε.

Το μαγαζί φυσικά της επέστρεψε τα χρήματα, γιατί προσέχει πολύ το όνομά του και του κύρος του.

Επειδή πλήρωσε 1.500 ευρώ, σημαίνει ότι αγόρασε ποιότητα? Ενα κομμάτι ύφασμα αγόρασε, και τα υπόλοιπα ήταν μάρκα, Μύκονος, φίρμα, διαφήμιση και όλα τα υπόλοιπα.

καλα το οτι υπαρχουν κάλοι στον εγκεφαλο , υπαρχουν....

ενταξει ολα καλα να παιρνεις μαρκες με πολλα λεφτα για να κανεις εφε...

αλλα οταν βλεπω , μερικοι να παιρνουν σκισμενα τζην και να τα χρυσοπληρωνουν, αυτο δνε μπορω να το καταλαβω!!!!

μαλλον τους αρεσει να πληρωνουν τις σκισιες!!!! παρε εκει ενα κανονικο τζην, σκιστο , βγαλτου τα ματια οπως εσυ θες και κανε την δουλεια σ! χαχαχχαχα μα ελεοςςςςςςςςςςςςς

39. ξαναδιάβασε την 37. μου και μην παραπληροφορείς όταν δεν είσαι γνώστης ή όταν βλέπεις αποσπασματικά κάτι !! θενξ !!

40. free μου, πολλά πράγματα παίζουν ρόλο σε ένα ρούχο .... το νήμα, το πλέξιμο, η ραφή και σίγουρα η καλή χρήση και συντήρησή του .... όπως και να έχει όμως, δεν μπορείς να συγκρίνεις τη σαμπάνια με τη μπύρα, δεν γίνεται !! ;-))

εγω παντως ειμαι πολυ ικανοποιημενος..απο καλες και ακριβες μαρκες που εχω αγορασει.........και υπαρχει πολυ μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα...στο στυλ κ.τ.λ....σε σχεση με τα φτηνα.......

και οσες φορες επισης εχω κανει δωρο καλες μαρκες...κ.τ.λ......εχω βγει ασπροπροσωπος........

οι διαφορες ειναι αισθητες παντως.........

Απάντηση από Free89Rose:

37βεντετα

α σε περικαλω!

τα ρουχα της λαικης ειναι καλυτερα και απο των μαγαζιων!!

μακραν!!

εχω ρουχα της λαικης πολλα χρονια ,που 'ζουν' ακομα

ενω αλλα, απο μαγαζια τα πεταω

37.

Αυτά που λέω, δεν τα ξέρω από δική μου γνώση, αλλά από τον φίλο μου, οποίος δουλεύει σε εταιρείες με ρούχα 23 χρόνια τώρα. Οπότε εμπιστεύομαι την άποψή του...

Απάντηση από Free89Rose:

οσο πας και ωριμαζεις

μπραβο αγορι μου

33. ρε φιλ !! έλεος !! είσαι άσχετος με τους κανόνες και τις εκπτώσεις που παίζουν στην αγορά, άλλο τι είδες και άλλο τι ειδικοί όροι ισχύουν για ένα πολυκατάστημα τύπου Attica με το μέγεθος των πωλήσεων που κάνει !!!!!!! όταν δεν ξέρεις ένα χώρο, ρώτα πριν εκφράσεις άποψη, πλιζ !!

32. silly, ισχύει καλέ μου, υπάρχει μεγάλο περιθώριο κέρδους, ναι ........ αλλά ισχύει επίσης, το ότι δίνεις, παίρνεις !! οι μεγάλες και επώνυμες εταιρείες ρούχων, έχουν κανόνες ποιότητας κατασκευής, ενώ τα ρούχα της λαικής, προφανώς όχι !!

τη καλησπέρα μου :-))

Επιστροφή

Η έκδοση αυτή του site είναι για χρήστες που δεν έχουν ενεργοποιημένη τη javascript. Η πρόσβαση στις υπηρεσίες είναι περιορισμένη, για πλήρη πρόσβαση στο site ενεργοποιήστε τη javascript και κάντε refresh τη σελίδα.